• Roczny Obowiązkowy Oddział Przedszkolny

        • ROK SZKOLNY 2022/2023

           

          Plan zajęć na rok szkolny 2022/2023 dla gr. „0”

           

          Poniedziałek

           

          8.00 – 13.20 zaj. wych.-dyd. Katarzyna Krasowska

           

          Wtorek

           

          8.00-10.00     zaj. wych.-dyd. Katarzyna Krasowska

          10.00 – 10.30  j. angielski

          10.30 – 13.15 zaj. wych. – dyd. Katarzyna Krasowska

           

          Środa

           

          8.00 – 13.15  zaj. wych.-dyd. Katarzyna Krasowska

           

          Czwartek

           

           8.00 – 11.00   zaj. wych.-dyd. Katarzyna Krasowska

          11.00 – 11.30  j. angielski

          11.30 – 12.05  zaj. wych.-dyd. Katarzyna Krasowska

          12.05 – 12.35  religia

          12.35 – 13.05  zaj. wych. – Dyd. Katarzyna Krasowska

           

          Piątek

           

          8.00 – 12.05  zaj. wych.-dyd. Katarzyna Krasowska

          12.05 – 12.35 religia

          12.35 – 13.05 zaj. wych.-dyd. Katarzyna Krasowska

          Grupa do kontaktów z rodzicami na Facebook: "Zerówka" Parszów 2022/2023

           

          Mikołajki w gr. "0"

          „6 grudnia – jak dobrze wiecie,
          Święty Mikołaj chodzi po świecie.
          Dźwiga swój worek niezmordowanie
          i każde dziecko prezent dostanie.
          A kiedy rozda już prezenty,
          wraca do nieba uśmiechnięty”

          6 grudnia nasze przedszkole odwiedził bardzo miły i długo oczekiwany gość. Miał czerwony strój, długą, białą brodę, dźwigał na plecach bardzo ciężki worek, a w nim prezenty. To nie mógł być nikt inny tylko MIKOŁAJ- niezwykle wesoły, rozmowny i chętny do wspólnej zabawy i tańca. Pomimo braku białego puchu, jak co roku przybył na czas. Spotkanie przebiegało w bardzo radosnej i przyjaznej atmosferze. Przedszkolaki śpiewały Mikołajowi piosenki oraz recytowały wierszyki. Święty Mikołaj obdarował wszystkie dzieci prezentami. Na twarzach dzieci malowała się wielka radość i przejęcie, a także nadzieja na kolejne spotkanie. Święty Mikołaju bardzo dziękujemy za odwiedziny i do zobaczenia za rok!

           

           

          wstaw link do galerii: Mikołajki w gr. "0"

           

           

          "Barbórka"

                      

          Barbórka – tradycyjne polskie święto górnicze, obchodzona jest na cześć Świętej Barbary, patronki górników. 4 grudnia to dzień, który wszystkim przypomina o ciężkiej i niebezpiecznej pracy ludzi pod ziemią.

          Dzieci z gr. "0" w ramach autorskiego projektu edukacyjnego "Kim będę gdy dorosnę? - poznajemy zawody", poznali historię patronki górników - Świętej Barbary i dowiedzieli się z jakich skarbów, wydobywanych z ziemi możemy korzystać (węgiel, sól, miedź). Dzieci wykonały piękne górnicze czapki z pióropuszem czyli czako.

           

          KRAKOWIAK W WYKONANIU GR. "0"

           

           

           

          URODZINY AGATKI

          Dnia 07.11.2022r w naszej grupie świętowaliśmy urodziny Agatki. Życzymy Agatce wszystkiego najlepszego. Każde dziecko wykonało rysunek dla solenizantki. W ten sposób powstał Urodzinowy Album. Dzieci uroczyście odśpiewały Sto lat!!! i złożyły życzenia.

           

                                

          Dzień Postaci z Bajek

          Dnia 7 listopada dzieci z gr. "0" obchodziły Dzień Postaci z Bajek. Z tej okazji uczniowie klasy 0, w tym wyjątkowym dniu przybyły do przedszkola przebrane w przepiękne bajkowe stroje. Ten dzień miał wszystkim przypomnieć jak ważne są bajki i że warto do nich powracać. Jednak najważniejszym celem było popularyzowanie tradycyjnych bajek bez przemocy, takich gdzie dobro wygrywa, a zło zostaje ukarane. Dzieci wysłuchały fragmentów najbardziej znanych baśni i bajek, rozpoznawały bajkowe postacie i tytuły bajek, z których pochodzą.

           

          OLIMPIADA PRZEDSZKOLAKA

          5 listopada, 12 dzieci z grupy „0” wzięło udział w gminnych eliminacjach Świętokrzyskiej Olimpiady Przedszkolaków, zorganizowanej przez Kuratorium Oświaty w Kielcach. Eliminacje odbyły się w ZPO w Wąchocku. Celem olimpiady było propagowanie zdrowego stylu życia, rozwijanie sprawności fizycznej i odporności psychicznej dzieci, rozwijanie umiejętności współpracy i współdziałania w zespole oraz poznawanie i przestrzeganie zasad zdrowej rywalizacji sportowej.

          Podczas olimpiady przedszkolaki świetnie się bawiły, wykonując zadania z dużym zaangażowaniem, a widownia dopingowała uczestników gromkimi brawami i okrzykami. Nasza drużyna zajęła II miejsce. Dzieci w nagrodę otrzymały medale i upominki. Gratulujemy naszym małym sportowcom!!!

           

          Może być zdjęciem przedstawiającym 12 osób, ludzie stoją i w budynku Może być zdjęciem przedstawiającym 7 osób, dziecko, ludzie stoją i w budynku Może być zdjęciem przedstawiającym 9 osób, ludzie stoją i w budynku Może być zdjęciem przedstawiającym 11 osób, ludzie stoją i w budynku Może być zdjęciem przedstawiającym 14 osób, ludzie stoją i w budynku Może być zdjęciem przedstawiającym 8 osób, ludzie stoją i w budynku Może być zdjęciem przedstawiającym 12 osób i ludzie stoją Może być zdjęciem przedstawiającym 7 osób, ludzie stoją i w budynku Może być zdjęciem przedstawiającym 3 osoby i w budynku Może być zdjęciem przedstawiającym 6 osób, ludzie stoją i w budynku Może być zdjęciem przedstawiającym 6 osób, dziecko, ludzie stoją i w budynku Może być zdjęciem przedstawiającym 4 osoby, dziecko, ludzie stoją, w budynku i tekst „BHIETOKRZYSKA II OLIMPIADA PRZEDSZKOLAKA KOLAKA” Może być zdjęciem przedstawiającym 9 osób, dziecko, ludzie stoją i w budynku Może być zdjęciem przedstawiającym 5 osób, dziecko, ludzie siedzą, ludzie stoją i w budynku Może być zdjęciem przedstawiającym 9 osób, ludzie stoją i w budynkuMoże być zdjęciem przedstawiającym 7 osób, dziecko, ludzie stoją, balon i w budynku Może być zdjęciem przedstawiającym 10 osób, ludzie stoją i w budynku Może być zdjęciem przedstawiającym 10 osób, ludzie stoją i w budynku

           

          WYJAZD NA BAJKĘ

          Dnia 28 października dzieci z gr."0'' wraz z przedszkolakami pojechały do Centrum Kultury w Skarżysku Kamiennej na przedstawienie pt. „ Calineczka” organizowane przez Katolicki Teatr Edukacji. Dzieci z wielka uwagą śledziły losy Calineczki. Przedstawienie było niezwykle kolorowe, wesołe i żywiołowe. Aktorzy potrafili rozbawić publiczność, która chętnie wraz z aktorami śpiewała i klaskała. Przedstawienie ogromnie podobało się dzieciom, oraz miało bardzo pozytywne walory wychowawcze. Bajka ta ukazuje, że piękno zewnętrzne nie zawsze jest korzystne dla człowieka i niekiedy przysparza cierpień. Calineczka była piękna nie tylko zewnętrznie. Miała dobre serce i stać ją było na bezinteresowną pomoc. Bajka kończy się szczęśliwie i jak to w bajkach bywa dobro zawsze zwycięża.

          Może być zdjęciem przedstawiającym 3 osoby, dziecko, ludzie stoją, ludzie siedzą i w budynku Może być zdjęciem przedstawiającym 5 osób, ludzie siedzą i w budynku

          Może być zdjęciem przedstawiającym 1 osoba, siedzi i w budynku Może być zdjęciem przedstawiającym 1 osoba i w budynku

          Może być zdjęciem przedstawiającym 2 osoby i ludzie stoją Może być zdjęciem przedstawiającym 1 osoba

          Może być zdjęciem przedstawiającym 14 osób, ludzie stoją i w budynku

           

          JESIENNE LAMPIONY

          Może być zdjęciem przedstawiającym 12 osób, dziecko, ludzie stoją i w budynkuMoże być zdjęciem przedstawiającym 3 osoby, ludzie stoją i w budynku Może być zdjęciem przedstawiającym 4 osoby, dziecko, ludzie stoją i w budynku

           

           

           

           

           

           

                    Może być zdjęciem przedstawiającym 6 osób, ludzie siedzą, ludzie stoją i w budynku

           

           

                       Może być zdjęciem przedstawiającym 2 osoby, dziecko, ludzie stoją i w budynku

           

          DZIEŃ KROPKI W GRUPIE „0”

           

          W dniu 15 września 2022 r. dzieci z grupy „0” obchodziły Międzynarodowy Dzień Kropki. Celem Międzynarodowego Dnia Kropki jest wzbudzenie u dzieci kreatywności, pomysłowości  zachęcenie ich do tworzenia i działania. Tego dnia ich  ubrania wypełnione były kolorowymi kropkami. Dzieci uważnie wysłuchały opowiadania jak to zwyczajna kropka zmieniła świat małej dziewczynki o imieniu Vashti. Historia ta uświadomiła przedszkolakom, że każdy ma jakieś ukryte zdolności, moc , umiejętności to znaczy talent. Następnie dzieci bawiły się kropką  : tańczyły , rozwiązały  zadanie z kropkowego kodowania, układały  kropkowe obrazki. Wykonały również  kropkowe prace plastyczne i bawiły się  kolorowymi  kółkami. Było radośnie ,wesoło i kolorowo.

                                                                    

           

          DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA W GR. "0"

          Co roku w całej Polsce 20 września przedszkolaki świętują swój dzień - Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Święto to zostało ustanowione, by podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci i ma przyczynić się do popularyzacji wychowania przedszkolnego.

           Dzieci z grupy „0” świętowały ten dzień podczas zabaw z chustą animacyjną, tańców.

          Śmiech uczestników świadczył o wspaniałej zabawie. Na zakończenie każde dziecko otrzymało medal „Super Przedszkolaka”, dyplom.

          Może być zdjęciem przedstawiającym 7 osób, dziecko, ludzie stoją i w budynku         Może być zdjęciem przedstawiającym 12 osób, ludzie stoją i balon

           

          DZIEŃ JABŁKA

          W naszej grupie obchodziliśmy Dzień jabłka. . Dzieci poznały wiele ciekawostek na temat jabłek. Słuchały pięknego opowiadania o jabłkach, wykonały zadanie: "Jabłuszka z butelki plastikowej". Wiele radości sprawiła dzieciom jabłkowa fotobudka.

          Na koniec zrobiliśmy jabłkowy sok. Wszyscy dobrze wiedzą jakie bogate w witaminy są soki owocowe. Soki to nie tylko doskonałe źródło witamin i cennych składników ale  pyszniejsze są niż słodycze. Przekonaliśmy się o tym podczas robienia i picia soków przez dzieci w naszej grupie. Jednak zanim przystąpiliśmy do pracy, dzieci zapoznały się z urządzeniem do robienia soku- sokowirówką , jego działaniem i utrwalały sobie zasady bezpieczeństwa. Pozostało tylko wrzucenie składników do maszyny i sok gotowy! Dzieci były pełne zainteresowania i ciekawości. Degustacja zachęciła dzieci do sporego wypicia soku. Wszystkim bardzo smakował, ponieważ wykonany był bez cukru i konserwantów. Dodam, że ciekawe było smakowe zestawienie owoców wymyślone samodzielnie przez dzieci .

          Może być zdjęciem przedstawiającym 7 osób, dziecko, ludzie stoją i w budynku      Może być zdjęciem przedstawiającym 8 osób, dziecko, ludzie siedzą, ludzie stoją i w budynku  Może być zdjęciem przedstawiającym 9 osób, dziecko, ludzie stoją, ludzie siedzą i w budynku

           

          Może być zdjęciem przedstawiającym 11 osób, dziecko, ludzie stoją i w budynku  Może być zdjęciem przedstawiającym 6 osób, dziecko, ludzie stoją i w budynku  Może być zdjęciem przedstawiającym 2 osoby, dziecko, ludzie stoją i w budynku

           

          DZIEŃ CHŁOPAKA

          Z okazji Dnia Chłopaka naszą grupę odwiedził Krzysio - uczeń klasy VIII. Zaprezentował dzieciom instrument muzyczny jakim jest gitara oraz pokazał swoje umiejętności muzyczne. Każde dziecko mogło spróbować zagrać na gitarze. W tym dniu chłopcy otrzymali również piękne upominki od rodziców oraz pamiątkowe,,Legitymacje Superchłopaka,, a także medale. Dziewczynkom dużo radości sprawiły jajka niespodzianki. Bardzo dziękuję rodzicom za upominki dla dzieci. Wszystkim chłopcom - tym małym i tym dużym życzę wszystkiego dobrego!!!

           

          Może być zdjęciem przedstawiającym 1 osoba, stoi, gra na instrumencie muzycznym, gitara i w budynku  Może być zdjęciem przedstawiającym 1 osoba, gitara i w budynku  Może być zdjęciem przedstawiającym 2 osoby, ludzie siedzą, ludzie stoją, ludzie grający na instrumentach muzycznych, gitara i w budynku   Może być zdjęciem przedstawiającym 2 osoby, ludzie siedzą, ludzie stoją, ludzie grający na instrumentach muzycznych, gitara i w budynku

          Może być zdjęciem przedstawiającym 15 osób, dziecko, ludzie grający na instrumentach muzycznych, ludzie stoją i w budynku Może być zdjęciem przedstawiającym 11 osób, dziecko, ludzie stoją i w budynku

           

          FESTYN MNISI I HUTNICY W WĄCHOCKU

          Dzieci z naszej grupy  wzięły udział w festynie historycznym „Mnisi i hutnicy”, który odbył się w 16 września 2022r., na terenie klasztoru  o. Cystersów w Wąchocku. Festyn rozpoczął się w Kościele przedstawieniem krótkiej historii tradycji ukraińskiej oraz muzycznym koncertem.   Z dużym zainteresowaniem zwiedzaliśmy na krużgankach stoiska prezentujące dawne, zapomniane już zawody: warsztat tkacki, krawiecki, zielarstwo, tradycyjną kuchnię z posiłkami przygotowywanymi na „żywym” ogniu, rzeźbiarstwo czy stoisko warsztatowe z ręcznie wykonanymi mydełkami. Opiekunowie stanowisk, bardzo chętnie opowiadali o przeznaczeniu znajdujących się tam ekspozycji oraz zachęcali dzieci do czynnego udziału w warsztatach. Na ogrodach Opactwa prezentowane były między innymi warsztaty kowala , brązownika, zielarki. Na stoiskach archeologicznych dzieci dowiedziały się jak żyli ludzie w epoce prehistorycznej. Była to niezwykła  lekcja historii dla naszych przedszkolaków.

          Może być zdjęciem przedstawiającym 5 osób, dziecko, ludzie stoją i w budynku Może być zdjęciem przedstawiającym 8 osób, dziecko, ludzie stoją i w budynku Może być zdjęciem przedstawiającym 3 osoby, ludzie stoją i w budynku Może być zdjęciem przedstawiającym 15 osób, ludzie stoją i na świeżym powietrzu  Może być zdjęciem przedstawiającym 2 osoby, ludzie stoją i na świeżym powietrzu  Może być zdjęciem przedstawiającym 5 osób, dziecko, ludzie stoją i na świeżym powietrzu

           

          Dzień Chleba, poznanie zawodu piekarza

          Codziennie zajadamy się smacznym chlebem, bułeczkami czy drożdżówkami z marmoladą. Jednak mało kto wie, jak długa droga dzieli ziarenko od bochenka. Dlatego też, przedszkolaki z gr. „0” obejrzały film edukacyjny „W piekarni” z którego poznały narzędzia pracy piekarza i  tajniki wypieku chleba.  Następnie odbyła się degustacja różnego rodzaju pieczywa. Na zakończenie została wyrobiona masa solna, z której dzieci same formowały „chlebki i bułeczki”, które pomalowały farbami.

          Może być zdjęciem przedstawiającym 6 osób, dziecko, ludzie siedzą, ludzie stoją i w budynku Może być zdjęciem przedstawiającym 6 osób, ludzie stoją, ludzie siedzą i w budynku Może być zdjęciem przedstawiającym 2 osoby, jedzenie i w budynku Może być zdjęciem przedstawiającym 5 osób, dziecko i w budynku Może być zdjęciem przedstawiającym 6 osób, dziecko, ludzie siedzą i w budynku  Może być zdjęciem przedstawiającym 5 osób, dziecko, ludzie siedzą, ludzie stoją, ludzie jedzą i w budynku Może być zdjęciem przedstawiającym 3 osoby i w budynku  Może być zdjęciem przedstawiającym 2 osoby, dziecko, ludzie siedzą i w budynku

          ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA

          24.10.2021r. w grupie „0”, odbyło się Święto Pieczonego Ziemniaka. Przedszkolaki zapoznały się z ,,Bajką o Ziemniaku'', z której w prosty sposób dowiedziały się skąd on pochodzi i jak trafił do Polski. Przyswoiły sobie również wiele ciekawostek i informacji na temat ziemniaka: jego różne nazwy oraz jakie potrawy można z niego zrobić. Przedszkolaki uczestniczyły w zabawach plastyczno-technicznych. Najwięcej radości sprawiły dzieciom samodzielnie wykonane „Ziemniaczane ludki” oraz degustacja pieczonych ziemniaczków. 

          Może być zdjęciem przedstawiającym 10 osób, dziecko, ludzie siedzą, ludzie stoją i w budynku Może być zdjęciem przedstawiającym 2 osoby, dziecko i w budynku Może być zdjęciem przedstawiającym 5 osób, dziecko, ludzie siedzą, ludzie stoją i w budynku Może być zdjęciem przedstawiającym 4 osoby, ludzie siedzą i w budynku Może być zdjęciem przedstawiającym 3 osoby, dziecko, ludzie siedzą i w budynku Może być zdjęciem przedstawiającym 3 osoby, dziecko, ludzie stoją i w budynku Może być zdjęciem przedstawiającym 8 osób, dziecko, ludzie stoją, ludzie siedzą i w budynku Brak dostępnego opisu zdjęcia. Może być zdjęciem przedstawiającym 2 osoby, ludzie stoją i w budynku Może być zdjęciem przedstawiającym 1 osoba i stoi Może być zdjęciem przedstawiającym 1 osoba i stoi Może być zdjęciem przedstawiającym 1 osoba, stoi i w budynku Może być zdjęciem przedstawiającym 8 osób, dziecko, ludzie siedzą, ludzie stoją i w budynku Może być zdjęciem przedstawiającym 1 osoba, dziecko, siedzi i w budynku Może być zdjęciem przedstawiającym 3 osoby, dziecko, ludzie stoją i w budynku Może być zdjęciem przedstawiającym w budynku Może być zdjęciem przedstawiającym 7 osób, dziecko, ludzie stoją i w budynku Może być zdjęciem przedstawiającym 13 osób, dziecko, ludzie stoją i w budynku

           

           

          ROK SZKOLNY 2021/2022

           

          RAMOWY ROZKŁAD DNIA gr. „0”

          8.00 – 8.25 – Schodzenie się dzieci. Ćwiczenia poranne. Zabawy dowolne wg pomysłu dziecka. Gry i zabawy stolikowe. Zabawy dydaktyczne.

          (wtorek, piątek - zajęcia z j. angielskiego)

          8.25 – 8.30 –  Czynności higieniczne, przygotowanie do śniadania.

          8.30 – 8.45 – Śniadanie.

          8.45 – 9.00 – Przygotowanie do zajęć.

          9.00 – 10.30 - Realizacja zajęć edukacyjnych oraz projektów edukacyjnych, a także innowacji pedagogicznych poprzez zajęcia z całą grupą.  Spacery, wycieczki. Zabawy ruchowe.

          10.30 – 10.45 – Czynności porządkowo - gospodarcze po zajęciach.

          10.45 – 10.50 - Czynności higieniczne, przygotowanie do obiadu.

          10.50 – 11.05 – Obiad (pierwsze danie).

          11.05 – 11.45 - Zabawy relaksacyjne. Zabawy w kącikach tematycznych, zabawy integracyjne, planszowe, konstrukcyjne, plastyczno - techniczne według zainteresowań dzieci. Zabawy na świeżym powietrzu.

          11.45 – 11.50 – Czynności higieniczne, przygotowanie do obiadu.

          11.50–12.10– Obiad (drugie danie).
          12.10 – 13.15 - zabawy ruchowe i zabawy dowolne według inicjatywy dzieci. Zajęcia z zespołem lub indywidualne o charakterze obserwacyjnym, stymulująco – kompensacyjnym i wychowawczym. Słuchanie literatury dziecięcej. Zabawy dydaktyczne.

               (poniedziałek, czwartek – religia)

           

          Przedszkolaki z grupy „0” w roku szkolnym 2021/2022 będą brały udział w realizacji:

          Innowacji Pedagogicznej „Przedszkolak w świecie matematyki”

          Innowacji Pedagogicznej „W świecie zawodów”

          Grupa „0” bierze udział w ekologiczno-plastycznym Ogólnopolskim Projekcie „Z darami natury świat nie jest ponury”, który ma na celu kształtowanie postaw proekologicznych, pobudzanie kreatywności dzieci oraz zapoznanie z ideą “zero waste”. 

           

          Pierwsze dni w grupie "0"

           

          Pierwsze dni września upłynęły nam na poznawaniu swojej sali, pani i siebie nawzajem. Już wiemy kto siedzi obok, gdzie leżą klocki, układanki.... Stworzyliśmy Kodeks zachowania naszej grupy. Jesteśmy weseli, radośni, ciekawi świata. Razem się bawimy, razem pracujemy. Interesujemy się wszystkim co nas otacza. Dużo czasu spędzamy w sali i na naszym wspaniałym placu zabaw, na wspaniałych doskonalących naszą sprawność i zwinność fizyczną urządzeniach. Dużo pracujemy i tworzymy również wspaniałe prace plastyczne.

           

           

          Dzień Kropki

          15 września w grupie „0” odbył się „Dzień Kropki”. Jest to święto kreatywności i odkrywania talentów. Od samego rana w przedszkolu królowały kropki, groszki i kółka. Dzieci zapoznały się z historią powstania „Dnia Kropki” poprzez obejrzenie krótkiego filmu pt. „The dot- kropka”. Historia dziewczynki Vasthi ukazuje dzieciom na całym świecie jak niewiele potrzeba by uwierzyć w siebie.

          Przez cały dzień głównym bohaterem zajęć była „Kropka”. Dzieci brały udział w zabawach ruchowych, rozwiązywały karty pracy oraz powstało piękne kropkowe drzewo. Na zakończenie zostały wykonane zdjęcia w pięknej kropkowej ramce. Dzień upłynął nam pod znakiem wspaniałej zabawy.

           

           

          Dzień Przedszkolaka w gr. "0"

          Co roku w całej Polsce 20 września przedszkolaki świętują swój dzień - Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Święto to zostało ustanowione, by podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci i ma przyczynić się do popularyzacji wychowania przedszkolnego.

           Dzieci z grupy „0” spotkały się na sali gimnastycznej z przedszkolakami i rozpoczęło się wspólne świętowanie. Były zabawy z chustą animacyjną, wspólne tańce, gry. Wiele radości sprawiło dzieciom malowanie twarzy.

          Śmiech uczestników świadczył o wspaniałej zabawie. Na zakończenie każde dziecko otrzymało medal „Super Przedszkolaka”, dyplom oraz kolorowy balonik.

          Idąc za słowami Janusza Korczaka „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”, życzę wszystkim dzieciom aby uśmiech gościł na ich twarzach każdego dnia, nie tylko od święta.

           

          Bezpieczny przedszkolak

          Dnia 21.09.2021r. odbyło się spotkanie dzieci  z policją z Powiatowej Komendy Policji w Starachowicach. Tematem spotkania było utrwalenie  zasad ruchu drogowego oraz przypomnienie zagadnień dotyczących bezpieczeństwa dzieci w przedszkolu i w domu. Policjanci, w formie praktycznej, przypomnieli podstawowe zasady zachowania się podczas przechodzenia przez jezdnię. Zwrócili również uwagę na obowiązek jeżdżenia przez dzieci w specjalnych fotelikach  i obowiązkowym zapinaniu pasów w samochodzie. 

              

           

          Piknik Archeologiczny „Rydno”

          23.09.2021r. przedszkolaki z gr. „0” wzięły udział w wycieczce na Piknik Archeologiczny „Rydno”. W czasie wizyty w Wąchocku dzieci widziały jak żyli paleolityczni łowcy- zbieracze oraz pierwsi neolityczni rolnicy. Dowiedziały się jak ludzie pierwotni rozniecali ogień, wykonywali krzemienne narzędzia, naczynia, biżuterię.  Mogły spróbować swoich sił w rozniecaniu ognia. Dużo radości sprawiło przedszkolakom przymierzanie biżuterii i strojów z epoki.
          Warsztaty były dla dzieci ogromną atrakcją tym bardziej, że prowadzone były przez osoby przebrane w stroje ludzi pierwotnych.

                          

          "Dzień Chłopaka"

          Od najmłodszych lat uczymy dzieci, aby pamiętały o ważnych uroczystościach  w życiu rodziny czy życiu przedszkola. Równie ważne jest więc Święto Chłopców, które obchodzimy 30 września.  W tym dniu w naszej grupie chłopcom zostały wręczone upominki, krawaty, kartki z życzeniami. Wszystkie dziewczynki złożyły życzenia. Dla wszystkich dzieci została przygotowana praca plastyczno – sensoryczna „Gniotki”, które sprawiły dużo radości.  Był to dzień pełen wrażeń i dobrej zabawy. 

          Dzień Chłopaka w gr. "0" - Obrazek 1 Dzień Chłopaka w gr. "0" - Obrazek 5

          "Zabawy z przyrodniczym pędzlem" - realizacja projektu

          Grupa „0” bierze udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym „Z darami natury świat nie jest ponury”. W ramach projektu wykonaliśmy zadanie „Zabawy z przyrodniczym pędzlem”, czyli malowanie przedmiotami znalezionymi w ogrodzie. Naszym „pędzlem” były liście. Powstały piękne obrazy. Zadanie sprawiło dzieciom dużo radości i satysfakcji.

          "Zabawy z przyrodniczym pędzlem" w gr. "0" - Obrazek 5

          "Zabawy z przyrodniczym pędzlem" w gr. "0" - Obrazek 1

          Owocowy sok w gr. "0"

          "Kto soki pije, ten długo żyje!"
          Wszyscy dobrze wiedzą jakie bogate w witaminy są soki owocowe. Soki to nie tylko doskonałe źródło witamin i cennych składników ale  pyszniejsze są niż słodycze. Przekonaliśmy się o tym podczas robienia i picia soków przez dzieci w naszej grupie. Jednak zanim przystąpiliśmy do pracy, dzieci zapoznały się z urządzeniem do robienia soku- sokowirówką , jego działaniem i utrwalały sobie zasady bezpieczeństwa. Pozostało tylko wrzucenie składników do maszyny i sok gotowy! Dzieci były pełne zainteresowania i ciekawości. Degustacja zachęciła dzieci do sporego wypicia soku. Wszystkim bardzo smakował, ponieważ wykonany był bez cukru i konserwantów. Dodam, że ciekawe było smakowe zestawienie owoców wymyślone samodzielnie przez dzieci .

          Owocowy sok w gr. "0" - Obrazek 1

           

          Święto Pieczonego Ziemniaka w gr. "0"

          11.10.2021r. w grupie „0”, odbyło się Święto Pieczonego Ziemniaka. Przedszkolaki zapoznały się z ,,Bajką o Ziemniaku'', z której w prosty sposób dowiedziały się skąd on pochodzi i jak trafił do Polski. Przyswoiły sobie również wiele ciekawostek i informacji na temat ziemniaka: jego różne nazwy oraz jakie potrawy można z niego zrobić. Przedszkolaki uczestniczyły w zabawach plastyczno-technicznych. Najwięcej radości sprawiły dzieciom samodzielnie wykonane „Ziemniaczane ludki” oraz degustacja pieczonych ziemniaczków.

          Święto Pieczonego Ziemniaka w gr. "0" - Obrazek 1

          Święto Pieczonego Ziemniaka w gr. "0" - Obrazek 3

          Święto Pieczonego Ziemniaka w gr. "0" - Obrazek 5

          ROK SZKOLNY 2020/2021

           

          Witamy w nowym roku szkolnym 2020/2021

           

          Życzymy wszystkim dzieciom, aby w nowym roku szkolnym 2020/2021 każda spędzona chwila w przedszkolu była pełna miłych, wesołych wrażeń i bogata w nowe wiadomości            i umiejętności w czasie wspólnych zabaw z nauczycielem i rówieśnikami.

           

           

          Zakończenie roku szkolnego 2020/2021

          24 czerwca 2021r. w naszym przedszkolu odbyła się uroczystość zakończenia roku szkolnego. Dziesięć miesięcy wspólnych zabaw i zajęć szybko minęło, aż nadszedł czas wakacji i pożegnań.

          Dzieciaki otrzymały dyplomy oraz nagrody wręczone przez Dyrektor Szkoły Barbarę Gajewską, wychowawcę grupy Edytę Spilską oraz nauczyciela religii – Panią Małgorzatę Szczygieł.

          Życzymy, by wakacje były czasem zasłużonego i bezpiecznego wypoczynku. Gratulujemy dzieciom osiągniętych sukcesów i życzymy dalszych.

          Wychowawca dziękuje Rodzicom za życzliwość, zaangażowanie i serce włożone we współpracę oraz za zaufanie.

           

           

          Uzyskaliśmy certyfikat Wzorowej Placówki

          W roku szkolnym 2020 / 2021 dzieci z Rocznego Obowiązkowego Oddziału Przedszkolnego wraz ze swoją wychowawczynią Panią Edytą Spilską przystąpili do udziału w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym    „Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury”, którego autorką jest Pani Aneta Konefał, Dyrektor Przedszkola Publicznego nr 1 w Kolbuszowej. Głównym celem projektu było rozwijanie i promowanie czytelnictwa we współpracy ze żłobkami, przedszkolami, szkołami podstawowymi, szkołami specjalnymi, szkolnymi świetlicami, bibliotekami szkolnymi w całej Polsce i za granicą. Projektowi partnerowali MAC Edukacja oraz wydawnictwo Bliżej Przedszkola. Projekt składał się z sześciu modułów:

          Moduł I - „Książki z dzieciństwa”. Misiowy ranking książkowych hitów dzieci i rodziców. Dzieci przedstawiały swoje ulubione pozycje z literatury dziecięcej, opowiadały o ulubionych książkach, wskazywały na wartość którą niosą. Stworzyły obrazkową recenzję.

          Moduł II - „Mały Miś w świecie Emocji”. Rozwijanie inteligencji emocjonalnej dzieci.  Mały miś poprzez opowiadania i wiersze wprowadzał dzieciaki w świat emocji. Głównym celem modułu było kształtowanie u dzieci umiejętności rozpoznawania i nazywania emocji.

          Moduł III - „Dbamy o zdrowie z Małym Misiem”. Kształtowanie czynnych postaw wobec zdrowia i bezpieczeństwa poprzez propagowanie zdrowego stylu życia i tworzenie warunków do dokonywania wyborów sprzyjających zdrowiu. Dzieci wspólnie z Małym Misiem obchodziły Światowy Dzień Mycia Rąk i Dzień Zdrowego Śniadania.

          Moduł IV - „Zmisiowany Eko - Kalendarz”. Rozwijanie zainteresowań przyrodniczo technicznych, wyobraźni twórczej i aktywności poznawczej dzieci.  Moduł zakładał obchody w przedszkolu wybranych świąt ekologicznych.

          Moduł V - „Misiowe Laboratorium Czterech Żywiołów”. Podniesienie jakości pracy przedszkola poprzez stosowanie zabaw twórczych z elementami doświadczania, obserwowania i eksperymentowania.

          Moduł VI - „Mały Miś i Super Tajny Projekt”. Mały Miś pozwolił naszym przedszkolakom uzmysłowić rolę autorytetów w ich życiu. Wskazać: Kto jest moim superbohaterem?. Jakie cechy charakteryzują superbohatera?. Jak mogę stać się super bohaterem?

          Dzięki realizacji wszystkich modułów projektu zdobyliśmy dla naszego przedszkola certyfikat wzorowej placówki.

           

           

          Dzień Dziecka

          Dzień Dziecka to święto, które uwielbiają wszystkie dzieci, te małe i te duże. To dzień pełen uśmiechów, zabawy, niespodzianek, radości i wielu niezapomnianych wrażeń! W naszej grupie tego dnia również nie zabrakło atrakcji. Były tańce, zabawy z chustą animacyjną i na placu zabaw, puszczanie baniek mydlanych, malowanie na folii. Dzieciaki otrzymały upominki, które wywołały uśmiech na ich twarzach. To był wspaniały dzień, co można zobaczyć na zdjęciach poniżej.

           

           

           

          Dzień Mamy i Taty

          26 maja obchodzimy Dzień Mamy, a 23 czerwca - Dzień Taty. Połączyliśmy te święta tak, abyśmy mogli świętować je razem. Dzień Mamy i Taty to wspólne święto Rodziców!

          Niestety, w tym roku nie mogliśmy spędzić go wspólnie w przedszkolu. Mimo to, dzieciaki z naszej grupy nadały wyjątkowości temu dniu.

          Dzieciaki przygotowały przepiękne prezenty swoim rodzicom – laurki oraz dyplomy Super Rodziców. Nie zabrakło piosenek i wierszy o Mamie i Tacie, ale przede wszystkim życzeń dla Kochanych Rodziców.

          To właśnie Mamie oraz Tacie należą się największe podziękowania za życie, za troskę, za poświęcenie, za każdy codzienny trud. Każdy jak umie w tym dniu dziękuje swoim Rodzicom.

          KOCHAMY WAS!!!

           

           

           

          Dzieci Uczą Rodziców - "Wirtualny świat"

          "Wirtualny świat" to kolejna lekcja w ramach akcji "Dzieci uczą rodziców", która odbyła się w lutym w naszym przedszkolu. Podczas tej lekcji dzieci dowiedziały się czym jest internet, do czego służy, a także jak należy bezpiecznie z niego korzystać. Poznały niebezpieczeństwa związane z internetem, dowiedziały się dlaczego powinny korzystać z internetu pod okiem dorosłych oraz jak ważne jest unikanie kontaktu z nieznajomymi. Na zakończenie przedszkolaki dostały obrazek do pokolorowania związany z tematem lekcji.

           

          Uczymy Dzieci Programować

          W styczniu zakończyła się VI edycja ogólnopolskiego programu „Uczymy dzieci programować”, w której brały udział dzieci z oddziału przedszkolnego 5-latków i 6-latków. Podczas zajęć dzieci rozwijały umiejętność rozróżniania stron i kierunków (w prawo, w lewo, do przodu, do tyłu, w górę, w dół, obrót). W ramach projektu zrealizowaliśmy następujące zajęcia:

          - „Pada, pada, wieje, wieje”

          - „Kolorowe parasole”

          - „Mały, wielki miś”

          - „Zakodowane andrzejki”

          - „Za oknami szaro, za oknami zimno”

          - „Przybądź św. Mikołaju”

          Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w zajęciach, wykazując dużą aktywność i zainteresowanie. Za udział w programie szkoła otrzymała certyfikat, a dzieciaki dyplomy uczestnictwa.

          W lutym przystępujemy do VII edycji ogólnopolskiego programu „Uczymy dzieci programować” i już nie możemy się doczekać nowych wyzwań i zadań.

           

          Bal karnawałowy

          Bal karnawałowy dla  przedszkolaków to dzień niezwykły. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości.
          Tak też było u nas w dniu 26 stycznia. Tego dnia  już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za  bohaterów znanych bajek, w sali przedszkolnej można było spotkać np. królewny, Spider-Mana, Myszkę Miki itd. Dzieci świetnie się bawiły, uczestnicząc we wspólnych zabawach. Muzyka porwała wszystkich do tańca w rytm samby, walczyka i  Kaczuch. W trakcie karnawałowych szaleństw był czas na pamiątkowe zdjęcie.
          Wspólna zabawa przyniosła wiele radości dzieciakom, a to było głównym celem tego balu.

           

          Dzień Babci i Dziadka

          22 stycznia dzieci z Zerówki przygotowały dla swoich Babć i Dziadków niespodziankę z okazji ich święta. Dzieciaki przygotowały krótki występ artystyczny, który został nagrany. Wykonały także laurki z życzeniami. Mamy nadzieję, że się podobały i wycisnęły niejedną łzę wzruszenia!  100 lat i wszystkiego dobrego!   Miłego oglądania  i niezapomnianych wrażeń!

           

          Jasełka Bożonarodzeniowe

          18 grudnia w Obowiązkowym Oddziale Przedszkolnym odbyły się Jasełka Bożonarodzeniowe. W tym roku, z uwagi na epidemię, dzieci nie mogły przeżywać tego wyjątkowego czasu ze swoimi bliskimi. Nie wpłynęło to jednak na piękno całego wydarzenia.

          Przedstawienie było wyjątkowe. Dzieci z dużym zaangażowaniem odgrywały swoje role i przeżywały magię Świąt Bożego Narodzenia.Wspólnie śpiewały kolędy, pastorałki, wprowadzając bożonarodzeniową atmosferę.

           

           

           

          Wigilia

          „(…) Wigilia to nie jest czas,
          gdy jest prezentów moc.
          Wigilia to nie jest czas,
          gdy potraw sto na stole.
          Wigilia to przepiękny czas,
          Bożonarodzeniowy czas,
          gdy siedzimy wszyscy w kole
          i mamy bliskich przy stole (…).”

          Wigilia Świąt Bożego Narodzenia, to jeden z najpiękniejszych dni w roku, dlatego też w naszej przedszkolnej rodzinie chcieliśmy przeżyć ten czas bardzo uroczyście. Po wysłuchaniu historii o narodzinach Jezusa, dzieląc się opłatkiem złożyliśmy sobie świąteczne i noworoczne życzenia, by następnie wspólnie przystąpić do wigilijnego poczęstunku. Atmosfera tego dnia była prawdziwie rodzinna.

           

           

          Dzieci Uczą Rodziców - lekcja nr 2 "Magiczny czas"

          Grudzień to miesiąc wyjątkowy. To Mikołajki i Boże Narodzenie. To czas rodzinnych spotkań i niezwykłej atmosfery. To czas pomagania i dzielenia się z innymi.

          W grudniu dzieci z Obowiązkowego Oddziału Przedszkolnego wzięły udział w kolejnej lekcji w ramach akcji ,,Dzieci Uczą Rodziców". W tym czasie oglądaliśmy prezentację multimedialną na temat sposobów pomagania w tym niezwykłym czasie. Dowiedzieliśmy się, na czym polega prawdziwa ,,magia świąt". Na zakończenie zajęć uczniowie pokolorowali obrazek zgodny z tematyką lekcji. Swoje prace zabrali do domu, aby pokazać rodzicom i porozmawiać z nimi na temat poruszony podczas zajęć.

           

           

          Mikołajki

          Dnia 7 grudnia w naszym przedszkolu pojawił się długo oczekiwany gość, Święty Mikołaj. Pomimo braku śniegu przybył do  naszego przedszkola. Na jego wizytę dzieci cierpliwie czekały. W tym dniu poznaliśmy legendę o św. Mikołaju. Następnie niecierpliwie czekaliśmy na  spotkanie z miłym gościem. Powitaliśmy  Św. Mikołaja wierszem i piosenką . Spotkanie z Mikołajem minęło  w bardzo miłej atmosferze i przyniosło dzieciom wiele radości. Św. Mikołaj obdarował wszystkie dzieci prezentami. Cieszymy się, że  Św. Mikołaj o nas pamiętał i czekamy na jego wizytę w przyszłym roku.

           

           

          "Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury"

           

          W roku szkolnym 2020/2021 dzieciaki z Obowiązkowego Oddziału Przedszkolnego biorą udział w Ogólnopolskim Projekcie Czytelniczym "Mały Miś w Świecie Wielkiej Litaratury".  Zapraszam do zapoznania się z informacjami nt.  w/w projektu. 

          regulamin_maly_mis.pdf

          List_dla_rodzicow_dzienniczek_MISIA_2020-2021.odt

          przedszkolna_ksiazeczka.pdf

           

           

           

           

           

          ROK SZKOLNY 2019/2020

           

           

           

          Wyprawka kl. "0” 2019/2020

          Serwetki - 1 op.

          Klej w sztyfcie - 5 szt.

          Plastelina - 1 szt.

          Ciastolina - 5kol.

          Farby plakatowe - 1 kpl.

          Kredki ołówkowe - 1 kpl.

          Kredki świecowe - 1 kpl.

          Pędzel duży - 1 szt.

          Blok techniczny biały - 1 szt.

          Papier ksero - 1 ryza.

          Papier kolorowy - 3 szt.

          Teczka wiązana - 1 szt.

          Piórnik - 1 szt.

          Ołówek - 2 szt.

          Temperówka - 1 szt.

          Nożyczki - 1 szt.

          Papier szary - 3 ark.

          Fartuszek foliowy - 1 szt.

          Kostium gimnastyczny (w woreczku z materiału)

          Blok techniczny kolorowy - 3 szt.

          Duże ręczniki papierowe (4szt. w I półroczu i 4 w II półroczu) - 8 szt.

          Chusteczki higieniczne w pudełku 100 szt. - 1 op.

          Koperty - 10 szt.

          Bibuła kolorowa - 1 szt.

          Tacka plastikowa - 1 szt.

          Patyczki do liczenia - 1 op.

           

          Plan zajęć dydaktyczno-wychowawczych 2019/2020 

           

          Poniedziałek: 800 - 1330

          Wtorek: 800 - 1310

                      1210 - 1240 - j. angielski

                      1240 - 1310 - religia

          Środa: 800 - 1310

                     1210 - 1240 - religia

                   1240 - 1310 - j. angielski

          Czwartek: 800 - 1310

          Piątek: 800 - 1300

           

          RAMOWY ROZKŁAD DNIA

          8.00 – 8.45 - Zabawy dydaktyczne, ćwiczenia graficzne, utrwalanie poznanych wierszy i piosenek.                         Słuchanie opowiadań nauczyciela na podstawie literatury dziecięcej (ewentualnie                                 czytanie fragmentów książek).

                              Zajęcia z j. angielskiego.

          8.45 – 8.55 – Ćwiczenia poranne.

          8.55 – 9.00 - Czynności higieniczne, przygotowanie do śniadania.

          9.00 – 9.15 – Śniadanie.

          9.15 – 9.25 – Przygotowanie do zajęć.

          9.25 – 9.55 - Realizacja zajęć edukacyjnych poprzez zajęcia z całą grupą .

                              Spacery, wycieczki

          9.55 – 10.00 – Zabawa ruchowa.

          10.00 – 10.30 -Realizacja zajęć edukacyjnych poprzez zajęcia z całą grupą .

          10.30 – 10.45 – Czynności porządkowo- gospodarcze po zajęciach

          10.45 – 10.50 - Czynności higieniczne, przygotowanie do obiadu.

          10.50 – 11.05 – Obiad ( pierwsze danie).

          11.05 – 11.45 - Zabawy relaksacyjne, w kącikach tematycznych, zabawy integracyjne, planszowe,                            konstrukcyjne, plastyczno- techniczne, według zainteresowań dzieci. Zabawy na                                świeżym powietrzu.

          11.45 – 11.50 – Czynności higieniczne, przygotowanie do obiadu.

          11.50 – 12.10 – Obiad ( drugie danie).


          12.10 – 13.30 - zabawy ruchowe i zabawy dowolne według inicjatywy dzieci w sali lub na powietrzu,                         praca z zespołem lub indywidualna o charakterze obserwacyjnym, stymulująco –                               kompensacyjnym i wychowawczym.

                                  Religia. J. angielski.

                                  Prace porządkowe.

           

          Kalendarz imprez i uroczystości przedszkolnych w rocznym obowiązkowym oddziale przedszkolnym na rok 2019/2020

          Uroczystości

          Realizacja

          Międzynarodowy dzień kropki

          Dzień Chłopaka

          Wrzesień

           

          Międzynarodowy dzień uśmiechu

          Październik

           

          Dzień pluszowego misia

          Listopad

          Gdzie jest Mikołaj?” – spotkanie z niezwykłym gościem.

          Hej kolęda, kolęda przy wigilijnym stole”

          Grudzień

          Prywatka dla Babci i Dziadka”

           

          Styczeń

          Zabawa karnawałowa

           

          Luty

          Małe i duże Kobiety świętują „

          „Przybądź wiosno upragniona, piękna, ciepła, wymarzona” – pożegnanie zimy i powitanie wiosny.

          Marzec

           

          Dzień Ziemi na sportowo”

          Kwiecień

           

          Mama, tata i Ja” – rodzinne spotkanie

          Maj

           

          Dzień Dziecka” zabawy w terenie, rozwiązujemy zadania i zagadki.

          Czerwiec

           

           

           

           

          Zdrowo i sportowo w Obowiązkowym Oddziale Przedszkolnym

           

           

          W roku szkolnym 2019/2020 Roczny Obowiązkowy Oddział Przedszkolny uczestniczy w akcji „Zdrowo i Sportowo”

           

          Wpólnie:

          - nauczymy się jak budować nawyki aktywności fizycznej;

          - pokażemy, że sport jest świetną zabawą, ale też uzupełnieniem tematycznych innych zajęć;

          - zapewnimy dzieciom odpowiednią dawkę i jakość ruchu;

          - zdobędziemy wiedzę z zakresu wpływu odżywiania, odpoczynku i higieny na zdrowie człowieka.

           

           

          Obowiązkowy Oddział Przedszkolny uczestniczy w Ogólnopolskim Programie "Uczymy dzieci programować" oraz w innowacji pedagogicznej "Z kodowaniem za pan brat"

           

           

          Głównym celem  programu i innowacji jest rozwijanie u dzieci uniwersalnych kompetencji, takich jak: logiczne myślenie, zadaniowe podejście do stawianych problemów czy umiejętność pracy zespołowej w sposób najbardziej przyjazny dzieciom: w zabawie, w ruchu, poprzez doświadczanie i eksperymentowanie. Tego rodzaju zajęcia mają pokazać przedszkolakom, że programowania można uczyć odpowiedzialnie, wplatając go do codziennych aktywności dydaktycznych, niezależnie od realizowanych aktualnie treści. Można programować na edukacji matematycznej, językowej czy artystycznej, a podstaw programowania możemy uczyć niezależnie od posiadanego wyposażenia, nie jest konieczny dostęp do sprzętu komputerowego ani Internetu. Nauka programowania będzie dla dzieci wartościową lekcją i świetną zabawą.

           

           

          Już w pierwszym dniu naszej nauki "Zerówkowicze" wykonali pierwsze zadanie z tego programu układając wg czytanego wierszyka obrazek domu z kolorowych kubeczków na specjalnej „Macie do kodowania”. To samo zadanie wykonali indywidualnie na karcie pracy.

          Wykonali to zadanie bezbłędnie i z dużym zaangażowaniem.

           

           

           

           

          "Zerówka" uczy się kodowania

           

           

          Najstarsze przedszkolaki realizują co tydzień jedno zadanie wynikające z Innowacji Pedagogicznej „Z kodowaniem za pan brat” oraz ogólnopolskiego programu „Uczymy dzieci programować”.

          Tematyką tych „wyzwań": było:

          Witaj przedszkole, witaj szkoło.

          Nasze wakacyjne wspomnienia.

          Dzień postaci z bajek.

          Polegały one na ułożeniu na macie do kodowania z kolorowych kart lub kubeczków obrazka, który powstawał wg podanego przez nauczyciela kodu lub wzoru. W ten sposób dzieci uczyły się pracy zespołowej, umiejętności ułożenia obrazka na podstawie podanych współrzędnych lub słownej instrukcji. Postaci z bajek układane były na macie w taki sposób by ich treść pasowała do tytułu bajki. Zerówkowicze bez trudu poradziły sobie z tym zadaniem i chętnie opowiadały przygody ich bohaterów .

           

           

          16 września świętowaliśmy „Dzień kropki” . Dzieci poznały historię Vashti, małej bohaterki książki „Kropka”. Dziewczynka była przekonana, że nie potrafi nic namalować, nie wierzyła w swoje możliwości...ale ktoś uwierzył w nią, a w efekcie odkrył jej niezwykły talent. Jej namalowana mała kropka stała się początkiem jej talentu. Dlatego też i my tworzyliśmy różne kropki z kubeczków. Na macie nasza kropka wędrowała wg kodu. Każdy indywidualnie śledził jej wędrówkę na swojej karcie pracy.

          Znajdujące się na macie kropki, zamieniały w coś zupełnie innego. Potem dzieci same na indywidualnych kartach tworzyły nowe obrazki.

           

           

          Efektem realizowanych przez przedszkolaki zadań jest umiejętność: pracy w parach lub zespołach, planowania swoich działań, pomysłowość, zadaniowe podejście do stawianych problemów.

          Tego typu zajęcia dostarczają  dzieciom dużo radości, a przy okazji pobudzają do myślenia i samodzielnego szukania rozwiązań.

           

           

           

          W „Zerówce” nie tylko sportowo, ale i zdrowo

           

           

          W poprzednim tygodniu dzieci z "Zerówki" na zajęciach rozmawiały o warzywach i owocach. Poznawały je wieloma zmysłami, uczyły się o nich piosenki i oczywiście samodzielnie zrobiły wieloowocowa sałatkę, którą potem z apetytem zjadły. Bo przecież najlepiej smakuje własnoręcznie zrobiona potrwa. Wszystkich zachęcamy do zrobienia i jedzenia takich właśnie zdrowych deserów.

           

           

           

           

          „Zerówka” przygotowuje grę planszową na macie do kodowania

           

           

          Dzieci za pomocą kolorowych kartoników układały na macie do kodowania plansze do gry, na której pojawiły się także różne zadania i przeszkody. Rywalizowały ze sobą dwie drużyny, które jak najszybciej miały swoim autem dojechać do domu. Rzut kostką i liczba oczek decydowały o szybkości poruszania się po planszy samochodziku. Ostatecznie po dwóch rozgrywkach obie drużyny zremisowały. Przedszkolaki świetnie się bawiły, a przy tym uczyły się współpracy w zespole i zasady fair play.

           

           

           

          Roczny Obowiązkowy Oddział Przedszkolny

          uczestniczy w Europejskim Tygodniu Kodowania-Code Week .

           

          W dniach od 5 do 20 października trwa Europejski Tydzień Kodowania - Code Week. To szczególny tydzień dla każdego miłośnika kodowania, a nasze najstarsze przedszkolaki do nich właśnie należą. Dzieci przez 6 dni w codziennych zajęciach będą miały elementy kodowania i programowania.  Zerówkowicze jednocześnie uczestnicząc w konkursie  Code Week podejmują realizację wydarzeń o tematyce związanej z:

           

          Historia Code Week z Uczymy dzieci programować.

          Szukamy kodu w codziennych czynnościach z Uczymy dzieci programować.

          Zakodowana orkiestra  z Uczymy dzieci programować.

          Tworzymy zakodowane obrazy z Uczymy dzieci programować.

          Zakodowana gimnastyka z Uczymy dzieci programować.

          Zakodowana matematyka z Uczymy dzieci programować.

          Dzieci za udział w tych zajęciach otrzymają Certyfikaty zdobycia kluczowych kompetencji związanych z myśleniem obliczeniowym i aktywnego uczestnictwa w Europejskim Tygodniu Kodowania 2019.

           

                      Nasza Szkoła podejmując te działania zaznaczona jest na mapie Europy jako miejsce promujące programowanie, jako sposób na realizację pomysłów przy pomocy kodu. Dołączyliśmy do około 8 tysięcy uczestniczących w tych wydarzeniach w Polsce i  ponad 3 milionów w krajach Europy.

           

                      Już od 7 października rozpoczynamy realizację pierwszego  wyzwania. Można będzie zobaczyć nasze działania w albumie zdjęć.

           

           

           

          W Rocznym Obowiązkowym oddziale Przedszkolnym kolejne zajęcia

          z elementami kodowania na temat: Oto ja. Zmysły.

           

           

          Widzimy, słyszymy, czujemy... na co dzień nie zastanawiamy się nad tym, dlaczego tak się dzieje. Na zajęciach dzieci rozmawiały o zmysłach, o ich roli, funkcjach, które pełnią w organiźmie. Dodatkowo popracowały nad orientacją na kartce papieru i umiejętnością określania położenia przy pomocy koordynatów. Przedszkolaki poradziły sobie z tym zadaniem pracując w zespołach, jak i indywidualnie.

           

           

           

          Spotkanie przedszkolaków z Policją - 07.10.2019

           

           

          W dniu 07.10.2019 r. przedszkolaki z obu grup spotkały się z przedstawicielami KPP ze Starachowic.  Głównym tematem spotkania było bezpieczeństwo w ruchu drogowym oraz bezpieczeństwo własne. Przedszkolaki dowiedziały się, co oznaczają podstawowe znaki drogowe oraz sygnalizacja świetlna. Policjantka zwróciła także uwagę na konieczność przewożenia dzieci w fotelikach, zapinania pasów oraz noszenia elementów odblaskowych. W czasie zajęć nie tylko przekazywano wiedzę na temat przepisów ruchu drogowego, ale również wykonywano ćwiczenia praktyczne.  Przedszkolaki uczestniczyły w ćwiczeniach w których mogły wcielić się w różnych uczestników ruchu drogowego. Dzieci bardzo chętnie zadawały i odpowiadały na pytania dotyczące bezpieczeństwa podczas poruszania po drodze. Na koniec omówiono zasady postępowania w kontakcie z obcą osobą oraz jak zachować się w przypadku napotkania agresywnego psa. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały policjantów.

           

           

           

           

          Pierwszy dzień CodeWeek w Zerówce

           

           

          07.10.2019r. przedszkolaki rozpoczęły realizację zadań z CodeWeek2019. Poznały znaczenie tego słowa, jaka idea przyświeca tej akcji oraz jak dużo państw bierze w niej udział. Z zaangażowaniem przystąpiły do pierwszego zadania - Historia CodeWeek z Uczymy dzieci programować. Dzieci samodzielnie odczytując współrzędne bezbłędnie umieszczały kubeczki na macie do kodowania. Strzałka wyszła bardzo ładna ku zadowoleniu dzieciaków. Super zabawa, a jednocześnie świetna nauka.

           

           

           

          Drugi dzień CodyWeek w Zerówce

           

           

          W drugi dzień CodyWeek dzieci znalazły kod swoich codziennych czynności. Postanowiły stworzyć go do ubierania się na jesienny spacer (buty, szalik, kurtka, czapka, rękawiczki). Wstępem do tego zadania było wspólne ustalenie kolejności wkładania tej garderoby, a następnie kolorowanie rysunków tych ubrań. Samodzielnie przygotowane obrazki wykorzystaliśmy na macie do kodowania. Przedszkolaki podzielone na cztery zespoły, samodzielnie układały obrazki na swoich matach, a następnie ustalały kod, który prowadził ich do butów, szalika, kurtki, czapki, rękawiczek. Dzieci były bardzo zaangażowane i świetnie się przy tym bawiły. Na koniec wspólnie sprawdzaliśmy czy każda z grup idąc swoim kodem założyła wszystkie rzeczy i we właściwej kolejności.

           

           

           

           

          Trzecie zadanie konkursowe CoodeWeek wykonane

           

           

          Nasze 5,6-latki dziś były zakodowaną orkiestrą, która wykonała utwór wokalno - instrumentalny „Malowała jesień”. Dzieci grały na instrumentach perkusyjnych i cymbałkach na podstawie kodu graficznego. Wykazały się przy tym niezwykłym talentem muzycznym i bardzo im się to zadanie podobało.

           

           

           

           

          Zakodowany obrazek

           

           

          Starsze przedszkolaki wykonały kolejne zadanie z Code Weka Uczymy Dzieci Programować. Polegało ono na dołożeniu symetrycznej część obrazka ułożonego tylko w połowie na macie do kodowania. Dzieci miały do wyboru dwie buźki – smutną i wesołą. Jednogłośnie zdecydowały, że  uśmiechnięta buźka pasuje do nich i odzwierciedla ich nastrój oraz dobry humor .

           

           

           

          Europejski Tydzień Sportu

           

           

           

           

           

          Zerówka bierze udział w Ogólnopolskim Programie „ Poczytajmy”

           

          Dzieci z Obowiązkowego Oddziału Przedszkolnego biorą udział w Ogólnopolskim Programie „Poczytajmy” , który prowadzony jest przez panią  Edytę  Spilską. Dzieci raz w tygodniu będą się spotykać z opiekunem biblioteki szkolnej, by wysłuchać czytanych przez nią opowiadań i bajek oraz porozmawiać na ich temat. Celem tego programu jest zachęcenie dzieci do czytania i zainteresowania ich książką. Na pierwszym spotkaniu przedszkolaki wysłuchały bajki Lacharron Delphine  pt. „ Złotowłosa i trzy niedźwiadki”. Opowieść o Złotowłosej, bardzo ciekawskiej dziewczynce o prześlicznych złotych włosach i niedźwiedziej rodzinie. Dzieci chętnie słuchały i odpowiadały na zadawane im pytania. Spotkanie zakończyło się wspólną zabawa przy piosence „Tańczymy labada”.

           

           

          Eksperymentujemy

           

           

          Starsze przedszkolaki bawiły się w „Naukowców” –przeprowadzając i obserwując  doświadczenia.  Zadaniem dzieci było określić co dzieje się z lodem wrzuconym do wody o rożnej temperaturze, jak szybko nadmuchuje się balon umieszczony na butelce wypełnionej wodą i  musującą tabletką oraz co dzieje się z zapaloną świeczką, kiedy odetniemy jej dostęp powietrza. Na koniec przedszkolaki próbowały odpowiedzieć na pytania:

          I. Dlaczego lód topnieje?

          II. Dlaczego balon sam napełnił się powietrzem?

          III. Dlaczego świeczka gaśnie?

          Wszyscy byli bardzo zainteresowani i ciekawi wyników tych eksperymentów.

           

           

           

          Jesienne kodowanie

           

           

          Tym razem jesienne kodowanie polegało na układaniu kolorowej wieży z kubeczków wg kodu wyznaczonego przez różne gatunki drzew, które wcześniej na zajęciach poznawały dzieci. Było to podsumowanie omawianego tematu oraz nauka kodowania.

           

           

          Przedszkolai odwiedzają grób nieznanego żołnierza

           

           

          Przedszkolaki z naszej szkoły przyłączy się do akcji MEN „Szkoła pamięta” zaplanowany na 25 października br. Celem inicjatywy było zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności. W ramach przedsięwzięcia dzieci odwiedziły miejscowy cmentarz,  miejsce pamięci poległego nieznanego żołnierza, uporządkowały jego grób i zapaliły znicze. W ten sposób dzieci oddały hołd naszym bohaterom, którzy ginęli, byli mordowani za wolną Polskę. Warto byśmy o nich pamiętali.

           

           

          W zdrowym ciele, zdrowy duch. Pada, pada, wieje, wieje…

          Kodujemy w Zerówce

           

           

           

          Co pozytywnie wpływa na zdrowie, a co mu szkodzi? Czy ruch jest ważny, czy niepotrzebny? Które pokarmy warto wprowadzać często do swojego jadłospisu, a których lepiej unikać? Na te pytania poszukiwały dzieci odpowiedzi na zajęciach z kodowania wykorzystując symbole graficzne, tworząc  krótki program ćwiczeń gimnastycznych, a układając kod - receptę na zdrowie, uwzględniając w nim unikanie szkodliwych nawyków.

          Realizując temat: „ Pada, pada,  pada, wieje, wieje….,dzieci odkodowywały  ukryty we współrzędnych obrazek, sprawdzały, na podstawie podanego kodu, którą drogę wybierze bohater, żeby przejść przez wszystkie kałuże. Jednocześnie doszły do wniosku, że pomimo niesprzyjającej listopadowej aury kolorowe kalosze, płaszcz przeciwdeszczowy, kolorowa parasolka...to może być początek całkiem przyjemnego spaceru.

           

           

          Dzień Pluszowego Misia

           

           

          Dzień Pluszowego Misia co rok obchodzimy 25 listopada. To nie jest przypadkowa data, bo właśnie tego dnia przypada rocznica powstania tej maskotki. Samo święto nie ma jednak długiej tradycji, obchodzimy je dopiero od 2002 roku, kiedy to pluszowy miś obchodził swoje setne urodziny.

          Tego dnia każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim małym lub dużym przyjacielem Misiem. Przedszkolaki zostały zaproszone do wspólnej zabawy. Dla dzieci w tym dniu przygotowano wiele atrakcji: poznały historię święta - obejrzały prezentację multimedialną o znanych i lubianych misiach z dziecięcych bajek, następnie wykonywały ćwiczenia gimnastyczne z misiami, bawiły się przy piosenkach oraz wyklejały bibułą misie.

          W przyszłym roku na pewno zaprosimy do przedszkola wszystkie najukochańsze misie, misiaczki, miśki, małe i duże, białe i brązowe i wspólne się będziemy uczyć i bawić bo „czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!”

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          ROK SZKOLNY 2018/2019

           

           

          Plan zajęć dydaktyczno-wychowawczych

           

          Poniedziałek:   800 - 1315

                                         815 - 845   j. angielski

           

          Wtorek: 800- 1320

                         1250- 1320  religia

           

          Środa: 800- 1310

           

          Czwartek: 800- 1310

           

          Piątek: 800 - 1305

                          1150 - 1220  j. angielski

                       1235- 1305   religia

           

          Kalendarz imprez i uroczystości przedszkolnych w rocznym obowiązkowym oddziale przedszkolnym na rok 2018/2019

          Uroczystości

          Realizacja

           „Poznajemy pracę policjanta”

          Dzień Chłopaka,

          Dzień sportu

          Wrzesień

          Poznajemy pracę kucharza

          Przedstawienie teatralne w MCK w Skarżysku -Kam

          Październik

          Dzień Pluszowego Misia

          Biblioteka to „skarbnica” książek

          Listopad

          Gdzie jest Mikołaj?” – spotkanie z niezwykłym gościem.

          Hej kolęda, kolęda przy wigilijnym stole”

          Grudzień

          Bal karnawałowy

          Prywatka dla Babci i Dziadka”

          Styczeń

          Poznajemy pracę listonosza

           

          Luty

          Czym zajmuje się osoba pracująca w Administracji?

          Przybądź wiosno upragniona, piękna, ciepła, wymarzona” – pożegnanie zimy i powitanie wiosny.

          Marzec

           

          Weterynarz i jego praca”

          Kwiecień

           

          Mama, tata i Ja” – rodzinne spotkanie

          Maj

           

          Dzień Dziecka” zabawy w terenie, rozwiązujemy zadania i zagadki.

          Czerwiec

           

           

          Ramowy Rozkład Dnia 

           

          8.00 – 8.45 - Zabawy dydaktyczne, ćwiczenia graficzne, utrwalanie poznanych wierszy i piosenek. Słuchanie opowiadań nauczyciela na podstawie literatury dziecięcej (ewentualnie czytanie fragmentów książek).

          Zajęcia z j. angielskiego.

          8.45 – 8.55 – Ćwiczenia poranne.

          8.55 – 9.00 - Czynności higieniczne, przygotowanie do śniadania.

          9.00 – 9.20 – Śniadanie.

          9.20 – 9.50 - Realizacja zajęć edukacyjnych poprzez zajęcia z całą grupą .

          9.50 – 10.00 – Zabawa ruchowa.

          10.00 – 10.30 - Realizacja zajęć edukacyjnych poprzez zajęcia z całą grupą .

          10.30 – 11.00 - Spacery, zabawy dowolne na świeżym powietrzu (np. w ogrodzie, na boisku) lub w sali; ćwiczenia gimnastyczne.

          11.00 – 11.05 - Czynności higieniczne, przygotowanie do obiadu.

          11.05 – 11.25 – Obiad (pierwsze danie).

          11.25 – 11.55 - Zabawy relaksacyjne, w kącikach tematycznych, zabawy

          integracyjne, planszowe, konstrukcyjne, plastyczno- techniczne,

          według zainteresowań dzieci.

          11.55 – 12.00 – Czynności higieniczne, przygotowanie do obiadu.

          12.00 – 12.30 – Obiad ( drugie danie).

          12.30 – 13.20- zabawy ruchowe i zabawy dowolne według inicjatywy dzieci w sali lub na powietrzu, praca z zespołem lub indywidualna o charakterze obserwacyjnym, stymulująco – kompensacyjnym

          i wychowawczym.

          Religia.

          Prace porządkowe.

           

          Bal karnawałowy

          10 stycznia 2019 roku Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem – panią Małgorzatą Banaś zorganizował w szkole zabawę karnawałową. Na balu pojawiły się księżniczki, wróżki, motylki, kowboje, żołnierze oraz wiele innych osobistości. 

           W godzinach 11.00 – 13.00 bawiło się przedszkole, zerówka oraz klasy I-III, które w rytm piosenek dla dzieci wesoło pląsali po parkiecie.

           

          Wigilia

           

          Świąteczne ciasteczka

           

          Dekorowanie pierniczków

           

          Dzień Pluszowego Misia

           

           

          ROK SZKOLNY 2017/2018

           

          Dzień Dziecka

           

          Dnia 30 maja uczniowie naszej szkoły obchodzili swoje święto  - Dzień Dziecka na wesoło i aktywnie.

          Dzieci z klas 0- III zgromadziły się w sali gimnastycznej, w której odbyły się zabawy sportowo – rekreacyjne. Trzy drużyny rywalizowały w różnych konkurencjach: szybkościowych, zręcznościowych, skocznościowych i innych. Było też pokonywanie toru przeszkód, zabawy z woreczkami, piłeczkami. Dzieci świetnie się bawiły wykazując się swoimi umiejętnościami ruchowymi.

           

          Wycieczka przedszkolaków do zagrody Wieś. Co.

          Dzieci z oddziałów przedszkolnych świętowały swój Dzień Dziecka 29.05.2018r.w zagrodzie edukacyjnej „ Wieś. Co”. Pobyt w tym niezwykłym miejscu dostarczył dzieciom wielu wrażeń i doznań smakowych. Przedszkolaki odwiedziły koźlarnię i stajnie, w których mogły nakarmić kozę Basię i cudowne małe kucyki, które z apetytem zjadały z małych rączek marchewkę. Poznały ptactwo domowe: małe kaczuszki, perliczki, odwiedziły kurnik kur zielononóżek, poznały bardzo hałaśliwego gąsiora oraz głaskały puszyste małe króliczki. Maluchy odwiedziły również niezwykły ogród, w którym rosły różnorodne zielone, ekologiczne rośliny i przyprawy, z których gospodynie domowe korzystają przygotowując różne potrawy. Dzieci poprzez swoje zmysły smaku, węchu i dotyku próbowały rozpoznawać i nazywać pokazywane im rośliny. Zwiedzanie zagrody zakończyło się pysznym poczęstunkiem w postaci drożdżowego ciasta z powidłami i kompotu. Oczywiście to nie był koniec atrakcji. Kulminacyjnym punktem pobytu w zagrodzie były warsztaty pt. „Masz babo placek”. Przedszkolaki poznawały różne rodzaje zbóż i mąk, bawiły się nią, a następnie własnoręcznie wykonały pizzę, która wypiekana była w piecu opalanym drewnem. Na koniec każdy z apetytem zajadał swoje kulinarne dzieło. Wszyscy świetnie się bawili i jednocześnie zdobywali nowe wiadomości i umiejętności, które na długo pozostaną w ich pamięci.

           

          „Kochamy Was całym sercem” - Dzień Mamy i Taty

          „Kochamy Was całym sercem” -  takie motto przyświecało występom najstarszych przedszkolaków podczas uroczystego spotkania z okazji święta ich Rodziców. Dnia 25.05.2018r. wszystkie dzieci słowem i piosenką wyraziły miłość i wdzięczność za matczyną dobroć i cierpliwość, za serce, które tak wiele rozumie i tak wspaniałomyślnie wybacza, a także za mądrość i ojcowski autorytet. Dzień Mamy i Taty to bardzo szczególne daty dla dzieci w wieku przedszkolnym, pozwalają maluchom na wspólne przeżywanie radości i okazywanie miłości najbliższym poprzez czynne uczestnictwo w uroczystości z okazji ich święta. Dzieci z niecierpliwością i wielkim przejęciem czekały na swoich gości, których przywitały gromkim okrzykiem –hurra!. Podczas wspaniałego występu w których Zerówkowicze zaprezentowały swoje zdolności recytatorskie, wokalne i taneczne na twarzach rodziców zauważyć można było tylko jedno – wzruszenie i dumę ze swoich pociech. Po zakończonym programie artystycznym dzieci wręczyły swoim rodzicom piękne kolorowe motyle i zaprosiły na słodki poczęstunek. Atmosfera tej uroczystości była podniosła, ale i bardzo radosna. Przebiegała w niezwykle rodzinnej i miłej atmosferze.

          Tego dnia, wypełnionego wrażeniami, długo nie zapomnimy i zakończymy go słowami: „Drodzy rodzice tak bardzo Was kochamy, dziękujemy za Wasz uśmiech, który ogrzewa nas w różnych chwilach życia, a najbardziej dziękujemy Wam za to, że jesteście.”

           

          "Czyste rączki - zdrowy brzuszek"

          „Czyste rączki – zdrowy brzuszek” – pod takim hasłem w dniu 21.05.2018 r. odbyło się spotkanie profilaktyczne. W spotkaniu wzięły udział nasze przedszkolaki. Przedstawiony program miał na celu edukację w zakresie higieny wśród najmłodszych. Wszystkie dzieciaki szkolenie przeszły wzorowo, dzięki czemu zostały odznaczone odznakami „Superbohaterów”.

           

          Żegnamy Marzannę – zimową pannę!

          W dniu 21 marca, w pierwszym dniu wiosny, tradycyjnie jak co roku, grupy przedszkolne pożegnały zimę (która w tym roku wyjątkowo nie chciała nas opuścić), a powitały tak wyczekiwaną przez wszystkich wiosnę. Przedszkolaki z Marzanną i zielono-żółtymi  Gaikami przemaszerowały ulicą Szkolną przy akompaniamencie tamburyn, bębenków i brzękadełek krzycząc wesoło: Żegnaj Zimo, my cię już nie chcemy! Witaj Wiosno, witaj miła! Dzieci nie topiły Marzanny, bo wiedzą, że nie należy zaśmiecać naszego środowiska, a Wiosna ucieszy się gdy powitamy ją grą na instrumentach, wesołym śpiewem, zabawami i wiosennymi wierszami. Dlatego też dzieci ze śpiewem na ustach,wróciły do swoich sal,  gdzie ustawiły w kąciku przyrody zielone Gaiki i Marzannę. Pierwszy dzień wiosny był dla przedszkolaków pełen wrażeń i wesołą zabawą. Wszystkim życzymy wiosennych humorów.

           

          Bal karnawałowy

           

          Zabawy zimowe dzieci

          Zima przyniosła wreszcie śnieg. Dlatego postanowiliśmy wykorzystać okazję i ulepiliśmy bałwana. Zabawy na białym puchu, to ulubione formy aktywności dzieci w wieku przedszkolnym. 24.01.2018r. aura zapewniła idealne warunki do lepienia śnieżnej postaci. Dzieci śmiało ruszyły do ogródka przedszkolnego, aby wspólnie bawić się na świeżym, zimowym powietrzu. Lepienie bałwana rozpoczęliśmy od przygotowania śnieżnych kul. W niedługim czasie powstał nasz biały Gość. Śnieg lepił się wyśmienicie, dlatego radość i uśmiech na twarzach dzieci był znakiem, że wychowankom podoba się taka forma spędzania czasu.

           

           

          Dzień Babci i Dziadka w Oddziałach Przedszkolnych

           

          Piątek 19 stycznia 2018r. był szczególnym dniem dla przedszkolaków, którzy gościli w swoich progach wspaniałych gości, swoje Babcie i Dziadków. Dzieci pod hasłem „Chociaż trochę latek mamy, to z wnukami wciąż hasamy” chciały przypomnieć swoim dziadkom i babciom młodzieńcze lata i przedszkolne zabawy. Dlatego też przedszkolaki prezentowały nie tylko swoje umiejętności, zdolności wokalne, recytatorskie i taneczne, ale przede wszystkim zapraszały swoich najbliższych do tańca, udziału w zabawach, śpiewie i gry na instrumentach perkusyjnych. Tak miłe dla wszystkich spotkanie zakończyło się wręczeniem prezentów i gromkim „Sto lat”. Mamy nadzieję, że Babcie i Dziadkowie świetnie się bawili i przyjemnie spędzili czas ze swoimi małymi pociechami.

           

          „Hej kolęda, kolęda przy wigilijnym stole”

          Wszyscy z utęsknieniem czekają na te piękne Święta Bożego Narodzenia. Grupa Starszych Przedszkolaków 22 grudnia postanowiła spotkać się przy wigilijnym stole, połamać się opłatkiem, złożyć sobie życzenia, pośpiewać kolędy, a przede wszystkim przypomnieć sobie i poznać jak należy przygotować się do tej szczególnej kolacji, co i jakie potrawy powinny znaleźć się na Wigilijnym stole, a także znaczenie świątecznych symboli (opłatek, choinka i jej ozdoby,itp.). Wszyscy z wielkim zaangażowaniem nakrywali do stołu nie zapominając o jednym dodatkowym miejscu dla niespodziewanego gościa. Nie zabrakło także prezentów pod choinką, które na koniec wigilijnego klasowego spotkania rozdawał nasz pomocnik Mikołaja - Mateusz.

           

          Wizyta w Wiosce Świętego Mikołaja w Bałtowie

          W tym roku dzieci z klasy „0” i uczniowie z klasy II zawitali w Wiosce Świętego Mikołaja. W dniu 11 grudnia 2017r. ten Niezwykły Staruszek czekał wraz ze swoją Śnieżynką na nich w przytulnej chacie w Bałtowie. Podczas spotkania opowiadał dzieciom o swojej podróży, reniferach i Elfach. Rozmawiał z dziećmi, robił sobie z nimi zdjęcia i oczywiście obdarował wszystkich prezentami. Dzieci w podziękowaniu zaśpiewały Mikołajowi piosenkę.

          Nie był to koniec niespodzianek. Dzieci spotkały się z Liskiem, Magiem, który pokazywał sztuczki oraz odwiedziły Królową Śniegu w jej Lodowej Krainie. Wcześniej idąc korytarzami jej pałacu poznały baśń „Królowa Śniegu” oraz przygody Kaja i Gerdy. Zimowa Królowa wypuszczała ze swojego Pałacu tylko te dzieci, które potrafiły odpowiedzieć na jej pytania dotyczące wysłuchanej baśni. Oczywiście wszyscy świetnie poradzili sobie z zagadkami i w nagrodę Królowa odbijała na rączkach dzieci wielką pieczęć i częstowała cukierkami. Pamiątką tej wspaniałej wycieczki był własnoręcznie pomalowany „Aniołek”, który przypominał nam o zbliżających się Świętach Bożego Narodzenia.

           

          Prezenty od Mikołaja

          6 grudnia to dzień pełen niespodzianek. Wszystkie dzieci oczekują wizyty Mikołaja. W tym roku w Rocznym Obowiązkowym Oddziale Przedszkolnym Mikołaj nie przybył osobiście lecz pozostawił pod choinką Duży Worek. Jak wielkie było zaskoczenie pani i dzieci, gdy wchodząc rano do sali zobaczyli listy i prezenty. Oczywiście nie zapomniał również o srebrnej Rózdze, która miała przypomnieć wszystkim o grzeczności i posłuszeństwie w nadchodzącym Roku.

          Dzieci i Wychowawca bardzo dziękują  „Najwspanialszym Naszym Mikołajom”.

           

          Przedszkolaki  na przedstawieniu teatralnym

          W dniu 01 grudnia 2017r. grupy przedszkolne i uczniowie klasy I oglądali w MCK w Skarżysku Kamiennej przedstawienie teatralne w wykonaniu aktorów Kieleckiego Teatru Lektur pt. „Szalone Bajeczki z Dziadunia Teczki” reżyserowane na podstawie wierszy Jana Brzechwy i Juliana Tuwima. Oplecione bajkową scenerią wiersze i wspaniała gra aktorska sprawiły, że dzieci utożsamiały się z bohaterami wierszy i głośno odpowiadały na stawiane im przez grane postacie pytania. Zabawne dialogi prowadzone przez aktorów, kwitowane były przez najmłodszych wybuchami śmiechu. Wreszcie zaproszenie na scenę to była nie lada przeżycie dla niejednego widza. Na zabawie i śmiechu bardzo miło upłynął czas, a widzowie nawet nie zdawali sobie sprawy, że do ich głów została wprowadzona dawka klasyki polskich wierszy.

           

          "Maleńka miłość" - Jasełka

          „Tam w żłobie, na sianie Jezus leży mały,

          Urodził się, by miłość rozlewać na świat cały.”

          W dniu 20 grudnia cała Społeczność Szkolna, zaproszeni Goście, Rodzice przybyli do Szkoły Podstawowej w Parszowie, by obejrzeć bożonarodzeniową inscenizację pt. „Maleńka Miłość” z udziałem najmłodszych aktorów. Głównym „reżyserem” widowiska była pani Bożena Zarębska, a jej zastępcami pani Bożena Kamińska i Małgorzata Szczygieł. W role Maryi, Józefa, pasterzy, królów wcielili się uczniowie klas: 0, II.

          Widzów zebranych na sali gimnastycznej przywitał narrator, który opowiedział o błąkającej się betlejemskiej rodzinie. Wszyscy z entuzjazmem oglądali biblijne scenki oraz słuchali kolęd takich jak:  „Lulajże Jezuniu”, „Przybieżeli do Betlejem” czy  „Kolęda Anioła”. Małym aktorom towarzyszył chór, złożony z uczniów klasy IV,V,VII.

          Podopieczni z niezwykłym talentem aktorskim wypowiadali swoje kwestie, zadziwiając tym samym publiczność i dając powody do dumy swoim rodzicom.

           

           

          Przegląd Piosenek Mikołajkowych

           

           

          Wizyta Policji

          We wrześniu obie grupy przedszkolne odwiedzili Funkcjonariusze Policji z Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach. Spotkanie miało na celu przedstawienie dzieciom zasad bezpiecznego poruszania się po drodze. Przedszkolaki dowiedziały się m.in. jak bezpiecznie przechodzić przez jezdnię i jak poruszać się po ulicy, żeby nie doszło do niebezpiecznych sytuacji. W trakcie spotkania okazało się, że nasze przedszkolaki posiadają już takie wiadomości i swoją wiedzą podzieliły się z Policjantami. Pokazały również, że są odpowiedzialne i wiedzą, jak należy się zachowywać na drodze i w jej najbliższym otoczeniu.
          Podczas spotkania sala przedszkolna zamieniła się w ruchliwą ulicę z przejściem dla pieszych, gdzie pokazano nam, jak prawidłowo powinniśmy korzystać z przejścia, aby bezpiecznie dostać się na drugą stronę ulicy.



          W podziękowaniu za ciekawe spotkanie, przybliżenie i usystematyzowanie zasad bezpieczeństwa dotyczącego ruchu drogowego i bezpiecznej zabawy nasi podopieczni wręczyli policjantom pamiątkowe dyplomy. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy!

           

           

           

           

          ROK SZKOLNY 2016/2017

          PRZEDSZKOLE TALENTÓW

          ·  

          Nasze oddziały przedszkolne w okresie od 29 września 2016 r. do 30 marca 2017r. brały udział w Ogólnopolskim konkursie „Przedszkole talentów” w ramach którego wykonywały zadania przewidziane regulaminem konkursu i otrzymały Certyfikat Przedszkola Talentów . Do zrealizowania było 10 zadań, w tym jedno związane z uczestnictwem nauczyciela w kursie e-learningowym, który potwierdzony był certyfikatem zaliczenia testów i ukończeniem szkolenia. Pozostałe zadania polegały na uczestnictwie dzieci w poszczególnych zajęciach i konkursach:

           

          Zadanie 1.

          Przeprowadzenie dnia talentu w przedszkolu, podczas którego dzieci będą mogły zaprezentować swoje talenty, np. muzyczne, taneczne, gimnastyczne, plastyczne…

          Ocena na podstawie wyników głosowania/prac plastycznych/zdjęć przesłanych do jury konkursu.

          Wykonanie:

          15 dzieci z Rocznego Obowiązkowego Wychowania Przedszkolnego: 5-6-latki

          23 stycznia 2017 roku zorganizowana została uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka, na której dzieci zaprezentowały swoje talenty i umiejętności. Wszystkich widzów zachwyciło wykonanie przez przedszkolaki przebojów takich jak: „Babcia spoko” na melodię „Euro Spoko”, „Faj luli – Jestem sobie mała wnusia” czy „Nie boję się, gdy ciemno jest”. Dzieci odegrały szereg zabawnych scenek, nawiązujących do życia babć i dziadków. Po części artystycznej, dedykowanej Babciom i Dziadkom, odbył się pokaz indywidualnych dziecięcych talentów. Okazało się, że nie brakuje ich w tej licznej grupie dzieci. Zaproszeni goście i rodzice mogli podziwiać:

          - Jasia – profesjonalnego perkusistę, marzącego w przyszłości o pracy w show-biznesie,

          - Igora i Wiktora – niezwykłych aktorów, recytujących wiersze „Wojtek, który strzela gola”, „Kaczka Dziwaczka”,

          - Czarka i Asię – prezentujących talenty wokalne, Asia dostała gromkie oklaski za piękne wykonanie przeboju „Mam tę moc”,

          - Mateusza oraz Filipa – wielkich fanów klocków Lego, którzy wykonali budowle z kilkudziesięciu klocków, a także zaprezentowali kolekcję swoich zabawkowych pojazdów,

          - Karinkę – bardzo sprawną gimnastyczkę, prezentującą ćwiczenia z długą i krótką gumą.

          Dzieciaki mogły również zaprezentować publiczności swoje prace plastyczne. Uznaniem cieszyły się dzieła Filipa i Igora.

          Spotkanie zakończyło się wspólnym tańcem z zaproszonymi gośćmi.

          Cieszymy się, iż nasze dzieci mają tyle talentów i mamy nadzieje, że będą je wciąż rozwija

          Zadanie 2.

          Przedszkolne mistrzostwa w grach edukacyjnych” - zorganizowanie gier i zabaw kształtujących umiejętność dodawania i odejmowania u dzieci. Ocena na podstawie wyników, prac plastycznych /zdjęć przesłanych do jury konkursu.

           

          Wykonanie:

          15 dzieci z Rocznego Obowiązkowego Wychowania Przedszkolnego: 5-6-latki

          Dzieci wzięły udział w grach i zabawach matematycznych kształtujących w uczestnikach:

          • umiejętność dodawać na konkretach i w pamięci;
          • rozumienia pojęcie dodawania
          • umiejętność porządkowania liczb malejąco i rosnąco
          • rozumienia poleceń nauczyciela;
          • skupienia uwagę na wykonywanym zadaniu;
          • aktywności podczas zadań ;
          • spostrzegawczość, pamięć i logiczne myślenie
          • umiejętność współdziałania w zespole
          • rozwiązywania prostych zadań tekstowych
          • umiejętność poradzenia sobie z poczuciem sukcesu i porażki

          Grupa została podzielona na dwie drużyny, które różniły się kolorem szarf. Każda z nich miała do wykonania pięć zadań , które oceniane były cukierkowymi punktami. Dzieci bardzo aktywnie pracowały w zespołach, świetnie radziły sobie z rozwiazywaniem matematycznych łamigłówek, a przy tym świetnie się bawiły. Nagrodą za zwycięstwo, wysiłek i zaangażowanie była ilość wygranych słodkich punktów, które sprawiedliwie zostały rozdzielone wśród członków drużyny.

          Zadanie 3.

          Przeprowadzenie przedszkolnego konkursu recytatorskiego pod hasłem „Brzechwa i Tuwim dzieciom”. Ocena na podstawie sprawozdań/zdjęć przesłanych do jury konkursu.

          Wykonanie:

          15 dzieci z Rocznego Obowiązkowego Wychowania Przedszkolnego: 5-6-latki

          W pierwszy dzień kalendarzowej wiosny 21 marca odbył się przedszkolny konkurs recytatorski pod hasłem „ Brzechwa i Tuwim dzieciom”. Dzieci 5,6- letnie miały okazję zaprezentować swoje umiejętności recytatorskie młodszym kolegom i koleżankom, rodzicom oraz jury, które oceniało: wymowę i intonację, interpretację, wrażenia artystyczne. Uczestnicy prezentowali dowolnie wybrany wiersz z twórczości J. Brzechwy lub J. Tuwima.

          Celem konkursu było:

          • popularyzowanie poezji dziecięcej,
          • rozwijanie zdolności recytatorskich,
          • zainteresowanie dzieci poezją,
          • zachęcanie do występów na scenie,
          • prezentacja umiejętności dzieci,
          • uczenie rywalizacji w przyjaznej atmosferze.

          W oczekiwaniu na podsumowanie konkursu, mali artyści wraz ze swoja widownią wspólnie bawili się przy wiosennych piosenkach. Po ogłoszeniu wyników Jury w skład którego wchodzili nauczyciele, rodzice i członkinie ze szkolnego Klubu Miłośników Książki wręczyli wszystkim występującym nagrody w postaci gier edukacyjnych. Laureaci otrzymali gromkie brawa i gratulacje.

          Zadanie 4.

          Zorganizowanie wycieczki po okolicy pn.: „Poznaję swoje otoczenie”, która ma na celu wyuczenie nawyku wynajdywania charakterystycznych punktów, mogących ułatwić odnalezienie się w różnych miejscach.  Ocena na podstawie sprawozdania, prac plastycznych /zdjęć przesłanych do jury konkursu.

          Wykonanie:

          15 dzieci z Rocznego Obowiązkowego Wychowania Przedszkolnego: 5-6-latki,

          15 dzieci z Oddziału Przedszkolnego: 3-4-latki.

          Przez czas trwania konkursu dzieci zwiedzały różne miejscach, które pozwoliły im poznać nie tylko charakterystyczne punkty w swojej wsi, ale także w pobliskich miejscowościach. Podczas wędrówek podziwiały uroki przyrody pobliskiego lasu, rzeki Żarnówki w której topiły Marzannę , zalewu w Mostkach. Oglądały kościół parafialny z 1934r.oraz Wiejski Dom Kultury w Mostkach, który znajduje się w dziewiętnastowiecznym dworku pamiętającym czasy Stanisława Staszica. Zwiedzały Komendę Powiatową Straży Pożarnej w Starachowicach oraz Muzeum im. „ Orła Białego” w Skarżysku Kamienna.

          Celem tych wycieczek było:

          • poznanie charakterystycznych punktów w swoim miejscu zamieszkania i pobliskich miejscowościach
          • wyrabiania orientacji w terenie,
          • nabywania określonych umiejętności i kształtowania nawyków,
          • stwarzanie naturalnych warunków do rozwijania sfery emocjonalnej i estetycznej,
          • kształtowanie umiejętności odczuwania piękna, uwrażliwianie na nie,
          • rozwijania zainteresowań wychowanków, swobodnego dzielenia się spostrzeżeniami i przeżyciami.

           

          Zadanie 5.

          Kształtowanie odporności emocjonalnej dziecka, ze wskazaniem sytuacji przyczynowo-skutkowej (np.: „kto pierwszy na mecie” – gra planszowa lub zajęcia ruchowe z wyścigami par; wysłuchanie słuchowiska, a następnie wskazanie kolejności zdarzeń na podstawie pytań opiekuna). Ocena na podstawie informacji, prac plastycznych /zdjęć przesłanych do jury konkursu.

           

          Wykonanie:

          15 dzieci z Rocznego Obowiązkowego Wychowania Przedszkolnego: 5-6-latki

          W starszej grupie przedszkolnej odbył się turniej sportowy w którym brały udział dwie drużyny. Dzieci ścigały się w różnych konkurencjach. Na początku sportowej rywalizacji zostały ustalone jasne zasady. Przede wszystkim zostało wyjaśnienie znaczenia słowa fair play. Jednak jak dzieci same podkreśliły najważniejsze w tych zawodach jest dobra, wspólna sportowa zabawa. Zawodnicy mieli za zadanie, ułożyć i rozebrać wieżę, pokonać slalom z piłką, trafić woreczkiem do celu, wtoczyć piłkę między drabinki, włożyć i zebrać woreczki z szarf.

          Konkurencje sportowe miały na celu:

          • rozbudzić ducha rywalizacji,
          • wzbogacanie przeżyć poprzez szlachetne współzawodnictwo,
          • ćwiczenie sprawności działania i komunikowania się w grupie,
          • stosowanie się do zasady fair play,
          • skoncentrować uwagę dziecka na określonych zadaniach,
          • kształtowanie odporności emocjonalnej na porażki,
          • rozwijanie odporności emocjonalnej dziecka, ze wskazaniem sytuacji przyczynowo - skutkowej,
          • rozwijanie sprawności fizycznej dzieci,
          • popularyzowanie zdrowego stylu życia przez aktywne spędzanie czasu.

           

          Zadanie 6.

          Poznaję kształty i figury geometryczne” – zaktywizowanie dzieci do rysowania i wyklejania figur ze wskazaniem wielkości przedmiotu. Ocena na podstawie prac plastycznych /zdjęć przesłanych do jury konkursu.

          Wykonanie:

          15 dzieci z Oddziału Przedszkolnego: 3-4-latki.

          Nasi milusińscy chętnie przystąpili do kolejnego zadania-"Poznaję kształty i figury geometryczne". Z dużym zaangażowaniem układały własne kompozycje i odwzorowywały z klocków Dienesa różnorodne obrazki. Manipulowały figurami i dobierały je zarówno pod względem kształtu, jak i koloru, utrwalając jednocześnie ich nazwę. Celem tych zajęć było zaktywizowanie dzieci do rysowania i wyklejania figur geometrycznych ze wskazaniem wielkości przedmiotu. Podczas zabawy figurami geometrycznymi maluchy jednocześnie tworzyły zbiory, których elementy spełniały podane przez nauczyciela cechy. Końcowym efektem była praca plastyczna wykonana z figur geometrycznych. Dzieci wykazały się pomysłowością i fantazją.

           

          Celem zajęcia było:

          • zapoznanie z kształtem figur geometrycznych,
          • doskonalenie koordynacji wzrokowo-ruchowej,
          • umiejętność tworzenia zbiorów wg. jednej cechy,
          • kształtowanie spostrzegawczości i pamięci wzrokowej,
          • współpraca w grupie w czasie wykonywania zadań,
          • doskonalenie umiejętności tworzenia kompozycji geometrycznych wg. wzoru i własnego pomysłu,
          • ćwiczenie motoryki małej

           

          Zadanie 7.

          Zainicjowanie zabawy „Mój mały sklep” mającej na celu przybliżenie wiedzy związanej z objętością i wagą danego przedmiotu/artykułu oraz ilością danych przedmiotów jednego rodzaju na półce, jak i klasyfikacją (rodzaj, barwa, wielkość, kształt, ciężar, warzywa i owoce, słodycze…). Ocena na podstawie sprawozdania, prac plastycznych /zdjęć przesłanych do jury konkursu.

           

          Wykonanie:

          15 dzieci z Oddziału Przedszkolnego: 3-4-latki.

          Podczas tak prostej zabawy jak „ Mój mały sklep” dzieci rozwijały mnóstwo umiejętności, takich jak:

          • mowę i umiejętność wypowiadania się;
          • umiejętności przeliczania;
          • spostrzegawczość wzrokową;
          • umiejętności grupowania i klasyfikowania przedmiotów wg cechy jakościowej;
          • umiejętność posługiwania się wagą,
          • wdrażanie do logicznego myślenia;
          • stosowanie zwrotów grzecznościowych.

          Zabawa w sklep przebiegała według pomysłu dzieci. Zanim jednak zaczęły się bawić, przypominały sobie swoje własne spostrzeżenia z wycieczki i własne doświadczenia. Dzięki temu łatwiej było zaplanować zabawę, a sklep stworzony przez przedszkolaki działał bardzo profesjonalnie. Podzieliły się rolami, nie zapominając o dostawcach, sprzedawcach, klientach. Przygotowały produkty na sprzedaż oraz pieniądze. Dzieci miały możliwość posługiwania się wagą, „pieniędzmi”. Określały ciężar oraz wielkość towaru i klasyfikowały różne artykuły spożywcze, posługując się pojęciami: warzywa, owoce, słodycze, nabiał itp. Wchodząc w różne role pamiętały o tym jak się zwracać do klientów i do sprzedawców. Przede wszystkim zaś same ustaliły zasady zabawy i trzymały się reguł. Dzięki temu każdy miał szansę świetnie się bawić i wiele nauczyć

           

          Zadanie 8.

          Dziecko w uporządkowanym świecie – dostrzeganie powtarzalności następujących po sobie: pór roku i dni, dat w kalendarzu… Ocena na podstawie informacji, prac plastycznych /zdjęć przesłanych do jury konkursu.

          Wykonanie:

          15 dzieci z Rocznego Obowiązkowego Wychowania Przedszkolnego: 5-6-latki

          W marcu dzieci 5,6-letnie żegnając zimę, powitały nową porę roku. Była to okazja do porozmawiania i utrwalenia swojej wiedzy na temat minionych pór roku i ich charakterystycznych oznak. Starszaki bez trudu poradziły sobie z dopasowaniem obrazków do poszczególnych pór roku oraz kolorów, które najlepiej się z nimi kojarzą. Wiedząc, że pory roku następują po sobie, w odpowiedniej kolejności bez problemu potrafiły ustawić się w kole we właściwym miejscu. Poznały nazwy miesięcy ich kolejność i przyporządkowywały je do odpowiednich pór roku. Jednocześnie utrwaliły nazwy dni tygodnia i bezbłędnie uporządkowały dzieci symbolizujące poszczególne dni.

          Zajęcie miało na celu;

          • utrwalenie i uporządkowania wiedzy dotyczącej pór roku,
          • zapoznanie z kolejno występujących po sobie miesięcy i ich miejsce w poszczególnych porach roku,
          • zapoznanie ze stałością następstw dni tygodnia, pór roku i miesięcy,
          • wdrażanie do posługiwanie się liczbami w aspekcie porządkowym.
          • rozwijanie umiejętności dostrzegania regularności rytmu w danym układzie.
          • kształcenie umiejętności korzystania z kalendarza,
          • rozwijanie umiejętności współpracy podczas pracy w grupie.

           

          Zadanie 9.

          Przeprowadzenie zajęć w formie teatrzyku z wykorzystaniem zabawek przedszkolnych lub samodzielnie wykonanych pacynek nt. kontaktów z nieznajomymi. W starszej grupie można wprowadzić elementy dramy. Przedstawione sytuacje mają na celu zachowanie daleko idącej ostrożności w kontaktach z nieznajomymi, którzy proponują poczęstunek, chcą poznać nasz adres, odprowadzić, coś ciekawego pokazać, wybranie odpowiednich postaw w danej sytuacji. Ocena na podstawie sprawozdania, prac plastycznych /zdjęć przesłanych do jury konkursu.

          Wykonanie:

          15 dzieci z Rocznego Obowiązkowego Wychowania Przedszkolnego: 5-6-latki

          W naszym przedszkolu odbyło się spotkanie z panią policjantką, która rozmawiała z dziećmi na temat zagrożeń związanych z kontaktem z osoba obcą. Nawiązując do tego spotkania w grupie 5-6-latków odbyło się zajęcie poświęcone tej tematyce. Teatrzyk kukiełkowy miał rozbudzić wyobraźnię dzieci i pobudzić ich do myślenia, refleksji i umiejętności wyciągania wniosków z postępowania bohaterów krótkiej scenki. Na podstawie ilustracji dzieci oceniały zachowania osoby dorosłej i próbowały odpowiedzieć na pytanie, „jak powinno się dziecko zachować w takiej sytuacji, aby uniknąć niebezpieczeństwa.” Przedszkolaki poprzez burzę mózgów ustaliły „ Kogo nazywamy osobą obcą, a komu możemy zaufać?” Utrwalając zdobytą na zajęciu wiedzę dzieci odgrywały scenki, w których prezentowały właściwe zachowanie w sytuacji zagrażającej ich bezpieczeństwu. Każda z grup była oceniana przez kolegów i koleżanki, którzy podpowiadali lub wychwytywali właściwą reakcję oraz pojawiające się błędy .

          Poprzez aktywny udział w zajęciu dzieci wiedzą:

          • co znaczy określenie obca osoba,
          • że nie przyjmuje się słodyczy i podarunków od osób nieznanych,
          • nie należy oddalać się z nieznajomą osobą,
          • jak zachować rezerwę wobec obcych ludzi,
          • że nie należy przyjmować podarunków od nieznajomych,
          • że nie powinny opowiadać o sobie i swojej rodzinie obcym osobom,
          • nie należy odchodzić z miejsca zabawy z nieznaną osobą pod żadnym pretekstem,
          • powinny być ostrożne wobec nieznajomych,
          • w jaki sposób grzecznie odmówić obcej osobie, kiedy np. czymś je częstuje lub proponuje,
          • nie wolno otwierać drzwi mieszkania, kiedy są same w domu,
          • że powinny zawsze informować rodziców o dziwnych zrachowaniach osób dorosłych,

          Przedszkolaki wykazały się dużą wyobraźnią i umiejętnością przewidywania skutków pewnych zdarzeń.

          Serdecznie dziękujemy Rodzicom naszych przedszkolaków za pomoc i wsparcie w realizacji tych zadań.

           

          Dzień Mamy i Taty w Obowiązkowym Oddziale Przedszkolnym

          Małe rączki potrafią
          ulepić kwiatek z plasteliny
          Narysują słońce roześmiane
          Zbudują domek z klocków
          Małe rączki potrafią napisać mama,
          i przynoszą jabłko czerwone
          ocierają łzy i splatają się tuż nad szyją.
          W małych rączkach mieści się cała miłość.

          Taką właśnie miłość w dniu 26 maja 2017r. dzieci z Rocznego Obowiązkowego Oddziału Przedszkolnego wyśpiewały i wypowiedziały w swoich wierszach, piosenkach i inscenizacjach.

          Uroczystość Dnia Mamy i Taty to szczególna okazja, której towarzyszą niesamowite emocje, uśmiech, wzruszenie i duma z pociech. Wszyscy goście z zaciekawieniem i skupioną uwagą słuchali i oglądali występy swoich dzieci. Były życzenia, całusy, prezenty oraz wiele uśmiechów i radości. Za swoje popisy przedszkolaki zostały nagrodzone burzą braw. 

          Po zakończeniu części artystycznej wszyscy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek. Takie uroczystości w gronie rodzinnym wzmacniają rodzinne więzi, uczą miłości, szacunku, przywiązania, a dzieciom pozwalają zaprezentować zdobyte wcześniej umiejętności i wiadomości.

          Wszystkim Rodzicom życzymy Wszystkiego Najlepszego z okazji Waszego Święta!

          NASZ "MINI OGRÓD"

          Uczniowie rocznego obowiązkowego oddziału przedszkolnego wraz z panią pedagog Kariną Piotrowską – Niewczas założyli szkolny mini ogród. Dzieci dowiedziały się jakie znaczenie mają zioła i do czego są wykorzystywane. Uczniowie zapoznani zostali z wymaganiami ziół co do środowiska, gleby i uprawy – prezentacja fotografii ziół i świeżych ziół posadzonych  w doniczkach. Na koniec każde dziecko miało możliwość założenia swojego kącika zielarskiego, które zostało dokładnie opisane. Zadaniem dzieci było dbanie o swoje roślinki poprzez podlewanie ich. A teraz czekamy na plony. 

           

          DZIEŃ BABCI I DZIADKA POKAZ TALENTÓW


          23 stycznia 2017 roku okazał się szczególnym dniem dla uczniów Rocznego Przygotowania Przedszkolnego i ich rodzin, a w szczególności ich Babć i Dziadków.

          W tym oto dniu, w przedszkolu zorganizowane zostały uroczystości dla tych miłych Solenizantów. Była to także okazja do zaprezentowania niezwykłych dziecięcych talentów i umiejętności.

          Po uroczystym powitaniu przybyłych gości, rozpoczęła się część artystyczna. Wszystkich widzów zachwyciło wykonanie przez przedszkolaki przebojów takich jak: „Babcia spoko”  na melodię „Euro Spoko”, „Faj luli – Jestem sobie mała wnusia” czy „Nie boję się, gdy ciemno jest”. Dzieci odegrały szereg zabawnych scenek, nawiązujących do życia babć i dziadków.

          Na koniec programu artystycznego uczniowie zaprosili Babcie i Dziadków do wspólnego tańca.

          Po części artystycznej, dedykowanej Babciom i Dziadkom, odbył się pokaz dziecięcych talentów. Okazało się, że nie brakuje ich w tej licznej grupie dzieci. I tak mogliśmy zobaczyć:

          - Jasia – profesjonalnego perkusistę, marzącego w przyszłości o pracy w show-biznesie,

          - Igora i Wiktora – niezwykłych aktorów, recytujących wiersze „Wojtek, który strzela gola”, „Kaczka Dziwaczka”,

          - Oliwię – grającą romantyczne melodie na flecie,

          - Czarka i Asię – prezentujących talenty wokalne, Asia dostała gromkie oklaski za piękne wykonanie przeboju „Mam tę moc”,

          - Mateusza oraz Filipa – wielkich fanów klocków Lego, którzy wykonali budowle z kilkudziesięciu klocków, a także zaprezentowali kolekcję swoich zabawkowych pojazdów.

          Dzieciaki mogły również zaprezentować publiczności swoje prace plastyczne. Uznaniem cieszyły się dzieła  Igora.

          Cieszymy się, iż nasze dzieci mają tyle talentów i mamy nadzieje, że będą je wciąż rozwijać.

          Uroczystości z okazji Dnia Babci I Dziadka oraz pokaz talentów przygotowała pani wychowawczyni – Bożena Zarębska.

          Podziękowania należą się rodzicom, którzy włączyli się w prace. Szczególnie Paniom: Marioli Baćko i Marzenie Firkowskiej za upieczenie słodkich babeczek oraz pani Katarzynie Michcie za wykonanie dekoracji.

           

          Przedszkolaki lepią bałwana

           

          Jasełka „Światłość w ciemności świeci”


          W dniu 21 grudnia 2016 roku w naszej szkole wystawione zostało przedstawienie bożonarodzeniowe pt.: „Światłość w ciemności świeci”. Przygotowane zostało przez panie: Bożenę Zarębską i Katarzynę Michta.

          Licznie przybyłych gości, przedstawicieli społeczności parszowskiej, a także szkolnej powitała dyrektor szkoły, Barbara Gajewska.

          Przedstawienia jasełkowe są wpisane w tradycję chrześcijańską i wciąż chętnie oglądane. Niewiele osób jednak wie, że prekursorem szopki i jasełek był  św. Franciszek z Asyżu. Dlatego też w przedstawionym przez dzieci przedstawieniu niezwykle ważną rolę odegrały zwierzęta. Ich postaciami kukiełkami) poruszali rodzice : Katarzyna Kowalska, Katarzyna Kowalik, Agata Dudek, Sylwia El-Dursi, Ewelina Szczygieł i Aneta Martys. W role królów, pasterzy, Matki Bożej, Józefa wcieliły się dzieci z Rocznego Obowiązkowego  Oddziału Przedszkolnego. Rolę św. Franciszka grał Bartosz Majewski, uczeń klasy V.

          Występ uatrakcyjnił zespół „Przepióreczki” pod kierunkiem pani Zofii Bzdręgi, który wykonał pastorałki i świąteczne piosenki. Podziękowania należą się również: Klaudii Musiał z Klasy III za piekną interpretację piosenki „Tajemnica” oraz Konradowi Kowalskiemu grającemu na elektrycznych organach kolędy.

          Występ się wszystkim bardzo podobał. Gratulujemy małym aktorom.

           

          Wigilia w Rocznym Obowiązkowym Wychowaniu Przedszkolnym

          Święta Bożego Narodzenia są najpiękniejszymi i najbardziej oczekiwanymi  przez wszystkich świętami. Towarzyszy im niepowtarzalna i wyjątkowa atmosfera. 19 grudnia zorganizowaliśmy spotkanie wigilijne, na które zaprosiliśmy uczniów klasy I, uczennice ze szkolnego klubu „Miłośników książki” wraz z opiekunem Edytą Spilską oraz panią uczącą religii - Małgosię Szczygieł, która rozpoczęła to szczególne spotkanie. Dzieci przygotowywały się do niego nie tylko dekorując wcześniej świąteczne pierniki, ale także poprzez prezentacje multimedialną poznając symbolikę i tradycje tych niezwykłych świąt Bożego Narodzenia. Dowiedziały się, jakie potrawy powinny znaleźć się na wigilijnym stole i jak powinien on wyglądać w ten wieczór. Dzieci samodzielnie przygotowały stół wigilijny, nie zapominając o jednym wolny miejscu dla niespodziewanego gościa.

          Wigilię rozpoczęła pani Małgosia czytając Pismo Św. o narodzeniu Pana Jezusa, a następnie modlitwą, po której wszyscy wzajemnie składali sobie życzenia dzieląc się opłatkiem. Następnie zasiedliśmy do pięknie nakrytego stołu, na którym znajdowały się świąteczne ciasta i pachnące pierniczki. Podczas wigilii dzieci dzieliły się swoją wiedzą na temat obrzędów, tradycji i symboliki tych świąt. Nie zabrakło też wspólnego kolędowania.  Wierzymy, że wspólne świętowanie przyczyniło się do kultywowania typowo polskich tradycji i było miłym wstępem do przeżywania Świąt Narodzenia Pańskiego.

           

          Andrzejki w Rocznym Obowiązkowym Przygotowaniu Przedszkolnym

          „Święty Andrzej Ci ukaże, co Ci los przyniesie w darze”.

          Dziś imprezy andrzejkowe to ostatnia okazja do hucznej zabawy przed adwentem. Andrzejki to świetna okazja do zorganizowania ciekawych gier i zabaw dla najmłodszych, zawiera pewną nutkę tajemniczości, sprawia im wiele frajdy i przy okazji pobudza wyobraźnię.

          Również dzieci z Rocznego Obowiązkowego Oddziału Przedszkolnego w piątek 25 listopada przeżyły czas, pełen magii, konkursów i tańca przy dźwiękach znanych dziecięcych piosenek. W sali panował nastrój pełen tajemniczości: palące się świece, symbole kluczy i duszków podkreślały charakter niezwykłego dnia. Dzieci poprzez prezentacje multimedialną i opowiadanie nauczyciela poznały historię wróżb andrzejkowych oraz najbardziej popularne wróżby. Nie zabrakło  ustawiania bucików, wróżb z monetą, wróżenia za pomocą wirującej karuzeli, słodkich cukierków z wróżbą na przyszłość oraz lania wosku. Wróżby przeplatane były tańcami oraz zabawami przy skocznej muzyce. Największym uznaniem cieszyły się konkursy taneczne nagradzane słodyczami. Wspólne

          zabawy sprawiły dzieciom wiele radości i z pewnością pozostaną na długo w ich pamięci. Na zakończenie dnia dzieci otrzymały kolorowanki przypominające im andrzejkowe wróżby.

           

          Przedszkolaki poznają „Świat toruńskich pierników”

          W czwartek 10 listopada dwie przedszkolne grupy z naszej szkoły odwiedziły Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku Kamiennej, w którym obejrzały wystawę pt. „Świat toruńskiego piernika”. Ekspozycja zaprezentowana w niezwykłej scenerii pozwoliła zwiedzającym odbyć niecodzienną podróż w przeszłość nasączoną egzotycznymi aromatami. We wnętrzu stylizowanej kogi - inspirowanej żaglowcami handlowymi – została zaprezentowana rekonstrukcja średniowiecznego piekarskiego kramu oraz sklepiku z przełomu XIX i XX wieku. Manekiny sklepikarki, piekarza i kupca „ prezentowały” zabytkowe naczynia, formy do pierników, dzbany i cynowe kufle cechowe. Ważnym i ciekawym elementem wystawy były archiwalne plakaty, opakowania pierników i zdjęcia. W tej wyjątkowej scenerii unosił się zapach aromatycznych przypraw, które każdy ze zwiedzających mógł powąchać i zapoznać się z ich nazwą. Jednocześnie każdy mógł zobaczyć, poczuć i skosztować toruńskich pierników. Najprzyjemniejszym akcentem tej niezwykłe podróży w przeszłość były warsztaty własnoręcznego formowania dekoracyjnych pierników według tradycyjnej receptury, które były niezwykłą pamiątką po tej krótkiej, ale jakże esencjonalnej wyprawie w świat toruńskich wypieków.

          DZIEŃ CHŁOPAKA W STRAŻY POŻARNEJ

          W dniu 30 września 2016 r. dzieci z Rocznego Obowiązkowego Oddziału Przedszkolnego z okazji Dnia Chłopaka wybrały się na wycieczkę do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Starachowicach. Po przybyciu na miejsce, dzieci serdecznie przywitali Panowie Strażacy, którzy chętnie oprowadzili i zapoznali naszych małych podopiecznych ze swoją pracą. Dużo radości sprawił dzieciom pokaz umundurowania oraz narzędzi i urządzeń wykorzystywanych w pracy strażaków. Jednak największą atrakcją była możliwość przymierzenia prawdziwego hełmu i odzieży strażackiej wejście do kabiny wozów strażackich oraz polewanie z węża strażackiego. Strażacy zaprezentowali zjazd po rurze do akcji ratunkowej oraz w jaki sposób przygotowują swój strój do akcji. Dzieciaki zwiedziły również dyspozytornię, w której odbierane są zgłoszenia o pożarach lub wypadkach. Dzięki wizycie nasze przedszkolaki dowiedziały się, na czym polega praca strażaka, jak zachować się w czasie pożaru oraz jakim sprzętem w swojej pracy posługują się strażacy. Na zakończenie spotkania, dzieci podziękowały za miłe przyjęcie, podarowały strażakom pamiątkowy dyplom i zrobiły sobie wspólne zdjęcie.

          Po powrocie do szkoły czekała na chłopców miła niespodzianka w postaci drobnego upominku wręczonego przez dziewczynki oraz wspólny czas na zabawę.

          Zajęcia w Rocznym Obowiązkowym Oddziale Przedszkolnym

          Poniedziałek

          8:20 – 13:05               zajęcia dydaktyczno - wychowawcze

          13:05 – 13:35                religia

          Wtorek

          8:20 – 13:45               zajęcia dydaktyczno - wychowawcze

          Środa

          8:20 – 9:25                 zajęcia dydaktyczno - wychowawcze

          9:25 – 9:55                religia

          9:55 – 13:05               zajęcia dydaktyczno - wychowawcze

          13:05 – 13:35                język angielski

          Czwartek

          8:20 – 9:25                 zajęcia dydaktyczno - wychowawcze

          9:25 – 9:55                język angielski

          9:55 – 13:45               zajęcia dydaktyczno - wychowawcze

          Piątek

          8:20 – 13:00               zajęcia dydaktyczno - wychowawcze

           

          ROK SZKOLNY 2015/2016

           

          Dzień Chłopaka” w Rocznym Obowiązkowym Wychowaniu Przedszkolnym.

          Ten dzień był dla chłopców pełen wrażeń. Już od rana dziewczynki wraz z wspaniałymi Mamusiami przygotowywały niespodziankę dla swoich kolegów. Dekorowały lukrem i ozdobami upieczone przez panią Marzenę Firkowską babeczki. Przygotowywały stół oraz ozdabiały salę kolorowymi balonami. W tym samym czasie chłopcy z zaciekawieniem obejrzeli bajkę, wzmacniali swoją „tężyznę fizyczną” na torze przeszkód, a na koniec wspólnie zbudowali „Zamek” z przestrzennych dużych klocków, byli z niego bardzo dumni.

          Gdy Chłopcy wrócili do sali czekały na nich Koleżanki z prezentami i życzeniami. Nie obyło się bez odśpiewania tradycyjnego „ Sto lat”. Aby podkreślić podniosłość chwili dziewczynki przypięły we włosy jednakowe różowe kokardy, a chłopcy, jak przystało na Dżentelmenów założyli niebieskie muchy. Dzieciaki wręczyły sobie drobne upominki, następnie zasiadły do wspaniałego słodkiego deseru. Potem wszyscy wspólnie bawili się przy wesołych dziecięcych piosenkach. Oczywiście dzień upłynął na miłej zabawie.

          Bardzo gorąco dziękujemy Pani: Kasi Borowiec, Paulinie Jabłońskiej, Karolinie Włodarczyk, Elizie Lendzion, Marzenie Firkowskiej za duże zaangażowanie i pomysłowość w zorganizowaniu tego niezwykłego dla dzieci dnia .

           

           

           

           

           

          REGULAMIN PRACOWNI

          1. Do pracowni uczniowie wchodzą w obecności nauczyciela.

          2. Każdy uczeń zajmuje swoje stałe, wyznaczone miejsce.

          3. Uczeń opuszcza swoje miejsce tylko na wyraźne polecenie nauczyciela.

          4. Uczeń nie może dotykać żadnych przyrządów, urządzeń a szczególnie tych, które podłączone są do prądu elektrycznego bez pozwolenia nauczyciela.

          5. Uczniowie są odpowiedzialni za czystość i porządek na zajmowanym przez siebie miejscu.  Uczniowie odpowiadają za szkody przez nich wyrządzone.

          6. Uczeń nie może otwierać okien, wietrzenie pomieszczeń odbywa się w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć o czym decyduje nauczyciel.

          7. Uczeń nie ma prawa wstępu do zaplecza pracowni.

          8. Uczeń ma obowiązek zgłosić nauczycielowi każda usterkę w swoim miejscu lub w klasie.

          9. Uczeń przestrzega przepisów BHP i   ppoż.

          10. W stanie zagrożenia uczniowie opuszczają klasę pod opieką nauczyciela.

          11. Po zakończeniu lekcji przewidzianych planem uczniowie schodzą pod opieką nauczyciela do szatni.

           

          RAMOWY PROGRAM  DNIA

           

          820 – 850 Zabawy integrujące grupę. Zabawy ruchowe, muzyczno-ruchowe, logopedyczne, zabawy i ćwiczenia rozwijające percepcję wzrokową, słuchową, grafomotorykę. Zajęcia wprowadzające dzieci w tematykę dnia.

          850 – 900 Przygotowanie do śniadania

          900 – 920 Śniadanie.

          920 – 950 Zabawy dydaktyczne, zabawy badawcze, zajęcia z przewagą treści polonistycznych, matematycznych, plastycznych.

          950 – 1005 Zabawa ruchowa. Zajęcia porządkowe

          1005 – 1020 Przygotowanie do obiadu.

          1020 – 1030 Obiad (I danie).

          1030 – 1100 Ćwiczenia gimnastyczne, nauka piosenek, zabawy dydaktyczne, zajęcia z przewagą treści polonistycznych, matematycznych,plastycznych, języka angielskiego.

          1100 – 1110 Przygotowanie do obiadu.

          1110 – 1130 Obiad (II danie).

          1130 – 1230 Spacery, zabawy ruchowe na świeżym powietrzu (np. w ogrodzie,na boisku) lub w sali korekcyjnej, zabawy relaksacyjne.

          1230 – 1340 Zabawy dowolne w sali lub na placu przedszkolnym.

           

          Plan zajęć w klasie „0”

           

          Poniedziałek 820 - 1330

          Wtorek 820 – 1330

          Środa 820 – 1340

          Czwartek 820 – 1330 - (1300-1330) j. angielski

          Piątek 820 – 1330 - (1300-1330) j. angielski

           

           

          KONTRAKT KLASY „0”

          1.          Zgodnie się bawimy.

          2.          Zwracamy się do siebie uprzejmie i po imieniu.

          3.          Szanujemy zabawki.

          4.          Po szkole i sali poruszamy się powoli.

          5.          Szanujemy pracę i zabawę innych kolegów i koleżanek.

          6.          Słuchamy się nawzajem.  

          7.          Na zajęciach mówimy pojedynczo.

          8.          Słuchamy poleceń nauczyciela.

           

          Diagnoza_wstepna_i_koncowa_tabela_do_kart_pracy-1.rar

           

           

          plansze_do_badania_wymowy_dziecka.zip

                                       

          ROK SZKOLNY 2013/2014

           

          Zajęcia w Rocznym Obowiązkowym Przygotowaniu Przedszkolnym

           

          Poniedziałek               8:20 – 13:30

          Wtorek                         8:20 – 13:25

          Środa                           8:20 – 13:30

          Czwartek                     8:20 – 13:45

                                              13:45 – 14:30 język angielski

          Piątek                          8:20 – 13:30

           

           

          II Zerówkowe Mistrzostwa Gminy Wąchock

          W dniu 16.11.2013r. uczniowie z klasy „0” uczestniczyli w II Zerówkowych Mistrzostwach Gminy Wąchock, realizowanych w ramach projektu „ Jestem sportowcem i nałogi są mi obce”. W sobotni poranek hala sportowa w Wielkiej Wsi wypełniła się małymi sportowcami, rodzicami i zaproszonymi gośćmi.

          Zerówkowicze z Parszowa rywalizowali ze swoimi rówieśnikami z Wąchocka i Wielkiej Wsi. Konkurencje polegały na: przenoszeniu piłki różnej wielkości do półmetka, rzut piłką do celu, „sadzenie ziemniaków”, sprawnościowy tor przeszkód, chwyty piłki rzuconej przez nauczyciela oraz wspólne wykonanie plakatu pt. „ Dlaczego lubię ruch, sport, rekreację”.

          Nasi „Milusińscy” dzielnie walczyli, wspierani i dopingowani przez rodziców. Pomysłowe, kolorowe  plakaty stały się tłem do pamiątkowych zdjęć uczestników tego sportowego spotkania. 

          Wszyscy świetnie się bawili. Uwieńczeniem sportowej rywalizacji był słodki poczęstunek oraz dyplomy i  puchary wręczane przez Prezesa Ludowo-Uczniowskiego Klubu Sportowego „ Partyzant” w Wielkiej Wsi pana Jana Mitury. 

           

          WARSZTATY LOGOPEDYCZNE DLA RODZICÓW UCZNIÓW Z ROCZNEGO OBOWIĄZKOWEGO ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO

          2 grudnia odbyły się w naszej szkole pierwsze warsztaty logopedyczne dla rodziców. Na zaproszenie Pani Bożeny Zarębskiej przybyli na nie rodzice uczniów obowiązkowego wychowania przedszkolnego. Zajęcia prowadziła Pani Izabela Kutyła Paduch.

          Celem spotkania, było wskazanie:

          -w jaki sposób rozwój mowy wpływa na kształtowanie się osobowości dziecka,
          - czy zaburzenia w rozwoju mowy mają wpływ na przyszłą naukę w szkole,
          - jak dbać o prawidłową mowę, jak zapobiegać zaburzeniom, 

          - jak wywołać zaburzone głoski,
          - co powinno niepokoić rodziców i opiekunów.

          Wszyscy dorośli „uzbrojeni” w lusterka, słomki, piórka i inne potrzebne przybory intensywnie brali udział w ćwiczeniach logopedycznych. Wykonywali ćwiczenia oddechowe, artykulacyjne, pracowali nad pionizacją języka.

          Logopeda starał się uświadomić dorosłym, jak ważne są sprawne artykulatory. Rodzice powtarzali przed lustrem trudne głoski, wyrazy, wyrażenia, zdania, łamańce językowe. Z humorem podeszli do ćwiczeń takich jak: wyścigi piłeczek z waty, tańczący płomyczek świecy czy  zlizywanie nu telli z podniebienia twardego. Zainteresowanie wzbudziły bajki logopedyczne, podczas których również można w interesujący sposób ćwiczyć aparat artykulacyjny.

          Prezentowane były ćwiczenia przygotowujące do wywołania głosek : sz,rz,cz,dż,k,g,l,r.

          Zajęcia podobały się rodzicom, dlatego już planujemy kolejną wiosenną sesję takich warsztatów.

           

          Andrzejki  w Rocznym Obowiązkowym Oodziale Przedszkolnym

          29 listopada, to dla dzieci z klasy „0” dzień pod znakiem wesołej zabawy, konkursów i wróżb. Przecież, to ostatni moment na tańce przy muzyce w „andrzejkowy” dzień. Dekoracja sali w kolorowe, bibułkowe wstęgi oraz własnoręcznie wykonane przez dzieci maski stworzyły nastrój do tajemniczej i pełnej niespodzianek  zabawy . Specjalnie przygotowane  na tę okazje utwory muzyczne, zachęcały wszystkich do wspólnego tańca, który przeplatany był konkursami oraz wróżbami. „ Studnia życzeń”- miała spełnić marzenia, „latający bucik”- potwierdzić, czy one się ziszczą , a czekoladowe pieniążki miały zapewnić słodkie i beztroskie dni. Wszystkie te wróżby traktowane były z „ przymrużeniem oka”. Uwieńczeniem tego dnia był deser przy ciasteczkach i soku.

           

          Wizyta Mikołaja w Rocznym Obowiązkowym Oddziale Przedszkolnym

          Do tego niecodziennego spotkania dzieci przygotowywały się przez kilka dni. Postanowiły, że swojego gościa przywitają wierszami i piosenkami, a także wręczą mu własnoręcznie wykonane serduszka ze swoim imieniem. Już od rana 6 grudnia z niecierpliwością czekały na jego przybycie.  Mikołaj zjawił się z wielkim workiem prezentów.  Wysłuchał pięknie zaśpiewanych i zagranych na instrumentach perkusyjnych piosenek i wyrecytowanych wierszy , a następnie każdemu dziecku wręczył  upominek. Niektóre dzieci w raz z prezentem otrzymały także „rózgę „, która miała przypominać o poprawnym zachowaniu, rózgę otrzymała także wychowawczyni grupy. Wszyscy oczywiście przyjęli ten prezent z uśmiechem. Spotkanie z tym niezwykły gościem zakończyło się wspólnym tańcem oraz pamiątkowymi zdjęciami. 

          Wychowawczyni  grupy dziękuje rodzicom za pomoc w zorganizowaniu tego spotkania i wesoło spędzony czas. 

           

          RODZINNE JASEŁKA

          17 grudnia  uczniowie rocznego obowiązkowego przygotowania przedszkolnego przedstawili inscenizację Jasełek. Była to uroczystość niezwykła ze względu na fakt, że grającymi byli: 5,6-letni uczniowie, ich rodzice  a nawet jedna z babć. Wszyscy z wielką energią i zaangażowaniem pomagali  w przygotowaniach: Pani wychowawczyni, Bożena Zarębska opracowała scenariusz, Pani Kasia Kowalik zadbała o oprawę muzyczną, własnoręcznie została wykonana dekoracja oraz wszelkie stroje.

          Przygotowane Jasełka miały rodzinny charakter, uczniowie zaśpiewali  pieśni i kolędy, pokazali również tradycje świąteczne, królujące w ich domach. Zadbali o odpowiedni nastrój. Wszystkim podobały się pięknie śpiewające Anioły. Uwagę  zwróciła niezwykła Babcia( w tę rolę wcieliła się pani Leokadia Piwko) oraz troskliwa mama grana przez Panią Ewelinę Drążek.

          Dzieci do występu przygotowywały się kilka tygodni, z wielką troską o to, aby w trudnych warunkach sali gimnastycznej zadbać o to, aby każde słowo było zrozumiałe. Występowi towarzyszyła cisza i skupienie oglądających, a brawurowo odegrane sceny i zaśpiewane kolędy zostały nagrodzone gromkimi i długimi brawami. Występ uczniów bardzo dobrze zostały oceniony przez zaproszonych gości, rodziców , okolicznych mieszkańców.

          Po jasełkach dyrektor szkoły, Barbara Gajewska, złożyła wszystkim świąteczne życzenia oraz rozdała opłatki, by wychowawcy klas mogli się nimi podzielić ze swoimi podopiecznymi.

           

          Roczne Obowiązkowe Przygotowanie Przedszkolne świętuje Dzień Babci i Dziadka

          Każdy z nas ma lub miał babcię i dziadka, którym tak wiele zawdzięcza. To właśnie oni poświęcają nam swój czas, kiedy rodzice są zapracowani. To babcie i dziadziowie opiekują się wnukami, chodzą na spacery, opowiadają swoje wspomnienia z dzieciństwa, uśmiechają się do nich, przytulają, wybaczają różne psoty i figle. Niech na zawsze pozostaną w pamięci ich mądre słowa i rady, które w dorosłym życiu znajdują potwierdzenie w rzeczywistości.

          28 stycznia,  to dzień w którym wszystkim Babciom i Dziadkom dzieci z Rocznego Obowiązkowego Oddziału Przedszkolnego podziękowały za ich troskę i miłość, dedykując życzenia w postaci inscenizacji, wierszy i piosenek płynących z małych, ale gorących serc.

          Uwieńczeniem tego wzruszającego spotkania było wręczanie laurek z życzeniami oraz słodki poczęstunek, przy którym  można było podzielić się wrażeniami wspólnego spotkania.

           

          Dzieci z rocznego obowiązkowego oddziału przedszkolnego poznają zasady bezpiecznego  zachowania się  w szkole i poza nią

          Dzieci w raz ze starszymi uczniami z kl. I-III spotkały się z funkcjonariuszami policji z KPP w Starachowicach. Oglądając prezentację multimedialną poznały podstawowe zasady zachowania się w sytuacjach zagrażających ich bezpieczeństwu:

          • reagowanie na spotkanie z nieznaną osobą,
          • asertywność w kontaktach z obcymi,
          • telefony alarmowe,
          • podstawowe zasady poruszania się pieszych,
          • zachowanie bezpieczeństwa podczas zimowych zabaw.

          Dzieci bardzo chętnie odpowiadały na pytania pani policjantki, która w nagrodę wręczała im obrazki do kolorowania. Przedstawiały one sytuacje zagrażające zdrowiu i życiu dzieci. Maluchy kolorując utrwalały w pamięci takie zachowania, których należy unikać. 

           

          Zajęcia w rocznym obowiązkowym oddziale przedszkolnym pt. „Zdrowie jest najważniejsze”

          Dzieci słuchając i oglądając prezentację  multimedialną wierszy M. Szustakiewicza „Zabawa z witaminką” i T. Grzybek „Na zdrowie” dowiedziały się, jak duże znaczenie dla naszego zdrowia  mają witaminy ukryte nie koniecznie w tabletkach, ale różnorodnych warzywach, owocach i produktach spożywczych . Poznały „Piramidę żywnościową”, która w obrazowy sposób pokazała dzieciom, jakie produkty są najważniejsze w ich diecie.  Rozwiązując różnorodne ćwiczenia interaktywne mali uczniowie dowiedzieli się, że odpowiednie odżywianie, ruch i higiena, to bardzo ważne elementy mające wpływ na zdrowie każdego człowieka. Aby zachęcić ich do tego, by dbały o dobre samopoczucie i zdrowie dzieci samodzielnie wykonały sałatkę owocową, którą potem zjadły z apetytem. Poznały też różne sporty i zabawy zimowe, które zachęcają do ruchu na świeżym powietrzu.