W klasie II odbyły się zajęcia kulinarne poświęcone „wyczarowywaniu” z owoców smacznych sałatek. Głównym celem zajęć było przybliżenie uczniom korzyści, jakie mamy dzięki spożywaniu warzyw i owoców różnych barw. W pierwszej część zajęć uczniowie rozpoznawali owoce i warzywa, rozdzielali na grupy i rozmawiali na temat właściwości pięciu podstawowych grup warzyw i owoców oraz ich wpływie na nasz organizm. W drugiej części odbył się zajęcia praktyczne z wykorzystaniem zgromadzonych okazów . Podsumowaniem zajęć było zaproszenie kolegów i koleżanek z klasy III na degustację wykonanych sałatek i zachęcanie do tworzenia znakomitych dań z darów naszych sadów i ogrodów.
Potrafimy robić smaczne sałatki!
W-f z klasą - rusza kolejna edycja w naszej szkole
W roku szkolnym 2014/2015 nasza szkoła ponownie przystąpiła do programu "W-f z klasą". Jest to program Centrum Edukacji Obywatelskiej realizowany przy wsparciu „Gazety Wyborczej” i portalu Sport.pl. Program jest objęty honorowym patronatem Ministra Sportu i Turystyki, Ministra Zdrowia oraz Minister Edukacji Narodowej. Program "W-f z klasą wspiera nauczycieli w rozwijaniu kultury fizycznej uczniów i przyczynia się do wypracowania pomysłów na nowoczesne i ciekawe lekcje.
Do tej pory do II edycji zgłoszonych zostało 1200 szkół.
Koordynatorem programu w naszej szkole jest pani Katarzyna Lipińska, nauczyciele wspomagający to pani Zofia Bzdręga i pani Agata Fokt-Danielska.
Pierwszym zadaniem szkoły jest założenie bloga, na którym opisywać będziemy szkolne akcje sportowe.
Link do bloga: http://blogiceo.nq.pl/sportwparszowie/
Dzień chłopaka przedszkolaka
30 wrzesień to doprawdy wyjątkowa data w kalendarzu! Wszyscy chłopcy - starsi oraz młodsi na całym świecie mają wtedy swoje wielkie święto!
Nie inaczej było też w naszym przedszkolu! Już od samego rana dało się wyczuć odświętną atmosferę. A po obiedzie zaczęło się wielkie świętowanie. Na chłopców czekały upominki, ale żeby je dostać musieli wykazać się znajomością Kodeksu Przedszkolaka oraz wykonać kilka ćwiczeń fizycznych. Każdy chłopiec złożył też przysięgę, że jak na prawdziwego przedszkolaka przystało zasad przedszkolnych będzie przestrzegać. Wszyscy wypili magiczny eliksir uśmiechu, a na głowach chłopców pojawiły się piękne korony. Nie zabrakło także wspólnych tańców i zabaw. To był naprawdę udany dzień J
Wrześniowe Spotkania Dzieci i Młodzieży na Wykusie
26 września 2014r. uczniowie klasy IV wraz z opiekunkami: p. Edytą Spilską i p. Katarzyną Lipińską wzięli udział w corocznych, już XIII ,,Wrześniowych Spotkaniach Dzieci i Młodzieży” na Wykusie.
Z roku na rok spotkania te gromadzą coraz liczniejszą grupę uczniów i harcerzy ze szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół średnich. Spotkanie rozpoczął brat Stefan wspólną modlitwą za żyjących i poległych żołnierzy. Po jego wystąpieniu reprezentacje szkół i drużyny harcerskie złożyły wiązanki i zapaliły znicze pamięci. Gawędę dla przybyłych wygłosiła druhna Anna Skibińska.
Następnie wszyscy zgromadzeni udali się na wspólny posiłek. Można było upiec kiełbaski przy ogromnym ognisku lub zjeść pyszny bigos. Na zakończenie wspólnie śpiewano pieśni partyzanckie, przy akompaniamencie gitary.
Tydzień owocowy w przedszkolu
Przedostatni tydzień września w grupie przedszkolnej miał smak owoców. A co robiliśmy z owocami przez cały tydzień? To proste – oglądaliśmy, dotykaliśmy, delektowaliśmy się ich smakiem i aromatem, liczyliśmy, porównywaliśmy wielkość, kolor, opisywaliśmy ich wygląd, pląsaliśmy, uczyliśmy się wierszyków i rymowanek, bawiliśmy się przy muzyce i śpiewaliśmy piosenki. Nie zabrakło ciekawych prac plastycznych podczas których wykonywaliśmy drzewa wraz z ich owocami. Bardzo przyjemnym zwieńczeniem prac badawczych i edukacyjnych było przygotowanie pysznej i zdrowej sałatki z owocami (mniam!).
Wizyta Policji w przedszkolu
Wrzesień przedszkolu jest miesiącem, w którym szczególny nacisk kładziony jest na bezpieczeństwo. Dlatego przedszkolaki z Przedszkola Pluszowego Misia miały okazję spotkać się z funkcjonariuszami policji.
W dniu 29.09.2014 r. do naszego przedszkola przybyli funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach. Dzieci bardzo serdecznie powitały gości i z zainteresowaniem słuchały krótkiej pogadanki z zakresu bezpieczeństwa, której celem było kształtowanie prawidłowych postaw i zachowań wśród najmłodszych.
Spotkanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze. Pani Policjantka przybliżyła dzieciom zasady bezpiecznego poruszania się po drodze. Szczególnym zainteresowaniem wśród dzieci cieszyła się prezentacja wyposażenia policyjnego niezbędnego podczas wykonywania pracy..
Funkcjonariusze odpowiadali na pytania stawiane przez dzieci. Przedszkolaki bardzo chętnie przymierzały policyjne czapki, kamizelki i pozowały w nich do zdjęć. Na zakończenie policjanci wręczyli wszystkim przedszkolakom odblaski.
Dzieci podziękowały policjantom za dobre rady oraz wręczyły pamiątkowy dyplom. Po tym spotkaniu na pewno żaden przedszkolak nie będzie obawiał się spotkania z policjantem i będzie wiedział, że jest on jego przyjacielem, który chętnie służy pomocą.
Wycieczka na Łysicę 29.10.2014r
Uczestnicy: kl.IV – Adamska Klaudia, Borowiec Kamila, Dudek Cezary, Jaźwiec Julia,
Lendzion Wiktoria, Nowak Wiktoria, Rymarczyk Zofia, Serafin Szymon,
Sieron Piotr, Włodarczyk Wiktoria.
Kl.V – Gębski Dawid, Herman Joanna, Kosmala Darek, Linkiewicz Mateusz,
Madej Natalia, Marczewska Wiktoria, Mijas Mikołaj, Szafrańska Klaudia.
Moskalczyk Natalia, Szafrańska Klaudia, Tusznio Karol.
Kl.VI – Fabijańska Paula, Gębska Wiktoria, Martys Ola, Milewska Natalia,
Nowak Natalia.
Opiekunowie: Grażyna Frankiewicz i Agata Fokt – Danielska.
Poznawanie Pasma Łysogór członkowie SKKT rozpoczęli w czerwcu wejściem na Łysą Górę. Teraz nastąpiła kontynuacja i grupa turystów podjęła wyzwanie, aby zdobyć najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich – Łysicę, będącą jednocześnie najniższym szczytem należącym do Korony Gór Polskich.
Ale zanim tam się znależli, najpierw zwiedzili Muzeum Skamieniałości i Minerałów w Św. Katarzynie, leżącej u stóp Łysicy. Tutaj obejrzeli piękne okazy minerałów pochodzących nie tylko z tego terenu, ale z różnych miejsc świata. Wystawa jest bogata w różne odmiany kwarcu, kryształy górskie, krzemień pasiasty, ale też w szlachetne i rzadkie – rubiny, szafiry i szmaragdy. W gablotach można było podziwiać kości prehistorycznych zwierząt – dinozaurów, a także amonity sprzed 126 mln lat temu. Te bezkręgowe zwierzęta należące do mięczaków z gromady głowonogów pojawiły się w dewonie około 410 mln lat temu. Obecnie zachowały się jako skamieniałości.
Przewodnik wyjaśnił pojęcie – minerał i jak on powstaje – m.in. poprzez krystalizację magmy, wietrzenie pod wpływem czynników atmosferycznych czy przeobrażenie skał pod wpływem wysokiej temperatury.
W muzeum można też zwiedzać szlifiernię kamienia pasiastego z pokazem szlifowania.
Obok muzeum można było zakupić okazy ulubionych minerałów.
Po wyjściu tuż przy drodze wiodącej na szlak stoi schronisko zał. w 1910r. przez prekursora turystyki polskiej – Aleksandra Janowskiego – widnieje tu tablica pamiątkowa poświęcona współzałożycielowi Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego.
Natomiast w otoczeniu prastarych jodeł stoi nieopodal klasztor sióstr bernardynek, pochodzący z XV w. Tutaj zatrzymał się czas, bo nawet siostry tu rezydujące żyją w klauzuli.
Głównym jednak celem wyprawy było wejście przez bramę z napisem ‘Puszcza Jodłowa” na teren Świętokrzyskiego Parku Narodowego, a następnie na Łysicę.
Zanim turyści weszli na szlak, minęli drewnianą kapliczkę Stefana Żeromskiego – wielkiego miłośnika ochrony tych gór i cudowne żródełko Św. Franciszka.
Potem szlakiem czerwonym poprzez teren ŚPN nastąpiło wejście na Łysicę. Trzeba było dobrze patrzeć pod nogi, aby nie potknąć się o wystające wszędzie skały piaskowca. Kto ma podzielną uwagę, mógł zerkać na boki, aby obserwować dziewiczy las jodłowo – bukowy,
jednak z dominacją buka. W pobliżu szczytu Łysicy na ścieżce pojawia się coraz więcej bloków skalnych, a niebawem wszyscy doszli do gołoborza, które znajduje się po lewej stronie. Na szczycie Łysicy wykonano pamiątkowe zdjęcie obok drewnianego krzyża. Teren wokół to Obszar Ochrony Ścisłej.
Widok z wierzchołka jest ograniczony. Tu po krótkim odpoczynku nastąpiło zejście
tą sama trasą, na szczęście pomyślne dla wszystkich dzięki czujnemu oku przewodnika, który zwracał szczególną uwagę na bezpieczeństwo.
Wejście na najwyższy szczyt Gór Świetokrzyskich nie było wielkim wyzwaniem, ale stanowiło miły i uroczy spacer po Świętokrzyskim Parku Narodowym. Dlatego, kto uwielbia góry, na pewno tu wróci. Turyści z Parszowa też.
75 rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego
W sobotę 27 września uczniowie klasy VI (Wiktoria Gębska, Ola Martys, ,Kami Miernik), wchodzący w skład Pocztu Sztandarowego naszej szkoły uczestniczyli w uroczystościach 75 rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego, która odbyła się w lesie Mieszała „Sina Woda” przy kapliczce p.w. Św. Jacka. Z tej okazji została odprawiona Msza Święta Polowa , wręczono odznaczenia oraz zostały złożone kwiaty i zapalone znicze pod tablicą pamięci.
Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Zdrowotnej „Problem z głowy”.
Nasza szkoła weźmie udział w II edycji Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Zdrowotnej „Problem z głowy”. Program jest skierowany do uczniów z klas I-VI szkół podstawowych. Ma na celu zachęcenie uczniów i rodziców do podjęcia działań, które skutecznie będą zapobiegać szerzeniu się wszawicy w placówkach oświatowych. Celem programu jest uświadomienie rodziców, jak przeciwdziałać wszawicy oraz jak z nią prawidłowo postępować. Program rozpocznie się we wrześniu 2014r. Uczniowie i rodzice otrzymają bezpłatne materiały edukacyjne.
Dzień Tabliczki Mnożenia 2014
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia to akcja edukacyjna, która odbywa się corocznie w ostatni piątek września. Ma ona na celu zachęcenie wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia po długich wakacjach, a także uświadomienie, iż znajomość tabliczki mnożenia jest niezbędna w życiu codziennym. Również w naszej szkole odbyły się z okazji tego święta różne konkursy przygotowane przez panie Zofię Bzdręgę i Agatę Fokt-Danielską.
W czwartek 25 września odbyły się wewnątrzklasowe rozgrywki. Ich celem było wyłonienie uczniów, którzy najlepiej opanowali tabliczkę mnożenia. W piątek w czasie apelu odbył się kolejny etap rywalizacji. Ostatecznie okazało się, iż mistrzami tabliczki mnożenia w naszej szkole są:
w klasie III: Konrad Kowalski
w klasie V: Wiktoria Marczewska
w klasie VI: Aleksandra Martys
Uczniowie z klasy III i V przedstawili wierszowaną tabliczkę mnożenia, ułatwiającą zapamiętanie trudnych działań.
Przerywnikiem konkursów było wspólne śpiewanie piosenki Natalii Kukulskiej pt. „Sześć razy sześć”.
Jako ciekawostkę uczniowie obejrzeli krótki filmik ukazujący jak mnożą dzieci w Japonii (mnożenie geometryczne za pomocą kresek).
Chociaż matematyka kojarzyć się może z powagą, wszystkim towarzyszył radosny nastrój, dopisywał humor, bo w końcu, jak to na święto przystało, jego celem powinna być dobra zabawa.
Dzień Tabliczki Mnożenia cieszył się dużym zainteresowaniem uczniów i z pewnością weźmiemy udział w akcji w przyszłym roku szkolnym.
XII Festiwal Zdrowia w Busku - Zdroju
W piątek 26 września br. w sali koncertowej Sanatorium Marconi w Busk - Zdroju odbyła się konferencja organizowana w ramach XII Festiwalu Zdrowia w Busk - Zdroju im. Zbigniewa Kociuby.
Podczas konferencji przyznawane były Certyfikaty za udział w programie Szkoły Promującej Zdrowie, a także wręczane zaproszenia do udziału w programie szkół, które w tym roku zostały wpisane do Świętokrzyskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie. W tym roku aż 17 szkół stara się o Certyfikat. Naszą szkołę na konferencji reprezentowały dyrektor szkoły Barbara Gajewska i koordynator programu Karina Piotrowska – Niewczas.
BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY - SPOTKANIE Z POLICJĄ
Dnia 25 września 2014 r. gościliśmy w naszej szkole przedstawicieli Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach: sierż. Bernadettę Celary, st. asp. Grzegorza Wośka, sierż. szt. Marcina Witkowskiego którzy spotkali się z dziećmi z oddziału przedszkolnego oraz uczniami klas I – VI. Spotkanie odbyło się w dwóch grupach wiekowych i dotyczyło bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz w kontakcie z osobami obcymi. Funkcjonariusze, by lepiej dotrzeć do dzieci z rocznego oddziału przedszkolnego i klas I-III posłużyli się interaktywnymi prezentacjami ze SpongeBobem, który jest postacią z kreskówki dla dzieci i „twarzą” ogólnopolskiej kampanii społecznej na rzecz bezpieczeństwa dzieci w ruchu drogowym. To właśnie SpongeBob uczy dzieci bezpiecznych zachowań na rowerze i w foteliku samochodowym, a także tego, jak zachować się na drodze, będąc pieszym. Specjalnie stworzone materiały wideo i gra mobilna posłużyły wspólnej zabawie polegającej na dokonaniu prawidłowego wyboru podczas uczestnictwa w ruchu drogowym, przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa. W trakcie spotkania z najmłodszymi policjanci wręczyli dzieciom odblaskowe misie, które są widoczne już z daleka, gdy tylko zostaną przypięte do kurtki lub plecaka. Znacznie poprawia to bezpieczeństwo dziecka na drodze. Uczniowie klas IV– VI wysłuchali pogadanki dotyczącej bezpieczeństwa. Poznali zasady bezpiecznego zachowania na drodze, przyswoili sobie treści związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym, nawykiem zapinania pasów, noszenia kamizelek, elementów odblaskowych, przechodzenia przez jezdnię w miejscach dozwolonych. Na koniec omówiono zasady postępowania w przypadku napotkania obcej osoby. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały policjantów.
Kalendarz Roku Szkolnego 2014/2015
- 1 wrzesień 2014r. Rozpoczęcie Roku Szkolnego
- Zimowa przerwa świąteczna - 22 - 31 grudnia 2014 r.
- Ferie zimowe 16 lutego - 1 marca 2015 r
- Wiosenna przerwa świąteczna - 2 - 7 kwietnia 2015 r.
- 1 kwietnia 2015r. Sprawdzian przeprowadzany w ostatnim roku nauki w szkole podstawowej
- Zakończenie rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych: 26 czerwca 2015 r.
Dni wolne od zajęć dydaktycznych zgodnie z Rozporządzeniem Ministerstwa Edukacji Narodowej 5 października 2010 – w tych dniach odbywają się zajęcia opiekuńcze (dni przydzielone przez Dyrektora Szkoły)
31 październik 2014
10 listopad 2014
2 styczeń 2015
5 styczeń 2015
1 kwiecień 2015 – sprawdzian
I część j. polski, matematyka godz. 9.00
II część język nowożytny 11.45
5 czerwiec 2015
Dni wolne od zajęć dydaktyczno – wychowawczych, święta państwowe, kościelne
11 listopad 2014
1 stycznia 2015
6 stycznia 2015
1 maja 2015
4 czerwca 2015 – Boże Ciało
"Sprzątanie Świata"
„Sprzątanie Świata ” to wspólna lekcja poszanowania środowiska, dlatego też 19 września dzieci z Rocznego Obowiązkowego Wychowania Przedszkolnego przyłączyły się do tej ogólnopolskiej akcji. Podczas zajęć wychowawca przeprowadził z nimi rozmowę, która miała na celu uświadomienie uczniom, że wszyscy korzystamy ze środowiska i wszyscy za nie odpowiadamy. Sprzątający otrzymali worki do selektywnej zbiórki i rękawiczki. Ochoczo więc zabrali się do porządkowania terenu wokół własnej szkoły. Uczestnicząc w takich akcjach ważne jest, aby zmieniać świadomość ekologiczną i zachęcić do propagowania ograniczania powstawania odpadów.
PRZEDSZKOLAKI POZNAJĄ ZASADY RUCHU DROGOWEGO
Dzieci z Rocznego Obowiązkowego Wychowania Przedszkolnego na początku każdego roku szkolnego na zajęciach poznają drogę do szkoły wraz ze znakami drogowymi i zasadami, które uczą, jak należy zachowywać się w pobliżu ulic.
Przedszkolaki udały się więc na wycieczkę, podczas której uczyły się bezpiecznego poruszania się po drodze. Ubrane w kamizelki odblaskowe ćwiczyły zasady bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię. Obserwowały ruch uliczny i poznawały znaczenie niektórych znaków drogowych.
Wybory do Samorządu Uczniowskiego
W czwartek 18 września w naszej szkole odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Wzięli w nim udział uczniowie klas 0-VI. Kandydaci – chętni uczniowie klas IV – VI, którzy zgłosili swoje kandydatury sami, musieli zaprezentować się na apelu, przedstawiając się a jednocześnie dając innym uczniom pogląd na to co chcieliby robić
w Samorządzie Uczniowskim. Wybory były w pełni demokratyczne. Wyborcy wkładali swoje głosy do urny wyborczej, które następnie zostały przeliczone przez opiekunów S.U: Panie Edytę Spilską i Edytę Mizurę. Natomiast w piątek 19 września na krótkim apelu przedstawione zostały wyniki wyborów.Przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego została Paula Fabijańska – uczennica klasy VI, zastępcą został Damian Kręcisz – uczeń klasy V, skarbnikiem – Ola Martys z klasy VI.
Do sekcji organizacyjnej weszli następujący uczniowie: Kasia Gembska z klasy VI, Wiktoria Musiał z klasy V, Klaudia Adamska z klasy IV, Zosia Rymarczyk z klasy IV i Piotr Sieroń z klasy IV.
Do sekcji sprawdzania czystości weszły: Natalia Milewska i Agata Czechowicz - uczennice klasy VI.
Na zakończenie Kasia Gembska odczytała Regulamin Samorządu Uczniowskiego,
który stworzony został przez uczniów naszej szkoły w ramach projektu „Młodzież ma wpływ”.
eTwinning w naszej szkole
eTwinning to łączenie i współpraca szkół w Europie za pośrednictwem mediów elektronicznych. Jest to edukacyjny program Unii Europejskiej, który promuje wykorzystywanie technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK) w szkołach europejskich. Uczniowie i nauczyciele wykorzystują Internet we współpracy ponad granicami.
W obecnym roku szkolnym nasza szkoła nawiązała współpracę ze szkołami zagranicznymi, angażując się w projekt eTwinning „THE NO NAME COUNTRY”. Uczestniczy w nim 21 szkół z Europy (z Grecji, Mołdawii, Włoch, Rumunii, Chorwacji, Turcji i Polski).
Nasi uczniowie z klasy II i III podczas realizacji projektu będą mieli okazję wykazać się kreatywnością i pomysłowością, a także rozwijać umiejętność czytania i pisania w języku angielskim.
Opiekunkami projektu w naszej szkole są: nauczycielka języka angielskiego – pani Edyta Mizura i nauczycielka matematyki – pani Agata Fokt-Danielska.
Plan lekcji - ważny od 16 września 2014r.
OGŁOSZENIE
W dniu 09.10.2014r. odbędą się konsultacje z psychologiem z Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej.
Chętnych rodziców zapraszamy!
Archiwum Aktualności