• Przedszkole 2008 - 2013

        • INFORMACJE O PROJEKCIE

          Przedszkole Pluszowego Misia w Parszowie” – Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Kapitał Ludzki. Narodowa Strategia Spójności.

          Numer i nazwa Priorytetu: IX Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach
          Numer i nazwa Działania: 9.1 Wyrównywanie szans edukacyjnych i zapewnienie wysokiej jakości usług edukacyjnych świadczonych w systemie oświaty
          Numer i nazwa Poddziałania: 9.1.1 Zmniejszanie nierówności w stopniu upowszechnienia edukacji przedszkolnej

          Autorami projektu są: dyrektor szkoły Barbara Gajewska i sekretarz szkoły Katarzyna Grzelka

          Pozyskane środki: 261 535,00 zł (słownie złotych: dwieście sześćdziesiąt jeden tysięcy pięćset trzydzieści pięć)

          Czas realizacji: 2 lata

          Miejsce realizacji: Szkoła Podstawowa w Parszowie

           

          BENEFICJENT

           

          Nazwa projektodawcy: Gmina Wąchock

           

          Status Prawny: Gminna Samorządowa Jednostka Organizacyjna

           

          NIP: 6641985659

           

          REGON: 291009930

           

          Adres siedziby: ul. Wielkowiejska 1, 27-215 Wąchock

           

          Telefon: 041-2736130

           

          Fax: 041-2736159

           

          Osoba uprawniona do podejmowania decyzji wiążących w imieniu projektodawcy: Jarosław Samela

           

          Osoba do kontaktów roboczych: Katarzyna Grzelka

           

          Telefon/Fax: 041-2712176

           

          Adres poczty elektronicznej: szparszow@wp.pl

           

          Adres: ul. Szkolna 28 Parszów 27-215 poczta Wąchock

           

          Partnerzy: Szkoła Podstawowa w Parszowie

           

          Status prawny: Gminna Samorządowa Jednostka Organizacyjna

           

          Adres: ul. Szkolna 28 Parszów 27-215 poczta Wąchock

           

          CHARAKTERYSTYKA PROJEKTU


          1. Cel projektu



          POTRZEBA

          Przy Szkole Podstawowej w Parszowie nie funkcjonuje oddział przedszkolny. Rodzice wielokrotnie zwracali się do dyrektora szkoły o utworzenie grupy przedszkolnej na terenie placówki. Szkoła posiada sale lekcyjne, salę gimnastyczną, a także stołówkę szkolną i zaplecze sanitarne, które mogłyby służyć grupie przedszkolnej. Adaptacji wymagają łazienka, sala lekcyjna, szatnia i plac zabaw mieszczący się na terenie placówki. Do funkcjonowania przedszkola niezbędne jest również wyposażenie w materiały dydaktyczno-plastyczne. Mieszkańcy miejscowości objętej obszarem projektu chcą włączyć się w życie przedszkola, jednak dotychczas mieli utrudniony dostęp do tej formy edukacji i wychowania, ze względu na znaczną odległość od przedszkoli miejskich i przedszkola gminnego, oraz wysokie koszty jakie musieliby ponosić.




          PROBLEM GŁÓWNY

          Utrudniony dostęp dzieci w wieku od 3-5 lat do opieki przedszkolnej w miejscowości Parszów.




          PROBLEMY CZĄSTKOWE

          1. Brak środków finansowych na prowadzenie przedszkola.

          2. Zbyt duża odległość od przedszkoli miejskich i przedszkola gminnego, a co za tym idzie wysokie koszty, jakie musieliby ponosić rodzice.

          3. Potrzeba adaptacji pomieszczeń zgodnie z wymogami BHP.

          4. Brak świadomości rodziców znaczenia wychowania przedszkolnego.



          CEL GŁÓWNY

          Zapewnienie dostępu dzieci w wieku 3-5 lat do opieki przedszkolnej w miejscowości Parszów.



          CELE SZCZEGÓŁOWE

          1. Pozyskanie finansowego wsparcia na prowadzenie przedszkola.

          2. Adaptacja pomieszczeń do celów funkcjonowania przedszkola.

          3. Zwiększenie świadomości rodziców na temat nauczania przedszkolnego.

          4. Integracja rodziców wokół przedszkola.

          5. Wspomaganie prawidłowego rozwoju społecznego i emocjonalnego dziecka.

          6. Pomoc dziecku i rodzinie w sytuacjach trudnych poprzez działania mediacyjne i interwencyjne.



          ZGODNOŚĆ CELÓW Z PO KL l INNYMI DOKUMENTAMI


          Projekt jest zgodny z następującymi celami i dokumentami strategicznymi:

          - „PO Kapitał Ludzki 2007-2013", priorytet IX, cel szczegółowy nr 2 - zmniejszanie nierówności w jakości usług edukacyjnych, szczególnie pomiędzy obszarami wiejskimi i miejskimi (w zakresie kształcenia ogólnego);

          - Szczegółowy Opis Priorytetów PO Kapitał Ludzki 2007-2013", cel - upowszechnianie edukacji i wyrównywanie jakości usług edukacyjnych pomiędzy obszarami wiejskimi i miejskimi;

          - „Plan działania na lata 2007-2008 PO Kapitał Ludzki", priorytet IX „Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach", działanie 9.1.1, cel: wsparcie istniejących przedszkoli przyczyniające się do zwiększonego uczestnictwa dzieci w wychowaniu przedszkolnym np. dłuższe godziny pracy przedszkoli, uruchomienie dodatkowego naboru dzieci, zatrudnienie personelu.




          2. Grupy docelowe


          GRUPA DOCELOWA

          Bezpośrednim odbiorcą projektu będą:

          - 25 dzieci w wieku od 3 do 5 lat z miejscowości Parszów;

          - 25 rodziców dzieci w wieku 3-5 lat z w/w miejscowości.

          Dzieci i rodzice z terenu miejscowości Parszów borykają się z brakiem pracy, problemami finansowanymi, występują rodziny zagrożone alkoholizmem. Część rodziców posiada świadomość roli edukacji przedszkolnej w rozwoju dziecka, ale ze względu na złe warunki ekonomiczne nie są w stanie korzystać z tej formy edukacji i wychowania. Projekt skierowany jest również do grupy rodziców nie posiadających świadomości jak ważna jest rola edukacji przedszkolnej. Chcemy uświadomić im obopólne korzyści płynących z kształcenia przedszkolnego, zarówno dla dziecka jak i rodzica. Dla wielu dzieci jest to jedyna szansa na lepszy start. W grupie przedszkolnej dzieci budują dobry kontakt z rówieśnikami i rozwijają umiejętności społeczne, kształtują aktywną, twórczą postawę wobec siebie i otoczenia, kształtują poczucie własnej wartości, rozwijają wszystkie zmysły i wszystkie rodzaje inteligencji, przygotowują się do nauki pisania, liczenia i czytania. Zabawy prowadzone w przedszkolu prowadzą dziecko od jednej do drugiej przygody,

          służącej odkrywaniu świata, nabywania coraz to nowych kompetencji.


          UZASADNIENIE GRUPY DOCELOWEJ

          Grupa docelowa została wybrana na podstawie danych statystycznych z Urzędu Gminy Wąchock. Spodziewamy się, że w latach realizacji projektu grupa dzieci w wieku przedszkolnym będzie na stałym poziomie rocznym ok. 25 osób. Rodzice dzieci będą aktywnie włączeni w realizację projektu. Argumenty przemawiające za utworzeniem przedszkola wynikają z potrzeb rozwojowych dzieci, jak również z faktu, że dzieci z terenów wiejskich w wieku od 3 do 5 lat nie mają dostępu do jakichkolwiek form edukacyjnych dostosowanych do swoich potrzeb i możliwości. Ma to oddźwięk w utrudnionym starcie u progu wymagań szkolnych. Potwierdzają to twarde dane statystyczne, które mówią o tym, że uczniowie szkoły podstawowej w Parszowie mają duże problemy w nauce. Sądzimy, że w wielu przypadkach edukacja przedszkolna skutecznie wspomoże rozwój dzieci i przyczyni się do prawidłowego funkcjonowania dziecka w środowisku szkolnym i lokalnym. Rodzice zadeklarowali chęć swojego uczestnictwa oraz dzieci w działaniach objętych projektem.



          REKRUTACJA UCZESTNIKÓW

          Rekrutacja zostanie podzielona na trzy etapy.

          Etap I

          Dzięki kampanii promocyjnej projektu rodzice dzieci w wieku 3-5 lat zostaną zapoznani z warunkami i zasadami funkcjonowania przedszkola w ciągu najbliższych 2 lat. Zostanie także zorganizowane jedno lub kilka spotkań z rodzicami.

          Etap II

          Rodzice chętni wziąć udział w projekcie wypełnią formularze zgłoszeniowe. Zadeklarują również pisemnie zgodę na uczestnictwo ich dzieci.

          Etap III

          Następnie utworzony na potrzeby projektu Zespół Zarządzający Projektem (min. 4 -osobowy, w tym 2 przedstawicieli rodziców, koordynator oraz asystent koordynatora) zapozna się z deklaracjami, sprawdzi je ze względów formalnych i przygotuje zestawienie beneficjentów, którzy spełniają wymogi.

          Wnioskodawca zamierza przy rekrutacji uczestników projektu uwzględnić zasady horyzontalne Unii Europejskiej, tzn. zasadę równości szans, w tym równość płci - nie wyklucza się z udziału w projekcie żadnych chętnych beneficjentów. Szczególnie starania zostaną poddjęte, aby przyciągnąć do udziału w projekcie osoby niepełnosprawne. Zakładamy, że integracja dzieci niepełnosprawnych i zdrowych przebiegać będzie w atmosferze otwartości i akceptacji.





          3. Działania


          1. Kampania promocyjna.

          Promocja będzie miała charakter wewnętrzny nastawiony na pozyskanie beneficjentów ostatecznych projektu (plakaty, ulotka promująca projekt, rozmowy indywidualne, spotkania z rodzicami) oraz zewnętrzny (zostaną przygotowane artykuły o projekcie i jego realizacji). Dodatkowo będą stale wysyłane informacje o stanie realizacji projektu do gazet lokalnych oraz umieszczane na stronie internetowej Szkoły Podstawowej w Parszowie. Na zakończenie zostanie wydany folder podsumowujący projekt, który otrzymają mieszkańcy miejscowości objętych projektem.
          W ramach kampanii promocyjnej przeprowadzona będzie rekrutacja.

          2. Adaptacja pomieszczeń.

          Poprzez zakup materiałów niezbędnych do remontu łazienki, sali lekcyjnej oraz szatni zamierzamy przystosować ją do wymogów Sanepidu.


          3. Zakup zestawu rekreacyjnego "Przedszkolak" wraz z montażem jako jednego z elementów przyszłego placu zabaw dla dzieci.

          Wnioskodawca sprawdził i porównał ceny poszczególnych elementów placu zabaw (koszt całości placu wynosi ok. 40 000 zł i przekracza możliwości cross-financingu) i chciałby zakupić zestaw "Przedszkolak", który nadaje się w optymalny i bezpieczny sposób do zabawy dla dzieci w wieku 3 - 5 lat.


          4. Organizacja zajęć dla przedszkolaków.

          Projekt przewiduje prowadzenie Grupy Przedszkolnej na terenie Szkoły Podstawowej w Parszowie. Grupę przedszkolną prowadzić będzie wychowawca zatrudniony na podstawie umowy cywilno - prawnej, finansowanej z budżetu projektu przez okres 23 miesięcy w wymiarze 25 godzin tygodniowo. Prowadzone będą dodatkowe zajęcia z następujących dziedzin: język angielski, zajęcia rytmiczno - korekcyjne, zajęcia z zakresu edukacji zdrowotnej z elementami pierwszej pomocy, zajęcia artystyczno - integracyjne.



          Radość z ruchu - zajęcia rytmiczno - korekcyjne

          Mając na względzie, iż dzisiejszy świat wymaga od nas coraz mniejszej aktywności fizycznej chcemy nauczyć dzieci jak czerpać radość i przyjemność z ruchu.
          Codzienna gimnastyka, zajęcia rytmiczno-korekcyjne, taneczne oraz duży teren zielony zapewniają idealne warunki by osiągnąć postawiony cel. Nauczyciel prowadzący zajęcia zatrudniony będzie na podstawie umowy cywilno - prawnej.



          Żyję zdrowo kolorowo

          Jednym z głównych celi jest wykształcenie u dzieci nawyków dbania o własne szeroko pojęte zdrowie. Wśród wielu działań z tego zakresu chcemy zorganizować zajęcia dla dzieci pod tytułem: "Mały ratownik- jak nauczyć udzielania pierwszej pomocy". Głównym celem zajęć jest zdobycie umiejętności poprzez zabawę, w jaki sposób udzielić pierwszej pomocy w różnych nagłych przypadkach, Jak korzystać z numerów alarmowych itp. Nauczyciel prowadzący zajęcia zatrudniony będzie na podstawie umowy cywilno - prawnej.


          Kalejdoskop BAJKOWY - zajęcia artystyczne - integracyjne

          Zajęcia dla dzieci, rozwijające wyobraźnię, pamięć, myślenie abstrakcyjne oraz zdolności manualne. W czasie spotkań będą czytane opowiadania lub odsłuchiwane bajki, wierszyki i opowiadania a następnie utrwalane w procesach plastycznych, przedstawieniach kukiełkowych lub mini scenkach teatralnych. Zajęcia dla najmłodszych dzieci z współudziałem jednego lub obojga rodziców, mają na celu oswojenie dziecka z innym środowiskiem niż domowe, poprzez zapoznanie z zasadami współpracy w grupie rówieśników. Nauczyciel prowadzący zajęcia zatrudniony będzie na podstawie umowy cywilno - prawnej.


          Z Angielskim na co dzień

          Pamiętając o tym, iż małe dzieci chłoną wiedzę z niezwykłym zapałem i efektywnością, chcemy zapewnić im stały kontakt z żywym językiem angielskim poprzez stopniowe przyzwyczajanie ich do obecności tego języka w ich życiu. Naturalne korzystanie z języka angielskiego spowoduje, że bariery znikną, a nauka będzie zabawna i skuteczna. Poprzez piosenki, krótkie formy wierszowane, wyliczanki i rymowanki dzieci oswajają się z podstawowym słownictwem i bliskimi ich życiu sytuacjami codziennymi. Zajęcia mają na celu wypracowanie podbudowy do podjęcia nauki języka w szkole. Nauczyciel prowadzący zajęcia zatrudniony będzie na podstawie umowy cywilno - prawnej.


          Wnioskodawca zamierza zakupić niezbędne pomoce dydaktyczno-plastyczne, zabawki edukacyjne oraz sprzęt sportowo - rehabilitacyjny dla dzieci. Zakup tych pomocy pozwoli w optymalny sposób ułożyć program nauczania i zabaw dla dzieci. Bogaty i różnorodny program zajęć dostosowany do wieku i zainteresowań dziecka, jak i stosowanie różnych metod nauczania umożliwią dzieciom przygotowanie się do okresu szkolnego.


          5. Dożywianie dzieci.

          W ramach projektu w dni funkcjonowania przedszkola dzieci będą korzystały z darmowych posiłków przygotowywanych w kuchni szkolnej, składających się z dwóch dań obiadowych.. Koszt dziennego wyżywienia dla jednego dziecka kształtuje się na poziomie 3,00 zł.


          6. Organizacja 8 spotkań integrujących rodziców (raz na kwartał).

          Baz na kwartał zostanie zorganizowane spotkanie, na które zostaną zaproszeni wszyscy rodzice dzieci w wieku 3-5 lat, którzy uczestniczą w projekcie, a nawet rodzice tych dzieci, które nie uczestniczą w projekcie celem integracji oraz zapoznania rodziców ze stanem realizacji projektu, wysłuchania ich uwag, spostrzeżeń, wymiany opinii. Na spotkaniach tych dzieci będą mogły prezentować nabyte podczas zajęć umiejętności.


          7. Organizacja 8 wyjazdów do teatru dla dzieci.

          Raz na kwartał zostanie zorganizowany wyjazd dla dzieci do Teatru Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach. W ramach wyjazdu zostaną zorganizowane warsztaty teatralne z aktorami, dzieci obejrzą sztukę teatralne. Uczestnicy wyjazdu otrzymają pamiątkowe upominki. Organizator zapewnia dowóz, bilety wstępu, koszty związane z przeprowadzeniem zajęć, posiłek w formie obiadu.
          Edukacja dzieci poprzez oglądanie spektakli teatralnych wydaje się bardzo ważna w ich prawidłowym rozwoju.


          8. Organizacja 2 wycieczek (Bałtów, Kielce-Tokarnia-Chęciny).

          Raz w roku zostanie zorganizowana "duża" wycieczka do głównych atrakcji turystycznych dla dzieci w regionie. Pokazanie dzieciom atrakcji turystycznych naszego regionu jest ważne ze względów edukacyjnych. A należy podkreślić, że rodziców nie stać na organizację tego typu wyjazdów.
          Organizator zapewnia transport, bilety wstępu, przewodnika, posiłek w formie suchego prowiantu tj. bułka, soczek, owoce.


          9. Zarządzanie projektem (opisano w pkt. 5).


          10. Monitoring i ewaluacja (opisano w pkt. 4 i 5).

          Po zakończeniu projektu odbędzie się konferencja podsumowująca projekt, na którą zaplanowano poczęstunek w formie i kawy, herbaty i ciasta. Zostanie wydana ulotka podsumowująca projekt.

           

          REZULTATY



          REZULTATY TWARDE

          Beneficjenci projektu:

          - 25 dzieci w wieku 3-5 lat

          - 25 rodziców dzieci w wieku 3-5 lat

          - utworzenie przedszkola w Parszowie do końca lipca 2010 r.



          Inne rezultaty twarde:

          - 500 szt. ulotki promującej projekt oraz 500 szt. ulotki podsumowującej projekt

          - 200 szt. plakatu promocyjnego

          - zakup materiałów remontowo-budowlanych

          - zakup zestawu "Przedszkolak" jako elementu przyszłego placu zabaw dla dzieci

          - organizacja przez 23 miesiące (od poniedziałku do piątku w dni robocze) zajęć dla przedszkolaków

          - zakup materiałów dydaktyczno-plastycznych

          - zakup zabawek edukacyjnych

          - zakup sprzętu sportowo - rehabilitacyjnego

          - regularne dożywianie dzieci przez 23 miesiące w trakcie zajęć

          - 8 spotkań integrujących rodziców

          - 8 wyjazdów do teatru

          - 2 "duże" wyjazdy do Bałtowa i Kielce - Tokarni - Chęcin

          - zajęcia dodatkowe z następujących dziedzin: język angielski, rytmiczne - korekcyjne, artystyczno - integracyjne, zdrowotne z elementami pierwszej pomocy.

          - organizacja uroczystości przedszkolnych związanych z obchodami świąt i rocznic państwowych

          - zorganizowanie występów grupy przedszkolnej, pokaz zdobytych umiejętności z zakresu prowadzonych zajęć.

          - zajęcia integracyjne - otwarte, z rodzicami

          - informowanie na bieżąco o postępach dziecka, w razie potrzeb podejmowanie wczesnej interwencji specjalistycznej

          - utrzymywanie kontaktu z rodzicami w celu poznania i ustalenia potrzeb rozwojowych dziecka, określenie form pomocy i włączenie rodziców w życie przedszkola

          - współpraca nauczyciel - rodzic w sprawach wychowania i kształcenia

          - udział rodziców w zajęciach dydaktycznych i uroczystościach szkolnych

          - prowadzenie tablicy informacyjnej dla rodziców

          - prowadzenie przez nauczyciel kącika informacyjnego dotyczącego miesięcznych planów pracy i sposobów ich realizacji

          - włączenie dzieci w życie środowiska lokalnego



          REZULTATY MIĘKKIE

          Beneficjent: dziecko w wieku 3-5 lat

          - indywidualny rozwój dziecka we wszystkich sferach

          - zwiększenie umiejętności dziecka

          - nabycie pewności siebie przez dziecko

          - pomoc dziecku i rodzinie w sytuacjach trudnych (funkcje doradcze i wspierające)

          - świadomość dziecka z zakresu higieny oraz podstawowych czynności ratowniczych

          - ochrona przed wszystkimi formami zagrożeń i podnoszenie godności osobistej oraz życzliwości

          - osiągnięcie pełnej dojrzałości szkolnej poprzez realizację zadań zawartych w różnych obszarach edukacyjnych.


          Beneficjent: rodzic

          - poznanie metod i technik wyzwalających twórczy potencjał dzieci;

          - rozwój umiejętności reagowania w sytuacjach trudnych;

          - wspieranie działań wychowawczych

          Dodatkowo: nauczyciel

          - poznanie metod i technik pracy z dziećmi, służącymi wzmacnianiu ich obrazu siebie;

          - Poznanie technik dobrej komunikacji w relacjach dziecko - rodzic - nauczyciel.



          MONITORING REZULTATÓW

          Nad prawidłową realizacją projektu będzie "czuwać" Zespół Zarządzający. W trakcie zebrań integracyjnych rodziców zostanie zaprezentowane stan realizacji projektu i postępy w osiągnięciu zakładanych rezultatów. Dodatkowo koordynator projektu będzie raz na kwartał przeprowadzał ankietę ewaluacyjną. Do jego zadań będzie należało także stałe prowadzenie rozmów z beneficjentami-rodzicami na temat realizacji projektu oraz przedkładanie raportów ewaluacyjnych prezentowanych podczas prac Zespołu Zarządzającego.



          REZULTATY A CEL PROJEKTU

          Osiągnięcie rezultatów zakładanych w projekcie przyczyni się do realizacji celu głównego projektu, czyli umożliwi dostęp do edukacji przedszkolnej dzieci w wieku 3-5 lat z miejscowości Farszów. Dzięki projektowi zostaną osiągnięte także cele szczegółowe.


          Potencjał projektodawcy i zarządzanie projektem

          Kadra zaangażowana w siedzibie szkoły, posiada bogate doświadczenie w tym zakresie poparte wymiernymi osiągnięciami. Wychowawcą grupy przedszkolnej będzie osoba posiadająca odpowiednie wykształcenie z zakresu edukacji przedszkolnej. Zajęcia dodatkowe będą prowadzone przez osoby posiadające odpowiednie przygotowanie merytoryczne do prowadzonych zajęć. Osoba wspomagająca pracę wychowawcy - pomoc nauczyciela, będzie zatrudniona w ramach stażu z Urzędu Pracy.

          W realizacji projektu wykorzystane będzie zaplecze Szkoły wraz z całą infrastrukturą (sala lekcyjna, sala gimnastyczna, szatnia, łazienka, stołówka szkolna). Z rodzicami jako grupą inicjatywną projektu uzgadniane będą działania na rzecz wszechstronnego rozwoju dziecka.

          Za realizację projektu odpowiada koordynator projektu. Jego zadaniem będzie właściwa realizacja poszczególnych działań w ramach projektu: jego promocja, rekrutacja uczestników oraz nadzór nad jego prawidłową realizacją i rozliczeniem. Koordynatorem projektu będzie dyrektor Szkoły Podstawowej w Parszowie. Poza koordynatorem personel projektu stanowią:

          - asystent koordynatora;

          - nauczyciel mający uprawnienia do pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym;

          - księgowy.

          Zespół zarządzający projektem, będzie składał się z Koordynatora, asystenta koordynatora, księgowego oraz dwóch rodziców. Będzie się on spotykał nie rzadziej niż raz na kwartał. Jego celem będzie nadzór nad właściwą realizacją projektu. Z każdego spotkania zespołu będzie przygotowywany raport wniosków i uwag.

          OTWARCIE

          Nasza placówka rozpocznie swe funkcjonowanie w odnowionej sali lekcyjnej. Do dyspozycji oddamy także łazienki oraz szatnię. Do przedszkola zakupione zostały pomoce dydaktyczno - plastyczne, zabawki edukacyjne oraz sprzęt sportowo rehabilitacyjny dla dzieci. Zakupiony został także zestaw „Przedszkolak", który jest częścią powstającego przedszkolnego placu zabaw.

          Nasze dzieci będą miały możliwość korzystania z darmowych posiłków obiadowych.

          Ponadto przedszkole oferuje:

          • zajęcia z wychowawcą (pn. - czw. 8.00 -14.00; pt. 8.00 - 13.00),

          • bezpłatne zajęcia dodatkowe: zajęcia rytmiczno - korekcyjne, z zakresu edukacji zdrowotnej z elementami pierwszej pomocy, zajęcia artystyczno – integracyjne, język angielski.

          Wszystko to możemy zrealizować dzięki finansowaniu ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

          Chcemy rozwijać u dzieci zainteresowania kulturalne i artystyczne. Będziemy zatem organizować wyjazdy do Teatru Lalki i Aktora „Kubuś" w Kielcach, będziemy również poznawać główne atrakcje turystyczne naszego regionu (Bałtów, Kielce, Tokarnia, Chęciny).

          Pragniemy przez zabawę i naukę:

          • wpływać na indywidualny rozwój dziecka,

          • zwiększać umiejętności i pewność siebie,

          • pomagać dziecku i rodzinie w sytuacjach trudnych (funkcje doradcze i wspierające),

          • zwiększać świadomość dziecka z zakresu higieny oraz podstawowych czynności ratowniczych,

          • chronić przed różnymi formami zagrożeń, podnosić godność osobistą oraz wpływać na życzliwość wobec świata i ludzi, pomóc w osiągnięciu pełnej dojrzałości szkolnej.

          Uroczyste Otwarcie

          W atmosferze ciepła i radości 10 grudnia 2008 r. nastąpiło oficjalne i uroczyste otwarcie nowo powstałej placówki. Przybyli na nie rodzice, dzieci, a także przedstawiciele samorządu lokalnego.

          Na wstępie dyrektor szkoły – pani Barbara Gajewska, zwróciła szczególną uwagę na istotną rolę wychowania przedszkolnego w rozwoju każdego dziecka. Następnie głos zabrał burmistrz miasta i gminy Wąchock – Jarosław Samela, który podziękował dyrekcji za to, że podjęła się przedsięwzięcia, które zakończyło się sukcesem.

          Później odbyła się część artystyczna. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Parszowie pod kierownictwem pani Grażyny Frankiewicz przygotowali dla przedszkolaków przedstawienie pt. „Bal w pokoiku lalek”.

          W dalszej części odbyło się uroczyste przecięcie wstęgi przez najmłodszą spośród przedszkolaków – Wiktorię Nowak, oraz zwiedzanie sali przedszkolnej przez przybyłych gości.

          Zwieńczeniem uroczystości był słodki poczęstunek w postaci tortu. Dla przedszkolaków rozpoczął się nowy etap w ich życiu – „nauki połączonej z zabawą”.

           

          Konferencja rozpoczynająca projekt


          W Szkole Podstawowej w Parszowie odbyła się konferencja rozpoczynająca projekt finansowany przez UE „Przedszkole Pluszowego Misia”.

          Na spotkanie przybyli zaproszeni rodzice.



          Tematyką spotkania były następujące zagadnienia:

          1. Informacje na temat projektu.

          2. Przedstawienie regulaminu przedszkola.

          3. Przedstawienie statutu przedszkola.

          4. Wybór członków zarządu projektu.

          5. Prezentacja programów dydaktyczno-wychowawczych oraz planów nauczania.

          6. Informacje na temat podręczników.

          7. Informacje organizacyjne.



          Konferencja została zakończona spotkaniem psychologa z rodzicami.

           

          Pół roku działalności

          Przedszkole Pluszowego Misia w Parszowie istnieje od grudnia 2008 roku. Placówka rozpoczęła swą działalność dzięki współfinansowaniu ze środków Unii Europejskiej.

          Celem przedszkola jest poznawanie dziecka, jego zdolności i zainteresowań. Wiedza ta pozwala nauczycielom rozwijać potencjał wychowanków i doskonalić ich talenty.

          Do naszego przedszkola uczęszcza 25 dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Przedszkole wita dzieci każdego ranka o godzinie 8.00 rano, natomiast zajęcia kończą się od poniedziałku do czwartku o godzinie 14.00 i w piątki o godzinie 13.00.

          Dzięki dofinansowaniu ze środków UE przedszkolaki biorą udział w darmowych zajęciach z języka angielskiego, zajęciach ruchowo- muzycznych („Radość z ruchu”), zajęciach teatralno - plastycznych („Bajkowy kalejdoskop”), oraz zajęciach z zakresu edukacji zdrowotnej („Żyję zdrowo- kolorowo”). Dzieci nieodpłatnie korzystają również z posiłków oraz atrakcyjnych wyjazdów i wycieczek.

          Zgodnie z projektem Przedszkole Pluszowego Misia, wyremontowano i wyposażono salę przedszkolną, szatnię i łazienkę w odpowiednie sprzęty. Zakupiono pomoce dydaktyczne oraz zabawki, by stworzyć przedszkolakom odpowiednie warunki do rozwoju i zdobywania nowych umiejętności.

          J.angielski

           

            Zajęcia z języka angielskiego w oddziale przedszkolnym Pluszowego Misia przy Szkole Podstawowej w Parszowie odbywają się regularnie w poniedziałki i środy w godzinach od 10. 30 do 11. 00. W zajęciach uczestniczy 25-cioro dzieci.
          Zajęcia realizowane są w oparciu o podręcznik „My First English Adventure 1” autorstwa Magdy Musioł i Magaly Villarroel, wyd. Longman, według wytycznych programu nauczania j. angielskiego dla przedszkoli i klas zerowych dopuszczonego do użytku szkolnego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, numer w wykazie DKW-4013-8/01.
          Od 8-go grudnia 2008 r. do końca kwietnia 2009 r. uczniowie opanowali następujące wiadomości: w jaki sposób wyrażamy powitania i pożegnania w j. angielskim, podstawowe nazwy kolorów, w jaki sposób złożyć życzenia na święta Bożego Narodzenia, poznali podstawowe słownictwo związane z rodziną, domem, częściami ciała i jedzeniem.
          Grupa przedszkolna jest zróżnicowana pod względem wiekowym. Związane jest to z tym, że jedni uczniowie szybciej przyswajają sobie materiał lekcyjny, a drudzy wolniej. Jednak zdecydowana większość uczniów nie ma problemów z zapamiętywaniem nowego słownictwa, które jest systematycznie utrwalane na kolejnych lekcjach. Uczniowie chętnie uczą się piosenek, wykonują prace plastyczno-językowe i uczestniczą w grach i zabawach integracyjnych.
          Przedszkolacy mięli też okazję obejrzeć film na DVD w j. angielskim podsumowujący słownictwo związane z kolorami i domem oraz uczestniczyli w zajęciach opartych na wykorzystaniu plakatu edukacyjnego popartego krótkim opowiadaniem podsumowującego zwroty używane na powitanie i pożegnanie oraz słownictwo związane z rodziną i kolorami.
          Aktualnie przedszkolacy przygotowują się do krótkiego występu z okazji Dnia Mamy. W programie przewidziane są min. krótkie piosenki śpiewane przez przedszkolaków w
          j. angielskim.

           

          Kalejdoskop Bajkowy

           

          Zajęcia integracyjno-artystyczne Kalejdoskop Bajkowy mają miejsce dwa razy w tygodniu. We wtorki w godz. 8.30 - 9.00 prowadzone są zajęcia literackie a czwartki w godz. 12.05 – 12.35 tematycznie związane zajęcia artystyczne.

          Zajęcia realizowane są w oparciu o plan pracy, który został opracowanego przez Izabelę Drabikowską i Bożenę Kamińską na podstawie wytycznych – Programu Wychowania Przedszkolnego „ Moje przedszkole” Nr DKW – 4013-3 / 01.

          Głównym celem zajęć jest rozwijanie wyobraźni, pamięci, myślenia abstrakcyjnego oraz zdolności manualnych dzieci w wieku przedszkolnym.

          W trakcie zajęć dzieci poznają popularne utwory dziecięce ze zwróceniem uwagi na ich autora, a następnie w oparciu o poznane treści wyrażają własne obserwacje w formie plastycznej z wykorzystaniem takich technik, jak: wycinanka, wydzieranka, malowanie farbami, malowanie plasteliną, rysowanie. Prace plastyczne są eksponowane w Galerii prac.

          Część zajęć literackich odbywa się przy udziale rodziców, którzy wspólnie z nauczycielem prezentują teksty w postaci inscenizacji. W trakcie przedstawień wykorzystywane są kukiełki, pacynki i kartonowe sylwety przygotowywane przez nauczyciela. Czytane i inscenizowane teksty dzieci utrwalają w rozmowie i w tematycznych zabawach ruchowych.

          Charakter zajęć pozwala na rozwój mowy i myślenia dzieci, na eksponowanie wartości artystycznych i wychowawczych poznawanych utworów oraz na wyrażanie przeżyć poprzez ekspresję plastyczną.

           

           

           

          „Radość z ruchu”

           

          Zajęcia rytmiczno-korekcyjne „Radość z ruchu”

          prowadzone w Przedszkolu Pluszowego Misia

           

          Zajęcia rytmiczno-korekcyjne prowadzone są dwa razy w tygodniu po

          ½ godzinie w każdy wtorek od 9.20. i czwartek od 10.20. Ich treści skorelowane są z tematyką prowadzoną przez wychowawcę grupy.

          Celem zajęć rytmicznych jest:

          · rozwój słuchu muzycznego, poczucia rytmu i ekspresji muzycznej

          · poprawa koordynacji słuchowo-wzrokowo-ruchowej

          · wspieranie spontanicznej kreatywności

          Zajęcia są prowadzone w formie zabawy wykorzystującej myślenie obrazowe i kolorystyczne. Rozwijają u dzieci słuch muzyczny, kształtują percepcję słuchową i wrażliwość muzyczną. Dzięki temu rozwijają prawidłowy oddech, ruch, szybką orientację na określone polecenia, ćwiczą koncentrację uwagi i orientację w przestrzeni. Przedszkolaki chętnie uczestniczą w tego typu zajęciach ,a zdobyte umiejętności zaprezentowały podczas akademii Świąt Wielkanocnych oraz Dnia Mamy i Taty. Dzieci przedstawiły nie tylko swoje umiejętności wokalne, ale również poczucie rytmu akompaniując sobie instrumentami perkusyjnymi podczas śpiewania piosenek. W czasie zajęć rytmicznych dzieci uczą się prostych układów tanecznych. Zaprezentowały się rodzicom w krakowiaku. Tańcząc w parach pokazały swoją wrażliwość muzyczną i estetykę ruchu.

          Zajęcia rytmiczne przeplatane są zajęciami korekcyjnymi, które mają na celu zintegrowanie grupy, poznanie swoich fizycznych możliwości, a przede wszystkim kształtowanie prawidłowej postawy całego ciała i poszczególnych jego partii. Podczas ich realizacji wykorzystywane są różnorodne pomoce takie jak: szarfy, woreczki, koła, zestaw do ćwiczeń korekcyjnych, tunel, chusta animacyjna. Tego typu pomoce uatrakcyjniają zabawy ruchowe dzieci, a jednocześnie pomagają w prawidłowym wykonywaniu ćwiczeń. Swoją sprawność fizyczną przedszkolaki mogły pokazać podczas VI Olimpiady Sportowej Przedszkolaków, która odbyła się w Wielkiej Wsi.

          Podczas zajęć rytmiczno-korekcyjnych dzieci są bardzo aktywne i chętne do poznawania czegoś nowego. Z każdym tygodniem stają się coraz śmielsze i odważniejsze w prezentowaniu zdobytych muzycznych i ruchowych umiejętności. Zajęcia są dla nich atrakcyjne ,dają im pewność siebie oraz wiarę we własne siły. Jednocześnie wprawiają je w dobry nastrój i odprężają psychiczne.

           

          Konferencja kończąca projekt

           

           

          W dniu 29 października odbyła się konferencja kończąca projekt „Przedszkole Pluszowego Misia w Parszowie” finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Strukturalnego „Kapitał Ludzki”. Dzięki pozyskanym środkom przedszkole funkcjonowało przez okres dwóch lat. 52 dzieci objętych było edukacją przedszkolną. Odbywały się liczne wycieczki, wyjazdy do teatru, spotkania z aktorami oraz uroczystości przedszkolne. Dzięki dofinansowaniu ze środków UE przedszkolaki brały udział w darmowych zajęciach z języka angielskiego, zajęciach ruchowo- muzycznych („Radość z ruchu”), zajęciach teatralno - plastycznych („Bajkowy kalejdoskop”), oraz zajęciach z zakresu edukacji zdrowotnej („Żyję zdrowo- kolorowo”). Dzieci nieodpłatnie korzystały również z posiłków. Cel główny projektu jakim było: zapewnienie dostępu dzieci w wieku od 3 do 5 lat do opieki przedszkolnej został zrealizowany. Kontynuacja projektu nastąpi od 1 lutego 2011 we współpracy z ZPO w Wąchocku.

           

           

          Sprawozdanie z zajęć z j. angielskiego w Przedszkolu Pluszowego Misia

          od grudnia 2008 do października 2010 (w ramach dwu-letniego Projektu Unii Europejskiej Kapitał Ludzki)

           

          Zajęcia z języka angielskiego w oddziale przedszkolnym Pluszowego Misia przy Szkole Podstawowej w Parszowie odbywały się regularnie - dwa razy w tygodniu po pół godziny.  W roku szkolnym w zajęciach uczestniczyło 25 przedszkolaków, w okresie wakacyjnym kilkunastu.

          Zajęcia realizowane były w oparciu o podręcznik „My First English Adventure 1” autorstwa Mady Musiol i Magaly Villarroel, wyd. Longman, według wytycznych:

          Programu nauczania j. angielskiego dla przedszkoli i klas zerowych, dopuszczonego do użytku szkolnego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, numer w wykazie DKW-4013-8/01. Autorami programu są: Ewa Lewandowska i Barbara Maciszewska.

          Od lipca 2010r. zajęcia prowadzone były w oparciu o program nauczania zgodny z podstawą programową  z 23 grudnia 2008 r. – „Język angielski w wychowaniu przedszkolnym”. Autorzy programu: Mariola Bogucka, Dorota Łoś.

          Od 8 grudnia 2008 roku przedszkolacy opanowali następujące wiadomości: nauczyli się sposobów wyrażania powitań i pożegnań w j. angielskim, poznali  podstawowe nazwy kolorów,  poznali podstawowe słownictwo związane z rodziną, domem, częściami ciała, jedzeniem, zwierzętami, zabawkami, uczyli się śpiewać piosenkę z okazji urodzin, zrealizowaliśmy lekcję dotyczącą Świąt Wielkanocnych i Świąt Bożego Narodzenia. Ponadto uczniowie wykonywali testy sprawdzające ich wiadomości zdobyte w trakcie realizacji poszczególnych działów oraz utrwalili poznane słownictwo poprzez: gry i zabawę, słuchanie opowiadań z wykorzystaniem plakatów edukacyjnych i obejrzenie filmów na DVD w trakcie realizacji działów „Playtime”.

          Z okazji Dnia Mamy przedszkolacy zaprezentowali się w krótkim występie m. in. śpiewając dla rodziców piosenkę w j. angielskim.   

          Grupa przedszkolna jest zróżnicowana pod względem wiekowym (do przedszkola uczęszczały: trzy, cztero, pięciolatki). Związane jest to z tym, że jedni uczniowie szybciej przyswajali sobie materiał lekcyjny, a drudzy wolniej. Jednak zdecydowana większość uczniów nie miała problemów z zapamiętywaniem nowego słownictwa, które było systematycznie utrwalane na lekcjach. Uczniowie chętnie uczyli się  piosenek, wykonywali prace plastyczno-językowe i uczestniczyli w grach i zabawach integracyjnych.

          W lipcu i sierpniu 2010 r. do Przedszkola Pluszowego Misia uczęszczało na zajęcia  z języka  angielskiego kilkunastu przedszkolaków. Pracowaliśmy w oparciu o drugą część podręcznika „My First English Adventure 2”. Dzieci poznały piosenki na powitanie i pożegnanie, którymi zaczynały i kończyły się zajęcia. Poszczególne zajęcia poświęcone były następującym cyklom tematycznym: Poznajemy kolory w języku angielskim, Moja twarz, Moje ubrania, Mój pokój, Czas na lunch, Zwierzęta, Dobranoc, Czas na przyjęcie. Przedszkolaki chętnie uczyły się słówek związanych z poszczególnymi tematami, które przedstawiane były za pomocą kolorowych kart obrazkowych. Ponadto rozwijały swoje umiejętności manualne poprzez kolorowanie kart pracy przygotowanych do poszczególnych tematów.

          Od września 2010r.  na zajęcia z języka angielskiego  uczęszcza dwudziestu trzech przedszkolaków.  W miesiącu wrześniu i październiku  dzieci  poznały nowe piosenki na powitanie i pożegnanie, którymi zaczynają i kończą się zajęcia. Poznały głównego bohatera podręcznika, w oparciu o który prowadzone są zajęcia – pacynkę- myszkę Miki. Zrealizowaliśmy następujące cykle tematyczne: Hello, My family, My house . Aktualnie utrwalają piosenki: My kite ; My mum, my dad; Animal rock;  Look at me!, Let’s Dance, Merry Christmas.

           

          Wnioski do dalszej pracy:

          Kontynuować zajęcia z j. angielskiego w Przedszkolu Pluszowego  Misia  w  oparciu o podręcznik „My First English Adventure 1 ,2” według wytycznych : Programu nauczania języka angielskiego zgodnego z podstawą programową z 23 grudnia 2008 r. „Język angielski w wychowaniu przedszkolnym”. Autorzy programu: Mariola Bogucka, Dorota Łoś.

           

           Nauczyciel j. angielskiego

                    Edyta Mizura               

           

          Analiza ankiety na temat języka angielskiego skierowanej do rodziców Przedszkola Pluszowego Misia w Parszowie

           

          Pod koniec trwania projektu Przedszkola Pluszowego Misia ( październik 2010) przeprowadziłam ankietę dotyczącą nauki języka angielskiego, skierowaną do rodziców dzieci uczęszczających do Przedszkola Pluszowego Misia, działającego przy Szkole Podstawowej w Parszowie.

          W ankiecie wzięło udział dwudziestu dwóch rodziców. Celem ankiety było dowiedzenie się, jaki stosunek  do nauki języka angielskiego  mają rodzice dzieci uczęszczających do przedszkola oraz zbadanie poziomu i potrzeby prowadzonych zajęć z języka angielskiego. Ankieta składała się z ośmiu pytań, sformułowanych tak, aby udzielona przez rodziców odpowiedź, była mi pomocna do wyciągnięcia odpowiednich wniosków i podjęcia w przyszłości kroków, mających na celu doskonalenie metod i form pracy na lekcjach języka angielskiego. Ponadto wyniki ankiety posłużą mi również do wprowadzenia zmian dotyczących pracy na lekcji oraz własnej postawy w stosunku do uczniów. Zmiany te mają na celu rozwijanie motywacji uczniów do nauki języka angielskiego w taki sposób, aby nauka języka obcego kojarzyła się uczniom z pozytywnym doświadczeniem, a nie była dla nich tylko przykrym obowiązkiem.

          Pytanie pierwsze miało na celu zbadanie czy dziecko chętnie uczyło się j. angielskiego w przedszkolu. 100% rodziców dało pozytywną odpowiedź.  Zadawalające jest, że nikt z ankietowanych nie stwierdził, że jego dziecko  nie lubi uczyć  się j. angielskiego

          w przedszkolu.

          Pytanie drugie miało na celu dowiedzenie się, czy rodzic uczestniczył w zajęciach otwartych  z j. angielskiego w przedszkolu.  100% rodziców stwierdziło, że nie brali udziału w takich zajęciach.

          Celem pytania trzeciego było dowiedzenie się, czy lekcje angielskiego były ciekawe. 45,5 % ankietowanych stwierdziło, że tak ; 54,5% stwierdziło, że nie wie. Nikt nie zaznaczył odpowiedzi przeczącej.

          Pytanie czwarte miało na celu dowiedzenie się, czy rodzic pytał nauczycielki o postępy, kłopoty swojego dziecka w nauce j. angielskiego. Pozytywną odpowiedź dało 45,5% ankietowanych, negatywną 54,5%.

          W pytaniu piątym spytałam rodziców czy dziecko skarżyło się na to, że nie lubiło lub nie podobały mu się zajęcia z j. angielskiego. 100% rodziców stwierdziło że nie.

          W pytaniu szóstym zapytałam, czy nauczyciel troszczył się o budowanie poczucia własnej wartości dziecka (zachęcał do pracy, chwalił, wspierał, pomagał przezwyciężyć trudności). 90,9% rodziców stwierdziło, że tak. 9,1% rodziców wstrzymało się od odpowiedzi.

          Pytanie siódme miało na celu dowiedzenie się czy obserwacja pracy dziecka w przedszkolu (zajęcia otwarte, uroczystości) powinna być kontynuowana. 81,8% rodziców stwierdziło, że tak. 18,2% rodziców wstrzymało się od odpowiedzi.

          W pytaniu ósmym  dałam rodzicom możliwość oceny mojej pracy jako nauczyciela języka angielskiego w przedszkolu w skali od 1 do 6 punktów, przy czym ocena 6 jest najlepszą a ocena 1 jest najgorszą. 63,6% ankietowanych wystawiło mi ocenę bardzo dobrą.

          18,2 % ankietowanych dało mi ocenę dobrą . 18,2 % ankietowanych wstrzymało się od odpowiedzi.

           

          Na podstawie wyników tej ankiety wyciągnęłam następujące wnioski do dalszej pracy:

          Wniosek 1

          Kontynuować zajęcia otwarte z j. angielskiego w przedszkolu .

          Wniosek 2

          Troszczyć się o budowanie poczucia własnej wartości dziecka (zachęcać do pracy, chwalić, wspierać, pomagać przezwyciężać trudności)

           Wniosek 3

          Doskonalić metody  pracy na lekcjach języka angielskiego, tak aby przekazywana przeze mnie wiedza sprzyjała budowaniu poczucia własnej wartości uczniów i przyczyniała się do odnoszenia przez nich coraz lepszych wyników w nauce języka angielskiego.

          Wniosek 4

          Informować rodziców o postępach lub trudnościach w nauce dziecka.

          Wniosek 5

          Dbać o rozwój zawodowy, doskonalić własny warsztat pracy i rozwijać swoje umiejętności pod względem metodyczno-merytorycznym w taki sposób, aby wychodzić na przeciw rozmaitym potrzebom uczniów.

           

           

          Sprawozdanie z zajęć rytmiczno- korekcyjnych „ Radość z ruchu” prowadzonych

          w czasie dwuletniej realizacji projektu Przedszkole „ Pluszowego Misia” w Parszowie.

           

          Zajęcia rytmiczno- korekcyjne „Radość z ruchu” prowadzone były w wymiarze 30 minut dwa razy w tygodniu w grupie dzieci od 3 do 5 lat na podstawie planu pracy opracowanego po przeanalizowaniu programu „Nasze przedszkole”.

          Celem zajęć było:

          - uwrażliwienie dzieci na muzykę

          - rozwijanie słuchu muzycznego, poczucia rytmu i ekspresji ruchowej

          - poprawa koordynacji słuchowo- wzrokowo- ruchowej

          - czerpanie radości ze wspólnego śpiewania

          - wspieranie spontanicznej kreatywności

          - zintegrowanie grupy

          - poznanie fizycznych możliwości dzieci

          - kształtowanie prawidłowej postawy ciała

          - usprawnianie umiejętności ruchowych przedszkolaków

          Na początku pracy z dziećmi stosowane były bardzo proste ćwiczenia rytmiczne, pierwsze próby poruszania się przy muzyce: rytmiczne chodzenie, bieganie, podskoki zgodne z dynamiką muzyki. Dzieci uczyły się odróżniać rodzaje muzyki, ustawiać w rozsypce, szeregu, rzędzie, reagować na zmiany w muzyce. Przedszkolaki poznały podstawowe instrumenty muzyczne, podejmowały próby grania i odgadywały ich brzmienie, wykonywały także proste  instrumenty z plastikowych butelek, guzików. Dzieci poznały kilka piosenek, wyliczanek rytmicznych i pląsów oraz prosty układ krakowiaka, który zaprezentowały podczas Dnia Mamy i Taty. W okresie wakacyjnym uczęszczało na zajęcia od kliku do kilkunastu przedszkolaków, z którymi prowadzone były zabawy i ćwiczenia na świeżym powietrzu.

          Zajęcia rytmiczne przeplatane były zajęciami korekcyjnymi, w których wykorzystywano takie przybory jak: zestaw do ćwiczeń, tunele, woreczki, laski gimnastyczne, obręcze, chusta animacyjna. Tego typu pomoce uatrakcyjniały zabawy ruchowe, a jednocześnie pomagały w wykonywaniu ćwiczeń. Dzieci pokazały swoją sprawność fizyczną podczas Olimpiady Przedszkolaków w Wielkiej Wsi. Zajęcia ruchowe odbywały się w sali zajęć, sali gimnastycznej, a od początku roku szkolnego 2010/2011 w sali do ćwiczeń korekcyjnych.

          Zajęcia rytmiczno- korekcyjne prowadzone były w formie zabawy, metodami aktywnymi ze zwróceniem uwagi na to, aby stworzyć dzieciom atmosferę radości z ruchu, śpiewu z jednoczesnym zachowaniem dyscypliny i bezpieczeństwa. Przedszkolaki w większości chętnie i z zaangażowaniem uczestniczyły w zajęciach, które pobudzały je do aktywności. Poprzez zabawy przy muzyce, naukę piosenek i pląsów rozwijały słuch muzyczny, poczucie rytmu, z każdym tygodniem stawały się odważniejsze i śmielsze w prezentowaniu zdobytych muzycznych i ruchowych umiejętności. Zabawy były dla dzieci atrakcyjne i dawały wiarę we własne siły, a stosowane na zakończenie zajęć ćwiczenia relaksacyjne i wyciszające wprawiały przedszkolaków w dobry nastrój i psychiczne odprężenie.  

          Zofia Bzdręga

           

          Na zakończenie projektu zajęcia rytmiczno- korekcyjne zostały poddane ewaluacji, mającej na celu pozyskanie od rodziców opinii na temat poziomu i potrzeby prowadzonych zajęć.

          Rodzice (21osób)  anonimowo udzielali odpowiedzi  na następujące pytania ankietowe:

           

          1.Czy Państwa dziecko chętnie uczestniczyło w dodatkowych zajęciach rytmiczno - korekcyjnych „ Radość z ruchu”

              Tak               Nie

          2. Czy Państwa dziecko przejawiało w domu aktywność wyniesioną z zajęć (np. śpiewało piosenki nauczone na zajęciach )

              Tak                Nie

          3. Czy Państwa zdaniem wymienione zajęcia sprzyjały rozwojowi muzycznemu i ruchowemu dziecka

               Tak              Nie

          4. Czy zajęcia miały wpływ na zainteresowania muzyczno-ruchowe dziecka

               Tak                Nie            Nie mam zdania

          5. Jak Państwo oceniacie poziom prowadzonych zajęć

               Bardzo dobry         Zadowalający            Niewystarczający

          6. Czy uważają Państwo, że tego typu zajęcia są potrzebne

               Tak                Nie

           

          Analiza w/w ankiety dowiodła, że rodzice pozytywnie postrzegają prowadzone w przedszkolu dodatkowe zajęcia rytmiczno- korekcyjne.

          Wszyscy ( 100%) ankietowani stwierdzili, że sprzyjały one rozwojowi muzycznemu i ruchowemu dziecka, wpływały na ich zainteresowania, a dzieci w większości prezentowały w domu piosenki, pląsy, wyliczanki rytmiczne nauczone na zajęciach.

          Poziom prowadzonych zajęć był dla 85% rodziców bardzo dobry, dla 15% zadowalający, niewystarczający 0 %.

          Tego typu zajęcia zdaniem 100% rodziców są potrzebne.

           

          Sprawozdanie z zajęć integracyjno-artystycznych Kalejdoskop bajkowy

           

          Zajęcia integracyjno-artystyczne Kalejdoskop Bajkowy odbywały się według ustalonego harmonogramu w oparciu o plan pracy, opracowany przez zespół nauczycieli prowadzących w.w zajęcia zgodnie z wytycznymi programu – Program Wychowania Przedszkolnego  „ Moje przedszkole”  Nr  DKW – 4013-3 / 01

          W planie pracy zostały uwzględnione następujące obszary:

          1. Obszar edukacji społeczno – moralnej.
          2. Obszar edukacji zdrowotnej.
          3. Obszar edukacji przyrodniczej.
          4. Obszar edukacji w zakresie mowy i myślenia.
          5. Obszar edukacji plastycznej.

          „Kalejdoskop bajkowy”–  to zajęcia,  które miały za zadanie:

          - kształcić

          - relaksować

          - stymulować rozwój dziecka

           Zajęcia literackie przeplatały się z zajęciami plastycznymi i były tematycznie związane.

          Głównym celem zajęć było rozwijanie wyobraźni, pamięci, myślenia oraz zdolności manualnych dzieci w wieku przedszkolnym.

           W trakcie spotkań dzieci poznawały popularne utwory dziecięce ze zwróceniem uwagi na ich autora, a następnie w oparciu o poznane treści wyrażały własne obserwacje w formie plastycznej z wykorzystaniem takich technik, jak: wycinanka, wydzieranka, malowanie farbami, malowanie plasteliną, rysowanie, lepienie z plasteliny i ciasta. Prace plastyczne były eksponowane w Galerii prac.

          W trakcie zajęć literackich wykorzystywano bajki baśnie, wiersze, zagadki, historyjki obrazkowe, kukiełki, pacynki i kartonowe sylwety, które przygotowywał nauczyciel. Czytane i inscenizowane teksty utrwalano w rozmowie z dziećmi, dramie i w tematycznych zabawach ruchowych.

          Zajęcia pozwalały dzieciom poznanie świata bajek, baśni i wierszy; przebywać w świecie realnym i pełnym fantazji. Ponadto:

          - rozwijały mowę i myślenie dzieci

          - wzbogacały  słownictwo,

          - rozwijały wyobraźnię i inwencję twórczą,

          - doskonaliły pamięć,

          - uczyły się umiejętnego słuchania i mówienia,

          - kształtowały wrażliwość,

          - nabywały umiejętność rozwiązywania konfliktów,

          - pobudzane były do aktywnego działania,

          - miały możliwość odreagowania napięć i lęków,

          Charakter zajęć pozwalał także na eksponowanie wartości artystycznych i wychowawczych poznawanych utworów oraz na wyrażanie przeżyć poprzez ekspresję słowną, ruchową i plastyczną.

           

          Analiza ankiety dla rodziców na temat dodatkowych zajęć integracyjno-artystycznych Kalejdoskop bajkowy

           

                 We wrześniu 2010 roku przeprowadzono wśród rodziców dzieci biorących udział w projekcie unijnym Przedszkole Pluszowego Misia ankietę, której nadrzędnym celem było sprawdzenie opinii rodziców na temat zajęć dodatkowych organizowanych w przedszkolu.

          Zebrane informacje mają przyczynić się to do poprawy jakości pracy przedszkola.

                 Ankietę wypełniło 20 rodziców, którzy odpowiedzieli na 6 pytań.

          Pytania dotyczyły dodatkowych zajęć o charakterze integracyjno-artystycznym Kalejdoskop bajkowy.

                Na pytanie, czy Państwa dziecko chętnie uczęszczało na zajęcia literacko- plastyczne Bajkowy kalejdoskop? 100% rodziców odpowiedziało, że tak.

               W drugim punkcie należało wyrazić opinię, czy wymienione zajęcia sprzyjały rozwojowi intelektualnemu, duchowemu, moralnemu, kulturalnemu i społecznemu?

           TAK – odpowiedziało 18 rodziców co stanowi 90% badanych, NIE – 1 osoba co stanowi 10% i Nie mam zdania – 1 osoba.

          Czy dziecko na zajęciach było zachęcane do aktywności słownej i manualnej ?

           TAK – uważa 13 rodziców tj. 65%, NIE – 0 rodziców, Nie wiem – odpowiedziało 7 rodziców co stanowi 35% badanych.

          Analizując powyższy wykres TAK odpowiedziało 17 respondentów co stanowi 85%, NIE odpowiedziała 1 osoba tj.5% badanych, 2 osoby czyli 10% nie miało zdania na w.w. problem.

          Poziom prowadzonych zajęć w 70% (14 osób)  rodzice ocenili jako bardzo dobry, w 30% (6 osób) zadowalający, negatywnych opinii nie było.

          Tego typu zajęcia popiera 90% badanych tj. 18 rodziców, 10% tj. 2 osoby nie mają zdania na temat przydatności w.w. zajęć.

          Po wnikliwej analizie przeprowadzonych ankiet wyciągnięto następujące wnioski:

               Rodzice wysoko oceniają poziom prowadzonych zajęć.

               Są zdania, iż zajęcia sprzyjają rozwojowi intelektualnemu, moralnemu i społecznemu oraz rozwojowi zainteresowań literackich.

               Respondenci uważają, że tego typu zajęcia są potrzebne.

          Wskazana jest kontynuacja zajęć integracyjno-artystycznych.

           

          Nowy projekt unijny

           

          INFORMACJE O PROJEKCIE

          Numer i nazwa Priorytetu: IX Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach

          Numer i nazwa Działania: 9.1 Wyrównywanie szans edukacyjnych i zapewnienie wysokiej jakości usług edukacyjnych świadczonych w systemie oświaty

          Numer i nazwa Poddziałania: 9.1.1 Zmniejszanie nierówności w stopniu upowszechnienia edukacji przedszkolnej

          Tytuł projektu: Kompleksowa edukacja przedszkolna w gminie Wąchock

          Okres realizacji projektu: od 01.02.2011 do 31.01.2013

           

          BENEFICJENT

          Nazwa projektodawcy: Gmina Wąchock

          Status Prawny: wspólnota samorządowa, gmina

          NIP: 6641985659

          REGON: 291009930

          Adres siedziby: ul. Wielkowiejska 1, 27-215 Wąchock

          Telefon: 041-2715079

          Fax: 041-2715813

           

          Osoba uprawniona do podejmowania decyzji wiążących w imieniu projektodawcy: Jarosław Samela

          Osoba do kontaktów roboczych: Justyna Goliat

          Nr. tel: 507 298 997

          Adres poczty elektronicznej: j.goliat@op.pl

          Numer faxu: 41 2715813

          Adres: ul. Kościelna 10, 27-215 Wąchock

           

          CHARAKTERYSTYKA PROJEKTU

          Cel projektu

          Na terenie Gm. Wąchock funkcjonuje 6 sołectw: Marcinków, Parszów, Rataje, Węglów, Wielka Wieś oraz 2 Rady Osiedlowe w Wąchocku: Północ i Południe. W celu zapewnienia edukacji przedszkolnej funkcjonują 2 oddziały w Wąchocku, punkt przedszkolny w Parszowie i punkt przedszkolny w Wielkiej Wsi.

          W ramach projektu obejmiemy wsparciem następujący typ projektu:

          - wsparcie istniejących przedszkoli przyczyniające się do zwiększonego uczestnictwa dzieci w wychowaniu przedszkolnym; bez wsparcia EFS-su jeden oddział w Wąchocku i punkt przedszkolny w Parszowie zostaną zlikwidowane – Gm. Wąchock nie stać na finansowanie w takim zakresie edukacji przedszkolnej.

          Projekt jest skierowany nie tylko do dzieci z terenu miasta Wąchock oraz  msc Parszów, Rataje i Marcinkowa ale także do mieszkańców Gm. Suchedniów – msc Mostki – sąsiadująca z Parszowem.

           

          PROBLEM GŁÓWNY

          Małe szanse na optymalne do potrzeb wsparcie edukacji przedszkolnej w Gminie Wąchock w okresie od 01.02.2011 do 31.01.2013.

           

          PROBLEMY CZĄSTKOWE

          potencjalna likwidacja 1 oddziału przedszkolnego w Wąchocku oraz punktu przedszkolnego w Parszowie.

          zmniejszenie ilości dzieci uczestniczących w edukacji przedszkolnej do 25 ( 1 oddział przedszkolny w Wąchocku).

          zła sytuacja materialna rodzin zamieszkujących gminę Wąchock, stąd małe szanse na finansowanie płatnej dla rodziców edukacji przedszkolnej dzieci.

          słabe wyposażenie istniejących placówek.

           

          CEL GŁÓWNY

          Zapewnienie edukacji przedszkolnej dla 95 dzieci w tym 65 C i 30 D, w ramach 2 oddziałów przedszkolnych w Wąchocku oraz punktu przedszkolnego w Parszowie.

           

          CELE SZCZEGÓŁOWE

          utrzymanie 1 dodatkowego oddziału oraz punktu przedszkolnego dzięki wsparciu EFS-u

          zwiększenie do 75 miejsc dla dzieci przedszkolnych ( plus 50 względem 1 oddziału, który by pozostał w przypadku braku realizacji projektu)

          zapewnienie zrównoważonego rozwoju 53 D i 42 C w wieku przedszkolnym.

          zwiększenie zaangażowania 95 rodziców w organizacje oddziału i punktu przedszkolnego.

           

          ZGODNOŚĆ CELÓW Z PO KL l INNYMI DOKUMENTAMI

          Projekt jest zgodny z dokumentami PO KL priorytet IX, cel 1: zmniejszenie nierówności w upowszechnianiu edukacji szczególnie pomiędzy obszarami wiejskimi i miejskimi, SZOP, Planem Działania na 2010r. dla Priorytetu IX, Poddziałanie 9.1.1 Zmniejszenie nierówności w stopniu upowszechniania edukacji przedszkolnej. A także:

          zasadami równości szans, w szczególności ze względu na płeć, zgodnie ze standardem minimum.

          Strategią Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego do roku 2020, podrozdziałem edukacja i nauka.

          Planem Odnowy Miejscowości Parszów na lata 2009-2018

          Lokalnym Planem Rewitalizacji m. Wąchock na lata 2007-2015.

           

          GRUPY DOCELOWE

          Wsparcie 2 oddziałów przedszkolnych w Wąchocku ( stale 50 miejsc, po 25 w oddziale) oraz punktu w Parszowie (25 miejsc)

          95 dzieci w wieku 3-5 lat zostanie przyjętych w okresie realizacji projektu do 2 oddziałów w Wąchocku oraz punktu w Parszowie; razem w projekcie : 95 dzieci

          95 rodziców dzieci zaangażuje się w organizację przedszkoli

           

          REKRUTACJA UCZESTNIKÓW

          Rodzice wypełnią formularze zgłoszeniowe, deklaracje i oświadczenie, w których zgłoszą chęć uczestnictwa dziecka w  projekcie ( zakłada się, że przynajmniej 1 rodzic się zgłosi i zaangażuje w organizację przedszkola).

           

          DZIAŁANIA

          Biuro projektu zostanie utworzone w ZPO w Wąchocku, zostanie wyposażone w sprzęt komputerowy, urzadzenia oraz szafę do archiwizowania dokumentów projektowych.

          Zarządzanie projektem: zadanie wymaga zaangażowania personelu, który pełnić będzie nadzór nad prawidłową zgodną z harmonogramem realizacja zadań.

          Przedszkola przyjazne dzieciom: punkt w Parszowie zaadoptuje i wyposaży plac zabaw, stołówkę, salę lekcyjną wraz z łazienką przystosowaną dla dzieci w wieku przedszkolnym oraz salę projekcyjną.

          Nauka przez zabawę: zakupimy pomoce dydaktyczne dla nauczycieli w formie podręczników specjalistycznych, kart pracy itp. Zakupione zostaną nowe zabawki, które poprzez częste używanie ulegają zepsuciu. Zakupy będą realizowane raz na kwartał.

          Codzienne funkcjonowanie przedszkoli: w projekcie zatrudnimy nauczycieli zgodnie z Kartą Nauczyciela na umowę o pracę: 1 dyplomowany (cały etat), 1kontraktowy (niepełny wymiar czasu pracy) oraz pomoc nauczyciela w  Punkcie w Parszowie.

          Zdrowe nawyki żywieniowe podstawą rozwoju dziecka: w skład wyżywienia wchodzić będzie : śniadanie, II śniadanie, obiad, podwieczorek.

          Euro przedszkolak – zajęcia dodatkowe: będą realizowane dodatkowe zajęcia tj. j. angielski, logopedia i zajęcia artystyczno – teatralne. Zapewni to solidną podstawę, wyrównanie szans edukacyjnych oraz powolne przystosowanie się do kolejnych etapów życia szkolnego. Zajęcia dodatkowe będą prowadzone również w formie prelekcji rodziców dzieci wykonujących różne zawody, tj: pielęgniarka, lekarz, policjant.

          Sztuka i rekreacja przyjazna przedszkolakowi: wyjazdy edukacyjne, teatrzyki przyjezdne zapewnią dzieciom kontakt ze sztuką, radość odkrywania nowych miejsc, poznanie walorów województwa. Każde przedszkole ma możliwość wyboru miejsca oraz okresu zorganizowania wycieczki raz na kwartał. W wycieczkach uczestniczyć będą rodzice dzieci, którzy stanowić będą kadrę opiekuńczą oraz organizatorską.

          Sport to zdrowie:  w ramach zadania zostanie wykorzystana sala sportowa przy ZPO w Wąchocku. Dzieci przedszkolne będą spotykać się 2 razy  w roku na zorganizowanych dniach sportu. Zabawy, gry indywidualne oraz zespołowe pozwolą dzieciom od najmłodszych lat wyrobić nawyk zdrowego stylu życia.

           

          REZULTATY

          REZULTATY TWARDE      

          ·        2 ośrodki wychowania przedszkolnego uzyskały wsparcie w ramach projektu

          ·        3 oddziały wychowania przedszkolnego zostały objęte wsparciem w ramach projektu

          ·        95 dzieci w wieku 3-5 lat uczestniczy w dodatkowych zajęciach

          ·        95 rodziców aktywnie angażuje się w organizację przedszkoli

          ·        95 dzieci opanuje umiejętność czytania

           

          REZULTATY MIĘKKIE

          Dla dziecka:

          Osiągnięcie pełnej dojrzałości szkolnej

          Nabycie umiejętności:

          pracy zespołowej oraz indywidualnej

          zgodnego współżycia i współdziałania z rówieśnikami

          integracji w grupie

          umiejętności komunikacyjnych

          poprawa wysławiania się, artykułowania wyrazów

          rozwiązywania problemów

          porozumiewania się w języku obcym

          Dla rodziców:

          zwiększenie świadomości rodziców o pozytywnym wpływie edukacji przedszkolnej na rozwój dziecka

          zmiana mentalności rodziców.