Nawigacja

 • Akademia z okazji 11 listopada

  13 listopada o godzinie 9.00 w sali nr 11 odbył się uroczysty apel z okazji święta 11 listopada, zwanego Świętem Niepodległości.

  Wszyscy zebrali się punktualnie i czekali na uroczyste przywitanie przez panią dyrektor, Barbarę Gajewską. Powitała ona zebranych i przypomniała z jakiej okazji jest akademia.

  Następnie rozpoczęła się część artystyczna. Uczniowie klasy VI ,  przygotowani przez panie Izabelę Kutyłę – Paduch oraz Agatę Fokt – Danielską, przybliżyli młodszym kolegom historię naszego kraju –  czasów, gdy Polska straciła niepodległość i zniknęła na 123 lata z map świata. W skrócie zobrazowano sytuację polityczną kraju. Największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego.

   Apel był przedstawiony w bardzo ciekawej formie – uczniowie recytowali wiersze oraz śpiewali  pieśni żołnierskie między innymi takie jak: „Wojenko, wojenko”, „Rozkwitały pąki białych róż”.  Interpretacje muzyczne i recytatorskie utworów literackich pozwoliły zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość.

 • 11 listopada - uroczysta Msza Święta w Wąchocku

  Dnia  11 listopada 2014 roku uczniowie z klasy VI: Wiktoria Gębska, Aleksandra Martys i Kacper Synowiec pod opieką nauczycieli wzięli udział w uroczystej Mszy Świętej w Wąchocku upamiętniającej rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Mszę z towarzyszeniem chóru parafialnego odprawił i homilię wygłosił o. Proboszcz Rajmund Guzik.

 • Sportowy Okrągły Stół 2014

  Dnia 13 listopada 2014 roku odbyła się szkolna debata Sportowy Okrągły Stół (SOS). Wzięli w niej udział uczniowie z klas IV – VI, osobą prowadzącą była pani Katarzyna Lipińska – szkolny koordynator programu „Wf z klasą”. Uczestnicy spotkania zastanawiali się, w jaki sposób udoskonalić zajęcia sportowe i rekreacyjne w naszej szkole.

  Szczegółowy opis debaty znajduje się pod linkiem: debata

 • „Mieszkamy w Polsce!” - przedszkole

  W związku z Narodowym Świętem Niepodległości, przedszkolaki realizowały projekt „Mieszkamy w Polsce!”.
    Celem projektu było rozwijanie wiedzy dzieci na temat Naszej Ojczyzny. Projekt przewidywał zapoznanie dzieci z podstawowym słownictwem związanym z edukacją patriotyczną np. Polska, Warszawa, Wisła, flaga, godło, mapa, oraz poznanie polskich symboli narodowych: flagi, godła i hymnu. Zajęcia służyły kształtowaniu postaw patriotycznych, tożsamości narodowej oraz zwracały uwagę dzieci na poszanowanie symboli narodowych.
    Wszystkie przedszkolaki wykonały albumy o Polsce oraz biało – czerwone kotyliony na Święto Niepodległości obchodzone 11 listopada.

 • OGŁOSZENIE

  W DNIU 13.11.2014R. (CZWARTEK) O GODZINIE 16.30 ODBĘDZIE SIĘ ZEBRANIE Z RODZICAMI

  SERDECZNIE ZAPRASZAMY!!!

 • Kółko przyrodnicze w klasie VI

  Kółko przyrodnicze w kl. VI.

   

  Zajęcia kółka przyrodniczego w kl. VI mają na celu uzupełnienie wiedzy z przedmiotu, przygotowanie do egzaminu zewnętrznego, ale też doświadczenia i projekty.

  Na jednej z takich lekcji uczniowie wykonali najprostszy kompas z  namagnesowanego  jednym z biegunów magnesu gwoździa. Ten umieszczony na powierzchni wody na styropianie wskaże północ. Innym razem rysowano siatkę geograficzną na globusach indukcyjnych w celu utrwalenia takich pojęć, jak – południki równoleżniki,  równik, czy południk zerowy.

  Uczniowie wykonali też w grupach projekt pt. „Ekosystem – las”.

   

 • Wycieczka na lekcji przyrody

  Dnia 6.10. w kl. IV odbyła się lekcja przyrody w terenie. Uczniowie uczyli się wyznaczania kierunku północnego i pozostałych za pomocą cienia, zbierali ciekawe okazy liści do zielnika,

  podawali przykłady elementów przyrody ożywionej, nieożywionej i wytworów działalności

  człowieka. W lesie natomiast opisywali wybrane dowolne drzewa liściaste i iglaste.

  Za pomocą zmysłu dotyku i węchu określali cechy tych drzew – wygląd, barwa, kształt, wielkość liści, i kora. Odbył się także quiz przyrodniczy, w którym największą wiedzą wykazał się uczeń Piotr Sieroń, otrzymując ocenę celującą z przyrody.

  W trakcie wycieczki  uczniowie wysłuchali krótkiej relacji nauczyciela o chorobie kasztanowców i sposobach walki z jego szkodnikami.

   

 • eTwinning - pierwsze zadania za nami

  W obecnym roku szkolnym nasza szkoła rozpoczęła realizację projektu „THE NO NAME COUNTRY” w ramach programu eTwinning. Uczniowie z klas II – III pod kierunkiem pani Edyty Mizury (szkolnej koordynatorki projektu) i pani Agaty Fokt-Danielskiej współpracują ze szkołami europejskimi, wymieniają własne kreatywne pomysły.
  Projekt rozpoczął się we wrześniu 2014 roku i potrwa cały rok szkolny. Do tej pory uczniowie zrealizowali dwa moduły (spośród ośmiu zaplanowanych).
  W pierwszym module (Introduce youself) dziewczęta i chłopcy zapoznawali się ze swoimi kolegami i koleżankami z krajów współpracujących. W tym celu założone zostały indywidualne konta uczniowskie z użyciem międzynarodowej platformy TwinSpace. Następnie dzieci przedstawiały się (określając jak mają na imię i z jakiego są kraju – oczywiście wszystko w języku angielskim). Z kolei zostały wykonane mówiące awatary z wykorzystaniem strony www.voki.com.
  Moduł drugi (Name the country) to wybór nazwy kraju. Uczniowie spośród wielu propozycji (w drodze głosowania) wybrali jedną nazwę – „Haunted country”, do której następnie tworzyli logo i motto.
  Dodatkowo z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia uczniowie będą robili kartki świąteczne i będą wysłać je do państw uczestniczących w projekcie.
  Projekty eTwinningowe są realizowane przez Internet przy wykorzystaniu narzędzi TIK. Uczniowie zajmują się wraz z kolegami z innych krajów zagadnieniami zawartymi w programach nauczania różnych przedmiotów, kształcąc szczególnie umiejętności językowe oraz komputerowe (dzieci pracują na specjalnej międzynarodowej platformie edukacyjnej, korzystając przy tym z różnorodnych nowoczesnych mediów).

 • OGŁOSZENIE!!!

  Dzień 10 listopada ( poniedziałek) jest dniem wolnym

  od zajęć dydaktyczno – wychowawczych dla szkoły podstawowej i przedszkola w Parszowie.

 • „Bajkowy poranek” w Rocznym Obowiązkowym Wychowaniu Przedszkolnym.

  We wtorek 28 października w Rocznym Obowiązkowym Wychowaniu Przedszkolnym rozpoczął się  „Bajkowy poranek”. Gościem była mama Klaudii Musiał, pani Ilona Musiał, która przeczytała dzieciom swoją ulubiona bajkę z dzieciństwa pt. „Brzydkie kaczątko”. Przedszkolaki  chętnie i w skupieniu wysłuchały historii o przeżyciach pięknego łabędzia, a jednocześnie pokazały, że potrafią uważnie słuchać. W tym dniu dzieci także przyniosły swoje ulubione książki, które będą czytane przez zaproszonych rodziców, dziadków, rodzeństwo lub nauczycieli. W sali powstał więc „Kącik ulubionych bajek i opowiadań”. Takie głośne czytanie ma na celu zainteresowanie dzieci książką i zachęcenie dorosłych do takiej formy  spędzania wspólnego czasu z dzieckiem.  

 • "My dla zdrowia "zumbujemy" i w piłkę też grać chcemy"

  31 października 2014r. w Szkole Podstawowej w Parszowie miało miejsce podsumowanie projektu "My dla zdrowia "zumbujemy" i w piłkę też grać chcemy" realizowanego przez UKS "Orły Parszów". 

  W programie spotkania przewidziano:

  - Gminny Turniej Piłki Siatkowej

  - zajęcia z Mega Zumby

  - poczęstunek

  Turniej otworzyła Dyrektor Szkoły Podstawowej w Parszowie Barbara Gajewska witając drużyny z Parszowa i Wielkiej Wsi oraz zebranych na sali kibiców, życząc wszystkim dobrej zabawy oraz zdrowej rywalizacji.

  W zaciętej walce zwycięstwo odniosła drużyna z Parszowa. II miejsce przypadło drużynie z Wielkiej Wsi. Obydwa teamy orzymały puchary oraz pamiątkowe grawertony. Ponadto wszyscy zawodnicy oraz trenerzy p. Katarzyna Lipińska i p. Ewa Sadrak otrzymali medale z rąk Dyrektor szkoły Barbary Gajewskiej oraz Prezesa UKS Mirosława Kowalika.

  Mimo, iż turniej trwał ponad godzinę, nikt nie czuł zmęczenia, a to dlatego, że atmosfera panująca wśród zawodników i kibiców była fantastyczna i gorąca. Dlatego też, wszyscy z wielką ochotą wzięli udział w zajęciach z mega zumby prowadzonych przez licencjonowanego instruktora A.C Dance Artura Cieślika. Zabawa była wyśmienita. Świetne kombinacje ruchów i dynamiczna muzyka wprawiła wszystkich w znakomite samopoczucie.

  W przerwie między turniejem, a zajęciami mega zumby można było się posilić kiełbaską z grilla, słodkościami i sokami, których dystrybucją niezwykle sprawnie zajmowała się p. Agnieszka Krogulec - Przewodnicząca Rady Rodziców.

  W tym miejscu Zarząd UKS składa serdeczne pdziękowania: 

  p.Agnieszce Krogulec za okazałą pomoc i wsparcie przy organizacji spotkania podsumowującego projekt

  Dzieciom za wytrwałość i zaangażowanie

  Instruktorom p.Katarzynie Lipińskiej i p.Arturowi Cieślikowi za profesjonalne przeprowadzenie zajęć, a także pani Edycie Spilskiej za koordynowanie projektu.

   

 • "Dzień jabłka"

  Jabłko to kuszący owoc znany od wielu lat. Już w biblijnych czasach Ewa dała Adamowi jabłko. Każdy   z nas je lubi, choć nie każdy zjada. Jabłka neutralizują toksyczne substancje, obniżają poziom „złego” cholesterolu i wspomagają prawidłowe trawienie. To także dobre owoce na odchudzanie. To przecież żaden wysiłek, a słodka przyjemność, więc jedzmy je ze smakiem. Bogate są w witaminę C, potas oraz żelazo. Jabłka jedzone na surowo wzmacniają serce, układ nerwowy, mięśnie i poprawiają pracę wątroby.

  30 października upłynął w naszej szkole pod hasłem „Dzień jabłka”. Uczniowie na podwieczorek skosztowali ten bogaty w witaminy i wartościowy owoc, a także mieli możliwość spróbować przygotowanego przez nasze kucharki kompotu z jabłek.

  Serdecznie dziękujemy p. Mirosławowi Kowalikowi i sołtysowi Arturowi Bzdrędze za przekazanie jabłek na rzecz społeczności szkolnej.

 • Nowe ogrodzenie szkoły

  Ukończone zostały prace w związku z wymianą ogrodzenia szkolnego od strony ulicy Szkolnej i Cmentarnej. Plac szkolny stał się bardziej estetyczny a przede wszystkim poprawił się stan bezpieczeństwa. Poszerzono teren placu zabaw co pozwoli w przyszłości na zamontowanie nowych urządzeń do zabawy i rekreacji dla dzieci młodszych. O godz. 21.00 teren szkoły jest zamykany. Koszt całkowity wymiany ogrodzenia 72333,84zł. 

 • Ogłoszenie!!!

  W dniu 31.10.2014r (piątek w Szkole Podstawowej w Parszowie nie ma zajęć dydaktyczno - wychowawczych (dzień wolny z dni dyrektorskich). W razie potrzeby będą zorganizowane zajęcia opiekuńcze.

 • Ślubowanie w klasie I

   

  23 października 2014r. nastąpiło uroczyste  przyjęcie  pierwszoklasistów w poczet społeczności uczniowskiej naszej szkoły.

          Dyrektor szkoły, Barbara Gajewska,  w serdecznych słowach powitała pierwszaków, rodziców i zaproszonych gości, wśród których znaleźli się Burmistrz Miasta i Gminy Wąchock – J. Samela, Przewodniczący Rady Miejskiej – R. Janus, radna z terenu Parszowa:  Ewa Szczepańska, Przewodnicząca Rady Rodziców –  A. Krogulec, Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Parszowa Mirosław Kowalik.

       Następnie rozpoczęła się część artystyczna. Uczniowie klasy pierwszej, zaczarowani przez złą wróżkę, odwiedzali dalekie krainy i kolejno udowadniali miłość do Ojczyzny, pracowitość, mądrość i umiejętność śpiewania. Każde dziecko miało okazję wystąpić przed zgromadzoną publicznością. W programie brali udział także uczniowie klasy IV: Julia Jaźwiec, Zosia Rymarczyk, Wiktoria Nowak, Klaudia Adamska, Nela Szwed, Wiktoria Włodarczyk, jako przedstawicielki dalekich krain. Zgromadzeni goście podziwiali dzieci ubrane w stroje galowe i charakterystyczne birety.

      W części oficjalnej wprowadzono sztandar szkoły i odśpiewano hymn państwowy. Następnie uczniowie klasy pierwszej złożyli uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły powtarzając tekst mówiony przez przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego. Kolejnym, bardzo oczekiwanym przez dzieci, punktem programu było pasowanie na ucznia, którego dokonała p. dyrektor. Dotykała każdego ucznia wielkim piórem i wypowiadała słowa: "Pasuję Cię na ucznia naszej szkoły". Dla upamiętnienia tej chwili uczniowie złożyli w kronice szkoły odcisk palca.

      Na zakończenie uroczystości uczniowie otrzymali upominki ufundowane przez zaproszonych gości. Rada Rodziców przekazała  na rzecz klasy regał na pomoce szkolne . Następnie zrobiono pamiątkowe zdjęcia i pierwszaki udały się na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.

     

   

 • OGŁOSZENIE!!!

  29.10.2014r. (środa) o godz. 12:00 odbędzie się podsumowanie projektu

   „My dla zdrowia „zumbujemy” i w piłkę też grać chcemy” w ramach Uczniowskiego Klubu Sportowego „Orły Parszów”.

   

   

  W programie:

  1. Gminne Turniej Piłki Siatkowej
  2. Mega Zumba
  3. Poczęstunek
 • Październik Miesiącem Cyberbezpieczeństwa w Europie

  W tym roku po raz pierwszy uczniowie naszej szkoły wzięli udział w kampanii mającej na celu podniesienie poziomu świadomości dotyczącej zagrożeń w cyberprzestrzeni. Kampania realizowana jest z inicjatywy Komisji Europejskiej przy współpracy z Europejską Agencją Bezpieczeństwa Sieci i Informacji (ENISA) w krajach Unii Europejskiej.

  W ramach tej kampanii uczniowie klas IV – VI wzięli udział w pogadankach na temat bezpieczeństwa w sieci, posłuchali internetowej piosenki, obejrzeli film „Internet bezpieczny - niebezpieczny”, i rozwiązali „Quiz wiedzy o bezpieczeństwie”.  Quiz ten miał na celu sprawdzenie podstawowej wiedzy związanej z bezpieczeństwem komputerowym i teleinformatycznym.

  Kontynuacją tego typu zajęć będą odbywające się już cyklicznie w naszej szkole obchody Dnia Bezpiecznego Internetu.

   

 • Wybuchowy pokaz dr Zbigniewa Szydło

  W dniu 24.10.2014r.  o godz. 11.00 odbył się na terenie szkoły pokaz chemiczny Dr Zbigniewa Szydło. Wzięli w nim udział uczniowie ze szkoły podstawowej w Parszowie oraz gimnazjum.

  Chemika przedstawiła pani Emilia Staniszewska, w przywitała go dyrektor szkoły Barbara Gajewska.

  Zbigniew Szydło jest dzieckiem polskich emigrantów. Jest absolwentem Latymer Upper School, Hammersmith, Imperial College i University College London. Uzyskał stopień bakałarza inżynierii chemicznejmagistra BHP oraz doktora historii i filozofii nauki. Od 1975 roku uczy chemii w Highgate School w Londynie. Zajmujący się historią alchemii, a zwłaszcza osobą Michała Sędziwoja.

  Dr Szydło zaprezentował, m.in jak zmieniać kolor cieczy przez mieszanie odpowiednich chemicznych odczynników. Przedstawił również historię odkrycia tlenu w powietrzu i pokazał eksperyment, dzięki któremu możemy zaobserwować obecność tlenu - było to widoczne przez samoczynne rozpalanie się zgaszonego wcześniej patyka wkładanego do stożkowej kolby. Szereg doświadczeń była związana z użyciem benzyny. Pokazowi towarzyszyły wybuchy, kolory, tańczący ogień. Młodzi widzowie byli zachwyceni praktyczną lekcją chemii.

 • Jesień pełna witamin

  Cały tydzień upłynął pod hasłem „Jesień pełna witamin”. Już od poniedziałku uczniowie wraz z wychowawcami przygotowywali „zdrowy kącik”, umieszczając tam informacje i ciekawostki dotyczące warzyw, zarówno tych znanych, jak i tych nietypowych. Dzieci z każdej klasy przynosiły również warzywa z których powstał witaminowy zakątek. Największa atrakcją okazała się gigantyczna dynia, przyniesiona przez p. Agnieszkę Kołodziej, kucharkę z naszej szkoły. Dynia ważyła przeszło 50 kg i każdy był nią zachwycony. Czwartek był dniem podsumowującym – uczniowie mieli możliwość skosztować zupę z owej dyni, którą przygotowały nasze kucharki wraz z Julią Połeć – naszą małą kuchareczka z Rocznego Obowiązkowego Oddziału Przedszkolnego, która z ochotą pomagała „starszym koleżankom”.  Z pozostałych warzyw, mamy naszych uczniów, przygotowały wspaniałe surówki, które wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami mieli możliwość skosztować.                                                                W tym dniu było w naszej szkole kolorowo i wesoło. Aby więcej takich ciekawych dni ;-)

 • "Wyprawka szkolna"

  OGŁOSZENIE

  Od dnia 24.10.2014 (piątek) nastąpi wypłata dofinansowania podręczników szkolnych w ramach rządowego programu "Wyprawka szkolna".

strona:

Wiadomości

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa w Parszowie
  Parszów, ul.Szkolna 28, 27-215 Wąchock
 • (041)27-12-176

Galeria zdjęć

Napisz do nas

Jeśli masz jakieś pytania do naszej szkoły, wyślij wiadomość przy użyciu formularza kontaktowego.
Imię*:
Nazwisko*:
Twój e-mail*:
Pytania, uwagi*:
Proszę przepisać tekst z obrazka*:
wczytywanie danych z serwera, proszę czekać
* oznacza pole wymagane