Nawigacja

 • Nowe ogrodzenie szkoły

  Ukończone zostały prace w związku z wymianą ogrodzenia szkolnego od strony ulicy Szkolnej i Cmentarnej. Plac szkolny stał się bardziej estetyczny a przede wszystkim poprawił się stan bezpieczeństwa. Poszerzono teren placu zabaw co pozwoli w przyszłości na zamontowanie nowych urządzeń do zabawy i rekreacji dla dzieci młodszych. O godz. 21.00 teren szkoły jest zamykany. Koszt całkowity wymiany ogrodzenia 72333,84zł. 

 • Ogłoszenie!!!

  W dniu 31.10.2014r (piątek w Szkole Podstawowej w Parszowie nie ma zajęć dydaktyczno - wychowawczych (dzień wolny z dni dyrektorskich). W razie potrzeby będą zorganizowane zajęcia opiekuńcze.

 • Ślubowanie w klasie I

   

  23 października 2014r. nastąpiło uroczyste  przyjęcie  pierwszoklasistów w poczet społeczności uczniowskiej naszej szkoły.

          Dyrektor szkoły, Barbara Gajewska,  w serdecznych słowach powitała pierwszaków, rodziców i zaproszonych gości, wśród których znaleźli się Burmistrz Miasta i Gminy Wąchock – J. Samela, Przewodniczący Rady Miejskiej – R. Janus, radna z terenu Parszowa:  Ewa Szczepańska, Przewodnicząca Rady Rodziców –  A. Krogulec, Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Parszowa Mirosław Kowalik.

       Następnie rozpoczęła się część artystyczna. Uczniowie klasy pierwszej, zaczarowani przez złą wróżkę, odwiedzali dalekie krainy i kolejno udowadniali miłość do Ojczyzny, pracowitość, mądrość i umiejętność śpiewania. Każde dziecko miało okazję wystąpić przed zgromadzoną publicznością. W programie brali udział także uczniowie klasy IV: Julia Jaźwiec, Zosia Rymarczyk, Wiktoria Nowak, Klaudia Adamska, Nela Szwed, Wiktoria Włodarczyk, jako przedstawicielki dalekich krain. Zgromadzeni goście podziwiali dzieci ubrane w stroje galowe i charakterystyczne birety.

      W części oficjalnej wprowadzono sztandar szkoły i odśpiewano hymn państwowy. Następnie uczniowie klasy pierwszej złożyli uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły powtarzając tekst mówiony przez przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego. Kolejnym, bardzo oczekiwanym przez dzieci, punktem programu było pasowanie na ucznia, którego dokonała p. dyrektor. Dotykała każdego ucznia wielkim piórem i wypowiadała słowa: "Pasuję Cię na ucznia naszej szkoły". Dla upamiętnienia tej chwili uczniowie złożyli w kronice szkoły odcisk palca.

      Na zakończenie uroczystości uczniowie otrzymali upominki ufundowane przez zaproszonych gości. Rada Rodziców przekazała  na rzecz klasy regał na pomoce szkolne . Następnie zrobiono pamiątkowe zdjęcia i pierwszaki udały się na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.

     

   

 • OGŁOSZENIE!!!

  29.10.2014r. (środa) o godz. 12:00 odbędzie się podsumowanie projektu

   „My dla zdrowia „zumbujemy” i w piłkę też grać chcemy” w ramach Uczniowskiego Klubu Sportowego „Orły Parszów”.

   

   

  W programie:

  1. Gminne Turniej Piłki Siatkowej
  2. Mega Zumba
  3. Poczęstunek
 • Październik Miesiącem Cyberbezpieczeństwa w Europie

  W tym roku po raz pierwszy uczniowie naszej szkoły wzięli udział w kampanii mającej na celu podniesienie poziomu świadomości dotyczącej zagrożeń w cyberprzestrzeni. Kampania realizowana jest z inicjatywy Komisji Europejskiej przy współpracy z Europejską Agencją Bezpieczeństwa Sieci i Informacji (ENISA) w krajach Unii Europejskiej.

  W ramach tej kampanii uczniowie klas IV – VI wzięli udział w pogadankach na temat bezpieczeństwa w sieci, posłuchali internetowej piosenki, obejrzeli film „Internet bezpieczny - niebezpieczny”, i rozwiązali „Quiz wiedzy o bezpieczeństwie”.  Quiz ten miał na celu sprawdzenie podstawowej wiedzy związanej z bezpieczeństwem komputerowym i teleinformatycznym.

  Kontynuacją tego typu zajęć będą odbywające się już cyklicznie w naszej szkole obchody Dnia Bezpiecznego Internetu.

   

 • Wybuchowy pokaz dr Zbigniewa Szydło

  W dniu 24.10.2014r.  o godz. 11.00 odbył się na terenie szkoły pokaz chemiczny Dr Zbigniewa Szydło. Wzięli w nim udział uczniowie ze szkoły podstawowej w Parszowie oraz gimnazjum.

  Chemika przedstawiła pani Emilia Staniszewska, w przywitała go dyrektor szkoły Barbara Gajewska.

  Zbigniew Szydło jest dzieckiem polskich emigrantów. Jest absolwentem Latymer Upper School, Hammersmith, Imperial College i University College London. Uzyskał stopień bakałarza inżynierii chemicznejmagistra BHP oraz doktora historii i filozofii nauki. Od 1975 roku uczy chemii w Highgate School w Londynie. Zajmujący się historią alchemii, a zwłaszcza osobą Michała Sędziwoja.

  Dr Szydło zaprezentował, m.in jak zmieniać kolor cieczy przez mieszanie odpowiednich chemicznych odczynników. Przedstawił również historię odkrycia tlenu w powietrzu i pokazał eksperyment, dzięki któremu możemy zaobserwować obecność tlenu - było to widoczne przez samoczynne rozpalanie się zgaszonego wcześniej patyka wkładanego do stożkowej kolby. Szereg doświadczeń była związana z użyciem benzyny. Pokazowi towarzyszyły wybuchy, kolory, tańczący ogień. Młodzi widzowie byli zachwyceni praktyczną lekcją chemii.

 • Jesień pełna witamin

  Cały tydzień upłynął pod hasłem „Jesień pełna witamin”. Już od poniedziałku uczniowie wraz z wychowawcami przygotowywali „zdrowy kącik”, umieszczając tam informacje i ciekawostki dotyczące warzyw, zarówno tych znanych, jak i tych nietypowych. Dzieci z każdej klasy przynosiły również warzywa z których powstał witaminowy zakątek. Największa atrakcją okazała się gigantyczna dynia, przyniesiona przez p. Agnieszkę Kołodziej, kucharkę z naszej szkoły. Dynia ważyła przeszło 50 kg i każdy był nią zachwycony. Czwartek był dniem podsumowującym – uczniowie mieli możliwość skosztować zupę z owej dyni, którą przygotowały nasze kucharki wraz z Julią Połeć – naszą małą kuchareczka z Rocznego Obowiązkowego Oddziału Przedszkolnego, która z ochotą pomagała „starszym koleżankom”.  Z pozostałych warzyw, mamy naszych uczniów, przygotowały wspaniałe surówki, które wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami mieli możliwość skosztować.                                                                W tym dniu było w naszej szkole kolorowo i wesoło. Aby więcej takich ciekawych dni ;-)

 • "Wyprawka szkolna"

  OGŁOSZENIE

  Od dnia 24.10.2014 (piątek) nastąpi wypłata dofinansowania podręczników szkolnych w ramach rządowego programu "Wyprawka szkolna".

 • Podziękowania

  Wychowawca świetlicy dziękuje pani Małgorzacie Serafin za przekazanie dużej ilości zabawek – klocków, samochodzików, gier stolikowych, książek, komiksów itp. do kącika gier i zabaw.

  Wychowankowie wykazali duże zainteresowanie nowymi pomocami i z chęcią z nich korzystają. Jeszcze raz dziękujemy.

   

 • Zajęcia przyrodniczo - edukacyjne

  W ramach działalności koła LOP dnia 9.10. 2014r. miały miejsce zajęcia z przedstawicielem Nadleśnictwa w Skarżysku – Kam.  – p. Adrianem Grosem.

  Wszyscy uczniowie szkoły obejrzeli ciekawą wystawę zwierząt leśnych – wiewiórka, bóbr, zając, lis, łasica, itp. oraz wysłuchali ciekawostek o życiu zwierząt leśnych.

  Zajęcia wpisały się w obchody Światowego Tygodnia Zwierząt (3 – 10 pażdziernika).

  W konkursie na temat zwierząt i nie tylko wzięło udział większość uczniów, otrzymując nagrody.

  Zajęcia podobały się, dzieci były zainteresowane wykładem, o czym świadczyła ich aktywność poprzez zabieranie głosu w dyskusji o zwierzętach.

  Opiekun SK LOP dziękuje przedstawicielom Nadleśnictwa – panom Adrianowi Grosowi i Robertowi Lipińskiemu za ciekawy pokaz oraz Dyrekcji Nadleśnictwa w Skarżysku za ufundowanie nagród dla uczniów.

 • Ogłoszenie!!!

  W dniu 24.10.2014r. (piątek) o godz. 11.00 odbędzie się pokaz chemiczny Dr Zbigniewa Szydło.

  Serdecznie zapraszamy uczniów szkoły Podstawowei, Gimnazjum oraz rodziców.

 • Ogłoszenie!!!

  W dniu 23.10. 2014r. dzień otwarty dla rodziców kl. I- VI od godz. 16.30 – 17.30 – konsultacje z nauczycielami uczącymi i wychowawcą.

  W Obowiązkowym Oddziale Przedszkolnym i Przedszkolu spotkanie z wychowawcą (całe zespoły klasowe).

 • " Przepióreczki"- zajęcia z tańca ludowego

     W tym roku szkolnym 11 uczniów z klasy III uczestniczy w zajęciach, które przybliżają im  wartości, jakie niesie ze sobą folklor, obrzędowość i taniec regionu świętokrzyskiego. Jest to kontynuacja innowacji pedagogicznej" Przepióreczki - taniec ludowy kochają i świętokrzyskie obrzędy poznają"  prowadzonej jako rozszerzenie treści z zakresu edukacji regionalnej ze szczególnym uwzględnieniem tańca ludowego.  Zajęcia odbywają sie w wymiarze jednej godziny w tygodniu w ramach art. 42.

   Jednym z  założonych celów na ten rok szkolny jest włączenie uczniów w wydarzenia folklorystyczne organizowane w środowisku lokalnym.  W związku z tym od początku września rozpoczęły się przygotowania do udziału w Festiwalu Piosenki Ludowej organizowanym przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Parszowa.  Festiwal odbył się 27 września 2014r. w Świetlicy Wiejskiej w Parszowie. Dziewczęta z zespołu " Przepióreczki" : Maja Łabuda i Wiktoria Martys zaprezentowały się w dwóch piosenkach z repertuaru ludowego. Wystąpiły także uczennice z klasy VI : Paula Fabijańska i Ola Martys( duet) oraz Natalia Nowak( solo), którym akompaniowała na skrzypcach Daria Marczewska.

  Za występ dziewczęta otrzymały podziękowania, okazałe puchary, dyplomy i słodycze. Udział w festiwalu był także okazją do spotkania z członkami zespołów ludowych " Parszowianie " z Parszowa i  " Skokotliwi " z Mostek , na których  śpiew naszych uczennic językiem gwarowym zrobił duże wrażenie. Dzieci miały poczucie, że wspólnie z dorosłymi uczestniczą w czymś barwnym, ważnym, co warto ocalić od zapomnienia

 • II Turniej Piłki Nożnej o Puchar Dyrektora Szkoły w Parszowie

        Dnia 16 września 2014r. na szkolnym boisku  odbył II  Turniej o Puchar Dyrektora Szkoły w Parszowie. W zawodach wzięły udział drużyny z Wielkiej Wsi, Wąchocka i gospodarze z Parszowa. Przybyłych zawodników wraz z opiekunami: p. Ewą Sadrak i p. Tomaszem Dąbrowskim powitała dyrektor szkoły Barbara Gajewska, życząc wszystkim wspaniałej gry i zwycięstwa najlepszej drużynie. Mecze rozpoczęto w atmosferze sportowej rywalizacji, przy dopingu szkolnych cheerleaderek i  pozostałych uczniów.  Rozgrywki odbywały się systemem każdy z każdym, 2x 10 mi, które sędziował nauczyciel wychowania fizycznego p. Michał Lefek.

  Wszystkie drużyny włożyły w grę dużo serca i zaangażowania. Byliśmy świadkami pięknie strzelonych bramek, skutecznej gry w obronie, ataku i na bramce. Nasza reprezentacja spisała się wspaniale, okazała się najlepsza pokonując Wielką Wieś 4:0 i Wąchock 4:1. Miejsce II przypadło drużynie z Wąchocka, a  III ekipie z Wielkiej Wsi. Na zakończenie kapitanowie drużyn otrzymali ufundowane przez p. dyrektor Barbarę Gajewską puchary, dyplomy wraz z gratulacjami i uściskiem dłoni. Rada Rodziców natomiast przygotowała dla dzieci napoje i słodycze.

  Nasza zwycięska drużyna to:

  Kamil Miernik, Wiktor Miernik, Wojtek Pomocnik, Daniel Szwed, Radek Szwed, Hubert Pająk, Karol Tusznio, Darek Kosmala, Mikołaj Mijas

  Gratulacje!!!  

 • Pokaz historyczny czyli lekcja historii

  W dniu 17.10.2014r. w naszej szkole odbyła się niezwykła lekcja historii - pokaz historyczny "Staropolski sarmatyzm i epoka szlachecka" w wykonaniu grupy artystycznej "Rekonstrukto", która powstała z myślą propagowania historii eksperymentalnej.

   

   Zaprosiła ona społeczność szkolną  w podróż w czasie do wieków, kiedy zaprzęgano konie do karoc, kiedy rycerze zakuci w zbroje i z mieczem w ręku nie szczędzili wysiłku by bronić honoru i ojczyzny, kiedy kobiety przyodziane były w piękne suknie podkreślające kobiece kształty, a ich głowy zdobiły bogato zdobione toczki, diamenty i chusty. Kiedy to każdy rycerz spieszył służyć pomocą i bronić damy swego serca.

  Udaliśmy się w podróż do krainy, którą obecnie pokrył już kurz minionych wieków, zostały jedynie legendy i gorliwi rzemieślnicy odtwarzający dawną kulturę, aby przybliżyć wszystkim co dziać się wówczas mogło.

  Uczniowie na żywo zobaczyli tradycyjny strój sarmaty, zbroję, a także narzędzia tortur oraz broń. Szczególne zainteresowanie wzbudziło "krzesło czarownic", na które zaproszona została uczennica, Asia Herman. Uczniowie chętnie  brali udział w rekonstrukcjach historycznych, walcząc z aktorami. Mieli możliwość osobistego kontaktu z rekwizytami i szlacheckim strojem.

 • Rajd Jesienny - Grzybowa Góra 11.10.2014

  Uczestnicy:  kl.IV – Borowiec Kamila, Rymarczyk Zofia, Serafin Szymon, Utrata Mateusz.

                           kl.V – Szafrańska Klaudia, Tusznio Karol.

                           kl.VI – Fabijańska Paula, Gembska Katarzyna, Kowalska Zuzanna, Martys Aleksandra, Milewska Natalia,

                                        Nowak Natalia.

  Trasa: Oddział PTTK - Bernatka – Skarbowa Góra – szlakiem żółtym – 10 km

  Opiekunowie: Grażyna Frankiewicz, Agata Fokt – Danielska.

  „Niech nas te Krzyże – Pomniki, Żołnierzy Cmentarze – naszej ziemi blizny, tak, jak z kartek książek – uczą historii Ojczyzny”.

  W/w motto jest zamieszczone na Skarbowej Górze. Znajduje się tam założony w sierpniu 1943r. wojenny cmentarz partyzancki żółnierzy Armii Krajowej.

  Dotarcie tu było celem XIII Rajdu Jesiennego. Spacer o tej porze roku przysparza dużo wrażeń wzrokowych, kolory jesieni są piękne. Duża grupa turystów przemierzała trasę szlakiem żółtym idąc lasem jodłowo – bukowym. Brązowe liście buka ścieliły się u stóp, jak dywan, a nad głowami w koronach drzew połyskiwały kolorowe – żółto – zielone.

  Idąc lasem ubranym w barwy jesieni można było obserwować zmiany w przyrodzie o tej porze roku, zbierać okazy liści, rozpoznawać drzewa i krzewy oraz słuchać odgłosów lasu.

  W pewnym miejscu na drzewach zauważono porosty, będące oznaką czystości powietrza. Turystów zachwycały majestatyczne buki o szarej, gładkiej korze, które niczym kolumny stoją pośród lasu. Brązowy dywan z liści buka nie pozwala jednak na wzrost roślin, dlatego w tym typie lasu słabo jest rozwinięta warstwa runa.

  W trakcie wędrówki obok ścieżki pojawiła się żmija zygzakowata, przestraszona bardziej od dzieci. Dlatego odpowiednie obuwie i czujność jest zawsze wskazana w lesie.

  Po dojściu na cmentarz oddano hołd poległym za ojczyznę żołnierzom i odmówiono modlitwę. Chwila zadumy pozwoliła na uświadomienie, czego dokonali dla przyszłych pokoleń żołnierze, często młodzi chłopcy, którzy oddali swoje życie za ojczyznę, abyśmy mogli cieszyć się pokojem i wolnością.

  WIECZNY ODPOCZYNEK RACZ IM DAC PANIE!

  Przy ognisku pieczono kiełbaski. Z rąk prezesa PTTK w Skarżysku – Kam. – Jana Włodarczyka  turyści z Parszowa otrzymali dyplom uczestnictwa i pamiątkowe znaczki.

  W oczekiwaniu na autobus dzieci wraz z opiekunami organizowali zabawy.

  Miło było spędzić czas na łonie natury, delektując się złotą polską jesienią w miejscu tak pięknym, jak las jodłowo – bukowy.

   

   

   

   

   

   

   

   

 • Obchody Światowego Dnia Zwierząt

  Odbyły się dnia 7.10.2014r. Celem jest podkreślenie roli zwierząt w naszym życiu, ich pozytywne na nas działanie, ale też zwrócenie uwagi na los zwierząt porzucanych przez ich opiekunów. Data obchodów wiąże się z dniem śmierci patrona zwierząt i przyrody – Św. Franciszka z Asyżu.

   

  W tym dniu grupa przyjaciół zwierząt zaprezentowała swoje hodowle takich zwierząt, jak – chomiki, kanarki, psy, koty, świnka morska i gołąb.

  Wystawa zwierząt w szkole stała się już tradycją, wcześniej były też żółwie, a nawet zaskroniec. W tym roku nowością był gołąb, którego przyniosła Zosia i trzeba przyznać, że uczniowie potrafią zaskoczyć oryginalnością przynoszonych na wystawę zwierząt.

  Dyplomy przyjaciela zwierząt otrzymali:

  kl.III – Piotr Krogulec,

  kl.IV – Kamila Borowiec, Julia Jażwiec, Zofia Rymarczyk, Mateusz Utrata, Mateusz Linkiewicz.    

  kl.V – Joanna Herman, Marczewska Wiktoria, Klaudia Szafrańska, Karol Tusznio.

  kl. VI - Paula Fabijańska, Lena Firkowska, Natalia Milewska, Kacper Błaszczykowski.

  Na zakończenie odbył się quiz na temat zwierząt i ciekawostek o nich, w którym wzięła udział klasa III.

  Największą wiedzą wykazała się Wiktoria Martys, a następne miejsca zajęła Ola Bujnowska i Gabriela Szwed. Wszyscy otrzymali nagrody.

  Natomiast gazetkę o ulubionych zwierzętach leśnych wykonali uczniowie klasy V.

 • Grzybobranie

  Pod tym hasłem 25września odbyła się zabawa w świetlicy. Wychowankowie wykonywali prace plastyczne, których tematem był las i grzybobranie.

  W trakcie zabawy odbył się słodki poczęstunek, a na koniec konkurs wiedzy o grzybach, i ich rozpoznawanie.

  Największą wiedzą o grzybach wykazali się uczniowie:

  W klasach I – III: I miejsce – Gabriela Szwed, II – Ola Bujnowska, III – Barbara Pietruszka.

  Klasa IV- Nela Szwed, Julia Jażwiec, Wiktoria Włodarczyk i Kamila Borowiec.

  Klasa V – Klaudia Szafrańska.

  Wszyscy otrzymali upominki.

 • Dzień Nauczyciela

  Dnia 13 października w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Nauczyciela. Samorząd Uczniowski przygotował krótką inscenizację teatralną. W rolę babci – emerytowanej nauczycielki wcieliła się Ola Martys z kl. VI, wnuczka babci – Adasia, zagrała Karolina Kręcisz z kl. VI. Dawni uczniowie babci, którzy przyszli ją odwiedzić w Dniu Nauczyciela to lekarka, którą zagrała Wiktoria Musiał z kl. V, dziennikarką była Kasia Gębska z kl. VI, naukowcem – Zosia Rymarczyk z kl. IV, policjantką – Paula Fabijańska z kl. VI.

  Uczennice przygotowały się nie tylko pod względem opanowania swoich ról pamięciowo, ale również były świetnie ucharakteryzowane na postacie, które grały. Po krótkiej inscenizacji dziewczynki zaśpiewały wspólnie piosenkę w j. angielskim „Wonderful world” wykonawcy Sam Cooke’a. Następnie Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego – Paula Fabijańska złożyła kadrze nauczycielskiej życzenia z okazji ich święta i dziewczynki występujące w sztuce wręczyły nauczycielkom zabawne kartki z życzeniami, które wypisywała dla wszystkich nauczycieli Wiktoria Marczewska z kl. V.

  Nauczyciele dziękują również za pamięć i słodki poczęstunek  Radzie Rodziców oraz za kwiaty: Sołtysowi Parszowa, Prezesowi Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Parszowa i Radnym Parszowa.  

 • Wspomnienia : Dzień Chłopaka

  Dnia 30 września w naszej szkole obchodziliśmy Dzień chłopaka. Uczennice z Samorządu Uczniowskiego przygotowały dla chłopców zawody sportowe, które miały wyłonić Super Sportsmena.

  Zawody odbyły się na sali gimnastycznej pod okiem Pani Katarzyny Lipińskiej. Wśród dyscyplin sportowych odbyły się najpierw krótkie mecze między drużynami w piłkę nożną, następnie zwycięska drużyna wzięła udział w biegu z przeszkodami na czas oraz w slalomie z piłką między pachołkami. Końcowa gra w klasach O-III to zabawa „Simon mówi…” (np: kucnij, okrąż bramkę, zrób 10 przysiadów itp.). W kategorii klas młodszych zwycięzcą został Daniel Bzdręga z klasy III. Natomiast w kategorii klas IV – VI ostatnią konkurencją był rzut woreczkami do celu i zwycięzcą został Kamil Miernik z kl. VI.  Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami i Panią Kasią gratuluje zdobywcom tytułu Super Sportsmena.

strona:

Wiadomości

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa w Parszowie
  Parszów, ul.Szkolna 28, 27-215 Wąchock
 • (041)27-12-176

Galeria zdjęć

Napisz do nas

Jeśli masz jakieś pytania do naszej szkoły, wyślij wiadomość przy użyciu formularza kontaktowego.
Imię*:
Nazwisko*:
Twój e-mail*:
Pytania, uwagi*:
Proszę przepisać tekst z obrazka*:
wczytywanie danych z serwera, proszę czekać
* oznacza pole wymagane