Nawigacja

 • Andrzejki w kl. I - III

  27 listopada uczniowie klas I – III bawili się wspólnie na zabawie andrzejkowej. Na początku spotkania, wychowawczyni kl. II omówiła tradycje związane z  Andrzejkami.

  Następnie rozpoczęła się zabawa. Trzecioklasiści za pomocą rekwizytów przepowiadali swoim młodszym kolegom przyszłość. Nie zabrakło ustawiania bucików i tradycyjnego lania wosku. Czas pomiędzy wróżbami urozmaicały pląsy i tańce przy piosenkach dziecięcych. Andrzejkowe zabawy dostarczyły wszystkim uczestnikom wielu niezwykłych przeżyć i emocji.

 • Plan lekcji ważny od 30.11.2015r.

 • Pierwszy mail z wp

  Grupa Wirtualna Polska rozpoczęła przyjmowanie zgłoszeń do ogólnopolskiego konkursu „Pierwszy Mail. Bezpieczeństwo w Internecie”, objętego patronatem honorowym Ministra Edukacji Narodowej. Szkoły biorące udział w konkursie mogą wygrać wyposażenie szkolnych sal informatycznych w wysokiej jakości sprzęt komputerowy. Wśród zgłoszonych szkół jest również nasza placówka.

  Projekt edukacyjny Grupy WP kładzie nacisk na rozwijanie praktycznych umiejętności, jak zakładanie skrzynki e-mail oraz kwestie zachowania bezpieczeństwa w internecie. Pierwszy jego etap polega na przeprowadzeniu lekcji dotyczącej odpowiedzialnego korzystania z poczty elektronicznej. Natomiast drugi to rozwiązanie zadania konkursowego, które ma na celu zwrócenie uwagi uczniów, w nieszablonowy i ciekawy sposób, na zagadnienia ochrony danych osobowych w sieci.

  Celem konkursu jest edukacja w zakresie bezpiecznego korzystania z poczty e-mail, wzmacniania bezpieczeństwa dzieci w Internecie, ochrony danych osobowych oraz wspierania polskich rozwiązań technologicznych i publicznych szkół podstawowych.

  Szczegóły pod adresem http://pierwszymail.wp.pl/

 • Światowy Dzień Pluszowego Misia

  26.11.2015r. w naszej szkole obchodziliśmy Misiowe Urodziny. Uczniowie klas I – III oraz dzieci z oddziałów przedszkolnych przybyły na tę uroczystość ze swoimi pluszowymi ulubieńcami.

  Wśród atrakcji znalazły się: pokaz multimedialny, wspólna zabawa przy „misiowych” piosenkach , oglądanie bajek.

  W tym dniu został rozstrzygnięty konkurs plastyczny pt. „Miś”. Wszyscy uczniowie biorący w nim udział zostali nagrodzeni drobnymi upominkami.

  Spotkanie sprawiło wszystkim uczestnikom wiele radości i dostarczyło miłych wrażeń.

 • ,,Jestem najlepszy”

  We wrześniu oraz w październiku przeprowadzono w naszej szkole zawody międzyklasowe w tenisa stołowego, badmintona, tenisa ziemnego oraz cymbergaja.W zawodach uczestniczyli wszyscy uczniowie z klas IV -VI. Niektórzy w jednej dyscyplinie, inni w kilku lub wszystkich.

  Zawody rozegrano w ramach projektu ,,Jestem najlepszy”. Celem rozgrywek było zapoznanie i zainteresowanie uczniów nowymi dyscyplinami, promocja sportu i aktywności ruchowej. Zanim jednak rozpoczęliśmy zmagania dzieci zostały zapoznane z zasadami gier, ćwiczeniami oswajającymi z rakietą tenisową, badmintonową. Ćwiczenia obserwowali: p. dyrektor Barbara Gajewska, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Parszowa - p. Mirosław Kowalik (koordynator projektu) oraz sołtys Parszowa - p. Artur Bzdręga. 

  Na początku wyłoniono zwycięzców w poszczególnych klasach:

   

  Tenis stołowy:

  klasa IV: Krystian Miernik

                 Jakub Spilski

                 Wiktoria Martys

  klasa V:  Cezary Dudek

                  Hubert Pająk

                 Giancarlo Greco

  Klasa VI: Daniel Szwed

                  Wojciech Pomocnik

                 Damian Kręcisz

   

  Badminton

  Klasa IV:  Krystian Miernik

                   Aleksandra Bujnowska

                   Wiktoria Martys

  Klasa V:   Cezary Dudek

                   Giancarlo Greco

                  Wiktoria Nowak

  Klasa VI:   Wojciech Pomocnik

                     Filip Głowacz

                    Karol Tusznio

  Cymbergaj

  Klasa IV:   Krystian Miernik

                    Konrad Kowalski

                    Daniel Bzdrenga

  Klasa V:   Szymon Serafin

                   Giancarlo Greco

                   Wiktoria Nowak

  Klasa VI:  Karol Tusznio

                   Wiktoria Marczewska

                   Damian Kręcisz

   

  Finały rozegrano 15 października 2015r. systemem ,,każdy z każdym”. Gry sędziowały panie: tenis stołowy - Edyta Spilska - nauczyciel bibliotekarz, cymbergaj - Zofia Bzdręga – nauczanie zintegrowane, badminton - Katarzyna Lipińska - wych. fizyczne. Tenis ziemny - prezes stowarzyszenia - Mirosław Kowalik.

  Ostateczne wyniki rozgrywek:

   

        Tenis stołowy

  1. Daniel Szwed

  2. Giancarlo Greco

  3. Jakub Spilski

   

         badminton

  1. Cezary Dudek

  2.  Krystian Miernik

  3. Wojciech Pomocnik

   

        cymbergaj

  1. Karol Tusznio

  2. Szymon Serafin

  3. Konrad Kowalski

   

           tenis ziemny

  1. Karol Tusznio

  2. Giancarlo Greco

  3. Wiktoria Martys

   

  Uczniowie uczyli się również przepisów gry, sami próbowali sędziować gry swoim kolegom i koleżankom.

  Dzięki realizacji działań szkoła wzbogaciła się o dodatkowy sprzęt sportowy w postaci: stołu do cymbergaja, stołu do ping - ponga wraz z zestawem rakiet i piłeczek, 12 rakietek do badmintona + lotki, siatka, 4 rakiet, siatka i piłki do tenisa ziemnego.

  Oprócz sprzętu sportowego wszyscy uczniowie (50 uczniów) otrzymali medale za udział, a najlepsi zawodnicy puchary.

  Nagrodę fair play za pomoc uczniom, zaangażowanie w organizację zawodów i sędziowanie otrzymała Olga Firkowska z klasy IV.

  Wszyscy uczestnicy otrzymali napoje oraz słodki poczęstunek.

   

 • "Brzechwolandia" - przedstawienie dla kl. 0 - III

  Dnia 5 listopada obchodzony jest Dzień Postaci z Bajek.

  W związku z tym dzieci z klas 0 - III wybrały się do Miejskiego Centrum Kultury w Skarżysku - Kamiennej na przedstawienie pt. „Brzechwolandia”. Była to już kolejna propozycja Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia, z której skorzystali nasi uczniowie. Tym razem spotkali się z bohaterami wierszy poety Jana Brzechwy – „Samochwała”, „Skarżypyta”, „Znaki przestankowe”, „Atrament”, którzy przeżywali różne przygody w krainie radości, muzyki i zabawy - Brzechwolandii. Dzięki nim dzieci przypomniały sobie zasady zachowania i postępowania w szkole, w domu, na podwórku. Mogły także aktywnie uczestniczyć w spektaklu poprzez wspólny śpiew i wypowiadane razem z aktorami rymowane strofy:

  Brzechwolandia to kraina szczęśliwości

  w Brzechwolandii tylko uśmiech zawsze gości

  Brzechwolandia uczy, bawi nas

  w Brzechwolandii można miło spędzić czas 

 • Ślubowanie klasy I

  Dnia 6 listopada nastąpiło uroczyste przyjęcie pierwszoklasistów w poczet społeczności uczniów naszej szkoły.

  Dyrektor szkoły Barbara Gajewska w serdecznych słowach powitała pierwszaków, rodziców    i zaproszonych gości, wśród których znaleźli się: radni Parszowa Ewa Szczepańska, Mirosław Jaźwiec, Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Parszowa Mirosław Kowalik i Sołtys Parszowa Artur Bzdręga.

  Program artystyczny, w którym każde dziecko mogło wystąpić przed zgromadzoną publicznością składał się z trzech części. Obejmował wiersze i inscenizowane piosenki tematycznie związane z uroczystością, „egzamin" z udziałem rodziców, w którym uczniowie musieli wykazać się mądrością i odwagą oraz akt ślubowania i pasowania na ucznia połączony z przypieczętowaniem tego faktu w kronice szkolnej. W przyjęciu dzieci w poczet uczniów pomagały przedstawicielki Samorządu Uczniowskiego: przewodnicząca Wiktoria Marczewska oraz Wiktoria Musiał, Julia Jaźwiec, Lena Bobkiewicz, Maja Łabuda. Ceremoniałem szkolnym kierowała p. Katarzyna Lipińska.

  Na zakończenie uroczystości dzieci otrzymały upominki od p. dyrektor, Rady Rodziców oraz zaproszonych gości. Rada Rodziców ufundowała na rzecz klasy tablicę do pisania w trzy linie. Następnie zrobiono pamiątkowe zdjęcia, a przejęci i zadowoleni pierwszoklasiści udali się na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.

   

 • Triatlon matematyczny

  Przedmiotem projektu "Triathlon matematyczny" jest ogólnopolski konkurs matematyczny dla uczniów szkół podstawowych. Konkurs składa się z trzech konkurencji. Dla każdej klasy (od 1 do 6) przewidziany jest odpowiedni stopień trudności, zgodnie z obowiązującą podstawą programową. Konkurencje to nic innego, jak przygotowane przez nauczycieli matematyki ciekawe zadania i łamigłówki matematyczne do rozwiązania. Udział w konkursie jest bezpłatny.

  Przedsięwzięcie ma na celu wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci, upowszechnianie nauki przez zabawę. Ponadto poprzez różnorodność czekających na uczestników konkursu zadań (np. sprawność rachunkowa, rozwiązywanie zadań tekstowych, rozwiązywanie krzyżówek, rozwiązywanie zadań graficznych), projekt ma na celu zwrócić uczniom uwagę, jak w wielu różnych dziedzinach spotykamy się z matematyką i jak ważne jest rozwijanie wszystkich związanych z nią umiejętności. Nie wystarczy być dobrym w jednej, ulubionej dziedzinie matematycznej, ponieważ wszystkie one są ze sobą powiązane.

  Od 20 listopada do 10 grudnia: przez 3 tygodnie, co piątek będą publikowane zadania do rozwiązania przez uczestników konkursu. Wśród uczniów, którzy prawidłowo rozwiążą wszystkie konkurencje triathlonu rozlosowane zostaną nagrody (18 tabletów i 30 pendrive’ów).

  Aby wziąć udział w konkursie uczestnik musi się zarejestrować na stronie http://triathlon.matzoo.pl/

  Zachęcamy uczniów do udziału w konkursie.

 • Październik Miesiącem Cyberbezpieczeństwa w Europie

  Październik został ogłoszony Europejskim Miesiącem Cyberbezpieczeństwa. Kampania w naszej szkole została zorganizowana już po raz drugi i miała na celu promowanie bezpiecznego korzystania z Internetu i TIK oraz popularyzację wiedzy o zagrożeniach w sieci.

  Uczniowie naszej szkoły aktywnie włączyli się w obchody Miesiąca Cyberbezpieczeństwa.

  Klasa III obejrzała trzy części kreskówki „Sieciaki”, wspólnie przeanalizowała zagrożenia, jakie czekają na internautów, jak się przed nimi uchronić. Uczniowie poznali stronę www.sieciaki.pl. Informacje zawarte w tym miejscu są bogatym zbiorem treści przestrzegających najmłodszych użytkowników Internetu przed niebezpieczeństwami czyhającymi w sieci.

  Klasy IV – VI wzięły udział w zajęciach, których głównym celem było wykształcenie nawyków prawidłowego zachowania się w przypadku kontaktów z osobami poznanymi w Internecie.

 • Święto Niepodległości - 11 Listopada!

   

   

  W tym roku przypada 97. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. 

  97 lat temu, 11 listopada 1918 r. Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu Naczelne Dowództwo nad formującym się Wojskiem Polskim, a trzy dni później oddała mu całą władzę cywilną. Dzień 11 listopada został w 1937 r. oficjalnie ogłoszony świętem narodowym. Od tego czasu jest jednym z najważniejszych świąt obchodzonych przez Polaków w kraju i zagranicą.

  Z tej to okazji w dniu 1o listopada klasa 6 pod kierunkiem pań: Agaty Fokt Danielskiej i Izabeli Kutyły Paduch przygotowała inscenizację , w której  przedstawiła fragment historii Polski . Uczniowie zaprezentowali wiersze znanych poetów, odnoszące się do zaborów, walk narodowo-wyzwoleńczych. Zaśpiewali hymn Polski, Rotę a także inne znane patriotyczne pieśni.

  Społeczność szkolna  dla uczczenia rocznicy założyła odświętne stroje oraz przypięła biało-czerwone kotyliony.

 • Robimy sałatkę

  21 października 2015 roku, w ramach cyklu zajęć dotyczących zdrowego odżywiania, uczniowie klasy II pod kierunkiem wychowawczyni wykonali sałatkę jarzynową. Uczniowie przynieśli do klasy potrzebne produkty. Z wielkim zaangażowaniem kroili warzywa - cebulę, selera, pora, marchewkę itp. Następnie wymieszali dokładnie wszystkie składniki. Gdy już wszystko było gotowe, dzieci zasiadły do pełnowitaminowej uczty. Przygotowywanie sałatki przysporzyło u dzieci mnóstwo uśmiechu.

 • Wizyta na cmentarzu

  Dnia 30 paździenika 2015 roku, z okazji zbliżającego się Święta Zmarłych, uczniowie z klasy II Szkoły Podstawowej udali się na pobliski cmentarz w Parszowie. Po krótkiej pogadance na temat tradycji związanych ze Świętem Zmarłych drugoklasiści zapalili znicze oraz złożyli kwiaty na grobach żołnierzy, którzy stracili życie w II wojnie światowej.

 • Książki Naszych Marzeń

  Z radością informujemy, iż nasza szkoła otrzymała dotację w wysokości 1650,00zł. w ramach programu MEN „Książki naszych marzeń”.

  Za powyższą kwotę zostały zakupione nowości książkowe zgodnie z zainteresowaniami czytelniczymi naszych uczniów.

  Serdecznie zapraszamy do biblioteki szkolnej, aby zapoznać się z jej nową ofertą!

 • Rajd Jesienny

  Rajd Jesienny – 17.10.2015r.

  Uczestnicy: Szymon Serafin (kl.V), Kornel Banaś, Wiktor Miernik, Natalia Moskalczyk  (kl. VI).

  Opiekun: Grażyna Frankiewicz.

  Rajd odbył się początkowo w niezbyt sprzyjającej pogodzie, ale do odważnych świat należy.

  Turyści przeczekali poranny deszczyk w siedzibie PTTK – u, aby po kilkunastu minutach wyruszyć w drogę. Jesienne krajobrazy sprzyjają spacerom, bo można podziwiać kolory jesieni, a przez to popada się w nastrój nostalgii i wzruszenia.

  Taki spacer po lesie odbyli uczestnicy rajdu i po jakimś czasie znależli się przed siedzibą Nadleśnictwa w Skarżysku. Tutaj po skonsumowaniu kiełbasy z ogniska, można było przyjrzeć się dokładnie wystawie poświęconej organizmom leśnym i poznać bliżej świat roślin i zwierząt.

  Z rąk prezesa PTTK – u uczniowie otrzymali pamiątkowe znaczki i dyplom uczestnictwa w rajdzie dla szkoły.

  Dziękujemy reprezentacji szkoły za podtrzymywanie tradycji pieszych wędrówek i działalności szkolnego koła SKKT.

 • Spotkanie z Policją

  Dnia 15 października 2015 r. gościliśmy w naszej szkole przedstawicieli Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach: sierż. Agnieszka Staryczenkow oraz  asp. sztab. Janusz Kowalkewski, którzy spotkali się z dziećmi z oddziału przedszkolnego i klasami I-III oraz z uczniami klas IV– VI. Spotkanie odbyło się w dwóch grupach wiekowych i dotyczyło bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz  kontaktu z substancjami tj. dopalacze. Funkcjonariusze mówili o tym, jak zachować się na drodze, będąc pieszym oraz jak uczestniczyć  w ruchu drogowym, przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa. Poznali zasady bezpiecznego zachowania na drodze, przyswoili sobie treści związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym, nawykiem zapinania pasów, noszenia kamizelek, elementów odblaskowych, przechodzenia przez jezdnię w miejscach dozwolonych. Uczniowie klas IV– VI wysłuchali pogadanki dotyczącej dopalaczy oraz substancji psychoaktywnych. Funkcjonariusze mówili również o szkodliwości przyjmowania napoi izotonicznych. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały policjantów.

 • OGŁOSZENIE!!!

  W dniu 21.10.2015r (środa) o godz. 16.00 odbędzie się zebranie z rodzicami dzieci z Przedszkola Pluszowego Misia, Obowiązkowego Oddziału Przedszkolnego oraz uczniów kl. I-VI.

 • Dzień nauczyciela w naszej szkole

  Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami przygotował na ten dzień krótką prezentację multimedialną. Przygotowała ją Pani Karina Piotrowska – Niewczas, a czytała przewodnicząca S.U. – Wiktoria Marczewska. Następnie  członkowie Samorządu Uczniowskiego złożyli życzenia nauczycielom wręczając im po żółtej róży, a przewodnicząca S.U. wraz z zastępcą Wojtkiem Pomocnikiem złożyli życzenia i wręczyli różę Pani Dyrektor.

  Życzenia od Samorządu Uczniowskiego i opiekunów:

  Z okazji Dnia Nauczyciela
  życzymy takich myśli i marzeń
  które dają się urzeczywistnić,
  pięknych i szlachetnych pomysłów,
  które podszeptuje serce,
  cierpliwości i wytrwałości,
  aby służba dzieciom
  tym starszym i tym młodszym
  zrodziła wiele szlachetnych owoców.

  Wszyscy nauczyciele dziękują Radzie Rodziców na czele z Panią Agnieszką Krogulec  za pyszny słodki poczęstunek oraz przedstawicielom gminy: radnym-  Panom: Jaźwiec i Retkowskiemu wraz z  Panem sołtysem Arturem Bzrdęgą za piękne róże. Po południu wszyscy nauczyciele: ci aktywni zawodowo i ci emerytowani spotkali się w Lider House na Marcinkowie aby wraz z burmistrzem i dyrektorami szkół naszej gminy świętować ten wyjątkowy dzień.

 • Dzień zwierząt 07.10.2015

  W ramach obchodów Światowego Tygodnia Zwierząt (3 - 10. X.) w naszej szkole również zaakcentowano to święto - w tym roku pod hasłem "Zwierzęta chronione".

  Członkowie szkolnego Koła LOP, do którego należą uczniowie klas I - VI przygotowali informacje o zwierzętach chronionych, zawierające ciekawostki z życia ptaków i ssaków chronionych. Prace uczniów zostały wyeksponowane na wystawie i posłużyły jako tło do spotkania w Dniu Zwierząt z gościem, uczniami szkoły i do wystawy zwierząt hodowlanych.

  W tym dniu odbyło się spotkanie z przedstawicielem Nadleśnictwa w Skarżysku - p. Adrianem Grosem, który opowiedział o zwierzętach chronionych. Zaprezentował też ”Czerwoną Księgę” , w której zawarte są informacje o gatunkach zagrożonych wyginięciem. Przeprowadził quiz wśród uczniów o tematyce zwierząt. Wszyscy otrzymali atrakcyjne nagrody, za co serdecznie dziękujemy.

  Następnie chętni członkowie LOP – u opowiedzieli kilka ciekawostek o wybranym ptaku, lub ssaku.

  Kolejnym punktem spotkania była Wystawa Zwierząt Hodowlanych. Odbyła się ona dzięki wszystkim dzieciom , które zechciały poszczycić się hodowlą swoich małych zwierzątek: chomików, świnek morskich, szczurka, papugi i żółwia.

  Opieka nad nimi wymaga cierpliwości i wytrwałości oraz sympatii do świata przyrody, dlatego właściciele zwierząt otrzymali dyplomy "Przyjaciela Zwierząt". Dyplom otrzymała również opiekunka szkolnej hodowli chomików – „Kaji”, „Śnieżki” i „Rudzielca” – Julia Jażwiec.

  Należy zaznaczyć, że poprzez obserwację szkolnej hodowli już kilkoro dzieci zdecydowało się na zakup swojego zwierzątka. W tym momencie dziękujemy również dzieciom opiekującym się chomikami w czasie weekendów: Są to: Zuzia Ruzik, Jakub i Julia Jażwiec, Firkowska Julia, Bartek Sala, Bartek Majewski i inni.

  Quiz przyrodniczy o zwierzętach chronionych przeprowadził opiekun LOP – u  i uczennica Lena Bobkiewicz. Lena przygotowała też kolorowanki o zwierzętach. Konkurs wygrał Jakub Jażwiec.

  Opiekunowie LOP - u  - p. Frankiewicz Grażyna i p. Kamińska Bożena dziękują uczniom, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do świętowania Dnia Zwierząt, czy to poprzez Wystawę Zwierząt Hodowlanych, występ przed publicznością, czy plakaty z informacjami o zwierzętach. A są to:

  Cholewińska Natalia, Sala Bartek, Kowalik Łucja, Dudek Weronika, Firkowska Julia, Glijer Jakub, Głowacz Julia, Nowak Dominika, Pietruszka Barbara, Włodarczyk Sandra, Sieroń Ola, Bobkiewicz Lena, Firkowska Olga, Kowalski Konrad, Krogulec Piotr, Majewski Bartek, Borowiec Kamila, Greco Giancarlo, Linkiewicz Mateusz, Rymarczyk Zofia, Kręcisz Damian, Marczewska Wiktoria, Miernik Wiktor, Szafrańska Klaudia, Tusznio Karol oraz p.Monika Marczewska.

 • Ogłoszenie

  14 PAŹDZIERNIKA 2015r. (ŚRODA)JEST DNIEM WOLNYM OD ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH DLA UCZNIÓW KL. I – VI.

  Prosimy o zgłoszenie do dnia 13.10.2015r. (wtorek) do wychowawcy klasy, czy dziecko ma zostać w tym dniu objęte opieką (zajęcia świetlicowe)

  ZAJĘCIA W ODDZIAŁACH  PRZEDSZKOLNYCH ODBYWAJĄ SIĘ BEZ ZMIAN.

  W TYM DNIU NIE MA DOWOZU DO SZKOŁY

 • OWOCOWO WARZYWNY TYDZIEŃ W GRUPIE STARSZYCH PRZEDSZKOLAKÓW

  Pierwszy tydzień października w grupie przedszkolnej miał smak owoców i warzyw.  Dzieci mogły obejrzeć, dotknąć, powąchać oraz posmakować  owoce i warzywa. Ponadto liczyły, porównywali wielkość, kolor, oraz rozmawiały o ich wyglądzie. Dzieci ponadto uczyły się wierszyków, rymowanek, rozwiązywały rebusy „owocowe”, a przy muzyce uczyły się tekstu piosenki „Owocowy Blues”. Nie zabrakło ciekawych prac plastycznych podczas których dzieci kolorowały popularne i te mniej znane owoce. Bardzo przyjemnym zwieńczeniem prac badawczych i edukacyjnych było próbowanie różnych owoców, jak: mango, ananas, jabłko, gruszka, mandarynka, kiwi oraz granat (pycha!). 

strona:

Wiadomości

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa w Parszowie
  Parszów, ul.Szkolna 28, 27-215 Wąchock
 • (041)27-12-176

Galeria zdjęć

Napisz do nas

Jeśli masz jakieś pytania do naszej szkoły, wyślij wiadomość przy użyciu formularza kontaktowego.
Imię*:
Nazwisko*:
Twój e-mail*:
Pytania, uwagi*:
Proszę przepisać tekst z obrazka*:
wczytywanie danych z serwera, proszę czekać
* oznacza pole wymagane