Nawigacja

 • XII Złaz Turystyczny Szlakiem Powstańców Styczniowych – 15.01.2016r.

  Uczestnicy:

  Kl. III – Barbara Pietruszka

  Kl. IV – Aleksandra Bujnowska, Bartek Majewski, Gabriela Szwed

  Kl.V – Julia Jażwiec, Wiktoria Nowak, Szymon Serafin

  Kl.VI – Kornel Banaś, Joanna Herman, Natalia Madej, Wiktoria Marczewska, Wiktor

     Miernik, Natalia Moskalczyk, Wiktoria Musiał, Klaudia Szafrańska, Karol Tusznio.

  Opiekunowie: Grażyna Frankiewicz i Katarzyna Lipińska.

  Tegoroczny Złaz Turystyczny szlakiem Powstańców Styczniowych im. Karola Kality Rebajły odbył się pod hasłem „Waleczne i niezłomne kobiety powstania styczniowego”.

  Przed dotarciem do polany turyści wraz z opiekunami i przewodnikiem p. Robertem Pióro udali się pod znajdujący się w pobliskim lesie obelisk z 1849r. upamiętniający epidemię cholery wśród mieszkańców Lipia. Niedaleko tego miejsca znajduje się mogiła z roku 1861. W drodze powrotnej grupa przeszła aleją starych dębów.

  Na miejscu Zlotu uczestnicy poczęstowali się grochówką polową, a następnie wysłuchali gawędy historycznej o wydarzeniach sprzed 150 lat przygotowanej przez p. Roberta Adamczyka.

  Losy kobiet walczących w Powstaniu Styczniowym często były tragiczne. Pan Adamczyk opowiedział historię Henryki Pustowójtówny i Jadwigi Prendowskiej, kobiet, które brały czynny udział w powstaniu, wykazały się ogromną odwagą i poświęciły życie za ojczyznę.

  Podczas złazu można było również zobaczyć inscenizację przedstawiającą przyjęcie nowych kandydatów do oddziałów partyzanckich. Zaprezentowano oficjalną przysięgę.

  W XII Złazie Turystycznym wzięło udział ponad 300 dzieci ze szkół ze Starachowic i powiatu.

  Na koniec wszyscy udali się pod przydrożny krzyż, gdzie oddali hołd poległym i zmarłym powstańcom.

   

   

   

 • Dzień Babci i Dziadka w Rocznym Obowiązkowym Wychowaniu Przedszkolnym

  W piątek 05.02.2016r. w Rocznym Obowiązkowym Wychowaniu Przedszkolnym odbyło się uroczyste spotkanie, na które przybyli szczególni goście. Świętowaliśmy, bowiem Dzień Babci i Dziadka. Dziadkowie i Babcie licznie przybyli na uroczystość. Dzieci przygotowały przedstawienie pt. „W Bałwankowie” oraz „Jak Dziadek piekł babkę”. Dziadkowie mogli zobaczyć aktorską grę swoich wnuków oraz wysłuchać piosenek i wierszy. Goście byli poruszeni. W oczach niektórych, można było dostrzec łzę wzruszenia. Występy dzieci zostały nagrodzone gromkimi brawami.

  Kolejną niespodzianką dla naszych gości były prezenty w postaci piernikowych serc oraz cukierkowych koszyczków. Wnuki wręczyły również własnoręcznie narysowane portrety babci i dziadka.

  Na koniec wszyscy zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie, bo przecież takie przepiękne chwile należy nie tylko zachować w pamięci i sercu, ale także utrwalić na wspólnej fotografii. 

 • Zaktualizowany plan lekcji - obowiązuje od dnia 08.02.2016

 • Plan lekcji 2015/2016 semestr II (aktualizacja)

  Uwaga!

  Od dnia 01.02.2016 obowiązuje nowy plan zajęć.

  Plan_lekcji_2015_2016_SEM_2.doc

 • Wojewódzki Konkurs Matematyczno-Przyrodniczy - etap powiatowy

  12.01.2016r. uczeń klasy VI – Dawid Gębski wziął udział w etapie powiatowym Wojewódzkiego Konkursu Matematyczno-Przyrodniczego, który odbył się w Starachowicach. Nasz reprezentant zdobył 75% punktów możliwych do uzyskania, co pozwoliło mu zakwalifikować się do etapu wojewódzkiego. Gratulujemy!

  W etapie powiatowym wzięło udział 319 uczniów z województwa świętokrzyskiego, natomiast do etapu finałowego zakwalifikowało się tylko 82 uczniów.

  Ostatni etap konkursu odbędzie się 5 marca 2016 roku w Kielcach. Trzymamy kciuki za Dawida i życzymy mu powodzenia.

 • Rajd Mikołajkowy – 5.12.2015r.

  Uczestnicy: Jażwiec Jakub, Kowalik Łucja, (kl.I), Piwko Anna, Ruzik Zuzanna, Sitek Aleksandra, Szybska Oliwia,(kl. II), Pietruszka Barbara, ( kl.III), Borowiec Kamila, Linkiewicz Mateusz, Serafin Szymon, Włodarczyk Wiktoria, (kl.V),  Herman Joanna, Miernik Wiktor, Moskalczyk Natalia, Musiał Wiktoria, Tusznio Karol (kl.VI).

  Opiekunowie: Grażyna Frankiewicz i Agata Fokt – Danielska.

  Grupa oznakowana (wszystkie dzieci otrzymały znaczki turysty)wyruszyła na szlak w stronę Bukowej Góry. Pierwszy postój odbył się przy moście w pobliżu rzeki Bernatki, gdzie  pod mostkiem dla pojazdów znajduje się przejście dla żab, aby mogły bezpiecznie w czasie godów składać skrzek.

  Dalej nastąpiło wejście w las jodłowo – bukowy. Dzieci rozpoznawały drzewa po ich charakterystycznych cechach, jak wygląd igieł, czy owoców. I tak owoc buczyny – bukiew, który dojrzewa raz na 7 lat – służy jako pokarm dla dzikich świń. Można było takie owoce obejrzeć pod drzewami buka.

  Idąc dalej natrafiono na pozostałości kolejki wąskotorowej, służącej dawniej do przewozu rudy żelaza z wielkich pieców, znajdujących się w Rejowie i w Skarżysku – Zachodnim.

  Po dojściu na miejsce, w którym organizatorzy przewodnicy PTTK – u w Skarżysku na czele z prezesem – p. Janem Włodarczykiem  przygotowali ognisko  - podziwiano ścieżkę dydaktyczną przy Nadleśnictwie Skarżysko. Wyeksponowano tu wiele gatunków drzew leśnych i innych roślin oraz zwierząt leśnych. Rozpoznawano je na planszach , a także odczytywano ich opis.

  Na koniec „Pan Mikołaj” – p. Jan Włodarczyk wręczył wszystkim dzieciom upominki w postaci książek, przewodników, map itp., szkoły zaś biorące udział w rajdzie otrzymały dyplomy i Pamiątkowe Puchary, za co dziękują organizatorom uczniowie i opiekunowie SKKT w Parszowie.

   

 • „Spotkania z ciekawymi ludźmi” – w Szkole Podstawowej w Parszowie

  W piątek 8 stycznia 2016r. w Szkole Podstawowej w Parszowie odbył się pierwszy szkolny festiwal piosenki angielskiej. Na spotkanie to zaproszony został John Hnatiw – rodzimy Anglik mieszkający obecnie w Polsce.  Ponieważ jego rodzimym językiem jest angielski był odpowiednią osobą, która zasiadła w jury festiwalu piosenki razem z Panią dyrektor szkoły Barbarą Gajewską i Panią bibliotekarką Edytą Spilską. Na początku festiwalu, po przedstawieniu gościa, uczniowie mieli chwilę na zadawanie pytań. Pytali Johna o rodzinę, zainteresowania, jak mu się podoba w Polsce. John stwierdził, że najlepiej podoba mu się u nas pogoda, bo w Anglii jest ona żałosna. Jak wiadomo w Anglii padają ciągle deszcze, jest ciągle wilgotno, więc naprawdę nie ma się co dziwić, bo u nas jest pod tym względem lepiej. Uczniowie sami wybrali sobie repertuar piosenek. Śpiewane były piosenki popowe np: „The show”, „Reality” „Fly to your heart”, rokowe np: „Jingle bells rock”, świąteczne np: “Mary’s Boy Child” i dziecięce np: „Bingo”, „If you’re happy and you know it” , “My teddy bear”. W konkursie wzięło udział 23 uczestników z klas II – VI. Uczniowie przygotowani byli do śpiewania piosenek przez nauczycielkę angielskiego Panią Edytę Mizurę. Każdy z uczestników festiwalu został nagrodzony, a ponadto jury wyłoniło siedmioro uczestników, którzy dostali nagrody specjalne – fiszki do nauki języka angielskiego. Wśród uczniów wyróżnionych znaleźli się: Natalia Moskalczyk z klasy VI, Zosia Rymarczyk z klasy V, Dominika Nowak i Julia Firkowska  z klasy III, Ania Piwko, Ola Sitek i Oliwia Drążek z klasy II. Zdaniem Johna uczennice te najlepiej poradziły sobie z wymową słów piosenek. John podsumowując występy dzieci stwierdził, że nie sądził, iż  w Parszowie może być tak duży potencjał dzieci, które chętne są do nauki języka angielskiego. Sam festiwal miał być formą zachęty dzieci do nauki języka, który stał się tak popularny w świecie. Na koniec Pani dyrektor podziękowała gościowi za uczestnictwo w festiwalu i oprowadziła go po szkole. Anglikowi bardzo podobały się sale lekcyjne, nie za duże i kolorowe. Stwierdził, że w Anglii klasy są liczniejsze, zwykle jest około 30, 40 uczniów w klasach. Pani dyrektor na koniec powiedziała, że John będzie mile widzianym gościem w naszej szkole, a i my mamy nadzieję, że szkolny festiwal piosenki angielskiej stanie się tradycją w naszej szkole i może w przyszłym roku przystąpią do niego też pozostałe szkoły z gminy Wąchock.

 • Zabawa karnawałowa

  Zabawa karnawałowa odbędzie się 16.01.2016r. w godz. 13:00 - 15:00 wspólna dla wszystkich klas oraz oddziałów przedszkolnych. Stroje karnawałowe - obowiązkowe!

 • Ogłoszenie!!!

  15 stycznia o godz. 16:30 odbędzie się zebranie z rodzicami podsumowujące I półrocze nauki.

 • Jasełka

  W czwartek 17 grudnia 2015r. odbyły się w naszej szkole Jasełka Bożonarodzeniowe. Wystąpili w nich uczniowie klasy trzeciej, czwartej oraz dziewczynki z klasy piątej i szóstej.

  W postać Maryi wcieliła się Wiktoria Nowak z klasy piątej i pięknie zaśpiewała kolędę „Lulajże Jezuniu”. Postać Józefa odegrał Konrad Kowalski z klasy czwartej, który akompaniował nam na organach i zagrał następujące kolędy: „Wśród nocnej ciszy”, „Przybieżeli do Betlejem pasterze”, „Jezus malusieńki”. Konradowi asystowała Daria Marczewska – absolwentka naszej szkoły – obecnie uczennica pierwszej klasy gimnazjum, która zagrała na skrzypcach. Rolę pasterzy odegrali Jakub Spilski, Jakub Glijer, Dawid Drążek, Patryk Wojciechowski, Bartek Majewski. Jakub Spilski razem z Konradem Kowalskim zaśpiewali kolędę na góralską nutę „Gore gwiazda Jezusowi”. Role aniołów odegrały: Dominika Nowak, Basia Pietruszka, Weronika Dudek, Julia Głowacz, Julia Firkowska, Sandra Włodarczyk, Olga Firkowska, Maja Łabuda, Ola Bujnowska, Wiktoria Marczewska, Lena Bobkiewicz. Wiktoria Marczewska oraz Wiktoria Musiał zaśpiewały razem kolędę „Jezus malusieńki” na dwa głosy, przy akompaniamencie Konrada Kowalskiego i Darii Marczewskiej oraz zaśpiewały jeszcze razem piękną kolędę „Był pastuszek bosy”. Rolę trzech króli odegrali: Piotr Krogulec, Krystian Miernik oraz Julia Jaźwiec (w zastępstwie Daniela Bzdrengi – za co jej serdecznie dziękujemy). W przedstawieniu pojawiły się też diabełki – ich role odegrały: Gabrysia Szwed, Nela Szwed, Kamila Borowiec, Klaudia Adamska i Liwia Bobkiewicz. Na koniec przedstawienia wszyscy zaśpiewali razem zwrotkę  kolędy „Cicha noc” – „Silent night” w języku angielskim.

  Na Jasełkach obecni byli zaproszeni goście: sołtys Parszowa – Artur Bzdręga, radny - Mirosław Jaźwiec, sekretarz gminy – Barbara Derlatka, przewodnicząca Rady Rodziców – Agnieszka Krogulec oraz emerytowani nauczyciele: Teresa Kwietniewska, Janina Wrzałko oraz emerytowana intendentka – Henryka Mameła.

  Jasełka przygotowane były przez następujących nauczycieli: Małgorzatę Szczygieł, Bożenę Kamińską, Edytę Mizurę, Dariusza Kellera. Dziękujemy również pracownikom obsługi, którzy wnieśli swój wkład w Jasełka: Tadeuszowi Jabłońskiemu, Jadwidze Popeckiej oraz Pani Magdalenie Ziętkowskiej - naszej praktykantce - za charakteryzację postaci diabełków. 

 • Kiermasz Bożonarodzeniowy

  W niedzielę 20 grudnia 2015r. zorganizowaliśmy przy Kościele w Parszowie kiermasz świąteczny. Rodzice wraz z uczniami i nauczycielami wykonywali ozdoby choinkowe, stroiki, lampiony, aniołki z szyszek i bombek itp. Łącznie zebraliśmy 1271 zł. Serdecznie dziękujemy księdzu Emmanuelowi Kolatorowiczowi za umożliwienie przeprowadzenia kiermaszu, rodzicom, przewodniczącej Rady Rodziców – Agnieszce Krogulec, Marzenie Łabuda, Marzenie Głowacz, Katarzynie Kowalik- za przekazanie materiałów na stroiki - oraz tym wszystkim niewymienionym, którzy wykonywali ozdoby Bożonarodzeniowe. Nauczyciele, którzy w tym roku aktywnie włączyli się w organizację kiermaszu to: Karina Piotrowska – Niewczas, Edyta Spilska, Edyta Mizura, Katarzyna Michta, Katarzyna Lipińska, Zofia Bzdręga, Małgorzata Szczygieł. Środki uzyskane z kiermaszu wpłacone zostaną na konto Rady Rodziców i przeznaczone na wyjazd dzieci na zieloną szkołę - do Władysławowa.

 • Wigilijne spotkanie w Rocznym Obowiązkowym Wychowaniu Przedszkolnym

  Wigilijną wieczerzę rozpoczynamy wraz z pojawieniem się pierwszej gwiazdki. Dzielimy się opłatkiem, jemy dwanaście potraw, a pod udekorowaną choinką układamy prezenty. Wigilia to bowiem jedna z najbardziej wyjątkowych i magicznych chwil w roku.

  Wigilijny nastrój zapanował w naszej grupie 15 grudnia, kiedy spotkaliśmy się przy świątecznie nakrytym stole, który samodzielnie przygotowały dzieci. Na stole było sianko przykryte białym obrusem, przygotowane jedno wolne miejsce dla niespodziewanego gościa, stroik, świeca, opłatek na białej serwetce pod którą było sianko, a w powietrzu unosił się zapach piernika i makowca.

  Wigilijne spotkanie rozpoczęliśmy wspólną modlitwą, po której Pani Małgosia, nasza katechetka odczytała fragment Pisma Św. mówiącego o Narodzeniu Jezusa. Następnie wzajemnie składaliśmy sobie życzenia, dzieląc się opłatkiem. Puste miejsce przy stole zajęła Pani Edytka Spilska, która była naszym niespodziewanym gościem. Podczas posiłku rozmawialiśmy z dziećmi o tradycjach, symbolach bożonarodzeniowych i śpiewaliśmy znane kolędy. Wigilia zakończyła się małymi prezencikami wyciąganymi z adwentowego kalendarza.

  Cała uroczystość przebiegła w bardzo miłej atmosferze, wywołując radość i uśmiech na twarzach dzieci. Takie podniosłe chwile nie tylko utrwalają dzieciom znajomość tradycji i zwyczajów świątecznych, lecz również ,co najważniejsze wzmacniają bliskie i serdeczne relacje.

  Z okazji zbliżających się Świąt wszystkim dzieciom, ich rodzicom życzymy prawdziwie rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia. Aby były one ciepłe w sercu, zimowe na zewnątrz, wypełnione radością i miłością oraz Nowego Roku spełniającego wszelkie marzenia, niosącego optymizm, wiarę, szczęście i zdrowie.

 • Zaproszenie

  Serdecznie zapraszamy na Jasełka Bożonarodzeniowe, które odbędą się w dniu 17 grudnia (czwartek) o godzinie 11:00.

 • Dni wolne od zajęć

  Świąteczna przerwa od  zajęć dydaktyczno – wychowawczych  od 23.12.2015r. do 3.01.2016r.

  6.01.2016r. – Święto Trzech Króli – dzień wolny od zajęć dydaktyczno - wychowawczych

 • Zebranie z rodzicami

  W dniu 9.12.2015r. (środa) o godz. 16:30 odbędzie się zebranie z rodzicami – klasy I – VI.

  Tematyka zebrania:

  - pedagogizacja rodziców nt. dopalaczy – spotkanie z policją,

  - informacja o ocenach niedostatecznych,

  - bieżące sprawy klasowe.

 • Wizyta Świętego Mikołaja w Rocznym Obowiązkowym Wychowaniu Przedszkolnym

  Dnia 04.12. 2015r.

   „Wszystkie dzieci Mikołaja kochają

  Wszystkie dzieci na Niego czekają.

  Moc prezentów każdemu przyniesie,

  Każe dziecko z prezentów się cieszy….”

  Tak śpiewały dzieci w grupie Rocznego Obowiązkowego Wychowania Przedszkolnego podczas wizyty Świętego Mikołaja.

  Od rana Zerówkowicze czekały na to spotkanie. Po śniadaniu, gdy wróciły do sali zobaczyły przypięty na tablicy list od Św. Mikołaja, w którym pisał, że już do nich jedzie, lecz na chwilę się zatrzymał by nakarmić renifery. Jednocześnie przygotował dla nich filmową niespodziankę. Zaskoczone i podekscytowane listem dzieci, udały się do sali multimedialnej, gdzie zobaczyły Wioskę Mikołaja, jego Magiczną Księgę oraz Magazyn Zabawek. Dowiedziały się dlaczego ten niezwykły Święty co roku rozdaje dzieciom prezenty i jaka jest jego historia. Po obiedzie przedszkolaki z ogromną radością witały długo oczekiwanego Gościa, który przywiózł ze sobą worek prezentów i na powitanie poczęstował wszystkich cukierkami. Święty Mikołaj zasiadł na honorowym miejscu i wypytał, czy dzieci były grzeczne, czy nie grymasiły i czy zjadały wszystkie posiłki. Zanim każde z nich otrzymało prezent wręczało Mikołajowi własnoręcznie wycięte serduszko, na którym wypisane były obietnice, których będą dotrzymywać przez cały następny rok.

  Dzieci przygotowały niespodziankę swojemu gościowi w postaci wierszy i piosenek .

  Ta niezwykła wizyta zakończyła się wspólnym tańcem dzieci, Rodziców i Mikołaja, a kiedy Mikołaj się już pożegnał, na małych twarzyczkach jeszcze przez długo gościł uśmiech i szczęście. Szkoda tylko, ze ten wyjątkowy Gość odwiedza nas tylko raz w roku....

  Do zobaczenia za rok Św. Mikołaju!!!

   

   

 • Mikołajki w klasie drugiej

  Święty Mikołaj jest osobą najbardziej oczekiwaną przez wszystkie dzieci.

  4 grudnia uczniowie naszej  klasy z niecierpliwością oczekiwali upragnionego Gościa. Najpierw był niepokój, czy przyjdzie do nas, czy zasłużyliśmy na paczki. Nie wiadomo kiedy się zjawił i zostawił pod choinką wór prezentów. Radości było co niemiara. Każdy został obdarowany upominkiem. Wszyscy się cieszyli. Szkoda tylko, że nie mógł się z nami spotkać, pewnie spieszył się do innych dzieci.

 • Bawimy się w teatr

  Ucieczka smoków to tytuł przedstawienia przygotowanego przez uczniów klasy drugiej. W spektaklu wystąpiły chmurki, motylki, pszczółka, słoneczko, dzieci i tytułowe smoki. Piękną scenografię i potrzebne rekwizyty przygotowały same dzieci na zajęciach technicznych,  natomiast o kostiumy zadbali rodzice.

  Wspaniały występ małych aktorów mogli podziwiać dzieci z przedszkola oraz uczniowie z klasy I i III, którzy później mogli wypowiedzieć się na temat obejrzanego przedstawienia.

 • Andrzejki w Rocznym Obowiązkowym Wychowaniu Przedszkolnym

  „Andrzejki to czas, niech magia i wróżba królują wśród nas”.

  27 listopada w piątek przedszkolaki brały udział w zabawie andrzejkowej. Poznały historię i tradycje związane z andrzejkami oraz  najbardziej popularne wróżby. Czas pomiędzy wróżbami urozmaicały zabawy taneczne przy piosenkach z repertuaru dziecięcego. Na koniec niezwykłego spotkania z magią wróżb czekał na dzieci słodki poczęstunek.

  Dzieci i wychowawca serdecznie dziękują pani Karolinie Włodarczyk za pomoc w przygotowaniu poczęstunku oraz wspólnej zabawy. 

 • Wojewódzki Konkurs Matematyczno-Przyrodniczy - etap szkolny

  18 listopada 2015r. odbył się w naszej szkole pierwszy etap Wojewódzkiego Konkursu Matematyczno-Przyrodniczego dla szkół podstawowych. W eliminacjach szkolnych wzięło udział 3 uczniów z klasy szóstej: Dawid Gębski, Damian Kręcisz i Karol Tusznio. Test konkursowy obejmował zadania zamknięte i otwarte z przyrody i matematyki o zróżnicowanym stopniu trudności. Najlepszy wynik uzyskał Dawid Gębski, zdobywając 43pkt/60pkt. Pozwoliło mu to zakwalifikować się do etapu powiatowego, który odbędzie się 12 stycznia w Starachowicach.

  Gratulujemy Dawidowi i życzymy powodzenia w kolejnym etapie konkursu.

strona:

Wiadomości

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa w Parszowie
  Parszów, ul.Szkolna 28, 27-215 Wąchock
 • (041)27-12-176

Galeria zdjęć

Napisz do nas

Jeśli masz jakieś pytania do naszej szkoły, wyślij wiadomość przy użyciu formularza kontaktowego.
Imię*:
Nazwisko*:
Twój e-mail*:
Pytania, uwagi*:
Proszę przepisać tekst z obrazka*:
wczytywanie danych z serwera, proszę czekać
* oznacza pole wymagane