11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości
Dnia 11 listopada poczet sztandarowy reprezentował naszą szkołe w uroczystych obchodach 104. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Delegacja uczniów uczestniczyła w Mszy Świętej w kościele w Wąchocku i Apelu Poległych.
Dzień Św. Marcina w gr. "0"
10Dnia 14 listopada w grupie p”0” odbyły się zajęcia pt. „Dzień Św. Marcina”. Jest to niewątpliwie święto Wielkopolan, jednak o tradycji tej coraz głośniej słychać także w innych regionach kraju.
W grupie było wielkie poruszenie, bowiem perspektywa wypiekania słodkich ciasteczek była nie lada wyzwaniem. Świętowanie rozpoczęto opowiadaniem o św. Marcinie, jego życiu i hojności serca względem biednych, ubogich i potrzebujących. Następnie przystąpiliśmy do robienia ciasteczek, które wypiekaliśmy w szkolnej kuchni. Czas oczekiwania na ciasteczka, wypełniony był wykonaniem przez dzieci kolorowych lampionów. Z pysznymi ciasteczkami oraz lampionami udaliśmy się do Pani Dyrektor. Był to bardzo mile spędzony czas.
Krakowiak w wykonaniu dzieci gr. "0"
Z okazji obchodów Święta 11 Listopada dzieci z gr. "0" zatańczyły Polski Taniec Ludowy - "Krakowiak"
#Laboratoria Przyszłości - poznajemy klocki
Uczniowie klasy VIII w ramach zajęć logiki poznali klocki Lego Spike Prime. Pierwsze zajęcia to poznanie zestawu, omówienie możliwości, jakie daje nam nowoczesna gałąź nauki – robotyka. Wszyscy ósmoklasiści z niecierpliwością czekają na kolejne zajęcia, podczas których zbudują i zaprogramują swoje roboty.
Święto Niepodległości
9Dzień 11 Listopada to symbol walki o nieodległość, wolność, symbol wiary, miłości, symbol zwycięstwa. W naszej szkole w tym dniu odbyła się uroczysta akademia. Przygotowali ją uczniowie klasy 8 i 4 od opieką pań: A.Fokt – Danielskiej oraz I.Kutyły – Paduch.
Młodzież recytowała wiersze A.Słonimskiego, C.K.Norwida, R.Pisarka, T.Różewicza, K.Baczyńskiego a także homilię Jana Pawła II. Dopełnieniem uroczystości był pięknie wykonane pieśni patriotyczne. M.Szumielewicz wykonał znany utwór Chłopców z Placu Broni pt. „Kocham wolność” a K. Życińska „Śpiewka 1920”.
Ślubowanie klasy pierwszej oraz pasowanie na ucznia
W środę 9 listopada 2022 roku odbyła się Uroczystość Pasowania na uczniów klasy pierwszej. To wydarzenie zawsze wzbudza wiele emocji zarówno wśród uczniów, nauczycieli, a także rodziców.
Na ceremonię przybyli zaproszeni goście: Dyrektor Szkoły Barbara Gajewska, Wiceburmistrz Miasta i Gminy Wąchock Sebastian Staniszewski, Radni Parszowa Mirosław Jaźwiec i Grzegorz Retkowski, Przewodnicząca Rady Rodziców Marzena Zdzymira, Rodzice pierwszoklasistów oraz cała Społeczność Szkolna.
Dzień Postaci z Bajek
155 listopada Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Wybrana data nie jest przypadkowa, gdyż jest to dzień urodzin jednego z największych twórców bajek – Walta Disney’a. Jest to święto wszystkich bajkowych postaci. Bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozweselają i bawią do łez. W tym dniu w szkole zawitało baaaaardzo dużo bajkowych postaci i wszyscy bardzo dobrze się bawili. Korytarz opanowały bajkowe postacie. Widzieliśmy wiedźmy, księżniczki, Czerwonego Kapturka i wiele innych bohaterów z literatury dziecięcej.
Do dokumentacji fotograficznej przebiegu akcji wykorzystano sprzęt zakupiony w ramach projektu #LaboratoriaPrzyszłości.
Nad przebiegiem akcji czuwały p. Małgorzata Banaś i P. Marzena Łabuda.
Dzień Postaci z Bajek w gr. "0"
3Dnia 7 listopada dzieci z gr. "0" obchodziły Dzień Postaci z Bajek. Z tej okazji uczniowie klasy 0, w tym wyjątkowym dniu przybyły do przedszkola przebrane w przepiękne bajkowe stroje. Ten dzień miał wszystkim przypomnieć jak ważne są bajki i że warto do nich powracać. Jednak najważniejszym celem było popularyzowanie tradycyjnych bajek bez przemocy, takich gdzie dobro wygrywa, a zło zostaje ukarane. Dzieci wysłuchały fragmentów najbardziej znanych baśni i bajek, rozpoznawały bajkowe postacie i tytuły bajek, z których pochodzą.
Ogłoszenie
W dniu 14.11.2022r. odbędzie się fluoryzacja zębów w kl. I-VI. Proszę uczniów o przyniesienie szczoteczek do zębów.
Wycieczka w Pieniny
24 października 2022r. grupa 34 uczniów z klas IV – VIII wraz z opiekunami: p.Barbarą Gajewską, p.Edytą Spilską, p.Małgorzatą Szczygieł, p.Marzeną Łabuda i p.Kariną Piotrowską – Niewczas wyjechała na trzydniową wycieczkę w Pieniny.
Po spokojnej podróży, zakwaterowaniu w pensjonacie „Szarotka” w miejscowości Kluszkowce i zjedzeniu przepysznego obiadu, wyruszyliśmy z panem Markiem – przewodnikiem beskidzkim – na podbój góry Wdżar.
Konkurs Literacki - "Książka na jesienne wieczory"
Serdecznie zapraszam dzieci klas III - VIII do udziału w konkursie literackim "Książka na jesienne wieczory". Uczestnicy konkursu mają za zadanie napisanie recenzji książki, którą chętnie czytają podczas jesiennej szarugi w domowym zaciszu. Z pewnością znajdzie się wiele osób, które chętnie sięgają po różnorodne pozycje książkowe i chciałyby podzielić się swoimi opiniami na ten temat. Mile widziane będzie zdjęcie książki lub autora recenzji wraz z książką dołączone do pracy. Prace przesyłamy na adres e-mail pani Małgorzaty Banaś lub dostarczamy osobiście. Czas trwania konkursu 07.11.2022- 25.11.2022. Jeszcze raz zapraszam do udziału.
Wycieczka do Kielc, spektakl "Kopciuszek"
29W dniu 4 listopada społeczność naszej szkoły, uczniowie z klas I-VIII, pojechali na wycieczkę do Kielc. Punktem kulminacyjnym wyjazdu była wizyta w Kieleckim Teatrze Tańca na spektaklu „Kopciuszek”.
Podczas wyjazdu dzieci i młodzież zwiedzali kielecką Starówkę, spacerowali główną ulicą miasta –ul. Sienkiewicza. Ulica ta znana jest z wielu ciekawych zabytków architektury, a wśród jej największych atrakcji znajdują się takie obiekty, jak działający od ponad 100 lat hotel Bristol, kamienice z początku XX wieku oraz Teatr im. Stefana Żeromskiego. Atrakcją, której koniecznie trzeba poświęcić nieco więcej uwagi podczas wycieczki po Kielcach, jest gmach Muzeum Narodowego, czyli dawny Pałac Biskupów Krakowskich.
Świętokrzyska Olimpiada Przedszkolaka
45 listopada, 12 dzieci z grupy „0” wzięło udział w gminnych eliminacjach Świętokrzyskiej Olimpiady Przedszkolaków, zorganizowanej przez Kuratorium Oświaty w Kielcach. Eliminacje odbyły się w ZPO w Wąchocku. Celem olimpiady było propagowanie zdrowego stylu życia, rozwijanie sprawności fizycznej i odporności psychicznej dzieci, rozwijanie umiejętności współpracy i współdziałania w zespole oraz poznawanie i przestrzeganie zasad zdrowej rywalizacji sportowej.
WYJAZD NA BAJKĘ "CALINECZKA"
Dnia 28 października dzieci z gr."0'' wraz z przedszkolakami pojechały do Centrum Kultury w Skarżysku Kamiennej na przedstawienie pt. „ Calineczka” organizowane przez Katolicki Teatr Edukacji. Dzieci z wielka uwagą śledziły losy Calineczki. Przedstawienie było niezwykle kolorowe, wesołe i żywiołowe. Aktorzy potrafili rozbawić publiczność, która chętnie wraz z aktorami śpiewała i klaskała. Przedstawienie ogromnie podobało się dzieciom, oraz miało bardzo pozytywne walory wychowawcze. Bajka ta ukazuje, że piękno zewnętrzne nie zawsze jest korzystne dla człowieka i niekiedy przysparza cierpień. Calineczka była piękna nie tylko zewnętrznie. Miała dobre serce i stać ją było na bezinteresowną pomoc. Bajka kończy się szczęśliwie i jak to w bajkach bywa dobro zawsze zwycięża.
ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA W GR. "0"
324.10.2021r. w grupie „0”, odbyło się Święto Pieczonego Ziemniaka. Przedszkolaki zapoznały się z ,,Bajką o Ziemniaku'', z której w prosty sposób dowiedziały się skąd on pochodzi i jak trafił do Polski. Przyswoiły sobie również wiele ciekawostek i informacji na temat ziemniaka: jego różne nazwy oraz jakie potrawy można z niego zrobić. Przedszkolaki uczestniczyły w zabawach plastyczno-technicznych. Najwięcej radości sprawiły dzieciom samodzielnie wykonane „Ziemniaczane ludki” oraz degustacja pieczonych ziemniaczków.
Konkurs plastyczny „MAŁY ILUSTRATOR”
12Uczniowie klasy trzeciej: Sylwia Bzinkowska, Paulina Kowalczyk, Jakub Kowalczyk przystąpili do konkursu „MAŁY ILUSTRATOR”. Przedmiotem konkursu było wykonanie ilustracji do wybranych wierszy autorów z Grupy Literackiej „WIKLINA”. Podsumowanie oraz wręczenie nagród odbyło się 3 listopada w sali kawiarni Miejskiego Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej.
Podczas gali wręczania nagród swoje wiersze czytały autorki: Maria Wrzeszczewicz, Anna Zakrzewska, Małgorzata Biela i Bożena Kiełkiewicz. Każdy uczestnik konkursu znalazł przynajmniej jedną swoją pracę w książeczce z wierszykami dla dzieci pt. „STACJA WIERSZYKOWO”, którą otrzymał jako nagrodę.
Konkurs fotograficzny „Zbiory z naszych pól, ogrodów, sadów”#LaboratoriaPrzyszłości”
9Miło Nam poinformować, iż uczniowie: Dominika Piasecka, Bartosz Piwko, Amelia Bzinkowska, Sara Banaś, Liliana Banaś, Kacper Nowak, Alicja Zbroja, Kornelia Drużdż, Sylwia Bzinkowska, Igor Bzinkowski, Jan Michta, wzięli udział w Szkolnym Konkursie Fotograficznym „Zbiory z naszych pól, ogrodów, sadów”. Zadaniem uczestników było uchwycenie w obiektywie jesiennych darów pochodzących z pól, ogrodów i sadów. Fotografie konkursowe zostały wyeksponowane na szkolnym korytarzu. Jury w składzie: Pani dyrektor Barbara Gajewska, Panie Ewa Połeć i Monika Dulęba postanowiło nagrodzić wszystkich uczestników konkursu. Nagrody oraz pamiątkowe dyplomy zostały ufundowane przez Radę Rodziców.
Nad organizacją oraz przebiegiem konkursu czuwały Panie: Katarzyna Michta i Marzena Łabuda.
Jesienny spacer do lasu
W dniu 27 października 2022r. uczniowie z klas I - VI wybrali się na spacer do lasu z nauczycielami i z pracownikiem Nadleśnictwa Suchedniów . Pani leśnik ciekawie opowiadała o budowie lasu, jego mieszkańcach oraz znaczeniu lasu w przyrodzie i gospodarce człowieka. Dzieci poznały gatunki drzew iglastych i liściastych oraz rodzaje lasów. Dowiedziały się jak obliczać wiek drzew przy użyciu specjalistycznego sprzętu. Dzieci maiły możliwość zadawania pytań na interesujące je tematy. Obserwowały zmiany zachodzące w lesie na jesieni np. wybarwione na żółto i brązowo liście drzew, mchy i porosty rosnące na drzewach i glebie a nawet wiewiórkę robiącą zapasy na zimę. Na długo zapamiętają tę żywą lekcję przyrody.
Pamiętamy o zmarłych
„Umarłych wieczność dotąd trwa,
dokąd pamięcią im się płaci.”
Wisława Szymborska
26 października 2022 roku uczniowie klas IV – VIII wraz z opiekunami: Panią Izabelą Kutyłą – Paduch i Panią Agatą Fokt – Danielską odwiedzili cmentarz parafialny w Parszowie celem uczczenia pamięci zmarłych. Dzieci przypomniały sobie, jak należy zachowywać się na cmentarzu, by nie zakłócić spokoju zmarłych i osób odwiedzających to miejsce, oraz o konieczności dbania o zapomniane groby - w tym też o groby żołnierskie. Uczniowie pomodlili się za zmarłych i zapalili znicz przy Grobie Nieznanego Polskiego Żołnierza.
Wizyta na cmentarzu była dla dzieci dużym przeżyciem. Była to też bardzo ważna lekcja wychowania rodzinnego, obywatelskiego i patriotycznego, która niewątpliwie pozostanie uczniom w pamięci.
Logowanie
Godziny dzwonków
Niedziela 02.02.2025Galeria zdjęć
brak danychNasze media społecznościowe
Partnerzy