• Obwody elektryczne na lekcjach fizyki

          • Podczas lekcji fizyki ósmoklasiści zgłębiali tajniki dotyczące obwodów elektrycznych. Uczniowie dowiedzieli się, że obwód elektryczny to układ elementów tworzących drogę zamkniętą  dla prądu elektrycznego. Obwód elektryczny mogą tworzyć: źródło prądu, przewody elektryczne, włączniki oraz odbiorniki.  Ósmoklasiści poznali zasady przepływu prądu elektrycznego, nazwy i symbole podstawowych elementów obwodów elektrycznych oraz graficzne symbole elementów obwodów elektrycznych i sposoby ich łączenia. Wiedzą, jakie warunki muszą być spełnione, aby w obwodzie płynął prąd elektryczny.

            Poznane wiadomości mogli sprawdzić w praktyce, konstruując proste obwody elektryczne, wykorzystując do tego gotowe elementy. Mogli się też przekonać, jaka jest różnica między połączeniem szeregowym i równoległym.

            Na zakończenie ósmoklasiści tworzyli obwody elektryczne, korzystając z wirtualnego laboratorium na stronie WWW.gwo.pl.

            Na pewno zdobyta wiedza i praktyka przyda im się w życiu codziennym.

          • O prądzie elektrycznym na lekcjach fizyki

          • Oprócz wiedzy teoretycznej i rozwiązywania zadań obliczeniowych dotyczących napięcia i natężenia, uczniowie klas ósmych poznali na lekcjach fizyki między innymi warunki przepływu prądu w obwodzie elektrycznym oraz zasady rysowania schematów i budowania obwodów elektrycznych. Poznaną wiedzę zastosowali przy budowie obwodów elektrycznych prądu stałego.

            Uczniowie dowiedzieli się również, jaką rolę spełniają bezpieczniki i izolacja elektryczna.

            Chętni uczniowie mogli zgłębić tematykę prądu elektrycznego, wykorzystując ją w praktyce.

            Paweł Herman zbudował prosty obwód elektryczny, składający się ze źródła zasilania, przewodów i żarówki. Michał Majewski zaprezentował natomiast swoim koleżankom i kolegom różne rodzaje bezpieczników.

          • Pierwszy Dzień Wiosny w przedszkolu

          • 21 marca – pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, to doskonały dzień na spacer w poszukiwaniu i rozpoznawaniu oznak wiosny. Przedszkolaki śpiewając piosenkę „Maszeruje wiosna” dzielnie maszerowały szukając jej zwiastunów. 

          • Ogłoszenie

          • 20 marca (środa) o godz. 16.30 odbędzie się zebranie z rodzicami uczniów klas I-VIII. Serdecznie zapraszamy.

          • Konkurs Historyczny "Drogi do niepodległości. Polacy w latach 1794-1918"

          • 2 lutego 2024r. odbyły się szkolne eliminacje konkursu historycznego "Drogi do niepodległości. Polacy w latach 1794-1918" organizowane przez I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Starachowicach, Stowarzyszenie Przyjaciół I LO im. Tadeusza Kościuszki w Starachowicach "NASZA JEDYNKA" i Komisję Międzyzakładową Pracowników Oświaty i Wychowania w Starachowicach NSZZ "Solidarność".

            Miło nam poinformować, że aż 6 z 10 konkursowiczów przeszło do kolejnego etapu uzyskując ponad 40% prawidłowych odpowiedzi. Są to:

            Nadia El- Dursi kl. VIII

            Natalia Cholewińska kl. VIII

            Michał Majewski kl. VIII

            Kacper Obarski kl.VII

            Bartłomiej Puchalski kl. VII

            Cezary Szczygieł kl. VI

            Na podstawie nadesłanych protokołów Komisja Konkursowa opracowała listę uczestników zakwalifikowanych do etapu finałowego, który odbędzie się 22 marca. Oto ona:

            http://oswiata.starachowice.pl/?p=342

            Nad konkursem czuwała p. Małgorzata Banaś

            Serdecznie wszystkim gratulujemy

          • Wojewódzki Konkurs Historyczny "Gloria Victis. Powstanie Styczniowe na Kielecczyźnie"

          • 28 lutego 2024 roku uczniowie klas 7-8 przystąpili do zmagań do Wojewódzkiego Konkursu Historycznego "Gloria Victis. Powstanie Styczniowe na Kielecczyźnie", który zorganizowany został przez Zespół Szkół Informatycznych w Kielcach.

            Niezmiernie nam miło poinformować, że pięciu uczniów zakwalifikowało się do dalszego etapu. Byli to: Natalia Cholewińska, Nadia El-Dursi, Michał Majewski, Bartłomiej Puchalski i Kacper Obarski.

            Finał konkursu odbył się 14 marca 2023r. w Kielcach. Nasi reprezentanci podjęli się kolejnych zmagań i otrzymali wyróżnienie w postaci dyplomów i nagród rzeczowych. Miłą atrakcją przed ogłoszeniem wyników było wyjście do Kina Helios, gdzie mogliśmy obejrzeć film pt. "Powstaniec 1863", który bardzo mocno wtapiał się w klimat zagadnień konkursowych. Uczniowie byli zachwyceni ekranizacją i bardzo miło wspominają dzień zmagań z Powstaniem Styczniowym. To doskonała lekcja dla każdego z nich. Opiekunem merytorycznym była p. Małgorzata Banaś, która z rąk organizatorów otrzymała podziękowanie oraz książkowe publikacje historyczne.

          • Nadia LAUREATKĄ Wojewódzkiego Konkursu z Matematyki!

          • Nadia El-Dursi, uczennica klasy VIII, została laureatką Wojewódzkiego Konkursu z Matematyki organizowanego przez Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty dla uczniów szkół podstawowych w roku szkolnym 2023/2024.

            Do ostatniego III etapu Wojewódzkiego Konkursu z Matematyki Nadia przystąpiła 5 marca 2024 r. w Ostrowcu Świętokrzyskim.

            Laureatami tegorocznej edycji konkursu z matematyki zostało tylko 36 uczniów. Zatem znalezienie się w czołówce najlepszych matematyków w województwie nie należało do najłatwiejszych zadań, co niewątpliwie świadczy o ogromnym zaangażowaniu i doskonałym przygotowaniu naszej uczennicy.

            Nadii przysługuje wiele przywilejów. Osiągnięcie zostanie wpisane na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej, co niewątpliwie ułatwi Jej rekrutację do szkoły średniej. Uczennica zwolniona jest także z części matematycznej egzaminu ósmoklasisty. Zwolnienie jest równoznaczne z uzyskaniem z egzaminu ósmoklasisty z matematyki najwyższego wyniku – 100%.

            Kuratoryjne konkursy przedmiotowe to jedne z najważniejszych sprawdzianów wiedzy, w jakich mogą startować uczniowie. Udział w nich wymaga zarówno od ucznia, jaki i przygotowującego go nauczyciela, ogromnego zaangażowania oraz wielu godzin pracy. Na wszystkich stopniach konkursu (szkolnym, rejonowym i wojewódzkim) uczniowie rozwiązywali pisemny test zawierający zadania z matematyki. Zagadnienia często znacznie wykraczały poza program szkolny, zadania wymagały logicznego myślenia, wyobraźni przestrzennej oraz umiejętności sprawnego i bezbłędnego liczenia. Nielicznym udaje się dotrzeć do etapu wojewódzkiego, a następnie uzyskać tytuł laureata. W naszej szkole zdarzyło się to po raz pierwszy. Nadia każdy etap konkursu traktowała jak poważne wyzwanie, z którego wywiązywała się wzorowo, a wielomiesięczny wysiłek zaowocował sukcesem.

            Uczennicę do konkursu przygotowywała Pani Agata Fokt-Danielska.

            Gratulujemy!

          • Dzień Bezpiecznego Internetu 2024

          • W dniu 05.03.2024r. w naszej szkole odbyły się zajęcia edukacyjne dotyczące bezpieczeństwa w sieci przygotowane przez przedstawicieli Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego. Podczas zajęć nasi uczniowie wykazali się dużą wiedzą jak korzystać z Internetu biorąc udział w zadaniach przygotowanych przez organizatorów. Młodsze klasy tworzyły plakat pod hasłem „Bezpieczny Internet”, starsi uczniowie rozwiązywali test.

            Spotkaniu towarzyszyła maskotka Świętokrzyskiej Policji, która była dodatkową atrakcją dla dzieci.

          • Rozstrzygnięcie konkursu „Budowla z klocków LEGO nawiązująca do literatury”

          • Zadanie konkursu polegało na wykonaniu budowli  - projektu z klocków Lego nawiązującej do literatury. Mogła to być (do wyboru): postać z książki, atrybut bohatera książkowego, scena z książki czy komiksu, itp. Wpłynęło dużo prac, Jury miało problem z wyłonieniem najlepszej budowli, jednak postanowiło nagrodzić następująco:

            I miejsce - Alicja Zbroja - kl. 3, Nikodem Zbroja - kl. 1
            II miejsce - Maria Grdeń - kl. 4, Laura Nowak - kl. 2
            III miejsce - Lidia Krzepkowska - kl. 2, Dominika Piasecka - kl. 2

            Wyróżnienia:
            Aleksander Walkowiak - kl. 1,
            Antoni Kopeć - kl. 1,
            Jakub Kowalczyk - kl. 4,
            Paulina Kowalczyk - kl. 4,
            Kamil Strzelec - kl. 7,
            Maria Cholewińska - kl. 2,
            Natalia Cholewińska - kl. 8,
            Jan Spadło - kl. 2,

            Wszystkim uczestnikom gratulujemy i zachęcamy do udziału w następnych konkursach!

            Serdeczne podziękowania dla Rady Rodziców za ufundowanie nagród.

            Nad przebiegiem konkursu czuwały panie: Katarzyna Michta, Marzena Łabuda

        • Lista dzieci przyjętych do klasy I w roku szkolnym 2024/2025
          • Lista dzieci przyjętych do klasy I w roku szkolnym 2024/2025

          • 1.            Bracha Kacper

            2.            Czarnowski Antoni

            3.            El-Dursi Julia

            4.            Herman Rita

            5.            Jakubowski Antoni

            6.            Jałowska Alicja

            7.            Jorż Laura

            8.            Michta Kaja

            9.            Niewczas Daria  

            10.          Nowak Julia

            11.          Obarski Fabian   

            12.          Pikor Klara

            13.          Witkowska-Gac Zofia

            14.          Wojciechowski Jan

          • Rekrutacja do oddziałów przedszkolnych o w roku szkolnym 2024/2025

          • Rekrutacja do oddziałów przedszkolnych na rok szkolny 2024/2025 odbywać się będzie drogą elektroniczną.

            Po zarejestrowaniu dziecka na stronie http://nabor.pcss.pl  rodzic przynosi wydrukowany wniosek do sekretariatu szkoły. Wniosek o przyjęcie dziecka do oddziału przedszkolnego w roku szkolnym 2024/2025 rodzic składa do 15.03.2024r.

          • „Eksperyment z KLASĄ – projekt edukacyjny z CHEMII

          • Projekt został zrealizowany na lekcjach chemii z uczniami klasy VII i VIII pod okiem nauczycielki chemii -  pani Emilii Staniszewskiej.  Przedsięwzięcie miało na celu zainteresowanie młodzieży eksperymentowaniem w praktyce, czyli samodzielnym wykonaniem prostych doświadczeń.

            Uczniowie wykazali się kreatywnością i przygotowali bardzo interesujące i efektywne eksperymenty.

          • DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU 2024

          • 6 lutego 2024 r. obchodzimy kolejną edycję Dnia Bezpiecznego Internetu (DBI). Hasło przewodnie brzmi: "Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!”.  
            DBI ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci
            i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajamianie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu.

            Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Digital Europe”.

            Głównym partnerem DBI 2024 jest Fundacja Orange. Wydarzenie patronatem honorowym objąło Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Rzecznik Praw Dziecka. Partnerami akcji zostały firmy: SAMSUNGMetaGoogleLibrus oraz Cyfrowa Polska.

            W ramach DBI w naszej szkole są podejmowane różne inicjatywy promujące bezpieczne korzystanie uczniów z internetu, m.in.: udział uczniów w lekcjach online przygotowanych przez organizatorów akcji, konkursach i pogadankach, w Konferencji Asów Internetu organizowanej praz Fundację Szkoła z Klasą.

          • Rekolekcje Wielkopostne

          •  

            Aktualizacja!!

            W związku z decyzją księdza proboszcza Rekolekcje Wielkopostne zostały skrócone do 27.02.2024r. (wtorek).

            W dniach 26, 27.02.2024r. o godz. 10.00 odbędą się Rekolekcje Wielkopostne, msza św. w kościele z nauką rekolekcyjną. Wyjście do kościoła o 9.40. Po mszy powrót do szkoły i zajęcia odbywają się zgodnie z planem.

          • Walentynki w przedszkolu

          • Dzieci miały okazję zapoznać się z tradycjami Dnia 14 lutego, bo to przecież nie tylko dzień zakochanych, ale to przede wszystkim dzień miłości, sympatii, przyjaźni, okazywania pozytywnych emocji i dzielenia się nimi z innymi.W czerwonych strojach i wspaniałych humorach dzieci wzięły udział w różnych zabawach walentynkowych. Nie zabrakło spontanicznych emocji i dobrej zabawy.

        • Ogłoszenie!!!
          • Ogłoszenie!!!

          • Ferie zimowe dla uczniów klas I-VIII szkoły podstawowej trwają od 12.02.2024r. do 23.0.2024r. Oddziały przedszkolne w czasie ferii pracują bez zmian.