- Rys historyczny
- Otwarcie szkoły
- ZHP - harcerski dorobek
- Nadanie imienia szkole
- 20 - lecie szkoły
- Nadanie sztandaru szkole
- 35-lecie szkoły
- 40-lecie szkoły
- Stanisław Gralec i Włodzimierz Ksykiewicz byli kierownicy szkół w Parszowie i Mostkach
- Absolwenci
- 45 - lecie szkoły
- Zmiana imienia szkoły
- I Marsz Śladami Józefa Piłsudskiego
- 50 - lecie szkoły
- 55 - lecie szkoły
40-lecie szkoły
,,Wspomnienia są kartą historii
i stanowią skarbnicę przeszłości
głęboko zakorzenionej w sercach
i pamięci ludzkiej ...’’
Sobota 30 maja 2009r. była szczególnym dniem dla społeczności szkolnej, grona pedagogicznego, rodziców i pracowników obsługi Szkoły Podstawowej w Parszowie.
Właśnie wtedy obchodziliśmy 40-tą rocznicę powstania naszej szkoły.
Jubileuszowe obchody rozpoczęły się o godzinie 12.00 uroczystą mszą św. celebrowaną przez Ojca Opata Eugeniusza Augustyna, księdza proboszcza Henryka Wójcika, księdza proboszcza Emanuela Kolatorowicza i Ojca Floriana.
W sali gimnastycznej zgromadzili się zaproszeni goście: burmistrz Wąchocka p. Jarosław Samela, przewodniczący Rady Miasta i Gminy p. Sebastian Staniszewski, kierownik oddziału zamiejscowego Kuratorium Oświaty w Kielcach oddział w Starachowicach p. Andrzej Jakubiec, sekretarz gminy Wąchock p. Barbara Derlatka, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego p. Mariola Gałka, byli dyrektorzy: p. Teodora Klimkowska, p. Hipolit Lefek, p. Tadeusz Kosior,p. Halina Bzymek, p. Barbara Mączyńska, dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Wąchocku p. Dorota Janas, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Wąchocku p. Marian Susfał, wójt gminy Sitkówka- Nowiny p.Stanisław Barycki, przewodnicząca Rady Rodziców p. Ewa Ludew.
Swoją obecnością zaszczycili nas także nauczyciele uczący niegdyś w naszej szkole, przedstawiciele Komitetów Rodzicielskich działających w latach minionych, emerytowani pracownicy administracji i obsługi, absolwenci i rodzice.
Podniosły charakter odprawianej mszy św. nadawała Gminno- Szkolna Orkiestra Dęta- Nowiny pod dyrekcją Kapelmistrza Józefa Janaszka oraz uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr. 4 o profilu wojskowym z p. Tadeuszem Łętkowskim.
Oprawę słowno- muzyczną nabożeństwa przygotował chór szkolny pod kierunkiem nauczyciela religii p. Grażyny Sieczki i nauczyciela muzyki p. Dariusza Kellera.
Obecne były także poczty sztandarowe
Po mszy głos zabrała dyrektor szkoły p.Barbara Gajewska, która przedstawiła obecnym historię i dzień dzisiejszy naszej placówki. Złożyła na ręce byłych dyrektorów kwiaty będące podziękowaniem za ich długoletnią pracę pedagogiczno- wychowawczą.
Przemawiali do nas między innymi: p. Edward Przygoda- przedstawiciel Komitetu Budowy Szkoły, niezapomniana p. Teodora Klimkowska- pierwszy kierownik nowo wybudowanej szkoły, p. Andrzej Jakubiec, p. Mariola Gałka, p.Stanisłąw Barycki, absolwent naszej szkoły i radny Parszowa – Mirosław Kowalik.
Odczytany został list gratulacyjny od Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty- p. Małgorzaty Muzoł.
Po części oficjalnej przyszła pora na część artystyczną w wykonaniu naszych uczniów pod hasłem „Czterdzieści lat minęło…”. Młodzi artyści pod kierunkiem p. Bożeny Zarębskiej i p. Zofii Bzdręga pokazali na co ich stać. Zaprezentowali występ składający się z piosenek, wierszy, scenek chwilami wesołych, ale też skłaniających do refleksji. Akademię uatrakcyjniły tańce dziewcząt z zespołu APLAUZ, występ absolwentki szkoły Anety Zarębskiej oraz Dziecięcy Zespół Ludowy.
Nie zabrakło także Zespołu Pieśni i Tańca „Skokotliwi” z Mostek, który pokazał wiązankę tańców z regionu świętokrzyskiego. Swój repertuar przedstawili tez członkowie KGW „Parszowianie”.
Nad przebiegiem uroczystości czuwała sekretarz szkoły p. Katarzyna Grzelka, prowadząc część oficjalną i artystyczną według ustalonego porządku.
Bogato urozmaicony program sprawił, że wszyscy z uwagą oglądali występy i nagradzali artystów gromkimi brawami.
Następnie zgromadzeni udali się na zwiedzanie szkoły. Goście i absolwenci mogli przejrzeć dawne i obecne kroniki szkolne, zdjęcia zamieszczone w Galerii Absolwentów, archiwalne dokumenty z czasów budowy szkoły, wytwory uczniowskiej pracy i talentu, wystawę poświęconą mjr Ponuremu oraz militaria udostępnione nam przez Muzeum Orła Białego w Skarżysku- Kamiennej.
Dużym zainteresowaniem cieszyła się prezentacja multimedialna pt. „Jubileuszowa opowieść o Szkole Podstawowej w Parszowie” przygotowana przez nauczyciela matematyki i informatyki p. Agatę Fokt.
Wydany został także specjalny, jubileuszowy numer naszej szkolnej gazetki „Co w budzie piszczy?” zredagowany przez p. Edytę Spilską, p. Agatę Fokt, p. Katarzynę Grzelkę przy współpracy dyrektora i nauczycieli.
Wszyscy mogli skosztować przysmaków z wiejskiego stołu. Był także czas na rozmowy, wspomnienia i refleksje przy słodkim poczęstunku i kawie.
Na zakończenie obchodów Grupa Rekonstrukcyjno-Historyczna z Muzeum Orła Białego w Skarżysku- Kamiennej oddała na cześć „jubilatki” wystrzał z działa armatniego.
Jubileusz 40-lecia istnienia Szkoły Podstawowej w Parszowie to już przeszłość. Teraz pozostaje nam podziękować tym wszystkim, którzy swoje losy związali z naszą szkołą i czekać na kolejną rocznicę.
Trudno się nie zgodzić ze słowami piosenki, która rozbrzmiewała na zakończenie uroczystości:
„To nic, że mija czas.
Najważniejsze zostaje w nas.
To, co jest do powiedzenia-To zwykłe DO ZOBACZENIA!”
Jubileusz 40 – lecia naszej szkoły był wyjątkowa okazją do przypomnienia dokonań minionych pokoleń, oraz możliwością zaprezentowania tego, co najlepsze w obecnej działalności placówki.
Tym wszystkim, których zaszczytnie określamy mianem Przyjaciel Szkoły, którzy pomogli w organizacji i sprawnym przebiegu uroczystości jubileuszowych najserdeczniejsze podziękowania i wyrazy wdzięczności przekazuje dyrektor szkoły, komitet organizacyjny obchodów, cała społeczność szkolna, rodzice.
Oni wiedzą że:
„Nie bogactwa czynią człowieka szczęśliwym,
Ale ich dobre uczynki”.
Miquel de Cerrantes
Dyrektor szkoły składa serdeczne podziękowania na ręce rodziców, którzy tak licznie włączyli się w organizację jubileuszowych obchodów szkoły.