Darłówko 2015
Projekt "Zielona Szkoła" tradycyjnie realizowany był nad morzem - w tym roku 32 dzieci i opiekunowie - Grażyna Frankiewicz (kierownik), Katarzyna Lipińska, Edyta Spilska i dyrektor - Barbara Gajewska oraz Marzena Firkowska i Maria Pożoga przebywali w ośrodku "Piramida II" w dzielnicy Darłowa - Darłówko w dniach 7.06. - 12.06. 2015r.
Wyjazd odbywał się w niedzielę, dlatego dzień rozpoczęto udziałem we Mszy Świętej, którą odprawił ksiądz proboszcz Emanuel Kolatorowicz. Na zakończenie życzył dzieciom i opiekunom udanego pobytu i pobłogosławił wszystkich. Za odprawienie Mszy Świętej i życzenia, opiekunowie serdecznie podziękowali.
Plan pobytu w Darłówku zakładał liczne atrakcje na terenie ośrodka, jak również zwiedzanie Kołobrzegu, Darłowa i Darłówka.
Po 12 - godzinnej podróży wszyscy udali się nad morze, aby powitać Bałtyk tuż przed zachodem słońca.
Drugi dzień pobytu w ośrodku 'Piramida II" upłynął na zapoznaniu się z topografią terenu - dojściem do rozsuwanego mostu na rzece Wieprza, która dzieli Darłówko na część wschodnią i zachodnią i zakupem pierwszych pamiątek. Na plaży można było delektować się morskim powietrzem, karmić łabędzie i mewy, czy podziwiać widniejącą w oddali jedyną w Polsce zbudowaną na planie prostokąta latarnię morską.
9.06. grupa wyjechała do największego polskiego kurortu nadmorskiego środkowego wybrzeża - Kołobrzegu. Zwiedzanie rozpoczęto od Starówki będącej przykładem architektury gotyckiej. Stylowe kamienice, Ratusz Miejski i Bazylika Mariacka to najważniejsze zabytki tej części miasta. Stamtąd turyści przeszli obok Portu Jachtowego do Latarni Morskiej o wysokości 26 m., ze szczytu której podziwiano panoramę miasta i morze. W Muzeum Minerałów znajdującym się w podziemiach można było obejrzeć m. in. największą w Polsce muszlę, (150 kg), jaja dinozaura i wiele minerałów.
Z Latarni wszyscy przeszli Promenadą do najdłuższego (220m.) żelbetowego mola w Polsce i Pomnika Zaślubin Polski z morzem. Był też czas na relaks w kawiarence.
10.06. uczestnicy Zielonej Szkoły zwiedzali Darłowo. Rozpoczęto je od Zamku Książąt Pomorskich, gdzie przewodnik opowiedziała historię króla Eryka I Pomorskiego i oprowadziła turystów po starych komnatach zamkowych - sali balowej, kaplicy, sali chińskiej z kuferkiem z drzewa sandałowego. Do ciekawostek zamkowych należy także dwugłowe cielę, kocia mumia i rzeżba złotej gołębicy - talizmanu szczęścia króla Eryka i Cecylii, zaś na dziedzińcu - pomnik króla Eryka. Po zamku krąży też Biała Dama, która za okrucieństwa, jakich dopuszczała się za życia pokutuje tu po śmierci.
Zwiedzanie zakończono na Starówce. Średniowieczną architekturę Darłowa prezentują Baszty, Bramy, m. in. Wysoka, Kościół Mariacki z 1352r., piękne kamienice i domy, Plac Kościuszki i Pomnik Rybaka ku czci ludzi morza, znajdujący się na Rynku.
W przedostatnim dniu pobytu w pięknym Darłówku dzieci wypłynęły w rejs statkiem Król Eryk I. Z pokładu statku podziwiano morze i panoramę miasta.
Program Zielonej Szkoły w tym roku był bardzo napięty, a to m. in. ze względu na atrakcyjną ofertę ośrodka "Piramida II" - kąpiele w basenie, korty tenisowe, ściana wspinaczkowa, inhalacje, gimnastyka na plaży czy dyskoteka z grilem.
Wszystkim zajęciom towarzyszył intensywny pobyt nad morzem, gdzie delektowano się pięknym polskim wybrzeżem, piaszczystą plażą, różnymi gatunkami zwierząt, błękitnym niebem i morskim powietrzem.
Uczniowie brali udział w zajęciach dydaktycznych, prowadzili też dzienniczek podróży, a na zakończenie pobytu odbył się quiz podsumowujący pobyt na Zielonej Szkole.
Wykorzystując bliską odległość od morza (250 m.) po raz pierwszy wybrano się obejrzeć wschód słońca. Był to wyjątkowo niecodzienny poranek spędzony nad morzem.
Nieodłącznym elementem pobytu jest też zakup pamiątek, na który nie żałowano czasu.
Podróże kształcą, dlatego warto korzystać z możliwości, jakie daje taki wyjazd, tym bardziej, że szkoła może liczyć na pomoc sponsorów, którym w tym momencie dziękujemy.
Dyrektor szkoły, opiekunowie i uczestnicy wyjazdu dziękują sponsorom za wsparcie finansowe projektu Zielonej Szkoły w Darłówku.
Dziękują:
Urzędowi Miasta i Gminy Wąchock na czele z Burmistrzem Jarosławem Samelą
Bankowi Spółdzielczemu w Wąchocku na czele z Prezes Anną Latałą
Agnieszce i Dariuszowi Krogulec
Prezesowi Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Parszowa Mirosławowi Kowalikowi
Ks. Jackowi Kowalikowi
Panu Maciejowi Kowalikowi
Radnym z terenu Parszowa: Ewie Szczepańskiej, Mirosławowi Jaźwiec, Grzegorzowi Retkowskiemu
Sołtysowi Parszowa Arturowi Bzdręga