LOP
LIGA OCHRONY PRZYRODY (LOP)
Rok szkolny 2018/2019
Światowy Dzień Zwierząt
Uczniowie zaangażowani w obchody Światowego Tygodnia Zwierząt –
Wystawa Zwierząt -
Kl.0 – Igor Zdzymira – chomik
Kl.III – Natalia Cholewińska – żółw
Kl.IV - Sala Bartek – świnka morska
Kl.V – Martyna Łoboda - chomik
Kl.VI –Julia Firkowska - szynszyl
Kl.VII - Piotr Krogulec – świnka morska
Kl.VIII – Zofia Rymarczyk - gołąb
Uczniowie, którzy wykonali prace w formie plakatu na temat owadów pożytecznych –
Kl.VI – Barbara Pietruszka, Sandra Włodarczyk, Patryk Wojciechowski
Kl.VIII – Liwia Bobkiewicz
Prezenterzy: Barbara Pietruszka, Sandra Włodarczyk i Patryk Wojciechowski – kl.VI
Patronem zwierząt, ekologów i leśników jest św. Franciszek z Asyżu, a dzień wspomnienia o tym świętym w Kościele przypada 4 pażdziernika i to wtedy obchodzony jest Światowy Dzień Zwierząt.
Św. Franciszek głosił, że człowiek nie dominuje nad przyrodą, ale że wszyscy mieszkańcy Ziemi są braćmi, każdemu należy się pomoc, szacunek i każdy ma prawo do życia.
Podczas obchodów zwraca się uwagę na los bezdomnych zwierząt, zachęca do ich adoptowania, odbywają się zbiórki karmy do schronisk i dla zwierząt leśnych.
W tym roku tematem obchodów w szkole były owady pożyteczne. Przygotowano informacje o takich owadach, jak pszczoła, ważka, biedronka, złotook.
Owady te zwalczają szkodniki roślin, jak mszyce, czy przędziorki, ważka – komary i muchy.
O biedronkach i pszczołach wiemy prawie wszystko, natomiast na uwagę zasługuje ważka należąca do najstarszych ewolucyjnie współcześnie żyjących owadów, bo jej przedstawiciele pochodzą z dolnego permu, czyli sprzed 250 mln lat temu. To jeden z najlepszych lotników wśród owadów, potrafi latać we wszystkich kierunkach z prędkością 10m/s. Ważki jako jedne z niewielu zwierząt opanowały lot wiszący. Są też w stanie przewidzieć tor losu ofiary i lecą na zbliżenie. W Polsce jest 73 gatunki ważek spośród 130 w Europie, a niektóre są pod ochroną. Występują na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy.
Złotook (27 gatunków w Polsce) także jest pożyteczny. W ciągu 2 tygodni zjada około 450 mszyc. Ponieważ jest wrażliwy na mróz i zimą wlatuje do mieszkań, jest mylony z molem i zabijany. Nie stwarza on żadnego zagrożenia, nie jest natarczywy Warto go chronić, konstruując specjalne wabiące go kolorem budki usytuowane od strony słonecznej w pobliżu domu lub na drzewie. W jednej skrzynce może przezimować nawet kilkaset złotooków.
Te i inne ciekawostki zaprezentowane przez uczniów kl.VI zostały uzupełnione przez opiekuna LOP, który opowiedział o pożytecznej roli mrówek i jedwabników.
Mrówki budując korytarze, wentylują i nawilgacają glebę, natomiast jedwabniki to owady wytwarzające nić jedwabną z kokonów gąsiennic. Z jednego kokonu otrzymuje się ok. 1,6 km bardzo cienkiej nici. Obecnie jedwabniki nie występują już w warunkach naturalnych.
Podsumowując tę część spotkania, w którym w grupach uczestniczyli wszyscy uczniowie szkoły należy stwierdzić, że owady należy chronić, tak, jak inne grupy zwierząt, gdyż są naszymi sprzymierzeńcami, przyczyniają się też do tworzenia i oczyszczania gleby, gdyż zjadając szczątki roślin, rozdrabniają je i tworzy się próchnica. Nawet owady szkodniki są potrzebne, gdyż są ogniwami łańcucha pokarmowego.
Następnie odbyła się wystawa zwierząt – zadbanych przez swoich właścicieli świnek morskich, chomików, żółwia, gołębia i szynszyla, będącego ciekawostką wystawy, bo żaden z uczniów do tej pory nie hodował tego zwierzątka.
Dobrze, że można prowadzić hodowle zwierzątek, bo w ten sposób też chroni się je przed wyginięciem, np. grozi to chomikom.
Na koniec wyróżniono uczniów zaangażowanych w zbiórkę kasztanów dla zwierząt, które będą przekazane leśnikom.
Opiekun LOP dziękuje wszystkim uczniom zaangażowanym w obchody Dnia Zwierząt, dzięki którym można było przypomnieć, jak są ważne w życiu człowieka.
Rok szkolny 2017/2018
Dzień Zwierząt
Uczniowie zaangażowani w obchody Światowego Tygodnia Zwierząt – Wystawa Zwierząt -
Kl.”0”- Igor Zdzymira
Kl.I – Firkowski Stanisław,
Kl.III - Dziewięcka Julia, Kowalik Łucja, Sala Bartek, Marczewski Mikołaj
Kl.IV - Piwko Anna, Sieroń Aleksandra
Kl.V - Firkowska Julia,
Kl.VI - Majewski Bartek, Krogulec Piotr
Kl.VII - Obara Bartek, Rymarczyk Zofia, Szwed Nela
Uczniowie, którzy wykonali prace w formie plakatu na temat ssaków chronionych –
Kl.IV – Dominika Gębska, Joanna Kowalska, Radosław Kubicz, Martyna Łoboda, Anna Piwko, Bartek Piasecki, Zuzanna Ruzik, Aleksandra Sieroń, Aleksandra Sitek, Maciej Spadło, Oliwia Szybska, Kamil Utrata
Kl.V – Wojciechowski Patryk
Kl.VI – Aleksandra Bujnowska, Majewski Bartek, Łabuda Maja, Spilski Jakub
Październik jest miesiącem poświęconym zwierzętom z racji zbliżającej się zimy, aby zadbać o ich przetrwanie. Patronem zwierząt jest św. Franciszek i datę jego przejścia z tego świata (4.10) ogłoszono Światowym Dniem Zwierząt.
Członkowie Szkolnego Koła LOP przygotowali wystawę poświęconą ssakom chronionym. Wykonali piękne plakaty o wybranych zwierzętach – m.in. o wilku, niedżwiedziu, nietoperzu, delfinie, wielorybie, kozicy, świstaku, jeżu, bobrze, wydrze, suśle, dziku, jenocie, rzęsorku, smużce. Stanowiły one naukowe tło do obchodów święta zwierząt.
Ssaki są pod ochroną, ponieważ to im najbardziej grozi wyginięcie. Wiele z nich wytępiono zupełnie, jak żbika, czy głuszca. Gdyby na świecie nie było ssaków, świat byłby ponury. Zwierzęta są słabsze od nas i dlatego należy im pomagać. Po udzieleniu pomocy zwierzęciu, będziemy mieć radość w sercu i poczucie, że zrobiliśmy dobry uczynek.
Szkolna wystawa zwierząt zgromadziła takie okazy, jak: żółw, chomiki, gołąb, pieski, kotki, króliki i świnka morska.
Można było przyjrzeć się naszym „mniejszym braciom”, jak mawiał św. Franciszek i posłuchać prezentacji ich przez właścicieli. Wszystkie zwierzątka były urocze, dlatego jak tu ich nie kochać.
Opiekun LOP wyróżnił dzieci zaangażowane w obchody Dnia Zwierząt i wręczył uczestnikom wystawy obrazki z wizerunkiem św. Franciszka, a uczniowie, którzy wykonali prace o ssakach, otrzymali oceny celujące z przyrody.
Opiekun LOP jeszcze raz dziękuje wszystkim, a szczególnie uczniom klasy IV – tej, w której wszyscy zaangażowali sie w wykonanie projektu na temat ssaków chronionych oraz tym, którzy co roku biorą udział w Wystawie Zwierząt na czele z panią Moniką Marczewską, będącą corocznie już gościem Wystawy ze swoimi zwierzątkami. .
Warto jest chronić zwierzęta, gdyż to nasi najlepsi przyjaciele, którzy czują, słyszą, widzą i żyją! Jak ludzie! Nie są odporne na ból i znęcanie. Są też żródłem zabawy dla nas.
Dlatego należy chronić zwierzęta, by na świecie żyło się lepiej i w domu było weselej.
I dożywiać w zimie. Zwierzęta, jak każde istoty, mają prawo do życia.
Przy okazji opiekun LOP – u dziękuje serdecznie rodzinie Dominiki Nowak z kl.V za bardzo dużą ilość makulatury przekazaną na potrzeby świetlicy. Ogromne dzięki.
Rok szkolny 2016/2017
Dzień Ziemi
Spotkanie z przedstawicielem Koła Łowieckiego
Dnia 20.04.2017r. miało miejsce spotkanie z przedstawicielem Koła Łowieckiego – p. Jerzym Kuszewskim.
Odbyło się ono w ramach obchodów Światowego Dnia Ziemi.
Na wstępie gość przedstawił krótką historię łowiectwa w Polsce. Zaznaczył, że myślistwo było podstawą własnego bytu już u plemion słowiańskich. Głównym celem działalności kół łowieckich jest hodowla i ochrona zwierzyny: dokarmianie, przesiedlanie z odwodów mocniejszych do słabszych, ochrona łowisk przed kłusownikami, działania na rzecz prawidłowej gospodarki łowieckiej. Po nastaniu w Polsce ustroju feudalnego swobody w zakresie uprawiania myślistwa zostały ograniczone. Prawo polowania na zwierzynę grubą, to jest na: tury, żubry, niedźwiedzie, łosie, jelenie, dziki, rysie i dzikie konie przysługiwało panującym. Natomiast na zwierzynę drobną i dzikie ptactwo mógł polować każdy.
W średniowieczu polowano głównie konno z psami i sokołami, używano także sieci.
Z biegiem czasu przywileje myśliwskie, czyli prawo polowania otrzymała także szlachta, w wyniku, czego na przełomie XIV i XV wieku nastąpił zanik monopolu łowieckiego monarchy, a prawo polowania weszło w skład prawa rycerskiego. Związane to było z posiadaniem dóbr ziemskich. Właściciele takich dóbr w granicach swych posiadłości mogli swobodnie polować.
Zasada ta daje początek ustawodawstwa łowieckiego w Polsce.
Na przełomie XVI i XVII wieku łowiectwo w Polsce przeżywa okres rozkwitu. Polowanie jest uważane za zajęcie godne mężczyzny.Na przełomie XVII i XVIII wieku łowiectwo staje się składnikiem gospodarki leśnej i rolnej.
Wprowadzone zostały czasy ochronne dla zwierzyny.
Wzrastająca za sprawą ówczesnej literatury świadomość myśliwych, daje początki ruchom organizacyjnym. Ustanawiano w każdym powiecie okresy polowań. W 1860 r powstaje w Poznańskiem pierwsza na ziemiach polskich organizacja łowiecka.Organizacje łowieckie bardzo dbały o czystość własnych szeregów, uczyły należnej czci do ojczystej przyrody, jej szanowania i dumy z niej – patriotyzmu.
Nawiązując natomiast do najnowszej historii - dnia 13 października 1995 r. Sejm uchwalił nową ustawę – Prawo Łowieckie. Ustawa ta reguluje statut Polskiego Związku Łowieckiego i utrzymuje zasadę, że zwierzyna w stanie wolnym stanowi własność Skarbu Państwa.
Następnie omówiono zasadę odstrzału zwierząt chorych i jak np. po porożu można rozpoznać chore zwierzę. Wymaga to dużej umiejętności, co wiąże się z nabytym przez lata doświadczeniem.
Wszyscy mogli się dowiedzieć, że myśliwi działają w zgodzie z zasadami etycznymi.
Dlatego do myśliwych biegłych w sztuce należy odnosić się z podziwem, uznaniem i powszechnym szacunkiem.
W dalszej części spotkania p. Kuszewski zaprezentował broń myśliwską, co bardzo zaciekawiło uczniów.
Na zakończenie spotkania dzieci mogły zadać pytanie panu w związku z tematem spotkania.
Opiekun Koła LOP serdecznie dziękuje panu Jerzemu za ciekawą prelekcję wzbogaconą przywiezionymi eksponatami, a uczniom za wzorowe zachowanie, co świadczy o dużym zainteresowaniu tematem myślistwa.
Spotkanie z pszczelarzem
30 marca naszą szkołę odwiedził Pan Jerzy Kuszewski, pszczelarz, który przeniósł nas w niezwykły świat pszczół. Uczniowie dowiedzieli się, jak pracowitymi stworzeniami są pszczoły, poznali hierarchię panującą w ulu oraz rozmieszczenie "pokoików" w domkach tych owadów. Pan Jerzy pokazał strój pszczelarza, opowiedział o urokach swojej pracy. Zaprezentował pszczeli ul a także sprzęty potrzebne do hodowli owadów.
Zwrócił uwagę dzieci, jak ważne miejsce w przyrodzie zajmują pszczoły. Przedstawił różne ciekawostki na temat tych niezwykłych owadów.Zachęcał do spożywania miodu.
Odbył się również konkurs, podczas którego uczniowie pokazali, co zapamiętali z lekcji o pszczelarstwie.
Pan Jerzy barwnie nawiązał do historii pszczelarstwa w Polsce, a w szczególności do osób zajmujących się „latającym miodem”. Dzieci słuchały naprawdę z zainteresowaniem. Miały mnóstwo pytań, na które uzyskiwały wyczerpujące odpowiedzi.
Bardzo dziękujemy za wizytę Panu Jerzemu!
Dzień zwierząt
Rok szkolny 2015/2016
Spotkanie z przedstawicielem ŚiNPK
Jak co roku, tak i w tym odbyła się prelekcja i pokaz multimedialny na temat wybranych zagadnień przyrodniczych przygotowana i zaprezentowana przez przedstawicielkę Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych z siedzibą w Kielcach – panią Beatę Bętkowską.
Uczniowie mieli okazję poznać świat grzybów, skały, ciekawostki z życia popielicy. Poznali logo Parków – dziewięćsił popłocholistny i instrukcję wykonania budki lęgowej, a na zakończenie wysłuchali ciekawostek przyrodniczych. Jako podsumowanie otrzymali pamiątkowe nagrody (ołówki, książki) ufundowane przez kierownictwo ŚiNPK.
Opiekun LOP – u dziękuje za ciekawą prelekcję i nagrody oraz za podtrzymywanie tradycji corocznych odwiedzin w naszej szkole przedstawiciela Parków i tym samym zwrócenie uwagi na piękno przyrody.
Dzień Ziemi
Celem obchodów Światowego Dnia Ziemi jest zwrócenie uwagi na niebieską planetę, a idea troski o Ziemię łączy ludzi różnych krajów.
Ruch ekologiczny narodził się 22.04.1970r. w Stanach Zjednoczonych, wtedy to święto obchodzono po raz pierwszy. Jednak dopiero w 1990r. podjęto go w skali globalnej, doprowadzając do Szczytu Ziemi ONZ w 1992r. w Rio de Janeiro.
Organizatorzy Dnia Ziemi walczą głównie o czyste powietrze, czyli o ograniczenie emisji CO2 i przejście gospodarek świata na odnawialne żródła energii.
Akcentując obchody tego święta w szkołach, uczula się dzieci na właściwe zachowania w stosunku do przyrody teraz i w dorosłym życiu.
Dlatego zawsze warto mówić o potrzebie np. dokręcenia kranu, czy nierzucaniu papierków na trawnik.
Na ten dzień uczniowie przygotowali hasła o ochronie przyrody, a niektóre zostały umieszczone w gazetce. Natomiast uczniowie klas IV – VI wzięli udział w apelu poświęconym w tym roku życiu zwierząt łąkowych, wcielając się w role - zająca, jeża, motyla, ropuchy, myszki, trzmiela, pająka, biegacza i zagrożeniom ze strony wandali – ludzi, którzy niszczą np. mrowiska, hałasują, zrywają kwiaty chronione, podpalają trawy i śmiecą.
W drugiej części scenariusza zaprezentowano sąd nad ropuchą, rozwiązując problem, aby chronić je, a nie niszczyć, gdyż są bardzo pożyteczne.
W trzeciej części zaakcentowano hasła o ochronie przyrody. Każdy może wziąć w tym udział, zaczynając od swojego pokoju, a kończąc na pobliskim zagajniku.
Opiekun LOP serdecznie dziękuje wszystkim uczniom i rodzicom, którzy przyczynili się do obchodów Dnia Ziemi, zarówno od strony wizualnej (gazetka), jak w przygotowanie występu na apelu. A są to uczniowie: Lena Bobkiewicz, Aleksandra Bujnowska, Gabriela Szwed, Bartek Majewski, (kl.IV), Klaudia Adamska, Liwia Bobkiewicz, Julia Jażwiec, Wiktoria Nowak, Zosia Rymarczyk, Nela Szwed, Wiktoria Włodarczyk, (kl.V), Joanna Herman, Wiktoria Marczewska, Natalia Moskalczyk, Wiktoria Musiał, Klaudia Szafrańska (kl.VI) i pani Marzena Łabuda.
Dzień zwierząt 07.10.2015
W ramach obchodów Światowego Tygodnia Zwierząt (3 - 10. X.) w naszej szkole również zaakcentowano to święto - w tym roku pod hasłem "Zwierzęta chronione".
Członkowie szkolnego Koła LOP, do którego należą uczniowie klas I - VI przygotowali informacje o zwierzętach chronionych, zawierające ciekawostki z życia ptaków i ssaków chronionych. Prace uczniów zostały wyeksponowane na wystawie i posłużyły jako tło do spotkania w Dniu Zwierząt z gościem, uczniami szkoły i do wystawy zwierząt hodowlanych.
W tym dniu odbyło się spotkanie z przedstawicielem Nadleśnictwa w Skarżysku - p. Adrianem Grosem, który opowiedział o zwierzętach chronionych. Zaprezentował też ”Czerwoną Księgę” , w której zawarte są informacje o gatunkach zagrożonych wyginięciem. Przeprowadził quiz wśród uczniów o tematyce zwierząt. Wszyscy otrzymali atrakcyjne nagrody, za co serdecznie dziękujemy.
Następnie chętni członkowie LOP – u opowiedzieli kilka ciekawostek o wybranym ptaku, lub ssaku.
Kolejnym punktem spotkania była Wystawa Zwierząt Hodowlanych. Odbyła się ona dzięki wszystkim dzieciom , które zechciały poszczycić się hodowlą swoich małych zwierzątek: chomików, świnek morskich, szczurka, papugi i żółwia.
Opieka nad nimi wymaga cierpliwości i wytrwałości oraz sympatii do świata przyrody, dlatego właściciele zwierząt otrzymali dyplomy "Przyjaciela Zwierząt". Dyplom otrzymała również opiekunka szkolnej hodowli chomików – „Kaji”, „Śnieżki” i „Rudzielca” – Julia Jażwiec.
Należy zaznaczyć, że poprzez obserwację szkolnej hodowli już kilkoro dzieci zdecydowało się na zakup swojego zwierzątka. W tym momencie dziękujemy również dzieciom opiekującym się chomikami w czasie weekendów: Są to: Zuzia Ruzik, Jakub i Julia Jażwiec, Firkowska Julia, Bartek Sala, Bartek Majewski i inni.
Quiz przyrodniczy o zwierzętach chronionych przeprowadził opiekun LOP – u i uczennica Lena Bobkiewicz. Lena przygotowała też kolorowanki o zwierzętach. Konkurs wygrał Jakub Jażwiec.
Opiekunowie LOP - u - p. Frankiewicz Grażyna i p. Kamińska Bożena dziękują uczniom, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do świętowania Dnia Zwierząt, czy to poprzez Wystawę Zwierząt Hodowlanych, występ przed publicznością, czy plakaty z informacjami o zwierzętach. A są to:
Cholewińska Natalia, Sala Bartek, Kowalik Łucja, Dudek Weronika, Firkowska Julia, Glijer Jakub, Głowacz Julia, Nowak Dominika, Pietruszka Barbara, Włodarczyk Sandra, Sieroń Ola, Bobkiewicz Lena, Firkowska Olga, Kowalski Konrad, Krogulec Piotr, Majewski Bartek, Borowiec Kamila, Greco Giancarlo, Linkiewicz Mateusz, Rymarczyk Zofia, Kręcisz Damian, Marczewska Wiktoria, Miernik Wiktor, Szafrańska Klaudia, Tusznio Karol oraz p.Monika Marczewska.
Rok szkolny 2014/2015
Dzień Ziemi
Prelekcja ŚiNPK
Zajęcia przyrodniczo - edukacyjneW ramach działalności koła LOP dnia 9.10. 2014r. miały miejsce zajęcia z przedstawicielem Nadleśnictwa w Skarżysku – Kam. – p. Adrianem Grosem.
Wszyscy uczniowie szkoły obejrzeli ciekawą wystawę zwierząt leśnych – wiewiórka, bóbr, zając, lis, łasica, itp. oraz wysłuchali ciekawostek o życiu zwierząt leśnych.
Zajęcia wpisały się w obchody Światowego Tygodnia Zwierząt (3 – 10 pażdziernika).
W konkursie na temat zwierząt i nie tylko wzięło udział większość uczniów, otrzymując nagrody.
Zajęcia podobały się, dzieci były zainteresowane wykładem, o czym świadczyła ich aktywność poprzez zabieranie głosu w dyskusji o zwierzętach.
Opiekun SK LOP dziękuje przedstawicielom Nadleśnictwa – panom Adrianowi Grosowi i Robertowi Lipińskiemu za ciekawy pokaz oraz Dyrekcji Nadleśnictwa w Skarżysku za ufundowanie nagród dla uczniów.
Obchody Światowego Dnia Zwierząt
Obchody Światowego Dnia Zwierząt odbyły się dnia 7.10.2014r. Celem jest podkreślenie roli zwierząt w naszym życiu, ich pozytywne na nas działanie, ale też zwrócenie uwagi na los zwierząt porzucanych przez ich opiekunów. Data obchodów wiąże się z dniem śmierci patrona zwierząt i przyrody – Św. Franciszka z Asyżu.
W tym dniu grupa przyjaciół zwierząt zaprezentowała swoje hodowle takich zwierząt, jak – chomiki, kanarki, psy, koty, świnka morska i gołąb.
Wystawa zwierząt w szkole stała się już tradycją, wcześniej były też żółwie, a nawet zaskroniec. W tym roku nowością był gołąb, którego przyniosła Zosia i trzeba przyznać, że uczniowie potrafią zaskoczyć oryginalnością przynoszonych na wystawę zwierząt.
Dyplomy przyjaciela zwierząt otrzymali:
kl.III – Piotr Krogulec,
kl.IV – Kamila Borowiec, Julia Jażwiec, Zofia Rymarczyk, Mateusz Utrata, Mateusz Linkiewicz.
kl.V – Joanna Herman, Marczewska Wiktoria, Klaudia Szafrańska, Karol Tusznio.
kl. VI - Paula Fabijańska, Lena Firkowska, Natalia Milewska, Kacper Błaszczykowski.
Na zakończenie odbył się quiz na temat zwierząt i ciekawostek o nich, w którym wzięła udział klasa III.
Największą wiedzą wykazała się Wiktoria Martys, a następne miejsca zajęła Ola Bujnowska i Gabriela Szwed. Wszyscy otrzymali nagrody.
Natomiast gazetkę o ulubionych zwierzętach leśnych wykonali uczniowie klasy V
Rok szkolny 2013/2014
Budki lęgowe
Światowy Tydzień Zwierząt
Odbywa się w dniach 4 – 10 pażdziernika.
Jak co roku i w tym członkowie Szkolnego Koła Ligi Ochrony Przyrody zaprosili przyjaciół zwierząt do udziału w kolejnej, już dziesiątej Szkolnej Wystawie Zwierząt Hodowlanych.
Z zaproszenia skorzystali i następujące zwierzątka zaprezentowali: Firkowska Olga (żółw), Utrata Mateusz (chomik), Borowiec Kamila (chomik), Czechowicz Agata (chomik), Fabijańska Paula (papugi ), Firkowska Lena (szczur), Herman Asia (świnka morska).
Na wstępie opiekun Koła Ligi Ochrony Przyrody zwrócił uwagę na datę obchodów Światowego Dnia Zwierząt .
4 października jest to dzień śmierci miłośnika i patrona zwierząt – św. Franciszka z Asyżu. Dzień Zwierząt przedłużono do Tygodnia Zwierząt, aby zwrócić uwagę na ich los i problemy. W dyskusji poruszono tę tematykę, a także omówiono, na czym polega opieka nad zwierzętami. Jeśli ktoś podejmuje się zakupu zwierzątka, to podejmuje za niego odpowiedzialność i nie traktuje jak zabawkę, która można wyrzucić, kiedy się znudzi. Zwierzę czuje, kocha i cierpi, jak człowiek, tylko nie potrafi mówić.
Następnie odbyła się prezentacja przyniesionych zwierząt i bezpośredni kontakt z nimi poprzez dotyk, pogłaskanie, czy potrzymanie na rękach. Tutaj właściciele mogli się popisać umiejętnościami swoich podopiecznych iście akrobatycznymi, jak np. szczur, który wzbudził zainteresowanie swoją zwinnością, czy całujące się papużki nierozłączki.
Kolejnym punktem był quiz, który przygotowały i przeprowadziły Kamila Błaszczyk i Iwona Kubicz. Można było się dowiedzieć ciekawostek na temat wagi, wielkości zwierząt, itp. Uczniowie, biorący udział w konkursie, którzy zdobyli największą ilość punktów, otrzymali drobne upominki. Byli to m.in.: Bobkiewicz Liwia, Majewski Bartek, Sala Patryk, Milewski Wiktor, Martys Ola, Gębska Wiktoria, Bobkiewicz Wiktoria, Utrata Katarzyna, Piasecki Bartek, Sala Bartek i Spadło Marcin.
W konkursie plastycznym wygrała Klaudia Szafrańska i Wiktoria Musiał, otrzymując upominki.
Uczniowie biorący udział w Wystawie Zwierząt otrzymali dyplomy „Przyjaciela Zwierząt”.
Opiekun LOP – u serdecznie dziękuje tym, którzy przyczynili się do uświetnienia Wystawy i zaprasza za rok.
Rok szkolny 2012/2013
Dzień Zwierząt
W pażdzierniku obchodzony jest Światowy Dzień Zwierząt. Dnia 4 października w dzień wspominania w kościele Św. Franciszka z Asyżu, patrona zwierząt i ekologii w szkole odbywa się corocznie Wystawa Zwierząt Hodowlanych.
W krótkiej prelekcji opiekun LOP –u Grażyna Frankiewicz przedstawiła postać Św. Franciszka, jego umiłowanie do wszystkich stworzeń, których nazywał braćmi i siostrami.
Członkowie Ligi Ochrony Przyrody przygotowali po kilka ciekawostek o zwierzętach hodowlanych, które opowiedzieli dzieciom.
Następnie wszyscy mogli obejrzeć zwierzęta hodowane przez uczniów.
Tym razem swoich przyjaciół zaprezentowli:
Paula Fabijańska- chomik „Zyzio”, Ola Martys – chomik „Król skoczków”, Eliza Bzinkowska – królik „Snikers”, Angelika Goryca – papuga „Maciuś”, Filip Gembski – papuga „Zazu”, Karolina i Damian Kręcisz – chomik „Puszek”, Mateusz Utrata – świnka morska, Zosia Rymarczyk – królik, Lena Firkowska – kot „Pusia”, pani dyrektor – pies Dori, Daria i Wiktoria Marczewska – żółw „Jurek”, Kornel Banaś – chomik „Deal’ i szkolny chomik „Pluszowy”.
Pokaz zwierząt odbył się w dwóch etapach – dla uczniów klas młodszych i starszych.
Każdy mógł opowiedzieć o prowadzonej hodowli i pochwalić się swoim ulubieńcem.
Duże zainteresowanie wzbudził pies pani dyrektor, jego nietuzinkowa uroda i urok osobisty, jeśli tak można powiedzieć o psie. Podziękowania należą się wszystkim, dzięki którym mogła się odbyć wystawa.
Natomiast kolejny raz odwiedził nas żółw Wiktorii i Darii Marczewskiej, oraz papuga Filipa Gembskiego. Dziękujemy im za podtrzymywanie tradycji wystawy, bo gdyby wszyscy nam odmówili, nie byłoby jej.
Podobnie pani dyrektor, która przywiozła swojego ulubieńca, a sprawił on dzieciom dużo radości i powszechną wesołość.
Wiemy, jak dobroczynny wpływ wywierają zwierzęta na zdrowie i samopoczucie człowieka. Ludzie hodujący zwierzęta są bardziej zrelaksowani, przyjażniej nastawieni do świata, a np. głaskanie psa, czy kota obniża ciśnienie krwi i zmniejsza napięcie psychiczne.
Popularne stają się metody leczenia przez kontakt ze zwierzętami.
Na zakończenie opiekunowie otrzymali dyplomy „Przyjaciela zwierząt”.
W listopadzie grupa członków LOP–u rozpoczęła projekt na temat Parków Krajobrazowych Gór Świętokrzyskich. Uczniowie przygotowują mapy mentalne, na których zaznaczają granice Parków, rezerwaty, florę, faunę, uczą się nazw rezerwatów i potrafią dopasować je do poszczególnych Parków. Praca nad projektem będzie trwała do połowy kwietnia. Gotowy projekt zaprezentują w czasie obchodów Dnia Ziemi.
Spotkanie z przedstawicielem Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych
Dnia 7.02.2013r. szkołę odwiedzili przedstawiciele Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych z siedzibą w Kielcach. W prelekcji połączonej z prezentacją, którą poprowadziła pani Eliza Hłasko wzięli udział kolejno uczniowie klas IV – VI, I –III, kl. „O i przedszkole.
Temat prezentacji dotyczył flory, fauny, zabytków regionu świętokrzyskiego, a wzbogacony był ilustracjami roślin i zwierząt żyjących w poszczególnych Parkach. Dzieci zapoznawały się z definicją parku narodowego i krajobrazowego i czym się różnią poszczególne pojęcia. Rozpoznawały też gatunki roślin i zwierząt prezentowanych na ekranie. Odpowiadały na pytania zadawane przez prelegenta, np. czym się różni żmija od zaskrońca, itp. Obejrzały też film animowany pt. „Las i jego mieszkańcy’, w którym poruszony był problem zanieczyszczenia lasów. Na koniec odbył się quiz przyrodniczy jako podsumowanie zdobytych wiadomości. Uczniowie biorący w nim udział otrzymali nagrody ufundowane przez dyrekcję Parków.
Wyrażamy podziękowanie dyrekcji i przedstawicielom ŚiNPK za ciekawą lekcję, dotyczącą ochrony przyrody w naszym regionie.
ROK SZKOLNY 2011/2012
Spotkanie z przedstawicielem Koła Łowieckiego
Dnia 1.12.2011r. uczniowie klasy „0” i IV- VI wzięli udział w ciekawej lekcji o zasadach funkcjonowania Kół Łowieckich. Lekcję poprowadził reprezentujący Nadleśnictwo Suchedniów - pan Krzysztof Ptak.
Na wstępie uczniowie dowiedzieli się, na czym polega przynależność do w/w Koła, a także jakie są jego zadania. Mieli okazję przekonać się, że praca w tej organizacji polega nie tylko na selekcji zwierząt ze względu na złe zachowanie, żle zbudowane poroże, czy niszczenie roślin, ale też na trosce o nie, poprawę warunków ich bytowania i rozwoju populacji zwierząt dziko żyjących oraz współdziałaniu na rzecz ochrony środowiska przyrodniczego.
Następnie prowadzący wtajemniczył słuchaczy w terminologię łowiectwa. Dowiedzieli się m.in., co to są badyle i rosochy, szable, tabakiery i łopaty. Zapoznali się z nazwami samców i samic łosia, jelenia, sarny i dzika, w jakim celu wprowadza się odstrzał selekcyjny i co to jest introdukcja.
Jako podsumowanie tej części obejrzeli plansze m.in.z tropami zwierząt, a także z opisem jak wyglądają, czym się żywią i w jakim środowisku żyją.
Ostatnim punktem spotkania był pokaz multimedialny, gdzie mogliśmy obejrzeć film o ptakach zrealizowany przez zaproszonego gościa. Jedna z pasji leśnika to fotografia i jest on m. in. autorem kalendarza ściennego o Parkach Krajobrazowych Gór Swiętokrzyskich.
Na zakończenie pan leśniczy zachęcał uczniów do obserwowania i fotografowania zwierząt. Przekazał nam też plansze o zwierzętach łownych, jako darowizna dla szkoły od Koła Łowieckiego Nr 1 w Suchedniowie.
Natomiast uczniowie wręczyli przedstawicielowi Nadleśnictwa zebraną przez uczniów w ciągu jesieni karmę dla zwierząt leśnych.
Opiekun Szkolnego Koła LOP- u Grażyna Frankiewicz wręczyła dyplomy uczniom, którzy pomogli zbierać żołędzie i kasztany oraz wzięli udział w Szkolnej Wystawie Zwierząt. Otrzymali oni tytuł „Przyjaciela Zwierząt”. Są to uczniowie: Wojtek Pomocnik, Natalia i Wiktor Milewski, Ola Martys, Wiktoria Gębska, Daria Marczewska, Eliza Bzinkowska, Kasia Obarska, Emil Miernik, Kuba Borowiec, Nina Miernik, Patrycja Łabuda, Zuzia Bilska, Marek Bzinkowski, Emil Mika i Radek Wożniak
Podsumowując pragniemy podziękować panu Krzysztofowi Ptak za to, że znalazł czas, aby odwiedzić naszych uczniów i przekazać im ciekawe wiadomości o pracy Kół Łowieckich.
Dziękujemy także Kołu Łowieckiemu Nr 1 w Suchedniowie za piękne plansze o zwierzętach i Nadleśnictwu w Suchedniowie za umożliwienie spotkania z jednym z pracowników.
Światowy tydzień zwierząt
Sprzątanie Świata
Dnia 16.09.2011r. jak co roku o tej porze odbyła się akcja „Sprzątanie Świata”. Uczestniczyli w niej wszyscy uczniowie naszej szkoły pod opieką nauczycieli. Naszym celem była likwidacja zanieczyszczeń w okolicach szkoły, a przy okazji uświadamianie uczniom występków ludzi przeciwko naturalnemu środowisku.
Uczniowie chętnie włączyli się w akcję porządkowania terenu. Wszyscy byli zaangażowani, za co im serdecznie dziękujemy.
Sprzątanie świata to świetna lekcja ekologii, bo nie zdajemy sobie sprawy z tego, że nasze działania mogą zagrażać środowisku i naszemu zdrowiu.
ROK SZKOLNY 2009/2010
ROK SZKOLNY 2008/2009
Wycieczka LOP Św. Katarzyna – Łysica
Opiekunowie LOP - u z gminy Wąchock każdego roku w czerwcu organizują wycieczkę, będącą podsumowaniem całorocznej pracy z uczniami. W tym roku postanowiliśmy zdobyć Łysicę. Na wyprawę wraz z opiekunami: Elżbietą Niedziałek, Izabelą Adamczyk, Izabelą Kutyłą – Paduch i Grażyną Frankiewicz wybrało się 45 dzieci ze Szkoły Podstawowej w Wąchocku, Wielkiej Wsi i Parszowie. Przed wejściem na najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich odwiedziliśmy Muzeum Minerałów i Skamieniałości w Św. Katarzynie.
Obejrzeliśmy tu wystawę okazów minerałów i skamieniałości z całego świata, Polski i regionu oraz galerię krzemienia pasiastego, a także zwiedziliśmy szlifiernię kamieni.
Zachwycaliśmy się bogactwem form, barw i deseni tego niezwykłego świata podziemnych skarbów. Na zakończenie dokonaliśmy „niezbędnych” zakupów biżuterii w sklepie obok muzeum, a następnie skierowaliśmy się na szlak wiodący na szczyt. U jego podnóża zatrzymaliśmy się przy żródełku św. Franciszka, aby napić się wody, która ma ponoć leczyć choroby oczu. Po drodze podziwialiśmy piękny drzewostan jodłowo – bukowy Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Natomiast Łysica jest cała porośnięta lasem, skąd roztacza się ograniczony widok na Górę Miejską i Psarską. Szczyt otaczają gołoborza., czyli rumowiska skalne z piaskowców kwarcytowych.
Łysica znajduje się pod ścisłą ochroną, gdyż znajduje się na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Na jej szczycie znajduje się krzyż postawiony w 1930r. Nauczycielki przyrody Elżbieta Niedziałek i Grażyna Frankiewicz wygłosiły krótką prelekcję na temat Świętokrzyskiego Parku Narodowego i opowiedziały życiorys św. Franciszka – patrona ekologii, stawiając go za wzór dla obecnego pokolenia. Po wykonaniu pamiątkowych zdjęć udaliśmy się w droge powrotną.
Nasz wyjazd był możliwy dzięki pomocy finansowej władz Gminy i Miasta w Wąchocku, za co bardzo dziękujemy.
A oto lista śmiałków – zdobywców Łysicy - z Parszowa:
Damian Lasecki (kl. III), Hubert Firkowski i Hubert Lipiński (kl. IV), Martyna Dolęga , Anna Żak, Jowita Bujnowska, Angelika Miernik,(kl. V),Izabela Firkowska, Adrianna Nowak, Anita Lipińska, Grzegorz Linkiewicz, Bartosz Wojciechowski, Patryk Berus, Patryk Bujnowski,
Konrad Nowak (kl. VI).Dzień Ziemi
Dnia 22 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Ziemi.W tym roku obchody Dnia Ziemi odbywają się pod hasłem „ Z energią chrońmy Ziemię”.
Na początku apelu głos zabrała opiekunka LOP – u Grażyna Frankiewicz. W krótkim słowie wiążącym zwróciła uwagę na współczesne zagrożenia cywilizacyjne, takie, jak: dziura ozonowa, efekt cieplarniany, kwaśne deszcze, skażenia gleby i wody. Wszystko to dzieje się na naszej Ziemi, na której wszyscy żyjemy i od której jesteśmy uzależnieni. Nasza Ziemia to wszystko to, co nas otacza, czyli przyroda. A co to jest przyroda? Na to pytanie odpowiedzieli już uczniowie klasy IV, którzy w krótkiej inscenizacji zaprezentowali wiersz o przyrodzie, następnie zapoznali kolegów z młodszych klas z wygłądem flagi Dnia Ziemi i flagi ruchu ekologicznego.
Zwrócili uwagę, że Dzień Ziemi jest okazją do organizowania akcji mających uświadomić młodzieży oraz całemu społeczeństwu, ze należy dbać o nasze środowisko naturalne. Bardzo ważną sprawą dla Polski jest też ochrona klimatu. Ogromne znaczenie ma zachowanie każdego z nas.
Ziemia jest zagrożona, ma wiele kłopotów, ale są to przede wszystkim nasze kłopoty.
Każdego dnia jesteśmy obrońcami przyrody, wołamy o:
- czyste powietrze,
- czystą wodę,
- a jednocześnie każdego dnia używamy:
- milionów samochodów,
- wycinamy hektary lasów,
- korzystamy z milionów niepotrzebnych opakowań. Mamy więc wiele twarzy, wiele masek…
Dbanie o najbliższe środowisko powinno stać się nawykiem, choćby poprzez tak proste czynności, jak:
segregacja śmieci, oszczędzanie energii elektrycznej ( m.in.wyłączanie zbędnego oświetlenia,nie pozostawianie odbiorników radiowych i telewizyjnych w stanie czuwania ), oszczędzanie zużycia wody w gospodarstwach, oddawanie elektrośmieci do punktów zbiórki, itp.
Na zakończenie wykonawcy zaakcentowali, że musimy dbać o naszą Ziemię, bo:
„ Nasza Ziemia jest piękna
I najbliższa, bo nasza.
Dobra jak oczy matki, kiedy patrzą na nas....”
Częścią przyrody ożywionej są zwierzęta, a ponieważ nasi uczniowie je kochają, więc w Dniu Ziemi jest okazja, aby zaprezentować swoje hodowle. Wystawa zwierząt cieszy się co roku dużym powodzeniem, zarówno wśród zwiedzających, jak i wystawców. W tym roku już od rana był „ruch” w sali przyrodniczej, gdzie odbywała się wystawa zwierząt.
Obserwując ją w tym roku należy stwierdzić, że najbardziej ulubionymi zwierzątkami hodowlanymi są chomiki, bo było ich najwięcej. Jednak nie brakowało też oryginalnych zwierząt, takich, jak: żółwie i papugi, gołębie.
A oto lista pupilków wraz z ich imionami i ich właścicieli:
Chomiki: Kuba Gembski – Majdan, Beata Matla – Pusia, Kamila Jałowska – Pusia, Maja Fabiańska – Łatek, Jakub Borowiec – Łatek, Weronika Błaszczykowska – Jacek, Filip Gembski – Doda, Ola Głowacz – Miki,
Papugi: Dawid Miernik, Daria Spadło, Damian Lasecki – Zazu, Dominika Pająk - Polinezja i Poli.
Królik Józiu - Bartek Kaczmarzyk, żółw Tuptuś – Karolina Miernik, gołębie – Radek Wożniak, rybki – Patrycja Łabuda, Kotek Mruczek – Sylwia Głowacz, kotek – Ada Nowak,
Zaskroniec Willy – Patryk Bujnowski, żółwie – p. Agnieszka Kołodziej.
Opiekun LOP – u podziękował uczniom za umożliwienie zorganizowania wystawy i wręczył im dyplomy przyjaciela zwierząt. Pragniemy podziękować także pani dyrektor Barbarze Gajewskiej za ufundowanie dyplomów i pani Kasi Grzelce za ich wykonanie.
Na zakończenie opiekun LOP – u skorzystał z okazji, aby przy okazji święta, jakim jest Dzień Ziemi podziękować wyróżniajacym się członkom LOP – u. A są to:
Firkowski Hubert, Bartek Kaczmarzyk , Hubert Lipiński,Filip Milewski – kl. IV.
Patrycja Bzinkowska, Milena Filipiak, Angelika Miernik, Sandra Szczygieł – kl.V
Ada Nowak, Kamila Jałowska, Anita Lipińska – kl. VI.ROK SZKOLNY 2007/2008
Wystawa zwierząt
24.04.2008 Zwierzęta są składnikiem przyrody ożywionej i co roku w czasie obchodów Dni Ziemi pragniemy zaznaczyć ich obecność w naszym życiu. Zwłaszcza dzieci kochaj ą j e i zakładają
w domach przy pomocy rodziców różne hodowle. Są to świnki morskie, chomiki, rybki akwariowe, Al. Także papugi, żółwie, a nawet zaskrońce.
W tym roku mieliśmy także małe kotki i pieski, gdyż i nimi uczniowie chcieli się pochwalić. I tak na wystawie zaprezentowały się następujące zwierzęta:
KL VI:Patrycja Miernik: chomik Snikers
Ola Jasińska: pies Kajder
Kowalczyk Karolina: chomik Sharpey
Szwed Kinga: chomik Duduś, rybki
Kl: V: Kwiatkowska Agata: kotek Amelia
Nowak Ada: piesek Max
Matla Beata i Klaudia: chomik Pusia
Kl. IV: Żak Ania: chomik Benek
Kl. II: Patrycja Łabuda: chomik
Kl. I: Patrycja Głowacz: chomik Chrupka
Weronika Błaszczykowska: chomik Kubuś Puchatek
Patryk Czubak: chomik Gryzelda
Uczniowie mogli obejrzeć w/w zwierzęta, podziwiać ich urodę oraz zachowania, a właściciele—podzielić się wiedzą na temat hodowanego przez nich zwierzątka: jego zwyczajów, ulubionych przysmaków, zachowania w domu.
W nagrodę za trud włożony w opiekę nad zwierzętami i transport ich do i za szkoły, uczniowie otrzymali dyplom przyjaciela zwierząt i drobne upominki—ołówek i prospekty oraz zostali wyróżnieni na apelu z okazji Dnia Ziemi.Dzień Ziemi - "Nie ma życia bez wody"
22.04.2008 Dnia 22 kwietnia w naszej szkole co roku obchodzimy Dzień Ziemi. Z tej okazji odbywa się uroczysty apel o tematyce ekologicznej: ochrona lasów, powietrza i wody. Apel w tym roku odbył się pod hasłem: „Nie ma życia bez wody."
A oto obsada:
Narratorzy: Sylwia Głowacz, Beata Dudek, Martyna Dolega
Gargamel - Damian Wojtachnio (wlał do rzeczki eliksir)
Rzeczka — Jowita Bujnowska (zabrudzona przez Gargamela)
Ryby — Patrycja Bzinkowska, Paula Skowron, Sandra Szczygieł (zatrute przez rzekę)
Papa Smerf - Mateusz Kubicz (przez odpowiednie zaklęcie uratował rzeczkę)
Maruda - Kamil Mazurkiewicz (nie chciał sprzątać koło rzeczki)
Woda - Angelika Miernik (opowiedziała o zastosowaniu wody, której potrzebują wszyscy: ludzie, rośliny, zwierzęta).
Apel zakończyli narratorzy, podkreślając, że nie można wyobrazić sobie życia bez wody. To z niej zrodziło się życie i bez niej obejść się nie można. Powinniśmy czynić wszystko by utrzymywać świat w czystości i używać jej rozsądnie i oszczędnie. A oto kilka faktów związanych z wodą:
-3/4 Ziemi to woda
-z tego tylko 3% to wody słodkie, nadające się do picia
-z tych 3% - 2% uwięzione jest w lodowcach
-z pozostałego 1%-70% zużywa przemysł
-mieszkaniec miasta zużywa dziennie 1501 wody
-nasze ciało składa się w 75% z wody
Dlatego oszczędzajmy wodę, nie odkręcajmy jej przy myciu zębów (wpuszczamy do kanalizacji 381 wody) i kąpmy się pod prysznicem. Chociaż tyle możemy zrobić bo: „O to chodzi, moi mili, byście wody oszczędzili. Bo tu cieknie, tam zaś kapie, ten na próżno znów się chlapie.
Przecież:
Woda skarbem dla człowieka, ni minuty więc nie zwlekaj. Sprawdź swe krany, no a potem przypominaj wszystkim o tym"
Obchody Dnia Ziemi są też dobrą okazją do podsumowania pracy szkolnego koła Ligi Ochrony Przyrody.
A oto nazwiska uczniów wyróżnionych w pracy koła: Lena Glijer , Kinga Szwed, Karolina Kowalczyk, Wioletta Żak, Patrycja Miernik, Beata Matla, Klaudia Matla.
W/w uczennice przyczyniły się do założenia w pracowni przyrodniczej hodowli zwierząt: świnki morskiej, chomika i rybek akwariowych. Zbierały składki uczniowskie na działalność koła, zakupiły wyposażenie: klatki dla zwierząt, akwarium z wyposażeniem, karmę. Systematycznie dokarmiają zwierzęta, opiekują się nimi, zmieniają wodę w akwarium i trociny w klatkach. Za całoroczną pracę otrzymały drobne upominki ufundowane przez opiekuna oraz legitymacje członków LOP. W nagrodę pojadą również w czerwcu na wycieczkę, po którymś z wybranych przez opiekunów kół LOP w gminie parków krajobrazowych. Wycieczkę corocznie sponsoruje burmistrz gminy, dlatego uczniowie uczestniczą w niej gratisowo.