W roku szkolnym 2008/2009 rozpoczynamy edycję kolejnego Szkolnego Konkursu Matematycznego, którego celem jest rozwijanie zainteresowań matematycznych uczniów oraz pobudzanie uczniów do logicznego myślenia. Najlepsi uczestnicy zostaną nagrodzeni na koniec roku szkolnego.
ETAP I
Zadanie 1Tomek, Romek, Andrzej i Michał wypowiedzieli następujące zdania o pewnej liczbie naturalnej. Tomek: Liczbą tą jest 9. Romek: Liczba ta jest pierwsza. Andrzej: Liczba ta jest parzysta. Michał: Liczbą tą jest 15. Okazało się, że tylko jedno ze zdań wypowiedzianych przez Tomka i Romka jest prawdziwe i tylko jedno ze zdań wypowiedzianych przez Andrzeja i Michała jest prawdziwe. Jaka to liczba?
Zadanie 2Jaś przychodzi do pracowni internetowej codziennie, Karol co 2 dni, Staś co 3 dni, Adaś co 4 dni, Paweł co 5 dni i Piotr co 6 dni. Dziś pracownię odwiedzili wszyscy. Kiedy ponownie wszyscy do niej zawitają tego samego dnia?
Zadanie 3Pies waży 9 razy więcej niż kot, mysz jest 20 razy lżejsza od kota, a rzepa jest 6 razy cięższa niż mysz. Ile razy pies jest cięższy od rzepy?
Zadanie 4Ela przyszła na przyjęcie urodzinowe Ani 5 minut wcześniej niż Staś, lecz 3 minuty później niż Iwona. Iwona pierwsza opuściła przyjęcie. Wyszła 2 minuty wcześniej niż Staś i 5 minut wcześniej niż Ela. Ile minut dłużej od Stasia przebywała na przyjęciu Ela?
Zadanie 5Jaki jest obwód figury przedstawionej na rysunku?
Zadanie 6Która z poniższych figur jest następna w tym rzędzie?
ETAP II
Zadanie 7
Obwód kwadratu wynosi 8 dm. O ile należy zmniejszyć bok tego kwadratu, żeby pole nowopowstałego kwadratu wynosiło 36 cm2?
Zadanie 8
Oblicz sumę liczb a i b, jeżeli
Zadanie 9
Oblicz:
100 – 99 + 98 – 97 + 96 – 95 + ... + 4 – 3 + 2 – 1 =
Zadanie 10
Dwaj chłopcy przez dwie minuty zjadają dwa pączki. Ile pączków zje sześciu chłopców przez sześć minut?
Zadanie 11
Podaj dziewięćset dziewięćdziesiątą dziewiątą cyfrę po przecinku w rozwinięciu dziesiętnym ułamka 1/999.
Zadanie 12
Uzupełnij puste miejsca na rysunku liczbami 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 tak, aby suma liczb na każdym boku trójkąta była taka sama.