Ostatnie pożegnanie śp. Grażyny Frankiewicz
17 grudnia o godzinie 14:00 w Kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Skarżysku-Kamiennej odbyły się uroczystości pogrzebowe śp. Grażyny Frankiewicz.
W ostatniej drodze Pani Grażynie towarzyszyli rodzina, bliscy, a także pracownicy Szkoły Podstawowej w Parszowie, emerytowani pracownicy, uczniowie, absolwenci szkoły wraz z Rodzicami.
„Są chwile i ludzie, których się nie zapomina”.
W piątek, 17 grudnia 2021r. w naszej szkole odbyła się inscenizacja przygotowana przez uczniów i nauczycieli ku czci pamięci śp. Grażyny Frankiewicz.
Akademia miała charakter refleksyjny i połączona została z chwilą zadumy nad życiem i śmiercią w czasie przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia.
Całość spotkania rozpoczęła p. Małgorzata Banaś, która odczytała „Pastorałkę dla nieobecnych”. Dalszą część poprowadził Krzysztof Pikor, uczeń klasy VII, który zagrał na gitarze kolędę „Lulajże Jezuniu”. Wiersze deklamowane przez dzieci i młodzież wyrażały emocje związane z przygotowaniem do świąt.
"Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci" - W. Szymborska
Z żalem informujemy, iż w wieku 95 lat zmarła Pani Teodora Klimkowska, nauczycielka ucząca w starej szkole na górce w latach 50. Od 1 marca 1969r. do 31. 08. 1969r. pełniła funkcję kierownika naszej szkoły.
Teodora Klimkowska i Jej małżonek Tadeusz Klimkowski spędzili swoje młode lata w Parszowie. Byli wspaniałymi nauczycielami, wychowawcami oraz zwierzchnikami cieszącymi się szacunkiem i uznaniem wśród nauczycieli i społeczeństwa Parszowa. Oni to zainicjowali budowę nowej szkoły i doprowadzili do jej wybudowania.
Na zawsze pozostanie w naszych sercach i pamięci.
Z głębokim smutkiem i żalem zawiadamiamy, że zmarła Pani Grażyna Frankiewicz – nauczyciel pracujący w naszej szkole od 41 lat.
Wspaniały pedagog i wychowawczyni wielu pokoleń uczniów. Zapamiętamy Ją jako osobę pogodną, życzliwą, pełną poświęcenia, zaangażowania i pomysłów.
Rodzinie składamy szczere wyrazy współczucia, w tej trudnej dla wszystkich chwili.
Kartki dla Seniora z Domu Opieki w Parszowie
Kółko wolontariatu wraz z p. M. Banaś po raz kolejny wyszło z inicjatywą zbiórki kart świątecznych dla seniorów. Pomyśleliśmy, że otrzymana karta z życzeniami sprawi dużo radości starszym osobom, które mieszkają w Domu Opieki w Parszowie. Dzieci z wielką starannością tworzyły podarunki, chcąc obdarować każdego seniora.
Wspieramy uczniów w rozwijaniu kompetencji obywatelskich i społecznych!
Uczniowie klasy V wraz z wychowawczynią – Małgorzatą Banaś w bieżącym roku szkolnym realizują projekt Uniwersytetu Dzieci w Szkole pt. „Ja w społeczeństwie”.
To już drugi projekt z Uniwersytetu Dzieci w szkole, który realizuje klasa V. Poprzedni rok odnosił się do tematyki przedsiębiorczości. Uczniowie omawiali kolejne lekcje i etapy rozwoju młodego obywatela. Część zajęć była poświęcona również zagadnieniom dotyczącym sfery emocjonalnej, a dzieci poznawały siebie nawzajem.
Wycieczka mikołajkowa
W dniu 8 grudnia 2021r. uczniowie klas 4-8 naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce do Starachowic, zwiedzając Muzeum Przyrody i Techniki, a potem oglądając film „Czarny młyn” w kinie Helios. Wyjazd był zorganizowany w ramach prezentu mikołajkowego.
W Muzeum Przyrody i Techniki trwała akcja „Muzeum na Święta”. W tegorocznej edycji dzieci ze szkół podstawowych pod czujnym okiem pracowników Muzeum oraz swoich opiekunów: Pań: Agaty Fokt – Danielskiej, Małgorzaty Banaś, Edyty Spilskiej, Pauliny Grzelki, Edyty Mizury i Małgorzaty Szczygieł uczyły się przygotowywać ozdoby bożonarodzeniowe tradycyjnymi metodami. Wykonane przez nich bombki choinkowe mogły stać się doskonałym prezentem dla rodziców czy dziadków.
Zebranie z rodzicami
W dniu 17.12.2021r o godz. 16.30 odbędzie się zebranie z rodzicami dzieci z klas I-VIII
Mikołajki w gr. "0"
Jak co roku, 6 grudnia naszą grupę odwiedził Święty Mikołaj. Już od samego rana dzieci pięknie wystrojone z podekscytowaniem nasłuchiwały charakterystycznego dźwięku dzwoneczka, zwiastującego przyjście długo wyczekiwanego gościa. Święty Mikołaj dotarł na czas. Swoje wejście rozpoczął niezawodnym Ho, Ho, Ho!. Zmęczony dźwiganiem wielkiego worka z prezentami, ale jak zawsze uśmiechnięty usiadł przy pięknie ubranej choince i kominku. Spotkanie przebiegało w radosnej i przyjaznej atmosferze. Przedszkolaki przywitały Mikołaja wierszami i piosenkami, za co zostały obdarowane wspaniałymi upominkami.
Akcja wolontariatu "Gwiazdkę z nieba jeśli chcesz - dostaniesz.
Miło nam poinformować, że zakończyliśmy świąteczną zbiórkę gier, zabawek i książek dla dzieci z oddziału hematologii i onkologii w Kielcach. Akcja trwała od 19 listopada do 10 grudnia 2021r. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom, którzy przyczynili się do uśmiechu chorych dzieci. Bardzo ważne jest, by wspierać potrzebujących, a zwłaszcza młodych ludzi. Mamy nadzieję, że otrzymane prezenty dostarczą wiele radości w małych sercach pacjentów szpitala w Kielcach. Zbiórkę prowadziły p. Małgorzata Banaś i Marzena Łabuda.
Rozwiązanie konkursu "BajkiLEGO - Robotów"
Gratulujemy uczennicy klasy IV sukcesów w konkursie.
1Serdecznie gratulujemy Julii Chylak, uczennicy klasy IV, która wzięła udział w konkursie z pogranicza literatury i robotyki „Bajki LEGO – Robotów”.
Zadaniem uczestnika konkursu było przeczytanie wybranego opowiadania Stanisława Lema z książki „Bajki robotów”, a następnie ułożenie do tekstu konstrukcji z LEGO, wykonania zdjęcia i wysłania go wraz z opisem do organizatorów konkursu.
Mikołajki w klasie I
6 grudnia uczniowie klasy 1 obchodzili Mikołajki. W tym dniu dzieci przyszły do szkoły ubrane na czerwono, w pięknych mikołajkowych czapkach. Uczniowie otrzymali paczki mikołajkowe. Z zaciekawieniem przystąpili do otwierania prezentów, by poznać co przyniósł im Święty Mikołaj. Dzieci poznały legendę o Świętym Mikołaju zaprezentowaną w formie prezentacji multimedialnej, rozwiązywali zagadki i rebusy. Były także mikołajkowe puzzle, zadania z kodowaniem oraz wspólne śpiewanie piosenki "To Mikołaj Święty". Dzieci wykonały prace plastyczne - portrety przedstawiające postać Mikołaja. Na zakończenie dnia uczniowie obejrzeli bajkę pt. "Renifer Niko Ratuje Święta", gdyż Mikołajki rozpoczynają czas oczekiwania na najmilsze święta w roku - czas choinki, kolędy.. Wszyscy czekamy już teraz na Święta Bożego Narodzenia. Dzień ten okazał się dniem pełnym wrażeń, niespodzianek i radości dla uczniów kla
„Mały Miś w świecie wielkiej literatury”
W roku szkolnym 2021/2022 w Przedszkolu Pluszowego Misia nauczyciel bibliotekarz we współpracy z wychowawcą grupy realizuje Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Mały Miś w świecie wielkiej literatury”.
Celem głównym projektu jest rozwijanie i promowanie czytelnictwa. Projekt podzielony jest na moduły, które należy realizować w określonym terminie. Ich tematyka jest zgodna z kierunkami polityki Ministerstwa Edukacji i Nauki na rok szkolny 2021/2022.
Konkurs plastyczny dla przedszkolaków – wręczenie nagród
Dzięki dotacji rządowej z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa biblioteka szkolna pozyskała 149 nowości wydawniczych dla najmłodszych czytelników.
W ramach Programu, oprócz zakupu książek, prowadzone są działania promujące czytelnictwo. Jednym z nich był konkurs plastyczny dla przedszkolaków pt. „Moja ulubiona postać z bajki”. Powstało mnóstwo przepięknych prac z wykorzystaniem różnorodnych materiałów, w formie płaskiej lub przestrzennej. Dzieła małych artystów można podziwiać na wystawie.
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa
W roku szkolnym 2021/2022 nasza szkoła w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021 – 2025 otrzymała dotację rządową w kwocie 2500,00zł. na zakup książek do biblioteki. Wkład Gminy w kwocie 625,00zł został przeznaczony na zakup nagród książkowych dla dzieci z oddziałów przedszkolnych.
Andrzejki w świetlicy
„Przy zapalonej świecy,
Za zamkniętymi drzwiami,
Odgadnąć próbujemy,
Co ukrył los przed nami,
Wróżymy z butów, jabłek,
Lejemy wosk na wodę,
Co nam przyniesie przyszłość?
Kłopoty? Czy przygodę?
5Wróżby, nadzieje, zaklęcia…Jak głosi stare, polskie przysłowie: ”Na św. Andrzeja błyska pannom nadzieja”. Z okazji Andrzejek w świetlicy szkolnej odbył się Dzień Wróżb. Była to okazja do podtrzymania obyczaju, który w naszej kulturze miał niegdyś bardzo ważne znaczenie. Tego dnia dzieci mogły dowiedzieć się jaki zawód będą wykonywać, były wróżby z serduszek, aby dowiedzieć się jak będzie miała na imię ukochana osoba. Nie zabrakło też wędrowania butów przez całą salę oraz lania wosku przez klucz. W role wróżek wcieliły się koleżanki ze starszych klas.
Dyplom dla szkoły za udział w akcji XI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia (ŚDTM) (ang. World Multiplication Table Day) to akcja edukacyjna, której celem jest propagowanie zabawowej formy nauczania - uczenia się matematyki.
XI edycja akcji odbyła się 1 października 2021. W tegorocznej edycji wzięły udział aż 5643 szkoły z 27 krajów z całego świata (53945 szkół z Polski).
PRZESTRZENNA BUDOWA ATOMU – projekt edukacyjny z CHEMII
Projekt edukacyjny „Przestrzenna budowa atomu” został zrealizowany na lekcjach chemii w klasie VII. Koordynatorem i pomysłodawcą projektu była pani Emilia Staniszewska – nauczyciel chemii. Przedsięwzięcie miało na celu przede wszystkim podniesienie poziomu wiedzy na temat budowy atomów różnych pierwiastków. Każdy chętny uczeń miał możliwość wybrania pierwiastka, którego budowę wykona.
"Barbórka" w gr. "0"
2Dzieci z gr. „0” w ramach autorskiego projektu edukacyjnego „W świecie zawodów”, świętowały Dzień Górnika zwany - „Barbórką”.
Święta Barbara jest patronką górników, która przypomina o ciężkiej i niebezpiecznej pracy w kopalni,
zatem była to doskonała okazja do wzbogacenia wiedzy na temat ich pracy.
Andrzejki w gr. "0"
Koniec listopada, to czas Andrzejek - czarów, wróżenia, przepowiadania, co przed nami. Dzieci z gr.”0” również chciały zajrzeć w przyszłość, sprawdzić co je czeka. Przedszkolaki poznały tradycje i zwyczaje andrzejkowe. Dowiedzieliśmy się, co nas czeka w niedalekiej przyszłości (kto musi uważać na zdrowie, kto spotka kogoś dawno niewidzianego, kto pierwszy kogoś poślubi, ile prezentów dzieci dostaną od Mikołaja...) i tej bardziej odległej (np. jaki zawód wybiorą przedszkolaki w dorosłym życiu). Czy wróżby się spełnią - przyszłość pokaże. Pewne jest to, że przyniosły one nam wiele radości, były okazją do wspólnej zabawy. Ten magiczny dzień wróżb i czarów bardzo spodobał się dzieciom szczególnie, że tradycyjnie miały również krótką zabawę przy dźwiękach wesołej muzyki.
Logowanie
Godziny dzwonków
Poniedziałek 28.04.2025Galeria zdjęć
brak danychNasze media społecznościowe
Partnerzy