• Spławikowe Zawody Wędkarskie

W dniu 3 czerwca wzięliśmy udział w Spławikowych Zawodach Wędkarskich pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Wąchock organizowanych przez Wąchockie Towarzystwo Wędkarskie „Kamienna”. Drużyna w składzie:

- Kacper Szlęzak,

- Krystian Bartosik,

- Nadia Drużdż,

- Bartek Kamiński,

- Igor Zdzymira,

• Piętnasta Zielona Szkoła

Łeba 08.06-13.06.2023r

„Podróżować to żyć.”

– Hans Christian Andersen

W roku szkolnym 2022/23 – piętnasty raz wyruszyliśmy na Zieloną Szkołę. Grupa 38 uczniów z klas IV-VIII pod opieką pań: Barbary Gajewskiej, Izabeli Kutyły – Paduch, Marzeny Łabudy, Małgorzaty Szczygieł, Edyty Spilskiej i Marty Bogusławskiej – Cieślik wyruszyła nad Morze Bałtyckie. Celem była Łeba.

• Akcja #ZDROWOROSNA - W.Legutko

W maju dzieci z naszej szkoły przystąpiły do akcji ekologicznej #ZDROWO ROSNĄ organizowanej przez W.Legutko, która miała za zadanie przekonać najmłodszych, że uprawa roślin to nie tylko element zdrowego stylu życia, ale również świetna zabawa. W kreatywny sposób uczniowie oddziałów przedszkolnych i klas I-III wykazali postawy proekologiczne i zamiłowanie do zdrowej żywności.

• Ogłoszenie

W dniach 23 - 25.05.2023r. odbędą się egzaminy ósmoklasisty. W tych dniach nie ma zajęć dydaktychno - wychowawczych dla uczniów klas I-VII. Oddziały przedszkolne pracują bez zmian.

• Konstytucja 3 Maja

28 kwietnia w naszej szkole obchodziliśmy 232 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Z tej okazji został przygotowany apel pt. „Komu potrzebna jest historia?”.

W akademii wzięli udział uczniowie klasy VII. Natalia Cholewińska, Julia Jałowska, Lena Krzepkowska, Jakub Lendzion i Damian Mendak wystąpili w roli narratorów opowiadając o wydarzeniach z czasów panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego: I rozbiorze Polski, obradach Sejmu Wielkiego, uchwaleniu Konstytucji 3 Maja, konfederacji targowickiej, wojnie w obronie Konstytucji, II rozbiorze, powstaniu kościuszkowskim i III rozbiorze Polski. Przypomnieli o słabości państwa polskiego w XVIII w., agresywnych poczynaniach naszych sąsiadów i próbach wyrwania się z uścisku obcych mocarstw. W role zaborców wcielili się uczniowie: Nadia El-Dursi - caryca Katarzyna II, Michał Majewski – król Prus Fryderyk II i Wiktor Borowiec jako cesarz Austr

• Projekt z fizyki - Budujemy własne obwody elektryczne

W naszej szkole podczas lekcji fizyki, dotyczących prądu elektrycznego, uczniowie klasy ósmej mieli okazję spróbować swoich sił z elektrycznością. Na początek dowiedzieli się, że obwód elektryczny to układ elementów tworzących drogę zamkniętą dla przepływu prądu elektrycznego. Obwód elektryczny mogą tworzyć: źródło prądu, przewody elektryczne, włączniki oraz odbiorniki. Poznali zasady przepływu prądu elektrycznego, nazwy i symbole podstawowych elementów obwodów elektrycznych oraz graficzne symbole elementów obwodów elektrycznych i sposoby ich łączenia. Wiedzą, jakie warunki muszą być spełnione, aby w obwodzie płynął prąd elektryczny.

• Gminny Konkurs Matematyczny

25 kwietnia 2023r. w Szkole Podstawowej w Wielkiej Wsi odbył się Gminny Konkurs Matematyczny dla uczniów klas VII I VIII. Celem konkursu było m.in.: rozwijanie zdolności i zainteresowań matematycznych uczniów, rozwijanie potencjału intelektualnego uczniów, popularyzacja matematyki wśród uczniów, budzenie nawyku współzawodnictwa.
            W konkursie uczestniczyli uczniowie SP w Wąchocku, SP w Wielkiej Wsi oraz SP w Parszowie (przedstawiciele naszej szkoły to: Julia Grdeń, Nadia El – Dursi i Wojciech Pacek). Zadaniem uczniów było rozwiązanie arkusza składającego się z 10 zadań testowych oraz 3 zadań otwartych, w których musieli wykazać się logicznym rozumowaniem oraz wiadomościami i umiejętnościami z zakresu wielu zagadnień matematycznych.

• Obwody elektryczne na lekcjach fizyki

Na lekcjach fizyki uczniowie klasy ósmej konstruowali proste obwody elektryczne. Wykorzystywali do tego walizkę, która zawierała podstawowe elementy obwodów elektrycznych oraz Eksperymentarium z plusem - Obwody prądu stałego – wirtualne laboratorium na stronie WWW.gwo.pl.

Bezpieczna zabawa z prądem opierała się na zbudowaniu według instrukcji konkretnych schematów. Uczniowie mieli okazję poznać reguły łączenia poszczególnych elementów obwodu: baterii, wirnika, żarówek, wyłącznika. W praktyce mieli okazję zauważyć różnice pomiędzy połączeniem szeregowym i równoległym.

• #SprzątamyDlaPolski

21 kwietnia 2023r. nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiej akcji ekologicznej #SprzątamyDlaPolski. Udział w wydarzeniu wzięły klasy IV-VIII.

Akcja ma charakter cykliczny, bowiem już kolejny raz bierzemy udział w kampanii, wykazując tym samym postawę proekologiczną. Ogólnopolska inicjatywa jest realizowana poprzez zorganizowane grupowe sprzątanie terenów zielonych na terenie całej Polski. My sprzątaliśmy tereny zielone wokół szkoły oraz ulicę Spacerową.

• "ŁĄCZY NAS PAMIĘĆ"

Z okazji 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim Szkoła Podstawowa w Parszowie przyłączyła się do akcji organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Jest to ogólnopolska akcja społeczno-edukacyjna.

19 kwietnia przypadła 80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie.

Tego dnia w naszej szkole uczniowie klas I-VIII przystąpili do akcji poprzez zrealizowanie lekcji według scenariuszy, obejrzenie filmu lub słuchowiska oraz wykonaniu żonkili -symbolu Powstania Żydowskiego.

• „MISTRZ SYMBOLIKI CHEMICZNEJ”

W kwietniu 2023 roku w naszej szkole odbył się konkurs „Mistrz symboliki chemicznej”.
            Celem konkursu była popularyzacja wiedzy chemicznej oraz łączenie nauki z zabawą.
            W konkursie uczestniczyli uczniowie z klasy siódmej. Uczniowie wykazali się bardzo dobrą
            znajomością nazw i symboli 118 pierwiastków znajdujących się w układzie okresowym, które
            musieli podać w określonym czasie.

Poniedziałek 29.04.2024