- Rys historyczny
- Otwarcie szkoły
- ZHP - harcerski dorobek
- Nadanie imienia szkole
- 20 - lecie szkoły
- Nadanie sztandaru szkole
- 35-lecie szkoły
- 40-lecie szkoły
- Stanisław Gralec i Włodzimierz Ksykiewicz byli kierownicy szkół w Parszowie i Mostkach
- Absolwenci
- 45 - lecie szkoły
- Zmiana imienia szkoły
- I Marsz Śladami Józefa Piłsudskiego
- 50 - lecie szkoły
Zmiana imienia szkoły
"Czuł się dumnym, że jest synem tej Rzeczypospolitej zwycięskiej, przepotężnej, o której bramy wszelka złość, wszelki zamach, wszelkie ciosy tak rozbijają się i kruszą, jako mocy piekielne o bramy nieba."
Henryk Sienkiewicz – Ogniem i mieczem
Uchwałą nr XXV/157/ 2016 Rady Miejskiej w Wąchocku z dnia 29 grudnia 2016 r. na wspólny wniosek Rady Pedagogicznej, Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej w Parszowie, uchwalono zmianę imienia Szkoły Podstawowej im. Ludowego Wojska Polskiego na Szkołę Podstawową im. Wojska Polskiego.
Dyrektor Szkoły, Rada Pedagogiczna, Samorząd Uczniowski oraz Rada Rodziców Szkoły Podstawowej w Parszowie zwrócili się z wnioskiem o poddanie pod obrady Rady Miejskiej projektu zmiany imienia szkoły z Ludowego Wojska Polskiego na Wojska Polskiego.
Nadanie imienia szkoły należy do kompetencji organu prowadzącego. Placówce edukacyjnej imię nadaje organ prowadzący na wniosek rady szkoły lub wspólny wniosek rady pedagogicznej, rady rodziców i samorządu uczniowskiego.
Życzeniem społeczności Szkoły Podstawowej w Parszowie jest zmiana imienia szkoły na: Wojska Polskiego . Organy szkoły skierowały do dyrektora, p. Barbary Gajewskiej, wniosek o zmianę patrona argumentując, że obecny patron kojarzy się z okresem PRLu, a wręcz utożsamiany jest z ustrojem totalitarnym.
Wybór nowego imienia nastąpił zgodnie z przewidzianymi prawem procedurami i po uwzględnieniu w głosowaniu wszystkich podmiotów szkoły.
Zmiana imienia na Wojska Polskiego sprawi, iż będziemy dumni, iż uczęszczamy do szkoły, która nosi tak zaszczytne imię. Armia polska wielokrotnie broniła naszych granic przed obcymi najeźdźcami. Dla młodego pokolenia, czyny świadczące o szczególnej ofiarności i odwadze naszych żołnierzy w umacnianiu obronności Rzeczypospolitej Polskiej zasługują na najwyższe uznanie.