• Drużyna Harcerska

        • 113 Drużyna Harcerska
          im.Henryka Dobrzańskiego „Hubala”.



          W Szkole Podstawowej im.Ludowego Wojska Polskiego w Parszowie od roku 1950 działa drużyna harcerska.

          Podlegamy pod Komendę Hufca w Starachowicach.




          DRUŻYNA DAWNIEJ…

           


          Działalność harcerstwa w Szkole Podstawowej w Parszowie datuje się od września 1950 roku. 59 lat trwania to życie i praca kilku pokoleń. Nie sposób więc
          w krótkim zarysie pokazać całości wydarzeń. Poprzestanę więc na najważniejszych, które miały wpływ na rozwój harcerstwa w naszej szkole.
          Początkowo drużyna harcerska liczyła 85 członków, ale różnorodność prowadzonych zajęć spowodowała bardzo szybki ich wzrost. W latach 1968-1973 działały 2 drużyny harcerskie i 4 zuchowe, a liczba członków wahała się od 160 do 180. W tym okresie funkcję szczepowej pełniła Longina Janas, zaś drużynowymi były: Teresa Defler, Czesława Lech, Irena Herman, Julita Adamiec, Grażyna Zawadka.
          11 maja 1974 roku odbyła się ważna w życiu szkoły i harcerzy uroczystość. W tym dniu, szczepowi harcerskiemu przy Szkole Podstawowej w Parszowie nadano imię „Majora Hubala”, a na ręce szczepowej Longiny Janas, wręczono sztandar, ufundowany przez Komendę Hufca w Starachowicach.
          Na przestrzeni lat 1977-1990 funkcję szczepowej pełniły: Elżbieta Ciok, Leokadia Kozieł, Marzena Oziomek, Jolanta Gralec, Teresa Kwietniewska, Maria Dąbrowska. W tym czasie liczba działających drużyn zmieniała się. Największą odnotowano w roku szkolnym 1985/1986: 7 harcerskich i 6 zuchowych.
          Lata 1990-2005 nie sprzyjały harcerzom. Drużyna działała słabo albo w ogóle, gdyż brak jest wzmianek na ten temat w kronikach i innych dokumentach szkolnych.
          Reaktywacja drużyny harcerskiej nastąpiła 1.X. 2006 roku. Wówczas przyjęła ona nazwę 113 Drużyny Harcerskiej im.mjr. Henryka Dobrzańskiego pseudonim „Hubal”. Została powołana rozkazem Komendanta Głównego z Komendy Hufca w Starachowicach. Jej opiekunem w latach 2006-2008 była Izabela Opozda. W tym czasie jednym z ważniejszych wydarzeń był udział harcerzy w uroczystościach Nawiedzenia Kopii Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w Parszowie.
           
           
           
           
           
           
           
           
           
          Działalność Drużyny Harcerskiej
          w roku szkolnym 2008/2009



           

          Opiekę nad drużyną pełniły: Edyta Spilska, Katarzyna Lipińska i Agata Fokt. W ramach swojej działalności harcerze uczestniczyli w imprezach szkolnych, gminnych i powiatowych.


          Ważniejsze wydarzenia:

          - udział w uroczystościach kombatanckich na Wykusie,
          - opieka nad opuszczonymi grobami na cmentarzu parafialnym
          - udział w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy (zebrano kwotę 737,62zł. i 1$)
          - zbiórka zabawek dla dzieci z rodzin ubogich
          - współpraca z Fundacją „Przyjaciele dla Zwierząt”.
           
           




          DRUŻYNA DZIŚ…


           

          W roku szkolnym 2009/2010 opiekunami drużyny są Edyta Spilska i Katarzyna Lipińska.

          Najważniejsze zadania na nowy rok szkolny to:
          - opieka nad cmentarzem parafialnym
          - działalność charytatywna (zbiórka zabawek i odzieży dla dzieci z rodzin ubogich, opieka nad koniem „Hebanem”, udział w WOŚP”).

          W skład drużyny harcerskiej wchodzą uczniowie klas IV– VI
           



           


           


           


           


           


                          
           
           

          Zawody ratownicze

           

          25 września 2009 roku na terenie Harcerskiego Ośrodka Wypoczynkowego „Lubianka” odbyły się Wojewódzkie Młodzieżowe Zawody Ratownicze o Puchar Starosty Starachowickiego – Starachowice 2009.

          Wzięli w nich udział uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu naszego powiatu, w nich także przedstawiciele 113 Drużyny Harcerskiej w składzie: Konrad Nowak, Radosław Stankowski, Wojciech Wójcik, Patryk Berus i Bartek Wojciechowski. Do tych zawodów nasi chłopcy zostali przygotowani przez Katarzynę Grzelkę, Katarzynę Lipińską i Edytę Spilską.
          Musieli się wykazać znajomością wiedzy teoretycznej z zakresu udzielania pierwszej pomocy oraz zastosowaniem jej w praktyce.

          W tegorocznych zawodach nasza drużyna została wyróżniona i nagrodzona pamiątkowym dyplomem.

          Jesteśmy bardzo dumni z naszych młodych ratowników.

           

           

           

           

          Pomagamy   

          Dobry bądź i szlachetny, bądź do pomocy gotowy!

          Johann Wolfgang Goethe

           

          W grudniu nasze harcerki: Milena Filipiak i Iza Firkowska wraz z opiekunkami: Katarzyną Lipińską i Edytą Spilską, udały się do organizacji Caritas działającej przy klasztorze w Wąchocku. Celem tej wizyty było przekazanie dla dzieci z rodzin ubogich maskotek, zabawek i odzieży używanej. Rzeczy te były zbierane przez cały miesiąc listopad na terenie naszej szkoły. W tym miejscu chcielibyśmy podziękować wszystkim darczyńcom za ich dobre serce.

           

           

           

           

          XVIII Finał WOŚP

           

          10 stycznia 2010 roku po raz drugi nasi harcerze kwestowali jako wolontariusze WOŚP. Dzięki ich wspaniałej postawie i hojności naszych mieszkańców zebraliśmy 3 960,09 zł.
          Nasze wolontariuszki: Wioleta Woźniak, Kamila Błaszczyk, Iza Firkowska, Angelika Miernik, Milena Filipiak i Natalia Miernik już od godziny 8:00 kwestowały pod kościołem. Od godz.13.00 do godz. 20.00 zbierały pieniążki na terenie naszej szkoły, w której została zorganizowana impreza towarzysząca XVIII Finałowi WOŚP. W trakcie jej trwania działał salon piękności, punkt medyczny, punkt gastronomiczny, kącik plastyczny. Zorganizowano loterię fantową, kiermasz książek, karaoke, licytację. Muzyczną oprawę zapewniły zespoły: Rainfall, Bright Night, Geminus. Punktualnie o godz. 20.00 wysłano światełko do nieba. Przedstawiciele naszej drużyny w składzie: Konrad Nowak, Patryk Berus, Wojtek Wójcik, Radek Stankowski i Bartek Wojciechowski udzielali rad jak postępować w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia.

          Tegoroczny finał uznaliśmy za wielki sukces zarówno naszej szkoły jak i 113 Drużyny Harcerskiej.

           DO ZOBACZENIA ZA ROK!!! SIE MA!!!

           

           

           

           

           

          Remont sali z przeznaczeniem na harcówkę

          Na przełomie stycznia i lutego 2010 roku rozpoczęliśmy remont sali z przeznaczeniem na harcówkę. Dzięki pracy wielu osób oraz sponsorom działania te przebiegają sprawnie. Mamy więc nadzieję, że już niedługo będziemy się cieszyć z własnego "miejsca na ziemi".

           
           
           
           

           

           

           

           

          Harcerska Akcja „PODAJ DŁOŃ”

          – pomoc rodzinom poszkodowanym w powodzi

           

          Nasza 113 włączyła  się w akcję pomocy powodzianom.

          W dniach 26.05 – 01.06.2010 na terenie naszej placówki prowadziliśmy zbiórkę:

          - materiałów biurowych do wyprawek szkolnych (zeszyty, długopisy, ołówki, plecaki, a także zabawki, książki itp.)

          - środków przemysłowych (mydła, proszki, szampony itp.)

          - produktów żywnościowych o długotrwałej przydatności do spożycia (kasza, ryż, makaron itp.)

           

          Wszystkim ludziom dobrej woli Serdecznie dziękujemy!!!

           

           

          ROK SZKOLNY 2010/2011

           

           

          71 rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego

           

          27.09.2010r. przy kapliczce św. Jacka w Wąchocku, odbyły się obchody 71-rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego, na których udział zaprosili: Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, Koła w Wąchocku i Starachowicach, Związek Harcerstwa Polskiego, Hufiec Starachowice oraz Burmistrz Miasta i Gminy Wąchock.

          Na tej uroczystości naszą szkołę reprezentowali: dyrektor szkoły Barbara Gajewska, harcerze: Karolina Miernik, Monika Szlęzak, Filip Milewski z harcerskim sztandarem oraz opiekunowie: Katarzyna Lipińska i Edyta Spilska.

          O godzinie 11.00 rozpoczęła się Polowa Msza św., którą celebrował proboszcz parafii Wąchock O.Honoriusz.

          Po jej zakończeniu nastąpiły przemówienia. Głos zabrał m.in. Burmistrz Miasta i Gminy Wąchock Jarosław Samela oraz druh Stefan Derlatka.

          Na zakończenie uroczystości złożono kwiaty oraz zapalono znicze pod tablicą pamiątkową Armii Krajowej.

           

           

          Poświęcenie Kaplicy Nauczycieli

           

           

          17.10.2010r. w Sanktuarium Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie – Godowie odbyło się uroczyste otwarcie i poświęcenie kaplicy 37 bohaterskim nauczycielom z terenu dawnego powiatu iłżeckiego, z siedzibą w Starachowicach, którzy zginęli podczas II wojny światowej. Kaplica  umieszczona jest w monumentalnej Golgocie Martyrologii Narodu Polskiego.

          Uroczystości rozpoczęły się Mszą św., którą celebrował Ojciec Eugeniusz Augustyn, Opat wąchockiego Klasztoru Cystersów. Uczestniczyli w niej dyrektorzy szkół z delegacjami nauczycieli i uczniów, poczty sztandarowe oraz przedstawiciele lokalnych władz.

          Naszą szkołę reprezentowali harcerze: Karolina Miernik, Monika Szlęzak i Filip Milewski z harcerskim sztandarem, dyrektor szkoły Barbara Gajewska oraz opiekunowie Edyta Spilska i Katarzyna Lipińska.

          Po mszy, wszyscy uczestnicy uroczystości, przeszli do Golgoty Martyrologii Narodu Polskiego. Tam Ojciec Opat modlił się za dusze nauczycieli i poświecił kaplicę. Odczytano biografię wszystkich 37 bohaterskich nauczycieli. Na zakończenie złożono kwiaty i zapalono znicze.

           

          Sprzątamy zaniedbane groby

           

          Jednym z wielu naszych priorytetów jest opieka nad opuszczonymi  grobami na naszym parafialnym cmentarzu. Co roku, przed 1 listopada udajemy się na cmentarz i porządkujemy zaniedbane mogiły. Tak też było i tym razem. Pod koniec października, z grupą naszych harcerzy, uzbrojeni w przeróżne narzędzia ogrodnicze pomaszerowaliśmy na cmentarz. Pogoda tego dnia sprzyjała porządkom. Przez ponad 2 godziny staraliśmy się doprowadzić do ładu najbardziej zaniedbane groby. Na koniec zapaliliśmy znicze, i w ciszy pomodliliśmy się przy grobie nieznanego żołnierza. 

           

           

          Partyzancka Droga Krzyżowa na Wykusie

           

          28.10.2010r. po raz dziesiąty odbyła się Partyzancka Droga Krzyżowa na Wykusie, zorganizowana przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło w Starachowicach oraz ZHP Hufiec Starachowice Środowiskowy Szczep im. Partyzantów Armii Krajowej.Patronat honorowy objął Jasnogórski Kapelan Żołnierzy Niepodległości Ojciec Eustachy Rakoczy z Zakonu Paulinów na Jasnej Górze w Częstochowie.

          W Partyzanckiej Drodze Krzyżowej wzięło udział około 300 osób, a w nich również harcerze ze 113 Drużyny Harcerskiej pod opieką drużynowych Edyty Spilskiej i Katarzyny Lipińskiej.

          Jak co roku uczestnicy spotkali się przy kamieniu informacyjnym, skąd wyruszyliśmy szlakiem stacji Męki Pańskiej, rozproszonych pośród leśnych ostępów, modląc się za poległych partyzantów.

          Ten dzień, przepiękna jesienna pogoda, atmosfera zadumy i skupienia na długo zostaną w naszej pamięci.

           

          100-lecie harcerstwa

           

           

          W sobotę 6 listopada 2010 roku w sali Starachowickiego Centrum Kultury odbył się koncert pt. „Mam szczerą wolę…” upamiętniający 100-lecie harcerstwa i 85 -lecie powstania Hufca ZHP Starachowice. Na uroczystości nie zabrakło również naszej drużyny. Bawiliśmy się wspaniale. Po części oficjalnej, razem ze 104 Drużyną Artystyczną z Mirca oraz 111 Artystyczna Drużyną Wędrowniczą, które występowały na scenie, śpiewaliśmy piosenki harcerskie, biorąc aktywny udział w zabawie.

          Po koncercie udaliśmy się na słodki poczęstunek w postaci tortu, którego z takiej okazji oczywiście nie mogło zabraknąć. 

           

           

          Mamy swoje miejsce w szkole

           

           

          Dzięki pracy i zaangażowaniu opiekunów 113 Drużyny Harcerskiej Katarzyny Lipińskiej i Edyty Spilskiej oraz sponsorom indywidualnym zakończono prace w pomieszczeniu z przeznaczeniem na harcówkę.

          Dyrektor szkoły i opiekunowie składają serdeczne podziękowania następującym osobom:

          -         panu Krzysztofowi Kowalczykowi - wymiana instalacji elektrycznej

          -         panu Rafałowi Połeć - wykonanie kominka

          -         firmie KAMEX z Suchedniowa –kamień (piaskowiec), z którego został wykonany kominek

          -         panu Rafałowi Rymarczykowi - korona dębowa do kominka

          -         Lenie Miernik – wykonanie malowidła ściennego przedstawiającego „Harcerski biwak”

          Ponadto wykonano szereg innych prac we własnym zakresie np. położenie płytek podłogowych, malowanie, zakup elementów wyposażenia ze środków zdobytych ze sprzedaży złomu.

          Nareszcie mamy swoje "miejsce na ziemi"!!!

           

           

          Poświęcenie harcówki

           

          W dniu 10.11.2010 roku spotkaliśmy się na zbiórce harcerskiej w nowo powstałej harcówce. Naszymi gośmci specjalnymi był Harcerski Krąg Seniorów „Łysica – Żubry" ze Starachowic w składzie: hm Sylwester Staniszewski (z-ca komendanta hufca Starachowice), hm Stefan Derlatka (zasłużony senior ZHP), Irena Rozwadowska (komendantka HKS), Jadwiga Karykowska (członek Rady Kręgu), Brat Albert Gizan, phm Zuzanna Kmieciak (z-ca komendanta HKS), Janina Kotowska (gospodarz HKS), Bożena Chmielewska, Józef Grudzień (kronikarz HKS), Tadeusz Zwoliński (orkiestra), Lucjan Kotowski.Na początku Dyrektor Szkoły Barbara Gajewska uroczyście przywitała druhny i druhów. Następnie Ojciec Roman Burakowski z Klasztoru Ojców Cystersów w Wąchocka dokonał uroczystego poświęcenia naszej harcówki. Z tej okazji otrzymaliśmy od Naszych gości totem, wykonany z drewna, który zajął zaszczytne miejsce w naszej harcówce.Po tej ważnej dla nas chwili rozpoczęła się typowa zbiórka harcerska, w której spotkali się weterani harcerstwa z młodymi harcerzami z naszej szkoły. Słuchaliśmy gawęd, śpiewaliśmy piosenki harcerskie, uczyliśmy się pląsów. W dalszej części zaprezentowaliśmy pokaz multimedialny o działalności 113 Drużyny Harcerskiej im.mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala”.Nie zabrakło również wspólnego poczęstunku. Zamiast grochówki harcerskiej, była przepyszna zalewajka, ciasto i herbatka. Nasi goście obdarowali naszych młodych harcerzy cukierkami.Zbiórka przebiegła w miłej atmosferze. Kolejne spotkanie już niebawem.

          Z pozdrowieniem harcerskim Czuwaj!

           

           

          ZBIÓRKA STARYCH MONET I BANKNOTÓW

          SPRZED DENOMINACJI

           

           

          113 Drużyna Harcerska włącza się w akcję WYMIEŃMY SIĘ, polegającą na zbiórce monet i banknotów sprzed denominacji. Całość zebranych środków zostanie przeznaczona na pomoc dzieciom w ramach Programu Skrzydła, leczenie i rehabilitację.

          Wszystkie osoby, które chcą przyłączyć się do tej kampanii, prosimy o przynoszenie pieniędzy sprzed denominacji do opiekunów 113 DH: Edyty Spilskiej i Katarzyny Lipińskiej, do dnia 20.12.2010r.

          Z GÓRY DZIĘKUJEMY!!!

           

           

          XIX FINAŁ WOŚP

           

           

           

          W tym roku Szkoła Podstawowa w Parszowie grała dla Orkiestry Jurka Owsiaka po raz trzeci. Zbieraliśmy fundusze na zakup sprzętu dla dzieci z chorobami urologicznymi i nefrologicznymi. Dzięki Państwa hojności udało Nam się zebrać 7 102,97 zł – w tym 3 010 zł to wynik prowadzonej licytacji. Największą kwotę udało się zebrać wolontariuszce - Katarzynie Lipińskiej, która jest nauczycielem wychowania fizycznego oraz opiekunem  113 Drużyny Harcerskiej w naszej szkole, zebrała kwotę 2 162,55 zł. - http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/article?AID=/20110111/WOSP/494557281

          W niedzielę 9 stycznia od godziny 8:00 wolontariusze ze 113 Drużyny Harcerskiej kwestowali przy kościele.
          Od godziny 13:00 wielkie granie odbywało się w budynku szkoły. Zapewnialiśmy wiele atrakcji m.in. loterię fantową, kącik malucha, usługi fryzjerskie, kosmetyczne, manicure, masaż twarzy i dekoltu, gabinet masażu, pokazy OSP Wielka Wieś i OSP Parszów, pomiar ciśnienia krwi i poziomu glukozy, pyszne jedzonko: pierogi, chleb ze smalcem i wyroby cukiernicze.

          Tego dnia razem z Nami byli przedstawiciele PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., promując kampanię Bezpieczny przejazd. Zapewniali wiele atrakcji dla dzieci, m.in. konkursy
          z nagrodami.

          W czasie trwania całej imprezy odbywały się licytacje wielu cennych przedmiotów na rzecz WOŚP. Główną atrakcją okazała się piłka posiadająca licencję FIFA 2007 z podpisami zawodników Korony Kielce. Została wylicytowana przez Pana Mirosława Kowalika za kwotę 1 200,00zł.

          Na scenie podczas naszego orkiestrowego grania prezentowały się zespoły muzyczne:
          Destroys the Brains, Noł Nejm 
          http://www.myspace.com/nolnejmband, Michał Zielonka & Piotrek Biedny, The Second oraz Geminus.

          Kolejną atrakcją były pokazy umiejętności formacji tanecznych S.O.A.P., BIIS i SKANDAL.

          Imprezę WOŚP zakończył pokaz sztucznych ogni, wzbijających się w górę jak migocące gwiazdy, rozświetlające drogę do nieba oraz wspólne odśpiewanie tradycyjnego „Sto lat” dla Orkiestry.

          To był dzień pełen pozytywnych emocji, ciepła i dobroci płynącej z serc wielu ludzi.

          To wszystko nie byłoby możliwe bez wsparcia ludzi dobrej woli, którym jeszcze raz serdecznie dziękujemy:

          -         wszystkim, którzy świadczyli tego dnia usługi na rzecz orkiestry: Anecie Leśniewskiej – fryzjer, Marcie Zarębskiej – kosmetyczka, Karolinie Miernik – masażystka, Katarzynie Bzdręga – artysta, Piotrowi Szczepańskiemu – ratownik medyczny, Michałowi Piętakowi – fotograf  http://www.dwiesfery.pl, Dawidowi Spadło – akustyk, Kubie Chabie – akustyk, Katarzynie Franczyk – rękodzieło, Pani Mariannie Wojciechowskiej – rękodzieło, OSP Wielka Wieś i OSP Parszów;

          -         członkom zespołów muzycznych i tanecznych;

          -         za przekazanie przedmiotów na licytację: Prezesowi Korony Kielce, Prezydentowi Miasta Starachowice Wojciechowi Bernatowiczowi, Przewodniczącemu Rady Miejskiej Robertowi Janusowi, Pani Skowrońskiej z Wąchocka, Firmie MAT- BUD ze Skarżyska – Kamiennej, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., Pani Joannie Spadło z Parszowa, Agencjom Artystycznym Gwiazd, Cukierni Lazur z Suchedniowa, Cukierni Azalia ze Skarżyska – Kamiennej, Pizzerii Da Grasso ze Starachowic, Pani Teresie Kwietniewskiej z Parszowa, Pani Ewie Szczepańskiej, Kwiaciarni Kornelia ze Skarżyska – Kamiennej, Radiu Kielce, Pani Bożenie Zarębskiej, Firmie Viessmann, Firmie Bolarus;

          -         za światełko do nieba: Pani Karolinie Włodarczyk firma SPEC BET INVEST z Parszowa oraz Bankowi Spółdzielczemu w Wąchocku, TOP GUN – sklep militarny ze Skarżyska - Kamiennej;

          -         za profesjonalną scenę: Panu Mateuszowi Jeziorskiemu MJ SOUND oraz Radnym z Parszowa Paniom Ewie Herman i Ewie Szczepańskiej oraz Panu Włodzimierzowi Sobali;

          -         za pyszne jedzonko: Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich z Mostek, Piekarni Kowalczyk ze Starachowic, Cukierni Koperwas ze Skarżyska – Kamiennej;

          -         za posiłek dla wolontariuszy i wszystkich osób zaangażowanych w organizację imprezy: hurtowni EUROCASH ze Skarżyska – Kamiennej, Piekarni Barbary i Jerzego Szczygieł z Parszowa, Marii i Włodzimierzowi Grzelka – Sklep Spożywczo – Przemysłowy Parszów, Izabeli Kutyła – Paduch, Agnieszce Kołodziej i Magdalenie Kowalczyk;

          -         za pomoc rzeczową: Hurtowni Kornel ze Skarżyska – Kamiennej, Hurtowni BEST ze Skarżyska – Kamiennej, Hean – producent kosmetyków z Krakowa;

          -         za wydruk plakatów: Drukarni VISION ART ze Skarżyska – Kamiennej i Drukarni Dorand ze Starachowic

          -         za patronat medialny: Gazecie Starachowickiej, Radiu ESKA Starachowice, Echu Dnia Starachowice, Radiu Kielce;

          -         za pomoc w organizacji – montaż sceny, dekoracji itp.: Robertowi Kołodziej, Arturowi Bzdręga, Michałowi Bzdręga, Danielowi Michcie, Marcinowi Spilskiemu, Radkowi Ciorochowi, Robertowi Lipińskiemu, Rafałowi Połeć;

          -         za czuwanie nad bezpieczeństwem w dniu imprezy: firmie ochroniarskiej SCORPION z Ostrowca Świętokrzyskiego.

           

          Dyrektor szkoły składa serdeczne podziękowania swoim pracownikom - organizatorom, wolontariuszom i prowadzącym XIX Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy: Katarzynie Michcie, Edycie Spilskiej, Katarzynie Lipińskiej, Zofii Bzdręga, Ewie Połeć. Dziękuję również pracownikom obsługi i nauczycielom zaangażowanym w pomoc na rzecz organizacji i przebiegu imprezy finałowej: Bożenie Zarębskiej, Izabeli Kutyła – Paduch, Edycie Mizurze, Agnieszce Kołodziej, Magdalenie Kowalczyk, Tadeuszowi Jabłońskiemu, Ewie Szumielewicz, Jadwidze Popeckiej, Danucie Szczygieł i Iwonie Kosmali.

           

          Dyrektor, organizatorzy i cała społeczność szkolna jeszcze raz dziękują wszystkim, którzy byli tego dnia z Nami,

          Wielkie SIĘ MA od Jurka Owsiaka!

          Do zobaczenia za rok!

          http://www.youtube.com/watch?v=mvs2x6_a6eo&feature=BF&list=PL599BBAE4D6CCC383&index=1 - koncert zespołu Noł Nejm z Naszego finału.

           

          Zdjęcia z XIX Finału WOŚP w zakładce album fotograficzny.

           

           

          Kulinarne wariacje

           

           

          W piątek, 18 marca nasza zbiórka harcerska przebiegała pod hasłem „Kulinarne wariacje”. Drużyna została podzielona na zespoły. Każdy z nich miał za zadanie wybrać przepis i wg jego wskazówek przygotować coś pysznego.

          Po dwóch godzinach wytężonej pracy zasiedliśmy razem przy stole. Pojawiły się na nim takie frykasy jak: makaron z sosem pomidorowym i serem, szaszłyki na słodko i kwaśno, omlety, placek cytrynowy i przekładaniec czekoladowy.

          Czas razem spędzony upłynął nam w bardzo przyjemnej atmosferze. Harcerze wykazali się zdolnościami kulinarnymi. Ponadto nauczyli się pracy w grupie, odpowiedzialności za bezpieczeństwo własne i innych oraz podstawowych zasad higieny.

           

           

          Zakończenie harcerskiego roku 2010/2011

           

          Na zakończenie harcerskiego roku 2010/2011 zorganizowaliśmy całonocną zbiórkę harcerską połączoną z nocnym czytaniem baśni Andersena w zawiązku z przystąpieniem naszej szkoły do programu "Czytające szkoły" w ramach kampanii Cała Polska czyta dzieciom.

          Zabawa była przednia. Spotkanie rozpoczęliśmy od ogniska i pieczenia kiełbasek przy wtórze piosenek harcerskich.Następnie pełni sił i dobrego humoru udaliśmy się do budynku szkoły, aby przygotować sobie miejsca noclegowe w naszej harcówce, chociaż nikt nie miał zamiaru spać.

          Nocne czuwanie, podczas którego czytaliśmy baśnie Andersena, przeplataliśmy sprawdzianem umiejętności wokalnych w karaoke, meczami w piłce siatkowej na sali gimnastycznej, podjadaniem niezdrowych przekąsek oraz jak to bywa nocą opowieściami  o duchach.

          Mniej wytrwali poszli spać około 3 nad ranem, ale byli tacy, którzy usnęli dopiero o godzinie 6.00 rano przy wtórze czytanej przez druhnę Zosię bajki o Świniopasie.

          Nocna zbiórka to jest to! Ale było SUPER! Czy będziemy spać za rok? Takie i inne zdania padały z ust naszych harcerzy.  Doszliśmy więc do wniosku , że tak będziemy kończyć każdy rok harcerski, a więc CZUWAJ!!!

           

           

          ROK SZKOLNY 2011/2012

           

          Witamy w nowym roku harcerskim 2011/2012. Informujemy, że we wrześniu prowadzimy nabór do drużyny harcerskiej. Wszystkich zainteresowanych prosimy o zgłaszanie się do druhny Edyty lub druhny Katarzyny. ZAPRASZAMY!!!

           

          Ogłoszenie

           

          Informujemy, iż zbiórki harcerskie odbywać się będą co dwa tygodnie w piątek w godzinach 14.30 - 16.30. Zapraszamy!!!

           

          Harcerski start

          Czuwaj!

          Żwawym krokiem weszliśmy w nowy rok harcerski. Nasze pierwsze spotkanie to przypomnienie idei harcerstwa, praw i obowiązków. Przybliżenie sylwetki naszego patrona, wspólne śpiewanie piosenek harcerskich i ognisko.

           

           

           

           

           

           

          Zawody ratownicze

           

          23.09.2011r. w Starachowicach nad zalewem Lubianka odbyły się V Wojewódzkie Młodzieżowe Zawody Ratownicze o Puchar Starosty Starachowickiego. W zawodach wzięły udział 24 zespoły, które rywalizowały w trzech kategoriach wiekowych: szkoły podstawowe, gimnazja oraz kategoria otwarta (szkoły średnie, kluby, grupy ratownicze, organizacje pozarządowe).

          Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie: Zuzia Bilska, Patrycja Łabuda, Emil Mika i Radek Woźniak. Uczniowie musieli wykazać się wiedzą teoretyczną w zakresie udzielania pierwszej pomocy oraz poradzić sobie w symulowanych zdarzeniach. Na punktach kontrolnych czekał na nich m.in. przypadek ukąszenia przez żmiję, omdlenie czy niezrównoważony mężczyzna z nożem. Nasi podopieczni poradzili sobie z zadaniami wyjątkowo dobrze. Za udział w zawodach otrzymali dyplom i pamiątkową statuetkę. Opiekunowie: Edyta Spilska i Katarzyna Lipińska dziękują im za godne reprezentowanie naszej szkoły.

           

           

           

          72 Rocznica Powstania Państwa Podziemnego

           

          Jak co roku 27 września w Wąchocku obchodzony był Dzień Polskiego Państwa Podziemnego. Organizatorami uroczystości były Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Starachowicach i Wąchocku oraz Hufiec ZHP Starachowice. Honorowy patronat nad uroczystościami objęli Andrzej Matynia, Starosta Powiatu Starachowickiego oraz Jarosław Samela, Burmistrz Miasta i Gminy Wąchock. Prelekcję na temat historii Polskiego Państwa Podziemnego – przy kapliczce św. Jacka w lesie „Sina Woda” pod Wąchockiem wygłosił Marek Jedynak z Delegatury IPN w Kielcach. Na uroczystość przybyli także żyjący uczestnicy II wojny światowej i tworzący Polskie Państwo Podziemne żołnierze i konspiratorzy. Imprezę uświetniły dodatkowo występ zespołu Echa Leśne przy ŚZŻAK w Wąchocku oraz ekspozycja broni palnej z okresu II wojny światowej, udostępniona przez Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej.

          W spotkaniu wzieli również udział nasi  harcerze z harcerskim pocztem sztandarowym.

           

           

          Partyzancka Droga Krzyżowa

           

           

          28 października 2011 roku po raz trzeci nasza drużyna uczestniczyła w Partyzanckiej Drodze Krzyżowej na Wykusie.

          Tegoroczna uroczystość odbyła się pod patronatem ks. Biskupa Henryka Tomasika oraz ks. Infułata Czesława Wali – kustosza sanktuarium w Kałkowie.

          Tradycyjnie uczestnicy Partyzanckiej Drogi Krzyżowej spotkali się pod kamieniem informacyjnym o godzinie 11.00, skąd blisko 200 osobowa grupa wyruszyła szlakiem 14 stacji męki pańskiej. Podczas marszu modlono się za dusze poległych partyzantów, wspominając ich sylwetki, pseudonimy i nazwiska.

          Na zakończenie zapalono znicze oraz złożono kwiaty pod kapliczką upamiętniającą poległych żołnierzy Armii Krajowej.

           

          Pamiętamy o zapomnianych mogiłach

           

          Jak co roku, przed 1 listopada nasi harcerze porządkowali zaniedbane groby na cmentarzu parafialnym. Uzbrojeni w narzędzia ogrodnicze i zapał do pracy zabraliśmy się do porządków.

          Zwieńczeniem naszych działań było zapalenie zniczy oraz złożenie wiązanki na grobie nieznanego żołnierza.

           

          Światło, które prowadzi

           

          Zapraszamy wszystkich mieszkańców Parszowa na Uroczystość przekazania Betlejemskiego Światła Pokoju, która odbędzie się dnia 20 grudnia 2011r. o godz. 11.00 podczas Jasełek w Szkole Podstawowej w Parszowie.

          ... "Betlejemskie Światło pokoju jest symbolem pokoju, wzajemnego zrozumienia poszczególnych ludzi i narodów, jest znakiem nadziei życia pozbawionego konfliktów i waśni. My harcerze, roznosząc Betlejemski Ogień po całym kraju i przekazując go poza granice Polski, pełnimy Służbę, ulepszamy świat. Działając w swoim mieście, rejonie, najbliżej okolicy, przekazujemy, co oznacza niesienie pokoju oraz idei braterstwa."

           

           

          Zaproszenie na Harcerską Wigilię

           

          Drodzy rodzice!

          W tym dniu radosnym, oczekiwanym, zaczarowani magią Świąt, staniemy w harcerskim kręgu, przy blasku Betlejemskiego Światła Pokoju, pomyślimy o ludziach, których nosimy w sercu, życząc im spokojnych Świąt, wszędzie tam, gdziekolwiek są...

          Zapraszamy rodziców
          na HARCERSKĄ WIGILIĘ,
          która odbędzie się 22 grudnia o godz 16:00
          w Szkole Podstawowej w Parszowie (harcówka).

          ZAPRASZAMY!!!

           

           

          Betlejemskie Światełko Pokoju

          Tuż przed świętami Bożego Narodzenia, podczas Jasełek w Szkole Podstawowej w Parszowie, harcerze ze 113 Drużyny Harcerskiej przekazali Betlejemskie Światełko Pokoju na ręce Dyrektor szkoły Barbary Gajewskiej, Burmistrza Miasta i Gminy Wąchock oraz proboszcza tutejszej parafii Emanuela Kolatorowicza.

          Kilka godzin wcześniej płomień Betlejemskiego Światełka Pokoju został odebrany z Hufca ZHP w Starachowicach przez drużynową Edytę Spilską oraz przyboczną Katarzynę Lipińską

           

          Harcerska wigilia

           

          Dnia 22 grudnia 2011r. Druhny i Druhowie ze 113 DH oraz Rodzice zasiedli wspólnie przy wigilijnym stole. Dzieliliśmy się opłatkiem i składaliśmy sobie życzenia pomyślności na nadchodzące święta Bożego Narodzenia, jak również na Nowy Rok. W ten szczególny wieczór panowała atmosfera serdeczności i wzajemnej życzliwości. Wspólne kolędowanie wzmocniło poczucie nadchodzących Świąt.

           

          XX Finał WOŚP

           

           

          Oj działo się, działo...

          W tym roku Szkoła Podstawowa w Parszowie grała dla Orkiestry Jurka Owsiaka po raz czwart. Graliśmy z pompą. Zdrowa mama, zdrowy wcześniak, zdrowe dziecko. Zbieraliśmy pieniądze na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia wcześniaków oraz pomp insulinowych dla kobiet ciężarnych z cukrzycą.

          Dzięki Państwa hojności udało Nam się zebrać 10 087,16 zł – w tym 4 000 zł to wynik prowadzonej licytacji. Największą kwotę zebrały wolontariuszki –  Pani Ewa Połeć, która jest intendentką w naszej szkole (2 529,13zł.)  i Pani Edyta Spilska szkolny bibliotekarz (2 168,42zł.) http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/article?AID=/20120111/WOSP/965461619

          W niedzielę 8 stycznia od godziny 8:00 wolontariusze kwestowali przy kościele.
          Od godziny 13:00 wielkie granie odbywało się w budynku szkoły. Zapewniliśmy wiele atrakcji. Działały kąciki tematyczne jak: pchli targ, baby butik, za mały grosz pełen kosz, kącik melomana i mola książkowego, odzież sportowa, kącik malucha – bezpieczne zabawy dla najmłodszych, artystyczne malowanie twarzy, zajęcia z origami.

          Ponadto działały: salon fryzjerski, kosmetyczny, gabinet masażu.

          O godz. 14:15 miał miejsce pokaz tresury psów służbowych Straży Ochrony Kolei. Można było także obejrzeć pokazy udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w wykonaniu OSP Parszów, Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej z Parszowa i uczniów naszej szkoły realizujących program Ratujemy i Uczymy Ratować w ramach programu Fundacji Jurka Owsiaka.

          Na terenie szkoły znajdował się również punk medyczny, w którym dokonywano pomiaru ciśnienia krwi i poziomu glukozy i udzielano informacji na temat zdrowego stylu życia.

          Działała również mała gastronomia, gdzie można było zjeść pyszny bigos, napić się herbaty, kawki i skosztować wypieków domowych.

          Tego dnia razem z Nami byli przedstawiciele PLK Skarżysko - Kamienna, promując kampanię Bezpieczny przejazd. Zapewniali wiele atrakcji dla dzieci, m.in. konkursy z nagrodami.

          W czasie trwania całej imprezy odbywały się licytacje wielu cennych przedmiotów na rzecz WOŚP. Główną atrakcją okazała się piłka z logo Euro 2012 i autografem Dyrektora Turnieju UEFA Euro 2012 Adama Olkowicza, przekazana przez Pana Stanisława Bobkiewicza Wiceprzewodniczącego Komisji Rewizyjnej PZPN rodowitego mieszkańca Parszowa. Została wylicytowana przez Pana Mirosława Kowalika za kwotę 1 000,00zł.

          Inną naszą zdobyczą na licytację była filiżanka ręcznie malowana, pozłacana 24-karatowym złotem z fabryki AS Ćmielów podarowana przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego i Jego małżonkę Annę Komorowską. Wylicytowała ją Pani Joanna Kowalik za kwotę 450,00zł.

          Za kwotę 700,00 zł. została wylicytowana przez Pana Sebastiana Nowaka piłka z autografami zawodników Korony Kielce.

          400,00 zł. podczas licytacji zapłaciła Pani Ewa Nowak za obraz  ręcznie malowany autorstwa pani Joanny Spadło z Parszowa.

          Na scenie podczas naszego orkiestrowego grania prezentowały się zespoły muzyczne: Geminus, Noł Nejm, The Second, Yellow Pipe, Aerospatile, K-BUM! oraz LOREIN.
           

          Jedną z atrakcji był pokaz umiejętności tanecznych uczniów naszej szkoły, którzy wykonali układ taneczny do muzyki z musicalu Grease.

          Imprezę WOŚP zakończył pokaz sztucznych ogni, wzbijających się w górę jak migocące gwiazdy, rozświetlające drogę do nieba oraz wspólne odśpiewanie tradycyjnego „Sto lat” dla Orkiestry.

          To był dzień pełen pozytywnych emocji, ciepła i dobroci płynącej z serc wielu ludzi.

           

          To wszystko nie byłoby możliwe bez wsparcia ludzi dobrej woli, którym jeszcze raz serdecznie dziękujemy:

          -         wszystkim, którzy świadczyli tego dnia usługi na rzecz orkiestry: Anecie Leśniewskiej(fryzjerka), Katarzynie Śliz (fryzjerka), Ewie Herman (kosmetyczka), Aleksandrze Herman (kosmetyczka),  Karolinie Miernik (masażystka), Lenie Miernik (animator), Paulinie Głazowskiej (animator), Ewie Szczepańskiej (ratownik medyczny), Michałowi Piętakowi  (fotograf  http://www.dwiesfery.pl), Mateuszowi Jeziorskiemu (akustyk), Czarkowi Klimek (akustyk), Anecie Łoboda (rękodzieło), OSP Parszów, Młodzieżowej Drużynie Pożarniczej z Parszowa, Sylwii Szczygieł i Wiolecie Woźniak z Młodzieżowej Rady Miejskiej

           -        za zorganizowanie pokazu tresury psów: Komendantowi Regionu Straży Ochrony Kolei w Kielcach Markowi Bilnickiemu, prowadzącemu pokaz Michałowi Hermanowi, przewodnikom psów służbowych: Piotrowi Jasińskiemu, Gerardowi Popielskiemu, Krzysztofowi Latosińskiemu, Robertowi Soska;

          -         zespołom muzycznym i formacji tanecznej Aplauz;

          -         za przekazanie przedmiotów na licytację: Prezydentowi RP Bronisławowi Komorowskiemu i Jego małżonce Annie Komorowskiej, Stanisławowi Bobkiewiczowi – wiceprzewodniczącemu Komisji Rewizyjnej PZPN, Prezesowi Korony Kielce, Prezesowi Vive Targi Kielce, Burmistrzowi Miasta i Gminy Wąchock Jarosławowi Samela, Wiceburmistrzowi Miasta i Gminy Wąchock Sebastianowi Staniszewskiemu,  Pani Skowrońskiej z Wąchocka, Firmie MAT- BUD ze Skarżyska – Kamiennej, Pani Joannie Spadło z Parszowa, Agencjom Artystycznym Gwiazd, Cukierni Heka ze Starachowic, Cukierni Azalia ze Skarżyska – Kamiennej,  Pani Teresie Kwietniewskiej z Parszowa, Wiceprzewodniczącej Rady Miejskiej Halinie Herman, Kwiaciarni Kornelia ze Skarżyska – Kamiennej, OSP Parszów, Firmie P.U.H. Dariusz Krogulec, właścicielom Kompleksu Restauracyjno – Wypoczynkowego Magnat w Mostkach, Narodowemu Bankowi Polskiemu w Kielcach, GFK Polonia, Panu Bartoszowi Fabijańskiemu z Parszowa, Pani Elżbiecie Kosztowniak – Biuro Podróży „Junior”;

          -         za światełko do nieba: Bankowi Spółdzielczemu w Wąchocku, TOP GUN – sklep militarny ze Skarżyska - Kamiennej;

          -         za profesjonalną scenę: Urzędowi Miasta i Gminy w Wąchocku, Panu Mateuszowi Jeziorskiemu MJ SOUND;

          -         za pyszne jedzonko: Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich z Mostek,

          -         za posiłek dla wolontariuszy i wszystkich osób zaangażowanych w organizację imprezy: Piekarni Barbary i Jerzego Szczygieł z Parszowa, Marii i Włodzimierzowi Grzelka - Sklep Spożywczo-Przemysłowy Parszów, Henryce Franczyk - Sklep Spożywczo-Przemysłowy Parszów, Patrycji Szumielewicz, Beacie Rogala, Ewie Szczepańskiej;

          -         za pomoc rzeczową: Hurtowni Papierniczej Kornel Skarżysko – Kamienna, F.P.U.H. WIBO J. Adamczak, ZOO Wrocław, Urzędowi Miejskiemu Karlino, Hueber Polska, Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego Hel, Górnośląskiemu Towarzystwu Lotniczemu S.A w Katowicach, Miejskiemu Ogrodowi Zoologicznemu Płock, STIHL, Hilton Warsaw Hotel & Convention Centre,  Firmie Krüger Sp. z o.o., GFK Polonia, Zespołowi Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych, Wyższej Szkole Bankowej w Toruniu, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Educarium spółka z o.o., ING Bank Śląski oddział Starachowice, Wydawnictwu Express Publishing,  MER plus Sulejówek, PZU SA w Starachowicach, Bielenda  kosmetyki naturalne, Crédit Agricole oddział Starachowice, Jelp Brodr. Jorgensen S.A.;

            -         za wydruk plakatów: Drukarni Dorand ze Starachowic

          -         za wsparcie medialne: Gazecie Starachowickiej, Kronice Wąchock – Tomasz Szczykutowicz, Echu Dnia Starachowice, skarzysko24.pl, Wirtualne Starachowice, TV Starachowice;

          -         za pomoc w organizacji – montaż sceny, dekoracji itp.: Sołtysowi Parszowa Arturowi Bzdręga, Prezesowi OSP Parszów Grzegorzowi Retkowskiemu, Prezesowi Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej Januszowi Głowaczowi, Radnemu Wielkiej Wsi Edwardowi Lipiec, Przewodniczącej Rady Rodziców Agnieszce Krogulec, ;

          -         za czuwanie nad bezpieczeństwem w dniu imprezy: firmie ochroniarskiej SCORPION z Ostrowca Świętokrzyskiego.

          -         za czuwanie nad bezpieczeństwem podczas światełka do nieba: OSP Parszów i OSP Wielka Wieś

           

          Dyrektor Szkoły Barbara Gajewska składa serdeczne podziękowania swoim pracownikom, a zarazem organizatorom i prowadzącym XX Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy: Edycie Spilskiej, Katarzynie Lipińskiej, Zofii Bzdręga, Ewie Połeć, Edycie Mizura, wolontariuszkom: Angelice Miernik, Milenie Filipiak, Monice Szlęzak, Paulinie Bujnowskiej i Patrycji Głowacz. Dziękuję również pracownikom obsługi i nauczycielom zaangażowanym w pomoc na rzecz organizacji i przebiegu imprezy finałowej: Izabeli Kutyła-Paduch, Agacie Fokt-Danielskiej, Agnieszce Kołodziej, Magdalenie Kowalczyk, Tadeuszowi Jabłońskiemu, Ewie Szumielewicz, Jadwidze Popeckiej, Danucie Szczygieł, Maryli Lipiec.

           

          Dyrektor, organizatorzy i cała społeczność szkolna jeszcze raz dziękują wszystkim, którzy byli tego dnia z Nami,

          Wielkie SIE MA od Jurka Owsiaka!

           

          Zlot 54 Rajdu Świętokrzyskiego

           

          2 czerwca 2012r. nasza drużyna wzięła udział w zlocie 54 Rajdu Świętokrzyskiego w Mostkach. Największą jego atrakcją był koncert zespołu Cisza jak ta.

          Tego dnia gościliśmy w naszej szkole ok. 120 uczestników Rajdu. Niezmiernie nam miło, że choć w taki sposób mogliśmy przyczynić się do jego organizacji.

           

          Uroczystości ku czci mjr. Jana Piwnika

           

          W niedzielę, 17 czerwca 2012r. w Wąchocku, harcerski poczet sztandarowy 113 DH oraz nauczyciele: dyrektor szkoły Barbara Gajewska, Katarzyna Lipińska, Zofia Bzdręga, Izabela Drabikowska oraz Edyta Spilska uczestniczyli w Polowej Mszy św. w intencji mjr. Ponurego i jego żołnierzy. Po jej zakończeniu uczestnicy uroczystości przemaszerowali pod pomnik mjr. Jana Piwnika, gdzie złożono wieńce i kwiaty.

           

          Zakończenie roku harcerskiego

           

          Po raz pierwszy nasza drużyna wzięła udział w Rajdzie Kupały, który miał miejsce w dniach 23-24.06.2012r. nad zalewam Lubianka w Starachowicach.

          Mnogość atrakcji, które nam zaserwowano, m.in. konkurs kulinarny, strzelanie z łuku, tor przeszkód i inne spowodowały, iż dla naszych harcerzy te dwa dni stały się niezapomnianym przeżyciem.

           

           

           

          ROK SZKOLNY 2012/2011

           

          Harcerski start

           

          Witamy w nowym roku szkolnym i harcerskim, mamy nadzieję obfitującym w moc atrakcji i niespodzianek. Wszystkich chętnych do wstąpienia w nasze szeregi zapraszamy na pierwszą zbiórkę dnia 29.09.2012r.

           

          Wrześniowe Spotkania Dzieci i Młodzieży na Wykusie

           

           

          W dniu 26 września 2012 roku harcerze ze 113 DH pod opieką Edyty Spilskiej i Dariusza Kellera wzięli udział w XI Wrześniowych Spotkaniach Dzieci i Młodzieży na Wykusie. W trakcie spotkania na polanie, wspólnie z opatem Eugeniuszem Augustynem odmówiliśmy modlitwę za poległych żołnierzy Polski Podziemnej. Następnie zapoznaliśmy się z życiorysem Jana Piwnika Ponurego wygłoszonego przez uczniów Gimnazjum Publicznego w Wąchocku. Wysłuchaliśmy również gawędy druha Stefana Derlatki i piosenek partyzanckich w wykonaniu uczniów szkoły z Wielkiej Wsi.
          Dnia następnego, czyli 27.09 harcerski poczet sztandarowy w składzie Patrycja Głowacz, Weronika Łoboda i Dawid Kowalik pod czujnym okiem Pani Izabeli Drabikowskiej reprezentował naszą szkołę w uroczystościach powstania Polskiego Państwa Podziemnego przy Kapliczce św. Jacka w Wąchocku.

           

           

          Porządkujemy zaniedbane groby

           

          Jak co roku, przed 1 listopada, wyruszyliśmy na pobliski cmentarz parafialny. Uzbrojeni w narzędzia ogrodnicze i zapał do pracy, zabraliśmy się do porządkowania najbardziej zaniedbanych grobów. zwieńczeniem naszych działań była modlitwa za zmarłych i zapalenie zniczy.

           

           

           

           

          Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

           

          Szkoła Podstawowa w Parszowie zebrała podczas XXI Finału WOŚP 7094,31zł.

          W tym roku Szkoła Podstawowa w Parszowie grała dla Orkiestry Jurka Owsiaka po raz piąty. Graliśmy z pompą. Podczas tegorocznego finału zbieraliśmy pieniądze dla ratowania życia dzieci i godnej opieki medycznej seniorów.

          Dzięki Państwa hojności udało Nam się zebrać 7094,31 zł – w tym 2600 zł to wynik prowadzonej licytacji.

          W niedzielę 13 stycznia od godziny 8:00 wolontariusze kwestowali przy kościele.

          Od godziny 13:00 wielkie granie odbywało się w budynku szkoły. Zapewniliśmy wiele atrakcji. Działały kąciki tematyczne jak: pchli targ, kiermasz, kącik malucha – bezpieczne zabawy dla najmłodszych.

          Ponadto działały: salon fryzjerski, kosmetyczny, gabinet masażu.

          O godz. 14:00 miał miejsce pokaz sztuk walki Krav maga. Można było także obejrzeć pokazy udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w wykonaniu OSP Parszów i Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej z Parszowa.

          Na terenie szkoły znajdował się również punkt medyczny, w którym dokonywano pomiaru ciśnienia krwi i poziomu glukozy i udzielano informacji na temat zdrowego stylu życia.

          Działała również mała gastronomia, gdzie można było zjeść przepyszną kapustę z grochem, napić się herbaty, kawki i skosztować wypieków domowych.

          Tego dnia razem z Nami byli przedstawiciele PLK Skarżysko - Kamienna, promując kampanię Bezpieczny przejazd. Zapewniali wiele atrakcji dla dzieci, m.in. konkursy z nagrodami.

          W czasie trwania całej imprezy odbywały się licytacje wielu cennych przedmiotów na rzecz WOŚP. Ogólnie z samej licytacji zebraliśmy kwotę 2600,00zł.

          Na scenie podczas naszego orkiestrowego grania prezentowały się zespoły muzyczne: Old Marriners, Lazarus Chapter, Maddicted oraz Agnieszka Werens.

          Imprezę WOŚP zakończył pokaz sztucznych ogni, wzbijających się w górę jak migocące gwiazdy, rozświetlające drogę do nieba.

          To był dzień pełen pozytywnych emocji, ciepła i dobroci płynącej z serc wielu ludzi.

           

          Dzień Myśli Braterskiej

           

           

          Rajd - Mostki maj 2013

           

           

           

          Uroczystości partyzanckie w Wąchocku „Wykus 2013”

           

          16 czerwca 2013 roku zakończyły się w Wąchocku uroczystości związane z kilkoma rocznicami. Minęła 70-ta rocznica działalności Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury - Nurt”, 150- ta rocznica Powstania Styczniowego, 69 rocznica śmierci Jana Piwnika Ponurego i 25 rocznica ponownego pogrzebu majora.

          Tego dnia uczniowie naszej szkoły: Dawid Kowalik, Patrycja Głowacz i Weronika Łoboda reprezentowali 113 Drużynę Harcerską im. Henryka Dobrzańskiego „Hubala”. Wraz z panią dyrektor – Barbarą Gajewską oraz opiekunami: Edytą Mizurą i Małgorzatą  Banaś uczestniczyli w Polowej Mszy Świętej przed Opactwem Cystersów oraz przemarszu na wąchocki rynek, by przed pomnikiem mjr. Jana Piwnika Ponurego oddać honory.

          Podczas uroczystości przedstawiciel Ministerstwa Obrony Narodowej wręczył rodzinie Jana Piwnika pośmiertny akt awansujący komendanta do stopnia pułkownika. Nie obyło się bez defilad, złożenia kwiatów pod pomnikiem oraz przemarszu sztandarów i grup zorganizowanych. Wszystkie te czynności odbywały się przy akompaniamencie Orkiestry Wojskowej z Rzeszowa.

           

          Zakończenie roku harcerskiego czerwiec 2013

          Sprawozdanie

           

          Opiekunami Drużyny Harcerskiej działającej przy Szkole Podstawowej w Parszowie były: Edyta Spilska i Katarzyna Lipińska.

          Drużyna skupiała14 harcerzy (z klas IV-VI), w nich 12 dziewczynek i 2 chłopców oraz 2 dziewczęta z gimnazjum.
          Zbiórki harcerskie odbywały się raz na 2 tygodnie (sobota) w godzinach 10.00-12.15.

           

          Działania drużyny:

          - udział we Wrześniowych Spotkaniach Dzieci i Młodzieży na Wykusie (wrzesień)

          - udział w uroczystościach powstania Polskiego Państwa Podziemnego przy Kapliczce św. Jacka w Wąchocku (wrzesień)

          - porządkowanie grobów na cmentarzu parafialnym (październik)

          - Andrzejki harcerskie (listopad)

          - udział w charytatywnym koncercie organizowanym przez Hufiec Starachowice (113 DH zakupiła cegiełkę o nominale 50zł., tym samym przyczyniła się do remontu budynku Hufca)

          - XXI Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (styczeń)

          - Dzień Myśli Braterskiej (luty)

          - Turniej tenisa stołowego (zmagania w ramach drużyny, kwiecień)

          - Rajd pieszy (maj)    

          - Uroczystości partyzanckie w Wąchocku (czerwiec)

          - zakończenie roku harcerskiego – ognisko (czerwiec)

           

          ROK HARCERSKI 2013/2014