• I Marsz Śladami Józefa Piłsudskiego

•       Uroczystość upamiętniającą 100 Rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości

W dniu 5 października 2018r. w Szkole Podstawowej im. Wojska Polskiego w Parszowie odsłonięto tablicę upamiętniającą pobyt Legionów Józefa Piłsudskiego w Górach Świętokrzyskich. Taka sama tablica została odsłonięta w Szkole Podstawowej w Św.Katarzynie. Obie uroczystości połączył Marsz Śladami Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Profesor Urszula  Oettingen, jedna z organizatorów patriotycznej lekcji,  z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego przypomniała, że w końcu października 1914 roku, kiedy I Pułk Legionów dowodzony przez Józefa Piłsudskiego wycofywał się w stronę Śląska i Krakowa, po bitwie pod Laskami i Anilinem, przechodził on przez wsie leżące w okolicy Parszowa. Są dowody na to, że Piłsudczycy przechodzili także przez Majków, Świętą Katarzynę i Bodzentyn.

Na uroczystość przybyli: dr Dorota Koczwańska - Kalita – Naczelnik Delegatury IPN Kielce, Prezes Stowarzyszenia Siekierno "Nasza Ojczyzna"  dr hab.  profesor UJK -  Urszula Oettingen, podporucznik Adam Wołyński  z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych Kielce, Sekretarz Miasta i Gminy Bodzentyn Wojciech Furmanek, Ksiądz Proboszcz Emanuel Kolatorowicz, Ksiądz Kapelan płk Wojsk Amerykańskich Jacek Kowalik,  dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Wąchocku - Dorota Janas, zastępca Przewodniczącego Rady Miejskiej Grzegorz Retkowski , Radni Rady Miejskiej w Wąchocku, Sołtys Parszowa Artur Bzdręga, przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej z Parszowa, Przewodnicząca Rady Rodziców Agnieszka Krogulec, zastępca Przewodniczącej Rady Rodziców Ilona Szybska.

Uroczystość rozpoczęła się od odsłonięcia i poświęcenia tablicy przed budynkiem szkoły. Odsłonięcia tablicy dokonali:  dr Dorota Koczwańska - Kalita – Naczelnik Delegatury IPN Kielce, Urszula Oettingen - Prezes Stowarzyszenia Siekierno "Nasza Ojczyzna", Burmistrz Miasta i Gminy Wąchock – Jarosław Samela, Dyrektor Szkoły – Barbara Gajewska oraz uczniowie - Karina El- Dursi, Wiktor Kowalik. Tablicę poświęcił Ksiądz Proboszcz – Emanuel Kolatorowicz.  Głos zabrała dyrektor szkoły, Barbara Gajewska oraz Burmistrz Miasta i Gminy Wąchock, Jarosław Samela. Uczniowie odśpiewali  Hymn Państwowy, a władze miasta oraz przybyli goście złożyli kwiaty.

Po części oficjalnej przed budynkiem szkoły, wszyscy udali się na salę gimnastyczną. Tam głos zabrała Pani  dr Dorota Koczwańska - Kalita, która podkreśliła, iż bardzo cieszą ją takie uroczystości jak ta. Dowodzą bowiem, iż pamięć o Józefie Piłsudskim jest wciąż bliska wszystkim pokoleniom Polaków. Następnie krótkie mowy wygłosili burmistrz Jarosław Samela oraz dr hab. profesor UJK Urszula Oettingen, a także dyrektor szkoły Barbara Gajewska.

Kolejnym punktem programu była akademia pod hasłem „Jedna jest Polska, jak jeden Bóg w niebie” przygotowana przez uczniów klas: V,VI,VII pod opieką nauczycieli: I. Kutyły – Paduch, B.Woźniak, D.Kellera. Wychowankowie przypomnieli wydarzenia z okresu zniewolenia Polski przez zaborców. Zaprezentowali znane pieśni i wiersze patriotyczne. Uczennica Barbara Pietruszka zaśpiewała pieśń K.Gaszyńskiego „Czarna sukienka”. Uczniowie Konrad Kowalski i Patryk Wojciechowski wykonali „Pieśń Legionów Polskich”.

Po uroczystej akademii zaproszeni goście  udali się na przygotowany poczęstunek. Następnie reprezentacja społeczności szkolnej tj. klasa V i VI pod opieką pań: K.Piotrowskiej – Niewczas i I.Kutyły –Paduch udała się do Bodzentyna by wziąć udział w I Marszu Niepodległościowym.  Trasa marszu prowadziła od Urzędu Gminy w Bodzentynie do Szkoły Podstawowej w Św. Katarzynie. Uczestnicy przeszli 10km Puszczą Świętokrzyską  na pamiątkę pobytu Józefa Piłsudskiego na naszych ziemiach.

Fotorelacja: