• Stanisław Gralec i Włodzimierz Ksykiewicz byli kierownicy szkół w Parszowie i Mostkach

• Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej dwóch kierowników szkół w Parszowie i Mostkach

W dniu 21 października 2011r. w naszej szkole miało miejsce ważne wydarzenie dla całej społeczności szkolnej i środowiska lokalnego. Została odsłonięta i poświecona tablica pamiątkowa ku czci Stanisława Gralca i Włodzimierza Ksykiewicza, kierowników szkół z Parszowa i Mostek, którzy za swoją działalność konspiracyjną i tajne nauczanie w czasie II wojny światowej zostali aresztowani przez władze hitlerowskie, wywiezieni do obozów koncentracyjnych w Oświęcimiu i Oranienburgu gdzie zostali zmordowani przez władze faszystowskie.

Odsłonięcia tablicy dokonała wnuczka Pana Stanisława Gralca Iwona Bernaciak i Pani Jolanta Gralec, żona Pana Mirosława Gralca (wnuczek Pana Stanisława Gralca), emerytowana nauczycielka Szkoły Podstawowej w Parszowie oraz uczeń kl. VI Patryk Czubak posiadający najwyższą średnią w szkole. Poświęcenia tablicy dokonał Ksiądz Proboszcz tutejszej parafii Emanuel Kolatorowicz.

Pani Dyrektor Barbara Gajewska podkreśliła w swoim wystąpieniu, że odsłonięta tablica pamiątkowa będzie przypominała nam o ważnej roli tajnego nauczania w czasie II wojny światowej, o tych wszystkich nauczycielach którzy za swój obywatelski obowiązek uważali nauczanie w czasach terroru i okupacji hitlerowskiej i o tych wszystkich wspaniałych nauczycielach którzy zginęli w obozach koncentracyjnych.

Zebrani gości wysłuchali rysu historycznego dotyczącego oświaty w Parszowie i Mostkach w czasie okupacji przygotowanego i przedstawionego przez Pana Kazimierza Winiarczyka emerytowanego Dyrektora ZPO w Wąchocku i obecnego Radnego Rady Miejskiej. Obejrzeli również prezentację multimedialną która została przygotowana przez Panią Edytę Spilską.

Montaż słowno-muzyczny zatytułowany „Gdzie są kwiaty z tamtych lat” został opracowany przez Panią Bożenę Kamińską i Panią Bożenę Zarębską. Scenografię do uroczystości wykonała Pani Lena Miernik.

Dzieci zatańczyły poloneza przygotowanego przez Panią Zofię Bzdręgę i Panią Katarzynę Lipińską. Stroje zostały wykonane w pracowni „Dekoratornia” Pani Agnieszki Szczykutowicz.

W uroczystości uczestniczyły poczty sztandarowe Szkoły Podstawowei w Parszowie, 113 Drużyny Harcerskiej ze szkoły Podstawowej w Parszowie i Gimnazjum Publicznego w Wąchocku.

Po części oficjalnej miał miejsce poczęstunek przygotowany przez Radę Rodziców na czele z Panią Agnieszką Krogulec i pracowników Szkoły Podstawowej w Parszowie.

Dyrekcja składa serdeczne podziękowania wszystkim tym którzy przyczynili się do uświetnienia uroczystości.

Byli z nami podczas uroczystości:

Burmistrza Miasta i Gminy Wąchock Jarosław Samela

Wiceburmistrz Miasta i Gminy Wąchock Sebastian Staniszewski

Burmistrza Miasta i Gminy Suchedniów Tadeusz Bałchanowski

Proboszcz tutejszej Parafii Ksiądz Emanuel Kolatorowicz

Przewodniczący Rady Miejskiej w Wąchocku Pan Robert Janus Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Sylwester Rudzki

Wiceprzewodniczaca Rady Miejskiej Pani Halina Herman

Radny Pan Włodzimierz Sobala

Radna Pani Ewa Szczepańska

Państwo Iwona i Jacek Bernaciak

Państwo Jolanta i Mirosław Gralec

Pan Józef Błaszczykowski

Prezes Zamiejscowego Oddziału ZNP w Starachowicach Pani Mariola Gałka

Wiceprezes Katolickiego Stowarzyszenia Polskich Nauczycieli przy Opactwie Ojców Cystersów w Wąchocku Brat Julian Koczwara

Ojciec Roman Burakowski

Brat Albert Gizan

Dyrektor Szkoły Podstawowej w Wielkiej Wsi Pani Bożena Wrona,

Dyrektor ZPO w Wachocku Pani Dorota Janas,

Dyrektor Gimnazjum Publicznego w Wachocku Pan Czesław Kozłowski

Dyrektor Szkoły Podstawowej w Majkowie Pani Danuta Jasielska

Pani Teodora Klimkowska emerytowany Kierownik Szkoły Podstawowej w Parszowie,

Pan Kazimierz Winiarczyk emerytowany dyrektora ZPO w Wąchocku

Sekretarz Urzędu Miasta i Gminy Wąchock Pani Barbara Derlatka

Skarbnik Urzędu Miasta i Gminy Wąchock Pani Ewa Pawełczyk

Dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Skarżysku Kamiennej Pan Krzysztof Szczygieł

Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Wąchocku Pan Marian Susfał

Dyrektor Domu Kultury w Mostkach Pani Monika Kowalczyk

Dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Wąchocku Pani Małgorzata Polakowska

Sołtysa z Parszowa Pan Artur Bzdręga

Sołtys Marcinkowa Pani Ewa Madej

Sołtys Rataj Krystyna Lach

Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Parszowie Pan Grzegorz Retkowski

Prezes Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej Pan Janusz Głowacz

Koło Gospodyń Wiejskich z Parszowa i Mostek

Emerytowani i czynni nauczyciele i pracownicy oświaty

Rada Rodziców na czele z Panią Agnieszką Krogulec

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Parszowie i Gimnazjum Publicznego w Wąchocku

Rodzice, mieszkańcy Parszowa i okolic

Przedstawiciele gazety starachowickiej, tygodnika starachowickiego, echa dnia i telewizji kablowej Starachowice.

List Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty do Dyrektora Szkoły