• ZHP - harcerski dorobek

• 11 maja 1974 roku jest datą, którą mile wspominają Ci, którzy przeżyli piękną i ważną w życiu szkoły i harcerzy uroczystość. W dniu tym szczepowi harcerskiemu przy Szkole Podstawowej w Parszowie na ręce szczepowej hm. Longiny Janas wręczono sztandar i nadano imię "Majora Hubala". Sztandar ten został ufundowany przez Komendę Hufca w Starachowicach.

Wręczenie dyplomu nadania imienia szczepowi przez hcm. Sylwestra Staniszewskiego

Poczet sztandarowy

Szczep Harcerski w Parszowie liczył 162 druhny i druhów. Harcerze jednogłośnie wybrali imię dla swojego szczepu. Zgromadzili wiele materiałów i dokumentów związanych z bohaterskim „Majorem Hubalem”. Utworzyli Izbę Pamięci poświęconą „Hubalowi”, ogłosili konkurs na plakat o „Hubalu”, organizowali spotkania z ludźmi, którzy znali bohatera i szczegóły jego działalności.

Związek Harcerstwa Polskiego był organizacją bardzo aktywną, wokół której zawsze było dużo młodzieży. Aktywność organizacji ZHP przy Szkole Podstawowej w Parszowie – jak wynika ze sprawozdań – przejawiała się głównie udziałem w imprezach organizowanych odgórnie przez związek, jak również w imprezach, które organizował sczep w Parszowie pod kierownictwem: Longiny Janas, Elżbiety Ciok, Leokadii Kozieł, Marzeny Oziomek, Jolanty Gralec, Teresy Kwietniewskiej, Teresy Defler, Marii Dąbrowskiej.