- PROGRAMY i PROJEKTY REALIZOWANE W ROKU SZKOLNYM 2023/2024
- Konkursy
- Innowacje
- Gazetka szkolna "Kujonek"
- Innowacja pedagogiczna "Logika - zawsze i wszędzie"
- Innowacja pedagogiczna "Mistrzowie Kodowania"
- "KODołamacze" - innowacja pedagogiczna
- Szkoła Promująca Zdrowie
- Szkoła z klasą 2.0
- Prezentacja - Szkoła z klasą 2.0
- Szkoła z klasą 2.0 edycja 2012/13
- „Taki jak Mozart”
- WOŚP
- „Żywe Pomniki Beatyfikacji Jana Pawła II”
- Zajęcia dla uczniów zdolnych
- Drugie Życie Elektrośmieci
- Bezpieczna szkoła - bezpieczny uczeń
- Młodzież ma wpływ
- W-f z klasą
- Certyfikat Bezpieczeństwa
- Certyfikat Bezpieczeństwa cd
- eTwinning
- UKS
- Projekty i programy realizowane w szkole w latach 2010-2012
Szkoła z klasą 2.0 edycja 2012/13
Przystępujemy do programu Szkoła z klasą 2.0
Już po raz drugi nasza szkoła przystąpiła do programu Szkoła z klasą 2.0. Nauczycieli biorący udział w programie będą pracować z uczniami metodą projektów edukacyjnych z wykorzystaniem TIK i innymi metodami motywującymi uczniów do samodzielnej pracy i uczenia się.
Aby zdobyć certyfikat Szkoły z klasą 2.0 (w edycji 2012/2013) nasza szkoła musi zrealizować szereg zadań:
- Pierwszym zadaniem jest wypracowanie planu działania na cały rok szkolny (z udziałem nauczycieli i dyrektora).
- W pierwszym semestrze szkoła weryfikuje Kodeks 2.0.
- Każdy nauczyciel przeprowadza zadanie TIK (to sposób na przetestowanie i wprowadzenie w życie zasad Kodeksu na lekcji i w domu). Każdy nauczyciel przeprowadza też z uczniami zajęcia Sprawdzamy i tworzymy materiały.
- W szkole odbędzie się debata szkolna, dotycząca korzystania z nowych mediów w nauczaniu, uczeniu się i życiu szkoły i upowszechniania posiadanej już wiedzy innym.
- Drugi semestr poświęcony będzie realizacji projektów edukacyjnych (to metoda nauczania stawiająca na samodzielność, kreatywność i zespołową pracę uczniów).
- Na zakończenie programu odbędzie się Szkolny Festiwal 2.0 (święto nowoczesnej edukacji: podsumowanie całorocznej pracy oraz osiągnięć uczniów i nauczycieli).
- Uczniowie regularnie prowadzą blog, na którym opisują wszystkie działania w szkole podjęte w ramach programu Szkoła z klasą.
Uczestnicy programu w roku szkolnym 2012/2013 w naszej szkole to:
Koordynator: pani Agata Fokt-Danielska
Dyrektor: pani Barbara Gajewska
Nauczyciele: pani Agata Fokt-Danielska, pani Izabela Kutyła-Paduch, pani Edyta Mizura oraz pani Izabela Drabikowska
Uczniowie prowadzący blog: Patryk Czubak, Dawid Kowalik, Patrycja Głowacz oraz Krzysztof Roszkowski.
Blog
W ramach udziału w projekcie Szkoła z klasą 2.0 w listopadzie 2012r. powstał blog "TIK w Parszowie" prowadzony przez uczniów klasy szóstej - Patryka Czubaka, Dawida Kowalika, Patrycję Głowacz i Krzysztofa Roszkowskiego. Zachęcamy wszystkich do czytania oraz komentowania, jak również do pomocy przy prowadzeniu bloga.
http://blogiceo.nq.pl/spparszow/
Debata szkolna
Wszyscy są świadomi tego, jak ważna w obecnym świecie jest umiejętność posługiwania się TIK. Nasza szkoła pomaga młodym ludziom rozwijać tę umiejętność, m.in. poprzez udział w programie Szkoła z klasą 2.0. Jednym z zadań, jakie szkoła musi wykonać w tegorocznej edycji programu jest debata szkolna dotycząca Kodeksu 2.0 oraz programu Szkoła z klasą 2.0. W naszej szkole miała ona miejsce 6 grudnia 2012 roku.
Na wstępie debaty koordynator programu – pani Agata Fokt –Danielska - przybliżyła uczniom istotę programu Szkoła z klasą 2.0. Poinformowała uczniów, którzy nauczyciele biorą udział w tegorocznej edycji programu, jaki jest główny cel programu, jakie czekają nas zadania. Uczniowie mieli okazję obejrzeć prezentację dotyczącą programu Szkoła z klasą 2.0, która została przygotowana specjalnie na tę okazję z wykorzystaniem programu prezi..
Podsumowaniem debaty szkolnej był pokaz prezentacji przygotowanej przez uczniów z klasy VI – Patryka Czubaka i Dawida Kowalika „Kodeks Bezpiecznego Internauty”, którą chłopcy przygotowali w programie prezi w ramach projektu „Szybuj bezpiecznie w internetowej chmurze”. W zabawnej formie (z pomocą Koziołka Matołka) chłopcy próbowali przekazać, jak bezpiecznie poruszać się w Internecie.
Link do prezentacji: http://prezi.com/pwjzar7wmjvc/kozioek-matoek/
Kodeks 2.0
W czasie debaty szkolnej (6 grudnia 2012 roku) w ramach programu Szkołą z klasą został omówiony Kodeks 2.0 dotyczący TIK i bezpiecznego korzystania z Internetu.
Oto nasze zasady:
- Internet wykorzystujemy nie tylko do rozrywki, ale i do nauki.
- Korzystając z TIK i Internetu, dbamy o bezpieczeństwo swoje i innych osób.
- Telefon może być przydatny nie tylko do dzwonienia, lecz i do nauki.
- Propagujemy dobre programy edukacyjne.
- Porozumiewamy się z wykorzystaniem Technologii Komunikacyjnej.
- Uczymy innych jak korzystać z TIK.
- Reagujemy na cyberprzestępstwa.
- Pamiętamy o kulturze w sieci.
Jest to wersja z ubiegłego roku, poszerzona o punkt 8: „Pamiętamy o kulturze w sieci”. Uczniowie uznali, że w Internecie pomimo, że można chwilowo stać się anonimowym, nie wolno nikogo obrażać i zachowywać się niekulturalnie.
Kodeks 2.0 będzie obowiązywał w naszej szkole w obecnym roku szkolnym. W trakcie realizacji programu Szkoła z klasą 2.0 przyjmujemy możliwość modyfikacji Kodeku Szkolnego.
Mamy odznakę "Uczymy się z TIK"
W ramach programu Szkoła z klasą 2.0 w naszej szkole prowadzony jest blog uczniowski „TIK w Parszowie”. Główne zadanie dla uczniów - administratorów - to umieszczanie opisów działań podejmowanych w szkole, widzianych z perspektywy uczniów. Praca blogerów z klasy VI – Patryka Czubaka, Dawida Kowalika i Krzysztofa Roszkowskiego – została doceniona. Nasz szkolny blog otrzymał niebieską odznakę „Uczymy się z TIK”. Cieszymy się niezmiernie, gdyż uzyskanie przynajmniej jednej odznaki semestralnej („Uczymy się z TIK” w I semestrze lub „Działamy z TIK” w II semestrze) jest jednym z warunków, jaki należy spełnić, aby zdobyć certyfikat Szkoły z klasą w edycji 2012/13. Gratulujemy sukcesu! Jednocześnie zachęcamy innych do odwiedzin i komentowania, opisywania ciekawych lekcji z wykorzystaniem TIK, tworzenia własnych materiałów edukacyjnych i dzielenia się dobrą energią!
Jesteśmy Szkołą Ekspercką!
Miło jest nam poinformować, że w ramach programu Szkoła z Klasą 2.0 spotkało nas duże wyróżnienie – otrzymaliśmy tytuł „Szkoły Eksperckiej” i zostaliśmy umieszczeni na tablicy Pinterest „Dobre praktyki 2.0”. Uzyskanie takiego tytułu możliwe jest, gdy minimum 3 materiały tworzone przez uczestników z danej szkoły zostaną oznaczone przez Organizatorów Szkoły z klasą 2.0 jako dobre praktyki. Dobre praktyki wyróżniane są pod kątem atrakcyjności i pomysłowości realizacji danego zadania.Nie da się ukryć, że to bardzo dobra wiadomość, motywująca do dalszej pracy. Aż sześć zadań zrealizowanych przez nauczycieli z parszowskiego Zespołu 2.0 uzyskało tytuł DOBRYCH PRAKTYK i zostało poleconych innym nauczycielom.
Organizatorom spodobał się przebieg debaty szkolnej, w czasie której uczniowie mieli okazję obejrzeć prezentację dotyczącą programu Szkoła z klasą 2.0. Została ona przygotowana specjalnie na tę okazję z wykorzystaniem programu prezi. Tytułem Dobrej Praktyki wyróżnione zostało również zadanie TIK „Internet oknem na świat”.
Nauczyciele w I semestrze sprawdzali i tworzyli materiały. Działania polecone innym to opis lekcji:
- „Droga, prędkość, czas na lekcjach matematyki” – opis pani Agaty Fokt-Danielskiej
- „Ile miesięcy ma rok?” – lekcja pani Izabeli Drabikowskiej
- „Czego dowiadujemy się z treści legendy O Lechu i białym orle o pochodzeniu godła Polski, stolicy, kraju?” – lekcja języka polskiego pani Izabeli Kutyły-Paduch
II semestr też zaczął się dla Szkoły Podstawowej w Parszowie pozytywnie. Planowanie projektu edukacyjnego pani Edyty Mizury znalazło się wśród wyróżnionych.
Bardzo nas to wszystkich cieszy i zwiększa entuzjazm do dalszej pracy. Mam nadzieję, że drugie półrocze okaże się równie owocne.
Poniżej link do artykułu w Gazecie Starachowickiej
http://www.starachowicka.pl/artykul/7225-dobre-praktyki-w-parszowie.html