Aktualności

          • Rajd Lizakowy - 30.05.2026

          • Trasa: Skarżysko-Kamienna MCK/PTTK – Lipowe Pole – Skarżysko-Książęce – Skarżysko-Kam. Nadleśnictwo – ok. 10 km.

            Uczestnicy:

            Klasa I – Tymon Nowak

            Klasa VI – Oliwia Błąd, Maria Grdeń, Joanna Pacek

            Opiekunowie: Agata Fokt-Danielska, Edyta Spilska

            W sobotę, 30 maja 2026 roku, odbył się XXV Rajd Lizakowy, tradycyjnie zorganizowany przez OM PTTK w Skarżysku-Kamiennej. Choć tym razem frekwencja nie była zbyt wysoka, nie zabrakło stałych uczestników rajdów. Naszą szkołę reprezentowało czworo uczniów, którzy z entuzjazmem podjęli wyzwanie pieszej wędrówki.

            Rajd Lizakowy organizowany jest z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka. Jego celem jest zwrócenie uwagi na najmłodszych oraz podkreślenie ich ważnej roli w społeczeństwie. To również okazja do rozmów o potrzebach dzieci i ich przyszłości. Przede wszystkim jest to jednak dzień pełen radości, zabawy i miłych niespodzianek. Zgodnie z tradycją wszyscy uczestnicy rajdu otrzymali słodkie lizaki.

            Trasę rajdu poprowadziły panie Ewa Krajewska i Alina Piotrowska. Tym razem wyprawa rozpoczęła się na Lipowym Polu, dokąd uczestnicy zostali dowiezieni autokarem spod siedziby PTTK. Wędrując przez lasy i łąki wokół Skarżyska-Kamiennej, podziwialiśmy piękne krajobrazy oraz soczystą, wiosenną zieleń. Dziewczęta przygotowały także urokliwe bukiety z polnych kwiatów.

            Po raz pierwszy w rajdzie Szkolnego Koła Krajoznawczo-Turystycznego uczestniczył uczeń klasy pierwszej – Tymon Nowak. Z tej okazji koleżanki przygotowały dla niego tradycyjny „chrzest” nowego członka koła.

            Część trasy prowadziła Drogą Różańcową oraz ścieżką historyczno-przyrodniczo-edukacyjną. To wspólna inicjatywa Nadleśnictwa Skarżysko i Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej. Droga Różańcowa składa się z 20 kamiennych obelisków ozdobionych płaskorzeźbami przedstawiającymi tajemnice różańca. Powstała dla upamiętnienia 15. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Ostrobramskiej oraz 100. rocznicy urodzin papieża Jana Pawła II. Spacer ścieżką edukacyjną pozwolił uczestnikom poznać walory przyrodnicze lasów Nadleśnictwa Skarżysko. Na znajdujących się tam tablicach można znaleźć informacje o rezerwatach przyrody Skarżysko, Majdów i Ciechostowice, a także o lokalnej florze i faunie. Uczestnicy dowiedzieli się również, że charakterystycznym gatunkiem drzewa dla tego obszaru jest jodła, a dzięki prowadzonemu programowi ochrony i restytucji cisa systematycznie zwiększa się także liczba tych cennych drzew.

            Zakończenie rajdu odbyło się na terenie Nadleśnictwa w Skarżysku-Kamiennej. Na zmęczonych, ale zadowolonych wędrowców czekało ognisko, pieczone kiełbaski oraz gorąca kawa. Uczestnicy mogli również skorzystać ze znajdującej się tam ścieżki edukacyjno-przyrodniczej, wyposażonej w liczne tablice tematyczne i pomoce dydaktyczne związane z gospodarką leśną, ochroną przyrody oraz ekologią. Dzięki temu w ciekawy sposób poszerzyli swoją wiedzę przyrodniczą.

            Podczas uroczystego podsumowania uczniowie naszej szkoły otrzymali z rąk prezesa PTTK, pana Grzegorza Kowalskiego, dyplom oraz pamiątkową statuetkę w podziękowaniu za udział w XXV Rajdzie Lizakowym.

            Opiekunowie koła turystycznego serdecznie dziękują wszystkim uczestnikom, którzy zdecydowali się spędzić sobotni dzień na pieszej wędrówce. Zachęcamy do udziału w kolejnych rajdach – najbliższy, Rajd Jesienny, odbędzie się już we wrześniu. Do zobaczenia na szlaku!

          • Tydzień Bezpieczeństwa 2026

          • W dniach 15 – 19 czerwca 2026r. w naszej szkole odbędzie się „Tydzień Bezpieczeństwa” organizowany zgodnie z rekomendacjami Kuratorium Oświaty w Kielcach. W ramach wydarzenia uczniowie wezmą udział w spotkaniach, warsztatach i pokazach prowadzonych przez przedstawicieli służb mundurowych, ratowniczych oraz instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo publiczne, ochronę zdrowia i edukację młodzieży. To wyjątkowa okazja do zdobycia praktycznej wiedzy, kształtowania odpowiedzialnych postaw oraz poznania pracy osób, które każdego dnia dbają o nasze bezpieczeństwo. W programie m.in.: spotkania z Policją, pokazy Państwowej Straży Pożarnej, warsztaty pierwszej pomocy, zajęcia dotyczące cyberbezpieczeństwa, prelekcje o bezpieczeństwie w lesie, wydarzenia sportowe i wyjazdy edukacyjne. Już teraz, dziękujemy wszystkim partnerom, funkcjonariuszom, ratownikom oraz przedstawicielom instytucji za zaangażowanie i współpracę na rzecz bezpieczeństwa naszych uczniów. Osoby, instytucje oraz firmy, które chciałyby wesprzeć nasze działania edukacyjne i profilaktyczne lub włączyć się we współpracę, serdecznie zapraszamy do kontaktu. Szczegółowy harmonogram znajduje się na plakacie. Zastrzegamy sobie możliwość zmian terminów oraz godzin wydarzeń z przyczyn organizacyjnych i niezależnych od szkoły.

          • Życzenia i kwiaty dla Mam

          • Droga Mamo, najpiękniejsze składam Ci życzenia
            z głębi serca płynące, czekają spełnienia.
            Niechaj kłopoty znikną, sukcesów Ci tylko przybywa,
            Zdrowie niech dopisuje, szczęście się nie ukrywa.
            Wszystko, co piękne i wymarzone,
            niech w Twoim życiu będzie spełnione.

            Za to, że zawsze jesteś przy mym boku,
            Za to, że jesteś światełkiem w mroku,
            Za to, że dni moje tęczą malujesz,
            dziś Mamo z głębi serca Ci dziękuję!

            Życzenia ślą uczennice i uczniowie klasy 4 i uczennice klasy 5

             

            Prace wykonane na zajęciach informatyka 3D pod opieką p. Urszuli Magdziarz

          • Ogłoszenie!!!

          • Dnia 18 maja 2026r. (poniedziałek) o godz. 16.30 odbędzie się zebranie z rodzicami uczniów klas 1 - 8. Serdecznie zapraszamy.

          • XXIII Konkurs im. Jana Brzechwy

          • Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Parszowie po raz kolejny udowodnili, że w ich młodych sercach bije gorące zamiłowanie do poezji. 14 maja 2026r. wzięli oni udział w 23. edycji Gminnego Konkursu Recytatorskiego im. Jana Brzechwy, który odbył się w Miejsko - Gminnym Ośrodku Kultury w Wąchocku. To coroczne wydarzenie jest wspaniałą okazją do prezentacji talentów recytatorskich młodych adeptów sztuki słowa.

            W tym roku naszą szkołę reprezentowała grupa uzdolnionych uczniów:

            Klasa 1: Ksenia Śnioch, Julia Spadło

            Klasa 2: Julia El – Dursi, Kaja Michta, Klara Pikor, Fabian Obarski

            Klasa 3: Natalia Połeć, Maja Rybicka, Patrycja Puchalska

            Klasa 5: Zuzanna Suwara, Julia Gembska.

            Dla wielu z młodych artystów był to nie tylko występ, ale przede wszystkim cenna lekcja odwagi, pewności siebie i umiejętności publicznego przemawiania.

            Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplom i słodki upominek. Laureatami konkursu w kategorii klas 1 - 3 zostali: Julia El – Dursi, Klara Pikor – wyróżnienie, Maja Rybicka – miejsce III, w kategorii klas 4 – 6: Zuzanna Suwara – wyróżnienie, Julia Gembska – miejsce I.

            Gratulujemy wszystkim uczestnikom odwagi i talentu. Mamy nadzieję, że dla uczniów z Parszowa udział w 23. Konkursie Recytatorskim im. Jana Brzechwy był inspirującym doświadczeniem, które na długo pozostanie w ich pamięci i zachęci do dalszego zgłębiania bogactwa polskiej literatury.