Trasa: Skarżysko-Kamienna MCK/PTTK – Lipowe Pole – Skarżysko-Książęce – Skarżysko-Kam. Nadleśnictwo – ok. 10 km.
Uczestnicy:
Klasa I – Tymon Nowak
Klasa VI – Oliwia Błąd, Maria Grdeń, Joanna Pacek
Opiekunowie: Agata Fokt-Danielska, Edyta Spilska
W sobotę, 30 maja 2026 roku, odbył się XXV Rajd Lizakowy, tradycyjnie zorganizowany przez OM PTTK w Skarżysku-Kamiennej. Choć tym razem frekwencja nie była zbyt wysoka, nie zabrakło stałych uczestników rajdów. Naszą szkołę reprezentowało czworo uczniów, którzy z entuzjazmem podjęli wyzwanie pieszej wędrówki.
Rajd Lizakowy organizowany jest z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka. Jego celem jest zwrócenie uwagi na najmłodszych oraz podkreślenie ich ważnej roli w społeczeństwie. To również okazja do rozmów o potrzebach dzieci i ich przyszłości. Przede wszystkim jest to jednak dzień pełen radości, zabawy i miłych niespodzianek. Zgodnie z tradycją wszyscy uczestnicy rajdu otrzymali słodkie lizaki.
Trasę rajdu poprowadziły panie Ewa Krajewska i Alina Piotrowska. Tym razem wyprawa rozpoczęła się na Lipowym Polu, dokąd uczestnicy zostali dowiezieni autokarem spod siedziby PTTK. Wędrując przez lasy i łąki wokół Skarżyska-Kamiennej, podziwialiśmy piękne krajobrazy oraz soczystą, wiosenną zieleń. Dziewczęta przygotowały także urokliwe bukiety z polnych kwiatów.
Po raz pierwszy w rajdzie Szkolnego Koła Krajoznawczo-Turystycznego uczestniczył uczeń klasy pierwszej – Tymon Nowak. Z tej okazji koleżanki przygotowały dla niego tradycyjny „chrzest” nowego członka koła.
Część trasy prowadziła Drogą Różańcową oraz ścieżką historyczno-przyrodniczo-edukacyjną. To wspólna inicjatywa Nadleśnictwa Skarżysko i Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej. Droga Różańcowa składa się z 20 kamiennych obelisków ozdobionych płaskorzeźbami przedstawiającymi tajemnice różańca. Powstała dla upamiętnienia 15. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Ostrobramskiej oraz 100. rocznicy urodzin papieża Jana Pawła II. Spacer ścieżką edukacyjną pozwolił uczestnikom poznać walory przyrodnicze lasów Nadleśnictwa Skarżysko. Na znajdujących się tam tablicach można znaleźć informacje o rezerwatach przyrody Skarżysko, Majdów i Ciechostowice, a także o lokalnej florze i faunie. Uczestnicy dowiedzieli się również, że charakterystycznym gatunkiem drzewa dla tego obszaru jest jodła, a dzięki prowadzonemu programowi ochrony i restytucji cisa systematycznie zwiększa się także liczba tych cennych drzew.
Zakończenie rajdu odbyło się na terenie Nadleśnictwa w Skarżysku-Kamiennej. Na zmęczonych, ale zadowolonych wędrowców czekało ognisko, pieczone kiełbaski oraz gorąca kawa. Uczestnicy mogli również skorzystać ze znajdującej się tam ścieżki edukacyjno-przyrodniczej, wyposażonej w liczne tablice tematyczne i pomoce dydaktyczne związane z gospodarką leśną, ochroną przyrody oraz ekologią. Dzięki temu w ciekawy sposób poszerzyli swoją wiedzę przyrodniczą.
Podczas uroczystego podsumowania uczniowie naszej szkoły otrzymali z rąk prezesa PTTK, pana Grzegorza Kowalskiego, dyplom oraz pamiątkową statuetkę w podziękowaniu za udział w XXV Rajdzie Lizakowym.
Opiekunowie koła turystycznego serdecznie dziękują wszystkim uczestnikom, którzy zdecydowali się spędzić sobotni dzień na pieszej wędrówce. Zachęcamy do udziału w kolejnych rajdach – najbliższy, Rajd Jesienny, odbędzie się już we wrześniu. Do zobaczenia na szlaku!