Uczestnicy:
Kl. I - Sieroń Aleksandra,
Kl. IV - Borowiec Kamila, Jażwiec Julia, Nowak Wiktoria, Pająk Hubert, Sieroń Piotr, Włodarczyk Wiktoria
Kl.V - Kręcisz Damian, Madej Natalia, Miernik Wiktor, Moskalczyk Natalia, Pomocnik Wojciech, Tusznio Karol
Kl.VI - Fabijańska Paula, Martys Aleksandra, Milewska Natalia, Nowak Natalia,
Błaszczykowski Kacper.
Opiekunowie: Grażyna Frankiewicz i Agata Fokt-Danielska.
Już po raz kolejny grupa uczniów – członków SKKT wyruszyła na szlak, aby uczcić poległych za Ojczyznę Powstańców Styczniowych.
W tym roku odbył się już XI Złaz Turystyczny i obchodzono 150 rocznicę egzekucji i śmierci ks. Generała Stanisława Brzóski (1865 – 2015), jak również 152 rocznicę Czynu Powstańczego.
Uczniowie wraz z opiekunami i kierownikiem trasy – Robertem Pióro wyruszyli ze Starachowic lasem w stronę Polany Karola Kality Rębajły. Przedtem jednak uczcili pamięć mieszkańców Starachowic i okolicznych miejscowości - ofiar krwawej pacyfikacji w dniach 14-15 sierpnia 1944r. w miejscu, gdzie umieszczono Krzyż i tablicę pamiątkową.
Dalej grupa szła wzdłuż linii kolejki wąskotorowej, czynnej dla turystów od maja do września.
W lesie można było pooddychać świeżym powietrzem i wyobrazić sobie sceny walk i trwania na służbie powstańców, nieraz wycieńczonych z przemęczenia i głodu, gdyż mieszkańcy okolicznych wsi sami głodni - mieli im do zaoferowania niejednokrotnie tylko chleb i ziemniaki.
Ginęli w tych lasach Polacy i patrioci za naszą teraz wolność.
Po krótkim odpoczynku nastąpił ostatni etap trasy. Pogoda dopisała, świeciło słońce, było ciepło. W poprzednich latach o tej porze śnieg na polach tworzył tak grubą warstwę, że dzieci rzucały się w niego, jak w pierzynkę. Tym razem aura była wiosenna.
Na miejscu wszyscy otrzymali pamiątkowe znaczki z wizerunkiem ks. Stanisława Brzóski.
Kuchnia polowa zaś przygotowała gorący posiłek. Przy ognisku zlotowym historię bohaterskiego księdza generała przybliżył kolega Robert Adamczyk.
Następnie odbyła się inscenizacja z udziałem uczniów starachowickich liceów. Wcielili się w role powstańców, w tym m. in. gen. Mariana Langiewicza i Jadwigi Prendowskiej z Mirca, która przed samym powstaniem dawała schronienie Langiewiczowi.
Złaz zakończył się zapaleniem zniczy i modlitwą oraz odśpiewaniem hymnu przy Krzyżu Pańskim.
Opiekunowie dziękują uczniom za udział w uczczeniu pamięci polskich patriotów.
Mogą się od nich uczyć, jak bronić honoru Ojczyzny i walczyć o jej wolność.
Dziękują także organizatorom za podtrzymywanie historii Powstania Styczniowego poprzez udział w corocznym Zlocie.