Czas na zdrowie
3 czerwca odbyła się impreza profilaktyczna. Obejmowała ona kilka działań adresowanych do uczniów i rodziców naszej szkoły.Głównym celem było propagowanie zdrowego stylu życia, kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych i zachęcanie do różnych form aktywności fizycznej. Imprezę uświetniły Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Mostek, które poprowadziły nietypowe zajęcia kulinarne. Można było obejrzeć pokaz produktów, sposób wykonania i pieczenia pysznych ciasteczek . Uczniowie dowiedzieli się jak ulubione słodycze zastąpić zdrowymi wypiekami domowej roboty.
Z kolei uczniowie klas starszych wzięli udział w rozgrywkach piłkarskich , na boisku szkolnym, a dla młodszych dzieci odbył się „ Turnej Wiedzy o Zdrowiu”.
Zabawę rozpoczęła uczennica klasy II Basia Pietruszka, która wygłosiła „ Receptę na zdrowie’’, przypominając czym jest zdrowie i jak o nie dbać. W imprezie startowały trzy drużyny 6 - osobowe z kl. I, II i III. Rywalizowały ze sobą w konkurencjach sportowych i teoretycznuch. Uczniowie zmagali się z trudnymi konkurencjami sportowymi. Dużą ciekawość wzbudziły pytaniami związane ze zdrowiem. Nad prawidłowymi odpowiedziami czuwało Jury nagradzając drużyny punktami. Na podsumowanie turnieju drużyny układały z rozsypanki wyrazowej „ Uczniowskie zasady zdrowego odżywiania się”.
Czekając na podliczenie punktów uczennica klasy II Weronika Dudek wygłosiła humorystyczny wiersz pt.” W zdrowym ciele – zdrowy duch”.
Po ogłoszeniu wyników drużynom wręczono pamiątkowe dyplomy i zestaw zdrowych zbożowych ciasteczek.
Na koniec imprezy dziewczynki z klasy VI zaprezentowały ćwiczenia aerobiku, które wszystkim zgromadzonym bardzo się spodobały.
Cała społeczność szkolna została poczęstowana smacznymi i świeżymi owocami oraz degustowała ciasteczka upieczone przez Panie z Kola Gospodyń Wiejskich.
Impreza była ciekawą formą pokazania uczniom właściwych zachowań służących rozwojowi społecznemu, psychicznemu i fizycznemu. Wszyscy zgromadzeni tego dnia świetnie się bawili.
KONKURS RECYTATORSKI
2 czerwca 2015 roku w Miejsko Gminnym Ośrodku Kultury w Wąchocku odbył się Gminny Konkurs Recytatorski w Wąchocku. Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy szóstej: Katarzyna Gębska oraz Paula Fabijańska. Miło nam oznajmić, iz Kasia Gembska zdobyła I miejsce w starszej grupie wiekowej. Serdecznie gratulujemy!
Gra terenowa ,,W jeden dzień dookoła Parszowa"
Przy Szkole Podstawowej w Parszowie działa Uczniowski Klub Sportowy „Orły Parszów”. UKS zgodnie ze statutem zajmuje się organizowaniem życia sportowego uczniów w celu ich wszechstronnego rozwoju. Dlatego też opracowywane są wnioski i projekty by pozyskać dodatkowe środki na działalność Klubu i uatrakcyjnienie zajęć dla uczniów.
Dnia 29 maja 2015r. w naszej szkole realizowany był projekt pod nazwą: Gra terenowa ,,W jeden dzień dookoła Parszowa" finansowany ze środków Urzędu Miasta i Gminy Wąchock. Na jego realizację uzyskaliśmy kwotę 2000,00zl, z czego zakupiliśmy sprzęt sportowy (skakanki, linę, drążek do ćwiczeń, mega badminton, szkolny zestaw do badmintona, szarfy, piłkarzyki, narzucamy pierścienie, duża latająca bila) oraz puchary. Autorami projektu była dyrektor szkoły Barbara Gajewska i nauczyciel bibliotekarz Edyta Spilska.
Do zabawy w terenie zaproszone zostały sąsiednie szkoły z Wąchocka i Wielkiej Wsi. Niestety, z niewiadomych przyczyn nie dojechały one do naszej placówki. W związku z tym, wybraliśmy więcej drużyn z naszej szkoły ( klasy I - III i IV- VI). W sumie wystartowały 3 ekipy 6 - osobowe. Nad sprawnym przebiegiem zadania czuwały panie: Zosia - nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej, Edyta - bibliotekarz i Kasia- nauczyciel wychowania fizycznego.
Gra podzielona była na 5 etapów. Nasza wędrówka rozpoczęła się pod szkołą, gdzie uczniowie zostali poinformowani o przebiegu imprezy. Pogoda nam sprzyjała. Ulicą Cmentarną doszliśmy do pierwszego punktu naszej trasy, gdzie poszczególne grupy odpowiadały na wylosowane pytania dotyczące miejscowości Parszów oraz wykonywały zadanie sprawnościowe - przeskoki przez leżące na ziemi konary drzew.
Do drugiego punktu dotarliśmy truchtem (ok. 500 m). Tam znów pytania np. Ile ulic jest w Parszowie? Kiedy powstała nasza szkoła? itp. Tu odbyła się również gra (dla starszych) - odbicia piłeczki konarem znalezionym w drodze (leśna gra w palanta). Dla młodszych - rzuty szyszkami do czapki jednego z uczniów.
Na trzecim punkcie, do którego dotarliśmy ul. Dolną (marszobieg), po odpowiedziach na pytania, młodsi uczniowie rzucali woreczkiem w tarczę (namalowana kredą na drzewie), starsi uczniowie rzucali kółkiem na wystający konar drzewa. Konkurencja była trudna, nielicznym udało się zawiesić kółko na drzewie. Uczeń klasy V - Karol, który najlepiej poradził sobie z tym zadaniem, zawiesił koło tak wysoko (na innym wystającym konarze), że musieliśmy utworzyć tzw. ,,siodełko" i unieść ucznia na własnych rękach, aby je zdjąć.
Czwarty punkt to przeskoki przez linę zawieszoną na dwóch przeciwległych drzewach.
Do szkoły wróciliśmy ul. Szkolną, a na boisku bawiliśmy się z kółkiem hula - hop oraz przeciągaliśmy linę.
Na zakończenie naszej gry puchary wręczyła p. dyrektor Barbara Gajewska i choć uczniowie za swoje odpowiedzi i wykonywane zadania otrzymywali punkty, to nie one były najważniejsze. Wszyscy byli zwycięzcami. Liczyła się dobra zabawa, ruch na świeżym powietrzu oraz poznanie leśnych terenów naszej miejscowości.
Informacja dla rodziców i dzieci wyjeżdżających na Zieloną Szkołę
1. Msza św. godz. 6:30 kościół w Parszowie.
2. Pakowanie bagaży i wyjazd spod kościoła.
3. Wyjazd godz. 7:00
Letnie Kryterium Rowerowe
W dniu 01.06.2015r. tradycyjnie, jak co rok odbyło się w naszej szkole Letnie Kryterium Rowerowe, którego organizatorem był Automobilklub Kielce oddział Starachowice. Autorem zmagań uczniów był prezes klubu – pan Roman Jabłczyński.
Uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy wiekowe:
- Uczniowie klas 0-III (kategorie: dziewczynki/chłopcy)
- Uczniowie klas IV-VI (kategorie: dziewczynki/chłopcy)
Uczniowie musieli wykonać slalom rowerem, między ustawionymi pachołkami, w jak najkrótszym czasie.
Klasyfikacja była następująca:
W kategorii klas młodszych (dziewczynki) :
- miejsce zajęła Dominika Nowak, kl. II
- miejsce zajęła Barbara Pietruszka, kl. II
- miejsce Wiktoria Martys, kl. III
W kategorii klas młodszych (chłopcy):
- miejsce zajął Jakub Glijer, kl. III
- miejsce zajął Bartosz Majewski, kl. III
- miejsce zajął Krystian Miernik, kl. III
W kategorii klas starszych (dziewczynki):
- miejsce zajęła Klaudia Szafrańska, kl. V
- miejsce zajęła Karolina Kręcisz, kl. VI
- miejsce zajęła Katarzyna Gembska, kl. VI
W kategorii klas starszych (chłopcy):
- miejsce zajął Giancarlo Greco, kl. IV
- miejsce zajął Hubert Pająk, kl. IV
- miejsce zajął Dariusz Kosmala, kl. V
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!!!
W podziękowaniu za coroczną organizację Letniego Kryterium Rowerowego dyrektor szkoły wręczyła dyplom i puchar Prezesowi Automobilklub Kielce oddział w Starachowicach, panu Romanowi Jabłczyńskiemu. W podziękowaniu za prowadzenie Kryterium , dyrektor wręczyła również dyplom pani Iwonie Kaniewskiej. Na koniec wszyscy uczniowie zostali obdarowani cukierkami, które ufundowała Rada Rodziców.
Zakończenie projektu "Warzywa i owoce w szkole"
Na zakończenie projektu „Warzywa i owoce w szkole”, dzieci biorące udział w projekcie otrzymały zdrowy poczęstunek w postaci pomidorków i truskawek. Natomiast, dzieci które jedzą obiady w naszej szkole, otrzymały paczki owocowe, w których mogły znaleźć banany, mandarynki, kiwi, gruszkę oraz pomarańcze. ŻYCZYMY SMACZNEGO!!!
Rower dla Olgi Firkowskiej
W dniu 1 czerwca odwiedziła naszą szkołę przedstawicielka PCK oddział Starachowice, Jolanta Korzeniowska. Przyjechała ze specjalnym prezentem dla jednej z dziewczynek, Olgi Firkowskiej, uczennicy klasy III. Dziewczynka potrzebuje rehabilitacji, którą ułatwią ćwiczenia na specjalnym trójkołowym rowerku.
Fundatorem prezentu jest Fundacja Eco- Textil, kierująca się zasadą: „Fundacja Eco Textil tym się zajmuje, kiedy trzeba niepełnosprawne osoby finansuje.” Założyciel to Leszek Wojteczek, właściciel PPHU Wtórpol, firmy zajmującej się zbiórką odzieży używanej i innych tekstyliów gospodarczych. Właściciel firmy od lat pomaga potrzebującym.
Rowerek to wspaniały prezent dla Olgi z okazji Dnia Dziecka.
Wstępne wyniki konkursu „Szybuj bezpiecznie w internetowej chmurze 2015”
Już po raz kolejny nasza szkoła wzięła udział w wojewódzkim konkursie, którego głównym celem było upowszechnienie wśród młodzieży zasad bezpiecznego korzystania z Internetu oraz zwiększenie poziomu wiedzy uczniów i ich rodziców na temat możliwości wykorzystania Internetu do pełnego uczestniczenia w życiu publicznym, społecznym i gospodarczym.
W naszej szkole konkurs przebiegał w dwóch kategoriach
a) Kategoria I – uczniowie klas I-III szkół podstawowych
Uczniowie indywidualnie przygotowywali pracę plastyczną, która mogłaby być wykorzystana jako nadruk na koszulkę promującą hasło Dnia Bezpiecznego Internetu 2015: „Razem tworzymy lepszy Internet". Nie było dopuszczalne korzystanie z gotowych klipartów, grafik, zdjęć.
b) Kategoria II – uczniowie klas IV-VI szkół podstawowych
Uczniowie indywidualnie przygotowywali folder promujący hasło Dnia Bezpiecznego Internetu 2015: „Razem tworzymy lepszy Internet". Wszystkie elementy graficzne musiały być wykonane samodzielnie przez ucznia. Nie było dopuszczalne korzystanie z gotowych klipartów, grafik, zdjęć (uczniowie mogli natomiast wykorzystać własne fotografie).
Udział w konkursie z naszej szkoły wzięły trzy osoby: Joanna Kowalska (kl. I), Maja Łabuda (kl. III) oraz Aleksandra Martys (kl. VI). Serdecznie dziękujemy dziewczynkom za przygotowane prace.
Komisja Konkursowa właśnie zakończyła ocenę prac nadesłanych w ramach projektu „Szybuj bezpiecznie w internetowej chmurze 2015”. Na liście osób wyróżnionych i nagrodzonych znalazła się uczennica Maja Łabuda. Informacja o tym, czy Maja zdobyła nagrodę czy wyróżnienie przekazana zostanie na konferencji podsumowującej realizację Projektu dn. 17 czerwca 2015r. w Filharmonii Świętokrzyskiej im. Oskara Kolberga przy ul. Żeromskiego 12 w Kielcach. Gratulujemy!!
OGŁOSZENIE!!!
W dniu 5.06.2015r. (piątek) dla uczniów kl. I-VI Szkoły Podstawowej nie ma zajęć dydaktycznych – dzień wolny dyrektorski. Mogą być zorganizowane zajęcia opiekuńcze dla uczniów. Wcześniejsze uzgodnienie z wychowawcą.
Obowiązkowy Oddział Przedszkolny i Przedszkole Pluszowego Misia pracuje bez zmian.
Mistrz Ortografii w naszej szkole
21 maja w Zespole Placówek Oświatowych w Wąchocku odbył się Gminny Konkurs Ortograficzny. Wzięli w nim udział uczniowie klas piątych i szóstych z Wąchocka, Wielkiej Wsi i Paszowa. Dzieci zmagały się z się z ortograficznymi pułapkami w tekście opisującym mało znane zakątki naszego kraju. Pierwsze miejsce i tytuł Mistrza Ortografii zdobyła Wiktoria Gębska. Jest ona mistrzem po raz drugi. Serdecznie gratulujemy!
„Kiedy Mama spotkała Tatę” – Dzień Matki i Ojca w klasie „O”
Pod takim hasłem odbyły się w Obowiązkowym Rocznym Przygotowaniu Przedszkolnym uroczystości z okazji wspaniałych świąt czyli Dnia Matki oraz Dnia Ojca.
Dzieciaki pod opieką pani Bożenki Zarębskiej przygotowały zaskakujący program artystyczny. Przedstawiły historię pewnej miłości, która zaczęła się już w przedszkolu a zakończyła ślubem. W inscenizacji zaprezentowały znane polskie przeboje, jak: „Ściernisko”, „My Cyganie”, „Zawsze z Tobą chciałbym być”, „Konik na biegunach”. Uczniowie wspaniale zagrali fragmenty utworów lirycznych, jak choćby historię obrażalskiej Czapli i niezdecydowanego Żurawia.
Po przedstawieniu Rodzice zostali obdarowani drobnymi upominkami oraz kartkami z życzeniami. Następnie odpalono race na słodziutkim torcie, a także odśpiewano sto lat.
Rodzicom składamy serdeczne życzenia!
Plan Zielonej Szkoły 2015
RAMOWY PLAN ZIELONEJ SZKOŁY
DARŁÓWEK 7.VI.-12.VI.2015r.
I dzień 07.06 niedziela
6.30
Wyjazd ze szkoły w Parszowie.
19.30
Przyjazd do Darłówka.
19.30 - 20.00
Zakwaterowanie.
20.00 - 20.30
Obiadokolacja.
20.45 – 21.30
Przywitanie z morzem – spacer po plaży. Powrót znad morza.
21.30 - 22.00
Sprawy organizacyjne.
22.00
Cisza nocna.
II dzień 08.06. poniedziałek
8.00-8.30
Śniadanie.
9.00-9.45
Zajęcia dydaktyczne, rozdanie kart pracy do wypełnienia po pierwszym dniu zajęć, zlecenie obserwacji w terenie, omówienie ćwiczeń.
10.00-13.00
Wycieczka po Darłowie.
- Średniowieczna architektura (unikatowy układ urbanistyczny).
- Rynek, baszty, bramy.
- Brama Wysoka.
- Kościół Mariacki – 1352r.
- Barokowy Ratusz – siedziba władz.
- Przepiękne kamienice i domy.
- Elektrownia wiatrowa – 15 wiatraków.
- Plac Kościuszki – Pomnik Rybaka.
- Rynek – Galeria Ryb Morza Bałtyckiego.
13.30-14.00
Obiad
14.30-17.30
Wycieczka po Darłówku.
- Zapoznanie się z topografią terenu.
- Most rozsuwany
- Latarnia morska
- Dojście na plażę
- Skorzystanie z oferty ośrodka – kort tenisowy, ściana wspinaczkowa.
17.30-18.30
Zajęcia dydaktyczne
18.30-19.00
Kolacja
19.30-21.00
Wyprawa nad morze – zajęcia na świeżym powietrzu, chrzest.
22.00
Cisza nocna
III dzień 09.06 wtorek
8.00-8.30
Śniadanie
9.00-18.00
Wycieczka autokarowa do Kołobrzegu.
- Zwiedzanie najdłuższego żelbetowego mola w Polsce (220m.)
- Latarnia morska z 1946r.
- Przejście Bulwarem Jana Szymańskiego.
- Starówka - Bazylika Mariacka, Baszta Lontowa, Ratusz Miejski jako przykłady architektury gotyckiej.
- Zakup pamiątek.
- Port Jachtowy, Pomnik Sanitariuszki, Pomnik Zaślubin Polski z morzem.
- Słone Żródełko – Parsęta.
18.30-19.00
Obiadokolacja.
19.00-20.00
Zajęcia dydaktyczne.
20.00 -21.30
Dyskoteka.
22.00
Cisza nocna.
IV dzień 10.06. środa
8.00-8.30
Śniadanie
9.00-13.00
Rejs Królem Erykiem I
- Pobyt nad morzem – rekreacja.
- Zwiedzanie Zamku Książąt Pomorskich.
13.30-14.00
Obiad
14.00-15.00
Zajęcia dydaktyczne
15.15-18.00
Wycieczka autokarowa do Jarosławca – Muzeum Bursztynu, klif, Latarnia Morska z 1829r., przystań rybacka. Aquapark.
Wieś Wicie – środek wybrzeża polskiego. Mini ZOO – 50 gatunków zwierząt.
18.30-19.00
Kolacja
19.30-21.00
Spacer po plaży, zajęcia na świeżym powietrzu
V dzień 11.06. czwartek
8.00-8.30
Śniadanie
8.30 -9.30
Zajęcia dydaktyczne
10.00-13.30
Zwiedzanie:
- poniemieckich bunkrów w Darłówku
- elektrowni wiatrowej
Pożegnanie z Darłowem – zakup pamiątek.
13.30 – 14.00
Obiad
14.00 -17.30
Skorzystanie z oferty ośrodka „Piramida” – ściana wspinaczkowa, sala fitness, plac zabaw, karaoke, basen.
- Rekreacja nad morzem.
- Uzupełnianie dzienniczka podróży.
- Sala audio – film edukacyjny.
18.00
Kolacja
18.30-20.00
Pożegnanie z morzem.
20.00-21.00
Podsumowanie pobytu. Sprzątanie pokoi, pakowanie.
22.00
Cisza nocna.
VI dzień 12.06. piątek
7.00-7.30
Śniadanie.
7.30 – 8.00
Wykwaterowanie uczestników.
8.15
Wyjazd z Darłówka.
8.15-21.00
Podróż , przyjazd przed szkołę w Parszowie.
V EDYCJA ,, ORLIK VOLLEYMANIA” 2015
11 maja 2015r. w hali sportowej Miejskiego Centrum Sportu i Rekreacji w Skarżysku – Kamiennej odbyły się eliminacje gminne turnieju Orlik Volleymania 2015. Organizatorami rozgrywek są Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Polski Związek Piłki Siatkowej.
Ideą projektu jest promowanie wśród dzieci i młodzieży sportowej aktywności, zasad fair – play, aktywizacja lokalnych społeczności oraz zachęta do wspólnego organizowania różnych działań sportowych na obiektach wybudowanych w ramach programu ,, Moje boisko - Orlik 2012”.
Naszą szkołę reprezentowali uczniowie UKS ,, Orły „ Parszów w składzie:
-
Ola Martys
-
Karolina Kręcisz
-
Natalia Milewska
-
Kamil Miernik
-
Radosław Szwed
-
Kacper Synowiec
Do turnieju zgłosiło się 17 drużyn. Drużyna składała się z 2 chłopców i 2 dziewczynek ( miksty). Gra toczyła się do dwóch wygranych setów. Turniej rozgrywano w 4 grupach. W naszej grupie znalazło się 5 szkół. Ulegliśmy tylko SP 13 ze Skarżyska ( 15:13, 15:13). W grupie zajęliśmy II miejsce, a w końcowej rywalizacji miejsce V.
Bardzo cieszyliśmy się z tak wysokiej lokaty. Uczniowie naszego klubu świetnie spisali się na boisku, pomimo tego, że nie są przyzwyczajeni do mniejszego boiska i gry czwórkami. Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali pamiątkowe koszulki,otrzymali napoje i słodki poczęstunek. Dziękujemy organizatorom za sprawne przeprowadzenie turnieju i gościnne przyjęcie.
Kolejność pierwszej ósemki:
1. Prywatna Szkoła Podstawowa I
2. Szkoła Podstawowa Nr 7 I
3. Szkoła Podstawowa Nr 13 I
4. Szkoła Podstawowa w Skarżysku Kościelnym
5-8. Szkoła Podstawowa w Parszowie
SP-7 V
SP-5 III
PSP II
Na turnieju obecny był koordynator tego projektu na nasze województwo Dariusz Parkitny - trener siatkarek KSZO Ostrowiec.
Organizatorami zawodów byli nauczyciele Siatkarskiego Ośrodka Szkolnego przy ZSP Nr1 w Skarżysku - Kamiennej.-
,,GALA 2015 „
W sobotę 9 maja, w hali sportowej I LO przy ul. 1 Maja
odbył się Turniej Mini Siatkówki Dziewcząt „Gala 2015”. Organizatorem turnieju był Międzyszkolny Klub Sportowy GALA Skarżysko Kamienna, pod patronatem Urzędu Miasta Skarżysko i Powiatu Skarżyskiego.
W rozgrywkach mogły uczestniczyć drużyny dziewcząt, zgłoszone do jednej z dwóch kategorii:
- z klas V-VI szkół podstawowych (trójki) 3 zawodniczki + max 1 rezerwowa,
- z klas I-IV szkół podstawowych (dwójki) 2 zawodniczki + max 1 rezerwowaDo turnieju zgłosiły się drużyny ze Skarżyska - Kamiennej i nasza ekipa z Parszowa. Mimo tego, iż nasza szkoła znajduje się w powiecie starachowickim, organizatorzy chętnie przyjmują nas na turniejach .
Nasza szkoła wystąpiła w składzie:
-
Ola Martys
-
Karolina Kręcisz
-
Natalia Nowak
-
Natalia Milewska
Gra toczyła się w grupach ( jeden set do 15 pkt.). Niestety, w grupie miałyśmy mocne zawodniczki Gala Skarżysko oraz SP13. Nie udało nam się wyjść z grupy. Ale dziewczęta wyszły bardzo zadowolone ( narzekały tylko, że tak krótko grały i chciałyby jeszcze). Przystąpiły w przerwach między meczami do konkursów, w których udało się zdobyć nagrody:
I miejsce ( odbicia piłki sposobem oburącz górnym) Natalia Nowak .
II miejsce ( odbicia piłki sposobem oburącz dolnym ) - Natalia Milewska
Nagrodę dla najbardziej doświadczonego zawodnika – Karolinka Kręcisz.
Dziewczęta i opiekun otrzymały drobne upominki z rąk organizatorów i mimo przegranej znów zmierzą się w poniedziałek 11 maja na kolejnych zawodach w Skarżysku. Dziękujemy dziewczynkom za wolę walki i dobrą zabawę.
-
Chrońmy naszą Ziemię
Uczniowie klasy II przez kilka dni omawiali zagadnienia uświadamiające im, jakie niebezpieczeństwo grozi środowisku naturalnemu ze strony człowieka - pożary lasów, zatrucie wody i powietrza, zaśmiecanie . Dzieci dowiedziały się co to jest recykling i jak się odbywa, układały hasła zachęcające do dbania o własne środowisko. Poprzez rozwiązywanie zadań i łamigłówek ekologicznych nabywały opiekuńczego stosunku do świata roślin i zwierząt. Podsumowując cykl zajęć uczniowie zaprezentowali inscenizację pod tytułem ” Niewielki, ale śliczny Wiosenny Teatrzyk Ekologiczny”, w którym nawiązali do ochrony środowiska naturalnego i zagrożeń dla przyrody. Uczniowie wcielając się w postacie leśnych zwierząt i roślin przybliżyli życie w lesie, w którym człowiek nie zwraca uwagi na ochronę przyrody. Przedstawienie uświetniła piosenka o tematyce ekologicznej pt. „ Ziemia – zielona wyspa” . Inscenizację obejrzeli uczniowie z klasy O, I, i III.
Certyfikat Przyjaciela Matematycznego Zoo
Miło nam poinformować, że uczniowie klas IV - VI, biorący udział w zajęciach wyrównawczych z matematyki prowadzonych przez panią Agatę Fokt-Danielską, uzyskali pozytywną ocenę Komisji opiniującej działalność zajęć i uzyskali Certyfikat Przyjaciela Matematycznego ZOO w roku szkolnym 2014/2015. Portal edukacyjny Matzoo.pl przyznał certyfikat w ramach IV edycji projektu Certyfikat Przyjaciela Matematycznego ZOO dla ponad 80 szkół w Polsce, które w sposób szczególny uczestniczą w procesie rozwijania umiejętności matematycznych uczniów.
http://matzoo.pl/przyjaciele2015
Uroczysty apel z okazji Rocznicy Konstytucji 3 Maja
Apel z okazji 224 rocznicy Konstytucji 3 Maja odbył się 30.04.2015r. pod hasłem "Witaj, majowa jutrzenko". Słowo wstępne wygłosiła pani dyrektor Barbara Gajewska, nawiązując do święta obchodzonego przez wszystkich Polaków, którym drogie są ideały wolności i sprawiedliwości społecznej. Myśląc o tym i innych ważnych świętach narodowych Polaków, wiemy, że nasi przodkowie nie szczędzili wysiłku, abyśmy teraz mogli żyć w wolnym kraju.
W dniu 3 Maja wypada także powiesić flagę na murach każdego domu, aby podkreślić wagę
i znaczenie jednego z najważniejszych polskich świąt narodowych.
Następnie odśpiewano Hymn Polski przy wtórze gry na flecie w wykonaniu uczennicy Natalii Nowak.
Teraz głos oddano uczniom klasy IV, V i VI, którzy wprowadzili wszystkich w nastrój sprzed 224 lat, kiedy to zatroskani o losy Ojczyzny patrioci myśleli nad poprawą losu obywateli.
Wykonawcy wygłosili w osobach narratorów i recytatorów wierszy patriotycznych treści bliskie nam jako Polakom – o umiłowaniu wolności, nadziei na wzmocnienie państwa, władzy królewskiej i wojska, nadanie praw mieszczanom oraz poprawę sytuacji chłopów. Uchwalając Konstytucję 3 Maja, posłowie Sejmu Czteroletniego na czele z królem Stanisławem Augustem Poniatowskim (w tej roli Kamil Miernik) podjęli próbę ratowania Rzeczpospolitej.
W rok po uchwaleniu, Konstytucja została obalona i Polacy o swoją wolność i prawa musieli walczyć jeszcze przez wiele lat. Jednak my jesteśmy wdzięczni za dziedzictwo kulturowe, które pozostawili po sobie nasi przodkowie. Możemy się dołożyć do tego wielkiego dziedzictwa swoją pracą i nauką na rzecz dobra Polski.
Wiem co jem – zasady zdrowego odżywiania
W ramach realizacji programu „ Zdrowie w naszych rękach” 29.04.2015 odbyła się kolejna akcja edukacyjna pod hasłem „ Wiem co jem ”, mająca na celu podnoszenie świadomości i wiedzy wśród uczniów i rodziców na temat zasad zdrowego odżywiania i zachęcać społeczność lokalną do spożywania owoców i warzyw oraz codziennego ruchu na świeżym powietrzu. Akcja rozpoczął się od obejrzenia prezentacji pt. : „ Czas na zdrowie”, którą przygotowali i przedstawili uczniowie z klas IV-VI
Tematyka prezentacji obejmowała:
- zasady piramidy zdrowego odżywiania
- sport to zdrowie
- przepisy na zdrowe jedzenie
- komiks
- krzyżówkę
- talerz zdrowego żywienia
- quiz o zdrowym odżywianiu
Kolejnym punktem imprezy był przemarsz barwnego korowodu dzieci z klas I, II i III, który przeszedł ulicami Parszowa. Uczniowie nieśli transparenty głoszące hasła nawołujące do zdrowego trybu życia, rozdawali społeczności lokalnej ulotki promujące zdrowe odżywianie, częstowali jabłkami zachęcając do spożywania warzyw i owoców 5 razy w ciągu dnia.
W zdrowym ciele zdrowy duch – nabierz kondycji po zimie
W zdrowym ciele zdrowy duch – nabierz kondycji po zimie - pod takim hasłem przeprowadzone zostały zajęcia w klasie IV.
Uczniowie wypowiadali się na temat ogólnej kondycji po zimie: nadwaga, łamliwe włosy, słabe paznokcie, osłabienie organizmu, blada cera, mało ruchu. Stwierdzili jednogłośnie, że brak ruchu jest ważnym elementem dla zdrowia, ale spożywanie odpowiednich produktów również.
W sezonie wiosennym często zdarzają się niedobory witamin: D3 – brak słońca, wit. C – niskie spożycie warzyw i owoców, A – małe spożycie warzyw zielono – żółtych i czerwono – żółtych owoców, wit.B9 – kwas foliowy.
Występują także niedobory minerałów: żelaza, wapnia, magnezu. Uczniowie dowiedzieli się jakie warzywa i owoce należy spożywać wiosną, aby dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość potrzebnych witamin i minerałów.
Na tablicy wypisali warzywa i owoce, które chętnie i najczęściej spożywają oraz wykonali plakat , który zachęca wszystkich do spożywania większej ilości warzyw i owoców dla poprawy własnej kondycji i zdrowia.
Archiwum Aktualności