W dniu 30.09.2016r. nasza szkoła uzyskała Certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie. W dniu tym dyrektor szkoły pani Barbara Gajewska i koordynator programu pani Karina Piotrowska – Niewczas wzięły udział w XIV Festiwal Zdrowia im. Zbigniewa Kociuby, w ramach którego organizowany był po raz czwarty Zlot Szkół Promujących Zdrowie.
Otwarcie Festiwalu odbyło się w sali konferencyjnej Sanatorium Marconi w Parku Zdrojowym w Busku–Zdroju, następnie odbyło się uroczyste wręczenie szkołom Certyfikatów Szkoły Promującej Zdrowie oraz warsztaty, prelekcje i wykłady skierowane do uczestników w różnym wieku.
Przynależność do sieci Szkół Promujących Zdrowie jest zaszczytem dla szkoły, a jednocześnie zobowiązaniem do tworzenia i upowszechniania działań służących promocji zdrowia w swoim regionie oraz dzielenia się swoimi doświadczeniami z innymi szkołami w Polsce.
Nasza szkoła już od dwóch lat realizuje działania mające na celu uzyskanie w/w certyfikatu. Tworzymy warunki sprzyjające dobremu samopoczuciu całej społeczności szkolnej, samodzielnie diagnozujemy swoje problemy, podejmujemy inicjatywy służące rozwiązywaniu tych problemów oraz dokonujemy ewaluacji swoich działań.
Poniżej Raport z działań szkoły:
Raport z realizacji zadań programu promocji zdrowia |
Wyniki Diagnozy
Po przyjęciu uchwały Rady Pedagogicznej w dniu 18.12.2013, uchwała nr 9/18/12/2013, w sprawie ubiegania się o przyjęcie do Sieci Szkół Promujących Zdrowie, został powołany Szkolny Zespół ds. Promocji Zdrowia, który zajął się diagnozą potrzeb społeczności szkolnej. Zespół rozpoczął diagnozę środowiska szkolnego poprzez przeprowadzenie ankiet wśród uczniów, rodziców, nauczycieli oraz pracowników szkoły. Na podstawie przeprowadzonej diagnozy środowiska stwierdzono, że priorytetem szkoły powinna być promocja zdrowia, a szkoła powinna angażować się w ideę zdrowego odżywiania. Koordynator projektu wraz z zespołem stworzył program działań szkoły. Opracowane zostały również propozycje rozwiązania problemu szkoły oraz stworzono Cele priorytetowe:
|
Opis problemu priorytetowego
Problem priorytetowy: ZDROWE ODŻYWIANIE I ZDROWY STYL ŻYCIA Opis problemu: Na podstawie przeprowadzonej diagnozy środowiska szkolnego ( analiza ankiet dla uczniów, rodziców i nauczycieli) stwierdzono, że priorytetem szkoły powinna być promocja zdrowia, a szkoła powinna angażować się w ideę zdrowego odżywiania. Ponadto stwierdzono, że duża grupa dzieci dokonuje niewłaściwych wyborów odnośnie produktów spożywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Uzasadnienie: Odżywianie ma bezpośredni wpływ na rozwój organizmu ludzkiego i warunkuje prawidłowy rozwój fizyczny oraz sprawność umysłową ucznia w wieku szkolnym.
|
Sprawozdanie z realizacji zadań mających na celu rozwiązanie problemu priorytetowego
Szkoła organizuje proces rozwoju ucznia ukierunkowany na jego sukces. Atmosfera szkoły sprzyja efektywnej pracy. Szkoła uczy odpowiedzialności, poszanowania wartości i godności ludzkiej, aktywnego działania na rzecz klasy, szkoły; doskonalenia własnej osoby, pomocy potrzebującym; umiejętności współżycia w rodzinie i społeczności; rzetelności i odpowiedzialności ; zdrowego stylu życia. Szkoła integruje się ze środowiskiem lokalnym i promuje swoją działalność w tym środowisku. Program „Zdrowie w naszych rękach” powstał w oparciu o główny cel Szkoły Promującej Zdrowie, jakim jest zdrowy styl życia całej społeczności szkolnej oraz lokalnej. Aby to osiągnąć należy:
Na podstawie diagnozy potrzeb i oczekiwań, a także obserwacji rzeczywistości szkoły i jej najbliższego otoczenia, nakreślone zostały niżej podane kierunki działań:
I. Rozpowszechnianie koncepcji i strategii SzPZ II. Promocja zdrowia poprzez aktywność fizyczną. III. Promocja zdrowia poprzez właściwe odżywianie. IV. Promocja zdrowia poprzez higienę.
I. Rozpowszechnianie koncepcji i strategii SzPZ 1. Przedstawienie uczniom na zajęciach dydaktycznych materiałów dotyczących SzPZ. 2. Poinformowanie rodziców przez dyrektora szkoły o przystąpieniu naszej placówki do ww. programu. 3. Przeprowadzenie badań ankietowych , których podstawowym celem było sprawdzenie stopnia znajomości i akceptacji koncepcji „Szkoły Promującej Zdrowie”.
II. III. Działania podjęte przez szkołę w ramach projektu poprzez promowanie zdrowia poprzez aktywność fizyczną oraz właściwego odżywiania się:
Rok szkolny 2014/2015:
W miesiącu marcu klasa III realizowała tygodniowy blok tematyczny - Obycie umila życie, w którym dzieci uczyły się między innymi zasad dobrego zachowaniaw różnych sytuacjach życia codziennego.
Rok 2015/2016:
- Józef Łuszczek – dwukrotny Mistrz Świata w biegach narciarskich na dystansie 15 km; - Józef Jarząbek – trener skoczków narciarskich TS „Wisła” Zakopane; - Łukasz Rutkowski – skoczek narciarski (zajął 6 miejsce na Olimpiadzie w Vancover w 2010r.); - Dawid Mureńka – skoczek narciarski (reprezentant Kadry Narodowej Polski w zawodach); - Kacper Jarząbek – 10-letni skoczek w klasie JUNIOR – E (zajął 2 miejsce w Polsce w Lotos Camp 2016); - Łukasz Łukaszczyk – 9-letni skoczek w klasie JUNIOR. Patronat nad imprezą objęli: Burmistrz Miasta i Gminy Wąchock, Fundacja „Mleko dla Szkół. Mleko dla Zdrowia”, ARR oddział terenowy Kielce, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska Garwolin. Zaproszeni Goście opowiadali o swoich i o drużynowych sukcesach.
IV. Promowanie zdrowia poprzez higienę.
W szkole odbywają się zajęcia propagujące zdrowy i higieniczny styl życia. Wychowawcy podczas lekcji wychowawczych rozmawiają ze swoimi uczniami na tematy związane z higieną. Zwracana jest także uwaga na czystość naszych podopiecznych. Nasza szkoła współpracuje z Ośrodkiem Zdrowia w Parszowie. Spotkania z higienistką odbywają się cyklicznie, zawsze we wrześniu i w lutym (w ramach zapobiegania wszawicy), co kwartał ( w ramach fluoryzacji), a także w razie potrzeb odbywają się pogadanki na temat prawidłowego czyszczenia zębów oraz higieny jamy ustnej.
Stałe działania prowadzone przez szkołę w ramach programu:
|
Ewaluacja projektu (narzędzia, wnioski)
Wszystkie działania podejmowane w czasie trwania programu były systematycznie monitorowane, aby uzyskać jak najwięcej informacji do ewaluacji. Do ewaluacji wybrano następujące metody: - obserwację uczniów, - rozmowy z uczniami, rodzicami i pracownikami szkoły, - wymianę uwag, spostrzeżeń i własnych doświadczeń podczas spotkań Szkolnego Zespołu ds. SzPZ - analizę wytworów pracy uczniowskiej, ich zaangażowanie w działania promujące zdrowie, - informacje zwrotne od osób odpowiedzialnych za realizację zadań, - analizę dokumentów szkolnych -ankiety skierowane do uczniów, rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły, którzy nie są nauczycielami, Za monitorowanie poszczególnych zadań odpowiedzialne były osoby powołane do Szkolnego Zespołu SzPZ. Wnioski: Widoczna jest poprawa wyników w większości badanych aspektów.
|
Opis stopnia akceptacji środowiska szkolnego dla idei szkoły promującej zdrowie
Członkowie Rady Pedagogicznej, Dyrekcja szkoły, rodzice oraz pozostali pracownicy szkoły są przekonani o słuszności idei Szkoły Promującej Zdrowie. W związku z tym działania w zakresie promocji zdrowia corocznie zajmują szczególne miejsce w pracy szkoły. Działania promujące zdrowie są zawarte w dokumentach szkolnych, tj: - Statucie Szkoły Podstawowej w Parszowie - Szkolnym Programie Wychowawczym - Programie Profilaktyki Zaplanowane przedsięwzięcia są systematycznie realizowane na wielu płaszczyznach życia szkoły oraz podlegają okresowej ewaluacji. Nad ich przebiegiem czuwa zespół do spraw promocji zdrowia, któremu przewodniczy koordynator. Działania podejmowane są systematycznie, a osoby zaangażowane w promocję zdrowia dbają o poszerzanie swojej wiedzy z tego zakresu, dzięki czemu mogą dzielić się swoją wiedzą podczas zajęć i spotkań ze społecznością szkolną. Działania, które podejmuje szkoła dostosowane są do wieku uczniów, a stopień trudności do możliwości psychofizycznych dzieci. Mają charakter atrakcyjny zarówno dla dzieci młodszych, jak i starszych. |
Informacje nt. współpracy z rodzicami i środowiskiem lokalnym
W działania naszej szkoły, związane z promocją zdrowia zaangażowani byli nie tylko nauczyciele i pracownicy naszej szkoły, ale również rodzice oraz środowisko lokalne, m.in.:
Rodzice bardzo chętnie pomagali w realizacji zadań. Z rozmów przeprowadzonych wynika, że bardzo cenią sobie prowadzoną przez szkołę działalność profilaktyczną w zakresie edukacji zdrowotnej. Świadczyć o tym może ich zaangażowanie i pomoc w realizacji zajęć, spotkań z ciekawymi ludźmi, m.in. spotkanie z dietetykiem – rodzicem naszych uczennic, a także pomoc przy realizacji Festiwalu Zdrowia, czy zajęć z pieczenia zdrowych owsianych ciasteczek, przygotowywania sałatek, czy zdrowych przekąsek. |
Informacje nt. szkoleń dla rady pedagogicznej, uczniów, rodziców, pracowników szkoły/placówki
W naszej szkole zostały przeprowadzone następujące Rady szkoleniowe:
W szkole została przeprowadzona również Ewaluacja Wewnętrzna Wymagań, której badanymi problemami były:
Szkoła prowadzi również szeroko pojętą edukację zdrowotną w odniesieniu do rodziców. Podczas ogólnych i klasowych zebrań z rodzicami podejmowane są działania sprzyjające kształtowaniu postaw prozdrowotnych i społecznych. Ponadto organizowane są spotkania z rodzicami, związane z :
Informacje z zakresu edukacji zdrowotnej przekazywane są również społeczności lokalnej w formie komunikatów i ulotek; np. dotyczące zakażeń przenoszonych drogą kropelkową (wirus A (H1N1), zdrowego odżywiania oraz znaczenia aktywności fizycznej.
Nasi uczniowie biorą udział w programach i projektach: „Czas na zdrowie”, „Problem z głowy”, „Raz, dwa, trzy – bądź bezpieczny i Ty”, „Dzieciństwo bez próchnicy", „Wybierz właściwe rozwiązanie” , „Nie pal przy mnie proszę”, „Trzymaj formę”, „Szklanka mleka”, „Warzywa i owoce w szkole”. |
Opis pracy szkolonego koordynatora i zespołu ds. promocji zdrowia
Do realizacji programu powołany został koordynator – p. Karina Piotrowska – Niewczas, która wraz z zespołem: p. Bożena Kamińską, Izabela Drabikowską oraz Katarzyną Lipińską we współpracy z Dyrektor szkoły p. Barbarą Gajewską wspólnie podjęły się organizacji zadań związanych z prowadzeniem programu. W naszej szkole został powołany Klub Profilaktyczny, który zajął się realizacją zadań. Do naszych zadań należało: - organizacja i koordynowanie działań związanych z promocją zdrowia w szkole, - współudział w kształceniu uczniów, rodziców i nauczycieli w zakresie edukacji zdrowotnej, - poszerzanie wiedzy i rozwijanie własnych umiejętności z zakresu promocji zdrowia, - dokonanie ewaluacji podjętych działań.
|
Informacje na temat wyników monitorowania samopoczucia społeczności szkolnej
Po każdych zadaniach związanych z realizacją programu, przeprowadzane były badania samopoczucia uczniów, na podstawie których stwierdza się pozytywne nastawienie do przeprowadzanych działań. Zdecydowana większość społeczności szkolnej jest za kontynuacją realizacji programu w kolejnych latach. W ramach Ewaluacji Wewnętrznej przeprowadzone zostały również badania na temat „Działania szkoły na rzecz profilaktyki zdrowotnej, stylu życia podopiecznych”. Wyniki badania wykazały, że edukacja zdrowotna realizowana jest w wystarczającym stopniu i ma znaczny wpływ na życie naszych podopiecznych. |
Opis dostępnego dla szkoły/placówki sposobu współpracy ze służbą zdrowia
Nasza szkoła współpracuje z Ośrodkiem Zdrowia w Parszowie. W związku z tym, że szkoła jeszcze nie dysponuje własnym gabinetem dla pielęgniarki szkolnej, spotkania z higienistką odbywają się cyklicznie: zawsze we wrześniu i w lutym (w ramach zapobiegania wszawicy), co kwartał ( w ramach fluoryzacji) przeprowadzana jest nauka szczotkowania zębóww ramach profilaktyki przeciwpróchniczej, a w razie potrzeb odbywają się pogadanki na temat prawidłowego czyszczenia zębów oraz higieny jamy ustnej. W ciągu roku przeprowadzane są również badania przesiewowe uczniów klas zero-trzy: pomiar wagi i wzrostu przy użyciu siatek centylowych, badanie ostrości wzroku, badanie słuchu, sygnalizowanie występowania wad postawy. W nagłych wypadkach zapewniano dzieciom pomoc w Ośrodku Zdrowia. |
Wnioski, refleksje, rekomendacje
Uczniowie dostrzegają jaką rolę w zachowaniu zdrowia odgrywa właściwe odżywianie się, a także uprawianie różnych form aktywności fizycznej. Większość uczniów jest zdania, że warto dbać o zdrowie. Uczniowie i ich rodziny w związku z prowadzonymi działaniami w szkole zmienili swoje nawyki żywieniowe a także sposoby spędzania czasu wolnego. Uczniowie pozytywnie wypowiadają się na temat działań i zmian prowadzonych w szkole na skutek programu promującego zdrowie. Zdecydowana większość uczniów w pełni akceptuje założenia programu Szkoła Promująca Zdrowie i jest zadowolona z prowadzonych w tym zakresie działań. |