Podróże kształcą...
Aby sprawdzić prawdziwość powiedzenia w dniu 27 października uczniowie klas III-VI wybrali się na wycieczkę do Oblęgorka.
Wcześnie rano wraz z paniami: I.Kutyłą Paduch, K.Lipińską i E.Mizurą 39-osobowa grupa uczniów ze szkoły w Parszowie wyruszyła na wyprawę.
Pierwszym punktem wycieczki była wizyta w Energetycznym Centrum Nauki w Kielcach. Miała to być lekcja fizyki i przyrody w praktyce. Uczniowie korzystając z 28 stanowisk doświadczalnych sprawdzali prawa natury, badali powstawanie energii, próbowali zbudować wysoko zurbanizowane miasto. Pracowali z użyciem kołowrotu górniczego, który przypominał im kółko do zabawy dla chomika. Tym razem to oni byli jednak chomikami.
Cała wystawa jest utrzymana w klimacie starej fabryki, do której prowadzą tajemnicze drzwi.
Największe z urządzeń, to kołowrót górniczy, który ma ponad 2,5 metra średnicy, waży około pół tony i jest połączony z dwoma innymi stanowiskami eksperymentalnymi. Wysoką na prawie 4 metry „wiertnicą” i długą na niemal 5 metrów „taśmą produkcyjną”. Okazale wygląda także śruba Archimedesa, która będzie połączona z kołowrotkiem. Przy jej pomocy wierci się otwory w ziemi, wydobywa węgiel, który trafi taśmociągiem do wielkiego pieca, gdzie będzie spalany i przetwarzany na energię.
Jest też pompa służącą do wydobywania ropy naftowej, którą będzie przerabiana na benzynę. Obok zamontowano dystrybutor, aby każdy mógł nauczyć się tankować samochód. Można zobaczyć, jak powstaje wir wodny w rzece, jego siłę i jak może być groźny. Bardzo ciekawymi urządzeniami są też zapory wodne. Z małej rzeczki można zrobić pokaźnych rozmiarów zbiornik retencyjny.
Następnym punktem naszej wycieczki była wizyta w pałacyku należącym do Henryka Sienkiewicza, w Oblęgorku. Obecnie mieści się tam muzeum poświęcone pisarzowi.
W muzeum zwiedziliśmy piękne wnętrza. XIX wieczny dworek zbudowany został w stylu eklektycznym w latach 1900-1902 na terenie starego parku. Od strony frontowej zwieńczony jest charakterystycznym kamiennym husarzem. Nad wejściem umiejscowiony został kamiennym herb rodu Sienkiewiczów. Pałacyk powstał na bazie istniejącego już tam myśliwskiego domku rodziny Tarłów. Okolice wokół dworku otacza duży park w stylu angielskim, w którym dominują stare dęby i lipy oraz ogród, którym opiekowała się trzecia żona pisarza.
Dzieci podziwiały oryginalne wnętrza gabinetu, sypialni, jadalni i palarni pisarza. Ich zainteresowanie wzbudziło wiele cennych przedmiotów należących do Sienkiewicza oraz mnóstwo archiwalnych dokumentów, dotyczących twórczości i życia prywatnego Sienkiewicza.
Już planujemy kolejne wycieczki literackim szlakiem.
Zapraszamy do oglądania zdjęć z wyjazdu w albumie fotograficznym.