W dniu 25 w naszej szkole odbyło się spotkanie profilaktyczne Bezpieczne ferie z udziałem st. sierż. Katarzyny Lasockiej z Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach. Głównym tematem pogadanki było bezpieczeństwo podczas ferii zimowych. Pani policjant zwróciła uwagę dzieciom na właściwe zachowania w ruchu drogowym oraz w trakcie zimowych zabaw. Mówiła również jak należy się zachować, gdy zostaną same w domu oraz jak maja się zachować w kontaktach z osobami obcymi. Poprzez zabawę i zadawanie pytań utrwaliła uczestnikom wiedzę z tego zakresu. Wspomniała również o akcji „Bezpieczna Zima 2017 - Kruchy Lód”. Dzieci aktywnie uczestniczyły w pogadance, zadawały szereg pytań, a ponadto chętnie dzieliły się swoją wiedzą.
OGŁOSZENIE
- W związku z chorobą wychowawcy zebranie w grupie przedszkolnej w dniu 25 stycznia zostało odwołane. Odbędzie się w innym terminie, wyznaczonym przez wychowawcę.
- Zapraszamy na zabawę choinkową w sobotę 28 stycznia w godzinach od 11:00 – 13:00.
Zmiana imienia Szkoły Podstawowej w Parszowie - uchwała
Kiermasz Bożonarodzeniowy
Tegoroczny kiermasz Bożonarodzeniowy odbył się pod hasłem „Święta pachnące piernikiem”.
18 grudnia 2016r. jak zazwyczaj, przy kościele w Parszowie nasi uczniowie wspólnie z nauczycielami zaangażowani byli w akcję zbierania funduszy na wyjazd dzieci na „zieloną szkołę”. Dziękujemy uczniom i ich rodzicom, którzy aktywnie pomagali w organizacji kiermaszu piekąc pierniki, wykonując ozdoby i stroiki Bożonarodzeniowe.
Podziękowania składamy dla: Maćka Spadło, Leny Bobkiewicz, Bartka Obary, Patryka Wojciechowskiego, Dawida i Oliwii Drążek, Wiktorii Lendzion, Martyny Łobody, Piotra Sieronia, Julii Głowacz, Wiktorii Włodarczyk, Mateusza Linkiewicza, Huberta Pająka, Basi Pietruszki, Zosi Rymarczyk, Konrada Kowalskiego, Julii Jaźwiec, Kuby Spilskiego, Oliwii Szybskiej, Weroniki Dudek, Kuby Glijera, Piotra Krogulca, Mai Łabudy, Igora Bzinkowskiego, Czarka Szczygła, Ksawerego Spadło, Jasia Michty i pozostałych dzieci, rodziców i nauczycieli, których być może nie wymieniliśmy z nazwiska, ale o których pamiętamy i dziękujemy im za wsparcie.
Wspólnie zebraliśmy na tym kiermaszu 1944,20 zł. Dziękujemy również mamom z Rady Rodziców: Pani Agnieszce Krogulec i Pani Marzenie Łabudzie za pomoc przy pieczeniu, ozdabianiu i pakowaniu pierników i stroików świątecznych. Podziękowania składamy również na ręce księdza Emmanuela Kolatorowicza za umożliwienie przeprowadzenia kiermaszu przy Kościele Św. Ducha w Parszowie.
Spotkanie ze strażakiem "Czad"
W styczniu w naszej szkole gościł przedstawiciel Komendy Straży Pożarnej w Starachowicach – Marcin Nyga. W trakcie spotkania strażak zapoznał uczniów z przyczynami powstawania i zasadami postępowania podczas pożarów w budynkach mieszkalnych oraz zagrożeniami związanymi z obecnością tlenku węgla - czadu uważanego za ,,cichego zabójcę". Uczniowie dowiedzieli się, co należy robić w celu uniknięcia zaczadzenia, jak ważnym zabezpieczeniem jest założenie czujnika gazu, w jakich pomieszczeniach w domu najczęściej powstaje czad, jak rozpoznać objawy zatrucia czadem i co uczniowie mogą zrobić zanim przyjedzie straż pożarna. Podczas spotkania strażak przypomniał uczniom również o sposobach powiadamiania straży pożarnej w przypadku pożaru.
Konkurs "Strażnicy Sieci"
Miło nam poinformować, iż uczennica naszej szkoły Martyna Łoboda została wyróżniona w Ogólnopolskim Konkursie „Strażnicy Sieci”.
Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu pracy w dowolnej technice, formie płaskiej, formacie A4. Tematem przewodnim prac było połączenie 2 motywów: zagrożeń czyhających w Sieci oraz symbolu Lwa jako strażnika bezpieczeństwa w Sieci.
Na konkurs spłynęło 4678 prac z całej Polski. Jury Konkursu, ze względu na tak dużą skalę zgłoszeń, zdecydowało o przyznaniu nagród dla 20 laureatów, wśród których znalazła się nasza uczennica.
Gratulujemy sukcesu Martynie i zachęcamy innych do udziału w konkursach.
Link do strony z listą osób nagrodzonych: http://straznicysieci.pl/
Jasełka „Światłość w ciemności świeci”
W dniu 21 grudnia 2016 roku w naszej szkole wystawione zostało przedstawienie bożonarodzeniowe pt.: „Światłość w ciemności świeci”. Przygotowane zostało przez panie: Bożenę Zarębską i Katarzynę Michta.
Licznie przybyłych gości, przedstawicieli społeczności parszowskiej, a także szkolnej powitała dyrektor szkoły, Barbara Gajewska.
Przedstawienia jasełkowe są wpisane w tradycję chrześcijańską i wciąż chętnie oglądane. Niewiele osób jednak wie, że prekursorem szopki i jasełek był św. Franciszek z Asyżu. Dlatego też w przedstawionym przez dzieci przedstawieniu niezwykle ważną rolę odegrały zwierzęta. Ich postaciami kukiełkami) poruszali rodzice : Katarzyna Kowalska, Katarzyna Kowalik, Agata Dudek, Sylwia El-Dursi, Ewelina Szczygieł i Aneta Martys. W role królów, pasterzy, Matki Bożej, Józefa wcieliły się dzieci z Rocznego Obowiązkowego Oddziału Przedszkolnego. Rolę św. Franciszka grał Bartosz Majewski, uczeń klasy V.
Występ uatrakcyjnił zespół „Przepióreczki” pod kierunkiem pani Zofii Bzdręgi, który wykonał pastorałki i świąteczne piosenki. Podziękowania należą się również: Klaudii Musiał z Klasy III za piekną interpretację piosenki „Tajemnica” oraz Konradowi Kowalskiemu grającemu na elektrycznych organach kolędy.
Występ się wszystkim bardzo podobał. Gratulujemy małym aktorom.
Wigilia w Rocznym Obowiązkowym Wychowaniu Przedszkolnym
Święta Bożego Narodzenia są najpiękniejszymi i najbardziej oczekiwanymi przez wszystkich świętami. Towarzyszy im niepowtarzalna i wyjątkowa atmosfera. 19 grudnia zorganizowaliśmy spotkanie wigilijne, na które zaprosiliśmy uczniów klasy I, uczennice ze szkolnego klubu „Miłośników książki” wraz z opiekunem Edytą Spilską oraz panią uczącą religii - Małgosię Szczygieł, która rozpoczęła to szczególne spotkanie. Dzieci przygotowywały się do niego nie tylko dekorując wcześniej świąteczne pierniki, ale także poprzez prezentacje multimedialną poznając symbolikę i tradycje tych niezwykłych świąt Bożego Narodzenia. Dowiedziały się, jakie potrawy powinny znaleźć się na wigilijnym stole i jak powinien on wyglądać w ten wieczór. Dzieci samodzielnie przygotowały stół wigilijny, nie zapominając o jednym wolny miejscu dla niespodziewanego gościa.
Wigilię rozpoczęła pani Małgosia czytając Pismo Św. o narodzeniu Pana Jezusa, a następnie modlitwą, po której wszyscy wzajemnie składali sobie życzenia dzieląc się opłatkiem. Następnie zasiedliśmy do pięknie nakrytego stołu, na którym znajdowały się świąteczne ciasta i pachnące pierniczki. Podczas wigilii dzieci dzieliły się swoją wiedzą na temat obrzędów, tradycji i symboliki tych świąt. Nie zabrakło też wspólnego kolędowania. Wierzymy, że wspólne świętowanie przyczyniło się do kultywowania typowo polskich tradycji i było miłym wstępem do przeżywania Świąt Narodzenia Pańskiego.
Wspaniałych świąt Bożego Narodzenia spędzonych w ciepłej, rodzinnej atmosferze oraz
samych szczęśliwych dni w nadchodzącym Nowym Roku
życzy Dyrektor i pracownicy Szkoły Podstawowej w Parszowie
Aby obejrzeć pokaz, kliknij w zieloną flagę.
Autor: Lena Bobkiewicz - klasa V
Od małego do dużego w badmintona graj kolego!
Pod takim hasłem odbył się w naszej szkole dnia 25.11.2016r. Świętokrzyski Dzień Badmintona.
Najważniejszym celem zorganizowania tego dnia w odpowiedzi na propozycje Kuratorium Oświaty w Kielcach i Świętokrzyskiego Związku Badmintona, było zainteresowanie jak największej liczby uczniów z naszej szkoły tą dyscypliną sportu. Pokazanie, że gra w badmintona może być atrakcyjną formą spędzania wolnego czasu, która rozwija ogólne zdolności fizyczne: koordynację ręki i oka, zwinność, skoczność, szybkość, umiejętność podejmowania decyzji .
Zajęcia z badmintona zostały podzielone na dwie części. Od godziny 9.00 brali w nich udział uczniowie z klas I-III. W formie zabaw i gier dzieci poznawały nową dyscyplinę sportową, którą kojarzyły z popularną „ kometką”. Była to dla nich atrakcyjna forma treningu, podczas którego opanowywały podstawowe trzymanie rakietki, odbicia, kroki. Najbardziej podobały się dzieciom ćwiczenia oswajające z rakietką i lotką, zabawy z balonami, ćwiczenia zwinnościowe, skocznościowe i biegowe z elementami rywalizacji.
Od godz. 11.00 do 13.00 trwały zajęcia z uczniami klas IV- VI, na których oprócz podstawowych informacji o badmintonie dzieci poznały elementy rozgrzewki, ogólne zasady gry, boisko. Nie obyło się bez zabaw ruchowych z rakietką i lotką, na których uczniowie uczyli się prawidłowego trzymania , nazewnictwa chwytów, ustawienia. W tej części pomocni okazali się uczniowie z klasy V, którzy uczęszczają na zajęcia z badmintona już od klasy III. Dzień zakończył Międzyklasowy Turniej , w którym rywalizowali chętni chłopcy i dziewczęta z klasy V i VI. Rozstrzygnięcie turnieju przeciągnęło się na kolejne dni. Ostatni mecz odbył się w czwartek (1.XII.) , po którym uczniowie przyjęli gratulacje i zostali nagrodzeni pamiątkowymi dyplomami.
W kategorii chłopców I miejsce zajął Czarek Dudek z klasy VI
II miejsce- Krystian Miernik kl. V
III miejsce – Hubert Pająk kl.VI
W kategorii dziewcząt I miejsce zajęła Alicja Lasecka z kl. VI
II miejsce – Ola Bujnowska kl. V
III miejsce – Wiktoria Martys kl. V
APEL
APEL
Do wszystkich mieszkańców Parszowa i okolic
o oddanie krwi dla byłej uczennicy naszej szkoły AGNIESZKI BUDNIK
Los ciężko doświadczył – Agnieszkę Budnik z Wielkiej Wsi – matkę trojga dzieci. Dwa miesiące temu zdiagnozowano u niej ciężką chorobę – ostrą białaczkę. Aby uratować życie tej młodej kobiety potrzebny jest szpik kostny i krew. Prosimy wszystkich, którzy mogą pomóc w leczeniu Agnieszki o oddawanie krwi na jej nazwisko.
Skarżysko - Kamienna
ul. Szpitalna 1
w dni robocze (oprócz wtorków)
w godz. 700 - 1200Starachowice
ul. Radomska 70
we wtorki
w godz. 900 - 1230
OGŁOSZENIE
W dniu 14 grudnia o godz. 16:30 odbędzie się zebranie z rodzicami uczniów klas I – VI
i oddziałów przedszkolnych.Jednym z punktów zebrania będzie prelekcja policji na temat Bezpiecznego Internetu.
Zapraszamy wszystkich rodziców.
DZIEŃ WODY "WYBIERAM WODĘ"
Ten tydzień. w naszej szkole upłynął pod hasłem „Dzień wody”. Uczniowie klas III mogli wiele dowiedzieć się o roli wody jako niezbędnego składnika życia ludzi, roślin i zwierząt. Wspólnie z Kropelkiem śledzili losy bohaterów opowiadania „NA TROPIE KROPELKA „Z Wisły do Wisły – podróże z Kropelkiem” Karoliny i Piotrka. Następnie w piątek 09.12 zaprosili swoich kolegów z klas młodszych na przedstawienie. Dzieci na początek mogły wsłuchać się w odgłosy- dźwięki z natury (płyta CD): deszcz, burze, wodospad, szum fal, wodę kapiącą z kranu. Następnie dzieci w roli Wody, Kwiatka, Żabki, Rybki i Drzewa przedstawiły jak ważna jest woda w przyrodzie. Opowiedziały też swoim młodszym kolegom o Podróży Kropelki na podstawie wcześniej przygotowanego plakatu. Na zakończenie dzieci za pomocą przygotowanych haseł nakłaniały do codziennego sięgania po wodę jako podstawowego napoju oraz zaprosiły do degustacji wody, rozdając młodszym kolegom kubeczki jednorazowe, do których nalewały wodę mineralną.
Rajd Mikołajkowy
XX Rajd Mikołajkowy – 03.12.2016r.
Trasa: Oddział PTTK – Rejów – Skałka – Stokowiec – Rejów (ok. 10 km)
Uczestnicy: Natalia Cholewińska, Nadia El-Dursi, Lena Krzepkowska (kl.I), Julia Grdeń (kl.II), Oliwia Drążek, Martyna Łoboda, Aleksandra Sitek, Oliwia Szybska (kl.III), Dawid Drążek, Barbara Pietruszka (kl.IV), Bartosz Majewski (kl.V)
Opiekunowie: Katarzyna Lipińska, Agata Fokt-Danielska
3 grudnia uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XX Rajdzie Mikołajkowym, organizowanym przez Oddział PTTK Skarżysko-Kam. Na starcie stawiła się jedenastka dzieciaków z Parszowa. Uczniowie i opiekunowie, jak na Mikołajki przystało, wyruszyli na rajd w czerwonych mikołajowych czapkach. Wszyscy wędrowali dzielnie spod siedziby PTTK-u, przez osiedle Zachodnie, Skałkę, wokół Rejowa. Podziwiali przy tym zimową aurę - wokół było biało i przyjemnie. W przerwach można było porzucać się śnieżkami (jeśli ktoś miał jeszcze siłę) lub napawać się widokiem drzew przykrytych białą puchową pierzynką.
Trasa rajdu wiodła przez „Skałkę Rejowską”, której malowniczość powoduje, że chętnie odwiedzają ją mieszkańcy Skarżyska i turyści. "Skałka" zbudowana jest z piaskowca, stanowi wschodni stok przełomowej doliny Kamionki. Najbardziej wartościowy fragment ciągnie się pasem długości ok.250 m i szerokości kilkunastu metrów. Wypiętrzenie w stosunku do dna doliny rzecznej sięga 40 m, a wysokości względne samej "Skałki" sięgają kilkunastu metrów. Jest doskonałym obiektem obrazującym takie zjawiska jak: wietrzenie, erozja wodna, erozja eoliczna (powodowana działaniem wiatru). Zjawiska te doprowadziły do wytworzenia różnorodnych form skalnych w postaci jaskiń, wnęk, nawisów, półek.
Po drodze turyści mogli obserwować Zalew Rejów, pływające po nim kaczki i łabędzie. Zbiornik powstał na początku XIX wieku. Jego powierzchnia wynosi 30 ha, całkowita pojemność to 1 200 000 m3. W chwili obecnej pełni rolę zbiornika wyrównawczego oraz miejsca rekreacyjnego i jest administrowany przez Świętokrzyski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Kielcach.
Na mecie czekał prawdziwy Mikołaj ze słodkościami dla każdego uczestnika. Z rąk prezesa PTTK – u – Jana Włodarczyka, grupa otrzymała dyplom dla szkoły oraz Puchar za udział w XX Jubileuszowym Rajdzie Mikołajkowym. Poza tym każdy uczestnik rajdu otrzymał pamiątkowy znaczek do kolekcji.
Zmęczeni drogą uczestnicy wędrówki ogrzali się przy ognisku, posilili pieczoną kiełbaską, skosztowali gorącej kawy lub herbaty.
Na zakończenie rajdu wszyscy obejrzeli atrakcję - kąpiel w Rejowie morsów grupy "Morsy z Madagaskaru".
Wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w Rajdzie Mikołajkowym, opiekunowie SKKT serdecznie dziękują. Podziękowania należą się również rodzicom, którzy angażują swoje pociechy w sobotnie piesze wędrówki.
Do zobaczenia na następnym rajdzie.
http://www.skarzysko24.pl/wiadomosci/aktualnosci/17926-xx-rajd-mikolajkowy-pttk.html
Mikołajki w klasie II
Dnia 6 grudnia zajęcia w kasie II rozpoczęły się od słuchania opowiadania o niezwykłym świętym, czytania informacji o biskupie z Miry oraz rozmów na temat – Mikołaj dawniej i dziś. Dzieci były podekscytowane i zaskoczone listem od Św. Mikołaja, który przeczytały, przy okazji poznając budowę tej formy wypowiedzi pisemnej. Samodzielnie uzupełniały własny list prosząc Mikołaja o wymarzone prezenty dla siebie i innych. Przygotowały niespodziankę – kukiełkę Mikołaja z wykorzystaniem patyczków po lodach i papieru kolorowego. Najprzyjemniejsze okazały się jednak konkursy i zabawy mikołajkowe, po których zjawił się w klasie długo oczekiwany gość. Dzieci przywitały go z ogromną radością i zdziwieniem. Okazało się bowiem, że upominki czekały na dzieci od rana sprytnie ukryte przez Św. Mikołaja pod klasową choinką.
Archiwum Aktualności