Rajd Wiosenny – 26.03.2022
Trasa: Skarżysko-Kamienna MCK/PTTK – Skarżysko Zachodnie – Rejów – Mostki WDK – 11 km
Uczestnicy:
Klasa I – Kornelia Drużdż, Kacper Szlęzak
Klasa II – Wiktoria Anioł, Oliwia Błąd, Nikola Borowiec, Sylwia Bzinkowska, Maksymilian Drabczyk, Alan Dudek, Maria Grdeń, Amelia Kopeć, Jakub Kowalczyk, Paulina Kowalczyk, Joanna Pacek, Oliwia Stankowska
Klasa III – Bartosz Kamiński, Nadia Drużdż, Helena Rymarczyk, Iga Stefańska, Igor Zdzymira
Klasa IV – Julia Chylak, Karina El-Dursi, Zuzanna Gembska, Amelia Glijer, Maja Jorż, Gabriela Kowalska, Oliwia Rybicka, Bartosz Sitek, Cezary Szczygieł
Klasa V – Igor Bzinkowski, Jan Michta, Kacper Obarski, Bartłomiej Puchalski, Maciej Spadło
Klasa VI – Wiktor Borowiec, Natalia Cholewińska, Nadia El-Dursi, Paweł Herman, Julia Jałowska, Lena Krzepkowska, Jakub Lendzion
Klasa VII – Filip Błąd, Wiktoria Bobkiewicz, Wojciech Głowacz, Julia Grdeń, Jakub Jaźwiec, Maja Mijas, Wojciech Pacek, Krzysztof Pikor, Karina Pochwała, Bartłomiej Sala, Dominik Szlęzak
Klasa VIII – Joanna Kowalska, Martyna Łoboda, Zuzanna Ruzik, Aleksandra Sitek, Oliwia Szybska
Opiekunowie: Edyta Spilska, Agata Fokt – Danielska, Małgorzata Szczygieł, Izabela Kutyła – Paduch, Dominika Polak
Rodzice: Pani Monika Bzinkowska
Członkowie SKKT w Parszowie nie mogli doczekać się rajdu. Działalność klubu została zawieszona z powodu pandemii koronawirusa – ostatni rajd odbył się ponad dwa lata temu.
Tym razem 56 uczniów wzięło udział w wyprawie. Jeszcze nigdy w czasie prawie 20 – letniej działalności koła turystycznego nie było aż tak licznej grupy wędrowców ze Szkoły Podstawowej w Parszowie.
Swoją wędrówkę grupa rozpoczęła sprzed MCK w Skarżysku – Kam. Początkowo trasa wiodła przez ulice miasta, trzeba było zachowywać szczególną ostrożność ze względu na ruchliwe drogi o tej porze sobotniego poranka. Niektórzy uczniowie machali przyjaźnie do kierowców podczas przechodzenia na pasach, na co ci odpowiadali z sympatią.
W końcu grupa dotarła do dzielnicy Skarżyska – Rejów. Tam pomiędzy ulicami Skalną a Pragą położone są skalne wychodnie pstrego piaskowca (tzw. Skałka Rejowska). Wyrzeźbione przez wiatr i wodę, mają od kilku do kilkunastu metrów wysokości. Najbardziej wartościowy fragment Skałki Rejowskiej jest doskonałym obiektem obrazującym takie zjawiska jak: wietrzenie, erozja wodna, erozja eoliczna (powodowana działaniem wiatru). Zjawiska te doprowadziły do wytworzenia różnorodnych form skalnych w postaci jaskiń, wnęk, nawisów, półek. Na "Skałce" znajdują się dwie jaskinie: "Dziurawe okno" i "Schronisko pod osiedlem". Skałka Rejowska jest jedynym pomnikiem przyrody nieożywionej na terenie miasta.
Po wykonaniu kilku pamiątkowych zdjęć oraz krótkim odpoczynku grupa ruszyła w dalszą drogę. Kolejnym interesującym punktem wyprawy był Zalew Rejów. Jest to zbiornik retencyjny na rzece Kamionce, jego powierzchnia wynosi 30 ha. Został utworzony na początku XIX wieku. W chwili obecnej pełni rolę zbiornika wyrównawczego oraz miejsca rekreacyjnego. Po stronie zachodniej zalewu znajduje się Muzeum im. Orła Białego. Poniżej zapory, blisko muzeum, znajdują się ruiny wielkiego pieca.
Dalsza trasa wiodła zielonym szlakiem przez las. Momentami nie było łatwo, gdyż jak to wiosną w lesie, były miejsca dość ekstremalne - z gęstym błotem, z mega kałużami. Czasami trudno było przejść, ale przewodnicy na szczęście pomagali w takich sytuacjach.
Wędrowcy zobaczyli też Oczy Ziemi, czyli atrakcję turystyczną, powstałą po zagospodarowaniu nieczynnego kamieniołomu Gębury, położonego między Skarżyskiem-Kamienną a Suchedniowem. Nazwa „Oczy Ziemi” pochodzi od charakterystycznych otworów w ścianie kamieniołomu. Miejsce to jest otoczone lasami i znajduje się na terenie Leśnictwa Stokowiec.
Zakończenie rajdu miało miejsce obok WDK w Mostkach, gdzie odbyło się ognisko turystyczne dla wszystkich uczestników pieszej wyprawy. Z rąk prezesa PTTK – u w Skarżysko-Kam. – Pana Jana Włodarczyka – Szkoła Podstawowa w Parszowie odebrała pamiątkowy puchar oraz dyplom za udział w XX Rajdzie Wiosennym.
Składamy serdeczne podziękowania uczniom, którzy w ten sobotni dzień wybrali spotkanie z przyrodą. Dziękujemy też Rodzicom, którzy pozwolili swoim pociechom wziąć udział w wyprawie. Pamiętajmy, że wychowywanie dzieci w duchu aktywności turystycznej jest bardzo ważne. Do zobaczenia na kolejnym rajdzie!