Dnia 11 listopada poczet sztandarowy reprezentował naszą szkołe w uroczystych obchodach 104. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Delegacja uczniów uczestniczyła w Mszy Świętej w kościele w Wąchocku i Apelu Poległych.
Dnia 11 listopada poczet sztandarowy reprezentował naszą szkołe w uroczystych obchodach 104. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Delegacja uczniów uczestniczyła w Mszy Świętej w kościele w Wąchocku i Apelu Poległych.
Dnia 14 listopada w grupie p”0” odbyły się zajęcia pt. „Dzień Św. Marcina”. Jest to niewątpliwie święto Wielkopolan, jednak o tradycji tej coraz głośniej słychać także w innych regionach kraju.
W grupie było wielkie poruszenie, bowiem perspektywa wypiekania słodkich ciasteczek była nie lada wyzwaniem. Świętowanie rozpoczęto opowiadaniem o św. Marcinie, jego życiu i hojności serca względem biednych, ubogich i potrzebujących. Następnie przystąpiliśmy do robienia ciasteczek, które wypiekaliśmy w szkolnej kuchni. Czas oczekiwania na ciasteczka, wypełniony był wykonaniem przez dzieci kolorowych lampionów. Z pysznymi ciasteczkami oraz lampionami udaliśmy się do Pani Dyrektor. Był to bardzo mile spędzony czas.
Z okazji obchodów Święta 11 Listopada dzieci z gr. "0" zatańczyły Polski Taniec Ludowy - "Krakowiak"
Uczniowie klasy VIII w ramach zajęć logiki poznali klocki Lego Spike Prime. Pierwsze zajęcia to poznanie zestawu, omówienie możliwości, jakie daje nam nowoczesna gałąź nauki – robotyka. Wszyscy ósmoklasiści z niecierpliwością czekają na kolejne zajęcia, podczas których zbudują i zaprogramują swoje roboty.
Dzień 11 Listopada to symbol walki o nieodległość, wolność, symbol wiary, miłości, symbol zwycięstwa. W naszej szkole w tym dniu odbyła się uroczysta akademia. Przygotowali ją uczniowie klasy 8 i 4 od opieką pań: A.Fokt – Danielskiej oraz I.Kutyły – Paduch.
Młodzież recytowała wiersze A.Słonimskiego, C.K.Norwida, R.Pisarka, T.Różewicza, K.Baczyńskiego a także homilię Jana Pawła II. Dopełnieniem uroczystości był pięknie wykonane pieśni patriotyczne. M.Szumielewicz wykonał znany utwór Chłopców z Placu Broni pt. „Kocham wolność” a K. Życińska „Śpiewka 1920”.
Po występie klas starszych, uczniowie klasy zero, przygotowani przez panią K.Bzinkowską, zatańczyli kujawiaka oraz zaśpiewali znaną piosenkę pt.”Płynie Wisła, płynie…”
Również w tym uroczystym dniu nasza szkoła wzięła udział akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu”.
W środę 9 listopada 2022 roku odbyła się Uroczystość Pasowania na uczniów klasy pierwszej. To wydarzenie zawsze wzbudza wiele emocji zarówno wśród uczniów, nauczycieli, a także rodziców.
Na ceremonię przybyli zaproszeni goście: Dyrektor Szkoły Barbara Gajewska, Wiceburmistrz Miasta i Gminy Wąchock Sebastian Staniszewski, Radni Parszowa Mirosław Jaźwiec i Grzegorz Retkowski, Przewodnicząca Rady Rodziców Marzena Zdzymira, Rodzice pierwszoklasistów oraz cała Społeczność Szkolna.
Uroczystość pasowania rozpoczęła się wystąpieniem wychowawcy klasy pierwszej Katarzyny Michty, która powitała wszystkich zebranych i skierowała gorące słowa do swoich wychowanków.
Uczniowie klasy pierwszej przedstawili program artystyczny, w którym zaprezentowali swoje umiejętności taneczne, recytatorskie i wokalne. To był egzamin, który zdali na szóstkę.
Najważniejszym momentem uroczystości było złożenie przez dzieci uroczystego ślubowania na sztandar szkoły oraz pasowanie na uczniów, którego dokonała dyrektor Barbara Gajewska. W ten sposób pierwszoklaści zostali oficjalnie włączeni do grona uczniów Szkoły Podstawowej im. Wojska Polskiego w Parszowie.
Na zakończenie wszyscy uczniowie otrzymali od Pani Dyrektor pamiątkowe dyplomy i portrety, które zostały wykonane z wykorzystaniem sprzętu fotograficznego w ramach progarmu #LaboratoriumPrzyszlosci. Nie zabrakło też upominków od zaproszonych gości i rodziców oraz słodkiego poczęstunku.
Naszym najmłodszym uczniom życzymy samych sukcesów, radości ze zdobywanej wiedzy i wieloletnich szkolnych przyjaźni!
Dziękujemy również starszym koleżankom i kolegom za zaanagażowanie w przygotowanie uroczystości, byli to: Natalia Cholewińska, Lena Krzepkowska, Julia Jałowska, Nadia El-Dursi, Jan Michta, Ksawery Spadło i Krzysztof Pikor.
5 listopada Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Wybrana data nie jest przypadkowa, gdyż jest to dzień urodzin jednego z największych twórców bajek – Walta Disney’a. Jest to święto wszystkich bajkowych postaci. Bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozweselają i bawią do łez. W tym dniu w szkole zawitało baaaaardzo dużo bajkowych postaci i wszyscy bardzo dobrze się bawili. Korytarz opanowały bajkowe postacie. Widzieliśmy wiedźmy, księżniczki, Czerwonego Kapturka i wiele innych bohaterów z literatury dziecięcej.
Do dokumentacji fotograficznej przebiegu akcji wykorzystano sprzęt zakupiony w ramach projektu #LaboratoriaPrzyszłości.
Nad przebiegiem akcji czuwały p. Małgorzata Banaś i P. Marzena Łabuda.
Dnia 7 listopada dzieci z gr. "0" obchodziły Dzień Postaci z Bajek. Z tej okazji uczniowie klasy 0, w tym wyjątkowym dniu przybyły do przedszkola przebrane w przepiękne bajkowe stroje. Ten dzień miał wszystkim przypomnieć jak ważne są bajki i że warto do nich powracać. Jednak najważniejszym celem było popularyzowanie tradycyjnych bajek bez przemocy, takich gdzie dobro wygrywa, a zło zostaje ukarane. Dzieci wysłuchały fragmentów najbardziej znanych baśni i bajek, rozpoznawały bajkowe postacie i tytuły bajek, z których pochodzą.
W dniu 14.11.2022r. odbędzie się fluoryzacja zębów w kl. I-VI. Proszę uczniów o przyniesienie szczoteczek do zębów.
24 października 2022r. grupa 34 uczniów z klas IV – VIII wraz z opiekunami: p.Barbarą Gajewską, p.Edytą Spilską, p.Małgorzatą Szczygieł, p.Marzeną Łabuda i p.Kariną Piotrowską – Niewczas wyjechała na trzydniową wycieczkę w Pieniny.
Po spokojnej podróży, zakwaterowaniu w pensjonacie „Szarotka” w miejscowości Kluszkowce i zjedzeniu przepysznego obiadu, wyruszyliśmy z panem Markiem – przewodnikiem beskidzkim – na podbój góry Wdżar.
Naszą górską wycieczkę rozpoczęliśmy przy stacji narciarskiej „Czorsztyn – Ski”, gdzie pierwszym przystankiem było miejsce poświęcone św. Janowi Pawłowi II, który jeszcze jako kardynał - latem 1978r. - odprawił tu mszę św. Na pamiątkę tego wydarzenia wybudowano w tym miejscu kamienny ołtarz.
Po krótkim odpoczynku rozpoczęliśmy wędrówkę, najpierw po stalowych schodach, następnie kamienistą ścieżką, przy której, dla ułatwienia zamontowano w trudniejszych miejscach łańcuchy.
Po drodze uzyskaliśmy wiele informacji m.in. o tym, że kamieniołom jest jedynym miejscem w Polsce, w którym występuje paproć o nazwie „rozrzutka brunatna” rosnąca na podłożu andezytowym, że wąwóz nie jest naturalnym wytworem, tylko powstał dzięki pracy ludzi, że z racji charakterystycznego kształtu przypominającego stożek wulkaniczny – góra Wdżar zwana jest często wygasłym wulkanem, natomiast nie znaleziono potwierdzenia, by znajdował się tutaj wulkan.
Po wysłuchaniu ciekawostek i kilkunastu minutach marszu, wyszliśmy na duże wypłaszczenie pod szczytem, skąd mogliśmy podziwiać Kluszkowce, Jezioro Czorsztyńskie i ośnieżone Tatry.
Po zdobyciu szczytu, zachwycaliśmy się przepiękną panoramą Pienin oraz usłyszęliśmy legendę związaną ze Smokiem Gorczańskim, którego stalowa rzeźba widnieje na szczycie góry.
Drugiego dnia, po śniadaniu, wybraliśmy się do Niedzicy, gdzie głównym punktem było zwiedzanie Zamku Dunajec.
Na początku odwiedziliśmy wozownię, gdzie mogliśmy podziwiać zabytkowe pojazdy konne pochodzące z lat 1900 – 1939 m.in. bryczki z Wytwórni Braci Buraków z Kielc, czy też pojazdy z dawnych Kresów Wschodnich i sanie.
O godzinie 10.00 spotkaliśmy się z panią przewodnik, która oprowadziła nas po zamku. Przewodniczka opowiedziała nam o jego historii i kolejnych losach oraz wiele legend związanych z tym zamkiem. Zamek był plenerem m.in. seriali telewizyjnych „Janosik”, „Wakacje z duchami”, „Zemsta” i „Mazepa”. Obecnie pełni on funkcję muzealną i gastronomiczną, będąc atrakcją historyczną południowej części województwa małopolskiego. Do zamku prowadzi aleja, a za bramą wejściową i sienią znajduje się dziedziniec zamku dolnego. W obrębie tej części zamku mieszczą się pokoje gościnne, kawiarnia, a w dawnej sali balowej restauracja. W części muzealnej można zobaczyć tzw. komnaty Salamonów, wyposażone w przedmioty z XVI - XIXw. Drewniane schody prowadzą na taras widokowy. Przez kolejną bramę wiedzie wejście do zamku górnego i do zamkowych lochów, które służyły jako piwnice, a także jako więzienie (obecnie urządzono tu tzw. izbę tortur). Na skraju dziedzińca zamku górnego znajduje się studnia wykuta w litej wapiennej skale na głębokość 60.5 m. W „Izbach pańskich” zobaczyć można: salę myśliwską, izbę żupną i izbę straży.
Po zwiedzeniu opisanych miejsc udaliśmy się na zaporę wodną w Niedzicy, skąd mogliśmy podziwiać malownicze widoki na Pieniny, Tatry oraz zamek.
W drodze powrotnej do pensjonatu, wybraliśmy się na krótką wycieczkę na Słowację. Po przekroczeniu granicy Polska – Słowacja, zrobiliśmy „słodkie” zakupy w pobliskich sklepikach.
Po obiedzie i bardzo krótkim odpoczynku, wyruszyliśmy się z naszym przewodnikiem do Wąwozu Homole, który jest jedną z najciekawszych atrakcji Pienin.
Naszą wędrówkę rozpoczęliśmy w Jaworkach, gdzie od początku trasy powitał nas szumiący potok Kamionka, wzdłuż którego podążaliśmy w górę.
Wędrując zielonym szlakiem, z obu stron towarzyszyły nam strome i wysokie na 120m skały, tj. Wapiennik, Grzebień, czy Czajakowa Skała.
Przez najbliższe 800 metrów pięliśmy się nieco pod górę, pokonując dodatkowo kilkanaście drewnianych i metalowych mostków, schodów oraz kładek.
W niedługim czasie dotarliśmy na polanę, na której znajduje się wyjątkowa skała, czyli Kamienne Księgi. Według legendy, którą opowiedział nam p.Marek – przewodnik, właśnie w tych „Kamiennych Księgach” ukryte są losy świata. Tylko jednej osobie udało się je odczytać, a miał to być proboszcz z miejscowej cerkwi w Jaworkach. Bóg jednak nie pozwolił mu zdradzić tak wielkiej tajemnicy, więc zabrał księdzu wzrok oraz mowę.
Po krótkim odpoczynku w Dubantowskiej Dolinie, wyruszyliśmy w dalszą wędrówkę. Niestety, po całonocnych opadach deszczu szlak zamienił się w „błotnisty potok”, dlatego też dalsza droga obfitowała w liczne niespodzianki, dla jednych bardziej przyjemne, a dla innych mniej. Pokonując wszelkie trudności, dotarliśmy do celu, czyli na Polanę Bukowinki, skąd mogliśmy podziwiać przepiękną panoramę Beskidu Sądeckiego. Do Jaworek zeszliśmy drogą, która prowadziła wzdłuż kolejki linowej Homole.
W drodze do pensjonatu, zatrzymaliśmy się w Szczawnicy. Miejscem, które odwiedziliśmy była Pijalnia Wód zlokalizowana na Placu Dietla w stylowym „Domu nad Zdrojami”. Po skosztowaniu leczniczej wody np. „Jan”, „Helena”, „Józefina” czy „Magdalena” udaliśmy się do Kluszkowiec.
W środę - po spokojnej nocy i obfitym śniadaniu – wyruszyliśmy do domu.
Po drodze zatrzymaliśmy się w Starym Sączu, gdzie zwiedziliśmy kościół Świętej Trójcy przy klasztorze klarysek, w którym znajdują się relikwie św. Kingi – żony księcia Bolesława V Wstydliwego.
Po dość długim odpoczynku, wyruszyliśmy w dalszą podróż, która minęła nam bez żadnych przykrych niespodzianek i bezpiecznie wróciliśmy do domu.
Wyjazd był pełen niezapomnianych wrażeń z piękną, słoneczną pogodą w tle. Do Parszowa przyjechaliśmy z masą pamiątek, zarówno tych, kupionych w sklepikach, jak również tych, które utkwiły nam na zawsze w naszych głowach.
Wspomnienia z wycieczki jeszcze nie wyblakły, a już myślimy o następnej, zastanawiając się, które góry tym razem wybrać, więc DO ZOBACZENIA NA SZLAKU!
Serdecznie zapraszam dzieci klas III - VIII do udziału w konkursie literackim "Książka na jesienne wieczory". Uczestnicy konkursu mają za zadanie napisanie recenzji książki, którą chętnie czytają podczas jesiennej szarugi w domowym zaciszu. Z pewnością znajdzie się wiele osób, które chętnie sięgają po różnorodne pozycje książkowe i chciałyby podzielić się swoimi opiniami na ten temat. Mile widziane będzie zdjęcie książki lub autora recenzji wraz z książką dołączone do pracy. Prace przesyłamy na adres e-mail pani Małgorzaty Banaś lub dostarczamy osobiście. Czas trwania konkursu 07.11.2022- 25.11.2022. Jeszcze raz zapraszam do udziału.
Małgorzata Banaś
W dniu 4 listopada społeczność naszej szkoły, uczniowie z klas I-VIII, pojechali na wycieczkę do Kielc. Punktem kulminacyjnym wyjazdu była wizyta w Kieleckim Teatrze Tańca na spektaklu „Kopciuszek”.
Podczas wyjazdu dzieci i młodzież zwiedzali kielecką Starówkę, spacerowali główną ulicą miasta –ul. Sienkiewicza. Ulica ta znana jest z wielu ciekawych zabytków architektury, a wśród jej największych atrakcji znajdują się takie obiekty, jak działający od ponad 100 lat hotel Bristol, kamienice z początku XX wieku oraz Teatr im. Stefana Żeromskiego. Atrakcją, której koniecznie trzeba poświęcić nieco więcej uwagi podczas wycieczki po Kielcach, jest gmach Muzeum Narodowego, czyli dawny Pałac Biskupów Krakowskich.
Po spacerze udaliśmy się na taneczny spektakl do kieleckiego teatru.
Historia Kopciuszka w opracowaniu Elżbiety i Grzegorza Pańtaków dla Kieleckiego Teatru Tańca to taneczno-muzyczne widowisko, przeznaczone dla całych rodzin. Zostało zrealizowane środkami szeroko pojętego tańca jazzowego i neoklasycznego. W spektaklu wprowadzono m.in. sceny na podwórzu domu Kopciuszka. Występują tam: kury, koguty, gęsi, kaczki, indyki oraz przebiegłe lisy, a z ogromnego jaja wykluwa się Kaczka Dziwaczka. Autorskim pomysłem choreografów jest także taniec Warzyw- Marchewki, Buraka, Pomidora, Pietruszki- które zostają ożywione przez roztargnioną Wróżkę, w trakcie prób wyczarowania z jednego z nich karocy. Specjalnie na potrzeby spektaklu stworzono blisko 200 kostiumów i fantazyjnych nakryć głowy. Wiele z nich to prawdziwe arcydzieła sztuki rzemieślniczej i rękodzielniczej. Dodatkową muzyczną atrakcją jest udział dwóch skrzypaczek oraz dziecięcego chóru, wykonującego dwa utwory wokalne, z których jeden został specjalnie skomponowany na potrzeby spektaklu.
AUTORZY
choreografia – Elżbieta Pańtak i Grzegorz Pańtak
libretto – Elżbieta Pańtak
scenografia – Luigi Scoglio
projekty kostiumów – Małgorzata Słoniowska
przygotowanie chóru – Ewa Robak, Magdalena Sitkowska
projekcje – Wioletta Kruk, Bartosz Kruk
muzyka – collage muzyczny: Johann Sebastian Bach, Charlie Chaplin, Fryderyk Chopin, Leo Delibes, Dave’B, Umberto Giordano, Elliot Goldenthal, Charles Gounod, Sir Anthony Hopkins/Andre Rieu, Andrzej Korzyński, Elvis Presley, Nino Rota, Max Steiner, Josef Strauss, Johann Straus II, Artur Telus, John Williams, The Chemical Brothers, Volière
autor muzyki do piosenki w wykonaniu chóru Mała Fermata – Artur Telus
kompozycja muzyczna do sceny Myszy w kuchni– Piotr Robak
5 listopada, 12 dzieci z grupy „0” wzięło udział w gminnych eliminacjach Świętokrzyskiej Olimpiady Przedszkolaków, zorganizowanej przez Kuratorium Oświaty w Kielcach. Eliminacje odbyły się w ZPO w Wąchocku. Celem olimpiady było propagowanie zdrowego stylu życia, rozwijanie sprawności fizycznej i odporności psychicznej dzieci, rozwijanie umiejętności współpracy i współdziałania w zespole oraz poznawanie i przestrzeganie zasad zdrowej rywalizacji sportowej.
Podczas olimpiady przedszkolaki świetnie się bawiły, wykonując zadania z dużym zaangażowaniem, a widownia dopingowała uczestników gromkimi brawami i okrzykami. Nasza drużyna zajęła II miejsce. Dzieci w nagrodę otrzymały medale i upominki. Gratulujemy naszym małym sportowcom!!!
Dnia 28 października dzieci z gr."0'' wraz z przedszkolakami pojechały do Centrum Kultury w Skarżysku Kamiennej na przedstawienie pt. „ Calineczka” organizowane przez Katolicki Teatr Edukacji. Dzieci z wielka uwagą śledziły losy Calineczki. Przedstawienie było niezwykle kolorowe, wesołe i żywiołowe. Aktorzy potrafili rozbawić publiczność, która chętnie wraz z aktorami śpiewała i klaskała. Przedstawienie ogromnie podobało się dzieciom, oraz miało bardzo pozytywne walory wychowawcze. Bajka ta ukazuje, że piękno zewnętrzne nie zawsze jest korzystne dla człowieka i niekiedy przysparza cierpień. Calineczka była piękna nie tylko zewnętrznie. Miała dobre serce i stać ją było na bezinteresowną pomoc. Bajka kończy się szczęśliwie i jak to w bajkach bywa dobro zawsze zwycięża.
24.10.2021r. w grupie „0”, odbyło się Święto Pieczonego Ziemniaka. Przedszkolaki zapoznały się z ,,Bajką o Ziemniaku'', z której w prosty sposób dowiedziały się skąd on pochodzi i jak trafił do Polski. Przyswoiły sobie również wiele ciekawostek i informacji na temat ziemniaka: jego różne nazwy oraz jakie potrawy można z niego zrobić. Przedszkolaki uczestniczyły w zabawach plastyczno-technicznych. Najwięcej radości sprawiły dzieciom samodzielnie wykonane „Ziemniaczane ludki” oraz degustacja pieczonych ziemniaczków.
Uczniowie klasy trzeciej: Sylwia Bzinkowska, Paulina Kowalczyk, Jakub Kowalczyk przystąpili do konkursu „MAŁY ILUSTRATOR”. Przedmiotem konkursu było wykonanie ilustracji do wybranych wierszy autorów z Grupy Literackiej „WIKLINA”. Podsumowanie oraz wręczenie nagród odbyło się 3 listopada w sali kawiarni Miejskiego Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej.
Podczas gali wręczania nagród swoje wiersze czytały autorki: Maria Wrzeszczewicz, Anna Zakrzewska, Małgorzata Biela i Bożena Kiełkiewicz. Każdy uczestnik konkursu znalazł przynajmniej jedną swoją pracę w książeczce z wierszykami dla dzieci pt. „STACJA WIERSZYKOWO”, którą otrzymał jako nagrodę.
Marzena Łabuda
Miło Nam poinformować, iż uczniowie: Dominika Piasecka, Bartosz Piwko, Amelia Bzinkowska, Sara Banaś, Liliana Banaś, Kacper Nowak, Alicja Zbroja, Kornelia Drużdż, Sylwia Bzinkowska, Igor Bzinkowski, Jan Michta, wzięli udział w Szkolnym Konkursie Fotograficznym „Zbiory z naszych pól, ogrodów, sadów”. Zadaniem uczestników było uchwycenie w obiektywie jesiennych darów pochodzących z pól, ogrodów i sadów. Fotografie konkursowe zostały wyeksponowane na szkolnym korytarzu. Jury w składzie: Pani dyrektor Barbara Gajewska, Panie Ewa Połeć i Monika Dulęba postanowiło nagrodzić wszystkich uczestników konkursu. Nagrody oraz pamiątkowe dyplomy zostały ufundowane przez Radę Rodziców.
Nad organizacją oraz przebiegiem konkursu czuwały Panie: Katarzyna Michta i Marzena Łabuda.
W dniu 27 października 2022r. uczniowie z klas I - VI wybrali się na spacer do lasu z nauczycielami i z pracownikiem Nadleśnictwa Suchedniów . Pani leśnik ciekawie opowiadała o budowie lasu, jego mieszkańcach oraz znaczeniu lasu w przyrodzie i gospodarce człowieka. Dzieci poznały gatunki drzew iglastych i liściastych oraz rodzaje lasów. Dowiedziały się jak obliczać wiek drzew przy użyciu specjalistycznego sprzętu. Dzieci maiły możliwość zadawania pytań na interesujące je tematy. Obserwowały zmiany zachodzące w lesie na jesieni np. wybarwione na żółto i brązowo liście drzew, mchy i porosty rosnące na drzewach i glebie a nawet wiewiórkę robiącą zapasy na zimę. Na długo zapamiętają tę żywą lekcję przyrody.
„Umarłych wieczność dotąd trwa,
dokąd pamięcią im się płaci.”
Wisława Szymborska
26 października 2022 roku uczniowie klas IV – VIII wraz z opiekunami: Panią Izabelą Kutyłą – Paduch i Panią Agatą Fokt – Danielską odwiedzili cmentarz parafialny w Parszowie celem uczczenia pamięci zmarłych. Dzieci przypomniały sobie, jak należy zachowywać się na cmentarzu, by nie zakłócić spokoju zmarłych i osób odwiedzających to miejsce, oraz o konieczności dbania o zapomniane groby - w tym też o groby żołnierskie. Uczniowie pomodlili się za zmarłych i zapalili znicz przy Grobie Nieznanego Polskiego Żołnierza.
Wizyta na cmentarzu była dla dzieci dużym przeżyciem. Była to też bardzo ważna lekcja wychowania rodzinnego, obywatelskiego i patriotycznego, która niewątpliwie pozostanie uczniom w pamięci.
Powered by aSc EduPage