Kolędowanie w Centrum Opiekuńczo- Pielęgnacyjnym w Parszowie
- 14
16 grudnia 2022 roku Szkolne Koło Wolontariatu wraz opiekunami: Małgorzatą Banaś i Marzeną Łabuda odwiedziło Centrum Opiekuńczo - Pielęgnacyjne w Parszowie. Dzieci przebrane za kolędników radośnie wkroczyły do miejsca, gdzie przebywają starsze i schorowane osoby, by w tym szczególnym, bożonarodzeniowym okresie, zaśpiewać najpiękniejsze kolędy i pastorałki. Niezwykły czas spędzony we wspólnym gronie, zaowocował śpiewem kolęd, miłą rozmową, czasem wzruszeń dla wszystkich uczestników spotkania. Ciepłe przyjęcie dzieci, brawa dla występujących, słodki poczęstunek, sprawił wiele radości dla pensjonariuszy. Dzieci przygotowały dla seniorów własnoręcznie wykonane karty świąteczne i przepyszne babeczki. Sedrecznie dziękujemy kierownikowi Centrum Opiekuńczo- Pielęgnacyjnego za przyjęcie nas w swoje progi. Mamy nadzieję, że to nie ostatnia nasza wizyta.
Kolędnicy: Natalia Cholewińska, Julia Jałowska, Nadia El Dursi, Wiktor Borowiec, Paweł Herman, Michał Majewski, Damian Mendak, Igor Bzinkowski i Klaudia Życińska.
Świąteczne sesje fotograficzne #LaboratoriaPrzyszlosci
Wykorzystując sprzęt zakupiony w ramach programu #LaboratoriaPrzyszłosci oraz grudniowy, świąteczny, magiczny nastrój panujący obecnie w szkole, zorganizowaliśmy bajeczną sesję świąteczną.
Nasza pracownia Laboratoria Przyszłosci na czas świąt zamieniła się w profesjonalne studio fotograficzne! Uczestnicy Kółka fotograficznego stworzyli świąteczną scenografię, na której tle chętnie pozowały dzieci z oddziałów przedszkolnych i klas młodszych. Na zajęciach fotograficznych uczniowie fotografowali siebie nawzajem, co sprawiło im wiele radości i satysfakcji. Zarówno mali modele, jak i uczniowie robiący zdjęcia bardzo zaangażowali się w to zadanie, a my mamy już pomysł na kolejną sesję fotograficzną.
Tymczasem zapraszamy do obejrzenia efektów naszej pracy w albumie fotograficznym.
#Laboratoria Przyszłości - Budujemy swoje konstrukcje
- 18
Kolejne zajęcia logiki w klasie VIII upłynęły pod znakiem budowania swoich konstrukcji, używając do tego klocków Lego Spike Prime. Możliwość uruchomienia swojej budowli była niezwykle ekscytująca i pouczająca. Uczniowie podczas 45 minutowej pracy zbudowali wspaniałe modele, chętnie ze sobą współpracowali i zdobyli nowe umiejętności poprzez udział w kreatywnej zabawie.
Klocki zakupione w ramach programu Laboratoria Przyszłości umożliwiają naszym uczniom rozwijanie logicznego myślenia, kompetencji z zakresu robotyki i programowania, jak również pracy zespołowej.
Mikołajki w gr. "0"
- 18
„6 grudnia – jak dobrze wiecie,Święty Mikołaj chodzi po świecie.Dźwiga swój worek niezmordowaniei każde dziecko prezent dostanie.A kiedy rozda już prezenty,wraca do nieba uśmiechnięty”
6 grudnia nasze przedszkole odwiedził bardzo miły i długo oczekiwany gość. Miał czerwony strój, długą, białą brodę, dźwigał na plecach bardzo ciężki worek, a w nim prezenty. To nie mógł być nikt inny tylko MIKOŁAJ- niezwykle wesoły, rozmowny i chętny do wspólnej zabawy i tańca. Pomimo braku białego puchu, jak co roku przybył na czas. Spotkanie przebiegało w bardzo radosnej i przyjaznej atmosferze. Dzieci śpiewały Mikołajowi piosenki oraz recytowały wierszyki przygotowane specjalnie dla Mikołaja. Święty Mikołaj obdarował wszystkie dzieci prezentami. Na twarzach dzieci malowała się wielka radość i przejęcie, a także nadzieja na kolejne spotkanie. Święty Mikołaju bardzo dziękujemy za odwiedziny i do zobaczenia za rok!
PRZESTRZENNA BUDOWA ATOMU – projekt edukacyjny z CHEMII
Projekt edukacyjny „Przestrzenna budowa atomu” został zrealizowany na lekcjach chemii w klasie VII. Koordynatorem i pomysłodawcą projektu była pani Emilia Staniszewska – nauczyciel chemii. Przedsięwzięcie miało na celu przede wszystkim podniesienie poziomu wiedzy na temat budowy atomów różnych pierwiastków. Każdy chętny uczeń miał możliwość wybrania pierwiastka, którego budowę wykona.
Uczniowie wykazali się kreatywnością i wykonali bardzo ładne prace.
Emilia Staniszewska
3
Nowe godziny konsultacji nauczycieli
Zapraszamy do zapoznania się z nowymi godzinami dostępności nauczycieli.
"Barbórka" w gr. "0"
- 1
Barbórka – tradycyjne polskie święto górnicze, obchodzona jest na cześć Świętej Barbary, patronki górników. 4 grudnia to dzień, który wszystkim przypomina o ciężkiej i niebezpiecznej pracy ludzi pod ziemią.
Dzieci z gr. "0" w ramach w czasie zajęć poznali historię patronki górników - Świętej Barbary i dowiedzieli się z jakich skarbów, wydobywanych z ziemi możemy korzystać (węgiel, sól, miedź). Dzieci wykonały piękne górnicze czapki z pióropuszem czyli czako,
#Laboratoria Przyszłości – Code Week 2022
Październik to miesiąc, w którym corocznie odbywa się akcja Europejski Tydzień Kodowania – akcja, w ramach której organizowane są wydarzenia związane z programowaniem. Nasi uczniowie w czasie lekcji logiki skupili się na temacie „Rozpoznajemy wielokąty”. Podczas spotkania uczniowie przypomnieli sobie własności trójkątów i czworokątów, jak również znaczenie słów: algorytm i program. W czasie zajęć wykorzystane zostały klocki Lego Spike Prime, z których uczniowie zbudowali wielokąty.
Jako podziękowanie za organizowanie wydarzenia nasza szkoła otrzymała certyfikat uczestnictwa w akcji Code Week 2022.
Uczennica z Parszowa laureatką VII Konkursu Literackiego im. Ireny Zielińskiej
Łucja Kowalik z klasy 8 Szkoły Podstawowej w Parszowie zajęła 2 miejsce w prestiżowym , literackim konkursie.
22 listopada w Szkole Podstawowej numer 3 imienia Stefana Żeromskiego w Suchedniowie odbył się VII Konkurs Literacki imienia Ireny Zielińskiej. Wzięli w nim udział uczniowie ze szkół podstawowych z regionu świętokrzyskiego. Jurorem i gościem specjalnym był profesor Jerzy Bralczyk. Po literackich zmaganiach, spotkał się z młodzieżą i z humorem dyskutował o ewoluującym języku.
Szkoła Podstawowa imienia Stefana Żeromskiego w Suchedniowie to „podstawówka” , do której uczęszczał Sławomir Zieliński, znany dziennikarz radiowy i telewizyjny. To tu dyrektorem był jego ojciec, Ryszard, a mama Irena – uczyła j.polskiego. Od 2015 roku w placówce organizowany jest konkurs literacki imienia Ireny Zielińskiej „Radość pisania. Możność utrwalania”. Nagrody funduje rodzina Zielińskich.
W tym roku uczestnicy konkursu mieli do wyboru kilka tematów, zaproponowanych przez jurorów:
- Wyobraź sobie, że wehikuł czasu przeniósł złotą rybkę do XXI wieku, do polskiego jeziora. Napisz współczesną wersję tej baśni
- Czy zawsze warto mówić o tym, co się myśli? Uzasadnij swoją wypowiedź.
- Słowa nie dla dorosłych. Czy rodzice i dziadkowie potrafią zrozumieć język młodzieży? Przedstaw swoje rozważania.
- Czy wolisz być w objęciach Internetu, czy książkowej literatury? Zajmij stanowisko i przedstaw swoje przemyślenia.
Wszyscy stanęli na wysokości zdania. Zdaniem jury wybór najlepszych prac był bardzo trudny. Decydujący głos miał gość specjalny czyli profesor Bralczyk.
Cieszy nas, iż nasza uczennica, Łucja, zajęła 2 miejsce, zdobywając tym samym dyplom oraz cenne nagrody, min. tablet i komplet książek autorstwa prof. Jerzego Bralczyka.
Lektura w pudełku, gra planszowa- zajęcia z języka polskiego
- 19
"Lektura w pudełku" - zajęcia z języka polskiego
Atrakcyjność prowadzonych zajęć na pewno sprzyja i zachęca do uczenia się, dlatego p. Małgorzata Banaś podczas lekcji języka polskiego stwarza okazję do rozwoju m.in. za pomocą zabawy. Przy okazji omawiania lektury, uczniowie mogli się zmierzyć z następującym zadaniem: wykonać pudełko z lekturą lub grę planszową do. „Tajemniczego Ogrodu” F. Burnett w kl. V i „Szatana z siódmej klasy Kornela Makuszyńskiego VI. Na zajęcia dzieci przyniosły materiały i stworzyły magiczne pudełka, w których znajdowały się przedmioty kojarzące się z lekturą, krótkie streszczenie oraz listy do czytelnika.
Gra planszowa z kolei stworzona była w oparciu o pytania z książki, wyzwania, kary i karty specjalne. Uczniowie wykazali się niesamowitą kreatywnością, a pracując w grupach uczyły się współpracy i asertywności.
Na podsumowanie działań, uczestnicy zagrali w grę oraz w niezwykły sposób przedstawili zawartość pudełek.
Całość pracy uczniów jest dostępna na szkolnym korytarzu (I piętro).
Interpretacja plastyczna fragmentów "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza
- 6
Na ostatnich zajęciach z języka polskiego klasa V wraz z polonistką - panią Małgorzatą Banaś omawiała fragmenty "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. Niezwykły opis dworku natchnął uczniów do stoworzenia ilustracji do Księgi I, w której pięknie i obrazowo zostało przedstawione Soplicowo.
To nie pierwszy raz, kiedy to piątoklasiści stowrzyli piękne obrazy do czytanych tekstów. Uprzednio była to historia powstania rodu Bohatyrowiczów (Jana i Cecylii). Mapa rozwoju grodu znacznie ubarwiła lekcje oraz poprawiła jakość zapamiętywania legendy.
Wysiłek uczniów można zobaczyć na szkolnym korytarzu. Zachęcamy do obejrzenia galerii prac.
Projekt "BohaterOn"
- 50
Nasza szkoła po raz kolejny wzięła udział w ogólnopolskim projekcie historycznym, który nosi tytuł „BohaterOn”.
Twórcy projektu dążą do promocji postaw patriotycznych i podtrzymywania tożsamości narodowej w Polsce i poza jej granicami. Chcą, by obywatele pamiętali o historii swojego kraju i bohaterach, którzy tak wiele poświęcili, by dziś żyć w wolnym państwie.
Stąd też zrodził się pomysł wysyłania życzeń do Powstańców Warszawskich. W poprzednich edycjach kampanii Polacy napisali ponad milion kartek, listów i laurek. Wszystkie prezenty trafiły do bohaterów, którzy żyją i z wielkim wzruszeniem wracają do trudnych, wojennych czasów. Wszystkie dowody uznania za pośrednictwem Fundacji trafiły do Powstańców, w wielu przypadkach stając się początkiem pięknego dialogu pokoleń.
Projekt, którego koordynowania podjęła się pani Małgorzata Banaś, zakładał przeprowadzenie przez wychowawców lekcji według wskazanych scenariuszy, a następnie przygotowanie prac (plakatów, kartek), które wyrażą wdzięczność za dokonania naszych bohaterów.
Wszystkie prace zostały wyeksponowane na szkolnym korytarzu. Fotorelacja została wysłana za pośrednictwem elektronicznych wpisów na stronę „Dumni z powstańców”. Szkoła za udział w kampanii wkrótce otrzyma certyfikat uczestnictwa.
Serdecznie dziękujemy uczniom i nauczycielom za przeprowadzenie projektu. Wykazaliście się postawą patriotyczną i wielką empatią względem Powstańców Warszawskich.
Gazetka szkolna Kujonek XI 2022
Kiermasz Bożonarodzeniowy
Andrzejki w gr. "0"
- 3
Koniec listopada, to czas Andrzejek - czarów, wróżenia, przepowiadania, co przed nami. Dzieci z gr.”0” również chciały zajrzeć w przyszłość, sprawdzić co je czeka. Przedszkolaki poznały tradycje i zwyczaje andrzejkowe. Dowiedzieliśmy się, co nas czeka w niedalekiej przyszłości (kto musi uważać na zdrowie, kto spotka kogoś dawno niewidzianego, kto pierwszy kogoś poślubi, ile prezentów dzieci dostaną od Mikołaja...) i tej bardziej odległej (np. jaki zawód wybiorą przedszkolaki w dorosłym życiu). Czy wróżby się spełnią - przyszłość pokaże. Pewne jest to, że przyniosły one nam wiele radości, były okazją do wspólnej zabawy. Ten magiczny dzień wróżb i czarów bardzo spodobał się dzieciom szczególnie, że tradycyjnie miały również krótką zabawę przy dźwiękach wesołej muzyki.
Andrzejki 2022
- 8
Andrzejki to popularne święto ludowe, które dawniej było traktowane niezwykle poważnie, a dziś coraz częściej jest po prostu okazją do dobrej zabawy. Według tradycji wigilia świętego Andrzeja to noc magiczna, kiedy można poznać swoją przyszłość. Dzień ten przypada z 29 na 30 listopada i każdego roku wywołuje wiele emocji.
Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami postanowił zorganizować zabawę andrzejkową dla całej społeczności uczniowskiej. Zarówno klasy młodsze, jak i starsze doskonale się bawiły, miały okazję sobie powróżyć, przeżyć niesamowity czas na wspólnych pląsach. To był naprawdę udany dzień.
Światowy Dzień Pluszowego Misia
Miś jest mały i puchaty
Miś jest fajny i kudłaty
Miś jest gruby jak ta kula
Misia zawsze się przytula.
25 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia, ustanowiony został w 2002 roku w 100 rocznicę powstania zabawki. Pluszowy miś mimo różnorodności innych zabawek wciąż jest wybierany przez najmłodszych. Bez względu na kolor, kształt i rozmiar mają ten sam cel - wywołać uśmiech na twarzach dzieci i towarzyszyć im w radosnych i smutnych chwilach. Tego dnia dzieci wzięły ze sobą do szkoły swojego ulubionego misia. Towarzyszył on im podczas zajęć, na których głównym tematem był właśnie miś. Dzieci kolorowały misie i wykonywały inne zadania z nimi w roli głównej. Radości nie było końca.
Certyfikat za udział w akcji "Sprzątamy dla Polski"
Miło nam poinformować, że nasza szkoła otrzymała ceryfikat uczestnictwa w ogólnopolskiej akcji ekologicznej - "Sprzątamy dla Polski". 4 października 2022 roku uczniowie i nauczyciele przystąpili do działania i posprzątali tereny wokół szkoły i jej najbliższego otoczenia. To już kolejny raz, kiedy pomagamy naszej planecie. Postawa proekologiczna zawsze zasługuje na duże uznanie. Serdecznie dziękujemy.
Koordynatorem działań na terenie szkoły była pani Małgorzata Banaś.
Wizyta klas 0 - I w Fabryce Bombek w Staszowie
Mimo, że do Bożego Narodzenia jest jeszcze trochę czasu to dzieci z Obowiązkowego Oddziału Przedszkolnego i klasy I wybrały się 24.11.2022r. do Fabryki Bombek „GMC” w Staszowie.
Podczas wyjazdu uczniowie mieli możliwość zobaczyć proces produkcji ozdób świątecznych. Dowiedzieli się, w jaki sposób nadaje się kształt bombce, jakie maszyny i przybory potrzebne są do jej ozdobienia. Najpierw zobaczyły etap dmuchalni, gdzie ze szklanych rur uzyskuje się pożądane kształty. Następnie bombki były srebrzone, a na końcu ozdabiane …. a tam brokaty, farby i lakiery we wszystkich kolorach! Dzieci, jak i nauczyciele, byli zachwyceni mnóstwem wzorów, kształtów, kolorów. Wszystkie ręcznie wykonane bombki to małe arcydzieła. Sami także uczestniczyli w warsztatach dekorowania. Ozdobione przez siebie bombki zabrali z sobą do domu.
Dzieci z wycieczki wróciły bardzo zadowolone. To był dzień pełen emocji i wrażeń, a ponadto magia świąt ogarnęła wszystkich. Teraz z niecierpliwością czekamy na święta Bożego Narodzenia.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelcji z wyjazdu w zakładce Album fotograficzny - zdjęcia zostały wykonane z wykorzystaniem sprzętu zakupionego z programu #LabolatoriumPrzyszlosci.
Archiwum Aktualności