Ulubioną formą spędzania wolnego czasu przedszkolaków jest ruch, szczególnie, gdy mają do dyspozycji cały przedszkolny plac zabaw. Zabawy ruchowe na świeżym powietrzu nie tylko uczą dzieci odpowiedniej koordynacji ruchowej, wyzwalają ich energię i wspomagają rozwój, ale są też świetną integracją z rówieśnikami. W związku z powyższym, jak tylko dopisuje pogoda, przedszkolaki z grupy 3,4 - latków wychodzą na plac zabaw i same lub z pomocą nauczyciela organizują zabawy. Poprzez zabawy ruchowe dzieci uczą się zdrowej rywalizacji. Wprowadzają one radosny nastrój i dobre samopoczucie. Dają przedszkolakom możliwość zaspokojenia naturalnej potrzeby ruchu.
RUCH TO ZDROWIE - ZABAWY MALUSZKÓW NA PLACU PRZEDSZKOLNYM
WIZYTA PRZEDSZKOLAKÓW W OŚRODKU ZDROWIA
Na dzień 12 maja przypada Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki. Z tej okazji przedszkola wybrały się do ośrodka zdrowia, aby złożyć pani Pielęgniarce życzenia i wręczyć kwiaty.
Pani Pielęgniarka opowiedziała dzieciom o swojej pracy, zaprezentowała także jak się mierzy ciśnienie tętnicze i gdzie pobiera się krew do badań laboratoryjnych. Dzieci z zaciekawieniem słuchały prelekcji, a na koniec obiecały, że chętnie będą przychodzić na wszelkie szczepienia do tak miłej pani. Na pożegnanie przedszkolaki otrzymały w prezencie naklejki, pt. "Dzielny pacjent".
Serdecznie dziękujemy pani Pielęgniarce za interesujące spotkanie.
DZIEŃ UNII EUROPEJSKIEJ
9 MAJA - to Dzień Unii Europejskiej. W przedszkolu przeprowadzone były w tym dniu zajęcia o tematyce unijnej. Głównym celem było zapoznanie dzieci z symbolami i zwyczajami państw europejskich oraz kształtowanie wśród przedszkolaków poczucia przynależności narodowej i europejskiej.
Dzieci w grupach wykonały flagę Unii Europejskiej - dzięki takiemu działaniu na pewno zapamiętały, ile gwiazdek znajduje się na fladze UE.
II Turniej Piłki Nożnej o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Wąchock
W dniu 10 maja 2014r., mimo padającego deszczu i nieprzyjemnego wiatru na boisku szkolnym przy Szkole Podstawowej w Parszowie odbył się II Turniej Piłki Nożnej o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Wąchock Pana Jarosława Sameli.
W imprezie uczestniczyły szkoły podstawowe: Wąchock, Wielka Wieś oraz Parszów. Nie mogło zabraknąć drużyn składających się z uczniów klas gimnazjalnych: zaspoły z Parszowa, Wielkiej Wsi oraz Wąchocka. Do rywalizacji przystąpiły również amatorskie drużyny z terenu naszej gminy: FC Wielka Wieś, Campeones Wąchock, ,,Waleczne Marchewki”, ,,Bez Lipy” oraz ,, Wojak Premium”. Do turnieju przystąpiło 11 drużyn, które rozgrywały mecze systemem ,,każdy z każdym”.
Głównymi celami turnieju były:
- popularyzacja piłki nożnej wśród dzieci, młodzieży i dorosłych,
- rozwijanie sportowych zainteresowań uczniów
- wyrabianie nawyku aktywnej formy spędzania czasu wolnego.
- integracja społeczności lokalnej
- wdrażanie do sportowej rywalizacji w duchu fair play
Turniej otworzyła dyrektor szkoły p. Barbara Gajewska, która przywitała przybyłych zawodników wraz z nauczycielami, opiekunami i życzyła udanej rywalizacji sportowej w duchu fair play. Burmistrz Miasta i Gminy Wąchock p. Jarosław Samela życzył wszystkim udanej zabawy i zwycięstwa najlepszym drużynom.
W trakcie sportowych rozgrywek panowała znakomita atmosfera, a mimo ulewnego (w pewnych chwilach) deszczu, nikt nie rezygnował z gry, a uczestnicy jak na profesjonalistów przystało grali z ogromnym zaangażowaniem, skupieniem i zadowoleniem.
Zmagania sportowe od początku do końca przebiegały w atmosferze wzajemnej życzliwości i sportowej rywalizacji zgodnie z zasadą „fair play”.
I miejsce w kategorii szkół podstawowych zdobyła ekipa ze Szkoły Podstawowej z Wąchocka , II miejsce SP Parszów, III miejsce SP Wielka Wieś. Puchary oraz dyplomy dla wszystkich drużyn wręczył p. Burmistrz Jarosław Samela.
I miejsce w kategorii klas gimnazjalnych zajęła drużyna z gimnazjum (oddział w Parszowie), II miejsce gimnazjum Wąchock, III miejsce gimnazjaliści reprezentujący OSP Płomień Wielka Wieś. Wszyscy otrzymali puchary i dyplomy.
W kategorii amatorskich drużyn:
- I miejsce: FC Wielka Wieś
- II miejsce Campeones Wąchock
- III miejsce ,, Bez Lipy”
- IV miejsce ,, Waleczne Marchewki”
- V miejsce ,, Wojak Premium”
Pierwsze trzy miejsca uhonorowane zostały pucharami i dyplomami, a pozostałe dyplomem.
Zmaganiom zawodników przyglądał się również Przewodniczący Rady Miasta i Gminy Wąchock p. Robert Janus, który po zakończeniu turnieju wręczył najlepszym ,,strzelcom bramek” upominki.
W trakcie trwania całego turnieju wśród widzów na trybunach można było zobaczyć uczniów szkoły, kibicujących rodziców, babcie i dziadków, mieszkańców. Nie zabrakło również naszych szkolnych cheerleaderek, które przy dźwiękach muzyki wykonywały układy taneczne oraz okrzyki dla wszystkich uczestników zawodów.
Zawody sportowe to nie tylko rywalizacja, ale również realizowanie przez dzieci, młodzież i dorosłych wspólnej pasji, jaką jest dla nich piłka nożna. To także doskonała integracja kilku pokoleń miłośników sportu i czynnego spędzania czasu wolnego. Do zobaczenia za rok!!
Spotkanie z Generałem Mirosławem Hermaszewskim
Dnia 14 maja 2014 roku uczniowie z klas IV - VI uczestniczyli w spotkaniu z pierwszym, i jak dotąd jedynym polskim kosmonautą, Mirosławem Hermaszewskim. Spotkanie odbyło się w Hali Sportowej przy Gimnazjum Publicznym w Wąchocku. Patronat objął Burmistrz Miasta i Gminy Wąchock.
Generał Mirosław Hermaszewski w bardzo ciekawy sposób opisał, jak krok po kroku realizował swoje wielkie marzenie, aby znaleźć się w kosmosie. Wystąpienie honorowego gościa, wzbogacone prezentacją o kosmosie i zdjęciami z lotu w przestrzeń okołoziemską, wzbudziło ogólne zainteresowanie. Zapewne niejeden z uczniów zapragnął zostać kosmonautą. Pan generał opowiadał o swojej rodzinie, latach spędzonych w szkole. Zachęcał młodzież do nauki.
Na koniec uczniowie wykonali pamiątkowe zdjęcie z Panem Mirosławem Hermaszewskim.
Było to niecodzienne i wyjątkowe spotkanie, które pokazało naszym uczniom, jak wielkie znaczenie mają w życiu marzenia i jak pięknie jest, gdy się spełniają!
WIOSENNE KANAPKI
Wraz z nadejściem wiosny, dzieci z naszego przedszkola postanowiły przygotować smaczne i zdrowe kanapki. Wszystkie dzieci już od rana nie mogły doczekać się robienia smakołyków.
Przed przystąpieniem do prac obowiązkowo umyły rączki. Przypomnieliśmy sobie też zasady bezpieczeństwa podczas posługiwania się nożem. Wszystkie przedszkolaki bardzo chętnie przygotowywały wiosenne kanapki, ponieważ ich głównym składnikiem był własnoręcznie wyhodowany szczypiorek. Nawet największe niejadki zajadały smaczne kanapki.
WIELKANOCNE STROIKI PRZEDSZKOLAKÓW
Przedszkolaki samodzielnie wykonały stroiki wielkanocne wykorzystując jako bazę naczynia z wcześniej wysianym i starannie pielęgnowanym zbożem. Dzieci udekorowały swoje stroiki barankami z masy solnej oraz kolorowymi pisankami. Zajęcia te sprawiły maluchom dużo radości. Taka wielkanocna ozdoba to symbol radości i świątecznego nastroju.
WIELKANOCNE PISANKI - ZAJĘCIA OTWARTE
Kiedy zbliża się Wielkanoc, w wielu polskich domach pojawiają się kolorowe pisanki. Długa i bogata jest ich tradycja. Pochodzący z Persji zwyczaj zdobienia jaj kurzych, gęsich i kaczych, w Polsce przyjął się już w X wieku, bo z tego okresu pochodzi najstarsza zachowana pisanka. Kolorowe pisanki tradycyjnie wykonywano techniką roztopionego wosku. Pokryte różnymi wzorami jajko wkładano do roztworów różnych ziół i korzeni, aby otrzymać odpowiedni kolor.
W dniu 16 kwietnia przedszkolaki zapoznały się ze zwyczajami kultywowanymi podczas świąt Wielkiej Nocy. Dzieci wspólnie z rodzicami ozdabiały jajka różnymi technikami. Następnie wykonały dekoracyjne króliczki - koszyczki na pisanki. Pięknie wykonane prace ozdobiły salę przedszkolną wprowadzając świąteczny nastrój.
DZIEŃ MARCHEWKI W PRZEDSZKOLU
"Światowy Dzień Marchewki” obchodzony jest na całym świecie 5 kwietnia. Z okazji tego święta, a także w celach zdrowotnych dzieci z naszego przedszkola obchodziły swoje "Święto marchewki". W czasie zajęć przedszkolaki wysłuchały wiersz Jana Brzechwy, pt. „Marchewka”. Po czym omówiły jego treść. Dowiedziały się jakie ważne wartości odżywcze posiada marchew i dlaczego należy ją jeść w różnej postaci. Najciekawszą częścią dnia była degustacja warzywa i soku marchwiowego. Wszystkie dzieci z radością zjadały marchewkę. Na koniec każde dziecko wykonało pracę plastyczną związaną z pomarańczową bohaterką dnia. Dzień ten był wyjątkowy, zdrowy, pomarańczowy i witaminowy!
PRZEDSZKOLAKI SZUKAJĄ WIOSNY
Dzieci z grupy 3,4 – latków podczas spacerów po najbliższej okolicy wypatrzyły już pierwsze oznaki wiosny: zawilce, przebiśniegi, przylaszczki, prymulki, kwitnącą leszczynę i „bazie kotki”. Dzieci chętnie obserwują przyrodę, rozmawiają o zmianach zachodzących w danej porze roku. Po powrocie ze spaceru do przedszkola wszyscy chętnie wykonali prace plastyczną przedstawiającą zwiastuny wiosny.
Ogłoszenie!!!
Burmistrz Miasta i Gminy Wąchock,
Dyrektor Szkoły Podstawowej w Parszowie zapraszają na II Turniej Piłki Nożnej o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Wąchock10 maja 2014r o godz. 9.00
Boisko przy Szkole Podstawowej
w Parszowie
Certyfiat Przyjaciela Matematycznego Zoo 2014
Już po raz drugi nasza szkoła przystąpiła do projektu Certyfikat Przyjaciela Matematycznego ZOO. W obecnym roku szkolnym oprócz korzystania ze strony www.matzoo.pl, należało wykonać plakat lub gablotę szkolną z motywem Matematycznego Zoo. Zadania tego podjęły się uczennice z klasy IV: Wiktoria Marczewska, Wiktoria Musiał i Natalia Moskalczyk oraz z klasy V - Paula Fabijańska.
Z przyjemnością informujemy, że kółko matematyczne działające w naszej szkole (prowadzone przez panią Agatę Fokt-Danielską) otrzymało CERTYFIKAT PRZYJACIELA MATEMATYCZNEGO ZOO w roku szkolnym 2013/2014. W obecnej edycji organizatorzy wyróżnili ponad sześćdziesiąt szkół, które w sposób szczególny uczestniczą w procesie rozwijania matematycznych umiejętności uczniów.
Link do listy szkół wyróżnionych certyfikatem: http://matzoo.pl/przyjaciele2014
Link do opisu działalności kółka: http://matzoo.pl/przyjaciele2014/55
Mam kota na punkcie mleka
W ostatnich miesiącach nasza szkoła przystąpiła do kolejnego programu promującego zdrowe odżywianie się. Nosi on tytuł Mam kota na punkcie mleka. Koordynatorką projektu została p. Małgorzata Banaś, która wraz z wychowawcami poszczególnych klas oraz pedagogiem szkolnym prowadzi zajęcia, angażując tym samym uczniów oraz ich rodziców do wprowadzenia zmian w swoim codziennym jadłospisie.
Celem programu jest zwiększenie wiedzy dzieci na temat odżywczych walorów mleka oraz jego przetworów. Misja akcji w naturalny sposób łączy się z potrzebą kształtowania prawidłowych nawyków żywieniowych i promowania aktywnego stylu życia wśród dzieci. Nauka i wychowanie człowieka w dużej mierze obywają się w trakcie nauki szkolnej, a dobre nawyki żywieniowe, które uda się dzieciom przyswoić, będą owocować przez całe ich życie.
Program jest bardzo ciekawy i dostarcza dzieciom wiele cennych wskazówek. Nasza szkoła otrzymała kolorowe mleczniczki – pomocniczki dla uczniów, karty i żetony do gry Mleczna farma, broszury dla rodziców oraz plakaty i materiały pomocnicze dla nauczycieli.
Wszystkie te pomoce znacznie uatrakcyjniają lekcje, a dzieci chętnie pracują i utrwalają zdobytą wiedzę. Aby uczniowie mieli możliwość rozwijać się i przy okazji bawić, program proponuje odwiedzić stronę internetową: www.mamkotanapunkciemleka.pl
Strona ta pełni funkcję platformy komunikacyjnej, na której wszyscy odbiorcy znajdą ciekawe materiały: porady ekspertów, inspirujące przepisy mleczne, gry, zabawy, łamigłówki, pomysły na wspólne spędzanie wolnego czasu i odpowiedzi na pytania dotyczące mleka, jego przetworów i zbilansowanej diety. Dlatego zachęcamy zarówno dzieci, jak i rodziców do zapoznania się z ofertą platformy.
Bądź bezpieczny w Internecie
Nie wyobrażamy sobie dziś życia bez komputerów i Internetu. Internet jest bogatym źródłem informacji, skarbnicą wiedzy i narzędziem wykorzystywanym do komunikacji i edukacji. Globalna sieć niesie ze sobą wiele możliwości i korzyści, ale nierzadko jest też źródłem zagrożeń.
Aby uczulać uczniów na niebezpieczeństwa związane z siecią, już od kilku lat nasza szkoła przystępuje do akcji Dzień Bezpiecznego Internetu. W II semestrze odbył się cykl zajęć, których podsumowaniem był konkurs plastyczny „Bądź bezpieczny w Internecie”. Do organizatorów konkursu (pani Bożeny Kamińskiej i pani Agaty Fokt-Danielskiej) wpłynęło 11 prac, z których komisja wyłoniła najlepsze:
I miejsce Aleksandra Martys (kl. V)
II miejsce Barbara Pietruszka (kl. I)
III miejsce Paula Fabijańska (kl. V)
Pozostali uczestnicy konkursu to: Natalia Moskalczyk (kl. IV), Julia Głowacz, Dawid Drążek, Julia Firkowska, Dominika Nowak, Sandra Włodarczyk, Jakub Glijer, Weronika Dudek (kl. I).
Wszyscy w/w uczniowie zostali nagrodzeni drobnymi nagrodami.
Prace dzieci zostały wyeksponowane na korytarzu szkolnym, gdzie można było się zapoznać również z zasadami, których należy przestrzegać korzystając z Internetu.
Na zakończenie uczniowie obejrzeli dwie prezentacje multimedialne na temat efektywnego i bezpiecznego wykorzystania szerokopasmowego łącza do Internetu w życiu codziennym. Prace te zostały przygotowane przez uczennice z klasy V – Natalię Milewską i Paulę Fabijańską w ramach konkursu „Szybuj bezpiecznie w internetowej chmurze 2013”.
223 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja
30 kwietnia w naszej szkole odbył się apel, na którym uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną z okazji 223 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczennice z klasy V – Katarzyna Gembska i Aleksandra Martys przypomniały najważniejsze wydarzenia z historii naszego kraju, przybliżyły wszystkim obecnym postanowienia pierwszej w Europie ustawy zasadniczej i sylwetki jej twórców. Konstytucja 3 Maja, miała na celu zachowanie całości i suwerenności Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Zmieniła ustrój państwa na monarchię dziedziczną, znacząco ograniczyła demokrację szlachecką, wprowadziła polityczne zrównanie mieszczan i szlachty oraz stawiała chłopów pod ochroną państwa. Formalnie zniosła liberum veto. Jej głównymi autorami byli król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki, Stanisław Małachowski i Hugo Kołłątaj.
Obecni na apelu uczniowie i nauczyciele przenieśli się na chwilę do sali sejmowej, gdzie posłowie obradowali nad uchwaleniem nowej ustawy dla Polski – pierwszej w Europie, a drugiej na świecie konstytucji. Uroczystość uświetnił swoją obecnością sam król Polski Stanisław August Poniatowski (w tej roli – Hubert Pająk z klasy III).
Święto związane z uchwaleniem pierwszej w Europie, a drugiej na świecie konstytucji jest radosnym, wesołym, majowym przeżyciem i możemy być z niego dumni. Spotkanie zakończyło się wspólnym odśpiewaniem piosenki pt.: „Witaj majowa jutrzenko!”.
OGŁOSZENIE!!!
DZIEŃ 2 MAJA (PIĄTEK) JEST DNIEM WOLNYM OD ZAJĘĆ DYDAKTYCZNO - WYCHOWAWCZYCH DLA SZKOŁY PODSTAWOWEJ W PARSZOWIE ORAZ OODZIAŁÓW PRZEDSZKOLNYCH.
9 kwietnia 2014r, na terenie Szkoły Podstawowej Nr 9 w Starachowicach oraz miasteczka ruchu, odbyły się eliminacje powiatowe dla uczniów szkół podstawowych w Ogólnopolskim Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Organizatorami konkursu jest Automobilklub Kielecki Oddział Starachowice, Komenda Powiatowa Policji w Starachowicach, Powiat Starachowicki oraz Stowarzyszenie Bezpieczny Powiat Starachowicki oraz Harcerska Grupa Ratownicza .
Naszą szkołę na turnieju reprezentowali uczniowie:
Wiktor Milewski kl. VI
Martyna Kosmala kl. VI
Karolina Kręcisz kl. V
Kamil Miernik kl. V
Celem Turnieju jest podnoszenie kultury społeczeństwa i działanie na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym bezpieczeństwa dzieci i młodzieży szkolnej poprzez:
1. popularyzowanie przepisów i zasad bezpiecznego poruszania się po drogach,
2. kształtowanie partnerskich zachowań wobec innych uczestników ruchu,
3.popularyzowanie podstawowych zasad i umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej,
4. popularyzowanie roweru jako środka transportu, a także rekreacji i sportu
W turnieju wzięło udział 10 szkół podstawowych z terenu powiatu starachowickiego. Uczniowie w pierwszej kolejności zmagali się z rozwiązaniem testu, który zawierał pytania dotyczące przepisów ruchu drogowego ( 20 ) oraz skrzyżowań ( 10 ).
Kolejnym zadaniem dla wybranej osoby z drużyny było udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej. Po tej konkurencji uczniowie udali się na miasteczko ruchu, gdzie zaliczali tor sprawnościowy składający się z sześciu wybranych przeszkód: równoważnia, tarka, slalom z ograniczeniem, rynna, slalom kółkowy tzw. żmijka, ósemka.
Po ogłoszeniu wyników przez organizatorów okazało się, że reprezentacja naszej szkoły zajęła I MIEJSCE, drugie drużyna ze Szkoły Podstawowej Nr 6 w Starachowicach, a trzecie Szkoła Podstawowa w Adamowie. Zwycięskim drużynom wręczono puchary, medale oraz nagrody. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz elementy odblaskowe. Cieszymy się, że Szkoła Podstawowa w Parszowie reprezentować będzie nasz powiat w eliminacjach wojewódzkich turnieju, które odbędą się w dniach 23 – 24. 05 2014r. w Kielcach. Uczniowie będą mieć zapewniony nocleg, wyżywienie, wyjazd na basen, wspólny grill oraz inne atrakcje.
Życzymy sukcesów naszej reprezentacji w eliminacjach wojewódzkich.
Opiekun drużyny: Katarzyna Lipińska
Akademia z okazji kanonizacji papieża Jana Pawła II
W dniu 28 kwietnia 2014 roku w naszej szkole odbyły się uroczystości związane z kanonizacją papieża – Polaka, Jana Pawła II.
Podczas uroczystej akademii, którą przygotowała pani Małgorzata Szczygieł z uczennicami klasy IV, V i VI, zaprezentowano fakty z życia Karola Wojtyły oraz jego nauki. Dziewczęta recytowały wiersze J. Słowackiego, fragmenty prac słowiańskiego papieża. Inscenizację uświetniły pieśni, takie jak „Wadowice”, „Barka”.
Występ spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem ze strony nauczycieli, pracowników, a także uczniów. Cała społeczność szkolna włączyła się do śpiewania. Akademię nagrodzono gromkimi brawami. Mamy nadzieję, że postać Jana Pawła II na zawsze zagości w sercach naszych uczniów.
Wiosenne kanapki w klasie I
W klasie I odbyły się zajęcia kulinarne, na których uczniowie przygotowywali smaczne, zdrowe i kolorowe kanapki z zachowaniem podstawowych zasad higieny. Punktem kulminacyjnym była wspólna degustacja przygotowanych kanapek.
Celem działań było zapoznanie uczniów z zasadami zdrowego odżywiania i jego wpływie na zdrowie człowieka, oraz zachęcanie dzieci do wspólnego spożywania posiłków i podejmowania pierwszych samodzielnych prób gotowania.
Sprawozdanie z realizacji zajęć w klasie I pod hasłem „Dziecko w sieci”
W ramach realizacji programu pt. „ KLUB BEZPIECZNEGO PUCHATKA" w klasie I odbyła się debata klasowa pod hasłem „ Dziecko w sieci”. Uczniowie rozmawiali o korzyści i zagrożeniach wynikających z korzystania z komputera i Internetu . Na zajęciach wykorzystano film z serii SIECIAKI . Po czym przeprowadzono dyskusję na temat obejrzanego filmu. Uczniowie dowiedzieli się, jakie zagrożenia mogą spotkać w sieci, poznali zasady, którymi należy się kierować podczas korzystania z Internetu, gdzie szukać pomocy w razie niebezpieczeństwa, poznali zasady kulturalnego zachowania się w Internecie. Na podsumowanie tematu został przeprowadzony konkurs plastyczny pod hasłem „WIEM JAK BEZPIECZNIE KORZYSTAĆ Z INTERNETU’
Archiwum Aktualności