• „Żywe Pomniki Beatyfikacji Jana Pawła II”

• Projekt edukacyjny „Żywe Pomniki Beatyfikacji Jana Pawła II” pod patronatem Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty

i z Apostolskim Błogosławieństwem Papieża Benedykta XVI.

Uroczyste podsumowanie Projektu Edukacyjnego „Żywe Pomniki Beatyfikacji Jana Pawła II” oraz wręczenie Certyfikatów Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty odbyło się w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach.

Program:

Powitanie Małgorzata Muzoł – Świętokrzyski Kurator Oświaty i Ksiądz Władysław Sowa Rektor Seminarium Duchownego w Kielcach,

Wystąpienie księdza dr Jarosława Czerkawskiego – „Twierdzą każdy próg – koncepcja wychowania w nauce Jana Pawła II”.

Wręczenie Certyfikatów.

Naszą szkołę reprezentowała dyrektor szkoły Barbara Gajewska.

Bardzo cieszymy się, że Szkoła Podstawowa w Parszowie może pochwalić się Certyfikatem za udział w projekcie „Żywe Pomniki Beatyfikacji Jana Pawła II” pod patronatem Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty i z Apostolskim Błogosławieństwem Papieża Benedykta XVI

Szkoła nasza aktywnie włączyła się  w realizację projektu edukacyjnego „Żywe pomniki beatyfikacji Jana Pawła II”.

Czynność samego posadzenia jodły papieskiej poprzedzona była różnego rodzaju zajęciami mającymi na celu przybliżenie wychowankom  sylwetki Karola Wojtyły i historii jego pontyfikatu.

W klasach odbyły się lekcje języka polskiego, na których uczniowie poznawali fragmenty utworów, encyklik,  kazań polskiego papieża. W czasie zajęć historii prezentowany był życiorys Jana Pawła II ze szczególnym uwzględnieniem  informacji na temat jego pracy z dziećmi oraz młodzieżą.

Zarówno młodsi jak i starsi uczniowie chętnie pracowali na zajęciach artystycznych nad portretem naszego Wielkiego Rodaka. Podczas lekcji wychowawczych , a także w trakcie pogadanek w klasach młodszych nasi wychowankowie chętnie prezentowali posiadane wiadomości na temat życia, działalności Karola Wojtyły.

Uczniowie licznie przychodzili na zajęcia pozalekcyjne, na których wybierane były i prezentowane utwory liryczne, patriotyczne, religijne, muzyczne związane z postacią beatyfikowanego.

Kulminacyjnym punktem projektu było posadzenie PAPIESKIEJ JODŁY, poprzedzone uroczystą akademią w dniu 29.05.2011r. o godz. 12:00. Cała społeczność szkolna aktywnie włączyła się w przygotowania. Nad całością projektu czuwała Pani Dyrektor Barbara Gajewska oraz nauczycielki: Edyta Mizura, Karina Piotrowska- Niewczas, Izabela Kutyła-Paduch, Zofia Bzdręga oraz Katarzyna Kowalik. W montażu słowno- muzycznym wykorzystane zostały utwory poetyckie, między innymi Juliusza Słowackiego, ks. Jana Twardowskiego, fragmenty wypowiedzi Jana Pawła II, cytaty z Pisma Świętego. Widzowie ze wzruszeniem wysłuchali: nagrania Habemus Papam,  nagrań z fragmentami wystąpień papieża, fragmentu testamentu odczytanego przez Marka Konrada. Całość uzupełniały utwory muzyczne  w wykonaniu dzieci.

Uroczystość swą obecnością uświetnili zaproszeni goście:  Ks. Proboszcz  tutejszej parafii – Emanuel Kolatorowicz, Ks. Kapelan Wojsk Amerykańskich – Jacek Kowalik, Ojciec Cysters - Roman Burakowski, Brat Cysters – Albert Gizan, Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Parszowa – Mirosław Kowalik oraz fundator pamiątkowej tablicy – Leszek Chwastek.

Występ uczniów cieszył się bardzo dużym uznaniem, a zakończony został przemówieniami  Pani Dyrektor  i  poszczególnych gości. Podczas swoich wypowiedzi nie kryli oni głębokiego wzruszenia,  wywołanego tymi wzruszającymi chwilami.

Po części artystycznej wszyscy udali się przed budynek szkoły, gdzie posadzone miało być papieskie drzewo. Uroczyście wprowadzono sztandary szkolne. Przy pamiątkowym kamieniu głos zabrała Pani Dyrektor, Barbara Gajewska, która przedstawiła treść  AKTU POSADZENIA JODŁY PAPIESKIEJ.  Ów dokument podpisany został przez pracowników szkoły, zaproszonych gości, uczniów, przyjaciół i sympatyków placówki, a następnie umieszczono go  w specjalnej tubie, w ziemi.

Drzewko poświęcone zostało przez Ks. Emanuela Kolatorowicza w asyście Ks. Kapelana Jacka Kowalika oraz Ojca Romana Burakowskiego. Następnie Pani Dyrektor, zaproszeni goście, przedstawiciel Rady Rodziców i społeczności szkolnej przysypali korzenie  jodły, ziemią.

Wszyscy uczestnicy akcji przy dźwiękach gitary odśpiewali ukochaną pieśń Jana Pawła II, „Barkę”. Dwie uczennice wyrecytowały wiersz o naszym wielkim papieżu, ułożony przez jedną z mieszkanek Parszowa.

Nasi uczniowie na pewno na długie lata zapamiętają te wspaniałe chwile.