• Bezpieczna szkoła - bezpieczny uczeń

        • BEZPIECZNA SZKOŁA – BEZPIECZNY UCZEŃ

           

                 Nasza szkoła przystąpiła do konkursy Bezpieczna Szkoła – Bezpieczny Uczeń. W okresie od 15 lutego – do 31 maja 2013r. szkoła realizuje zadania przewidziane regulaminem.

           

          ZADANIE 1

          Przeprowadzenie debaty uczniowskiej na temat: „Państwo, społeczeństwo, prawo, obywatel”

           

          W ramach projektu „Bezpieczna szkoła, bezpieczny uczeń” oraz w związku z tematem tygodnia „Jesteśmy Polakami”, uczniowie klasy 0 rozwijali poczucie przynależności narodowej poprzez poznanie: symboli narodowych: flagi, godła, hymnu; położenia Polski na mapie Europy; konturów Polski.

          Poprzez literaturę poznali pochodzenie nazwy stolicy Polski – Warszawy, jej herbu i najważniejszych miejsc.

          Podsumowaniem tych zajęć były ćwiczenia na tablicy interaktywnej oraz zajęcia plastyczne, na których dzieci wykonały wydzierankę konturów mapy Polski z zaznaczeniem stolicy, rzeki Wisły. Przy pomocy kolorów przedstawiły w swojej pracy położenie geograficzne gór i nizin naszego państwa.

                             

                   

           

          18 lutego 2013 roku pedagog szkolny w ramach projektu „Bezpieczna szkoła, bezpieczny uczeń” przeprowadził lekcje otwartą w klasie IV na temat „Państwo, prawo, społeczeństwo, obywatel”. Zajęcia miały charakter debaty uczniowskiej, gdzie uczniowie mieli odpowiedzieć na pytanie „Jakimi obywatelami jesteśmy?” oraz co rozumiemy przez pojęcia: państwo, prawo, społeczeństwo, obywatel.

          Aby lepiej przybliżyć uczniom tematykę pedagog wykorzystał materiały przygotowane samodzielnie w formie prezentacji multimedialnej. Na koniec uczniowie, pracując w grupach musieli z zebranych informacji, mając do dyspozycji pytania pomocnicze, objaśnić poszczególne pojęcia oraz spisać je na przygotowanych przez prowadzącego arkuszach szarego papieru.

          Okazało się, że uczniowie bardzo chętnie dyskutowali na podany temat, w trafny sposób przedstawiali swoje spostrzeżenia,  argumentowali swoje stanowisko i  wyciągali wnioski.

                            

                             

          Również klasa V i VI po obejrzeniu prezentacji multimedialnej pt. :„Państwo, prawo, społeczeństwo, obywatel” wzięła udział w debacie uczniowskiej – Kim jest współczesny obywatel, jakimi wartościami powinien się kierować. Na koniec uczniowie wspólnie, korzystając z informacji z Internetu stworzyli plakat.

                             

                   

           

          Na zakończenie zadania I uczniowie napisali test sprawdzający ich wiedzę z zakresu tematu.

                             

                             

                  

          ZADANIE 2

          Szkolny konkurs „co powinno zmienić się w Twojej szkole, rodzinie, otoczeniu, by poprawić relacje między ludźmi”.

           

          ZADANIE 3

          Bezpieczne zachowanie w szkole, domu, na ulicy: zagrożenia, udzielanie pomocy, obrona konieczna

          Udzielanie pomocy

          W tym  roku szkolnym w naszej szkole kontynuowane są  zajęcia adresowane do uczniów klas 0- VI, których celem jest uczenie dzieci najprostszych zasad udzielania pierwszej pomocy: od prawidłowego wezwania pomocy przez telefon, po najprostsze czynności przy osobie poszkodowanej. Program powstał dzięki Fundacji WOŚP Jurka Owsiaka i swym zakresem obejmuje następujące tematy:

          • Bezpieczeństwo
          • Sprawdzanie przytomności
          • Wzywanie pomocy
          • Sprawdzanie oddechu,
          • Ustalanie nieprzytomnego w pozycji bocznej
          • Oddechy ratownicze i uciskanie klatki piersiowej
          • Łańcuch przeżycia

             Na zajęciach wykorzystywane są pomoce w postaci fantomów Mini Anne. Dzieci otrzymały także podręczniki do nauki udzielania pierwszej pomocy oraz tekturowe telefony , dzięki którym mogą ćwiczyć prawidłowe przeprowadzanie rozmowy telefonicznej z dyspozytorem pogotowia ratunkowego. Również w  ramach zajęć WDŻ, które realizuje p. Izabela Drabikowska,  uczniowie poznali  zasady sprawnego działania ratowniczego w sytuacji zagrożenia życia.

          Prowadzącym zajęcia( Izabela Drabikowska, Zofia Bzdręga, Katarzyna Michta) zależy na tym, aby uświadomić uczniom jak ważna jest pierwsza pomoc, opanowanie stresu i  umiejętność wykonania kilku prostych czynności, od których może zależeć czyjeś życie.

                             

                             

                             

          Zagrożenia

          W dniu 8 i 9 maja 2013 roku w klasach 0 – VI pedagog szkolny p. Karina Piotrowska - Niewczas oraz koordynator ds. bezpieczeństwa Agata Fokt – Danielska, przeprowadziły zajęcia związane z bezpieczeństwem. Uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną pt. „Co zagraża dzieciom na wsi?” , a także mieli okazję wcielić się w rolę czytając historię w formie komiksu „Przygoda na wsi. Zobacz co Ci zagraża!”. Razem z chłopcem, który mieszka na wsi, dzieci  odbyły wirtualną wycieczkę po gospodarstwie rolnym i poznały warunki panujące na wsi. Uczniowie bardzo chętnie brali udział w takiej formie zajęć, chętnie opowiadali o swoich doświadczeniach związanych z życiem na wsi.

                             

          Bezpieczeństwo w ruchu drogowym

          Uczniowie naszej szkoły: Jakub Borowiec, Dawid Kowalik i Patryk Duda wzięli udział w eliminacjach powiatowych Turnieju Bezpieczeństwa  w Ruchu Drogowym organizowanym na terenie SP nr 9 oraz miasteczka ruchu w Starachowicach. Celem turnieju jest popularyzowanie zasad i przepisów bezpiecznego poruszania się po drodze, kształtowanie partnerskich zachowań wobec innych uczestników ruchu, umiejętność udzielania pierwszej pomocy oraz popularyzowanie roweru nie tylko jako środka transportu, ale także rekreacji i sportu.

          Chłopcy w pierwszej części turnieju pisali test składający się z 25 pytań. Po teście udali się na miasteczko ruchu,gdzie musieli bezbłędnie pokonać rowerem tor przeszkód, który nie należał do łatwych. Na sprawnościowym torze pojawiły się: łezka, tarka, rynna, slalom kółkowy – żmijka, korytarz z desek, bramka wisząca, równoważnia, slalom z ograniczeniem. Po zmaganiach rowerowych chłopcy otrzymali zadanie z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Indywidualnie Jakub Borowiec zajął IV miejsce, drużynowo zaś miejsce VI.

                             

                   

          Turniej wiedzy pożarniczej

          Finaliści etapu gminnego Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej ,,Młodzież Zapobiega Pożarom" Patryk Czubak, Wiktor Milewski i Kamil Miernik wzięli udział w eliminacjach powiatowych, które odbyły się dnia 12 kwietnia 2013r.  w PSP w Starachowicach. Turniej został przeprowadzony pod patronatem Starosty Starachowickiego - Andrzeja Matyni. Uczeń naszej szkoły Patryk Czubak zajął w turnieju wysokie IV miejsce otrzymując  pamiątkowy dyplom, rakietę tenisową oraz drobne upominki. Mamy nadzieję, że w roku następnym równie wysokie miejsca zajmią jego młodsi koledzy z klasy IV - Kamil Miernik i z kl. V - Wiktor Milewski .

                             

           

          ZADANIE 4

          Prawna ochrona dóbr osobistych człowieka, w tym nietykalności cielesnej, a zwyczaje szkolne. Relacje „chłopcy-dziewczęta" - język, kultura osobista. „Czy uczniowie klną i dlaczego..."

           

          Kolejny temat zajęć zrealizowany w klasie V w ramach projektu,, Bezpieczna szkoła- bezpieczny uczeń’ to: Dlaczego ludzie ( uczniowie) klną ? Celem zajęć było uświadomienie uczniom, iż kultura osobista oraz kulturalne zachowanie jest wyrazem szacunku do samego siebie i do drugiego człowieka.

          Wychowawca na początku lekcji przypomniał uczniom o prawach dziecka oraz przeprowadził pogadankę na temat: kultura słowa, kultura języka, agresja słowna, wulgaryzm. Uczniowie poznali podstawowe zasady związane z kulturalnym wyrażaniem się oraz skutkami, jakie wynikają z używania wulgaryzmów. Następnie metodą ,, burzy mózgów”, na tablicy zapisywali wszystkie sytuacje, w jakich używa się niecenzuralnych słów, np.: w złości, radości, z przyzwyczajenia, smutku, aby zaimponować kolegom itd. Wypełnili ankietę ewaluacyjną.

          Na zakończenie lekcji uczniowie spośród siebie wybrali najsympatyczniejszą osobę w klasie, która wyróżnia się wysoką kulturą osobistą, jest miła dla innych, nie używa brzydkiego słownictwa. Została nią Karolinka Zuba. Uczennica została uhonorowana przez wychowawcę szarfą z napisem: ,, najsympatyczniejsza”.

                             

                           

          Uczniowie z klasy VI wzięli udział w kolejnych zajęciach w ramach programu „Bezpieczna szkoła – bezpieczny uczeń”. Wychowawca przeprowadził pogadankę na temat: „Prawna ochrona dóbr osobistych człowieka w tym nietykalności cielesnej, a zwyczaje szkolne”. Celem zajęć było uświadomienie uczniom, czym jest dobro osobiste człowieka, pogłębienie wiedzy na temat nietykalności cielesnej i naruszenie godności osobistej, umiejętność rozpoznawania tych sytuacji w szkole, na ulicy i w grupie rówieśniczej.

          Szóstoklasiści odgrywali scenki dramowe, wcielali się w role sprawców i ofiary, następnie dyskutowali i podawali przykłady takich sytuacji, w których zostały naruszone ich godność i dobra osobiste oraz cielesne.

          Uczniowie obejrzeli fragment filmu „3… 2… 1… Internet” pt. „Dobry żart”, gdzie zaprezentowana została sytuacja przemocy rówieśniczej z użyciem telefonu komórkowego i Internetu. Następnie zastanawiali się, czy niszczenie cudzego mienia, groźby, przemoc fizyczna i nagrywanie filmu, robienie zdjęć bez zgody osoby fotografowanej stanowi naruszenie godności i dóbr osobistych oraz jak należy reagować w sytuacjach , gdy jest się świadkiem lub celem agresji cielesnej lub słownej.

                             

                   

           

          ZADANIE 5

           Tytoń, narkotyki, dopalacze - jak się przed tym bronić.

           

          W dniu 22 kwietnia, pedagog szkolny przeprowadziła prezentacje multimedialną pt. Tytoń, narkotyki, dopalacze - jak się przed tym bronić. Uczniowie mogli dowiedzieć się jak bronić się przed nałogiem na podstawie informacji związanych z profilaktyką uzależnień oraz zrozumieć potrzebę walki  z uzależnieniem. Dzięki przeprowadzonym spotkaniom w klasach uczniowie poznali zagrożenia społeczne i osobiste płynące z używania tytoniu, narkotyków oraz dopalaczy. Ponadto potrafili uzasadnić potrzebę walki z używaniem i dostępem do środków psychoaktywnych, tytoniu.

                             

                   

                    

                      

          ZADANIE 6

          Kibole, blokersi, grupy podwórkowe - co robić, jeśli rozpoznajesz zagrożenie, jak się bronić przed wciągnięciem do „paczki".

           

          Uczniowie klasy VI wzięli udział w kolejnych zajęciach w ramach realizacji programu „Bezpieczna szkoła – bezpieczny uczeń”. Lekcja wychowawcza obejmowała temat: „Kibole, blokersi, grupy podwórkowe - co robić, jeśli rozpoznajesz zagrożenie, jak się bronić przed wciągnięciem do „paczki"?".

          Uczniowie poznali charakterystykę wybranych grup podwórkowych, ustalali jakie decyzje podjęliby w sytuacji zagrożenia „wciągnięcia” do grupy podwórkowej oraz podawali przykłady różnych zachowań. Uczniowie formułowali definicję pojęcia fair play i ustalili cechy, zasady kulturalnego kibica i pseudokibica. Podsumowaniem zajęć było stworzenie przez uczniów Kodeksu Wzorowego Kibica.

                             

           

          W klasie V odbyły się kolejne zajęcia ,, Kibole, blokersi – grupy podwórkowe” w ramach realizacji projektu: ,, Bezpieczna szkoła – bezpieczny uczeń”. W pierwszej części zajęć nauczyciel przybliżył uczniom znaczenie słowa: asertywność, kim jest osoba asertywna oraz nawiązał do złych postaw jakimi są: agresja i uległość.

          W drugiej części zajęć uczniowie poznali nazwy grup podwórkowych,  do których należą zwykle ludzie młodzi, spędzający  ze sobą dużo czasu. Na tablicy pojawiły się nazwy grup: blokersi, kibole, szalikowcy, zgredzi, bojówkarze. Wychowawca zapoznał dzieci z każdą z tych grup, ich wyglądem, zachowaniem,  zainteresowaniami, chęcią przebywania razem. Na zamieszczonych w klasie zdjęciach mogli obejrzeć ich wygląd. Sami założyli na zajęciach stroje, aby móc w razie potrzeby rozpoznać daną grupę.

          Na zakończenie zajęć uczniowie wypełniali karty ewaluacyjne,  z których można wywnioskować, że uczniowie potrafią ocenić intencje osób ze swojego otoczenia, rozumieją pojęcie: asertywność, wiedzą po czym rozpoznać grupy podwórkowe oraz do kogo zwrócić się o pomoc w razie zaistniałego zagrożenia.

                             

                             

           

           

          ZADANIE 7

          Mój przyjaciel jest inwalidą - jak kształtować podstawy akceptujące niepełnosprawność.

           

          7 marca 2013 roku w klasie VI odbyła się lekcja na temat Mój przyjaciel jest inwalidą – jak kształtować podstawy akceptujące niepełnosprawność Pierwsza część zajęć to praca uczniów metodą burzy mózgów. Młodzi ludzie wspólnie zastanawiali się nad definicją niepełnosprawności, jakie rodzaje niepełnosprawności znają oraz co o nich wiedzą. W kolejnej części zajęć uczniowie obejrzeli prezentację w programie prezi pt. „Tacy sami – niepełnosprawność”.  Choć tematyka nie należy do łatwych, uczniowie bardzo chętnie dyskutowali na podany temat i wyciągali wnioski. Na koniec zajęć uczniowie (zamykając oczy) wczuli się w rolę osoby niewidomej. Każdy mógł przez chwilę poczuć się jak osoba niepełnosprawna.

                               

           

          ZADANIE 9

          Przestrzeganie prawa to obowiązek każdego, także ucznia...

           

          Uczniowie z klasy VI w ramach realizacji programu „Bezpieczna szkoła – bezpieczny uczeń” obejrzeli prezentację  multimedialną obejmującą temat Przestrzeganie prawa to obowiązek każdego, także ucznia... Wychowawca przeprowadził z uczniami dyskusję na temat faktycznego stanu przestrzegania przez uczniów praw i obowiązków oraz sposobów poprawienia tego stanu.

          Celem głównym zajęć było uświadomienie potrzeby przestrzegania prawa, rozwijanie umiejętności przewidywania skutków i następstw łamania ustalonych norm postępowania, poznanie podstawowych reguł prawa cywilnego i karnego.

          Uczniowie omawiali swoje prawa i obowiązki (w szkole, w domu rodzinnym, w ruchu ulicznym, jako obywatel), zastanawiali się  w jakich sytuacjach i gdzie spotykają się z koniecznością przestrzegania prawa, za co prawnie odpowiada uczeń.

          Nauczyciel zwrócił uwagę na rosnące i niepokojące zjawisko w obrębie przestępczości nieletnich w zdarzeniach mających znamiona przestępstwa bądź wykroczenia osób, które nie ukończyły lat 13 - małoletnich .

          Wychowawca uświadomił uczniom możliwość zwrócenia się do organizacji chroniących prawa dziecka (Rzecznik Praw Dziecka, Pogotowie dla Ofiar w Rodzinie, Niebieska Linia, Dziecięcy Telefon Zaufania), podkreślając szczególną rolę rodziców, wychowawców nauczycieli i pedagoga szkolnego w ochronie ich praw.