• Certyfikat Bezpieczeństwa

        • Certyfikat Bezpieczeństwa

          Nasza szkoła  w roku szkolnym 2012/2013 rozpoczęła starania o uzyskanie "Certyfikatu Bezpieczeństwa". Certyfikat  jest  elementem składowym programu prewencyjno–profilaktycznego pod nazwą „Raz, dwa, trzy – bądź bezpieczny  i TY”, realizowanego pod patronatem Wojewody Świętokrzyskiego, Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty w Kielcach, Świętokrzyskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Kielcach. Celem Certyfikatu jest przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa w szkole i jej okolicach, bezpieczeństwa osobistego uczniów, jak również promowanie wśród dzieci pozytywnych postaw społecznych.

           

          KWIECIEŃ 2013

          05.04.2013r. - zgłoszenie szkoły do programu

           

          W dniu 22.04.2013r. została powołana Rada Bezpieczeństwa w Szkole Podstawowej   w Parszowie  w składzie:

          1. Nauczyciele: Karina Piotrowska – Niewczas, Agata Fokt – Danielska, Izabela Drabikowska, Bożena Kamińska
          1. Uczniowie: Wiktoria Gębska, Kamila Błaszczyk, Daria Spadło
          1. Rodzice: Edyta Spilska, Małgorzata Serafin
          1. Funkcjonariusz Policji: mł. asp. Sebastian Falasa

           

                     Celem utworzonej Rady Bezpieczeństwa jest:

          • poprawa bezpieczeństwa w szkole i w jej okolicach,
          • zacieśnienie współpracy na poziomie – Szkoła – Rodzice – Policja,
          • poprawa bezpieczeństwa osobistego dzieci,
          • promowanie wśród uczniów pozytywnych postaw społecznych.

           

          16 – 17.04.2013r. - "Bezpieczna szkoła" - pokaz multimedialny

          W dniach 16 – 17.04.2013 odbyły się spotkania dla uczniów klas „0” – VI dotyczące bezpieczeństwa w szkole i poza nią. Podczas pogadanki połączonej z prezentacją multimedialną „Bezpieczna szkoła” panie Agata Fokt-Danielska i Karina Piotrowska-Niewczas przekazały uczniom wiele cennych informacji dotyczących szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Wszyscy zgodzili się, że w szkole trzeba przestrzegać zakazu biegania po korytarzach, zakazu nadmiernego hałasowania, obowiązku słuchania nauczycieli. Dzieci poznały negatywny wpływ hałasu na zdrowie człowieka oraz poziom hałasu szkodliwy dla zdrowia. Uczniowie zastanawiali się również, czy komputer i Internet są niezbędne czy groźne w dzisiejszym świecie. Wspólnie doszli do wniosku, że nieumiejętnie wykorzystywany komputer może zaburzyć wiele sfer rozwoju człowieka. Na zakończenie ogłoszony został konkurs dla uczniów związany z tematyką bezpieczeństwa.

           

          19.03.2013r., 12.04.2013r. - Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej

          Celem turnieju jest rozpowszechnianie wiedzy na temat zasad bezpieczeństwa pożarowego i postępowania na wypadek pożaru. Uczniowie zapoznali się z przepisami przeciwpożarowymi, historią pożarnictwa, ochroną przeciwpożarową, podstawowym sprzętem ratowniczo - gaśniczym oraz uczą się udzielania pierwszej pomocy. Eliminacje gminne odbyły się w MGOK w Wąchocku dnia 19.03.2013r. Test przygotował i przeprowadził st.kpt. Marcin Nyga z KP PSP w Starachowicach. Składał się on z 30 pytań i nie należał do testów łatwych. Po ich sprawdzeniu kpt. Nyga odpowiadał na pytania dotyczące poszczególnych zagadnień, z którymi uczestnicy turniej mieli kłopoty. W wyniku przeprowadzonych eliminacji do etapu powiatowego zakwalifikowali się uczniowie z naszej szkoły: Wiktor Milewski ( kl. V) - I miejsce, Patryk Czubak ( kl. VI) i Kamil Miernik(kl. IV) ex eqvo II miejsce. Uczniów przygotowała Katarzyna Lipińska.

          Finaliści etapu gminnego Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej ,,Młodzież Zapobiega Pożarom" Patryk Czubak, Wiktor Milewski i Kamil Miernik wzięli udział w eliminacjach powiatowych, które odbyły się dnia 12 kwietnia 2013r.  w PSP w Starachowicach. Turniej został przeprowadzony pod patronatem Starosty Starachowickiego - Andrzeja Matyni. Uczeń naszej szkoły Patryk Czubak zajął w turnieju wysokie IV miejsce otrzymując  pamiątkowy dyplom, rakietę tenisową oraz drobne upominki.

           

          IV 2013r. - KONKURS BRD – STARACHOWICE

          Uczniowie naszej szkoły: Jakub Borowiec, Dawid Kowalik i Patryk Duda wzięli udział w eliminacjach powiatowych Turnieju Bezpieczeństwa  w Ruchu Drogowym organizowanym na terenie SP nr 9 oraz miasteczka ruchu w Starachowicach. Celem turnieju jest popularyzowanie zasad i przepisów bezpiecznego poruszania się po drodze, kształtowanie partnerskich zachowań wobec innych uczestników ruchu, umiejętność udzielania pierwszej pomocy oraz popularyzowanie roweru nie tylko jako środka transportu, ale także rekreacji i sportu.

          Chłopcy w pierwszej części turnieju pisali test składający się z 25 pytań. Po teście udali się na miasteczko ruchu,gdzie musieli bezbłędnie pokonać rowerem tor przeszkód, który nie należał do łatwych. Na sprawnościowym torze pojawiły się: łezka, tarka, rynna, slalom kółkowy – żmijka, korytarz z desek, bramka wisząca, równoważnia, slalom z ograniczeniem. Po zmaganiach rowerowych chłopcy otrzymali zadanie z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Indywidualnie Jakub Borowiec zajął IV miejsce, drużynowo zaś miejsce VI.

           

          IV 2013r. - makiety "Bezpieczny przejazd kolejowy"

          W ramach zajęć technicznych uczniowie klasy V prezentowali i omawiali makiety "Bezpieczny przejazd kolejowy", które wykonali na zajęciach.

           

          MAJ 2013

          IV - V 2013r. - Program „Ratujemy i uczymy ratować”

          W tym  roku szkolnym w naszej szkole kontynuowane są  zajęcia adresowane do uczniów klas I- III, których celem jest uczenie dzieci najprostszych zasad udzielania pierwszej pomocy: od prawidłowego wezwania pomocy przez telefon, po najprostsze czynności przy osobie poszkodowanej. Program powstał dzięki Fundacji WOŚP Jurka Owsiaka i swym zakresem obejmuje następujące tematy:

          • Bezpieczeństwo
          • Sprawdzanie przytomności
          • Wzywanie pomocy
          • Sprawdzanie oddechu,
          • Ustalanie nieprzytomnego w pozycji bocznej
          • Oddechy ratownicze i uciskanie klatki piersiowej
          • Łańcuch przeżycia

           

          Na zajęciach wykorzystywane są pomoce w postaci fantomów Mini Anne. Dzieci otrzymały także podręczniki do nauki udzielania pierwszej pomocy oraz tekturowe telefony , dzięki którym mogą ćwiczyć prawidłowe przeprowadzanie rozmowy telefonicznej z dyspozytorem pogotowia ratunkowego. W ramach zajęć WDŻ, które realizuje p. Izabela Drabikowska, także uczniowie kl. VI poznali  zasady sprawnego działania ratowniczego w sytuacji zagrożenia życia.

          Prowadzącym zajęcia (Izabela Drabikowska, Zofia Bzdręga) zależy na tym, aby uświadomić uczniom jak ważna jest pierwsza pomoc, opanowanie stresu i  umiejętność wykonania kilku prostych czynności, od których może zależeć czyjeś życie.

           

          8 – 9.05.2013r. - Bezpieczeństwo dzieci podczas prac polowych

          W dniu 8 maja 2013 roku w klasach IV - VI odbyły się zajęcia związane z bezpieczeństwem dzieci podczas prac polowych. Uczniowie mieli okazję obejrzeć prezentację multimedialną pt. „Co zagraża dzieciom na wsi?” oraz wczuć się w sytuacje prezentowane w komiksie „Przygoda na wsi. Zobacz co Ci zagraża!”. Razem z chłopcem mieszkającym na wsi, uczniowie  odbyli wirtualną wycieczkę po gospodarstwie rolnym, poznając warunki panujące na wsi. Dzieci zapoznały się z niebezpieczeństwami, jakie grożą im podczas zabaw z kolegami lub gdy pomagają rodzicom.

          W dniu 9 maja 2013 roku w klasach 0 – III pedagog szkolny p. Karina Piotrowska - Niewczas przeprowadziła zajęcia związane z bezpieczeństwem. Uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną pt. „Co zagraża dzieciom na wsi?” , a także mieli okazję wcielić się w rolę czytając historię w formie komiksu „Przygoda na wsi. Zobacz co Ci zagraża!”. Razem z chłopcem, który mieszka na wsi, dzieci  odbyły wirtualną wycieczkę po gospodarstwie rolnym i poznały warunki panujące na wsi. Uczniowie bardzo chętnie brali udział w takiej formie zajęć, chętnie opowiadali o swoich doświadczeniach związanych z życiem na wsi.

           

          13.05.2013r. - Konkurs wiedzy o bezpieczeństwie w klasie VI.

          Uczniowie klasy VI wzięli udział w szkolnym konkursie wiedzy o bezpieczeństwie. Test składał się z 20 pytań jednokrotnego wyboru. Zwycięzcy zostali nagrodzeni drobnymi upominkami. Jednak niewątpliwie największą nagrodą dla uczniów było to, że wiedzieli, jak zachować się w trudnych sytuacjach oraz jak dbać o bezpieczeństwo własne i innych osób.

           

          23.05.2013r. - Trąba Króla Salomona

          Dnia 23.05.2013r. gościli w naszej szkole aktorzy krakowskiego Teatru Otwartego „ To”. Wystawili dla uczniów i przedszkolaków przedstawienie o charakterze profilaktycznym pt. „ Trąba króla Salomona”. Spektakl opowiadał o przygodach małego słonika i małpki Fiki Miki, którzy poprzez własne perypetie uczyli innych tolerancji, reagowania na przemoc i zachowania agresywne. Aktorzy włączyli uczniów w odgrywanie scenek, przez co dzieci bardziej wczuły się w przeżycia bohaterów. Spektakl uatrakcyjnił konkurs poruszający profilaktyczno – wychowawczą problematykę spektaklu.

           

          CZERWIEC 2013

          19.06.2013r. - Praktyczne ćwiczenia ewakuacyjne

          W dniu 19 czerwca 2013r. odbyły się praktyczne ćwiczenia ewakuacyjne uczniów i pracowników z budynku Szkoły Podstawowej w Parszowie w przypadku powstania pożaru lub innego zagrożenia. W ćwiczeniach uczestniczyło 122 uczniów szkoły podstawowej, 11 nauczycieli, 5 pracowników obsługi. Nad całością czuwali Komendant Gminny Ochotniczych Straży Pożarnych Gminy Wąchock Edward Lipiec, Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej z Parszowa Grzegorz Retkowski, Opiekun Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej Janusz Głowacz i Druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej, z ramienia szkoły Dyrektor Barbara Gajewska i koordynator d/s bezpieczeństwa Agata Fokt-Danielska.

           

          24.06.2013r. - Letnie Kryterium Rowerowe

          W dniu 24 czerwca 2013 roku uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w Letnim Kryterium Rowerowym zorganizowanym przez Automobil Klub Kielce oddział starachowicki reprezentowanej przez P. Romana Jabłczyńskiego oraz Adama Pastuszkę – Kierownika Kryterium Młodego Rowerzysty. Nie mogło w tym dniu zabraknąć dużej dawki ruchu i zdrowej rywalizacji, gdyż organizatorzy przewidzieli liczne konkursy z nagrodami dla dzieci, m.in. uczniowie otrzymali medale, koszulki, proporczyki, odblaski. Uczniowie naszej szkoły startowali w dwóch grupach wiekowych.

           

          VI 2013r. - Ewaluacja wewnątrzszkolna – badany problem „Jak uregulowana jest opieka nad uczniem podczas przerw, wycieczek szkolnych, imprez, dojazdów do szkoły?”

          Odpowiedź na pytania kluczowe (na podstawie ankiet do nauczycieli, rodziców, uczniów, pracowników obsługi):

          1. Czy uczniowie mają zapewnioną prawidłową opiekę podczas przerw, wycieczek szkolnych, imprez, dojazdów do szkoły?
          2. Czy uczniowie czują się bezpiecznie w szkole podczas przerw, w czasie wycieczek, imprez, dojazdów do szkoły?

           

          ewaluacja_2013.doc

           

          VI 2013r. - Bezpieczne wakacje

          Corocznie w czerwcu nauczyciele wychowawcy przypominają uczniom zasady bezpiecznego spędzania czasu wolnego. Przypominają, jak zachować się w różnych sytuacjach zagrażających zdrowiu i życiu oraz jak uniknąć zagrożeń.

           

          LIPIEC - SIERPIEŃ 2013 - Letnia Akademia Sportu

          W okresie wakcji uczniowie naszej szkoły mieli możliwość uczestniczenia w zajęciach sportowych "Letnia Akademia Sportu". Jest to projekt finansowany z PO FIO "Mikrodotacje na start dla lokalnych organizacji pozarządowych z województwa świętokrzyskiego". W ramach projektu dzieci miały możliwość uczestniczenia w bezpłatnych treningach piłki nożnej w dwóch grupach wiekowych.

           

          WRZESIEŃ 2013

          IX 2013r. - Zapoznanie z regulaminami obowiązującymi w Szkole Podstawowej w Parszowie

          Corocznie na początku roku szkolnego nauczyciele zapoznają uczniów z regulaminami obowiązującymi w Szkole Podstawowej w Parszowie, w tym z regulaminami pracowni, siłowni, boiska szkolnego, placu zabaw.

          Nauczyciel zajęć komputerowych przeprowadza pogadankę na temat bezpieczeństwa uczniów w internetowej pracowni, uczniowie wspólnie opracowują regulamin pracowni komputerowej.

           

          IX 2013r. - Zgłoszenie udziału szkoły w konkursie „Szybuj bezpiecznie w internetowej chmurze 2013”

           

          IX 2013r. - Zgłoszenie udziału szkoły w projekcie "W-f z klasą"

           

          IX 2013r. - Zgłoszenie udziału uczniów klasy I w programie edukacyjnym "Klub Bezpiecznego Puchatka"

           

          16-20.09.2013r. - Zajęcia w klasie „0”

          W grupie rocznego przygotowania przedszkolnego we wrześniu (od 16.09.2013r. do 20.09.2013) odbyły się zajęcia pod hasłem: „Bezpieczeństwo najważniejsze”.

          Każdy dzień obejmował takie tematy jak:

          • Jestem bezpieczny w domu i na spacerze
          • Obcy, czy nie – komu mogę ufać?
          • Ważni ludzie - ważne telefony
          • Na prawo i na lewo
          • Kolorowe światła, kolorowe znaki.

           

          W czasie zajęć, zabaw dydaktycznych, rozmów kierowanych przez nauczyciela ,mini quizu, prezentacji, spacerów, dzieci uczyły się :

          • zasad bezpiecznej zabawy,
          • sposobów zachowania się w sytuacjach trudnych,
          • oceniać sytuacje zagrażające bezpieczeństwu i sposobów, które pomogły  by ich  uniknąć,
          • numerów alarmowych  do podstawowych służb ratunkowych oraz specyfiki pracy każdej z nich  i sytuacji, w której należy wezwać jedną z nich ,
          • prawidłowego zachowania się na przejściu dla pieszych w miejscach oznaczonych znakami poziomymi i pionowymi oraz  sygnalizacją świetlną, 
          • rozpoznawać podstawowe znaki drogowe, ich kształtu i znaczenie.

           

          Podczas tych zajęć dzieci chętnie dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami. Były bardzo zainteresowane, dlatego aktywnie uczestniczyły we wszystkich ich formach . W zabawach dowolnych same podejmowały tematykę związaną z bezpieczeństwem i ruchem drogowym.

           

          6.09.2013r. - Bezpieczna droga do szkoły – zajęcia w klasie II

          Podczas zajęć w klasie II uczniowie wypowiadali się na temat bezpiecznej drogi do szkoły na podstawie wiersza „Gdy zamierzasz przejść ulicę”. Wykonali sygnalizator świetlny oraz makietę otoczenia. Następnie wykorzystali sygnały dźwiękowe z elementami edukacji komunikacyjnej w grach i zabawach ruchowych.

           

          19.09.2013r. - zebranie z rodzicami

          W czasie ogólnego zebrania z rodzicami odbyła się prelekcja dyrektora szkoły na temat bezpieczeństwa uczniów. Dyrektor zwróciła również uwagę na sprawę czystości i higieny osobistej dzieci.

           

          IX 2013r. - odblaski dla uczniów

          We wrześniu 2013 roku uczniowie naszej szkoły zostali wyposażeni w elementy odblaskowe, które pozyskaliśmy od dyrektora Zarządu Dróg Powiatowych w Starachowicach - pana Leszka Śmigasa. Nauczyciele nadzorują prawidłowe wykorzystanie odblasków.

           

          PAŹDZIERNIK 2013

          16.10.2013r. - Rekord w udzielaniu pierwszej pomocy

          Dnia 16 października 2013r. (Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca) uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w akcji organizowanej przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy polegającej na ustanowieniu rekordu w jednoczesnym udzielaniu pierwszej pomocy.

          Punktualnie o godzinie 12:00 dzieci z klas: II, III, IV i V zgromadziły się z fantomami   w sali interaktywnej, aby uczestniczyć w tym wydarzeniu i prowadzić resuscytację krążeniowo- oddechową. Mogły jednocześnie oglądać transmisję na żywo z przebiegu akcji w Warszawie za pośrednictwem kanału You Tube Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy prowadzoną przez Jurka Owsiaka.

          Cieszymy się, że mogliśmy być częścią przedsięwzięcia,do którego przystąpiło ponad 12 tysięcy szkół z całej Polski. Dzięki temu dzieci, które od kilku lat uczestniczą w Programie Ratujemy i Uczymy Ratować mogły utrwalić swoje umiejętności i zwrócić uwagę na to, jak ważna jest w porę udzielona pierwsza pomoc.

           

          24.10.2013r. - konferencja rozpoczynająca projekt "Szybuj bezpiecznie w internetowej chmurze

          Nauczycielka Agata Fokt-Danielska wzięła udział w konferencji rozpoczynającej projekt „Szybuj bezpiecznie w internetowej chmurze 2013” w Wólce Milanowskiej.

           

          X 2013 r. - figurki "Pan Stop"

          Uczniowie klasy IV na zajęciach technicznych wykonywali figurki "Pan Stop", które następnie przekazali swoim młodszym kolegom z klasy I.

           

          X 2013r. - spotkanie z pielęgniarką środowiskową

          W październiku 2013 roku odbyło się spotkanie z pielęgniarką środowiskową (nauczyciele uzyskali zgody rodziców na kontrolę czystości głów dzieci). Ponadto wychowawcy przekazali informację dla rodziców z prośbą o podjęcie stosownych działań w domu (systematyczne przeglądy czytsości włosów - najlepiej codziennie), w celu profilaktyki.

           

          X 2013r. - ankiety dla rodziców, uczniów i nauczycieli

           

          LISTOPAD 2013

          13.11.2013r. - Rada pedagogiczna „Jak budować szkołę bez przemocy?”

          Nauczyciele przypomnieli definicję agresji, jak rodzi się agresja, do czego prowadzi. Wspólnie zastanawiali się, jak pomóc dziecku, które doświadczyło przemocy fizycznej, bądź psychicznej. Jako priorytet uznano zapewnienie poczucia bezpieczeństwa. Temat został omówiony w oparciu o prezentację multimedialną.

           

          13.11.2013r. - zebranie z rodzicami

          W czasie ogólnego zebrania z rodzicami dyrektor szkoły zwróciła uwagę na to, jak ważna jest sprawa bezpieczeństwa uczniów w Internecie. W dzisiejszych czasach nie wyobrażamy sobie życia bez komputera i Intrernetu, jednak dzieci w wielu szkolnym nie powinny korzystać z tych dobrodziejstw bez ograniczeń.

           

          21.11.2013r. - Dzień Życzliwości na świetlicy szkolnej

          Obchody Dnia Życzliwości zostały powiązane z licznymi konkursami, zagadkami i quizami. Dzieci doskonale wiedziały, jakiej odpowiedzi udzielić na poszczególne pytania, ponieważ na co dzień starają się być grzeczne i pomocne drugiemu człowiekowi.

           

          IX - XI 2013r. - program "Klub Bezpiecznego Puchatka"

          Celem programu jest poprawa bezpieczeństwa  dzieci w domu, w szkole, na drodze i w czasie zabaw. Zajęcia w klasie I prowadzono w oparciu o  materiały edukacyjne, które skupiają  się na tematyce bezpieczeństwa w trzech obszarach aktywności dziecka: „Bezpieczeństwo na drodze", „Bezpieczeństwo w szkole", „Bezpieczeństwo w domu", „Bezpieczny odpoczynek”.

          W pierwszych miesiącach nauki w  klasie I został przeprowadzony cykl  zajęć  dotyczący  bezpieczeństwa na drodze. W czasie zajęć  dzieci poznały zasady ruchu drogowego, znaki i sygnały, które informują o przejściu dla pieszych, uczyły się jak należy bezpiecznie przechodzić  przez jezdnię, jak zachować się w autobusie i na przystanku autobusowym.

          W dniach 18 – 22 listopada  w ramach Klubu Bezpiecznego Puchatka uczniowie klasy I rozwiązywali Test Wiedzy o  Bezpieczeństwie. Celem było sprawdzenie wiedzy, ale jednocześnie przypomnienie zasad bezpieczeństwa. W domu z pomocą rodziców dzieci odpowiadały na 15 pytań, umieszczonych na stronie internetowej.

           

          XI 2013r. - Konkurs "Bezpieczni na drogach - razem dla 112"

          Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie „Bezpieczni na drogach – razem dla 112”. Patronat nad konkursem objął Starosta Starachowicki. W ramach konkursu uczniowie wykonali prace plastyczne o tematyce dotyczącej udzielania pierwszej pomocy i bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

           

          GRUDZIEŃ 2013

          02.12.2013r. - Zajęcia w klasie VI związane z bezpieczeństwem uczniów w Internecie

          Uczniowie klasy VI wzięli udział w zajęciach związanych z bezpiecznym korzystaniem z sieci Internet. Obejrzeli film pt. „Gdzie jest Mimi?”. Główna bohaterka filmu jest podejrzewana o prowadzenie obraźliwego bloga. Staje się ona przedmiotem agresji rówieśniczej zarówno na terenie szkoły jak i w sieci. Nie wytrzymuje presji i ucieka z domu. Uczniowie poznali różne aspekty cyberprzemocy z perspektywy ofiary, świadków oraz sprawcy, dowiedzieli się też jak radzić sobie w takich sytuacjach. Następna część zajęć to dyskusja oraz wspólne wypracowywanie zasad związanych z bezpiecznym korzystaniem z Internetu.

           

          03.12.2013r. - Spotkanie uczniów klas IV - VI z przedstawicielami policji

          W dniu 3 grudnia 2013r. naszą szkołę odwiedzili funkcjonariusze policji z Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach st. asp. Janusz Kowalewski oraz sierż. Sebastian Śpiewak. Spotkanie dla uczniów klas IV – VI odbyło się  w ramach realizacji III edycji konkursu "Szybuj bezpiecznie w internetowej chmurze 2013".

          Celem spotkania było zapoznanie dzieci z zakresem bezpiecznego i zgodnego z prawem korzystania z Internetu. Podczas zajęć poruszono temat odpowiedzialności karnej za przestępstwa dokonane w Internecie. Wyjaśniono uczniom jak ważne jest właściwe zabezpieczenie komputera, swoich danych oraz stosowanie zasady ograniczonego zaufania w stosunku do osób nowo poznanych w sieci. Tematykę spotkania wzbogaciła projekcja filmu profilaktyczno - edukacyjnego "3…2…1…Internet”.

           

          IX - XII 2013r. - realizacja programu "W-f z klasą"

          Główne celem programu to:

          • zwiększenie aktywności uczniów i uczennic na lekcjach wf-u i na innych zajęciach sportowych organizowanych w szkole i gminie
          • uświadomienie Polakom, jak poważne są zagrożenia związane ze spadkiem sprawności fizycznej dzieci
          • wzmocnienie funkcji wychowawczych aktywności sportowej i rekreacyjnej, z naciskiem na samodoskonalenie, współdziałanie i zasady fair play, a także równe traktowanie osób mniej uzdolnionych sportowo.

           

          04.12.2013r. - Bezpieczeństwo uczniów - spotkanie uczniów klas I - VI

          W dniu 4 grudnia 2013 roku odbyło się spotkanie uczniów klas I - VI dotyczące bezpieczeństwa. Dzieci obejrzały prezentację multimedialną, a następnie dyskutowały z nauczycielami na temat zasad bezpieczeństwa obowiązujących w szkole i poza nią. Poruszono temat bezpieczeństwa uczniów na przerwach w szkole, w drodze do i ze szkoły, omówiono niekorzystny wpływ hałasu na zdrowie dzieci. Wspólnie zastanawiano się nad tym, czy komputer i Internet są korzystne, czy groźne oraz jakie negatywne skutki może mieć zbyt długie korzystanie z komputera.

          Podsumowaniem spotkania był quiz dotyczący bezpieczeństwa uczniów głównie w ruchu drogowym. W konkursie wzięły udział trzy sześcioosobowe drużyny uczniów klas I - VI.

           

          04.12.2013r. - Spotkanie podsumowujące dzialania szkoły w ramach programu "Raz, dwa, trzy - bądź bezpieczny i Ty!"

          W dniu 4 grudnia 2013 roku odbyło się spotkanie podsumowujące działania, jakie podjęła szkoła w ramach realizacji programu "Raz, dwa, trzy - bądź bezpieczny i Ty!". W spotkaniu udział wzięli rodzice uczniów klas I - VI: pani Agnieszka Mijas, pani Henryka Mameła, pani Małgorzata Serafin, pani Agnieszka Krogulec, pani Szafrańska, pani Firkowska, pani Izabela Spadło, pani Drążek oraz pani Marzena Łabuda.

          W pierwszej części spotkania pani Agata Fokt-Danielska (szkolny koordynator do spraw bezpieczeństwa) przedstawila najważniejsze akcje związane z bezpieczeństwem, które szkoła realizowała od kwietnia 2013 roku do chwili obecnej. Dzieci i zaproszeni rodzice mogli obejrzeć prezentację multimedialną przygotowaną specjalnie na tę okazję. Jeszcze raz wszyscy przypomnieli sobie najważniejsze cele programu "Raz, dwa, trzy - bądź bezpieczny i TY!" oraz Certyfikatu Bezpieczeństwa.

          W następnej części spotkania zgromadzonym zaprezentowany został Regulamin Bezpiecznej Przerwy, który został utworzony przez przedstwicieli Samorządu Uczniowskiego. Następnie opiekunka SU Edyta Mizura oraz uczennice Katarzyna Gembska i Daria Spadło przedstawiły Kodeks Ucznia.

           

          XII 2013r. - Podsumowanie programu "Klub Bzepiecznego Puchatka"

          Na początku grudnia w ramach realizacji programu „Klub Bezpiecznego Puchatka”, w klasie I odbyły się kolejne zajęcia, na których pierwszaki dowiedziały się jak być bezpiecznym w szkole, domu i na podwórku. Celem zajęć było pokazanie uczniom, jakich sytuacji należy unikać w szkole i w domu oraz poznanie podstawowych zasad postępowania w niebezpiecznych sytuacjach.      

          Zajęcia te z pewnością uwrażliwiły dzieci na kwestię własnego bezpieczeństwa oraz bezpieczeństwa  innych dzieci  oraz wykształciły umiejętność odpowiedniej reakcji na zaistniałe zagrożenia.

          Na podsumowaniu programu uczniowie otrzymali  Certyfikat „Klub Bezpiecznego Puchatka”.

           

           

          STAŁE DZIAŁANIA, PODEJMOWANE PRZEZ SZKOŁĘ:

          • W naszej szkole systematycznie na bieżąco odbywają się apele prowadzone przez dyrektora szkoły oraz pracowników szkoły. Tematyka apeli związana jest ściśle z bezpieczeństwem uczniów na terenie szkoły i poza nią, drogą ucznia do i ze szkoły, zachowaniem się uczniów  w "Gimbusie", organizacją dni wolnych od zajęć dydaktycznych.
          • Wychowawcy poszczególnych klas oraz pozostali nauczyciele prowadzą lekcje wychowawcze, w których podejmowane są tematy wynikające z Programu Profilaktycznego oraz z Programu Wychowawczego, jak również z podstawy programowej.
          • Systematycznie prowadzone są lekcje z pedagogiem szkolnym dotyczące profilaktyki uzależnień, przeciwdziałania zachowaniom negatywnym, jak również bezpieczeństwa podczas wakacji i w drodze ucznia do i ze szkoły.
          • Uczniowie z rodzin ubogich objęci są opieką pedagogiczną przez organizowanie pomocy socjalnej (w okresie od IV 2013 roku: wyjazd uczniów na "Zieloną Szkołę, wyjazd na kolonie letnie w ramach „Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na 2013 rok, wyjazd na kolonie organizowane przez Stowarzyszenie Wspierania Aktywności Społecznej „Nie daj się nudzie” we współpracy z Kuratorium Oświaty).
          • Systematycznie organizowane są konsultacje z psychologiem panią Anną Sionek.
          • Corocznie organizowany jest wyjazd uczniów na "Zieloną Szkołę". Przed kilkudniową wyprawą opiekunowie organizują spotkanie z rodzicami oraz uczniami, na którym przedstawiany i szczegółowo jest omawiany "Regulamin uczestnika Zielonej Szkoły".
          • Przed każdą wycieczką, rajdem organizowane jest spotkanie, na którym opiekunowie przypominają zasady bezpieczeństwa obowiązujące uczniów.
          • Od kilku lat szkoła bierze udział w akcji Dzień Bezpiecznego Internetu, którego glównym celem jest zwrócenie uwagi na kwestię bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.
          • Od kilku lat na terenie szkoły organizowane są finały WOŚP, w czasie których odbywają się pokazy udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Co roku wspierają nas przedstawiciele PLK Skarżysko - Kamienna, promując kampanię Bezpieczny przejazd.
          • Od kilku lat uczniowie naszej szkoły są czynnymi członkami Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, kierowanej przez panów Grzegorza Retkowskiego i Janusza Głowacza.
          • Już od 10 lat w naszej szkole działa Szkolny Klub Krajoznawczo-Turystyczny. Celem organizacji jest propagowanie i popularyzacja miasta Skarżyska – Kamiennej i okolic, jego tradycji historycznych,  walorów krajoznawczych i turystycznych. Wędrując w soboty, dni wolne od nauki szklonej uczniowie wzbogacają wiedzę o naszym regionie, poznają miejsca pamięci narodowej, promują zdrowy styl życia i podziwiają krajobrazy ojczystej ziemi. Corocznie bierzemy udział w cyklicznych imprezach organizowanych przez OM PTTK ze Skarżyska-Kam.: Rajdzie Jesiennym, Rajdzie Mikołajkowym, Rajdzie Wiosennym, Rajdzie Nad Kamienną oraz Rajdzie Lizakowym. Nasza drużyna turystyczna jest widoczna na szlaku. W 2007 roku zajęliśmy I miejsce w konkursie na Najlepszy Klub Krajoznawczo-Turystyczny w województwie świętokrzyskim w kategorii szkól podstawowych.
          • Od wielu lat w naszej szkole organizowany jest Dzień Ziemi, którego celem jest popularyzacja ekologii oraz uświadamianie ludziom zagrożeń związanych z rozwojem przemysłu i postępującą urbanizacją.
          • Corocznie w naszej szkole obchodzony jest Dzień Zwierząt, w celu zwrócenia uwagi na ochronę zwierząt oraz zasady opieki nad nimi. Uczniowie zastanawiają się nad plusami i minusami posiadania zwierząt domowych.
          • W szkole prężnie działa Samorząd Uczniowski. Działania związane z bezpieczeństwem, jakie podjęto w ostatnim roku szkolnym to gazetki skierowane do uczniów: przestrogi na ferie, grypa AH1N1, promowanie zdrowego stylu życia, przestrogi na wakacje, bezpieczna przerwa, turniej "Owoce na medal". Od maja 2013 roku Samorząd Uczniowski realizuje projekt "Młodzież ma wpływ", którego ideą jest wsparcie nauczycieli i władz lokalnych w tworzeniu możliwości praktykowania aktywności obywatelskiej przez młodych ludzi.
          • Kolejną organizacją dzialającą na terenie szkoły jest 113 Drużyna Harcerska im. Henryka Dobrzańskiego „Hubala”. W ramach swojej działalności drużyna prowadzi zbiórki poświęcone szeroko rozumianemu bezpieczeństwu. W obecnym roku szkolnym omawiano m.in. tematy: „Ekwipunek ratownika” (listopad), „Harcerski kodeks drogowy” (listopad), „Wodne igraszki” (grudzień), „Bezpiecznie na obozach, biwakach, rajdach” (grudzień), „Z nami bezpiecznie”- turniej wiedzy o bezpieczeństwie (grudzień). Poza tym, dwa razy w roku harcerskim, prowadzone są zajęcia, na których harcerze uczą się udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej (wrzesień, czerwiec). W ramach swej aktywności cyklicznie organizowane są: Finały Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (styczeń), turniej tenisa stołowego (zmagania w ramach drużyny - luty), rajdy piesze i rowerowe (wrzesień, czerwiec, w miarę możliwości). Co roku harcerze biorą udział w Wojewódzkich Młodzieżowych Zawodach Ratowniczych o Puchar Starosty Starachowickiego (wrzesień).
          • Od wielu lat w szkole działa koordynator do spraw bezpieczeństwa, który wraz z dyrektorem czuwa nad bezpieczeństwem w szkole.
          • Uczniowie naszej szkoły chętnie biorą udział w zawodach sportowych, których celem jest propagowanie zdrowego stylu życia. Najważniejsze imprezy zorganizowane w ciągu ostatnich kilku miesięcy to I Turniej Piłki Nożnej o Puchar Dyrektora Szkoły w Parszowie (10.10.2013) oraz Zawody sportowe o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Wąchock w piłkę nożną (25.05.2013).

           

          PROGRAMY i PROJEKTY, W KTÓRYCH SZKOŁA WZIĘŁA UDZIAŁ:

          W roku szkolnym 2011/2012 szkoła wzięła udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym UNICEF "Baw się i bądź bezpieczny", którego głównym celem było przekazanie dzieciom wiedzy o tym jak dbać o własne bezpieczeństwo, jak unikać sytuacji ryzykownych mogących doprowadzić do zagrożenia zdrowia i życia dziecka oraz jak należy się zachować, kiedy dochodzi do wypadku.

          W roku szkolnym 2011/2012 oraz 2012/2013 szkoła wzięła udział w programie Szkoła z klasą 2.0. Kształtowaliśmy u uczniów umiejętności odpowiedzialnego korzystania z Internetu i twórczego wykorzystywania nowych technologii. Rezultatem naszych działań jest zdobycie certyfikatu "Szkoła z klasą 2.0". Ponadto w roku skzolnym 2012/2013 zdobyliśmy tytuł Szkoły Eksperckiej.

          W roku szkolnym 2012/2013 szkoła wzięła udział w projekcie "Bezpieczna szkoła - bezpieczny uczeń". Celem konkursu było spopularyzowanie wśród uczniów w całej Polsce podstawowych zasad funkcjonowania państwa prawnego i społeczeństwa obywatelskiego, w tym norm współżycia, poszanowania praw jednostki w tym ucznia-obywatela, przeciwdziałania patologiom, tolerancji wobec ludzi o odmiennej kulturze, rasie, obyczajach, solidaryzmu społecznego. Równocześnie konkurs miał służyć podniesieniu poziomu bezpieczeństwa szkoły i uczniów. Rezultetem naszych działań było uzyskanie tytułu BEZPIECZNEJ SZKOŁY oraz członkostwo OGÓLNOPOLSKIEGO KLUBU BEZPIECZNE SZKOŁY.

          W roku szkolnym 2012/2013 szkoła realizowała wewnątrzszkolny projekt "Zdrowy styl życia’’, którego celem było zachęcanie dzieci do regularnego spożywania 5 porcji warzyw, owoców i soków. Podsumowaniem projektu  był  turniej sportowy oraz  quiz  wiedzy o dobrym odżywianiu, witaminach i ich wpływie na zdrowie pt.: „ Owoce na medal”. Projekt ten prowadzony był przy współpracy z rodzicami uczniów, którzy licznie zaangazowali się m.in. w przygotowywanie kanapek, soków, posiłków dla dzieci.

           

          ANKIETY

           

          ANKIETA DLA UCZNIÓW - część 1

          Anonimową ankietę  wypełniło 22 uczniów z klas V i VI.

          Pyt. 1 Najczęściej z ankietowanymi na temat bezpiecznego zachowania rozmawiają :

          • rodzice -11 uczniów,
          • nauczyciele/wychowawcy – 10 uczniów,
          • pedagog – 6 uczniów,
          • nikt nie rozmawia – 1 uczeń.

           

          Pyt. 2 Na pytanie – "Czy lubisz zajęcia na których jest policjant?" 21 uczniów odpowiedziała, że TAK, 1 uczeń nie miał zdania.

           

          Pyt. 3 Uczniowie zwróciliby się do policjanta w przypadkach:

          • kradzieży  - 8 uczniów
          • smsów z groźbami – 2 uczniów
          • wypadku – 1 uczeń
          • bójki/przemocy  - 4 uczniów
          • gróźb – 2 uczniów
          • przestępstwa – 2 uczniów
          • obrażania na portalach społecznościowych (Facebook)   - 2 uczniów
          • zamieszczania obraźliwych zdjęć  - 1 uczeń
          • łamania przepisów drogowych – 1 uczeń
          • napadu – 1 uczeń

           

          Pyt. 4 Wszyscy uczniowie – 22, wiedzą, jakie dane należy podać wzywając pomoc w razie wypadku.

           

          Pyt. 5 Wszyscy ankietowani – 22,  prawidłowo podają numery alarmowe.

           

          Pyt.6 Na pytanie - "Opisz swoją drogę do szkoły. Napisz jakie napotykasz miejsca niebezpieczne", uczniowie udzielili następujących odpowiedzi:

          • ruchliwa ulica – 16 uczniów
          • niebezpieczne zakręty – 2 uczniów
          • mieszkam blisko szkoły – 1 uczeń
          • pijani mężczyźni – 1 uczeń
          • dziury w drodze -1 uczeń

           

          Pyt. 7  W przypadku,  kiedy obca osoba puka do drzwi – 20 uczniów wie, że nie należy jej ich otworzyć, tylko 2 uczniów otwiera drzwi.

           

          Pyt. 8  21 uczniów wie, że do opatrzenia rany potrzebny jest bandaż, plaster, woda utleniona. Tylko 1 uczeń nie znał prawidłowej odpowiedzi.

           

          Pyt. 9 i 10  Spośród ankietowanych – 13 uczniów nosi elementy odblaskowe i czuje się dzięki temu bezpiecznie, szczególnie gdy jest ciemno. Natomiast 9 uczniów – nie nosi odblasków. Twierdzą oni, że ich nie posiadają.

           

          Pyt. 11   19 uczniów wie, że czerwona flaga na basenie oznacza, że kąpiel jest zabroniona, 1 uczeń uważa, że- można się kąpać, 1 uczeń uważa, że jest to oznaka zimnej wody, 1 uczeń uważa, że można się kąpać w obecności dorosłych.

           

          Pyt.12  Na pytanie – czy można grać w piłkę na ulicy – 16 ankietowanych uważa, że nie wolno. 6 – że można, kiedy nie jeżdżą po niej samochody, natomiast 1 uczeń twierdzi, iż można, kiedy rodzice patrzą.

           

          ANKIETA DLA UCZNIÓW - część 2

          W klasach I –III została przeprowadzona anonimowa ankieta dotycząca bezpieczeństwa. Wypełniło ją łącznie 35 uczniów , 7 uczniów klasy I, 11 uczniów klasy II oraz 17 uczniów klasy III. Dzieci poproszone zostały  o zaznaczenie prawidłowej ich zdaniem odpowiedzi.

          Pyt.1 Na pytanie  „Kto rozmawia z Tobą na temat bezpiecznego zachowania się?”, uczniowie odpowiedzieli:

          • Rodzice - 28 uczniów
          • Wychowawca - 29 uczniów
          • Pedagog - 17 uczniów
          •  Nikt nie rozmawia - nikt nie zaznaczył tej odpowiedzi

           

          Pyt.2 Na pytanie „Pod jaki numer należy zadzwonić w razie wypadku?”, uczniowie zaznaczyli:

          • 112 - 34 uczniów
          • 997 - 10 uczniów       
          • 998 - 4 uczniów
          • 999 - 19 uczniów

           

          Pyt.3 Na pytanie „Jakich informacji należy udzielić wzywając pomoc?” wszyscy uczniowie – 35 uczniów , odpowiedzieli prawidłowo, że należy podać:

          • Imię i Nazwisko
          • Adres
          • Miejsce wypadku
          • Czy jest ktoś ranny

           

          Pyt.4 Wszyscy uczniowie – 35 prawidłowo umieją wpisać właściwe numery telefonów do Straży Pożarnej, Pogotowia Ratunkowego i Policji.                                              

          Pyt. 5 Na pytanie „ Czy nosisz na ubraniu/plecaku elementy odblaskowe?”, uczniowie odpowiedzieli:

          TAK  - 24 uczniów                                 NIE – 11 uczniów

           

          Pyt. 6 Na pytanie „Co robisz, kiedy ktoś obcy puka do mieszania?”, ankietowani odpowiedzieli:

          • Otwierasz drzwi - nikt nie zaznaczył tej odpowiedzi
          • Nie otwierasz  drzwi - 26 uczniów
          • Mówisz, że rodziców nie ma w domu - 14 uczniów      

           

           

          ANKIETA DLA NAUCZYCIELI

          Ankietę wypełniło łącznie 11 nauczycieli.

          Pyt. 1 Na pytanie "Czy założenia programu Raz, dwa, trzy - bądź bezpieczny i TY spełniają Twoje oczekiwania? Jeśli nie, to co bys zmienił?" wszyscy ankietowani udzielili odpowiedzi twierdzącej.

           

          Pyt. 2 Na pytanie "Realizacja, których zagadnień sprawia Ci trudności i dlaczego?" nauczyciele udzielili następujących odpowiedzi:

          • brak pomocy dydaktycznych do realizacji zadań programu - 2 osoby
          • brak funduszy na zorganizowanie profesjonalnego miasteczka ruchu drogowego - 6 osób
          • brak funduszy na realizację programu - 1 osoba
          • realizacja nie sprawia trudności - 1 osoba
          • brak odpowiedzi - 1 osoba

           

          Pyt. 3 Według 2 osób wiedza dzieci z zakresu bezpieczeństwa jest bardzo dobra, według 9 - bardzo dobra.

           

          Pyt. 4    3 osoby bardzo dobrze oceniają zaangażowanie lokalnej policji w działania prewencyjne na terenie szkoły, 8 osób - dobrze.

           

          Pyt. 5 Nauczyciele oczekiwaliby następującej pomocy w dzialalność profilaktyczną od policji:

          • systematyczne spotkania na temat bezpieczeństwa - 7 osób
          • zajęcia profilaktyczne z przedstawicielami policji - 2 osoby
          • organizowanie prelekcji, prezentacji multimedialnych na temat bezpieczeństwa - 1 osoba
          • uposażanie uczniów w odblaski (2 razy w roku) - 6 osób
          • wyposażanie uczniów w plakaty, ulotki - 1 osoba
          • większe zaangażowanie oddziału prowadzącego w realizację programu - 1 osoba

           

          Pyt. 6 Na pytanie: "Czy zamierzasz kontynuować realizację programu w przyszłym roku?" 9 osób odpowiedziało tak - w pełnym zakresie, 1 osoba - tak - w niewielkim zakresie, 1 osoba - trudno powiedzieć.

           

          Pyt. 7 Na pytanie "Od czego uzależniasz swoją decyzję o kontynuacji, bądź rezygnacji z realizacji programu?" nauczyciele udzielili następujących odpowiedzi:

          • chcę kontynuować program, ponieważ bezpieczeństwo jest to sprawa priorytetowa - 10 osób
          • ponieważ o bezpieczeństwie należy zawsze mówić, nie należy przerywać realizacji programu, bo utrwala dobre zachowania, które stają się nawykami - 1 osoba
          • zastanawiam się nad udziałem w programie, ponieważ jako wychowawca muszę poświęcić temu zagadnieniu zajęcia do dyspozycji - 1 osoba

           

           

          ANKIETA DLA RODZICÓW

          W badaniu wzięło udział 10 rodziców.

          Pyt.1 Na pytanie „Czy znasz założenia programu Raz, dwa, trzy – bądź bezpieczny i Ty? Jeżeli tak, to skąd się o nich dowiedziałeś?” – wszyscy respondenci odpowiedzieli twierdząco.

           

          Pyt.2 Na pytanie „Czy bierzesz udział w działaniach profilaktycznych organizowanych przez szkołę, do której uczęszcza Twoje dziecko?”

          • Tak – w pełnym zakresie – odpowiedziało 8 osób
          • Tak – w niewielkim zakresie – 2 osoby

           

          Pyt.3 Na pytanie „Czy i jak często rozmawiasz z dzieckiem na temat potencjalnych zagrożeń?”

          • Tak – rozmawiam często – stwierdziło 10 badanych

           

          Pyt.4 „Czy Twoje dziecko nosi elementy odblaskowe przy ubraniu wyjściowym?” – 8 rodziców odpowiedziało tak, 2 – tak, ale tylko czasami.

           

          Pyt.5 „Jakie niebezpieczeństwa obecnych czasów są największym zagrożeniem dla Twojego dziecka?” – rodzice wymienili:

          • Internet – 8 osób
          • Brak porozumienia wśród rówieśników – 1 osoba
          • Poruszanie się po drodze – 2 osoby
          • Pedofilia – 1 osoba
          • Przemoc w szkole – 1 osoba

           

          Pyt.6 „Jak oceniasz zaangażowanie lokalnej Policji w działania prewencyjne na terenie Twojej miejscowości?” – 3 rodziców oceniło bardzo dobrze, 7 – dobrze.

           

          Pyt. 7 „Jakiego rodzaju pomocy w działalności profilaktycznej oczekujesz od lokalnej Policji?” – badani wymienili:

          • Uświadamianie uczniom zagrożeń – 4 osoby
          • Wyposażenie uczniów w elementy odblaskowe – 2 osoby
          • Kontrola sprawności autobusów szkolnych – 1 osoba
          • Zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom podczas poruszania się po swojej miejscowości oraz podczas wyjścia ze szkoły- 1 osoba
          • Sprawdzanie, czy dzieci przebywają na ulicach w godzinach nocnych – 1 osoba

           

          Pyt.8 „Jak oceniasz zaangażowanie szkoły, do której uczęszcza Twoje dziecko w działania prewencyjne?” – 9 rodziców oceniło bardzo dobrze, 1 – dobrze.

           

          Pyt. 9 „Czy jesteś zainteresowany włączeniem się w realizację działań profilaktycznych? Jeżeli tak. To jaką rolę dla siebie w nich widzisz?” – 8 rodziców wyraziło chęć włączenia się w działania profilaktyczne szkoły i wspierania podczas realizacji zadań. 2 osoby nie wykazało zainteresowania wyżej wymienionymi działaniami.

           

                                       

          STYCZEŃ 2014

          29.01.2014r. - Kulturalne zachowanie uczniów w szkole i poza nią

          W dniu 29.01.2014r. odbyła się pogadanka przeprowadzona przez pedagoga szkolnego, dotycząca kulturalnego zachowania się uczniów w szkole i poza nią. Uczniowie naszej szkoły obejrzeli prezentację multimedialną, zapoznali się z „Kodeksem Kulturalnego Ucznia” oraz rozwiązali Test Grzecznościowy (klasy IV-VI). Podczas zajęć uczniowie mogli uświadomić sobie, po co istnieją zasady kulturalnego zachowania, gdzie i jakie z nich obowiązują. Dowiedzieli się, które zachowania, gesty i odruchy są uważane powszechnie za nieeleganckie. Poznali w szczególności zasady właściwego zachowania się i normy obowiązujące na terenie szkoły, a także dokonali oceny własnego zachowania i zachowania kolegów i koleżanek w środowisku szkolnym. Ponadto uświadomili sobie, iż kultura obowiązuje ich również na co dzień, nie tylko w szkole, ale i w środowisku pozaszkolnym.

           

          30.01.2014r. - Spotkanie z przedstawicielami policji - Bezpieczne ferie

          W dniu 30.01.2014r. odbyło się w naszej szkole spotkanie z funkcjonariuszami policji z KPP w Starachowicach. Uczniowie podzielenie byli na dwie grupy wiekowe. Młodsi z rocznego obowiązkowego oddziału przeszklonego i klas I-III obejrzeli prezentację multimedialną dotyczącą bezpieczeństwa w różnych sytuacjach. Podczas spotkań z policjantami najmłodszym uczniom funkcjonariusze przypomnieli jak powiadamiać służby o zagrożeniu oraz pod jaki numer należy dzwonić. Rozdali im również obrazki do kolorowania, które przestrzegały przed niebezpieczeństwem w różnych sytuacjach. Natomiast klasy IV-VI, usłyszały wiele ciekawych informacji dotyczących bezpieczeństwa, nie tylko w czasie ferii, ale również zagrożeń związanych z Internetem. Podczas spotkania funkcjonariusze mówili o bezpieczeństwie podczas zabaw na śniegu i bezpiecznych zachowaniach w trakcie trwania ferii zimowych. Policjanci przestrzegali przed grożącymi niebezpieczeństwami związanymi  z wchodzeniem na zamarznięte akweny wodne, a także z spędzaniem wolnego czasu w miejscach do tego nieprzeznaczonych. Mundurowi przypominali również dzieciom jak należy zachowywać się gdy pozostają same w domu, a także o bezpieczeństwie w ruchu drogowym. Uczniowie chętnie zabierali głos i odpowiadali na zadawane przez funkcjonariuszy pytania.

           

          LUTY 2014

          17.02.2014r. - Dzień Bezpiecznego Internetu  2014

          W ponad 100 krajach na świecie 11.02.2014 r. obchodzono Dzień Bezpiecznego Internetu. Ponieważ w tym czasie mieliśmy ferie zimowe, wszelkie działania dotyczące tego święta zostały przełożone na pierwszy tydzień po feriach.

          Tegoroczne hasło DBI brzmi: „Razem tworzymy lepszy Internet” . Zasoby Internetu, z których codziennie korzystamy, zawierają wiele pozytywnych treści, czy to edukacyjnych, informacyjnych, czy rozrywkowych. Należy je jednak właściwie ocenić i wybrać to, co wartościowe. Organizatorzy tegorocznego DBI chcą zwrócić uwagę na wielki potencjał Internetu, z którego czerpać może każdy użytkownik. To medium zmieniło naszą rzeczywistość i dziś nikt już nie wyobraża sobie życia bez Internetu. Jednakże sieć wymaga stałej uwagi użytkowników i troski o zamieszczane w niej pozytywnych i pożytecznych treści. Ważne, aby była miejscem bezpiecznym dla użytkowników.

          Nasza szkoła również zgłosiła udział w obchodach DBI, aby propagować podczas lekcji informatyki, godzin wychowawczych tematykę bezpieczeństwa w sieci, badać zagrożenia płynące z jej użytkowania i przeciwdziałać nim.

          Podczas zajęć uczniowie z klas III – VI przypomnieli sobie zasady bezpieczeństwa w sieci, odświeżyli zasady netykiety, korzystali z tablicy interaktywnej, wykorzystując gry logiczne i strategiczne na stronie www.sieciaki.pl, rozwiązywali tematyczne krzyżówki i rebusy, przygotowane w oparciu o zeszyt ćwiczeń „Poznaj bezpieczny Internet”. Podsumowaniem zajęć była projekcja filmów „Sieciaki” (część I – „Nie podawaj swoich danych osobowych”, część II – „Zabezpiecz swój komputer”, część III – „Mów, jeśli coś jest nie tak”). Uczniowie z klas III- IV omówili sieciakowe zasady w oparciu o „Sieciomazajkę – poznaj bezpieczny Internet”.

          Podsumowując zajęcia, ogłoszony został konkurs plastyczny. Zadaniem uczestników jest wykonanie plakatu, rysunku lub planszy o tematyce bezpieczeństwa w Internecie. Place należy przynosić do końca lutego do pani Agaty Fokt-Danielskiej.

           

          II 2014r. - Certyfikat Bezpieczeństwa dla naszej placówki!

          W kwietniu 2013 roku nasza szkoła przystąpiła do programu „Raz, dwa , trzy – bądź bezpieczny i TY!”. Jednocześnie rozpoczęliśmy starania o uzyskanie Certyfikatu Bezpieczeństwa. W grudniu naszą placówkę odwiedziła komisja wizytująca złożona z przedstawicieli Kuratorium Oświaty z Kielcach, Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach, Wojewody Świętokrzyskiego oraz Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Komisja  dokonała oceny z wykorzystaniem Kwestionariusza Oceny Komisji sprawdzającej poziom bezpieczeństwa w szkole. Szczególnie zwrócono uwagę na następujące obszary:

          • bezpieczeństwo osobiste uczniów;
          • współpraca Szkoła – Rodzice – Policja;
          • zaangażowanie w realizację programu „Raz, dwa , trzy – bądź bezpieczny i TY!” oraz w inne programy profilaktyczne realizowane na terenie placówki.

           

          Po kompleksowej analizie dokumentacji oraz podsumowaniu wniosków z przeprowadzonej wizytacji komisja przyznała Certyfikat Bezpieczeństwa naszej szkole.

          http://kuratorium.kielce.pl/file_download/3790/sprawozdanie+POLICJA.pdf

           

          MARZEC 2014

          18.03.2014r. - Turniej Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega Pożarom” - etap gminny

          W MGOK w Wąchocku 18.03.2014r. odbyły się eliminacje gminne do XXXVII Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega Pożarom”. Reprezentacja naszej szkoły wystąpiła w składzie:

          1. Wiktoria Gębska kl.V
          2. Kamil Miernik kl. V
          3. Wiktor Milewski kl. VI

          Uczniowie wypełniali test składający się z 30 pytań. Najlepiej ze wszystkich test napisali: Wiktoria Gębska i Wiktor Milewski, którzy otrzymali po 25pkt, po 21 pkt Kamil Miernik i Barbara Oziomek z SP Wąchock. W dogrywce o I miejsce zwyciężyła Wiktoria Gębska rozwiązując test dla gimnazjum 25 pkt/ 30pkt, Wiktor Milewski 21 pkt. Kamil Miernik nieco słabiej napisał test niż koleżanka z Wąchocka przez co zajął IV miejsce. Uczniowie Wiktoria Gębska i Wiktor Milewski będą reprezentować naszą szkołę na etapie powiatowym Tunieju Wiedzy Pożarniczej ,, Młodzież Zapobiega Pożarom”, który odbędzie się 11 kwietnia w PSP w Starachowicach. Dziękujemy uczniom za chęć uczestniczenia w konkursie i poświęcenie własnego czasu wolnego na przygotowanie. Życzymy Wam dalszych sukcesów.

          Uczniów przygotowała Katarzyna Lipińska.

           

          25.03.2014 r. – Przedstawienie profilaktyczne "Telefon"

          "Telefon”- przedstawienie w wykonaniu aktorów Teatru Otwartego z Krakowa, które odbyło się w naszej szkole 25 marca 2014r. miało charakter profilaktyczny.

           To historia związana z zagrożeniami płynącymi z  niewłaściwego korzystania z telefonu komórkowego i komputera. Aktorzy sugestywnie odtworzyli relacje panujące we współczesnej rodzinie. Prowadzący firmę zabiegani rodzice i dziecko, które  spędza godziny przed ekranem komputera i porozumiewa się z innymi tylko za pomocą telefonu. Sytuacja taka prowadzi do wielu problemów i konfliktów rodzinnych.

          Po zakończonym spektaklu aktorzy nawiązali z dziećmi dyskusję uświadamiając im sposoby wyjścia z internetowej pułapki.    

           

          KWIECIEŃ 2014

          IV 2014r. - Sprawozdanie z realizacji zajęć w klasie I pod hasłem „Dziecko w sieci”

          W ramach realizacji programu pt. „ KLUB BEZPIECZNEGO PUCHATKA"  w  klasie I odbyła się debata klasowa pod hasłem „ Dziecko w sieci”. Uczniowie  rozmawiali o korzyści i zagrożeniach wynikających z korzystania z komputera i  Internetu . Na zajęciach wykorzystano film z serii SIECIAKI . Po czym przeprowadzono dyskusję na temat obejrzanego filmu.  Uczniowie dowiedzieli się, jakie zagrożenia mogą  spotkać w sieci, poznali zasady, którymi należy się kierować podczas korzystania z Internetu, gdzie szukać pomocy w razie niebezpieczeństwa, poznali zasady kulturalnego zachowania się  w Internecie. Na podsumowanie tematu został przeprowadzony konkurs plastyczny pod hasłem „WIEM JAK BEZPIECZNIE KORZYSTAĆ Z  INTERNETU”.

           

          9.04.2014r. - eliminacje powiatowe dla uczniów szkół podstawowych w Ogólnopolskim Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

          9 kwietnia 2014r, na terenie Szkoły Podstawowej Nr 9 w Starachowicach oraz miasteczka ruchu, odbyły się eliminacje powiatowe dla uczniów szkół podstawowych w Ogólnopolskim Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Organizatorami konkursu jest Automobilklub Kielecki Oddział Starachowice, Komenda Powiatowa Policji w Starachowicach, Powiat Starachowicki oraz Stowarzyszenie Bezpieczny Powiat Starachowicki  oraz Harcerska Grupa  Ratownicza .

          Naszą szkołę na turnieju reprezentowali uczniowie:

          • Wiktor Milewski   kl. VI
          • Martyna Kosmala  kl. VI
          • Karolina Kręcisz    kl. V
          • Kamil Miernik       kl. V

          Celem Turnieju jest podnoszenie kultury społeczeństwa i działanie na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym bezpieczeństwa dzieci i młodzieży szkolnej poprzez:

          1. popularyzowanie przepisów i zasad bezpiecznego poruszania się po drogach,
          2. kształtowanie partnerskich zachowań wobec innych uczestników ruchu,
          3. popularyzowanie podstawowych zasad i umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej,
          4. popularyzowanie roweru jako środka transportu, a także rekreacji i sportu

          W turnieju wzięło udział 10 szkół podstawowych z terenu powiatu starachowickiego. Uczniowie w pierwszej kolejności zmagali się z rozwiązaniem testu, który zawierał pytania dotyczące przepisów ruchu drogowego  ( 20 ) oraz skrzyżowań ( 10 ).

          Kolejnym zadaniem dla wybranej osoby z drużyny było udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej. Po tej konkurencji uczniowie udali się na miasteczko ruchu, gdzie zaliczali tor sprawnościowy składający się z sześciu wybranych przeszkód: równoważnia, tarka,  slalom z ograniczeniem, rynna, slalom kółkowy tzw. żmijka, ósemka.

          Po ogłoszeniu wyników przez organizatorów okazało się, że reprezentacja naszej szkoły zajęła I MIEJSCE, drugie drużyna ze Szkoły  Podstawowej Nr 6 w Starachowicach, a trzecie Szkoła Podstawowa w Adamowie. Zwycięskim drużynom wręczono puchary, medale oraz nagrody. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz elementy odblaskowe.   Cieszymy się, że Szkoła Podstawowa w Parszowie reprezentować będzie nasz powiat w eliminacjach wojewódzkich turnieju, które odbędą się w dniach 23 – 24. 05 2014r. w Kielcach. Uczniowie będą mieć zapewniony nocleg, wyżywienie, wyjazd na basen, wspólny grill oraz inne atrakcje.

          Opiekun drużyny: Katarzyna Lipińska

           

          30.04.2014r. - Bądź bezpieczny w Internecie

          Nie wyobrażamy sobie dziś życia bez komputerów i Internetu. Internet jest  bogatym źródłem informacji, skarbnicą wiedzy i narzędziem wykorzystywanym do komunikacji i edukacji. Globalna sieć niesie ze sobą wiele możliwości i korzyści, ale nierzadko jest też  źródłem zagrożeń.  

          Aby uczulać uczniów na niebezpieczeństwa związane z siecią, już od kilku lat nasza szkoła przystępuje do akcji Dzień Bezpiecznego Internetu. W II semestrze odbył się cykl zajęć, których podsumowaniem był konkurs plastyczny „Bądź bezpieczny w Internecie”. Do organizatorów konkursu (pani Bożeny Kamińskiej i pani Agaty Fokt-Danielskiej) wpłynęło 11 prac, z których komisja wyłoniła najlepsze:

          • I miejsce Aleksandra Martys (kl. V)
          • II miejsce Barbara Pietruszka (kl.  I)
          • III miejsce Paula Fabijańska (kl. V)

          Pozostali uczestnicy konkursu to: Natalia Moskalczyk (kl. IV), Julia Głowacz, Dawid Drążek, Julia Firkowska, Dominika Nowak, Sandra Włodarczyk, Jakub Glijer, Weronika Dudek (kl. I).

          Wszyscy w/w uczniowie zostali nagrodzeni drobnymi nagrodami.

          Prace dzieci zostały wyeksponowane na korytarzu szkolnym, gdzie można było się zapoznać również z zasadami, których należy przestrzegać korzystając z Internetu.

          Na zakończenie uczniowie obejrzeli dwie prezentacje multimedialne na temat efektywnego i bezpiecznego wykorzystania szerokopasmowego łącza do Internetu w życiu codziennym. Prace te zostały przygotowane przez uczennice z klasy V – Natalię Milewską i Paulę Fabijańską w ramach konkursu „Szybuj bezpiecznie w internetowej chmurze 2013”.

           

          MAJ 2014

          V 2014r. - Finał Wojewódzki Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

          XXXVII Finał Wojewódzki Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego odbył się w miejscowości Włoszczowa, gdzie uczniowie Martyna Kosmala, Karolina Kręcisz, Kamil Miernik i Wiktor Milewski reprezentowali naszą szkołę oraz  powiat starachowicki.

          Głównym celem turnieju jest podnoszenie kultury społeczeństwa i działanie na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym bezpieczeństwa dzieci i młodzieży szkolnej poprzez:

          1. popularyzowanie przepisów i zasad bezpiecznego poruszania się po drogach,
          2. kształtowanie partnerskich zachowań wobec innych uczestników ruchu,
          3. popularyzowanie podstawowych zasad i umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej,
          4. popularyzowanie roweru jako środka transportu, a także rekreacji i sportu

          Turniej odbywał się w dniach 23- 24.05.2014r. Po odprawie opiekunów nastąpiło uroczyste otwarcie, po którym uczniowie pisali test wiedzy z przepisów ruchu drogowego ( 20 pytań) i test skrzyżowania( 10 pytań). W oczekiwaniu na obiad uczestnicy mogli wziąć udział w trwającym od rana II Pikniku Bezpieczeństwa ,, Mundurowi – Dzieciom”. W programie odbyły się m.in.:

          • pokazy pojazdów: Państwowej Straży Pożarnej, Policji, Inspekcji Transportu Drogowego, Izby Celnej, Ochotniczej Straży Pożarnej.
          • Ratownictwo drogowe w wykonaniu PSP we Włoszczowie.
          • Pokazy tresury psów policyjnych
          • Występy artystyczne i konkurencje sportowe

          Następnym ciekawym punktem była wycieczka do Czarncy, gdzie znajduje się kościół wczesnobarokowy p.w.św. Floriana i Wniebowzięcia N. M. P wzniesiona przez Stefana Czarnieckiego. Tam też mieści się muzeum, sarkofag – miejsce spoczynku Hetmana Stefana Czarnieckiego, marmurowa tablica oraz obelisk w parku (arboretum) odsłonięty w 1966r. z okazji 100- lecia Państwa Polskiego.

          Po zakwaterowaniu kolejną atrakcją dla uczniów było zaproszenie na basen NEMO, gdzie skorzystali ze zjeżdżalni, jacuzzi, sauny. Kamil i Wiktor pokazali swoje umiejętności pływackie na głębokim basenie. Dali radę! Martyna i Karolina wybrały zjeżdżalnię. Niechętnie opuszczali pływalnię, lecz już czekał nas -  rowerowy tor przeszkód, który po raz pierwszy odbył się przy jupiterach. Trwał do godz. 23.30. W trakcie można było zjeść kiełbaskę z grilla oraz grochówkę.

          W drugim dniu turnieju czekała nas konkurencja techniczna - Miasteczko Ruchu Drogowego, a zaraz  po nim udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej. Po obiedzie nastąpiło zakończenie turnieju i wręczanie nagród.

          Mimo, iż nie zajęliśmy czołowego miejsca bardzo cieszymy się z udziału w tym turnieju. Zawodnicy z naszej szkoły nabyli większego doświadczenia w kwestii jazdy na rowerze (zwłaszcza na Miasteczku Ruchu), poznali nowych kolegów i koleżanki.

          Organizacja Turnieju i atmosfera była bardzo dobra, wszystko przeprowadzone sprawnie i fachowo.

          Uczniowie otrzymali upominki. Podziękowania i nagrody trafiły również dla nauczycieli i opiekunów. Wręczył je wicekurator Grzegorz Bień.

          Turniej nie należał do łatwych, dlatego szczególne podziękowania należą się naszej drużynie szkolnej: Martynie, Karolinie, Kamilowi i Wiktorowi, którzy wiele czasu poświęcili na rozwiązywanie testów, skrzyżowań, naukę znaków, przepisów, udzielania pierwszej pomocy, jazdę na rowerze. Wszystkie jednak te wiadomości i umiejętności przydadzą się Wam na dalsze lata. Dziękujemy!

           

          CZERWIEC 2014

          VI 2014r. - „Owce w sieci” – bezpieczny Internet

          „Owce w sieci” – bezpieczny Internet – to temat zajęć  przeprowadzonych w klasach IV – VI.  Podjęte zostały kwestie bezpiecznego korzystania z sieci przez użytkowników.

          Uczniowie obejrzeli kreskówki  poświęcone bezpieczeństwu dzieci w Internecie. Bajki dotyczyły m. in. publikacji zdjęć i nagrań w Internecie, uwodzenia przez Internet, dyskryminacji i rasizmu, podążania ślepo za modą, prześladowania w Internecie, czy wyłudzania danych osobistych.
          Po uważnym obejrzeniu każdej kreskówki na temat konkretnych zagrożeń uczniowie odpowiadali na pytania, z których wynikało, jaka jest ich świadomość odnośnie przedstawionych tematów.

          Pomimo tego, że większość dzieci wie, jakie zagrożenia czyhają na nich z ekranu komputera, to nieustanne przypominanie im o tym jest nieodzowne. Zajęcia oprócz tego, że pokazywały dzieciom owe zagrożenia, to również wskazały im rady,  w jaki sposób mogą szukać pomocy.

           

          VI 2014r. - Baw się i bądź bezpieczny - zajęcia w klasach IV - VI

          W czerwcu 2014 roku uczniowie z klas IV - VI wzięli udział w cyklu zajęć edukacyjnych pt. „Baw się i bądź bezpieczny!”. Głównym celem zajęć było przekazanie dzieciom wiedzy o tym jak dbać o własne bezpieczeństwo, jak unikać sytuacji ryzykownych mogących doprowadzić do zagrożenia zdrowia i życia dziecka oraz jak należy się zachować, kiedy dochodzi do wypadku.

          Uczniowie utrwalili zasady przechodzenia przez ulicę, prawidłowego zachowania w samochodzie oraz rozmawiali na temat bezpiecznych zabaw. Ponadto obejrzeli prezentację multimedialną i rozmawiali na temat::  „Jak zapobiegać oparzeniom, utonięciom, upadkom i zatruciom?”.

           

          VI 2014r. - Poznaj bezpieczny Internet

          W klasach IV – VI odbyły się kolejne zajęcia, mające na celu uświadomienie najmłodszym użytkownikom sieci zagrożeń, jakie mogą się pojawić podczas korzystania z komputerów i Internetu. Zajęcia poprowadził koordynator do spraw bezpieczeństwa w szkole – pani Agata Fokt – Danielska..

          Zajęcia odbyły się na podstawie materiałów jednego z programów Fundacji Dzieci Niczyje: „Sieciaki.pl – poznaj bezpieczny Internet”.

          Uczniowie przypomnieli sobie 4 podstawowe zasady bezpieczeństwa w Sieci:

          1. Nie podawaj swoich danych osobowych.
          2. Nie ufaj osobom poznanym w sieci.
          3. Powiedz, jeśli coś będzie nie tak.
          4. Zabezpiecz swój komputer.

           

          Bardzo ważne jest, aby nasze dzieci, chociaż w podstawowym stopniu, zdawały sobie sprawę, z jakimi niebezpiecznymi sytuacjami mogą się spotkać podczas korzystania z Internetu, czego nie robić, aby te zagrożenia zminimalizować.

          Dzieci otrzymały zeszyty ćwiczeń „Sieciaki.pl – poznaj bezpieczny Internet”. Na podstawie tych materiałów uczestnicy dowiedzieli się tego, co to są dane osobowe i nick, gdzie zgłaszać informacje na temat nieprawidłowości lub zagrożeń w Internecie – helpline.org.pl, tel. 800 100 100, dlaczego potrzebne są programy antywirusowe.

          Na koniec spotkania zachęcono uczniów do odwiedzenia ciekawej i bezpiecznej strony dla dzieci: www.sieciaki.pl.

          Podsumowanie tematu to  konkurs plastyczny pod hasłem „Bezpieczny Internet”.