• Innowacja pedagogiczna "Logika - zawsze i wszędzie"

• Innowacja pedagogiczna

„Logika - zawsze i wszędzie”

Zajęcia prowadzone w klasach 7 i 8.

Klasa 8 nauczyciel prowadzący: Agata Fokt-Danielska

Klasa 7 nauczyciel prowadzący: Paulina Grzelka

Matematyka to bez wątpienia jeden z ważniejszych przedmiotów w edukacji szkolnej ucznia. Nie bez przyczyny nazwana jest ona „królową nauk”. Ucząc matematyki, uczymy przede wszystkim logicznego myślenia, a tym samym stymulujemy rozwój intelektualny uczniów.

Logiczne myślenie to przede wszystkim umiejętność rozumowania i analizowania na podstawie posiadanej wiedzy, zdolność rozumienia czytanego tekstu czy sensu wypowiedzi.

Jednak umiejętność logicznego myślenia jest czymś, o co trzeba się postarać. Wrodzony talent czy inteligencja nie wystarczą, zwłaszcza, że na skuteczne, efektywne rozumowanie ogromny wpływ ma doświadczenie i treningi. Systematycznie prowadzone zajęcia, rozwijające twórcze myślenie uczniów, wspomagają pracę umysłu, rozwijają pamięć i wyobraźnię dziecka, kształcą spostrzegawczość, umiejętność wnikliwej obserwacji, przez co bogacą procesy poznawcze dziecka i wpływają tym samym na jego rozwój umysłowy. Rozwijanie umiejętności logicznego myślenia, pomaga dziecku w osiągnięciu głębszego zrozumienia wiedzy i umożliwia wnikliwsze poznawanie otaczającego go świata. Proces ten mobilizuje dziecko do planowania swojej pracy, kreatywnego myślenia i odzwierciedlania zdobytych umiejętności uczenia się w swoim codziennym życiu. Ponadto rozwija strategię myślenia, gdyż umożliwia głębsze zrozumienie tematu, pomaga myśleć w sposób bardziej elastyczny, dogłębnie analizować powstały problem i poszukiwać najlepszych rozwiązań.

OGÓLNE ZAŁOŻENIA INNOWACJI

Głównym założeniem programu innowacji jest rozwijanie logicznego myślenia wśród uczniów.

Adresatami programu innowacji będą uczniowie klasy VII i VIII Szkoły Podstawowej w Parszowie.

Program realizowany będzie w wymiarze 1 godziny tygodniowo.

Na zajęciach „Logika zawsze i wszędzie” uczniowie będą mieli możliwość utrwalenia i poszerzenia wiadomości i umiejętności matematycznych, kształtowania twórczych postaw, rozwijania pomysłowości w myśleniu i działaniu. Realizacja programu w ramach kółka ma wdrożyć uczniów do samodzielnego, logicznego myślenia, rozwijać ich zdolności i zainteresowania, a w rezultacie przygotować do dalszej edukacji matematycznej.

CELE OGÓLNE

• rozwijanie uzdolnień,
          • rozbudzanie i kształtowanie zainteresowań matematycznych,
          • rozwijanie umiejętności poszukiwania różnych, także nietypowych rozwiązań,
          • kształtowanie giętkości i oryginalności myślenia,
          • wdrażanie do rozwiązywania problemów praktycznych,
          • zachęcanie do przejawiania inicjatywy i realizowania własnych pomysłów oraz niekonwencjonalnego dochodzenia do poprawnego wyniku,
          • poszerzanie i pogłębianie wiedzy matematycznej uczniów o zagadnienia wykraczające poza program nauczania,
          • kształtowanie postawy tolerancji i wzajemnej życzliwości.

PROCEDURY OSIĄGANIA CELÓW

Podstawowym założeniem pracy z uczniami na kółku jest czynnościowe nauczanie matematyki poprzez zastosowanie nowoczesnych metod nauczania takich jak:

• metody aktywizujące:
          •  gry i zabawy matematyczne,
          • rebusy, zagadki matematyczne i logiczne, krzyżówki, logogryfy,
          • burza mózgów,
          • dyskusja,
          • eksperyment,
          • „śnieżna kula”,
          • projekt,
          • metoda problemowa
          • rozwiązywanie zagadek matematycznych, logicznych i rysunkowych,
          • analizowanie i rozwiązywanie zadań o podwyższonym stopniu trudności, zadań z nadmiarem lub niedoborem danych,
          • rozwiązywanie zadań zawierających nowe problemy, wymagających poszukiwania potrzebnych wiadomości.

Podczas realizacji założeń programowych zastosowane zostaną formy pracy umożliwiające uczniom kształtowanie indywidualnych cech osobowości, wiary we własne siły i możliwości – praca indywidualna oraz formy współdziałania z innymi - w grupie w atmosferze życzliwości i tolerancji.

Osiąganie celów opierać się będzie na zasadzie stopniowania trudności oraz zasadzie problemowości, uwzględniając możliwości i zainteresowania uczniów oraz problemy i zadania, które występują w życiu codziennym.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE

• podręczniki do matematyki dla klas VII – VIII,
          • pomoce przygotowane przez nauczyciela i uczniów,
          • plansze, krzyżówki, tabele, cenniki, rozkłady jazdy, plany lekcji, plany miast,
          • przekładaki – patyczki
          • gry matematyczne i logiczne
          • karty pracy
          • książki z biblioteki szkolnej, zbiorów prywatnych nauczyciela ( np. „Matematyka z wesołym Kangurem”, „Lilavati”, „Zbiór zadań dla kółek matematycznych w szkole podstawowej”, „Łamigłówki liczbowe”, „Łamigłówki logiczne”)
          • programy komputerowe,
          • materiały z internetowych platform edukacyjnych np. Learning Apps, Zondle, Matematyczne Zoo.

SPODZIEWANE EFEKTY PRACY

Uczniowie będą:

• lepiej radzić sobie z nauką,
          • efektywniej pracować;
          • rozwijać zainteresowania w tym matematyczne
          • osiągać sukcesy, co spowoduje większą wiarę we własne siły
          • unikać porażek i pretensji do siebie o błędne decyzje
          • radzić sobie z emocjami,
          • reagować na nowe sytuacje, kryzysy i problemy ze spokojem i rozwagą.