Biblioteka szkolna zaprasza uczniów do wzięcia udziału w konkursie plastycznym na zakładkę do książki zorganizowanym w ramach Ogólnopolskiej Akcji Czytelniczej „Czytamy z Sercem” przez Szkołę Podstawową nr 18 im. Tadeusza Kościuszki w Jaworznie oraz Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaworznie – filia Ciężkowice.
"Czytamy z sercem"
Zebranie z rodzicami
Narodowe Czytanie
Ruszają zapisy na ogólnopolski turniej piłkarski „Z Orlika na Stadion” 2024
Z przyjemnością informujemy, że już we wrześniu 2024 r. rozpoczyna się ogólnopolski turniej piłki nożnej dla dziewcząt i chłopców pod nazwą „Z Orlika na Stadion”.
Turniej organizowany jest w ramach programu Ministerstwa Sportu i Turystyki .„Aktywna Szkoła” – największego przedsięwzięcia promującego aktywność fizyczną dzieci i młodzieży. W organizację zaangażowani są: Ministerstwo Sportu i Turystyki, Fundacja Orły Sportu, Polski Związek Piłki Nożnej (PZPN) i Szkolny Związek Sportowy.
Zwracamy się z uprzejmą prośbą o upowszechnienie informacji o Turnieju wśród nauczycieli, animatorów, rodziców, a przede wszystkim uczniów. Zachęcamy do utworzenia szkolnych drużyn piłkarskich i zgłoszenia do Turnieju, a także do aktywnego kibicowania.
W rywalizacji mogą brać udział uczniowie klas 6-8 szkół podstawowych (roczniki 2012, 2011 i 2010) - drużyny szkolne, jak i tzw. „dzikie drużyny”, czyli drużyny amatorskie, nie związane z żadnym klubem.
Turniej jest organizowany oddzielnie dla drużyn dziewcząt i chłopców, w trzech kategoriach wiekowych. Udział jest bezpłatny.
Turniej będzie rozgrywany w całej Polsce na obiektach typu „Orlik”. Drużyny szkolne będą miały szansę rywalizować na etapie lokalnym, a następnie regionalnym i wojewódzkim. Najlepsze drużyny wezmą udział w Turnieju finałowym na Stadionie PGE Narodowy w Warszawie, który odbędzie się w przy okazji meczu reprezentacji Polski w piłce nożnej Polska-Szkocja, w dniach 17-19 listopada 2024 r.
Ministerstwo Sportu i Turystki wraz z Fundacją Orły Sportu zaplanowało szereg atrakcji i nagród dla uczestników Turnieju, a w roli ambasadorów wystąpią czołowi reprezentanci Polski w piłce nożnej, z którymi będzie można się spotkać przy okazji rozgrywania turnieju finałowego w Warszawie.
Każda drużyna biorąca udział w Turnieju otrzyma upominki i dyplomy, a zwycięzcy finałów wojewódzkich puchary i medale. Dla uczestników finału czeka atrakcyjny sprzęt sportowy oraz nagrody rzeczowe, a dla trenerów dresy i koszulki. Dodatkowo, odbędzie się losowanie 3500 bezpłatnych biletów na mecz reprezentacji Polski w dniu 18 listopada 2024 r – tak, aby uczestnicy w jednym sektorze, w duchu fair play mogli wspólnie kibicować naszej reprezentacji. Najlepsi zawodnicy i zawodniczki Turnieju, wyselekcjonowani przez skautów PZPN, otrzymają zaproszenie na tygodniowe bezpłatne zgrupowanie z trenerami młodzieżowych reprezentacji Polski oraz możliwość udziału w treningu z selekcjonerem reprezentacji Polski.
Rejestracja drużyn i „Orlików” do udziału w Turnieju odbywa się przez portal www.zorlikanastadion.pl i potrwa do 15 września 2024 r. Na dedykowanej stronie znajdują się wszystkie niezbędne dokumenty, w tym regulamin i harmonogram Turnieju, wzory zgód, zgłoszeń, a także inne materiały. Dodatkowe informacje są dostępne pod numerem infolinii podanym na stronie www.zorlikanastadion.pl.
Turniej to znakomita okazja do aktywności i promocji szkoły – grajmy razem.
Do zobaczenia na Orlikach!
Wiceprezes WSZS Kielce
Dariusz Kos – tel. 607-216-376
Informacja
Rozpoczęcie roku szkolnego 2024/2025
2 września 2024r. w nasze szkole nastąpiło uroczyste rozpoczęcie nowego roku szkolnego, które poprzedziła msza św. w kościele parafialnym.
Po wprowadzeniu sztandaru szkoły i odśpiewniu hymnu państwowego, głos zabrała dyrektor szkoły Barbara Gajewska witając wszystkich przybyłych: Burmistrza Miasta i Gminy Wąchock Roberta Janusa, Radnego Rady Miejskiej w Wąchocku Przemyława Kowalskiego, Sołtysa Parszowa Artura Bzdręgę, Przewodniczącą Rady Rodziców Marzenę Zdzymirę, grono pedagogiczne, pracowników obsługi i administracji, rodziców oraz uczniów naszej szkoły.
Po powitaniach Dyrektor Szkoły przedstawiła nauczycieli, wychowawców klas oraz omówiła działania jakie będą podejmowane w szkole w nowym roku szkolnym.
Następnie głos zabrali Burmistrz Miasta i Gminy Wąchock, Sołtys Parszowa i Przewodnicząca Rady Rodziców życząc pracownikom szkoły i uczniom owocnej pracy i samych sukcesów.
Po wyprowadzeniu sztandaru uczniowie udali się do klas na spotkanie z wychowawcami.
Udanego nowego roku szkolnego 2024/2025!
Ogłoszenie!!!
Rozpoczęcie roku szkolnego
Karta zapisu na świetlicę szkolną
Moc historii
https://www.youtube.com/watch?v=LbJUtk60FVU
Film promujący naszą szkołę
Film promujący naszą szkołę. Do nagrania filmu oraz fotorelacji wykorzystano sprzęt zakupiony w ramach akcji #LaboratoriaPrzyszłosci
Od roku szkolnego 2023/2024 Jesteśmy szkołą bez „1” - nowe zasady oceniania w Naszej szkole!
W Naszej szkole zrezygnowano ze wstawiania „jedynek” jako ocen cząstkowych. Zapis ten został już oficjalnie wprowadzony do Statutu Szkoły w roku szkolnym 2023/2024. Za decyzją wprowadzenia takiej zmiany w wewnątrzszkolnym systemie oceniania opowiedzieli się zarówno uczniowie szkoły i ich rodzice, jak i nauczyciele.
Rozwiązanie to ma na celu pozytywną motywację uczniów do nauki, niwelowanie negatywnych emocji i stresu oraz zapewnienie im komfortu i bezpieczeństwa. Pozwoli to skoncentrować się dzieciom na tym, by rzeczywiście nauczyć się danego materiału, zamiast stresować się oceną niedostateczną w dzienniku.
Szkoła bez ocen niedostatecznych nie oznacza jednak tego, że osoby, które nie nauczą się danej partii materiału, nie będą musiały jej później zaliczyć. „Jedynki” zastępuje symbol U, który oznacza tyle, co „jeszcze się uczę” lub „nie zdążyłem się jeszcze nauczyć”, a zatem daje uczniom szanse na bezstresowe nadrobienie zaległości i uzyskanie pozytywnej oceny. Osoby, które otrzymają U, będą musiały zaliczyć materiał, którego w danym momencie nie przyswoiły. Dogodny termin i formę zaliczenia uczeń będzie indywidualnie ustalał z nauczycielem. Musimy pamiętać jednak o tym, żeby daną partię materiału zaliczyć jak najwcześniej, tak by uniknąć tworzenia się dużych zaległości. Dzięki takiemu systemowi zredukujemy stres, który pojawia się razem z oceną niedostateczną. Uczniowie nauczą się planowania własnej pracy, systematyczności i samodzielności.
Niewystawianie ocen niedostatecznych nie oznacza, że uczniowi nie będzie groziła już „jedynka” na semestr lub koniec roku. Brak „jedynek” dotyczy jedynie ocen cząstkowych, a zatem tych wstawianych na bieżąco – oceny niedostateczne będą mogły zostać wystawione jednak jako ocena śródroczna lub końcoworoczna w przypadku osób, którym nie uda się zliczyć takiej części materiału, jaka odpowiadałaby okresowej ocenie dopuszczającej.Skala ocen w Polsce – przepisy prawne
Według Ustawy o systemie oświaty z dnia 7 września 1991 roku sześciostopniowa skala ocen obowiązuje od IV klasy szkoły podstawowej, ale tylko w przypadku rocznych i końcowych ocen klasyfikacyjnych. Wystawianie innych ocen, czyli np. śródrocznych lub cząstkowych, odbywa się w ramach oceniania wewnątrzszkolnego, a zatem zależy od ustaleń konkretnych szkół – ważne jest jedynie, by oceny, niezależnie od tego, jaką mają formę, były dla ucznia i jego rodziców informacją o jego postępach w nauce lub ich braku. To właśnie dlatego istnienie szkół bez „jedynek” jest możliwe, choć nawet i w nich na świadectwie ucznia może pojawić się ocena niedostateczna.
Wyniki Egzaminu Ósmokasisty 2024
Z wielką dumą i radością informujemy, że uczniowie z naszej szkoły osiągnęli znakomite wyniki na tegorocznym egzaminie ósmoklasisty, plasując naszą placówkę w czołówce powiatu starachowickiego (zajęliśmy III miejsce!).
Do egzaminu nasi uczniowie podeszli z pełnym zaangażowaniem, co zaowocowało imponującymi wynikami. Średni wynik z języka polskiego wyniósł 69,22% punktów, co świadczy o doskonałej znajomości naszego pięknego języka ojczystego. Matematyka, często uważana za przedmiot wyzwań, została przez naszych uczniów zdana ze średnim wynikiem 68,44%, co jest powodem do dumy i pokazuje, że królową nauk również mamy w małym palcu. Z języka angielskiego nasi ósmoklasiści osiągnęli prawdziwe mistrzostwo, zdobywając średnio aż 77,56% punktów!
Gratulacje należą się nie tylko uczniom, ale także nauczycielom i rodzicom, którzy wspierali młodzież na każdym kroku ich edukacyjnej podróży. To wspólny sukces, który pokazuje, jak wielką siłę ma nasza lokalna społeczność i jak dużo możemy osiągnąć, pracując razem.
Teraz, gdy uczniowie kończą kolejny ważny etap swojej edukacji, życzymy im powodzenia w kolejnych wyzwaniach. Wierzymy, że zdobyta wiedza i umiejętności otworzą przed nimi drzwi do kolejnych sukcesów, zarówno w szkołach średnich, jak i w dalszym życiu.
Wakacje z MatZOO 2024
Nauczyciel matematyki zachęca uczniów do udziału w projekcie ogólnopolskim Wakacje z MatZOO 2024. Przedsięwzięcie ma na celu wspomaganie rozwoju intelektualnego oraz upowszechnianie nauki przez zabawę.
- Codziennie od 1 lipca na stronie https://matzoo.pl/wakacje/ będzie się pojawiało nowe zadanie do rozwiązania.
- Każde zadanie będzie dostępne tylko przez jeden dzień.
- Jeśli rozwiążesz prawidłowo co najmniej 20 zadań otrzymasz dyplom w wersji elektronicznej.
- Jeśli rozwiążesz co najmniej 40 zadań - dyplom elektroniczny z wyróżnieniem!
Szczegóły na stronie: https://matzoo.pl/wakacje/
Kółko teatralne z języka angielskiego
Kółko teatralne z j. angielskiego odbywało się w środy na 6 godzinie lekcyjnej (12.40 – 13.25). Zajęcia miały formę dodatkowych zajęć społecznych. Uczniowie na zajęciach ćwiczyli dykcję, prawidłową wymowę, gesty, mowę ciała, elementy gry aktorskiej do bajki „Czerwony Kapturek” w j. angielskim „Little Red Riding Hood”.
Uczniowie uczęszczający na zajęcia to niektórzy uczniowie kl IV:
Oliwia Stankowska – rola babci Czerwonego Kapturka
Nicole Głowacka – rola Narratora I
Wiktoria Anioł – prezentowanie słownictwa do poszczególnych scen bajki
Paulina Kowalczyk – rola Czerwonego Kapturka
Jakub Kowalczyk – rola Drwala
Alan Dudek- rola Wilka
Maria Grdeń – rola Narratora II
Nikola Borowiec – rola Mamy Czerwonego Kapturka
Filip Grzegorek – zapowiadanie poszczególnych scen
Na występie finałowym w dniu 11 czerwca 2024r. nieobecni byli: Maria Grdeń – jej rolę przejęła Nicole Głowacka i Filip Grzegorek – jego rolę przejęła Wiktoria Anioł.
Cel innowacji - zajęć:
- rozbudzanie zainteresowań językiem angielskim poprzez przygotowanie do użycia poznanego słownictwa oraz struktur językowych w realnych sytuacjach;
- rozbudzanie zainteresowań uczniów teatrem, a tym samym przygotowanie do prawidłowego, świadomego i krytycznego odbioru sztuk teatralnych;
- kształtowanie postaw twórczych, rozwijanie wrażliwości estetycznej i wyobraźni;
- nauka współdziałania w zespole/grupie;
- udział w życiu kulturalnym szkoły;
- dostarczanie emocji, wzbogacanie przeżyć;
- poprawienie wymowy, oraz poszerzenie zakresu poznanego słownictwa;
- wzbogacenie wiadomości o krajach anglojęzycznych;
- rozwijanie pomysłowości, wyobraźni artystycznej przez tworzenie scenografii;
- pokonywanie nieśmiałości w wypowiedzi poprzez wcielanie się w rolę - umacnianie wiary we własne siły.
Efekt innowacji:
Finał występu bajki „Czerwony kapturek” – „Little Red Riding Hood” dla społeczności szkolnej w dniu 11 czerwca 2024r.
Za całoroczną pracę i finałowy występ uczniowie nagrodzeni zostali lodami ufundowanymi przez Dyrekcję w dniu występu oraz otrzymali Dyplomy i pamiątkowe ramki ze zdjęciem z występu.
Wnioski do dalszej pracy:
- zaplanować realizację kolejnej bajki i kontynuować zajęcia kółka teatralnego w j. angielskim.
- rozwijać zainteresowania uczniów językiem angielskim
- pokonywanie nieśmiałości w wypowiedziach poprzez wcielanie się w rolę - umacnianie wiary we własne siły
Zakończenie roku szkolnego 2023/2024
W piątek 21 czerwca 2024r. w Szkole Podstawowej im. Wojska Polskiego w Parszowie odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2023/2024, które poprzedziła Msza św. w kościele parafialnym.
Na początku Dyrektor Szkoły Pani Barbara Gajewska przywitała zaproszonych gości: Burmistrza Miasta i Gminy Wąchock Pana Roberta Janusa, Radnego Rady Miejskiej w Wąchocku Pana Przemysława Kowalskiego, Sołtysa Parszowa Pana Artura Bzdręgę, Przewodniczącą Rady Rodziców Panią Marzenę Zdzymira, Zastępcę Przewodniczącej Rady Rodziców Panią Sylwię El – Dursi, nauczycieli, pracowników obsługi i administracji, uczniów, rodziców oraz absolwentów naszej szkoły.
Następnie Pan Robert Janus wręczył specjalną nagrodę Burmistrza Miasta i Gminy Wąchock uczennicy klasy VIII – Nadii El – Dursi – za wybitne osiągnięcia w konkursach :
• Laureatka Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Matematyki,
• Finalistka Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Polskiego,
• Laureatka Wojewódzkiego Konkursu Ekonomicznego „Ekonomiczny escape room”,
• Laureatka Konkursu Historycznego „Drogi do niepodległości. Polacy w latach 1794 – 1918” w roku szkolnym 2022/2023 i 2023/2024.
Następnie Pan Przemysław Kowalski i Pan Artur Bzdręga wręczyli nagrody Radnych Rady Miejskiej w Wąchocku i Sołtysa Parszowa uczniom, którzy uzyskali najwyższą średnią w szkole.
Kolejnym punktem była część artystyczna w wykonaniu przedszkolaków z Obowiązkowego Oddziału Przedszkolnego, którzy zatańczyli poloneza i zaśpiewali dwie wakacyjne piosenki.
Po występie przedszkolaków Pani Dyrektor wręczyła świadectwa, nagrody książkowe i wyróżnienia uczniom, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w nauce oraz godnie reprezentowali naszą szkołę.
Następnie głos zabrali uczniowie klas ósmych, którzy w swoich przemówieniach podziękowali nauczycielom i rodzicom za wsparcie oraz wspominali najważniejsze momenty spędzone w szkole.
Na zakończenie uczniowie klasy I i VII pożegnaki ósmoklasistów piosenką i wręczeniem drobnych upominków.
Po części oficjalnej uczniowie udali się do swoich klas na ostatnie spotkania z wychowawcami.
Ogłoszenie
Bal Ósmoklasisty 2024
14 czerwca 2024r. odbył się w naszej szkole Bal Ósmoklasistów, którego organizatorami byli rodzice uczniów klasy 8.
Na balu pojawili się zaproszeni goście: Burmistrz Miasta i Gminy Wąchock Pan Robert Janus, Radni Rady Miejskiej w Wąchocku – Pan Norbert Dudek, Pan Przemysław Kowalski, Pan Mirosław Jaźwiec, Sołtys Parszowa Pan Artur Bzdręga, Pani Bożena Kamińska - wychowawca w klasach 1 - 3, Dyrektor Szkoły Pani Barbara Gajewska, grono pedagogiczne oraz pracownicy obsługi i administracji.
Po przemówieniach i wręczeniu kwiatów, ósmoklasiści rozpoczęli bal polonezem.
Przepiękny polonez, uśmiechnięte twarze, duma i wzruszenie w oczach rodziców i nauczycieli, szaleńcza zabawa – takie wrażenia zostaną po Balu Ósmoklasisty. Atmosfera tej imprezy niech przekłada się na nastrój na nowej ścieżce życia naszych absolwentów.
„Biblioteka - dobre miejsce dla człowieka”
Z przyjemnością informujemy, iż nasza biblioteka w roku szkolnym 2023/24 zrealizowała działania w ramach Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Biblioteka - dobre miejsce dla człowieka”.
Archiwum Aktualności