• Spotkanie z pracownikami Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych

          • W dn. 24 04.2023 odwiedziły naszą szkołę panie pracujące w Zespole Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych w Kielcach.
            Panie przeprowadziły ciekawe zajęcia w dwóch grupach wiekowych.
            Tematyka zajęć przeprowadzonych w klasach V - VIII dotyczyła ochrony przyrody w województwie świętokrzyskim ze szczególnym uwzględnieniem parków krajobrazowych i została zakończona quizem wiedzy na ten temat. Młodsi uczniowie z klas I – IV dowiedzieli się jak chronić zasoby naszej planety i jak żyć w zgodzie z naturą. Wykonali również ciekawe prace plastyczne ( kolorowanki i opaski na głowę ).

          • #SprzątamyDlaPolski

          • 21 kwietnia 2023r. nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiej akcji ekologicznej #SprzątamyDlaPolski. Udział w wydarzeniu wzięły klasy IV-VIII.

            Akcja ma charakter cykliczny, bowiem już kolejny raz bierzemy udział w kampanii, wykazując tym samym postawę proekologiczną. Ogólnopolska inicjatywa jest realizowana poprzez zorganizowane grupowe sprzątanie terenów zielonych na terenie całej Polski. My sprzątaliśmy tereny zielone wokół szkoły oraz ulicę Spacerową.

            Uczniowie zaopatrzeni w rękawice i worki na śmieci chętnie przystąpili do działań i zebrali mnóstwo odpadów.

            Celem akcji #SprzątamyDlaPolski jest pielęgnowanie postaw patriotycznych wśród Polek i Polaków poprzez dbanie o środowisko Małych Ojczyzn. Ponadto jednym z kluczowych założeń jest popularyzowanie proekologicznych zachowań, w tym segregacji odpadów, ale również świadomości ekologicznej. Poprzez wydarzenie pragniemy zaapelować, aby każdy pamiętał o tym, jak ważną wartością jest środowisko naturalne naszej Ojczyzny.

            Koordynatorem działań na terenie szkoły była pani Małgorzata Banaś. 

            Opiekę nad dziećmi sprawowały panie: Małgorzata Banaś, Klaudia Maciąg, Marta Bogusławska - Cieślik, Marzena Łabuda.

          • "ŁĄCZY NAS PAMIĘĆ"

          •  

             

            Z okazji 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim Szkoła Podstawowa w Parszowie przyłączyła się do akcji organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Jest to ogólnopolska akcja społeczno-edukacyjna.

            19 kwietnia przypadła 80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie.

            Tego dnia w naszej szkole uczniowie klas I-VIII przystąpili do akcji poprzez zrealizowanie lekcji według scenariuszy, obejrzenie filmu lub słuchowiska oraz wykonaniu żonkili -symbolu Powstania Żydowskiego.

            Żonkile to symbol zbiorowej pamięci o wydarzeniach z 19 kwietnia 1943 roku. Niegdyś przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej – Marek Edelman dostawał te kwiaty od nieznajomej osoby. Wielu mieszkańców Warszawy zanosiło żonkile w miejsce, gdzie było getto – miejsce przymusowego osiedlania się ludności żydowskiej. Dziś kwiaty te rozdawane są na ulicach stolicy, by upamiętnić te tragiczne momenty z naszej historii.

            Szkoła Podstawowa w Parszowie  kolejny raz przystąpiła do akcji „Łączy nas pamięć”, a koordynatorami działań na terenie szkoły były panie: Małgorzata Banaś, Agata Fokt – Danielska i Marzena Łabuda.

          • „MISTRZ SYMBOLIKI CHEMICZNEJ”

          • W kwietniu 2023 roku w naszej szkole odbył się konkurs „Mistrz symboliki chemicznej”.
            Celem konkursu była popularyzacja wiedzy chemicznej oraz łączenie nauki z zabawą.
            W konkursie uczestniczyli uczniowie z klasy siódmej. Uczniowie wykazali się bardzo dobrą
            znajomością nazw i symboli 118 pierwiastków znajdujących się w układzie okresowym, które
            musieli podać w określonym czasie.

            MISTRZEM SYMBOLIKI CHEMICZNEJ

            została
            Nadia El - Dursi

            Wszystkim uczestnikom, a naprawdę wykazaliście wysoki poziom, serdecznie gratuluję!
            Emilia Staniszewska

          • Muzyka łączy pokolenia…

          • „Muzyka łączy pokolenia” - pod takim hasłem zostało zorganizowane w naszej szkole spotkanie edukacyjne z p. Anżeliką Gordyszyńską-Domagałą. Pani Anżelika pochodzi ze Lwowa i na co dzień pracuje w Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara w Słupsku jako I skrzypaczka. Podczas spotkania p. Anżelika opowiadała o swoim instrumencie oraz o swojej pracy. Najciekawszym momentem spotkania było spontaniczne zagranie z naszymi uczniami, którzy przygotowali krótki występ instrumentalno-wokalny. Swoje talenty zaprezentowali: Jan Michta - perkusja, Krzysztof Pikor - gitara, wokal - Klaudia Życińska i Mikołaj Szumielewicz. Dziękujemy wykonawcom oraz p. Anżelice i do miłego zobaczenia.

            Nad przebiegiem spotkania czuwały p. Marzena Łabuda, Katarzyna Michta, Małgorzata Banaś.

            Do fotorelacji wykorzystano sprzęt zakupiony w ramach akcji #LaboratoriaPrzyszłości

        • Konkurs Łamigłowy
          • Konkurs Łamigłowy

          • 28.03.2023r. w naszej szkole został przeprowadzony I etap Ogólnopolskiego Konkursu Łamigłowy. Konkurs ten ma na celu promowanie twórczego i logicznego myślenia wśród uczniów.

            Do konkursu przystąpiło wielu chętnych, ale do etapu finałowego zakwalifikowali się następujący uczniowie:

            Kategoria Kadeci (kl. III – IV): Amelia Kopeć, Iga Stefańska

            Kategoria Juniorzy (kl. V – VI): Julia Chylak, Bartłomiej Puchalski

            Kategoria Żacy (kl. VII – VIII): Nadia El – Dursi, Jakub Jaźwiec

            Finał  XXIX Konursu Łamigłowy odbędzie się 20.05.2023 roku w Starachowicach.

            Nad całością eliminacji czuwały panie: Agata Fokt – Danielska oraz Paulina Grzelka.

          • Życzenia wielkanocne

          • Szanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie, Przyjaciele Szkoły!

             

            Z okazji Świąt Wielkanocnych składamy moc serdecznych życzeń, pogody w sercu oraz rodzinnych spotkań w gronie rodziny i przyjaciół.

            Życzymy, aby ten świąteczny czas przyniósł radość oraz wzajemną życzliwość.

            Niech Zmartwychwstanie napełni Nas wszystkich pokojem i wiarą.

             

            Dyrektor oraz pracownicy Szkoły Podstawowej w Parszowie

             

          • Wielkanoc 2023

          • Dnia 4 kwietnia 2023r. odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji Świąt Wielkanocnych. W sali gimnastycznej zgromadziła się społęczność szkolna, wychowawcy, nauczyciele, goście: radny Parszowa p. Grzegorz Retkowski, ks. Jacek Kowalik, z-ca skarbnika UMiG Wąchock p. Anna Gembska oraz rodzice i babcie, których serdecznie powitała dyrektor szkoły p. Barbara Gajewska.

            Święta Wielkanocne to święta szczególne, skłaniają nas do refleksji, powagi, zadumy, ale niosą też radość. Obchodzimy je na pamiątkę męki, śmierci, a przede wszystkim zmartwychwstania Chrystusa. Zwyczaje związane z obchodami Wielkiej Nocy począwszy od Niedzieli Palmowej przybliżyły zgromadzonym uczennice z klasy piątej, natomiast ludowe tradycje i obrzędy zaprezentowane zostały przez dzieci z kl. I- III należące do  zespołu „Przepióreczki” . Dzieci z tańcem i śpiewem pokazały obrzęd powitania wiosny- „ Gaik”, święcenie pokarmów- „ Święconka”, szukanie prezentów- „ Zajączek”, obchodzenie domów z kurkiem- „ Kogucik” oraz zwyczaj oblewania wodą- „ Śmigus – dyngus”, które wprawiły wszystkich w wesoły nastrój. Całości akademii dopełniła gra dziewczynek z klasy drugiej na dzwonkach, barwne stroje ludowe uczniów, dekoracje, kostiumy i rekwizyty.

            Na zakończenie p. dyrektor Barbara Gajewska podziękowała zaangażowanym uczniom i nauczycielom za przygotowanie spotkania wielkanocnego i złożyła wszystkim świąteczne życzenia, do których dołączyli się także zaproszeni goście.

          • Dzień Bez Plecaka

          • Tradycją w naszej szkole są tzw. Dni nietypowe. Jednym z nich jest "Dzień bez plecaka", który zwykle obchodzimy w okolicy 1 kwietnia, czyli Pryma Aprilis. W związku z ogłoszeniem Samorządu Uczniowskiego - 31 marca dzieci przyniosły książki i przybory szkolne w różnych "pojemnikach"- koszach, pudełkach, torebkach, pufach, garnkach, chlebakach, skrzynkach narzędziowych, walizkach, felgach do opon. Kreatywnym pomysłom nie było końca. Dziękujemy wszystkim uczniom za udział w dniu nietypowym, dużej dawce humoru i oryginalności w wyszukiwaniu "nowych plecaków".

          • Podziękowanie

          • Składamy serdeczne podziękowanie rodzicom, uczniom i pracownikom szkoły za przygotowanie
            kiermaszu wielkanocnego.

            Dzięki hojności darczyńców oraz sponsorowi indywidualnemu zebraliśmy kwotę 3535,00zł. Pieniądze
            zostały przelane na konto Rady Rodziców z przeznaczeniem na dofinansowanie wyjazdu uczniów na
            Zieloną Szkołę do Łeby.

            Serdecznie Dziękujemy!