• Ślubowanie klasy I

          • W środę 25 października 2023 roku odbyło się uroczyste Ślubowanie uczniów klasy pierwszej, połączone z Pasowaniem na pełnoprawnego ucznia naszej szkoły.

            Na ceremonię przybyli zaproszeni goście: Dyrektor Szkoły Barbara Gajewska, Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Wąchock, Sebastian Staniszewski, radny z Parszowa, Grzegorz Retkowski, Przewodnicząca Rady Rodziców Marzena Zdzymira, grono pedagogiczne, rodzice i dziadkowie pierwszaków oraz cała społeczność szkolna.

            Uroczystość pasowania rozpoczęła się wystąpieniem dyrektor szkoły Barbary Gajewskiej, która powitała wszystkich zebranych i skierowała gorące słowa do pierwszoklasistów.

            Uczniowie klasy pierwszej przedstawili program artystyczny, w którym zaprezentowali swoje umiejętności taneczne, recytatorskie i wokalne. To był egzamin, który zdali na szóstkę. 

            Najważniejszym momentem uroczystości było złożenie przez dzieci uroczystego ślubowania na sztandar szkoły oraz pasowanie na uczniów, którego dokonała dyrektor szkoły. W ten sposób pierwszoklasiści zostali oficjalnie włączeni do grona uczniów Szkoły Podstawowej im. Wojska Polskiego w Parszowie. 

            Na zakończenie wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki od zaproszonych gości. Następnie wszyscy udali się na słodki poczęstunek, który przygotowali rodzice.

            Naszym najmłodszym uczniom życzymy samych sukcesów, radości ze zdobywanej wiedzy i wieloletnich szkolnych przyjaźni!

            Dziękujemy wszystkim gościom za przybycie i upominki, a starszym koleżankom za zaangażowanie w przygotowanie uroczystości. Były to:  Nadia El-Dursi, Paulina Kowalczyk, Amelia Kopeć i Oliwia Stankowska. 

             

          • Ogłoszenie

          • Dni 30 - 31.10.2023r. (poniedziałek, wtorek) są dniami wolnymi dyrektorskimi dla uczniów klas I-VIII. Oddziały przedszkolne pracują bez zmian.

          • Konkurs "Mistrz Ortografii"

          • Dyktando jest kluczowym ćwiczeniem systematyzującym wiedzę na temat zasad ortograficznych. Warto poświęcić czas podczas zajęć z jezyka polskiego i wspólnie z uczniami rozwijać poprawną polszczyznę.

            Pomysłem polonistki Małgorzaty Banaś na uporządkowanie wiedzy w tym zakresie, ćwiczeniom dodatkowym oraz docenieniem uczniów, którzy reguły ortograficzne opanowali bardzo dobrze, są comiesięczne dytanda klasowe.

            W miesiącu wrześniu uczniowie klas VI i VII przystąpili do zmagań z ortografią i napisali pierwsze dyktando konkursowe. Najlepsi zostali uhonorowani dyplomami i bardzo dobrymi ocenami z języka polskiego, pozostali uczniowie nie otrzymali ocen lecz wskazówki do dalszej pracy.

            Najlepsi uczniowie:

            Klasa VI

            1 miejsce Cezary Szczygieł

            2 miejsce Oliwia Rybicka

            3 miejsce Julia Chylak

            Klasa VII

            1 miejsce Kacper Obarski

            2 miejsce Kamil Strzelec

            3 miejsce Alicja Gaj

            Serdeczne gratulacje!

             

          • Spektakl "Zemsta" według komedii Aleksandra Fredry

          • Przedstawienie „Zemsty” Aleksandra Fredry w wykonaniu aktorów Teatrzyku „Czerwona Róża”

            20 października 2023 wystawiliśmy sztukę „Zemsta” Aleksandra Fredry, aby upamiętnić   230 rocznicę urodzin patrona roku 2023 – najwybitniejszego polskiego komediopisarza, poety i pamiętnikarza oraz żołnierza kampanii napoleońskich. 

            „Zemsta” to komedia Aleksandra Fredry, zainspirowana dokumentem, który znalazł na zamku w Odrzykoniu, wniesionym przez jego żonę w posagu. Poprzedni właściciele budynku posłużyli jako pierwowzory głównych bohaterów utworu: Cześnika i Rejenta. Jest to komedia opowiadająca dzieje dwóch zwaśnionych rodów.  Kłótnia o zamek przeplata się w komedii z wątkiem miłości Klary i Wacława. „Zemsta” to komedia w IV aktach (epoka romantyzmu). Czas akcji przypada na XIX wiek.

            Wydarzenia rozgrywają się głównie w zamku, którego współwłaścicielami są bohaterowie: Cześnik Raptusiewicz oraz Rejent Milczek, ale także na terenie wsi. Między sąsiadami dochodzi do sporu o mur graniczny, który jest jednym z głównych wątków lektury, obok miłości Wacława i Klary (i ich ślubu). Komedia Aleksandra Fredry przedstawia karykaturalny obraz polskiej szlachty oraz życia w XIX Polsce. Dzięki „Zemście” poznajemy najważniejsze cechy tej warstwy społecznej. Jest to też komedia charakterów, ponieważ kontrastuje sprzeczne ze sobą charaktery głównych bohaterów: Rejenta i Cześnika.

            W przedstawieniu udział wzięli: Klara – Natalia Cholewińska, Wacław – Bartłomiej Puchalski, Rejent - Kacper Obarski, Śmigalski –Igor Bzinkowski, Narrator – Filip Włodarczyk, Papkin – Nadia El- Dursi, Cześnik – Karina El-Dursi,  Podstolina – Julia Jałowska, Dyndalski – Kamil Strzelec, Mularze- Ksawery Spadło i  Jan Michta.

            W najbliższym czasie planujemy za wskazówkami Pani Dyrektor Barbary Gajewskiej wystawić sztukę „Zemsta” dla rodziców i publiczności Parszowskiej. Występ „Zemsty” dla naszej społeczności szkolnej bardzo się widzom podobał, a gra aktorka została  należycie doceniona.

            Opiekunowie kółka teatralnego:

            Małgorzata Banaś, Marzena Łabuda i Edyta Mizura

          • Popołudniowe zajęcia sensoryczne - malowanie stopami

          • Poniedziałkowe popołudnie rozpoczęliśmy z przedszkolakami zajęciami sensorycznymi. Malowanie stopami eliminuje nadwrażliwość dotykową, rozwija aktywność ruchową, pobudza wyobraźnię, a przy tym jest to fantastyczna zabawa. Dzieci z chęcią uczestniczyły w zajęciach, a uśmiech nie schodził im z twarzy.

          • 340. rocznica "Bitwy pod Wiedniem"

          • 12 września 2023r. mija 340 lat od momentu stoczenia Bitwy pod Wiedniem (inaczej zwanej Odsieczą Wiedeńską), która rozegrała się między wojskami polsko-cesarskimi pod dowództwem króla  Jana III Sobieskiego, a armią Imperium Osmańskiego pod wodzą wezyra Kara Mustafy.

            Bitwa była przełomowym wydarzeniem w wojnie – zakończyła się klęską Osmanów, którzy od tej pory przeszli do defensywy i przestali stanowić zagrożenie dla chrześcijańskiej części Europy.

            O znakomitym zwycięstwie króla Jana III Sobieskiego, husarii, która walczyła u jego boku oraz wielu innych ciekawostkach uczniowie klas IV-VIII dowiedzieli się podczas wrześniowych lekcji historii.

            Dzieci pozyskały cenne informacje, otrzymały garficzne notatki, obejrzały prezentację multimedialną oraz reprodukcje obrazów. Dodatkowym elementem zajęć było przedstawienie fragmentów filmu "Biwa pod Wiedniem".

            Wszystkie działania sprawiły, że lekcje były bardzo atrakcyjne, a uczniowie zdobyli kolejną dawkę wiadomości. Pamięć o tak ważnych wydarzeniach, jak Odsiecz Wiedeńska, jest bardzo ważna dla młodego pokolenia, ukazuje ona triumf króla - stratega i jego walecznej husarskiej armii, która stanowiła ogromną siłę w XVII wieku.

          • Ogłoszenie

          • Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej po raz kolejny zwraca się do Państwa z prośbą o wpłaty na rzecz Rady Rodziców naszej szkoły.

            Kwoty sugerowane to 60 zł na pierwsze dziecko, 40zł na drugie i 10zl na każde kolejne. Wpłaty są oczywiście dobrowolne i każda złotówka się liczy. Pieniądze te pośrednio lub bezpośrednio wracają do naszych dzieci, bo one są dla nas najważniejsze!

            Podstawowym celem Rady Rodziców jest wspieranie działalności statutowej naszej szkoły. Jest ono oparte przede wszystkim na środkach, które uda nam się wspólnie zgromadzić.

            Aby zachęcić Państwa do wpłat zapraszamy do wzięcia udziału w akcji Rady Rodziców. Każda klasa, która do 15.12.2023r uzyska 100% wpłat na szkolną Radę Rodziców otrzyma zwrot 10% składek do budżetu klasowego.

             

             

            Wzór wpłaty:

            Odbiorca: Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej w Parszowie

            Nr konta: 90 8523 0004 0000 0299 2000 0002

            Bank: Bank Spółdzielczy w Wąchocku

            Tytuł przelewu: komitet rodzicielski, imię i nazwisko dziecka, klasa

             

             

          • Projekt historyczny "Renesans"

          • Uczniowie klasy VI wraz z p. Małgorzatą Banaś podjęli się realizacji projektu historycznego "Renesans". Zadaniem uczniów było zapoznanie się z tematyką, wyszukanie najcenniejszych informacji, wskazanie czołowych przedstawicieli epoki, wynalazków, powiązania międzyprzedmiotowego z literaturą polską i światową. Dzieci wykonały piękne plakaty i lapbooki, które zaprezenowały podczas lekcji historii. Wzajemna wymiana najważniejszych informacji z pewnością przyczyniła się do lepszego zrozumienia tematu. Prace uczniów można było obejrzeć na korytarzu szkolnym.

            Jest to pierwsze zadanie projektowe, za chwilę będziemy mogli podziwiać prace klasy V, która przygotowuje materiały i makiety związane z tematyką starożytnej Grecji oraz klasy VIII, która opracowuje treści związane z II wojną światową.

          • Ścieżka sensoryczna w grupie „0”

          • W ramach projektu „Jestem małym przyjacielem przyrody”  zrobiliśmy ścieżkę sensoryczną, do wykonania której wykorzystaliśmy wszystkie zgromadzone w sali dary jesieni – kasztany, liście, żołędzie, szyszki. Taka ścieżka sensoryczna ma bardzo duże znaczenie dla dziecięcych stópek – usprawnia motorykę dużą, rozwija wrażenia dotykowe, poprawia równowagę i koordynację ruchową i przede wszystkim stymuluje receptory. Ścieżka sensoryczna pozwala rozwijać wyobraźnię dotykową, która jest niezbędna do prawidłowego poznawania świata przez dziecko. Spacer po wyznaczonej trasie i zabawy z chustą animacyjną sprawiły dzieciom mnóstwo radości.

          • Święto chleba w grupie „0”

          • Dnia 16 października obchodzony jest Światowy Dzień Chleba.

            W związku z tym dzieci z grupy „0” tego dnia mogły się poczuć jak prawdziwi piekarze, ponieważ lepiły z masy solnej „bułeczki, rogaliki, chlebki”, które malowały farbami. Przedszkolaki dowiedziały się jak powstaje mąka, jak robi się chleb i na czym polega praca piekarza. Dowiedziały sie również jakie są rodzaje chleba oraz jakie są składniki potrzebne do jego wypieku. Odbyła się również degustacja różnych rodzajów pieczywa.

          • Przedstawienie „Jaś i Małgosia” – kl. I - III

          • W dniu 9 października 2023r. uczniowie klas młodszych wybrali się na wycieczkę do Miejskiego Centrum Kultury w Skarżysku – Kamiennej, której celem było obejrzenie baśni według braci Grimm pt. „Jaś i Małgosia”.

            Dzieci miały okazję podziwiać grę aktorów z Katolickiego Teatru Edukacji, ciekawe kostiumy, scenografię, identyfikować się z bohaterami. Obejrzenie spektaklu stało się wstępem do zajęć z edukacji polonistycznej: wypowiedzi na temat odpowiedzialności za drugą osobę, odwadze, walce z przeciwnościami, pisania notatki kronikarskiej z wyjazdu.

            Ciekawa intryga pokazana w baśni oraz przygody dwojga rodzeństwa pozostawionego w lesie przez złą macochę wywarły na uczniach duże wrażenie.

          • Hazard? Nie daj się wciągnąć - spotkanie z pracownikami Urzędu Skarbowego


          • 17.10.2023r. naszą szkołę odwiedzili przedstawiciele Urzędu Skarbowego ze Starachowic – zastępca Naczelnika – Pan Karol Łopuszyński oraz rzecznik – Pani Jagoda Wójcicka. Uczniowie klasy VII i VIII wzięli udział w spotkaniu w ramach ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Hazard? Nie daj się wciągnąć”.

            Na wstępie pracownicy Urzędu Skarbowego przedstawili prezentację pt. „Hazard w pigułce”. Zapoznali uczniów m.in. z definicją hazardu, ich rodzajami, zwrócili uwagę na problemy, które wynikają z nadmiernego korzystania z gier. Przedstawili też konsekwencje prawne wynikające z urządzania i uczestnictwa w nielegalnych grach.

            Prowadzący spotkanie podkreśli , że:

            • nielegalny hazard jest w Polsce zakazany,
            • hazard jest niebezpieczny i potrafi zniszczyć życie rodzinne, sytuację finansową i zdrowie,
            • osoby uzależnione podkreślają korzyści z hazardu i koncentrują się na możliwościach wygranych oraz pieniądzach.

            Pracownicy Urzędu Skarbowego zwrócili szczególną uwagę na hazard internetowy, ponieważ dostępność do niego jest znacznie łatwiejsza niż do tradycyjnych gier.

          • Wędrówka na Święty Krzyż

          • 13.06.2023r. członkowie klubu SKKT wzięli udział w wędrówce na Święty Krzyż. Celem wyprawy było przede wszystkim zwiedzanie klasztoru Benedyktynów z Sanktuarium Świętego Krzyża.

            Uczestnicy:

            Klasa II – Alicja Błąd

            Klasa III – Oliwia Błąd, Maria Grdeń

            Klasa IV – Nadia Drużdż, Iga Stefańska, Helena Rymarczyk, Kamil Szczepanik, Bartosz Kamiński, Stanisław Włodarczyk, Eryk Kocia, Cyprian Młynarczyk,

            Klasa V – Julia Chylak, Karina El-Dursi, Oliwia Rybicka, Gabriela Kowalska, Maja Jorż, Zuzanna Gembska

            Klasa VI – Bartłomiej Puchalski, Ksawery Spadło, Filip Włodarczyk

            Klasa VII – Nadia El-Dursi

            Klasa VIII – Jakub Jaźwiec, Dominik Szlęzak

            Opiekunowie: Agata Fokt – Danielska, Edyta Spilska i Małgorzata Szczygieł

            Uczniowie odbyli pieszy rajd z Nowej Słupi na Święty Krzyż. Po drodze zapoznali się z legendą związaną z powstaniem klasztoru, modlili się przy stacjach Drogi Krzyżowej. Następnie zwiedzili zespół klasztorny Świętego Krzyża z kaplicą Krzyża Świętego, Muzeum Misyjnym, kościołem Św. Trójcy i krypty, w której spoczywa Jeremi Wiśniowiecki.
            Z kolei udali się do Muzeum Przyrodniczego Świętokrzyskiego Parku Narodowego, gdzie zobaczyli wystawę przyrodniczą, która wykorzystuje nowoczesne technologie do prezentacji zjawisk i procesów występujących na terenie Parku. Dowiedzieli się, jak zmieniał się krajobraz Gór Świętokrzyskich, usłyszeli o starożytnym hutnictwie żelaza, florze i faunie parku, geologii oraz świętokrzyskich gołoborzach. Na zakończenie wycieczki uczniowie podziwiali krajobraz Gór Świętokrzyskich z tarasu widokowego.

            Opiekunowie SKKT składają podziękowania uczniom, którzy podjęli trud pieszej wędrówki i zachęcają innych uczniów do udziału w rajdach po ziemi świętokrzyskiej.

          • Święto Edukacji w naszej szkole

          • 14 października to Dzień Edukacji Narodowej potocznie zwany Dniem Nauczyciela. W tym roku przypadł w sobotę czyli dzień wolny od zajęć lekcyjnych. Nasza społeczność szkolna uczciła go w piątek – 13 października.

                            Świętować zaczęliśmy już od rana. O godzinie 9.00 klasa druga, przygotowana przez panią Katarzynę Michtę wystawiła „Rzepkę” Juliana Tuwima. Śmiechu było co niemiara. W rolę dziadka sadzącego oporną rzepkę wcielił się nasz konserwator – Paweł Spadło. Zadanie wykonał celująco. Babcię zagrała pani Małgorzata Banaś – nauczycielka j.polskiego. Pozostali aktorzy to uczniowie klasy drugiej, którzy rewelacyjnie zagrali kolejne postaci: wnuczka, kotka, gąski, kurki, pieska czy kawki. Całość przedstawienia uzupełniała nowoczesna oprawa muzyczna. Odpowiednio dobrane piosenki sprawiły, że publiczność śpiewała wraz z aktorami. Po przedstawieniu uczennice klas młodszych „wyśpiewały” życzenia dla wszystkich pracowników oświaty.

                            Kolejnym punktem piątkowych uroczystości było Narodowe Czytanie, coroczna akcja wspólnego czytania lektury, do której przyłączają się instytucje, osoby znane, osoby prywatne zarówno w kraju jak i za granicą. Jedna z najpiękniejszych powieści doby pozytywizmu „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej była z wielką gracją czytana przez:

            - Dyrektor Szkoły – Barbarę Gajewską,

            - panią Agatę Fokt – Danielską – nauczycielkę matematyki,

            -uczennice klasy ósmej: Nadię El-Dursi, Julię Jałowską oraz Natalię Cholewińską,

            -uczniów klasy siódmej: Kamila Strzelca i Kacpra Obarskiego.

            Wszyscy wypadli doskonale. Do swojego występu przygotowali się odpowiednim strojem.

                            Po prezentacji „Nad Niemnem” chętni uczniowie mogli odczytać fragmenty swojej ulubione lektury. Tu okazała się bardzo aktywna klasa czwarta.

                            W tym niezwykłym dniu społeczność naszej szkoły zorganizowała również Happening Czytelniczy. W akcji wzięli udział wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami. Odpowiednio wcześniej przygotowali plakaty, banery, hasła promujące czytelnictwo, poznawanie książek. Odpowiedni przebrani, za bohaterów swoich ulubionych pozycji czytelniczych, prowadzeni przez Panią Dyrektor, wyruszyli na ulice Parszowa. Maszerując nawoływali lokalną społeczność do czytania książek. Nasi wychowankowie wiedzą, że jest to niezrównana i bardzo pożyteczna forma spędzania wolnego czasu. Ma pożyteczny wpływ na rozwój emocjonalny, społeczny, podnosi umiejętności z zakresu języka polskiego.

                            Pani Dyrektor wręczyła dyplomy i nagrody  nauczycielom, pracownikom szkoły, którzy  w minionym roku szkolnym wyróżnili się swoimi działaniami. Uhonorowani zostali:

            - pani Urszula Magdziarz – nauczyciel geografii, przyrody, informatyki,

            - pani Małgorzata Banaś – nauczyciel j.polskiego,historii,

            - pani Ewa Połeć – nauczyciel bibliotekarz,

            - pani Katarzyna Bzinkowska – wychowawca „O”,

            - pani Elżbieta Spadło – pracownik obsługi szkoły,

            - pani Agnieszka Kołodziej – pracownik obsługi szkoły.

            Gratulujemy!

             

                            13 października nie zabrakło również życzeń dla Nauczycieli oraz Pracowników Szkoły od dzieci, rodziców czy radnych. Rada Rodziców ufundowała pyszny tort, a przedstawiciel radnych wręczył wszystkim  świętującym upominek kwiatowy.

          • Jesteśmy szkołą bez „1” - nowe zasady oceniania w Naszej szkole!

          • W Naszej szkole zrezygnowano ze wstawiania „jedynek” jako ocen cząstkowych. Zapis ten został już oficjalnie wprowadzony do Statutu Szkoły. Za decyzją wprowadzenia takiej zmiany
            w wewnątrzszkolnym systemie oceniania opowiedzieli się zarówno uczniowie szkoły i ich rodzice, jak i nauczyciele.

            Rozwiązanie to ma na celu pozytywną motywację uczniów do nauki, niwelowanie negatywnych emocji i stresu oraz zapewnienie im komfortu i bezpieczeństwa. Pozwoli to skoncentrować się dzieciom na tym, by rzeczywiście nauczyć się danego materiału, zamiast stresować się oceną niedostateczną w dzienniku.

            Szkoła bez ocen niedostatecznych nie oznacza jednak tego, że osoby, które nie nauczą się danej partii materiału, nie będą musiały jej później zaliczyć. „Jedynki” zastępuje symbol U, który oznacza tyle, co „jeszcze się uczę” lub „nie zdążyłem się jeszcze nauczyć”, a zatem daje uczniom szanse na bezstresowe nadrobienie zaległości i uzyskanie pozytywnej oceny. Osoby, które otrzymają U, będą musiały zaliczyć materiał, którego w danym momencie nie przyswoiły. Dogodny termin i formę zaliczenia uczeń będzie indywidualnie ustalał z nauczycielem. Musimy pamiętać jednak o tym, żeby daną partię materiału zaliczyć jak najwcześniej, tak by uniknąć tworzenia się dużych zaległości. Dzięki takiemu systemowi zredukujemy stres, który pojawia się razem z oceną niedostateczną. Uczniowie nauczą się planowania własnej pracy, systematyczności i samodzielności.

            Niewystawianie ocen niedostatecznych nie oznacza, że uczniowi nie będzie groziła już „jedynka” na semestr lub koniec roku. Brak „jedynek” dotyczy jedynie ocen cząstkowych, a zatem tych wstawianych na bieżąco – oceny niedostateczne będą mogły zostać wystawione jednak jako ocena śródroczna lub końcoworoczna w przypadku osób, którym nie uda się zliczyć takiej części materiału, jaka odpowiadałaby okresowej ocenie dopuszczającej.

            Skala ocen w Polsce – przepisy prawne

            Według Ustawy o systemie oświaty z dnia 7 września 1991 roku sześciostopniowa skala ocen obowiązuje od IV klasy szkoły podstawowej, ale tylko w przypadku rocznych i końcowych ocen klasyfikacyjnych. Wystawianie innych ocen, czyli np. śródrocznych lub cząstkowych, odbywa się w ramach oceniania wewnątrzszkolnego, a zatem zależy od ustaleń konkretnych szkół – ważne jest jedynie, by oceny, niezależnie od tego, jaką mają formę, były dla ucznia i jego rodziców informacją o jego postępach w nauce lub ich braku. To właśnie dlatego istnienie szkół bez „jedynek” jest możliwe, choć nawet i w nich na świadectwie ucznia może pojawić się ocena niedostateczna.

          • Wycieczka w Bieszczady

          • 2 października 2023r. grupa 37 uczniów z klas III – VIII wraz z opiekunami: p.Barbarą Gajewską, p.Edytą Spilską, p.Małgorzatą Szczygieł, p.Marzeną Łabuda i p.Martą Bogusławską - Cieślik wyjechała na czterodniową wycieczkę w Bieszczady.

            Po spokojnej podróży, zakwaterowaniu w pensjonacie „Gawra” w miejscowości  Łączki i zjedzeniu przepysznego obiadu, wyruszyliśmy do Leska.

            Pierwszym punktem naszego zwiedzania był taras widokowy na wzgórzu Baszta o wysokości 421m n.p.m. Można było z niego podziwiać malownicze okoliczne miejscowości: Weremień, Huzele i Łączki oraz inne charakterystyczne punkty, takie jak wyciąg narciarski Lesko.ski, Pasmo Gruszki oraz szczyty gór: Łopiennik, Korbanię, Smerek, Hnatowe Berdo, Osadzki Wierch, Roh czy Połonina Caryńska.

            Po zejściu ze wzgórza, udaliśmy się na spacer po Lesku. Przeszliśmy przez Stary Rynek, zobaczyliśmy dawną Synagogę Żydowską i wstąpiliśmy do Kościoła Nawiedzenia NMP.

            Po powrocie do ośrodka zjedliśmy kolację serwowaną w formie bufetu szwedzkiego.

            Drugi dzień (03.10) był bardzo bogaty w wydarzenia. O godz. 9.00 spotkaliśmy się z naszym przewodnikiem – p.Krzysztofem, który towarzyszył nam  do godz. 18.30.

            Na początku udaliśmy się do Majdanu, skąd Bieszczadzką Kolejką Leśną wyruszyliśmy do Balnicy. Trasa wiodła przez dawne, wysiedlone w latach 40. XX wieku wsie - Żubracze oraz Solinka oraz dzikie bieszczadzkie doliny, w których mogliśmy dojrzeć stare drogi, znaki, drzewa owocowe i oczami wyobraźni zobaczyć dawne zabudowania.

            Przejażdżka trwała ok. 45 min w jedną stronę. W Balnicy p.przewodnik zabrał nas na przebiegającą nieopodal granicę polsko – słowacką.

            Po około pół godzinnym postoju udaliśmy się w drogę powrotną do Majdanu.

            Następnie przejechaliśmy do miejscowości Brzegi. Stamtąd zielonym szlakiem wyruszyliśmy do Bacówki pod Małą Rawką, która usytuowana jest na wysokości 925m n.p.m. Szlak był łatwy i przyjemny, ale widokowy. Naszym oczom ukazała się w pełnej krasie Połonina Wetlińska i Caryńska, a także  panorama Bukowego Berda, Krzemienia i Szerokiego Wierchu wraz z Tarnicą.

            Kolejnym punktem tego dnia był Polańczyk i rejs statkiem po Jeziorze Solińskim.

            Po długim i pełnym wrażeń dniu wróciliśmy do pensjonatu na obiadokolację.

            Trzeciego dnia spotkaliśmy się z naszym przewodnikiem o godz. 9.00, po czym wyruszyliśmy do Soliny. Czekała tam na nas niesamowita atrakcja – przejazd Koleją Linową Gondolową.

            Podróż rozpoczęła się na zboczach góry Płasza na wysokości 456,60m. Po pokonaniu 1540 metrów dotarliśmy na zbocza góry Jawor (561,80m). W trakcie wjazdu i zjazdu gondolą podziwialiśmy przepiękne widoki tj. Jezioro Solińskie i Jezioro Myczkowieckie, zapora wodna w Solinie, okoliczne miejscowości: Solina, Bóbrka, Myczkowce, Myczków, Polańczyk i Werlas.

            Była to niezapomniana i pełna emocji przejażdżka.

            Następnie przeszliśmy na zaporę wodną, która jest najwyższą zaporą w Polsce. Po krótkim spacerze, udaliśmy się na deptak z pamiątkami.

            Kolejnym punktem naszego zwiedzania były Myczkowce. Tam przespacerowaliśmy się po drugiej bieszczadzkiej zaporze. Po czym szlakiem zielonym wyruszyliśmy w stronę cudownego źródełka. Po dotarciu na miejsce            i krótkim odpoczynku podjęliśmy dalszą wędrówkę. Po niedługim czasie dotarliśmy do miejscowości Zwierzyń, gdzie czekał już na nas pan kierowca.

            W drodze powrotnej do ośrodka nasz przewodnik zabrał nas jeszcze na krótką, pieszą wycieczkę, aby zobaczyć Kamień Leski w miejscowości Glinne. Związana jest z nim legenda, która opowiada o tym, iż okoliczni mieszkańcy wykazywali się dużą pobożnością i mieli swój kościół. Diabeł chciał go zniszczyć, dlatego niósł kamień przez Bieszczady. W tym czasie kur zapiał i diabeł opuścił głaz do pobliskiego lasu, a ten stoi tam do dzisiaj.

            Po obiedzie i krótkim odpoczynku wyjechaliśmy w stronę Załuża. Naszym punktem docelowym były ruiny Zamku Sobień we wsi Manasterzec. Ruiny położone są na wzgórzu o wysokości 451 m n.p.m. i prowadzą do nich wysokie, drewniane schody. W południowej części ruin zamku wybudowano drewniany taras widokowy,                z którego podziwialiśmy piękne widoki na Góry Słonne, dolinę Sanu i Lesko.

            W czwartek - po spokojnej nocy i obfitym śniadaniu – wyruszyliśmy do domu.

            Wyjazd dostarczył nam wielu niezapomnianych wrażeń i na długo pozostanie w naszej pamięci. Do domu wróciliśmy zadowoleni, pełni miłych wspomnień.  

          • #SprzątamyDla Polski

          • 4 października 2023 roku nasza szkoła przystąpiła do Ogólnopolskiej Akcji Ekologicznej - #SprzątamyDlaPolski, która została objęta patronatem Premiera Mateusza Morawiekiego.

            Tysiące szkół wzięło udział w tym przesięwzięciu, pokazujac tym samym troskę o najbliższe środowisko i wzorową postawę ekologa. Nasza placówka również dołaczyła do działań i posprzątała tereny zielone w najbliższym otoczeniu. Do akcjią włączyły się klasy II- VIII pod kierownictwem p. Małgorzaty Banaś.

            Wspólnie zgromadziliśmy pokaźną ilość odpadów i zyskaliśmy piękne, czyste otoczenie.

            Dziękujemy za wspólne działania. Za przyłączenie sie do akcji #SprzątamyDlaPolski szkoła otrzyma podziękowanie i ceryfikat uczestnictwa.