• Wielki Finał Ogólnopolskiego Konkursu "Łamigłowa 2023"

          • W sobotę 20.05.2023 przedstawiciele naszej szkoły wzięli udział w Wielkim Finale Ogólnopolskiego Konkursu Łamigłowa 2023 – edycja XXIX, który odbył się w Społecznej Szkole Podstawowej STO w Starachowicach:

            Klasa III – Amelia Kopeć

            Klasa IV – Iga Stefańska

            Klasa V – Julia Chylak

            Klasa VI – Bartłomiej Puchalski

            Klasa VII – Nadia El – Dursi

            Klasa VIII – Jakub Jaźwiec

            W tegorocznej edycji Konkursu Łamigłowy wzięły udział szkoły podstawowe ze Starachowic: SP Nr 1, SP Nr 2, SP Nr 11, SP Nr 10 i SP Nr 13 oraz goście z Publicznych Szkół Podstawowych w Jadownikach, Szerzawach i Godowie, Szkoła Podstawowa z Parszowa, z Marzysza oraz Społeczne Szkoły STO z Łodzi /Nr 1/, z Radomia oraz ze Społecznej Szkoły Podstawowej STO w Starachowicach.

            Konkurs odbył się w czterech kategoriach wiekowych. Promował on logiczne i twórcze myślenie młodych ludzi. Podczas 90 – minutowych zmagań uczniowie musieli zmierzyć się z zadaniami, które wykraczały poza standardowe szkolne wymagania, ale uczyły kreatywności, wspierały niestandardowe pomysły, pomagały rozwijać wyobraźnię i fantazjować w odkrywaniu nietypowych rozwiązań.

            Druga część imprezy to piknik, podczas którego uczniowie mogli wziąć udział w grach i zabawach zorganizowanych przez nauczycieli ze szkoły STO w Starachowicach. Odbył się również poczęstunek dla wszystkich uczestników konkursu.

            Opiekę nad naszymi reprezentantami sprawowały panie: Agata Fokt – Danielska i Paulina Grzelka.

          • Projekt Uniwersytetu Dzieci w Klasie „Ja w przyszłości. Jak planować swoją karierę?”

          • W roku szkolnym 2022/2023 uczniowie klasy VIII wraz z wychowawcą Panią Agatą Fokt – Danielską realizowali projekt Uniwersytetu Dzieci w Klasie  „Ja w przyszłości. Jak planować swoją karierę?”.

            Podczas zajęć uczniowie budowali poczucie wpływu na własny sukces życiowy i zawodowy. Odkrywali swoje predyspozycje i zainteresowania. Przeanalizowali, nad którymi kompetencjami warto pracować już teraz, aby w przyszłości stać się jak najlepszym kandydatem na wymarzone stanowisko pracy.

            Dzięki projektowi rozwinęli umiejętność radzenia sobie z porażkami czy nadmiernymi oczekiwaniami, a także wzmocnili kompetencję uczenia się - kluczową zdolność w dynamicznie zmieniającym się świecie.  

            Jako podziękowanie klasa VIII oraz wychowawca otrzymali certyfikat i dyplom uczestnictwa w projekcie.

          • Akcja Sprzątamy Dla Polski - certyfikaty

          • Miło nam poinformować, że otrzymaliśmy certyfikaty za przyłączenie się do ogólnopolskiej akcji #SprzątamyDlaPolski.

            21 kwietnia uczniowie i nauczyciele posprzątali tereny wokół naszej szkoły, wykazując się tym samym postawą ekologiczną. Zawsze przyjemnie żyje się i funkcjonuje, kiedy wokół jest porządek.

            Celem akcji #SprzątamyDlaPolski jest pielęgnowanie postaw patriotycznych wśród Polek i Polaków poprzez dbanie o środowisko Małych Ojczyzn. Ponadto jednym z kluczowych założeń jest popularyzowanie proekologicznych zachowań, w tym segregacji odpadów, ale również świadomości ekologicznej. Poprzez wydarzenie pragniemy zaapelować, aby każdy pamiętał o tym, jak ważną wartością jest środowisko naturalne naszej Ojczyzny.

            Koordynatorem działań na terenie szkoły była pani Małgorzata Banaś. 

          • Akcja #ZDROWOROSNA - W.Legutko

          • W maju dzieci z naszej szkoły przystąpiły do akcji ekologicznej #ZDROWO ROSNĄ organizowanej przez W.Legutko, która miała za zadanie przekonać najmłodszych, że uprawa roślin to nie tylko element zdrowego stylu życia, ale również świetna zabawa. W kreatywny sposób uczniowie oddziałów przedszkolnych i klas I-III wykazali postawy proekologiczne i zamiłowanie do zdrowej żywności.

            Koordynator akcji - p. M. Banaś zamówiła darmowe, interaktywne pakiety edukacyjne #ZDROWOROSNA i edukowała dzieci poprzez uprawę roślin w klasach i ogródkach szkolnych. Wspólnie wysiewali zdrowy i pełen witamin koperek. Wykonane prace uczniowie mogli obserwować w klasach, a następnie zabrać je do domu.

          • Dyplomy dla uczniów - konkurs ogólnopolski "Popisz się talentem"

          • Nasza szkoła od kilku lat bierze udział w konkursach literackich, które organizowane są przez Wydawnictwo Nowa Era. Konkurs nosi tytuł "Popisz się talentem" i każdo roku zaprasza wszystkich uczniów klas szkoły podstawowej do udziału w zmaganiach polonistycznych.

            W ubiegłym roku temat pracy polegał na napisaniu opowiadania detektywistycznego. Udział w konkursie wzięli uczniowie: Maja Jorż oraz Kacper Obarski.

            W tym roku szkolnym należało napisać opowiadanie fantastyczne, które opierało się na motywie magicznych okularów,  po założeniu których przenosiło nas w miejsce przyszłości. Stajemy sie na chwilę dorosłymi i żyjemy w upragnionym miejscu i czasie.

            Za każdym razem przygoda z literaturą dostarcza uczestnikom konkursu niezapomniane przeżycie. Nagrodą główną bowiem jest publikacja tekstu w książce wydanej przez Wydawnictwo Nowa Era.

            Mimo, że nasi uczniowie nie wygrali konkursu, otrzymali wyróżnienie w postaci pamiątkowych dyplomów. Serdecznie gratulujemy dzieciom i cieszymy się, że próbują swoich sił w ogólnopolskich zmaganiach.

            Nad konkursem czuwała p. Małgorzata Banaś.

          • Ogłoszenie

          • W dniach 23 - 25.05.2023r. odbędą się egzaminy ósmoklasisty. W tych dniach nie ma zajęć dydaktychno - wychowawczych dla uczniów klas I-VII. Oddziały przedszkolne pracują bez zmian.

        • Konstytucja 3 Maja
          • Konstytucja 3 Maja

          • 28 kwietnia w naszej szkole obchodziliśmy 232 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Z tej okazji został przygotowany apel pt. „Komu potrzebna jest historia?”.

            W akademii wzięli udział uczniowie klasy VII. Natalia Cholewińska, Julia Jałowska, Lena Krzepkowska, Jakub Lendzion i Damian Mendak wystąpili w roli narratorów opowiadając o wydarzeniach z czasów panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego: I rozbiorze Polski, obradach Sejmu Wielkiego, uchwaleniu Konstytucji 3 Maja, konfederacji targowickiej, wojnie w obronie Konstytucji, II rozbiorze, powstaniu kościuszkowskim i III rozbiorze Polski. Przypomnieli o słabości państwa polskiego w XVIII w., agresywnych poczynaniach naszych sąsiadów i próbach wyrwania się z uścisku obcych mocarstw. W role zaborców wcielili się uczniowie: Nadia El-Dursi - caryca Katarzyna II, Michał Majewski – król Prus Fryderyk II i Wiktor Borowiec jako cesarz Austrii Józef II. W roli rosyjskiego ambasadora wystąpił Paweł Herman.

            Całość przedstawienia uświetnił występ solistów. Dzięki ich wystąpieniu usłyszeliśmy takie utwory jak: „Miasto 44” – Klaudia Życińska z kl. VIII, „Witaj majowa jutrzenko” – Zuzanna Suwara z kl. II, „Kocham wolność” – Mikołaj Szumielewicz z kl. VIII, „Konstytucja 3 Maja” – klasa I, „Rota”.

            Na koniec przedstawienia widzowie otrzymali także odpowiedź na zadane na początku pytanie: Komu potrzebna jest historia? - Historia potrzebna jest nam wszystkim, ponieważ dzięki jej poznaniu uczymy się rozumieć i mądrze kształtować teraźniejszość.

            Na zakończenie przedszkolaki z Obowiązkowego Oddziału Przedszkolnego pięknie zatańczyły poloneza.

             

             

            Katarzyna Duda, Edyta Spilska

             

          • Ogłoszenie

          • Dnia 16.05.2023r. (wtorek) o godzinie 16.30 odbędzie się zebranie z rodzicami uczniów klas I - VIII.

            Serdecznie zapraszamy!

          • Projekt z fizyki - Budujemy własne obwody elektryczne

          • W naszej szkole podczas lekcji fizyki, dotyczących prądu elektrycznego, uczniowie klasy ósmej mieli okazję spróbować swoich sił z elektrycznością. Na początek dowiedzieli się, że obwód elektryczny to układ elementów tworzących drogę zamkniętą  dla przepływu prądu elektrycznego. Obwód elektryczny mogą tworzyć: źródło prądu, przewody elektryczne, włączniki oraz odbiorniki.  Poznali zasady przepływu prądu elektrycznego, nazwy i symbole podstawowych elementów obwodów elektrycznych oraz graficzne symbole elementów obwodów elektrycznych i sposoby ich łączenia. Wiedzą, jakie warunki muszą być spełnione, aby w obwodzie płynął prąd elektryczny. 

            Poznaną wiedzę i nabyte umiejętności chętni uczniowie mogli zastosować przy budowie własnych obwodów elektrycznych. Swoje prace zaprezentowali ósmoklasistom: Wojciech Pacek oraz Krzysztof Pikor.

          • Gminny Konkurs Matematyczny

          • 25 kwietnia 2023r. w Szkole Podstawowej w Wielkiej Wsi odbył się Gminny Konkurs Matematyczny dla uczniów klas VII I VIII. Celem konkursu było m.in.: rozwijanie zdolności i zainteresowań matematycznych uczniów, rozwijanie potencjału intelektualnego uczniów, popularyzacja matematyki wśród uczniów, budzenie nawyku współzawodnictwa.
            W konkursie uczestniczyli uczniowie SP w Wąchocku, SP w Wielkiej Wsi oraz SP w Parszowie (przedstawiciele naszej szkoły to: Julia Grdeń, Nadia El – Dursi i Wojciech Pacek). Zadaniem uczniów było rozwiązanie arkusza składającego się z 10 zadań testowych oraz 3 zadań otwartych, w których musieli wykazać się logicznym rozumowaniem oraz wiadomościami i umiejętnościami z zakresu wielu zagadnień matematycznych.

            Oto wyniki konkursu:

            I miejsce w konkursie zajęła uczennica klasy 8b SP w Wąchocku – Zuzanna Dwojewska

            II miejsce uczennica klasy 8 SP w Parszowie – Julia Grdeń

            III miejsce uczeń klasy 8b SP w Wąchocku – Kacper Opozda

            Zwycięzcy konkursu otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe (głośniki mobilne oraz akcesoria szkolne). Pozostali uczniowie – atrakcyjne zestawy piśmiennicze. Wszystkim uczestnikom konkursu nagrody wręczył Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Wąchock pan Sebastian Staniszewski wraz z panią Dyrektor SP w Wielkiej Wsi - Bożeną Wroną. Sponsorem nagród rzeczowych było Miasto i Gmina Wąchock. Dziękujemy.

            Na zakończenie konkursu organizatorzy przygotowali dla wszystkich słodki poczęstunek.

            Julii gratulujemy!! Wszystkim uczestnikom życzymy dalszych sukcesów w nauce.

          • Obwody elektryczne na lekcjach fizyki

          • Na lekcjach fizyki uczniowie klasy ósmej konstruowali proste obwody elektryczne. Wykorzystywali do tego walizkę, która zawierała podstawowe elementy obwodów elektrycznych oraz Eksperymentarium z plusem - Obwody prądu stałego – wirtualne laboratorium na stronie WWW.gwo.pl.

            Bezpieczna zabawa z prądem opierała się na zbudowaniu według instrukcji konkretnych schematów. Uczniowie mieli okazję poznać reguły łączenia poszczególnych elementów obwodu: baterii, wirnika, żarówek, wyłącznika. W praktyce mieli okazję zauważyć różnice pomiędzy połączeniem szeregowym i równoległym.