Uczestnicy:
Kl.”0” – 1.Dudek Joanna, 2. El – Dursi Karina, 3. Kowalska Gabriela, 4.Spadło Ksawery.
Kl. 1 - 1. El – Dursi Nadia, 2. Jałowska Julia.
Kl. 2 - 1.Kowalik Łucja, 2.Musiał Klaudia, 3.Pochwała Karina.
Kl. 3 - 1.Drążek Oliwia, 2.Gębska Dominika, 3.Kowalska Joanna, 4.Kubicz Radek, 5.Łoboda Martyna, 6.Piasecki Bartek, 7.Piwko Anna, 8.Ruzik Zuzanna, 9.Sieroń Aleksandra, 10.Sitek Aleksandra, 11.Szybska Oliwia, 12.Spadło Maciej.
Kl. 4 - 1. Drążek Dawid, 2. Pietruszka Barbara, 3. Wojciechowski Patryk, 4. Dudek Weronika.
Kl.6 - 1.Bobkiewicz Liwia, 2.Jażwiec Julia, 3.Lendzion Wiktoria.
Opiekunowie: Grażyna Frankiewicz i Izabela Drabikowska.
Jak co roku, tak też i tym razem podsumowanie działalności Kółka Turystycznego odbywa się poprzez wędrówkę na Św. Krzyż.
Silna grupa 28 turystów rozpoczęła wycieczkę od wizyty u przemiłej pani Agaty, gdzie w miłym otoczeniu można było zjeść pyszne lody.
Tak ochłodzeni przyszli wędrowcy mogli udać się w drogę, jaką było wejście Drogą Królewską na Łysą Górę.
Wcześniej jednak nastąpił zakup pamiątek i tu największym powodzeniem cieszyły się czarownice i pamiątki związane z Dniem Ojca.
Następnie przed pomnikiem Św. Emeryka przypomniano legendę związaną z pozostawieniem na Św. Krzyżu relikwii Krzyża Świętego, a przy okazji, skąd się wzięła nazwa tego miejsca.
Po wejściu na teren Puszczy Jodłowej obserwowano pierwotny las, rozpoznawano gatunki drzew i modlono się przy stacjach Drogi Krzyżowej. Grupa zatrzymała się przy starym Buku Jagiełły, zwanym tak od tego, że miał tu wypoczywać król pielgrzymując na Św. Krzyż.
Stąpając wyżej po skałach, aż trudno uświadomić sobie ich wiek – prawie 500 mln lat liczą tu najstarsze skały kambryjskie – piaskowce kwarcytowe, bowiem Góry Świętokrzyskie to jedne z najstarszych gór nie tylko w Polsce, ale i w Europie.
Przy Grocie Matki Bożej nastąpiła krótka modlitwa i wykonano jedno z wielu na trasie pamiątkowych zdjęć.
Na szczycie Łysej Góry zwiedzano zabudowania klasztorne, m. in. Kaplicę z relikwiami Krzyża Świętego. Dzieci zeszły też do Krypty, gdzie jest pochowany książę Jeremi Wiśniowiecki.
Zwiedzano jeszcze wieżę telewizyjną, gołoborze, na które prowadzą schody kończące się platformą widokową. Szczyt Łysej Góry stanowi jedno z najpiękniejszych punktów widokowych w naszym województwie.
Ze szczytu Łysogór grupa zjechała sezonową kolejką, co było dodatkową atrakcją. Po drodze można było, patrząc na urokliwy las, pożegnać się z Puszczą Jodłową, która wzrusza jej widzów za każdym razem i nigdy jej dość.
Nasi turyści z Parszowa wpisali się w grupę czterystu tysięcy ludzi odwiedzających to święte miejsce co roku. Opiekunowie dziękują szczególnie najmłodszym zerówkowiczom, którzy dzielnie pokonali drogę pod górę, nie narzekając na trudy wspinaczki, a było bardzo upalnie.