W związku z dużymi nieobecnościami dzieci w szkole spowodowanymi chorobą, zabawa choinkowa zostaje odwołana. O terminie zabawy choinkowej poinformujemy oddzielną wiadomością.
Dzień Babci i Dziadka w Oddziałach Przedszkolnych
Piątek 19 stycznia 2018r. był szczególnym dniem dla przedszkolaków, którzy gościli w swoich progach wspaniałych gości, swoje Babcie i Dziadków. Dzieci pod hasłem „Chociaż trochę latek mamy, to z wnukami wciąż hasamy” chciały przypomnieć swoim dziadkom i babciom młodzieńcze lata i przedszkolne zabawy. Dlatego też przedszkolaki prezentowały nie tylko swoje umiejętności, zdolności wokalne, recytatorskie i taneczne, ale przede wszystkim zapraszały swoich najbliższych do tańca, udziału w zabawach, śpiewie i gry na instrumentach perkusyjnych. Tak miłe dla wszystkich spotkanie zakończyło się wręczeniem prezentów i gromkim „Sto lat”. Mamy nadzieję, że Babcie i Dziadkowie świetnie się bawili i przyjemnie spędzili czas ze swoimi małymi pociechami.
Nowy plan - obowiązuje od 20 stycznia
Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka
Kubuś Puchatek –to nadal kochany przez wszystkie dzieci miś. Mieszka w Stumilowym Lesie, jest trochę niezdarny, ale za to bardzo przyjazny i sympatyczny. Wszyscy uwielbiają misia bez względu na wiek oraz płeć. Książka o Puchatku, uczy dzieci ważnych wartości życiowych, a zaczerpnięte z utworu cytaty zawsze wywołują uśmiech na twarzach czytelników.
Dla upamiętnienia postaci Kubusia Puchatka 18 stycznia 2018 roku uczniowie naszej szkoły przynieśli swoje ulubione misie. Każdy miał okazję zaprezentować swoją maskotkę, po czym zrobiono wszystkim pamiątkowe zdjęcia. Do akcji włączyły się wszystkie dzieci zarówno przedszkolaki, jak i starsze z klas I- VII.
Data 18 styczeń nie jest przypadkowa, ponieważ tego dnia urodził się twórca Kubusia Puchatka – Alan Aleksander Milne. Pierwsza książka z przygodami sympatycznego bohatera powieści ukazała się w 1926 roku. Od tamtego czasu dzieła pisarza zostały przełożone na kilkanaście języków i sprzedane w nakładzie ponad 7 milionów egzemplarzy.
Samorząd Uczniowski dziękuje wszystkich uczniom za włączenie się do akcji przynoszenia ukochanych maskotek. Był to na pewno miły akcent oraz dobra zabawa dla każdego z nas.
Leśne Ludki – spotkanie z kinem
16 grudnia 2017 r. Leśne Ludki kolejny raz odwiedziły kino „Helios” w Starachowicach. Tym razem obejrzały seans pt. „Pierwsza gwiazdka”. Bajka tematycznie związana była z nadchodzącymi Świętami Bożego Narodzenia.
Dzieci zobaczyły zabawną historię małego osiołka o imieniu „Bo”, który wraz z owieczką Ruth i gołębiem o wielkich aspiracjach podążają za piękną gwiazdą na niebie. Zwierzęta towarzyszą również Marii i Józefowi w ich podróży do Betlejem. Po drodze wszyscy uczestnicy wyprawy przeżywają wiele niebezpiecznych przygód. Wkrótce staną się niespodziewanymi bohaterami najwspanialszej historii wszech czasów – opowieści o narodzinach Pana Jezusa.
Film był bardzo ciekawy i pouczający. Dzieci z wielką ciekawością śledziły losy nieporadnego osiołka i kibicowały szczęśliwemu zakończeniu bajki.
Na seans pojechało 35 osób z klas I-V pod opieką pań: M. Banaś, K. Michta oraz K. Piotrowska – Niewczas.
13 stycznia odbył się kolejny wyjazd na seans pt. „Fernando”. Była to piękna bajka opowiadająca o potężnym byczku o imieniu Fernando. Ma on wielkie serce, jest delikatny i wrażliwy. Jego przeznaczeniem jest walka byków z torreadorem, do której za wszelką cenę nie chce dopuścić. Ucieka z farmy i trafia do ludzi, którzy szybko stają się jego przyjaciółmi. Omyłkowo wzięty za wielką bestię, zostaje schwytany i ponownie musi stanąć przed swoim przeznaczeniem. Jest to bardzo poruszająca bajka, w której nie brakuje wiele zabawnych scen. Dzieciom seans bardzo się podobał
„Hej kolęda, kolęda przy wigilijnym stole” w Rocznym Obowiązkowym Oddziale Przedszkolnym
Wszyscy z utęsknieniem czekają na te piękne Święta Bożego Narodzenia. Grupa Starszych Przedszkolaków 22 grudnia postanowiła spotkać się przy wigilijnym stole, połamać się opłatkiem, złożyć sobie życzenia, pośpiewać kolędy, a przede wszystkim przypomnieć sobie i poznać jak należy przygotować się do tej szczególnej kolacji, co i jakie potrawy powinny znaleźć się na Wigilijnym stole, a także znaczenie świątecznych symboli (opłatek, choinka i jej ozdoby,itp.). Wszyscy z wielkim zaangażowaniem nakrywali do stołu nie zapominając o jednym dodatkowym miejscu dla niespodziewanego gościa. Nie zabrakło także prezentów pod choinką, które na koniec wigilijnego klasowego spotkania rozdawał nasz pomocnik Mikołaja - Mateusz.
Wizyta w Wiosce Świętego Mikołaja w Bałtowie
W tym roku dzieci z klasy „0” i uczniowie z klasy II zawitali w Wiosce Świętego Mikołaja. W dniu 11 grudnia 2017r. ten Niezwykły Staruszek czekał wraz ze swoją Śnieżynką na nich w przytulnej chacie w Bałtowie. Podczas spotkania opowiadał dzieciom o swojej podróży, reniferach i Elfach. Rozmawiał z dziećmi, robił sobie z nimi zdjęcia i oczywiście obdarował wszystkich prezentami. Dzieci w podziękowaniu zaśpiewały Mikołajowi piosenkę.
Nie był to koniec niespodzianek. Dzieci spotkały się z Liskiem, Magiem, który pokazywał sztuczki oraz odwiedziły Królową Śniegu w jej Lodowej Krainie. Wcześniej idąc korytarzami jej pałacu poznały baśń „Królowa Śniegu” oraz przygody Kaja i Gerdy. Zimowa Królowa wypuszczała ze swojego Pałacu tylko te dzieci, które potrafiły odpowiedzieć na jej pytania dotyczące wysłuchanej baśni. Oczywiście wszyscy świetnie poradzili sobie z zagadkami i w nagrodę Królowa odbijała na rączkach dzieci wielką pieczęć i częstowała cukierkami. Pamiątką tej wspaniałej wycieczki był własnoręcznie pomalowany „Aniołek”, który przypominał nam o zbliżających się Świętach Bożego Narodzenia.
Prezenty od Mikołaja w Rocznym Obowiązkowym Przygotowaniu Przedszkolnym
6 grudnia to dzień pełen niespodzianek. Wszystkie dzieci oczekują wizyty Mikołaja. W tym roku w Rocznym Obowiązkowym Oddziale Przedszkolnym Mikołaj nie przybył osobiście lecz pozostawił pod choinką Duży Worek. Jak wielkie było zaskoczenie pani i dzieci, gdy wchodząc rano do sali zobaczyli listy i prezenty. Oczywiście nie zapomniał również o srebrnej Rózdze, która miała przypomnieć wszystkim o grzeczności i posłuszeństwie w nadchodzącym Roku.
Dzieci i Wychowawca bardzo dziękują „Najwspanialszym Naszym Mikołajom”.
Przedszkolaki i uczniowie klasy I na przedstawieniu teatralnym
W dniu 01 grudnia 2017r. grupy przedszkolne i uczniowie klasy I oglądali w MCK w Skarżysku Kamiennej przedstawienie teatralne w wykonaniu aktorów Kieleckiego Teatru Lektur pt. „Szalone Bajeczki z Dziadunia Teczki” reżyserowane na podstawie wierszy Jana Brzechwy i Juliana Tuwima. Oplecione bajkową scenerią wiersze i wspaniała gra aktorska sprawiły, że dzieci utożsamiały się z bohaterami wierszy i głośno odpowiadały na stawiane im przez grane postacie pytania. Zabawne dialogi prowadzone przez aktorów, kwitowane były przez najmłodszych wybuchami śmiechu. Wreszcie zaproszenie na scenę to była nie lada przeżycie dla niejednego widza. Na zabawie i śmiechu bardzo miło upłynął czas, a widzowie nawet nie zdawali sobie sprawy, że do ich głów została wprowadzona dawka klasyki polskich wierszy.
Zajęcia z psychologiem w klasie VI
W dniu 4 stycznia 2018r. odbyły się zajęcia integracyjne dla klasy VI z udziałem Pani psycholog Anny Sionek z Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej ze Starachowic oraz Pani Ani praktykantki, z którą Pani psycholog przyjechała. W zajęciach uczestniczyła też uczennica ze Szwecji o imieniu Paula, która przyjechała do Polski na ferie zimowe, ale bardzo chciała zobaczyć jak wygląda nauka w polskiej szkole. W zajęciach uczestniczyła tez wychowawczyni klasy VI. Zajęcia miały na celu integrację zespołu klasowego poprzez różne ćwiczenia np.: przywitajmy się jak dobrzy znajomi, przywitajmy się jakbyś witał Królową Elżbietę, powiedz jaki jest twój największy sukces w życiu, nawet jeśli miałoby to być pokonanie jakiegoś lęku, czy też to, że nareszcie dobrze wychodzi mi robienie jajecznicy, czy jazda na rolkach. Uczniowie pracowali też w grupach i wspólnie zastanawiali się nad swoimi ulubionymi czynnościami wspólnymi dla wszystkich w grupie i tych indywidualnych. Wypracowaliśmy też wspólny kodeks zachowania, w którym zgodziliśmy się szanować innych poprzez wysłuchanie i niekomentowanie wypowiedzi innych. Uczyliśmy się słuchać siebie nawzajem. Potem był czas na zabawę, w której wybrana osoba, która wyszła za drzwi na moment, a po wejściu musiała za pomocą pytań dowiedzieć się jaką osobę wybrała sobie grupa, ale osoba ta otrzymywała na swoje pytania tylko odpowiedź tak lub nie np.: Czy ta osoba jest chłopakiem? lub Czy ma długie włosy? itp. Zabawa była przednia i uczniowie zapraszali już Panią psycholog na kolejne zajęcia. Może się jeszcze takie odbędą?
Zajęcia świetlicowe listopad - grudzień 2017r.
„Świetlica uczy, bawi i wychowuje” – to hasło starają się realizować wychowawcy.
W listopadzie odbyła się impreza, która staje się już cykliczna, a mianowicie „Dzień Życzliwości”. W programie – taniec, śpiew, słodki poczęstunek, omówienie cech osoby życzliwej, wyróżnienie prac na w/w temat i uczniów odznaczających się cechą życzliwości. I tu nie dało się nikogo pominąć. Okazuje się, że każdy ma w sobie choć namiastkę wrażliwości, empatii, życzliwości, co nie znaczy, że mamy się nie rozwijać w kierunku dobra.
Jeden kocha zwierzęta i im pomaga, ktoś inny udziela się społecznie, biorąc udział w życiu szkoły (rajdy, kółka zainteresowań, itp.), a jeszcze ktoś broni słabszego, opiekuje się młodszym. Przykłady można mnożyć, dlatego na zakończenie zabawy wszyscy jej uczestnicy otrzymali „Medal Życzliwości", bo każdego wychowanka można za coś wyróżnić.
W trakcie zabawy odśpiewano też piosenki o jesieni, których uczono się przez cały miesiąc, np. „Pani Jesień”, „Tańcowała jesień”, czy „Idzie jesień”.
Grudzień upłynął w kierunku przygotowań do Wigilii. Przypominano kolędy - te klasyczne i współczesne, oraz uczono się mało śpiewanych przez dzieci kolęd, jak „Anioł pasterzom mówił”, czy „Mędrcy świata”. W trakcie śpiewu próbowano inscenizować teksty poprzez wcielanie się w role Maryi, Pastuszków, Trzech Króli, czy Dzieci – wszyscy oddali pokłon Dzieciątku.
Wigilię w świetlicy poprzedziły przygotowania poprzez wykonanie zaproszeń dla wychowanków i szopki bożonarodzeniowej. Udekorowano salę pracami plastycznymi wychowanków, ubrano choinkę, wyszukano stroje dla dzieci wcielających się w poszczególne role, nakryto stół wraz z symbolicznym poczęstunkiem.
Wigilia odbyła się 18 grudnia. Wychowawca odczytał fragment Ewangelii o Narodzeniu Pana Jezusa, następnie przy opłatku wszyscy złożyli sobie życzenia. Po słodkim poczęstunku zaśpiewano kilka kolęd tak dobranych, aby opowiedzieć nimi po kolei historię Bożego Narodzenia. W postaci Maryi i Józefa wcielili się Natalia Cholewińska i Filip Błąd, Trzech Króli zagrali Ksawery Spadło, Mikołaj Marczewski i Bartek Sala. Jeszcze Aniołki – Nadia El-Dursi, Lena Krzepkowska i Julia Grdeń.i Herod – Maciej Spadło. Pozostali odegrali role Dzieci, które też przyszły do Stajenki. Na koniec chętni dzielili się swoimi przemyśleniami na temat tradycji Świąt w ich domach.
Wychowawcy dziękują wszystkim, którzy zechcieli uczestniczyć choć przez chwilę razem w tym najważniejszym wydarzeniu religijnym, przygotowali elementy strojów i rekwizytów oraz pięknie się ubrali.
Statut Szkoły Podstawowej w Parszowie
Z okazji zbliżających się Świat Bożego Narodzenia
życzymy samych pięknych chwil w gronie najbliższych osób,
wyjątkowej atmosfery, wiele ciepła rodzinnego, radości oraz
dużo zdrowia, szczęścia, optymizmu
i serdeczności w Nowym Roku!
Dyrekcja oraz pracownicy Szkoły Podstawowej
w Parszowie
"MALEŃKA MIŁOŚĆ" - JASEŁKA
„Tam w żłobie, na sianie Jezus leży mały,
Urodził się, by miłość rozlewać na świat cały.”
W dniu 20 grudnia cała Społeczność Szkolna, zaproszeni Goście, Rodzice przybyli do Szkoły Podstawowej w Parszowie, by obejrzeć bożonarodzeniową inscenizację pt. „Maleńka Miłość” z udziałem najmłodszych aktorów. Głównym „reżyserem” widowiska była pani Bożena Zarębska, a jej zastępcami pani Bożena Kamińska i Małgorzata Szczygieł. W role Maryi, Józefa, pasterzy, królów wcielili się uczniowie klas: 0, II.
Widzów zebranych na sali gimnastycznej przywitał narrator, który opowiedział o błąkającej się betlejemskiej rodzinie. Wszyscy z entuzjazmem oglądali biblijne scenki oraz słuchali kolęd takich jak: „Lulajże Jezuniu”, „Przybieżeli do Betlejem” czy „Kolęda Anioła”. Małym aktorom towarzyszył chór, złożony z uczniów klasy IV,V,VII.
Podopieczni z niezwykłym talentem aktorskim wypowiadali swoje kwestie, zadziwiając tym samym publiczność i dając powody do dumy swoim rodzicom.
Po zakończeniu inscenizacji głos zabrała Dyrektor Szkoły – Barbara Gajewska oraz zaproszeni goście: Zastępca Przewodniczącego Rady Miasta i Gminy - Grzegorz Retkowski, Agnieszka Krogulec – Przewodnicząca Rady Rodziców, Mirosław Kowalik – Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Parszowa. Podziękowali oni za piękny występ oraz złożyli życzenia:
Zdrowych, radosnych, ale także pełnych spokoju Świąt Bożego Narodzenia!....
PODZIĘKOWANIA
Dyrekcja szkoły podstawowej w Parszowie składa serdeczne podziękowania rodzicom, którzy przygotowywali stoiki, m.in. p. Firkowskiej, p. Spadło, p. Głowacz, p. Włodarczyk, p.Pająk, p. Lendzion, p. Łoboda, p. Szwed, p. Krogulec, p. Kopeć, p. Michta, p. Łabuda, p. Spilskiej , sołtysowi Arturowi Bzdręga oraz nauczycielom i uczniom biorącym udział w Kiermaszu Bożonarodzeniowym. Szczególne podziękowania dla Księdza Proboszcza Emanuela oraz mieszkańców Parszowa, którzy wsparli naszą akcję.
Środki finansowe, które zebraliśmy w kwocie 1382,51 zostały wpłacone na konto Rady Rodziców.
DZIĘKUJEMY!!!
Rajd Mikołajkowy – 9.12.2017r.
Trasa: Skarżysko-Kamienna – Osiedle „Skałka” – Zalew Rejów - Ruiny Pieca Hutniczego.
Opiekunowie: Grażyna Frankiewicz, Edyta Spilska.
Uczestnicy:
Kl.”0” – El-Dursi Karina
Kl.I – Puchalski Bartek
Kl.II – Cholewińska Natalia, El–Dursi Nadia, Krzepkowska Lena
Kl.III – Grdeń Julia
Kl.IV - Kowalska Joanna, Sitek Aleksandra, Szybska Oliwia
Kl.V – Glijer Jakub, Pietruszka Barbara
Kl.VI – Majewski Bartek
Kl.VII – Linkiewicz Mateusz, Szwed Nela
Członkowie Skarżyskiego Oddziału PTTK zorganizowali kolejny – już XXI Rajd Mikołajkowy, w którym mieli przyjemność uczestniczyć turyści z Parszowa.
Celem było dotarcie do form skalnych o niespotykanych kształtach, znajdujących się w dzielnicy „Skałka”.
Przed wyjściem w trasę wszyscy otrzymali pamiątkowe znaczki. Grupa kierowała się w stronę rzeki Kamiennej, Osiedla Zachodnie i dotarła na „Skałkę”.
Tutaj można było chwilę odpocząć i uwiecznić się na tle skał pochodzących sprzed około 200 milionów lat.
Pokłady geologiczne w Skarżysku pochodzą z ery paleozoicznej, mezozoicznej (trias i jura) i z okresów zlodowaceń ery kenozoicznej. Wody wypływające spod topniejącego lodowca utworzyły dolinę Kamiennej, odsłoniły twardsze podłoże zbudowane z piaskowców, a warunki klimatyczne (woda, wiatr i słońce) – niczym rzeżbiarz drążyły twarde piaskowce, by nadać im malowniczy kształt.
Te twory przyrody nieożywionej – głazy narzutowe, formy skalne o różnych kształtach, jaskinie przyszło podziwiać wszystkim, którzy tu dotarli. Wysokość najwyższych skał w stosunku do dna doliny rzecznej wynosi 40m. Z góry roztacza się widok na dolinę rzeki Kamionki i zbiornik wodny Rejów.
Na "Skałce" znajdują się dwie jaskinie. Pierwsza z nich - "Dziurawe okno”, druga to "Schronisko pod osiedlem".
„Skałki Rejowskie” badał słynny przyrodnik, miłośnik regionu świętokrzyskiego profesor Edmund Massalski, który odkrył tu stanowisko rzadkiego gatunku paproci zanokcicy północnej. Powierzchnię „Skałki” pokrywają też porosty, ale chłonąc wodę wraz z toksynami grozi im wyginięcie.
Perełka przyrody skarżyskiej oprócz walorów geologicznych i roślinnych posiada także interesujący świat zwierzęcy.
Po przejściu wzdłuż Zalewu na Rejowie przy ruinach pieca hutniczego odbyło się ognisko.
Prezes PTTK-u p.Jan Włodarczyk wręczył wszystkim grupom pamiątkowe dyplomy i puchary.
Opiekunowie serdecznie dziękują wszystkim uczestnikom sobotniego rajdu za udział w pieszej wędrówce, duży wysiłek, humor (nikt nie narzekał), śpiew piosenek turystycznych
oraz organizatorom, prezesowi PTTK – u p. Janowi Włodarczykowi za przygotowanie imprezy i nagrody.
Na koniec można jeszcze dodać, że „Skałki Rejowskie” odwiedzono dokładnie w trzydzieści lat po nadaniu im tytułu pomnika przyrody nieożywionej, jedynego na terenie miasta.
Zaproszenie na Jasełka Bożonarodzeniowe
Dyrekcja, Grono Pedagogiczne oraz Uczniowie
serdecznie zapraszają
Rodziców oraz przyjaciół szkoły
na Jasełka Bożonarodzeniowe,
które odbędą się 20 grudnia 2017r. o godz. 12:00
w Szkole Podstawowej w Parszowie.
Archiwum Aktualności