W dniu 09.11.201r. tj.wtorek, o godzinie 16.30 odbędzie się zebranie z rodzicami uczniów szkoły podstawowej i przedszkola.
OGŁOSZENIE!!!
MAMY TABLICĘ INTERAKTYWNĄ!
„Nowoczesna edukacja dzieci i młodzieży jest kluczem do budowy społeczeństwa opartego na wiedzy. To szansa na prawdziwe przygotowanie naszej młodzieży do wyzwań, jakie czekają ją w przyszłości. Wierzymy, że dzięki Świętokrzyskiemu Programowi Wspierania Rozwoju Edukacji na Obszarach Wiejskich dzieci z małych miejscowości będą miały równe szanse na osiągnięcie sukcesu, a nasz region będzie się jeszcze intensywniej rozwijał” powiedział Adam Jarubas, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego podczas uroczystego przyznania świętokrzyskim szkołom pomocy rzeczowej i finansowej w ramach Świętokrzyskiego Programu Wspierania Rozwoju Edukacji na Obszarach Wiejskich. Nasza szkoła pomimo dużej konkurencji znalazła się wśród wybranych placówek. Otrzymaliśmy zestaw multimedialny, w którego skład wchodzi tablica interaktywna, komputer przenośny z oprogramowaniem, rzutnik multimedialny i głośniki. Koszt takiego zestawu wynosi 17 645,00 zł. Tablica interaktywna to połączenie komputera, rzutnika i dużego ekranu, co daje szansę prowadzenia interaktywnego nauczania. Tablica reaguje na dotyk i można po niej pisać specjalnym długopisem. Pomaga atrakcyjnie i nowocześnie nauczać.
Zamiast szkolnej kredy i gąbki – kursory. Zamiast rysowania kolejnych brył geometrycznych – wirtualne wizualizacje, animacje i filmy.Obecnie odbywaja się szkolenia nauczycieli, a wkrótce uczniowie zaczną pracę z tablicą interaktywną.
Nowa sala do gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej.
Uczniowie naszej szkoły mają możliwość korzystania z nowo powstałej sali do gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej, znajdującej się w sali nr 20 (dawna pracownia chemiczna).
Pomieszczenie to zostało wyremontowane dzięki zaangażowaniu i pracy pracowników szkoły.
Znajduje się tam sprzęt do gimnastyki korekcyjnej np. zjeżdżalnia, drabinki, równoważnia, tunel, chusta animacyjna, materace, kamienie sensoryczne i szereg innych pomocy pozwalających zapobiegać i niwelować wady postawy u dzieci.
Nasza szkoła pięknieje
Mając na uwadze zwiększenie bezpieczeństwa i estetyki szkoły wykonano szereg prac remontowych.
Dzięki wsparciu ze strony Urzędu Miasta i Gminy Wąchock dokonano zmiany nawierzchni na placu szkolnym (kostka brukowa), wymiany płytek na schodach wejściowych.
Ze środków własnych szkoły pomalowano korytarz na pierwszym piętrze, sale lekcyjne. Zamontowano również 4 betonowe ławki i kosz parkowy przed szkołą.
Reasumując powyższe działania i szereg prac organizacyjnych na rzecz szkoły należy stwierdzić, iż nasza placówka jest bezpieczna, funkcjonalna i przyjazna uczniom. Zapewnia higieniczne warunki pracy i nauki.
Zapraszamy do szkoły!!!
Partyzancka Droga Krzyżowa na Wykusie
28.10.2010r. po raz dziesiąty odbyła się Partyzancka Droga Krzyżowa na Wykusie, zorganizowana przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło w Starachowicach oraz ZHP Hufiec Starachowice Środowiskowy Szczep im. Partyzantów Armii Krajowej.Patronat honorowy objął Jasnogórski Kapelan Żołnierzy Niepodległości Ojciec Eustachy Rakoczy z Zakonu Paulinów na Jasnej Górze w Częstochowie.
W Partyzanckiej Drodze Krzyżowej wzięło udział około 300 osób, a w nich również harcerze ze 113 Drużyny Harcerskiej pod opieką drużynowych Edyty Spilskiej i Katarzyny Lipińskiej.
Jak co roku uczestnicy spotkali się przy kamieniu informacyjnym, skąd wyruszyliśmy szlakiem stacji Męki Pańskiej, rozproszonych pośród leśnych ostępów, modląc się za poległych partyzantów.
Ten dzień, przepiękna jesienna pogoda, atmosfera zadumy i skupienia na długo zostaną w naszej pamięci.
Wyśpiewali nagrody
Zgodnie z ubiegłoroczną zapowiedzią uczniowie Szkoły Podstawowej w Parszowie po raz kolejny wzięli udział w Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Turystycznej , który odbył się w dniach 28 – 29. X. 2010r. w Cedzynie.
W kategorii wiekowej klas I- III naszą szkołę reprezentowały: Natalia Nowak (kl. II ), Katarzyna Gembska ( kl. II), Wiktoria Musiał ( kl. I ). Dziewczynki brawurowo zaśpiewały piosenki: „Bieszczady” i „Krajka” zdobywając III miejsce. Na pochwałę zasługują także uczniowie z klasy V: Natalia Mazurkiewicz, Joanna Wojciechowska i Radosław Woźniak, którzy pokazali swój talent wokalny w piosenkach: „Szukam przyjaciela” i „Do Cedzyny”.
W pierwszym dniu festiwalu nasi wokaliści wystąpili wśród ponad stu uczestników z terenu województwa świętokrzyskiego i okolic.
Drugiego dnia odbył się galowy koncert laureatów, gdzie dziewczynki jeszcze raz zaśpiewały piosenkę konkursową ”Bieszczady”, otrzymując gromkie brawa.
Zwieńczeniem imprezy będącej częścią projektu pod nazwą „Moc Świętego Krzyża” był poczęstunek na świeżym powietrzu przygotowany przez organizatorów.
Opiekę nad uczniami podczas trwania festiwalu sprawowali nauczyciele: Zofia Bzdręga i Dariusz Keller.
Udział naszych uczniów w tym festiwalu był okazją do zdobycia nowych doświadczeń, nawiązania znajomości, zaprezentowania naszej szkoły w szerszym środowisku. Dzieci czerpały radość ze wspólnego śpiewania, pokonywały tremę i chłonęły atmosferę konkursowych zmagań. Otrzymały pamiątkowe dyplomy, medale i upominki. Przywiozły także cenne nagrody dla szkoły: odtwarzacz DVD i słownik języka polskiego, z których będą mogli korzystać wszyscy uczniowie naszej szkoły.
Konkurs z języka angielskiego
Dnia 20.10.2010r. uczniowie klasy czwartej i piątej przystąpili do ogólnopolskiego konkursu z jezyka angielskiego. Testy zostały przygotowane i nadesłane przez Centrum Edukacji Szkolnej z Warszawy.
W konkursie wzięli udział następujący uczniowie z klasy IV: Patryk Czubak, Krzysztof Roszkowski, Paulina Sikorska, Patrycja Głowacz, Katarzyna Obarska, Weronika Błaszczykowska., z klasy V: Patrycja Łabuda, Adrian kowalski, Emil Mika, Julita Skowron, Radosław Woźniak.
Wyniki konkursu zostaną przysłane 14 grudnia.
Światowy Dzień Pluszowego Misia
Dzień 25 października 2010 roku upłynął w Przedszkolu „ Pluszowego Misia” w Parszowie pod znakiem obchodów Światowego Dnia Pluszowego Misia.
Przebrane za pluszowe niedźwiadki maluchy poznały historię Kubusia Puchatka, brały udział w różnorodnych konkurencjach sprawnościowych i zabawach ze śpiewem. Rodzice chętnie włączyli się we wspólną zabawę ze swoimi pociechami. Dużo radości sprawiły wszystkim pląsy przy piosenkach: „ Stary niedźwiedź”, „Jadą misie”, „ Pokochaj pluszowego misia” oraz relaksacyjny masażyk. Dzieci z wielkim przejęciem i ochotą uczestniczyły w indywidualnej i grupowej sesji zdjęciowej, która zwieńczyła część artystyczną spotkania.
Na zakończenie dzieci wraz z rodzicami udały się na poczęstunek przy „małym co nieco”, herbatce i owocach.
Dzień Pluszowego Misia w naszym przedszkolu minął w miłej i serdecznej atmosferze, a wspólne zabawy pełne radości z pewnością pozostaną w pamięci przedszkolaków i ich rodziców.
Rajd Jesienny
Jak co roku o tej porze turyści ze Szkoły Podstawowej w Parszowie wyruszyli na szlak. Do grupy gotowych na trudy pieszej wędrówki należeli w tym dniu uczniowie: Madej Natalia, Szwed Daniel (kl.I), Firkowska Lena, Milewska Natalia, Szwed Radek (kl.II), Milewski Wiktor (kl.II), Ubysz Julia, Bzinkowska Eliza, Łoboda Weronika, Borowiec Jakub, Miernik Emil, Głowacz Patrycja, Obarska Katarzyna (kl.IV), Łabuda Patrycja, Miernik Nina, Bilska Zuzanna, Lasecki Damian, Głowacz Ola (kl.V), Firkowski Hubert, Bukowski Marcin, Szlęzak Monika, Jabłońska Dominika, Filip Milewski (kl.VI), Jałowska Kamila, Miernik Natalia, (G.), Miernik Urszula.
Opiekę nad gromadką czasem niesfornych piechurów sprawowały panie: Grażyna Frankiewicz, Katarzyna Lipińska i Edyta Mizura.
Tym razem nasz weekendowy spacer organizatorzy uatrakcyjnili poprzez przejazd pociągiem do Stokowca, skąd wyruszyliśmy na zielony szlak „borem, lasem’. Nie trzeba nikogo przekonywać, że las o tej porze roku mieni się wszystkimi barwami i mieliśmy okazję podziwiać przyrodę o tej pięknej porze roku. Warto pokonać kilka przeszkód (kałuże, błoto), aby nagle ujrzeć piękny zagajnik lub widok jak z obrazu artysty malarza.
Główną atrakcją naszego wędrowania był jednak interesujący obiekt geologiczny - Kamieniołom Kopulak, do którego dotarliśmy rozśpiewani i rześcy.
Skały z tego odsłonięcia pochodzą z okresu triasowego, tzw. pstrego piaskowca. Charakterystyczna czerwona, miejscami wręcz wiśniowa barwa piaskowca spowodowana jest dużą zawartością tlenków żelaza. Prowadzono tu badania paleontologiczne, w wyniku których natrafiono na ślady życia sprzed 240 mln lat (tropy płazów i gadów).
Odwiedzając to miejsce należy zatem pamiętać, że poruszamy się po otwartych stronach księgi prehistorii i należy zachować szczególną ostrożność.
Złoże Kopulak przez wiele lat było eksploatowane. Po zaprzestaniu wydobycia kamienia wyrobisko zapełniło się wodą, a przyroda zaczęła wkraczać ponownie na zniszczony ludzką działalnością teren. Podczas wycieczek można obserwować tutaj interesujące rośliny i zwierzęta. W płytkiej, ciepłej wodzie unosi się roślina mięsożerna - pływacz zwyczajny.
Ostatnio pojawiły się znów plany uruchomienia wydobycia, a świadczą o tym pierwsze wykopy, które pojawiły się na początku 2006 roku ( zaledwie parę metrów od śpiącego w swoim żeremiu bobra). Przyroda będzie musiała znów ustąpić.Dalszą wędrówkę uprzyjemnialiśmy sobie radosnym śpiewem piosenek harcerskich. Tu należy wyróżnić uczennice kl. IV – Elizę, Patrycję, Kasię, Weronikę, Julię, i VI - Monikę i Dominikę, które dały świadectwo iście harcerskiej postawy, bo – „z harcerską piosnką na ustach nie jesteś sam” i – harcerz jeśli idzie – to zawsze śpiewa.
Ostatnim charakterystycznym miejscem na trasie naszego szlaku pieszego było Gospodarstwo Łowieckie "Opal", należące do Koła Łowieckiego Nr 1 w Suchedniowie. Do lat 70-tych ubiegłego wieku usytuowana była w tym miejscu gajówka o tej samej nazwie. Obecnie oprócz zamkniętego na kłódkę drewnianego budynku mieszkalnego spotykamy tu sporych rozmiarów wiatę turystyczną, pod którą można się posilić i odpocząć przed dalszą wędrówką. My także skorzystaliśmy z tej możliwości i spożyliśmy upieczoną na ognisku kiełbasę i wypiliśmy kawę. Jeszcze tylko spóźniony chrzest dla tych, którzy w rajdzie uczestniczyli pierwszy raz i długie oczekiwanie na autobus, spędzone na śpiewie przy dogasającym ognisku. Pamiątką z tej trasy są nie tylko dyplomy i znaczki, które otrzymuje grupa, ale też zdjęcia. Na jednym z nich uwieczniliśmy napis, znajdujący się przy wejściu na teren gospodarstwa w otoczonej drewnianym płotem murowanej kapliczce, poświęconej leśnikom i myśliwym. Warto na koniec przytoczyć piękną sentencję tam zawartą:
„Szum kniejo tym, co już odeszli
Darz Bór tym, którzy teraz są
Graj dumny lesie swoje pieśni
I niech się szczyty u jodeł gną”
Wycieczka do Krakowa
Dnia 21. X. 2010r. grupa uczniów z klas II, III, IV i V odbyła wycieczkę do Krakowa. Wyjazd do grodu Kraka poprzedzony był prezentacją multimedialną przygotowaną przez panią Izabelę Drabikowską. Dzięki niej, dzieci odbyły wirtualny spacer po dawnej stolicy Polski i uzyskały informacje o najważniejszych zabytkach. W czasie podróży został zorganizowany konkurs pod hasłem „Co wiem o Krakowie?”, w którym uczniowie mogli wykazać się zdobytą w szkole wiedzą. Dzieci zwiedziły Katedrę Wawelską, Dzwon Zygmunta, Muzeum Katedralne, Smoczą Jamę. Na krakowskim rynku zobaczyły Kościół Mariacki, Pomnik Adama Mickiewicza, Sukiennice. Wróciły do domu bogatsze w wiedzę i wrażenia z tego pięknego miasta.
Uwaga!!! Uwaga!!!
W dniu 25.10.2010 r. o godz. 12:00 w Przedszkolu Pluszowego Misia w Parszowie odbędzie się spotkanie dzieci wraz z rodzicami z okazji 108 urodzin Pluszowego Misia. Serdecznie zapraszamy wszystkich rodziców. Poniżej zamieszczamy dokładny scenariusz imprezy.
SCENARIUSZ IMPREZY PRZEDSZKOLNEJ
Dzień Pluszowego misia
CELE OGÓLNE:
-poznanie historii powstania pluszowego misia,
-kształtowanie poczucia konieczności poszanowania zabawek,
-rozwijanie umiejętności manualnych.
-integrowanie społeczności przedszkolnej,
CELE OPERACYJNE: Dziecko
-zna historię pluszowego misia,
-interesuje się literaturą dziecięcą,
-wie o konieczności poszanowania zabawek,
-aktywnie uczestniczy w zajęciach,
-zna wybrane piosenki i wierszyki o misiach .
PRZEBIEG SPOTKANIA:
1.Schodzenie się gości, zajmowanie miejsc siedzących.
2.Powitanie dzieci i gości.
3.Zapoznanie dzieci z celem spotkania – Światowy dzień Pluszowego Misia
-Wy dzieci macie swoje święto 1 czerwca w Dzień Dziecka , a wszystkie pluszowe misie świętują 25 listopada.
HISTORIA PLUSZOWEGO MISIA ZACZYNA SIĘ W 1902 ROKU.PEWNEGO DNIA PREZYDENT STANÓW ZJEDN.THEODORE ROOSEVELT WYBRAŁ SIĘ NA POLOWANIE.MYŚLIWI ZOBACZYLI MAŁEGO NIEDŻWIADKA I CHCIELI GO ZABIĆ.ALE PREZYDENT SPRZECIWIŁ SIĘ TEMU RATUJĄC TYM SAMYM ŻYCIE MALEŃSTWU.ŚWIADKIEM TEGO WYDARZENIA BYŁ PEWIEN PAN CLIFFORD BERRYMAN.ON TO WŁAŚNIE UWIECZNIŁ CAŁE ZDARZENIE NA RYSUNKU.RYSUNEK OPUBLIKOWAŁA GAZETA.PEWNEGO DNIA ZAPEWNE PRZY PORANNEJ KAWIEPRZECZYTAŁ TĘ HISTORIĘ MORROS MICHTON-WŁAŚCICIEL SKLEPU Z ZABAWKAMI.NIE ZWLEKAJĄC ANI CHWILI WYKONAŁ KILKA ZABAWEK-PLUSZOWYCH MISIÓW.SPRZEDAWAŁY SIĘ ZNAKOMICIE.
ZA ZGODĄ PREZYDENTA PIERWSZY PLUSZOWY MIŚ DOSTAŁ IMIĘ TEDDY-OD IMIENIA PREZYDENTA.
4.Prezentacja własnych misiów przez dzieci podczas zabawy tanecznej z misiami podczas piosenki „Pokochaj pluszowego misia”.
5.Zagadki „Kubusia Puchatka”
Ma bardzo mały rozumek , jego najulubieńszym przysmakiem jest miodek. Jego najlepszym przyjacielem jest Prosiaczek( Kubuś Puchatek)
Jest najlepszym przyjacielem Kubusia Puchatka, Ma wielkie serce , jest bardzo strachliwy, najbardziej na świecie lubi żołędzie( Prosiaczek)
Ta tajemnicza postać wszystkim udziela dobrych rad. Jest symbolem mądrości w Stumilowym Lesie.( Sowa Przemądrzała)
Jest miłym zwierzątkiem , któremu nic się nie chce robić .Lubi jeść oset i przyjmować prezenty.(Kłapouchy)
To bardzo pracowita postać Ciężko pracuje w swoim ogródku. Ma bardzo liczną wielu krewnych i znajomych. (Królik)
Jest synkiem mamy Kangurzycy , uwielbia płatać figle. (Maleństwo)
Najbardziej na świecie lubi brykać i tran łykać. ( Tygrysek)
6.Konkursy „Kubuś Puchatek i przyjaciele”
-konkursy sprawnościowe:
„ Krzyś ciągnie misia”- ciągnięcie za nogi partnera zabawy,
„ Baryłka miodu” - jedno dziecko czworakuje , drugie zwisa przez jego plecy poprzecznie , zwisające dziecko zbiera rozrzucone woreczki(baryłki miodu),
„Skoki tygryska” - mierzenie najdłuższych 3 skoków zawodników.
„Wyjadanie miodku”
Zlizywanie w jak najkrótszym czasie miodu z talerzyka bez pomocy rąk.
.„Misiowe figle”- zabawa w parach.
Dzieci odwrócone do siebie tyłem przepychają się plecami.
Zabawa
„ Rysuję misia”
W zabawie bierze udział kilkoro dzieci.
Przybory: kartka papieru, flamastry.
Zawodnik ma za zadanie narysować misia.
Zabawa kołowa
„Stary niedźwiedź mocno śpi”
Dzieci z poszczególnych grup tworzą koła i bawią się wraz ze swoimi paniami i rodzicami.
Zabawa
„Jadą, jadą misie”
Robimy duże koło. Śpiewamy piosenkę o misiach, pokazujemy ruchem jej treść, pląsamy, tańczymy...
Jadą, jada misie tra la, la, la, la
Śmieją im się pysie cha, cha, cha, cha, cha
Przyjechały do lasu, narobiły hałasu
Przyjechały do boru, narobiły rumoru.
Jadą, jadą misie tra la, la, la, la
Śmieją im się pysie cha, cha, cha, cha, cha
A misiowa jak może prędko szuka w komorze,
Plaster miodu wynosi, pieknie gości swych prosi.
Jadą, jada misie tra la, la, la, la
Śmieją im się pysie cha, cha, cha, cha, cha
Zjadły misie plastrów sześć i wołają jeszcze jeść
Zjadły misie plastrów sześć i wołają jeszcze jeść.
Jadą , jadą misie tra la, la, la, la
Śmieją im się pysie cha, cha, cha, cha, cha
Przyjechały do lasu, narobiły hałasu
Przyjechały do boru, narobiły rumoru.
7. Zabawa z misiem wg instruktażu nauczycielki - „ Misiowy masaż”
do słów rymowanki:
Przyszła jesień z deszczowymi chmurami'
a po parku chodzą dzieci parami ( po misia plecach maszerują paluszki)
na alejkach ścielą się liści dywany( głaskają całą dłonią)
i brązowe spadają kasztany( ukłucia palcem)
my zbierzmy te dary jesieni( chwyt pięcioma palcami)
układamy je w rządkach na ziemi( rysowanie grzbietem dłoni linii)
W domu tato wywierci w nich dziurki( wiercenie opuszkiem palców)
nawleczemy je wtedy na sznurki ( dwie faliste linie wykonane na plecach).
8. Galeria misiowych postaci
-wykonanie rysunków pluszowego misia różnymi technikami
(wyklejanie papierem kolorowym, kulkami bibuły, kawałkami włóczki, listkami, ścinkami materiału).
9. Poczęstunek – czas na małe co nie co
Wycieczka do Tokarni
We wtorek, 19 września 2010r. odbyła się wycieczka dzieci z Przedszkola „Pluszowego Misia” w Parszowie do Tokarni – Muzeum Wsi Kieleckiej, gdzie przedszkolaki mogły zobaczyć najcenniejsze zabytki budownictwa wiejskiego i małomiasteczkowego Kielecczyzny. Skansen przedstawia naturalne obiekty w zespołach osadniczych, fragmenty wsi, które zostały wyposażone w meble i narzędzia codziennego użytku typowe dla regionu, z którego pochodzą.
Kolejną atrakcją podczas wycieczki była wizyta w bawialni „ Raj Urwisa” w Kielcach, gdzie dzieci spędziły miło czas podczas zabaw dowolnych oraz krótkich, ciekawych zajęć z nauczycielami. Do dyspozycji „małych urwisów” była duża konstrukcja zabawowa – małpi gaj, do skakania dmuchany zamek oraz mnóstwo zabawek, symulatory, cymbergaj.
Po długiej i szalonej zabawie dzieci wraz z opiekunami udali się do ostatniego celu wycieczki: McDonalda, gdzie czekał na nich pyszny poczęstunek wraz z niespodziankami.
Zmęczone, ale bardzo zadowolone przedszkolaki wróciły autokarem do Parszowa.
Wyjazd był finansowany w ramach środków Unii Europejskiej.
Opiekunowie : Sylwia Dudek, Karina Piotrowska- Niewczas, Agnieszka Zuba oraz rodzice.
Poświęcenie Kaplicy Nauczycieli
17.10.2010r. w Sanktuarium Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie – Godowie odbyło się uroczyste otwarcie i poświęcenie kaplicy 37 bohaterskim nauczycielom z terenu dawnego powiatu iłżeckiego, z siedzibą w Starachowicach, którzy zginęli podczas II wojny światowej. Kaplica umieszczona jest w monumentalnej Golgocie Martyrologii Narodu Polskiego.
Uroczystości rozpoczęły się Mszą św., którą celebrował Ojciec Eugeniusz Augustyn, Opat wąchockiego Klasztoru Cystersów. Uczestniczyli w niej dyrektorzy szkół z delegacjami nauczycieli i uczniów, poczty sztandarowe oraz przedstawiciele lokalnych władz.
Naszą szkołę reprezentowali harcerze: Karolina Miernik, Monika Szlęzak i Filip Milewski z harcerskim sztandarem, dyrektor szkoły Barbara Gajewska oraz nauczyciele Edyta Spilska, Katarzyna Lipińska, Zofia Bzdręga oraz Bożena Zarębska.
Po mszy, wszyscy uczestnicy uroczystości, przeszli do Golgoty Martyrologii Narodu Polskiego. Tam Ojciec Opat modlił się za dusze nauczycieli i poświecił kaplicę. Odczytano biografię wszystkich 37 bohaterskich nauczycieli. Na zakończenie złożono kwiaty i zapalono znicze.
Nauczyciele też się uczą.
Dnia 11.10.2010r. w naszej szkole odbyła się Szkoleniowa Rada Pedagogiczna, której tematem było: Ćwiczenia relaksacyjne na zajęciach wychowania fizycznego i podczas zajęć edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej.
Radę przygotowały koleżanki: Izabela Drabikowska, Bożena Kamińska, Zofia Bzdręga, Katarzyna Lipińska oraz Bożena Zarębska. Omówione zostały następujące zagadnienia:
- zestaw zabaw relaksacyjnych
- relaksacja przy muzyce: muzykoterapia
- układ ćwiczeń ruchowych, rytmicznych, oddechowych, wyobrażeniowych i relaksacyjnych
- najczęściej stosowane techniki relaksacji: Jacobsona, Schulza, Winterberta
- zabawy plastyczne o charakterze rozluźniającym
- zabawy uczące wyrażanie uczuć
- znaczenie relaksu w procesie nauczania.
Rada oprócz części teoretycznej zawierała też część praktyczną w formie warsztatów szkoleniowych.
Ogłoszenie!!!
Dnia 16.10.2010r. (sobota) odbędzie się rajd. Trasa rajdu Skarżysko - Suchedniów - kamieniołom Kopulak - Kleszczyny - gajówka Opal. Zbiórka uczestników o godz. 8.20 na przystanku obok Marywilu. Powrót z Suchedniowa przez Mostki o godz. 16.00. Każdy uczestnik otrzyma dyplom uczestnika. Serdecznie zapraszamy!!!
Informacja dla Rodziców
W dniu 20.10.2010r. na terenie szkoły odbędą się konsultacje z psychologiem z Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Starachowicach. Prosimy rodziców o kontakt z pedagogiem szkolnym, w celu wyznaczenia godziny konsultacji psychologicznych.
Kalendarz roku szkolnego 2010/2011
LP.
DATA
TEMAT
1.
01.09.2010
Rozpoczęcie roku szkolnego
2.
14.10.2010
Dzień Komisji Edukacji Narodowej
3.
23.12 - 31.12 2010
Zimowa przerwa świąteczna
4.
31.01 –13.02 2011
Ferie zimowe
5.
21.04 – 26.04 2011
Wiosenna przerwa świąteczna
6.
22.06.2011
Koniec zajęć dydaktyczno – wychowawczych
DODATKOWE DNI WOLNE W SZKOLE
1.
5.04.2011
Sprawdzian Kompetencji dla uczniów klasy VI
2.
02.05.2011
DNI DO ODROBIENIA
1.
15.10.2010
Odrobiony 09.10.2010
2.
12.11.2010
Do odrobienia 06.11.2010
Dzień chłopaka
Dzień Chłopaka obchodzony 30 września przez nastolatków w Polsce staje się coraz bardziej popularny wśród uczniów.
W tym dniu w naszej szkole dziewczęta wręczają chłopcom drobne prezenty, organizują też dyskotekę połączoną z konkursami. Tak też było i w tym roku. Już parę dni wcześniej uczennice kl. VI – Karolina Miernik, Monika Szlęzak i Dominika Jabłońska przygotowały scenariusz zabawy, która odbyła się w świetlicy szkolnej.
Dla zwycięzców konkursów wykonały też laurki i zakupiły nagrody. Impreza zgromadziła m. in. miłośników dyskoteki, bo, jak wiadomo nie od dziś – nie wszyscy chłopcy lubią tańczyć. Na szczęście wyjątków nie brakowało i dzięki temu zabawa była udana. W przerwach między gorącymi rytmami odbyły się konkursy.
A oto zwycięzcy:
- Konkurs Piosenki - I miejsce – Natalia Mazurkiewicz i Joanna Wojciechowska
II miejsce – Hubert Firkowski
III miejsce – Adrian Kowalski i Filip Milewski
- Konkurs Taneczny – Jakub Gembski i Paulina Bujnowska (I), Adrian Kowalski i Ola Głowacz (II), Beata Szewczyk i Hubert Firkowski (III).
- Konkurs Rysunkowy – Patrycja Łabuda (I), Ola Dąbrowa (II), Patryk Duda (III).
- Konkurs „Gorące Krzesła” – Tomek Obara (I), Bartek Szwed (II), Filip Milewski (III).
W trakcie zabawy wychowawca świetlicy wręczył upominki dla trzech uczennic – Leny Firkowskiej i Kasi Gembskiej z kl. II oraz Kasi Obarskiej z kl. III za pilne uczęszczanie na zajęcia świetlicowe.
Na zakończenie ogłoszono konkurs na „Mistera Szkoły”. Kandydaci musieli zaprezentować się publiczności, opowiedzieć coś o sobie i odpowiedzieć na trudne pytania zadawane przez jury.
Do konkursu zgłosiło się ośmiu chłopców, którzy z dużym wdziękiem prezentowali się na symbolicznej scenie obok dekoracji.. Jednak zwycięzców mogło być tylko trzech, a zostali nimi: Jakub Gembski – III miejsce, Radek Wożniak – II miejsce. Natomiast Misterem Szkoły Anno Domini 2010 został uczeń kl. VI – Hubert Firkowski.
Uczestnikom zabawy dziękujemy, a dla wszystkich panów małych i dużych mamy gorące życzenia:
Z okazji święta Waszego, życzenia wszystkiego najlepszego:
Niech każdy dzień dostarcza Wam radości
i uśmiech zawsze Wam w sercach gości.
Niechaj problemy Was omijają,
A wszyscy bardzo Was kochają.
Bo jak nikt inny na świecie,
Wy na to zasługujecie.
Zajęcia otwarte w grupie przedszkolnej - Roczne przygotowanie przedszkolne
Dnia 05.10.2010r. w grupie przedszkolnej Roczne przygotowanie przedszkolne odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców. Tematem było zapoznanie z niektórymi gatunkami drzew liściastych i iglastych. Dzieci wyszukiwały liście i owoce drzew prezentowanych przez nauczyciela. Przeliczały niektóre gatunki drzew liściastych i iglastych. Uczestniczyły w zabawach rozwijających słuch fonetyczny, poczucie rytmu, koncentrację uwagi, umiejętność przeliczania, a przede wszystkim wspólnego działania.
Celem zajęć była prezentacja rodzicom różnych form i metod pracy, które stosuje się w tej grupie wiekowej. Rodzice mieli możliwość obserwowania swoich dzieci, ich aktywność na zajęciach, stosunek do nauczyciela, rówieśników, współpracę w grupie oraz wzajemne relacje z innymi. Po zajęciach wychowawca grupy - Bożena Zarębska rozmawiała z rodzicami o ich wrażeniach i spostrzeżeniach. Objaśniła dlaczego wybrała takie formy pracy i co chciała pokazać rodzicom.
W dalszej części zajęć dzieci układały w małych zespołach puzzle, które były podsumowaniem prezentowanych zajęć.
Zajęcia z języka angielskiego w Przedszkolu Pluszowego Misia
W lipcu i sierpniu 2010r. do Przedszkola Pluszowego Misia uczęszczało na zajęcia z języka angielskiego kilkunastu przedszkolaków. Dzieci poznały piosenkę na powitanie i pożegnanie, którymi zaczynały i kończyły zajęcia. Poszczególne zajęcia poświęcone były następującym cyklom tematycznym: Poznajemy kolory w języku angielskim, Moja twarz, Moje ubrania, Mój pokój, Czas na lunch, Zwierzęta, Dobranoc, Czas na przyjęcie. Przedszkolaki chętnie uczyły się słówek związanych z poszczególnymi tematami, które przedstawiane były za pomocą kolorowych kart obrazkowych. Ponadto rozwijały swoje umiejętności manualne poprzez kolorowanie kart pracy przygotowanych do poszczególnych tematów.
Od września na zajęcia z języka angielskiego uczęszcza dwudziestu pięciu przedszkolaków. W miesiącu wrześniu dzieci poznały nowe piosenki na powitanie i pożegnanie, którymi zaczynają i kończą zajęcia. Poznały głównego bohatera podręcznika, w oparciu o który prowadzone są zajęcia - pacynkę - Myszkę Miki. Aktualnie uczą się piosenek: My kite, My mum - my dad, Animal rock, Look at me! We wrześniu zajęcia dotyczyły tematu: My family - moja rodzina. Dzieci poznały nazwy członków rodziny, utrwaliły nazwy kolorów, wysłuchały historyjki dotyczącej rodziny, która przedstawiona była w oparciu o plakat edukacyjny. Dzieci zagrały też w popularną grę angielską - Bingo.
W październiku zajęcia dotyczyć będą cyklu tematycznego: My house - mój dom.
Archiwum Aktualności