W dniach 20 – 23 października uczniowie Szkoły Podstawowej w Parszowie uczestniczyli w wycieczce edukacyjno - profilaktycznej do Zakopanego. Brała w niej udział grupa 26 uczniów, którzy w ubiegłym roku szkolnym uzyskali najwyższą średnią ocen oraz uczniowie wyróżnieni i nagrodzeni za wyniki w nauce.
Nadrzędnym celem wycieczki była promocja zdrowego stylu życia wolnego od nałogów i uzależnień. W trakcie różnorodnych zajęć, takich jak: wycieczki edukacyjne, rozmowa kierowana, dyskusja, wspólne gry i zabawy z uczniami itp. zrealizowane zostały następujące cele i zadania:
Cele edukacyjne:
-
obserwowanie przyrody górskiej z uwzględnieniem problematyki ochrony przyrody i ekologii,
-
poznanie atrakcji Zakopanego,
-
zapoznanie z dziedzictwem regionalnym, tradycjami góralskimi,
-
zapoznanie z zasadami bezpieczeństwa obowiązującymi podczas wędrówek górskich.
Cele wychowawcze:
-
poznanie zasad zachowania się w miejscach publicznych,
-
zdobycie umiejętności zachowania się na szlakach górskich,
-
doskonalenie umiejętności zachowania się w grupie rówieśniczej,
-
wyrabianie umiejętności radzenia sobie przez dłuższy czas poza domem,
-
kształcenie umiejętności zachowania się w ośrodkach kultury i rozrywki,
-
nauka prawidłowej komunikacji, aktywnego słuchania, wyzwolenie pozytywnych emocji i ekspresji werbalnej,
-
zamiłowanie do turystyki.
Cele profilaktyczne:
-
propagowanie aktywnego spędzania wolnego czasu – „W zdrowym ciele, zdrowy duch”,
-
rozwijanie sprawności psycho - fizycznej,
-
poprawa kondycji i ogólnego stanu zdrowia – „Ruch to zdrowie”, prawidłowe nawyki żywieniowe,
-
możliwość spędzania czasu na świeżym powietrzu. Turystyka piesza, zdobywanie szlaków, gry i zabawy sportowo – profilaktyczne.
Pierwszego dnia po obiedzie i zakwaterowaniu w Willi Siklawa, wyruszyliśmy na pieszą wycieczkę na Antałówkę – niewielkie wzniesienie, z którego roztacza się piękny widok na Tatry i Zakopane.
Drugiego dnia wjechaliśmy na Gubałówkę, skąd podziwialiśmy malownicze szczyty gór. Spacerując jej pasmem, mogliśmy kupić pamiątki oraz skosztować serków górskich z żurawiną. Po zjechaniu koleją linowo - terenową na dół, udaliśmy się na Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzysku (zwany też starym cmentarzem). Jest to pierwszy zakopiański cmentarz, założony w drugiej połowie XIX wieku przez proboszcza zakopiańskiego, księdza Józefa Stolarczyka.
Po obiedzie wybraliśmy się do największej papugarni w Zakopanem. Czekało tam na nas ok. 70 egzotycznych papug, które lubią wspólną zabawę, głaskanie i przytulanie. W zamian za smakołyki chętnie pozowały do zdjęć.
Wieczorem udaliśmy się do Sanktuarium MB Objawiającej Cudowny Medalik, gdzie wzięliśmy udział w nabożeństwie rożańcowym.
Kolejnego dnia wczesnym rankiem, spotkaliśmy się z naszym przewodnikiem – panem Michałem Łazarczykiem, z którym udaliśmy się do Doliny Kościeliskiej, najbardziej popularnej, znanej i jednej z najliczniej odwiedzanych tatrzańskich dolin. W trakcie wędrówki przewodnik opowiadał nam o dolinie oraz o legendach z nią związanych. Po dotarciu do schroniska na Hali Ornak, zasłużonym odpoczynku, skosztowaniu przepysznej szarlotki, wyruszyliśmy w drogę powrotną.
Po obiedzie odwiedziliśmy kompleks pięciu skoczni narciarskich z dominującą Wielką Krokwią, na której co roku odbywa się Puchar Świata. Wstąpiliśmy także na reprezentacyjną ulicę Zakopanego, położoną w centrum miasta – Krupówki, gdzie wszyscy kupili pamiątki dla siebie i znajomych.
Odwiedziliśmy również „Podwodny Świat”, gdzie mogliśmy zaobserwować zachowanie ryb w ich naturalnym środowisku. Wizyta w Akwanarium była świetną zabawą, dzięki aparatom uchwyciliśmy piękno tych niesamowitych okazów z całego świata.
W bogatym programie wycieczki nie zabrakło czasu na dobrą zabawę: wspólną grę w bilard, ping - ponga, dyskotekowe szaleństwa na parkiecie, karaoke.
Podczas wycieczki dużo się nauczyliśmy, zobaczyliśmy wiele pięknych miejsc. Poznaliśmy uroki Tatr i Zakopanego. Do domu przywieźliśmy mnóstwo przepięknych wspomnień i fotografii.
Serdecznie dziękujemy za pomoc finansową w organizacji naszego wyjazdu, którą uzyskaliśmy od Urzędu Miasta i Gminy Wąchock na czele z Burmistrzem Jarosławem Samelą, Banku Spółdzielczego w Wachocku, Pana Waldemara Franczyka, ks. Jacka Kowalika oraz lokalnych przedsiębiorców, którzy od wielu lat wspierają naszą placówkę.