Życzenia Świąteczne i Noworoczne
Pasowanie na przedszkolaka i 15 lecie przedszkola w Parszowie
- 11
W dniu 18 grudnia odbyło się pasowanie na przedszkolaka, które zbiegło się z 15 leciem istnienia przedszkola w Parszowie. Mali artyści zaprezentowali przygotowane piosenki, tańce oraz wierszyki. Dla większości był to pierwszy, bardzo ważny występ. Po części artystycznej nastąpił akt pasowania, czyli dotknięcie ramienia każdego przedszkolaka misiem przez Panią Dyrektor Barbarę Gajewską. Dla przedszkolaków było to wielkie przeżycie, a dla rodziców powód do dumy i zadowolenia ze swoich pociech. Dziękujemy Rodzicom, Radzie Rodziców oraz Dyrekcji za piękne prezenty.
Podziękowanie
Składamy serdeczne podziękowanie rodzicom, uczniom i pracownikom szkoły za przygotowanie kiermaszu bożonarodzeniowego. Dzięki hojności darczyńców oraz sponsorów indywidualnych zebraliśmy kwotę 3405,00zł. Pieniądze zostały przelane na konto Rady Rodziców z przeznaczeniem na dofinansowanie wyjazdu uczniów na Zieloną Szkołę. Serdecznie Dziękujemy!
Ogłoszenie
Zimowa przerwa świąteczna trwa od 23 grudnia 2023r. do 1 stycznia 2024. Jest to dla uczniów klas I - VIII czas wolny od zajęć dydaktyczno - wychowawczych.
Oddziały przedszkolne pracują bez zmian.
Jasełka Bożonarodzeniowe
Nowa galeria Jasełka Bożonarodzeniowe została dodana do albumu fotograficznego
65
Spotkanie z pracownikami KRUS
11 grudnia 2023 r. przedstawiciele KRUS odwiedzili pierwszoklasistów.
Podczas spotkania uczniowie zostali zapoznani z zagrożeniami wynikającymi z pracy w gospodarstwie rolnym oraz z zasadami bezpieczeństwa.
Głównym założeniem spotkania było promowanie pozytywnych zachować związanych z pracą na terenach wiejskich oraz szerzenie wiedzy o bezpieczeństwie i higienie pracy rolniczej.
Spotkanie urozmaiciła zabawa, w której uczniowie losowali pytania. Za poprawną odpowiedź dostawali upominki w postaci kolorowanek.
Uczniowie chętnie i aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, które upłynęło w miłej atmosferze.
Zebranie z rodzicami
15.12.2023r. o godz. 16.30 odbędzie się zebranie z rodzicami uczniów klas I - VIII - poinformowanie o proponowanych ocenach z przedmiotów i zachowania.
Wojewódzkie Konkursy Przedmiotowe – etap szkolny już za nami
Jak co roku nasza szkoła zgłosiła swój udział w Wojewódzkich Konkursach Przedmiotowych organizowanych przez Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty. Są to niezwykle trudne i prestiżowe konkursy, otwierające drzwi do przyszłości. Zdobycie tytułu laureata daje pierwszeństwo w przyjęciu do wybranej przez ucznia szkoły średniej. Dlatego wielu uczniów zgłasza chęć udziału w tych konkursach.
Pierwsze etapy konkursów odbyły się w listopadzie. Z naszej szkoły do kolejnego etapu zakwalifikowały się:
- Wojewódzki Konkurs z Języka Polskiego – Nadia El-Dursi
- Wojewódzki Konkurs z Matematyki – Nadia El-Dursi
- Wojewódzki Konkurs z Fizyki – Natalia Cholewińska i Nadia El-Dursi
- Wojewódzki Konkurs z Chemii – Nadia El-Dursi
Gratulujemy dziewczynom z klasy VIII!
Drugi etap konkursów odbędzie się w styczniu 2024 roku. Życzymy uczennicom dalszych sukcesów, przed nimi wzmożony okres nauki. Jednocześnie dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursach i zachęcamy do udziału w przyszłym roku szkolnym.
Rajd Mikołajkowy - Skarżysko-Kam. - Brzeście 09.12.2023
- 65
Rajd Mikołajkowy – 09.12.2023 r.
Trasa: Skarżysko-Kamienna MCK/PTTK – Bernatka – Brzeście – ok. 10 km.
Uczestnicy:
Klasa V: Iga Stefańska
Klasa VI: Julia Chylak, Karina El-Dursi, Oliwia Rybicka, Bartosz Sitek
Klasa VII: Ksawery Spadło
Klasa VIII: Nadia El-Dursi
Opiekunowie: Agata Fokt-Danielska, Edyta Spilska
20 lat temu grupa turystów z Parszowa po raz pierwszy wzięła udział w Rajdzie Mikołajkowym organizowanym przez OM PTTK ze Skarżyska-Kam. Pogoda tego dnia była niesprzyjająca pieszej wędrówce, jednak dzielna ekipa pod wodzą Pani Grażyny Frankiewicz – założycielki SKKT w Parszowie oraz Pani Agaty Fokt-Danielskiej pokonała trasę do Michniowa.
W tym roku Rajd Mikołajkowy miał swój kres w Brześciu, gdzie tradycyjnie odbyło się ognisko z pieczeniem kiełbasek oraz słynną gorącą kawą zbożową (która tylko na rajdach smakuje wyśmienicie). Nie lada niespodzianką dla strudzonych wędrowców był plac zabaw, na którym pomimo zmęczenia, uczniowie mogli miło spędzić czas.
A trasa rajdu nie była łatwa. Grupa turystów wyruszyła w drogę spod PTTK-u w Skarżysku-Kam. następnie przeszła ulicami miasta w okolice Bernatki. Wędrowcy szli lasem, żółtym szlakiem, wśród pięknych zaśnieżonych drzew, aż do wiaty w Brześciu. Przerwy między poszczególnymi etapami urozmaicało im lepienie bałwanów i rzucanie się śnieżkami.
Jako podziękowanie za udział w rajdzie nasza szkoła z rąk prezesa PTTK-u ze Skarżyska-Kam. – Pana Grzegorza Kowalskiego otrzymała pamiątkowy dyplom oraz puchar, które zasiliły bogatą już kolekcję.
Opiekunowie SKKT pragną złożyć serdeczne podziękowania Rodzicom uczniów, którzy w sobotni dzień wzięli udział w Rajdzie Mikołajkowym. To dzięki Wam – drodzy Rodzice i Uczniowie – od wielu lat istnieje koło turystyczne w Parszowie, to dzięki Wam szkoła jest zauważalna w trasie. To dzięki Wam – Rodzice – dzieci zdobywają dyplomy i puchary dla szkoły. I najważniejsze – aktywnie spędzają czas oraz poznają miejsca ziemi świętokrzyskiej.
Do zobaczenia na kolejnym rajdzie!
Mikołaj w przedszkolu
Wizyta świętego Mikołaja w naszym Przedszkolu, to jeden z najbardziej oczekiwanych przez dzieci dni w roku. Przedszkolaki przywitały Świętego Mikołaja piosenkami. A Mikołaj wręczył każdemu wspaniałe prezenty. Tego dnia uśmiechy z buzi dzieci nie schodziły na długo.Święty Mikołaju dziękujemy za przybycie i zapraszamy do nas już za rok.
Andrzejki w gr. „0”
Koniec listopada, to czas Andrzejek - czarów, wróżenia, przepowiadania, co przed nami. Dzieci z gr.”0” również chciały zajrzeć w przyszłość, sprawdzić co je czeka. Przedszkolaki poznały tradycje i zwyczaje andrzejkowe. Dowiedzieliśmy się, co nas czeka w niedalekiej przyszłości (kto musi uważać na zdrowie, kto spotka kogoś dawno niewidzianego, kto pierwszy kogoś poślubi, ile prezentów dzieci dostaną od Mikołaja...) i tej bardziej odległej (np. jaki zawód wybiorą przedszkolaki w dorosłym życiu). Czy wróżby się spełnią - przyszłość pokaże. Pewne jest to, że przyniosły one nam wiele radości, były okazją do wspólnej zabawy. Ten magiczny dzień wróżb i czarów bardzo spodobał się dzieciom szczególnie, że tradycyjnie miały również krótką zabawę przy dźwiękach wesołej muzyki.
Andrzejki w przedszkolu
- 5
W naszym przedszkolu co roku podtrzymujemy tradycje związane z „Andrzejkami”. Temu wydarzeniu towarzyszyły konkursy, zabawy i wróżby. Przedszkolaki z uśmiechem na twarzy chętnie brały udział w magicznym rytuale andrzejkowym.Dzień ten dostarczył przedszkolakom wielu przeżyć i emocji, a przede wszystkim stał się okazją do rozbudzenia dziecięcej ciekawości oraz chęci poznawania naszej ludowej tradycji.
Andrzejkowy Turniej Szachowy
W dniu 30 listopada 2023r. uczniowie naszej szkoły mieli okazję zmierzyć się w wyjątkowych zawodach, a mianowicie w Szkolnym Turnieju Szachowym. Turniej zorganizowany został pod opieką Pana Dariusza Kellera, który czuwał nad prawidłowym przebiegiem turnieju. Pasjonaci tej królewskiej gry mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności. Większość to jeszcze początkowi gracze, którzy będą dopiero rozwijać swój talent w tym kierunku. Rozegrano 6 rund w tempie 10 minut na zawodnika, w dwóch kategoriach: klasy I-III, klasy IV-VIII.
Nagrody zostały przyznane w kategori klas I-III
I miejsce Antoni Błąd
w kategori klas IV-VIII
I miejsce Wiktor Kowalik
2
Przedszkolaki dokarmiają ptaszki zimą
- 1
W okresie zimowym bardzo trud.no ptaszkom znaleźć pożywienie, dlatego przedszkolaki postanowiły zadbać o to, aby ptaki miały co jeść. Jest to doskonała okazja do kształtowania u dzieci poczucia odpowiedzialności oraz wrażliwości na losy zwierząt
XIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
- 34
Po raz kolejny nasza szkoła przystąpiła do akcji edukacyjnej Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Tegoroczna edycja obchodzona była 17 listopada 2023r (piątek). W tym dniu w czasie lekcji matematyki w klasach III – VIII odbyły się klasowe konkursy, podczas których wyłoniono Ekspertów Tabliczki Mnożenia.
Wyniki klasowych zmagań przedstawiają się następująco:
Klasa III – Emilia Baćko
Klasa IV – Adrian Kłak, Jakub Kowalczyk
Klasa V – Helena Rymarczyk, Iga Stefańska
Klasa VI – Wiktor Kowalik, Bartosz Sitek, Cezary Szczygieł
Klasa VII – Bartłomiej Puchalski
Klasa VIII – Natalia Cholewińska
W ramach obchodów XIII Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną „Ciekawe rekordy”. Dowiedzieli się m.in. ile wzrostu mierzy najwyższy człowiek świata, ile cm ma największa dłoń świata, jak długo trwał najdłuższy maraton gier komputerowych, a także ilu kart użyto do zbudowania największego domku z kart.
Aby uczcić ten szczególny dzień matematyczny, odbyły się też szkolne rozgrywki ze znajomości tabliczki mnożenia. Chętni uczniowie mogli wykazać się nie tylko znajomością tabliczki mnożenia, ale też szybkością i sprawnością w obsłudze komputera. Szkolne rozgrywki rozegrane zostały w wykorzystaniem strony WWW.matzoo.pl. Zwycięzcami w tej rywalizacji zostali:
I miejsce – Cezary Szczygieł (klasa VI)
II miejsce – Ksawery Spadło (klasa VII)
III miejsce – Mateusz Baćko (klasa VI)
Gratulujemy wszystkim mistrzom, a tym którym nie udało się w tym roku, zachęcamy do systematycznych powtórek.
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia odbywa się corocznie. Jest to inicjatywa skierowana nie tylko dla dzieci, ale również dorosłych. Celem akcji jest odświeżenie znajomości tabliczki mnożenia oraz propagowanie zabawowej formy uczenia się matematyki.
Symetrie na matematyce
- 2
Symetrie nas otaczają. Przejawy symetrii spotykamy w figurach geometrycznych, w świecie roślinnym, zwierzęcym, w budownictwie, w sztuce. Symetria jest koniecznością strukturalną organizmów i urządzeń.
Uczniowie klasy VI w ramach lekcji matematyki realizowali projekt „Symetria wokół nas”, który łączył naukę matematyki, nauk przyrodniczych oraz techniki. Pozwolił zauważyć inne oblicze „Królowej Nauk”, również w sztuce.
Szóstoklasiści szukali symetrii w przyrodzie, architekturze, a także wykonywali symetryczne wycinanki (na wzór ludowych serwetek i wycinanek). W swoich pracach wykorzystali wiadomości dotyczące symetrii osiowej (lustrzanej) zdobyte na lekcjach matematyki.
Zajęcia odbyły się w ramach realizacji innowacji pedagogicznej „Z matematyką na co dzień”.
Dzień Pluszowego Misia w przedszkolu
- 2
Ostatnio w przedszkolu obchodziliśmy Dzień Pluszowego Misia. Wspaniałe święto, w którym brały udział wszystkie dzieci. Tego dnia bawiliśmy się w misiowe zabawy, układaliśmy misiowe puzzle, robiliśmy piękne prace plastyczne, w także poznaliśmy historię Pluszowego Misia. W tym dniu osobiście zawitał do nas sam Pluszowy Miś, który towarzyszył dzieciom w zabawach do końca dnia. Radości dzieci nie było końca. Do zobaczenia za rok Pluszowy Misiu 🐻
Realizacja projektu "BohaterOn"
- 19
Nasza szkoła po raz kolejny wzięła udział w ogólnopolskim projekcie historycznym, który nosi tytuł „BohaterOn”.
Twórcy projektu dążą do promocji postaw patriotycznych i podtrzymywania tożsamości narodowej w Polsce i poza jej granicami. Chcą, by obywatele pamiętali o historii swojego kraju i bohaterach, którzy tak wiele poświęcili, by dziś żyć w wolnym państwie.
Stąd też zrodził się pomysł wysyłania życzeń do Powstańców Warszawskich. W poprzednich edycjach kampanii Polacy napisali ponad milion kartek, listów i laurek. Wszystkie prezenty trafiły do bohaterów, którzy żyją i z wielkim wzruszeniem wracają do trudnych, wojennych czasów. Wszystkie dowody uznania za pośrednictwem Fundacji trafiły do Powstańców, w wielu przypadkach stając się początkiem pięknego dialogu pokoleń.
Projekt, którego koordynowania podjęła się pani Małgorzata Banaś, zakładał przeprowadzenie przez wychowawców lekcji według wskazanych scenariuszy, a następnie przygotowanie prac (plakatów, kartek), które wyrażą wdzięczność za dokonania naszych bohaterów.
Wszystkie prace zostały wyeksponowane na szkolnym korytarzu. Fotorelacja została wysłana za pośrednictwem elektronicznych wpisów na stronę „Dumni z powstańców”. Szkoła za udział w kampanii wkrótce otrzyma certyfikat uczestnictwa.
Serdecznie dziękujemy uczniom i nauczycielom za przeprowadzenie projektu. Wykazaliście się postawą patriotyczną i wielką empatią względem Powstańców Warszawskich.
Zajęcia z Robotyka z elementami języka angielskiego.
Uczniowie klasy pierwszej i drugiej uczestniczą raz w tygodniu w dodatkowych lekcjach z robotyki z elementami języka angielskiego.
Podczas zajęć uczniowie budują roboty z klocków Lego.
Tematyka zajęć Robotyka z językiem angielskim łączy słownictwo, historyjki, piosenki i wierszyki z podręcznika do języka angielskiego Bugs Team 1 i Bugs Team 2.
Książki te uczniowie realizują na lekcjach języka angielskiego. Dzięki lekcjom Robotyka z językiem angielskim uczniowie nie tylko rozwijają umiejętności z zakresu informatyki - budowania i programowania robotów w aplikacji SPIKE 3.0, zaprojektowanej do użytku z klockami LEGO® Education SPIKE™, ale również utrwalają wiedzę poznaną podczas lekcji języka angielskiego.
Lekcje z Robotyki z językiem angielskim mają na celu rozwijanie u dzieci umiejętności pracy zespołowej i współpracy, logicznego myślenia, przygotowania do samodzielnej nauki w przyszłości, rozwijania pasji i chęci zwiększania wiedzy oraz zdolności wizualno-przestrzennych.
Uczniowie poprzez zabawę poznają wiele podstawowych zagadnień z zakresu informatyki, robotyki, elementów programowania, co będzie miało wpływ na ich wszechstronny rozwój.
Co ważne - nauczyciel podczas lekcji mówi głównie do z uczniów w języku angielskim, co pomaga w nauce swobodnego użycia języka angielskiego.
Uczniowie budują roboty, plansze i krajobrazy, następnie programują roboty na tabletach używając aplikacji SPIKE 3.0. Najciekawszym elementem zajęć jest zwykle testowanie wykonanych robotów - ważny element, który pozwala uczniom poczuć satysfakcję z efektów swojej pracy, ucząc wytrwałości w osiąganiu zamierzonych celów.
Informacja
Archiwum Aktualności