02 lutego 2024 roku grupa turystów z Parszowa wzięła udział w jubileuszowym XX Złazie Powstańców Styczniowych do Lipia, organizowanym przez Staropolskie Towarzystwo Przrodniczo-Leśne „Kotyzka” ze Starachowic. Głównym celem wyprawy było uczczenie 161 rocznicy Czynu Powstańczego oraz przywołanie działalności trzech wybitnych przywódców powstańczych - Mariana Langiewicza, Dionizego Czachowskiego i Karola Kality, którzy walczyli i toczyli zwycięskie potyczki w okolicach Starachowic.
Uczestnicy złazu:
Klasa III – Alicja Błąd
Klasa IV – Maria Grdeń
Klasa V – Iga Stefańska, Piotr Strzelec, Igor Zdzymira
Klasa VI – Julia Chylak, Karina El-Dursi, Maja Jorż, Gabriela Kowalska, Oliwia Rybicka, Bartosz Sitek
Klasa VII – Kacper Obarski, Ksawery Spadło
Klasa VIII – Nadia El-Dursi
Opiekunowie: Agata Fokt-Danielska, Edyta Spilska
Rajd rozpoczął się przy Rondzie Kality-Rębajły w Starachowicach. Grupę trasą „starachowicką międzypokoleniową” poprowadziła Pani Bożena Cyran.
Uczestnicy złazu nie mogli narzekać tego dnia na pogodę, wędrówka mijała sprawnie i bez problemów. Część trasy przebiegała wzdłuż kolejki wąskotorowej prowadzącej ze Starachowic do Lipia.
Tuż przed polaną Rębajły znajduje się krzyż powstańczy i tablica pamiątkowa pamięci Dionizego Czachowskiego i Karola Kality „Rębajły”, gdzie turyści z Parszowa oddali hołd Powstańcom Styczniowym.
Na polanie Rębajły, gdzie odbyły się główne uroczystości, pojawiło się blisko 400 osób. Uczestnicy rajdu docierali na polanę w Lipiu z różnych stron i gmin powiatu starachowickiego. Złaz miał charakter gwiaździsty i prowadził pięcioma trasami po pięknych zakątkach powiatu starachowickiego i ziemi iłżeckiej.
Na uczestników czekało ognisko, gawęda i ciepły poczęstunek. Można było też zobaczyć i posłuchać o możliwościach broni, jaką posługiwali się powstańcy, jak również wziąć udział w konkursach organizowanych przez Nadleśnictwo ze Starachowic. Na wędrowców czekało również zrekonstruowane „obozowisko powstańcze” Stowarzyszenia „Grot” oraz prezentacja powstańczej broni ze zbiorów Izby Tradycji i Dziedzictwa z Brodów wraz z salutem z broni czarnoprochowej.
Opiekunowie SKKT dziękują wszystkim uczniom za udział w złazie. Dziękują również Rodzicom, którzy wiedzą, jak ważna jest aktywność fizyczna u młodych ludzi oraz ich kontakt z przyrodą.
Do zobaczenia na kolejnym rajdzie.