Lipie Podłaziska 29.01.2013r.
Uczestnicy: kl.II – Klaudia Adamska, kl.IV – Kacper Błaszczykowski, Lena Firkowska, Natalia Milewska, Ola Martys, kl.V – Iwona Kubicz, kl. VI – Jakub Borowiec, Patrycja Głowacz, Dawid Kowalik, Julia Ubysz.
Opiekunowie: Karina Piotrowska – Niewczas i Grażyna Frankiewicz.
Komendant Złazu: Jacek Tarnowski
Kierownik trasy: Robert Pióro.
Towarzystwo Przyjaciół Koło Kotyzka w Starachowicach po raz kolejny zaprosiło uczniów szkół w dniu 29.01.2013r. do udziału w IX Złazie Turystycznym szlakiem Powstańców Styczniowych im. Karola Kality Rębajły.
Złaz odbywa się od roku 2005 na cześć powstańców, którzy stoczyli walki w Lubieni i Iłży 17 stycznia 1864r.
W tym roku mija 150 lat od wybuchu Powstania Styczniowego.
Zanim drużyna wyruszyła na wędrówkę, uczniowie wraz z opiekunami, wiceburmistrz Wąchocka - Sebastian Staniszewski, były dyrektor szkoły w Wąchocku, historyk – Kazimierz Winiarczyk i komenda Złazu – Jacek Tarnowski i Robert Pióro zapalili znicze na mogile powstańczej przed szkołą w Wąchocku.
Modlitwę w intencji zmarłych powstańców poprowadził brat Albert, furtian wąchockiego opactwa Ojców Cystersów.
Stoi tu pomnik gen. Mariana Langiewicza. W styczniu 1863r. przeprowadził on w mieście koncentrację powstańców, którzy mieli iść na Warszawę. 1400 ludzi założyło tutaj obóz warowny. 3 lutego 1863 doszło do bitwy z wojskami rosyjskimi.
W zimowej aurze, która w tym dniu dopisała, na polanę w Lipiu – Podłaziskach dotarło około 200 osób, w tym drużyny szkół ze Starachowic, Wąchocka i Parszowa., a także przedstawiciele Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz Leśnicy.
Tutaj czekało na turystów ognisko i pyszna grochówka prosto z kuchni polowej.
Następnie o przebiegu walk powstańczych w tych stronach z wielka pasją opowiedział Robert Adamczyk, znawca historii powstania styczniowego.
Uczestnicy złazu obejrzeli też inscenizację pt. „Ostatni mazur” w wykonaniu Amatorskiego Teatru TEAM działającego przy SCK w Starachowicach.
Autentyczności występom aktorów dodały historyczne stroje, oraz stara gajówka z XIX w, która posłużyła jako dekoracja. Szczególnie wzruszający był moment pożegnania idących do boju powstańców krucyfiksem przez matkę i płaczące dziewczyny.
Ostatnim punktem spotkania było oddanie hołdu poległym i zmarłym powstańcom pod przydrożnym krzyżem, gdzie modlitwę poprowadził jak co roku brat Albert z klasztoru w Wąchocku.
Dziękujemy organizatorom za kultywowanie tradycji obchodów kolejnych rocznic powstań narodowowyzwoleńczych i młodzieży naszej szkoły, która ochoczo podjęła trud wędrówki w celu uczczenia pamięci Polaków, walczących o wolność naszej Ojczyzny.
Na pamiątkę spotkania wszyscy uczestnicy złazu otrzymali pamiątkowe znaczki. Do zobaczenia za rok.