• „Bezpieczne Wakacje” - edukacyjne spotkanie z policjantami

          • 23 czerwca 2022roku w ramach działań prewencyjnych pt. „ Bezpieczne Wakacje” odbyło się spotkanie z przedstawicielami Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach aby porozmawiać o zasadach bezpieczeństwa podczas wakacji. Dzieci wspólnie z funkcjonariuszami przypominały, jak bezpiecznie poruszać się po drodze oraz spędzać wolny czas na placu zabaw, przy akwenach wodnych i innych miejscach na świeżym powietrzu. Panowie policjanci przybliżyli również zasady ograniczonego zaufania w stosunku do obcych, przekazali, jak bezpiecznie i prawidłowo jeździć rowerem oraz jak zachować bezpieczeństwo w domu podczas nieobecności rodziców.

            Najlepszym sposobem na bezpieczne wakacje - jak podkreślali wielokrotnie policjanci - jest zachowanie zdrowego rozsądku i troska o bezpieczeństwo swoje i innych.

        • Projekt klasy VII - Ja w Internecie
          • Projekt klasy VII - Ja w Internecie

          • W roku szkolnym 2021/2022 uczniowie klasy VII wraz z wychowawcą Panią Agatą Fokt – Danielską realizowali projekt Uniwersytetu Dzieci w Klasie  „Ja w Internecie. Jak dbać o swoje bezpieczeństwo w sieci?”.

            Podczas lekcji uczniowie poznawali podstawowe mechanizmy odpowiedzialne za nasze zachowanie w Internecie. Uczyli się, jak reagować, jeśli są ofiarą lub świadkiem cyberprzemocy. Poznawali różnicę pomiędzy hejtem a konstruktywną krytyką i dowiadywali się, jak dbać o swój wizerunek w Internecie. 

            Jako podziękowanie klasa VII oraz wychowawca otrzymali certyfikat i dyplom uczestnictwa w projekcie.

          • Szkolny projekt ekologiczny „Graj w zielone”

          • W dniu 1 czerwca akcją sadzenia drzew i krzewów wokół szkoły zakończono realizację projektu ekologicznego  „Graj w zielone”. Projekt miał na celu zagospodarowanie terenu wokół szkoły, propagowanie wiedzy o drzewach i krzewach oraz ich roli dla środowiska. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z różnymi gatunkami drzew i krzewów, poznać funkcję i znaczenie terenów zielonych oraz zdobywać umiejętności doświadczania i obserwowania przyrody.

            Zadaniem każdej klasy był zakup drzewka lub krzewu oraz posadzenie go w wyznaczonym miejscu.

            Uczniowie pod opieką nauczycieli posadzili 8 drzewek i 9 krzewów. Teraz będą o nie dbać, pielęgnować i obserwować ich wzrost.

            To kontynuacja zeszłorocznego projektu „Ogródek przyszkolny” skierowanego do uczniów klas 0-III. W ubiegłym roku szkolnym uczniowie klas młodszych założyli ogródek przyszkolny, który spełniał rolę dydaktyczną, stwarzał dzieciom możliwości poznania różnych gatunków roślin i wymagań glebowych oraz zasad ich pielęgnacji. Umożliwiał obserwację ptaków i owadów, pozwalał na przeprowadzanie eksperymentów przyrodniczych, rozbudzał ciekawość dziecięcą.

            Realizacja projektów ekologicznych przyczyniła się do poprawy walorów estetycznych otoczenia nasze szkoły.

             

          • Zielona Szkoła - Jastrzębia Góra 2022

          • W roku szkolnym 2021/2022 po raz czternasty wyjechaliśmy na Zieloną Szkołę nad morze. 6 czerwca grupa 30 uczniów z klas III – VIII  wraz z opiekunami: Barbarą Gajewską, Edytą Spilską, Małgorzatą Szczygieł, Katarzyną Michta i Marzeną Łabuda wyruszyła w podróż do  Jastrzębiej Góry.

            Pierwszy dzień upłynął nam w podróży, która trwała 10 godzin. Po zakwaterowaniu w ośrodku wypoczynkowym „Sedna”, najbardziej oczekiwanym wydarzeniem było powitanie z morzem, szczególnie dla tych, którzy ujrzeli Bałtyk po raz pierwszy. W tym dniu, rozpoczęliśmy naukę układu tanecznego „Belgijka”.

            W drugim dniu pobytu  zwiedzaliśmy najbliższą okolicę. Pierwszym punktem była Motylarnia  pod Latarnią Morską w Rozewiu, gdzie żyją motyle egzotyczne, które swobodnie latają wśród zwiedzających. Następnie udaliśmy się do Latarni Morskiej  w Rozewiu, w której wnętrzu znajduje się małe Muzeum Latarni Morskich, gdzie można oglądać m.in. poprzedni reflektor latarni z wyposażeniem elektrycznym.

            Po przepysznym obiedzie udaliśmy się na zwiedzanie centrum Jastrzębiej Góry. Spacerowaliśmy po Promenadzie Światowida, która jest najbardziej rozrywkową częścią miasta. W licznych sklepikach dzieciaki kupowały pamiątki i upominki, a następnie w pobliskiej cukierni zajadaliśmy się przepysznymi lodami i goframi.

            Po kolacji, tradycyjnie spacer nad morze i dalsza nauka „Belgijki”.

            Trzeciego dnia udaliśmy się na Półwysep Helski. Pierwszym punktem zwiedzania było Fokarium, gdzie na turystów czekały przesympatyczne foki. Ssaki te żyją na terenie Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii  Uniwersytetu Gdańskiego. Helskie Fokarium to niezwykłe miejsce, gdzie możemy zobaczyć z bliska karmienie fok i podziwiać ich sztuczki.

            Po zwiedzaniu Fokarium zażywaliśmy kąpieli słonecznych i morskich. Nie zabrakło również zakupu pamiątek. W drodze powrotnej do Jastrzębiej Góry zatrzymaliśmy się w Juracie, gdzie spacerowaliśmy po molo o długości 320 metrów, które zostało wybudowane w XX wieku.

            Po południu wyruszyliśmy na podbój Władysławowa. Przeżyliśmy ogrom emocji, oglądając seanse filmowe w kinie 8D np. „Przebudzenie potwora” czy „Nawiedzona kopalnia”. Po emocjonujących przeżyciach spacerowaliśmy Aleją Gwiazd Sportu, po czym udaliśmy się na przepiękną, piaszczystą plażę, po drodze wstępując do pobliskich sklepików  z pamiątkami.

            Po kolacji buszowaliśmy na placu zabaw przy naszym ośrodku, gdzie oczywiście nie zabrakło dalszej nauki „Belgijki”.

            Kolejny dzień był bardzo intensywny. Po obfitym śniadaniu wybraliśmy się na wycieczkę do Gdańska. We wczesnych godzinach porannych spotkaliśmy się z naszym przewodnikiem Panem Adamem, który oprowadzał nas po Gdańsku. Zwiedziliśmy m.in. Ulicę Długą i Długi Targ, Długie Pobrzeże, Ulicę Mariacką i Kościół NMP, gdzie podziwialiśmy zmianę godziny na Gdańskim Zegarze Astronomicznym.

            Następnie udaliśmy się w rejs statkiem pirackim „Czarna Perła” na Westerplatte. Miejsce to jest poświęcone wydarzeniom rozpoczynającym wybuch II wojny światowej. W drodze do Pomnika Obrońców Wybrzeża mijaliśmy obszar bitwy, wartownie, ruiny koszar i miejsce spotkań Jana Pawła II z młodzieżą.

            Po zwiedzeniu Westerplatte i pożegnaniu się z Panem przewodnikiem, udaliśmy się do Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego  usytuowanego w dzielnicy Oliwa. ZOO zwiedzaliśmy podróżując  meleksami „Turbo Ślimak”.

            Ostatni dzień upłynął nam na zwiedzaniu Jastrzębiej Góry, kupowaniu pamiątek, zajadaniu się goframi i lodami w naszej ulubionej cukierni. Na koniec dnia odbyła się dyskoteka na plaży – po raz pierwszy w historii Zielonej Szkoły – i myślimy, że nie po raz ostatni. Od tego wyjazdu będzie to nasza tradycja. Mimo wietrznej pogody było wesoło, radośnie i bardzo sentymentalnie, szczególnie dla uczniów klasy ósmej, którzy po raz ostatni byli z nami na Zielonej Szkole.

            Podsumowanie: BYŁO REWELACYJNIE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

             

        • Podziękowanie od Samorządu Uczniowskiego
          • Podziękowanie od Samorządu Uczniowskiego

          •  

            "Radość, która przemienia się w dziękuję, jest najlepszą wdzięcznością."
            Gottfried Ephraim Lessing

             

            Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami pragnie serdecznie podziękować Dyrektorowi Szkoły – Barbarze Gajewskiej, wszystkim nauczycielom, rodzicom, koleżankom i kolegom za całoroczną współpracę oraz pomoc w różnego rodzaju przedsięwzięciach, których się podejmowaliśmy.

            Dziękujemy dyrekcji za udzielenie wsparcia i zgody na organizację różnych akcji samorządowych, wolontariatu, akademii i zabaw na terenie szkoły.

            Nauczycielom za umożliwienie tych wszystkich działań, za pomoc w ich realizacji. Dziękujemy za trud kształcenia i wychowania, za starania, cierpliwość, a przede wszystkim za wyrozumiałość.

            Rodzicom za wsparcie nas w podejmowaniu różnych inicjatyw – rozmaitych zbiórek dla potrzebujących ludzi i zwierząt. To Wasze pieniążki i dobre serce pozwoliło pomóc wszystkim tym, którzy zwrócili się do nas o pomoc. Dziękujemy za wsparcie w kiermaszu świątecznym (przygotowanie ozdób, stroików), z którego pieniądze przeznaczone były na dofinansowanie Zielonej Szkoły.

            Kochani uczniowie- Wam również bardzo dziękujemy za współpracę, za to, że byliście z nami, wspieraliście nasze akcję, włączaliście się do wspólnej zabawy w zorganizowaniu wielu akademii i wydarzeń szkolnych. Dziękujemy za wyrażenie chęci uczestniczenia z zbiórkach wolontariatu, za cenne pomysły i chęci do działania.

            Na zakończenie pragniemy podziękować naszym najstarszym kolegom i koleżankom z klasy VIII. Wy już kończycie przygodę z naszą szkołą, ale my doskonale pamiętamy jak wielu z Was od lat zasilało grupę Samorządu Uczniowskiego.

            Serdecznie dziękujemy tym właśnie osobom, ale również całej klasie. Wielokrotnie pokazaliście, że potraficie doskonale zaprezentować się przed całą społecznością uczniowską zarówno w poważnych akademiach, ale również tych  „na wesoło”. Duży dystans do siebie, to Wasza ogromna wartość. Wspieraliście nasze akcje charytatywne, stworzyliście „Kółko wolontariatu”. Oczywiście nie zapominamy o wydawanej przez Was gazetce szkolnej „Kujonek”. To właśnie Wasze artykuły, wywiady czy recenzje filmowe i książkowe umilały nam każdą przerwę.

            Dziękujemy Wam nasi kochani absolwenci!

             

            Wszystkim życzymy udanych i słonecznych i bezpiecznych wakacji

            Samorząd Uczniowski

             

          • Jesteśmy EKO!

          • Nasza gmina wzięła udział w projekcie  „EKOlogiczni Liderzy LGD”.  Akcja pod hasłem „Zrezygnuj z kupowania wody – Chroń siebie i środowisko” ma uświadomić starszym i młodszym mieszkańcom gminy, jak ważna jest woda w życiu człowieka, a także ile człowiek produkuje odpadów z plastiku. Zastępca Burmistrza, pan Sebastian Staniszewski, w ramach kampanii przekazał naszym uczniom z klas 0-8 butelki Dafi. Są to pojemniki wielorazowego użytku, filtrujące wodę pochodzącą z kranu. Na pewno przydadzą się zarówno w wakacje jak i w roku szkolnym.

          • Wyniki konkursu "Mały Ilustrator"

          • W ostatnim czasie uczniowie klas I-IV mięli okazję wziąźć udział w konkursie plastycznym organizowanym przez Miejskie Centrum Kultury w Skarżysku- Kamiennej, który polegał na przedstawieniu w formie plastycznej przeczytanych wierszyków. Poezja należała do Grupy Literackiej "Wiklina". Właśnie otrzymaliśmy informację, że każdy z uczestników konkursu znajdzie przynajmniej jedną swoją pracę w wydanej przez Miejskie Centrum Kultury książeczce z wierszykami dla dzieci pt. „ Stacja Wierszykowo”. Gratulujemy młodym artystom z naszej szkoły, a byli to: Paulina i Jakub Kowalczyk oraz Sylwia Bzinkowska z klasy II.

          • Podsumowanie projektu edukacyjno - plastycznego "Serdeczna Karteczka"

          • Miło nam poinformować, że dobiegł końca praojekt realizowany od września w naszej szkole. Nosił on tytuł "Serdeczna karteczka" i realizowany był głównie w ramach zajęć świetlicowych. Zadaniem uczniów było sporządzenie kartek dla poszczególnych grup zawodowych. Efektem naszych działań było:

            - wykonanie kartek okolicznościowych, dzięki którym kształtowaliśmy w dziecku postawy społeczne.

            -  znajomość różnych zawodów m.in. lekarz; rolnik/ogrodnik; kolejarz; bibliotekarz.

            - otwartość społeczna na różne grupy zawodowe

            - rozbudzenie kreatywności dzieci

            - nauka szacunku, empatii względem innych osób

            Nad projektem czuwały panie: M. Banaś i M. Łabuda

          • KONKURS RECYTATORSKI im. JANA BRZECHWY

          • W dniu 15 czerwca 2022r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Gminnym Konkursie Recytatorskim Poezji dziecięcej im. Jana Brzechwy. Uczestnicy konkursu pięknie recytowali wiersze na scenie MGOK w Wąchocku.

            Jury przyznało naszym uczniom następujące miejsca:

            W kategorii uczniów klas I – III
            I miejsce:
            Julia Gembska - klasa I
            Paulina Kowalczyk - klasa II
            II miejsce:
            Jakub Kowalczyk - klasa II
            Wyróżnienie:
            Kornelia Dróżdż - klasa I
            Oliwia Stankowska - klasa II

            W kategorii klas IV - VII
            III miejsce:
            Nadia El-Dursi - klasa VI
            Wyróżnienie:
            Cezary Szczygieł - klasa IV
            Kacper Obarski - klasa V
            Natalia Cholewińska - klasa VI

            Gratulujemy bardzo dobrego występu. Nagrody książkowe i pamiątkowe dyplomy ufundowane zostały przez MGOK w Wąchocku.
            Panie sprawujące opiekę nad dziećmi w dniu konkursu: Marzena Łabuda, Dominika Polak. 

            Organizacja przygotowań do konkursu na terenie szkoły- p. Małgorzata Banaś

          • Konkurs ortograficzny "Szkolny Mistrz Ortografii"

          • 2 czerwca 2022r. w naszej szkole odobył się Szkolny Konkurs Ortograficzny "Mistrz Ortografii", który zorganizowała polonistka p. Małgorzata Banaś. W zmaganiach wzięły udział dzieci z klas IV-VIII.

            Najlepszy wyniki uzyskała uczennica klasy VI - Nadia El Dursi i otrzymała I miejsce

            II miejsce zajęła Aleksandra Sitek z klasy VIII

            III Anna Piwko i Oliwia Szybska z klasy VIII

            Wyróżnienie otrzymali - uczennica klasy IV - Julia Chylak i uczeń z klasy VII - Wojciech Pacek

            Wszyscy otrzymali dyplomy oraz upominki w postaci książek.

            Pozostali uczniowie, którzy przstąpili do konkursu to:

            Maja Jorż, Cezary Szcygieł, Wiktor Kowalil. Mateusz Baćko - klasa IV

            Kacper Obarski, Kamil Strzelec, Ksawery Spadło - kl asa V

            Natalia Cholewińska - klasa VI

            Julia Grdeń - klasa VII

            Joanna Kowalska, Dominika Gębska - klasa VIII

            Serdecznie dziękujemy za udział w konkursie i gratulujemy sukcesów !!!

          • Uroczystości Wykusowe 2022

          • 12 czerwca 2022 r. uczniowie naszej szkoły wraz z jej sztandarem i opiekunami towarzyszyli uroczystościom 65 rocznicy powstania Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej "Ponury"-"Nurt", które odbywały się w Wąchocku.

            Obchody Wąchock - Wykus upamiętniają żołnierzy i dowódców oddziałów partyzanckich żołnierzy Armii Krajowej, dowodzonych przez płk Jana Piwnika "Ponurego" i mjr Eugieniusza Kaszyńskiego "Nurta".

            Uczniowie reprezentujący szkołę: Julia Grdeń, Wiktoria Bobkiewicz, Julia Połeć, Krzysztof Pikor, Bartek Piasecki

            Opiekunowie: Małgorzata Banaś, Izabela Kutyła- Paduch, Edyta Mizura

          • Wycieczka klasy III na Święty Krzyż

          • 13 czerwca uczniowie klasy III wraz z wychowawcą, katechetą i rodzicami wybrali się na wycieczkę na Święty Krzyż. Celem wycieczki było jedno z najstarszych sanktuariów na ziemiach polskich znajdujące się na szczycie górskim zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem – (595 m n.p.m). Naszą wędrówkę rozpoczęliśmy w Nowej Słupi, skąd „Drogą Królewską” (o długości ok. 2 km i różnicy wzniesień dochodzącą do 300 m.) doszliśmy na szczyt Łyśca, gdzie zwiedziliśmy Wystawę Przyrodniczą, klasztor i poznaliśmy jego historię. Weszliśmy także na wieżę kościelną (zburzoną w 1914 roku przez Austriaków , a zrekonstruowaną w 2014 roku), z której podziwialiśmy wspaniałe widoki Gór Świętokrzyskich. Zwieńczeniem wyprawy była szczególna dla wszystikich Msza Święta, która została odprawiona w intencji uczestników wycieczki. Uczniowie podczas mszy mieli zaszczyt zasiadać w prezbiterium, biorąc czynny udział poprzez posługę  przy sprawowanym zgromadzeniu eucharystycznym. Na koniec wszyscy zostali pobłogosławieni  Relikwiami Drzewa Krzyża Świętego. 

            Z wycieczki wróciliśmy bogatsi o nowe wrażenia. 

          • Zawody Wędkarskie

          • 4 czerwca przy zbiorniku wodnym Wędkarskiego Towarzystwa Wędkarskiego „Kamienna” w Wąchocku odbyły się spławikowe zawody wędkarskie, w których wzięli udział uczniowie Naszej szkoły: Nadia Drużdż (kl.3), Maksymilian Drabczyk (kl.2), Bartosz Kamiński (kl. 3), Bartłomiej Puchalski (kl. 5), Jan Michta (kl. 5).

            Głównym celem zawodów było zainteresowanie dzieci wędkarstwem sportowym. Uświadomienie im potrzeby życia w harmonii z przyrodą oraz kształtowanie bezpiecznych zachowań nad wodą. Choć pogoda nie dopisała, wszyscy dzielnie walczyli, pamiętając, że najważniejsza jest dobra zabawa i zdrowa rywalizacja.

            Nasza szkoła zajęła drużynowo II miejsce, a w klasyfikacji indywidualnej na II miejscu podium znalazła się uczennica klasy 3 Nadia Drużdż (21 złowionych ryb).

            Na zakończenie zawodów, najlepsi uczestnicy zostali wyróżnieni pucharami, wszyscy uczestnicy otrzymali upominki i dyplomy za sam udział w zawodach.

            Wszystkim serdecznie gratulujemy!