Wiosenna zbiórka
Uwaga!!!
Ogłoszenie!!!
Dzień Liczby Pi 2025
- 18
Marzec to miesiąc królowej nauk – matematyki. 12 marca przypada Ogólnopolski Dzień Matematyki, a 14 marca to Dzień Liczby Pi – w końcu skrót zapisany z numeru miesiąca i numeru dnia daje nam 3,14 czyli przybliżoną wartość liczby Pi.
I właśnie 14.03.2025r. w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Liczby Pi. Celem przedsięwzięcia było promowanie matematyki wśród uczniów poprzez zabawę i rywalizację, rozwijanie logicznego myślenia, kształtowanie umiejętności pracy w grupie oraz wzmacnianie motywacji do nauki.
Liczbę π (Pi) wymyślili 4 tysiące lat temu Babilończycy. Już wtedy starożytni rachmistrzowie zauważyli, że wszystkie koła mają ze sobą coś wspólnego – a mianowicie, że ich średnica i obwód pozostają wobec siebie w takim samym stosunku. Jeśli podzielimy obwód koła przez jego średnicę, to niezależnie od tego, czy weźmiemy duże, czy też małe koło, zawsze otrzymamy ten sam wynik – czyli około 3,14.
Podczas lekcji matematyki i logiki uczniowie klas IV – VIII z naszej szkoły sprawdzali, czy na pewno ta teoria jest prawdziwa. W ruch poszedł centymetr i różne przedmioty w kształcie koła (m.in. podstawka od doniczki, miska pożyczona od Pani Agnieszki z kuchni, zaś uczniowie z klasy VIII na placu zabaw zmierzyli obwód karuzeli, a także studzienki kanalizacyjnej). Wynik naszych obliczeń nie zawsze wyszedł równy 3,14 (wynika to z niedokładności pomiarów), jednak był za każdym razem bliski tej wartości.
Jako pierwszy wartość liczby Pi z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku obliczył najprawdopodobniej Archimedes w III w. p.n.e. – dziś znamy już więcej niż 12 bilionów miejsc po przecinku liczby π. Chętni uczniowie z naszej szkoły podjęli trud zapamiętania jak największej ilości cyfr rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi (co jest niełatwym zadaniem). Tegorocznym zwycięzcą została Oliwia Prokop – uczennica klasy VII, która zapamiętała aż 71 cyfr. Na II miejscu znalazła się Iga Stefańska (kl. VI) z imponującym wynikiem – 66 cyfr, zaś na III pozycji uplasowała się Karina El-Dursi (kl. VII) – wynik 42 cyfry. Gratulujemy dziewczynkom wspaniałej pamięci.
W ramach obchodów Święta Liczby Pi uczniowie klas IV – VIII obejrzeli też film edukacyjny „Niewymierna liczba Pi”. Filmowi towarzyszyła karta pracy, która zawierała zadania, zagadki, ćwiczenia sprawdzające rozumienie filmu oraz tematy do dyskusji o nim.
Ważnym elementem obchodów poświęconych królowej nauk był Szkolny Konkurs Wiedzy Matematycznej. Na wszystkie pytania bezbłędnie odpowiedział Jakub Kowalczyk – uczeń klasy V i to on został tegorocznym Mistrzem Wiedzy Matematycznej. Tytuł wicemistrza zdobyli: Kornelia Drużdż (kl. IV), Iga Stefańska (kl. VI), Wiktor Kowalik (kl. VIII) oraz Kacper Obarski (kl. VIII). Gratulujemy zwycięzcom!
Szkolne obchody Dnia Liczby Pi były nie tylko okazją do nauki, ale przede wszystkim do dobrej zabawy i odkrywania, jak fascynująca może być matematyka.
Rajd Wiosenny - 22.03.2025
- 69
Trasa: Skarżysko-Kamienna MCK/PTTK – Rejów – Suchedniów Północny – Mostki (zielony szlak) – ok. 12 km.
Uczestnicy:
Klasa III – Michał Herman, Ernest Miernik, Bartosz Piwko, Borys Twórz
Klasa IV – Alicja Błąd
Klasa V – Oliwia Błąd, Nicole Głowacka, Amelia Kopeć
Klasa VII – Julia Chylak, Karina El-Dursi, Oliwia Rybicka
Opiekunowie: Agata Fokt-Danielska, Edyta Spilska
Po raz kolejny turyści ze szkolnego koła turystycznego SKKT „Super Tramp” z Parszowa ruszyli na pieszą wędrówkę. 22 marca 2025r. odbył się bowiem XXIII Rajd Wiosenny „Topienie Marzanny”, którego organizatorem był Oddział Miejski PTTK w Skarżysku-Kam. oraz Komisja Turystyki Pieszej i Górskiej przy OM PTTK.
Pogoda tego dnia była wspaniała – wiał lekki ciepły wietrzyk, świeciło słońce, dostarczając mnóstwo energii wszystkim, którzy nie mogli doczekać się wiosny. Nareszcie można było poczuć, że zima odchodzi.
Start wędrówki to, jak zawsze, plac przed Miejskim Centrum Kultury w Skarżysku-Kam., gdzie prezes OM PTTK-u – Pan Grzegorz Kowalski przywitał ciepło wszystkich zebranych i życzył udanego wypadu poza miasto (tu należy dodać, że w rajdzie uczestniczyło tego dnia ok. 160 osób). Trasę Rajdu Wiosennego poprowadził Pan Grzegorz Jędrzejczyk.
Droga wiodła szlakiem zielonym – najpierw przeszliśmy obok Lidla, potem kładką nad rzeką Kamienną do Osiedla Zachodnie, następnie szliśmy lasem obok Zalewu Rejów (podziwialiśmy tu budzącą się do życia przyrodę i przeskakiwaliśmy przez liczne błotne przeszkody), dalej minęliśmy stację kolejową Suchedniów Północny, naszą wędrówkę zakończyliśmy w Mostkach.
Rajd Wiosenny nosi nazwę „Topienie Marzanny”, gdyż jego głównym celem jest pożegnanie zimy i powitanie upragnionej wiosny. Tym razem kukieł – Marzann było kilka. Niektóre małe, inne ogromne, jeszcze inne kolorowe – wszystkie jednak były wspaniałe. Ekipa ze Szkoły Podstawowej z Parszowa też miała swoją kukłę – ekologiczną Marzannę przygotowała uczennica klasy VII - Karina El-Dursi. Po trudach wędrówki nasza Marzanna została wrzucona do rzeki przy zaporze w Mostkach i symbol zimy odpłynął w dal. Zima została oficjalnie pożegnana.
Rajd zakończył się po około 12 km wędrówki przy altanie w Mostkach, gdzie jak zwykle czekało na wszystkich ognisko z kiełbaskami oraz pyszna niezapomniana kawa zbożowa. Z rąk prezesa PTTK-u Pana Grzegorza Kowalskiego turyści z naszej szkoły odebrali puchar i dyplom dla szkoły za uczestnictwo w rajdzie. Każdy turysta zwiększył swoją kolekcję znaczków rajdowych o kolejny egzemplarz – niektórzy mogą się pochwalić całkiem sporą ich ilością, co dla kolekcjonerów znaczków jest powodem do dumy.
Opiekunowie koła turystycznego składają serdeczne podziękowania wszystkim, którzy w wolny sobotni dzień podjęli trud pieszej wędrówki. Zachęcamy innych do tej formy aktywności – najbliższa wyprawa z kołem turystycznym to Rajd Lizakowy, który odbędzie się w czerwcu. Do zobaczenia na szlaku!
Link do artykułu o Rajdzie Wiosennym:
Bądź kumplem, nie dokuczaj
- 5
Klasa IV ze Szkoły Podstawowej w Parszowie wzięła udział w ogólnopolskiej kampanii społecznej „Bądź kumplem, nie dokuczaj!”. Organizatorem kampanii jest Cartoon Network, natomiast twarzą akcji został Kamil Stoch, który zachęca dzieci do gry fair play i propaguje koleżeńskie zachowania.
W ramach projektu uczniowie wzięli udział w lekcji wychowawczej „Dokuczanie – daje się we znaki”, której celem było zwiększenie świadomości dzieci na temat konsekwencji dokuczania oraz kształtowanie postawy empatii. Uczniowie obejrzeli spot kampanii „Bądź kumplem, nie dokuczaj” z udziałem ambasadora kampanii – Kamila Stocha. Następnie poznali tajemniczego gościa – DOKUCZACZA, jest to osoba - przeciwieństwo dobrego kumpla, koleżanki, kolegi – ktoś, kto dokucza.
Uczniowie wspólnie zastanawiali się, nad odpowiedziami na kluczowe pytania:
Gdzie można spotkać DOKUCZACZA?
Co najczęściej robi DOKUCZACZ?
Jak się możemy czuć, gdy spotykamy DOKUCZACZA, który nam dokucza?
Dlaczego DOKUCZACZ dokucza innym?
W ramach podsumowania omówione zostały trzy kroki radzenia sobie z dokuczaniem:
- Powiedz komuś, co się dzieje. Jeśli ktoś krzywdzi Ciebie lub kogoś innego, jak najszybciej powiedz o tym osobie, której ufasz. Może to być kumpel, przyjaciel, nauczyciel, brat lub siostra, rodzic lub inny dorosły. Pamiętaj, nie jesteś sam! Dlatego to ważne, abyś powiedział komuś o tym, co się dzieje.
- Bądź przyjazny. Ktoś, komu dokuczają, a nawet ktoś, kto sam dokucza, także potrzebuje przyjaciela i wsparcia. Staraj się być przyjaznym dla każdego.
- Bądź odważny, mów otwarcie. Bądź pewny siebie. Zachęcaj swoich przyjaciół i znajomych, by sprzeciwiali się dokuczaniu i starali się je powstrzymać – niezależnie od tego, czy ktoś krzywdzi Ciebie czy kogoś innego. Mówienie głośno o tym, że ktoś komuś dokucza, nie oznacza, że jesteś donosicielem czy skarżypytą. Pomagasz komuś, więc robisz coś dobrego! Dokuczanie to nie zabawa. Każdy, komu ktoś dokucza, czuje złość i smutek. Jeśli coś Cię smuci lub złości, porozmawiaj o tym, zamiast krzywdzić innych.
Jak zostać Asem Internetu?
Dzień Bezpiecznego Internetu 2025 przypada na 11 lutego, ale jego obchody w formie realizowanych w całej Polsce lokalnych inicjatyw edukacyjnych są zaplanowane aż do końca marca 2025.
Uczniowie klasy IV i V w ramach lekcji wychowawczych wzięli udział w lekcji „Jak zostać Asem Interenetu?”. Podczas zajęć poruszone zostały kluczowe zagadnienia związane z bezpieczeństwem w sieci, takie jak fałszywe informacje oraz hejt. Analizowano, jakie treści nie powinny być udostępniane w Internecie, jak skutecznie chronić swoje dane, co zrobić, żeby zabezpieczyć swój komputer oraz do kogo można zwrócić się o pomoc.
Bohaterami spotkania były Sieciaki, które dzielnie walczyły z Sieciuchami, przedstawiając w filmikach zasady bezpiecznego korzystania z Internetu.
Pamiętajmy! Internet to fascynująca podróż, ale warto dobrze się do niej przygotować!
Już jutro wiosna...
"Woda to skarb, woda to życie" - projekt edukacyjny z chemii
W marcu obchodzimy Światowy Dzień Wody, święto poświęcone promowaniu świadomości na temat znaczenia wody dla życia na Ziemi. Z tej okazji uczniowie z klasy siódmej pod okiem nauczycielki chemii - pani Emilii Staniszewskiej, zrealizowali projekt „Woda to skarb, woda to życie”.
Projekt ten był nie tylko doskonałą okazją do pogłębienia wiedzy na temat właściwości wody, ale także do aktywnego uczestnictwa w eksperymentach. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem i radością prezentowali swoje doświadczenia związane z tym cennym zasobem.
18
"Aktywna tablica 2024"
- 3
W roku szkolnym 2024/2025 nasza szkoła otrzymała fundusze na zakup pomocy dydaktycznych z programu „Aktywna tablica” w wysokości 35 000,00zł., z czego 80% to dofinansowanie z Ministerstwa Edukacji i Nauki, a 20% to wkład własny z budżetu gminy.
Program Aktywna Tablica 2020 - 2024 ma na celu rozwój szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno - komunikacyjnych. Dofinansowanie umożliwia wyposażenie szkoły w nowoczesne technologie i pomoce edukacyjne niezbędne do rozwoju kompetencji TIK w szkołach oraz przygotowujące uczniów do życia w społeczeństwie informacyjnym.
W aktualnej edycji programu szkoły mogły wnioskować o zakup pomocy dydaktycznych, sprzętu i narzędzi do terapii dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
W ramach programu „Aktywna Tablica” nasza szkoła zakupiła następujące urządzenia i pomoce dydaktyczne:
- Eduterapeutica Lux SPE 1-3
- Eduterapeutica Lux SPE 4-8
Zestaw ćwiczeń multimedialnych wraz z kartami pracy do wykorzystania na zajęciach z dziećmi z ryzykiem wystąpienia lub orzeczeniem/opinią o dysleksji, dysgrafii, dysortografii lub dyskalkulii.
- mTalent Czytanie ze zrozumieniem
Zestaw multimedialnych ćwiczeń do kształcenia i treningu umiejętności czytania ze zrozumieniem.
- mTalent. Wczesne wspomaganie rozwoju
Zestaw ćwiczeń interaktywnych i materiałów dodatkowych wspierających psychoruchowy i społeczny rozwój dziecka od chwili wykrycia deficytów.
- Go Sense Pakiet 7 gier
Seria nowoczesnych pomocy dydaktycznych i terapeutycznych. Przeznaczone są do pracy z dziećmi ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi z szeroko rozumianej grupy ryzyka dysleksji rozwojowej, obejmującej dysleksję, dysgrafię, dysortografię oraz dyskalkulię, a także z dziećmi z ADHD. Seria jest również dostosowana do potrzeb i możliwości dzieci ze spektrum autyzmu.
- mTalent. Afazja
Zestaw ekranów interaktywnych z ćwiczeniami dla odbiorcy z afazją lub diagnozą niedokształcenia mowy o typie afazji.
- mTalent Zajęcia Logopedyczne - Pakiet Ekspert
Zestaw ćwiczeń multimedialnych wraz z kartami pracy do wykorzystania na zajęciach z logopedii.
- Moc emocji
Nowoczesny program do rozwijania kompetencji emocjonalno-społecznych dzieci w wieku 6 -10 lat.
- Moc Emocji PRO. Kompetencje emocjonalno-społeczne. Poziom 2
Specjalistyczny program multimedialny do wykorzystania w pracy wychowawczej i socjoterapeutycznej, przeznaczony dla uczniów w wieku 10–15 lat.
- mTalent Ortografia
Ćwiczeniami interaktywne z ortografii i poprawnej pisowni.
- 3D Printing Pen Master Set. Walizka z długopisami 3D
Kompleksowy zestaw dedykowany do zajęć STEAM, zapewniający praktyczne narzędzia do kreatywnego wykorzystania technologii 3D. Rozwija kompetencje techniczne i poszerza wyobraźnię przestrzenną.
- Programming Time. Zestaw do nauki kodowania i programowania.
Pomoce pozwalające wprowadzić dzieci w świat programowania i kodowania. Zestaw wspomaga rozwój manualny i koordynację wzrokowo – ruchową.
- Komputer stacjonarny All in One dotykowy.
- Laptop.
Wyżej wymienione pomoce dydaktyczne wzbogaciły warsztat pracy szkolnych specjalistów, zwłaszcza w zakresie:
- terapii logopedycznej,
- zajęć rewalidacyjnych,
- zajęć korekcyjno - kompensacyjnych,
- zajęć rozwijających kompetencje emocjonalno – społeczne,
- zajęć dydaktyczno - wyrównawczych,
- zajęć z psychologiem.
Zajęcia prowadzone są w specjalnie przygotowanej sali terapeutycznej, która oprócz w/w narzędzi terapeutycznych, wyposażona jest w wiele innych pomocy dydaktycznych wspierających rozwój uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
W naszej szkole znajduje się również sala do terapii integracji sensorycznej. Jest to przestrzeń, w której uczniowie m.in. usprawniają koordynację, równowagę, koncentrację uwagi oraz uczą się prawidłowo przetwarzać bodźce sensoryczne.
W sali znajdują się różnorodne sprzęty m.in.:
- Piłki terapeutyczne, które pomagają w rozwijaniu równowagi.
- Huśtawka, która wspomaga integrację sensoryczną poprzez ruch.
- Zabawki i urządzenia z różnymi fakturami i kolorami, które angażują różne zmysły – wzrok, słuch, dotyk.
- Maty i tory przeszkód, które pomagają rozwijać motorykę dużą i małą.
Świetnie wyposażone sale terapeutyczne, szeroki wachlarz specjalistycznego sprzętu, różnorodność zajęć terapeutycznych oraz wykwalifikowana kadra specjalistów dają możliwość wszechstronnego rozwoju uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
Bezpieczna przerwa
- 9
Przerwa międzylekcyjna to czas, który pozwala uczniom nie tylko na odpoczynek, ale także na aktywność fizyczną i intelektualną. W naszej szkole powstały ,,kąciki” dla uczniów, gdzie każdy może realizować swoje zainteresowania, integrować się z rówieśnikami i wypoczywać.
Uczniowie korzystają ze stołów bilardowych, chętnie grają w tenisa stołowego, popularne są także kąciki z grami planszowymi i szachami.
Dla lubiących ciszę najlepszym miejscem jest biblioteka, gdzie można spokojnie poczytać i porozmawiać . Na korytarzach znajdują się wygodne kanapy, które służą wszystkim uczniom do odpoczynku i integracji z rówieśnikami. Prowadzone są również zabawy dla klas młodszych na korytarzach szkolnych.
Nasi uczniowie czują się bezpiecznie w naszej szkole, a ciekawe i aktywne spędzanie czasu na przerwach wpływa korzystnie na ich samopoczucie i efektywność na lekcjach.
Rowerowa Stolica Polski, czyli kręcimy kilometry dla Gminy Wąchock
Gmina Wąchock w 2025 r. przyłącza się do fantastycznego projektu, czyli do „Rowerowej Stolicy Polski”, który już po raz siódmy (w naszej gminie po raz pierwszy) z główną rywalizacją startuje w czerwcu br. Dodatkowo, po raz trzeci zostanie wyłoniona najbardziej rowerowa gmina w kraju. To wydarzenie, to święto miłośników jednośladów i doskonała okazja do promowania zdrowego stylu życia, ekologii i zrównoważonych form transportu.
Wszyscy chcący wziąć udział w rywalizacji i kręceniu kilometrów dla naszej gminy już dziś mogą pobrać aplikację „Aktywne Miasta”, dołączyć do istniejącej grupy lub zgłosić do na adres promocja@wachock.pl utworzenie grupy i… do dzieła!
Przeczytaj uważnie:
W rywalizacji osobno klasyfikowane są miasta prezydenckie oraz gminy. Aby wyrównać szanse uczestników, klasyfikacja opiera się na przeliczniku punktowym – liczba przejechanych kilometrów jest dzielona przez liczbę mieszkańców. Taki system pozwala sprawiedliwie ocenić zaangażowanie każdej społeczności.
Rywalizacja jest prowadzona za pomocą aplikacji Aktywne Miasta, w której uczestnicy rejestrują swoje przejazdy rowerowe. Główna rywalizacja potrwa od 1 do 30 czerwca, jednak już w marcu br. odbędzie się rozgrzewka – Trening przed RSP. Jest to doskonała okazja, aby odpowiednio wcześniej zadbać o formę i przygotować się do czerwcowego wyzwania.
Każdy uczestnik może reprezentować wyłącznie jeden samorząd (miasto lub gminę), dla którego będzie zbierać kilometry. Co ważne, przejazdy mogą odbywać się w dowolnym miejscu na świecie, ale ich wynik będzie przypisywany do zadeklarowanego samorządu.
Rozgrzewka – Trening
21 marca, w pierwszy dzień wiosny, rozpocznie się oficjalny trening do rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Rozgrzewka przed główną rywalizacją potrwa dwa miesiące i przyniesie Wam szereg korzyści. Znacząco wpłynie na poprawę kondycji fizycznej, zwiększy wydolność, siłę oraz Waszą wytrzymałość. Dwa miesiące to wystarczający czas, aby organizm dostosował się do intensywnego wysiłku, co zmniejsza ryzyko kontuzji. To również czas dla nowych użytkowników aplikacji Aktywne Miasta na przetestowanie jej, a także zapoznanie się z zasadami rywalizacji.Do wzięcia udziału w zabawie/rywalizacji niezbędne jest posiadanie aplikacji AKTYWNE MIASTA: szczegóły klikając poniższy link: https://aktywne.miasta.pl/function
Rywalizacja indywidualna i grupowa
Oprócz wspólnej walki o tytuł Rowerowej Stolicy Polski, uczestnicy mogą rywalizować indywidualnie. Nagrodzone zostaną najlepsze rowerzystki i rowerzyści, którzy w czerwcu pokonają najwięcej kilometrów. Zachęcamy też do tworzenia grup, takich jak zakłady pracy, szkoły, kluby rowerowe czy grupy kolarskie, które mogą razem uczestniczyć w zabawie i dodatkowo wzajemnie się motywować.
Gmina Wąchock nagrodzi trzy najlepsze rowerzystki oraz trzech najlepszych rowerzystów, którzy w trwającej w czerwcu rywalizacji wykręcą największą liczbę kilometrów.
Dzieciaki na rowery
Szczególnie liczymy na zaangażowanie szkół, które są znakomitym środowiskiem do propagowania zdrowej rywalizacji. Dzieci i młodzież z entuzjazmem przystępują do zabawy, co często decyduje o sukcesie naszej gminy.
Instrukcja krok po kroku
Pobierz aplikację
- Znajdź i pobierz aplikację Aktywne Miasta z Google Play lub App Store.
- Możesz też zeskanować kod QR.
Wybierz rywalizację
- W menu aplikacji przejdź do zakładki „Rywalizacje”.
- Następnie wybierz „Rowerowa Stolica Polski 2025” w zakładce „Ogólne”.
Wybierz gminę
- Wybierz gminę Wąchock i odpowiednią opcję z listy rozwijanej.
Wybierz grupę
- W kolejnym kroku wybierz grupę, z którą się identyfikujesz.
- Możesz dołączyć do istniejącej grupy lub zaproponować własną wysyłając e-mail na adres: promocja@wachock.pl
Gratulacje!
- Zapisano Cię do rywalizacji i możesz zacząć zbierać kilometry.
https://wachock.pl/wiadomosci/rowerowa-stolica-polski-czyli-krecimy-kilometry-dla-gminy-wachock/
Mieszkańcy Parszowa!!!
Rekrutacja do oddziałów przedszkolnych o w roku szkolnym 2025/2026
Rekrutacja do oddziałów przedszkolnych na rok szkolny 2025/2026 odbywać się będzie drogą elektroniczną.
Po zarejestrowaniu dziecka na stronie http://nabor.pcss.pl rodzic przynosi wydrukowany wniosek do sekretariatu szkoły. Wniosek o przyjęcie dziecka do oddziału przedszkolnego w roku szkolnym 2025/2026 rodzic składa do 14.03.2025r.
Obwody elektryczne na lekcjach fizyki
- 6
Projekt „Obwody elektryczne” został zrealizowany podczas lekcji fizyki w klasie VIII. Uczniowie dowiedzieli się na czym polega przepływ prądu elektrycznego, co to jest natężenie prądu, napięcie, opór elektryczny oraz jak rysujemy schematy obwodów elektrycznych.
Ósmoklasiści dowiedzieli się, że obwód elektryczny to zamknięty układ elementów, który umożliwia przepływ prądu elektrycznego. Składa się z kilku podstawowych elementów: źródła prądu (np. akumulatora lub baterii), przewodów elektrycznych, włączników oraz odbiorników energii elektrycznej (np. żarówek, silników). Aby prąd mógł płynąć w obwodzie, musi on tworzyć zamkniętą drogę – obwód musi być kompletny, bez przerw. Odbiorniki mogą być połączone szeregowo lub równolegle.
Poznaną wiedzę uczniowie zastosowali przy budowie własnych obwodów elektrycznych. Podczas zajęć praktycznych łączenia szeregowe i równoległe nie sprawiały im najmniejszej trudności.
Montowanie prostych obwodów elektrycznych to wspaniały sposób na poszerzenie wiedzy i umiejętności z zakresu prądu elektrycznego. Lekcja, w której uczniowie uczą się poprzez eksperymentowanie i zabawę jest zdecydowanie ciekawsza i bardziej efektywna, a zdobyta wiedza i praktyka przyda się na pewno w życiu codziennym.
Dzień Składanki i Łamigłówki 2025
- 1
29 stycznia obchodziliśmy Światowy Dzień Składanki i Łamigłówki. Łamigłówki uczą logicznego myślenia, rozwijają kreatywność, zwiększają zasób słownictwa, pobudzają wyobraźnię, wyrabiają spostrzegawczość i cierpliwość, uczą pracy w skupieniu i wzmacniają szybkość myślenia.
Z tej okazji w lutym uczniowie kl. 8 w ramach lekcji matematyki i logiki wykonywali modele ostrosłupów, co pozwoliło im na lepsze zrozumienie geometrii przestrzennej. Celem była praktyczna nauka dotycząca kształtu ostrosłupa, jego właściwości oraz sposobu obliczania pola powierzchni i objętości. Ósmoklasiści utrwalili pojęcie wysokości ostrosłupa, wysokości ściany bocznej, spodka wysokości, powtórzyli wzory na obliczanie pól i objętości bryły oraz w praktyce wykorzystywali twierdzenie Pitagorasa.
Wykonanie modeli oraz obliczenia umożliwiły uczniom nie tylko opanowanie teorii, ale także rozwijanie zdolności przestrzennych i umiejętności praktycznego zastosowania matematyki.
Tłusty czwartek
Tłusty Czwartek – radości czas,
Niechaj każdy cieszy się z nas!
Pączek jeden, pączki dwa
Niechaj każdy humor ma!
Dzisiejszy dzień w naszej szkole, jak co roku w Tłusty Czwartek minął na słodko z pysznymi, posypanymi pudrem pączkami z konfiturą. Nie zabrakło również innych rodzajów wypieków domowych. Wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły obchodzili tłusty czwartek zgodnie z tradycją, zajadając się tymi smakołykami.
Serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców za ufundowanie pysznych pączków.
IV Wojewódzki Konkurs Plastyczno-Fotograficzny „Zimowy czas – bezpieczny czas"
Konkurs "As nauk ścisłych" - etap szkolny
18 lutego 2025r. chętni uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w I etapie konkursu „As nauk ścisłych”, którego głównym celem jest rozwijanie zainteresowań uczniów przedmiotami matematyczno-przyrodniczymi. Przez 90 minut rozwiązywali zestaw zadań konkursowych, obejmujący zagadnienia z matematyki, biologii, geografii, fizyki i chemii.
Z naszej szkoły do II etapu konkursu zakwalifikowali się uczniowie: Kacper Obarski, Jan Michta (kl. VIII) oraz Mateusz Baćko (kl. VII) i to oni będą reprezentować naszą placówkę podczas eliminacji powiatowych 14 marca 2025r. w Starachowicach. Trzymamy za chłopców kciuki!
Archiwum Aktualności