Uczestnicy:
Kl.II - Jałowska Julia, Krzepkowska Lena, Cholewińska Natalia, El – Dursi Nadia.
Kl.III - Kowalik Łucja, Głowacz Wojciech, Grdeń Julia, Marczewski
Mikołaj, Pacek Wojciech, Połeć Julia, Sala Bartłomiej
Kl.IV - Łoboda Martyna, Piwko Anna, Ruzik Zuzanna, Szybska Oliwia, Sitek Aleksandra
Kl.V - Pietruszka Barbara, Wojciechowski Patryk, Firkowska Julia, Włodarczyk Sandra
Nowak Dominika
Kl.VI - Majewski Bartek, Spilski Jakub
Kl.VII - Rymarczyk Zofia
Rodzice i opiekunowie - Kowalik Katarzyna, Marczewska Monika, Pożoga Maria, Spadło
Halina, Ruzik Karol
Nauczyciele – Frankiewicz Grażyna, Bzdręga Zofia, Mizura Edyta, Szczygieł Małgorzata
Dyrektor – Gajewska Barbara
Częstochowa jest duchową stolicą naszej ojczyzny. Rocznie przybywa tu ponad kilka milionów ludzi z całego świata - w pielgrzymkach pieszych, rowerowych, zmotoryzowanych i innych.
W ubiegłym roku w listopadzie członkowie SKKT odwiedzili Sanktuarium Matki Bożej Wychowawczyni w Czarnej, teraz jeden z uczniów zasugerował wyjazd na Jasną Górę i to była najlepsza propozycja.
Plan zakładał m. in. udział we Mszy Świętej w Kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej, zwiedzanie zespołu klasztornego zakonu paulinów, zakup pamiątek, nawiedzenie Kościoła św. Barbary i zaczerpnięcie żródlanej wody ze żródełka św. Barbary.
W czasie podróży wszyscy starali się przygotować do odwiedzin Cudownego Obrazu Matki Bożej poprzez wspólną modlitwę, śpiew pieśni maryjnych i poznanie historii Jasnej Góry.
A ta zaczęła się w 1382r. wraz ze sprowadzeniem paulinów z Węgier i dokonaniu fundacji klasztoru jasnogórskiego przez księcia Władysława Opolczyka. Zaś już w dwa lata póżniej
do klasztoru w Częstochowie sprowadzono obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem Jezus, który podobno namalował św. Łukasz. Niedługo potem Jasna Góra zyskała rozgłos w całym kraju i stała się miejscem licznych pielgrzymek.
W trakcie prelekcji nie mogły paść takie nazwiska, jak o. Augustyn Kordecki, nieugięty obrońca klasztoru w czasie „potopu” szwedzkiego, król Jan Kazimierz (śluby lwowskie)
kard. Stefan Wyszyński (Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego – 1956r.), czy Ojciec Św. Jan Paweł II, który wielokrotnie przybywał już jako student na Jasną Górę.
Nie wspominając już o królach, począwszy od Władysława Jagiełły, poprzez Zygmunta Starego, Stefana Batorego, Jana III Sobieskiego, który u stóp Czarnej Madonny prosił o pomyślność w wojnie z Turkami oblegającymi wówczas Wiedeń. Sanktuarium jasnogórskie prócz władców Polski nawiedził dwukrotnie car Aleksander I.
Jedynie ostatni król Stanisław August Poniatowski nie odwiedził Jasnej Góry.
Częstochowa przywitała podróżnych słońcem, dlatego wykorzystano moment pięknej pogody, aby przed pomnikiem kard. Stefana Wyszyńskiego uwiecznić się na zdjęciu.
Przed Mszą Świętą była okazja do podziwiania wnętrza Kaplicy – na ścianach widnieją wota dziękczynne – różańce, kule, złote serduszka, itp., a wokół Obrazu – złote róże - podarunek od dwóch papieży – Jana Pawła II i Franciszka. Grupa przeszła też na kolanach wokół Cudownego Obrazu.
Natomiast „spotkanie” z Matką Boską w Jej Cudownym Wizerunku było największym przeżyciem dla wszystkich, a zwłaszcza dla tych, którzy przybyli tu po raz pierwszy lub dobrze przygotowali się duchowo.
W czasie Mszy Świętej można było przypomnieć sobie intencję, w jakiej każdy przybył i skupić się na tajemnicy Eucharystii.
Po modlitwie Anioł Pański wszyscy byli świadkami zasłonięcia Obrazu.
Teraz nastąpiło spotkanie z przewodnikiem, który oprowadził grupę kolejno do: Katakumb, Bazyliki, Skarbca i na koniec chętni weszli na Wieżę.
Poświęcono też dewocjonalia. Na koniec nawiedzono kościół św. Barbary, a ze żródełka każdy mógł zaczerpnąć wody o właściwościach leczniczych. Historia życia św. Barbary, patronki m. in. górników, uczy nas odwagi w przyznawaniu się do wiary i dochowania wierności Bogu aż do śmierci.
W drodze powrotnej wysłuchano prelekcji na temat Jury Krakowsko – Częstochowskiej i szlaku Orlich Gniazd, które powstawały w XIVw. za czasów Kazimierza Wielkiego. Można było dowiedzieć się m. in., że na terenie Polski 300 mln lat temu było ciepłe morze, a jej obszar znajdował się w okolicach równika. Ma to związek z obecnym krajobrazem Jury Krakowsko – Częstochowskiej.
Po odśpiewaniu pieśni patriotycznych odbył się quiz, będący testem wiadomości i podsumowaniem projektu o wymiarze religijno – patriotyczno – naukowym.
Opiekunowie SKKT dziękują wszystkim, którzy zameldowali się w tym dniu u szczytu Jasnej Góry, tym bardziej, że 16 listopada to Święto Matki Bożej Miłosierdzia.