• #Laboratoria Przyszłości – Code Week 2022
          • #Laboratoria Przyszłości – Code Week 2022

          •  

            Październik to miesiąc, w którym corocznie odbywa się akcja Europejski Tydzień Kodowania – akcja, w ramach której organizowane są wydarzenia związane z programowaniem. Nasi uczniowie w czasie lekcji logiki skupili się na temacie „Rozpoznajemy wielokąty”. Podczas spotkania uczniowie przypomnieli sobie własności trójkątów i czworokątów, jak również znaczenie słów: algorytm i program. W czasie zajęć wykorzystane zostały klocki Lego Spike Prime, z których uczniowie zbudowali wielokąty.

            Jako podziękowanie za organizowanie wydarzenia nasza szkoła otrzymała certyfikat uczestnictwa w akcji Code Week 2022.

          • Uczennica z Parszowa laureatką VII Konkursu Literackiego im. Ireny Zielińskiej

          •  

                     Łucja Kowalik z klasy 8 Szkoły Podstawowej w Parszowie zajęła 2 miejsce w  prestiżowym , literackim konkursie.

            22 listopada w Szkole Podstawowej numer 3 imienia Stefana Żeromskiego w Suchedniowie odbył się VII Konkurs Literacki imienia Ireny Zielińskiej. Wzięli w nim udział uczniowie ze szkół podstawowych z regionu świętokrzyskiego. Jurorem i gościem specjalnym był profesor Jerzy Bralczyk. Po literackich zmaganiach, spotkał się z młodzieżą i z humorem dyskutował o ewoluującym  języku.

                     Szkoła Podstawowa imienia Stefana Żeromskiego w Suchedniowie to „podstawówka” , do której uczęszczał Sławomir Zieliński, znany dziennikarz radiowy i telewizyjny. To tu dyrektorem był jego ojciec, Ryszard, a mama Irena – uczyła j.polskiego. Od 2015 roku w placówce organizowany jest konkurs literacki imienia Ireny Zielińskiej „Radość pisania. Możność utrwalania”. Nagrody funduje rodzina Zielińskich.

            W tym roku uczestnicy konkursu mieli do wyboru kilka tematów,  zaproponowanych przez jurorów:

            • Wyobraź sobie, że wehikuł czasu przeniósł złotą rybkę do XXI wieku, do polskiego jeziora. Napisz współczesną wersję tej baśni
            • Czy zawsze warto mówić o tym, co się myśli? Uzasadnij swoją wypowiedź.
            • Słowa nie dla dorosłych. Czy rodzice i dziadkowie potrafią zrozumieć język młodzieży? Przedstaw swoje rozważania.
            • Czy wolisz być w objęciach Internetu, czy książkowej literatury? Zajmij stanowisko i przedstaw swoje przemyślenia.

            Wszyscy stanęli na wysokości zdania. Zdaniem jury wybór najlepszych prac był bardzo trudny. Decydujący głos miał  gość specjalny czyli profesor Bralczyk.

            Cieszy nas, iż nasza uczennica, Łucja, zajęła 2 miejsce, zdobywając tym samym dyplom oraz cenne nagrody, min. tablet i komplet książek autorstwa prof. Jerzego Bralczyka.

          • Lektura w pudełku, gra planszowa- zajęcia z języka polskiego

          • "Lektura w pudełku" - zajęcia z języka polskiego

            Atrakcyjność prowadzonych zajęć na pewno sprzyja i zachęca do uczenia się, dlatego p. Małgorzata Banaś podczas lekcji języka polskiego stwarza okazję do rozwoju m.in. za pomocą zabawy. Przy okazji omawiania lektury, uczniowie mogli się zmierzyć z następującym zadaniem: wykonać pudełko z lekturą lub grę planszową do. „Tajemniczego Ogrodu” F. Burnett w kl. V i „Szatana z siódmej klasy Kornela Makuszyńskiego VI. Na zajęcia dzieci przyniosły materiały i stworzyły magiczne pudełka, w których znajdowały się przedmioty kojarzące się z lekturą, krótkie streszczenie oraz listy do czytelnika.

            Gra planszowa z kolei stworzona była w oparciu o pytania z książki, wyzwania, kary i karty specjalne. Uczniowie wykazali się niesamowitą kreatywnością, a pracując w grupach uczyły się współpracy i asertywności.

            Na podsumowanie działań, uczestnicy zagrali w grę oraz w niezwykły sposób przedstawili zawartość pudełek.

            Całość pracy uczniów jest dostępna na szkolnym korytarzu (I piętro).

          • Interpretacja plastyczna fragmentów "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza

          • Na ostatnich zajęciach z języka polskiego klasa V wraz z polonistką - panią Małgorzatą Banaś omawiała fragmenty "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. Niezwykły opis dworku natchnął uczniów do stoworzenia ilustracji do Księgi I, w której pięknie i obrazowo zostało przedstawione Soplicowo.

            To nie pierwszy raz, kiedy to piątoklasiści stowrzyli piękne obrazy do czytanych tekstów. Uprzednio była to historia powstania rodu Bohatyrowiczów (Jana i Cecylii). Mapa rozwoju grodu znacznie ubarwiła lekcje oraz poprawiła jakość zapamiętywania legendy.

            Wysiłek uczniów można zobaczyć na szkolnym korytarzu. Zachęcamy do obejrzenia galerii prac.

        • #Laboratoria Przyszłości - poznajemy klocki
          • #Laboratoria Przyszłości - poznajemy klocki

          • Uczniowie klasy VIII w ramach zajęć logiki poznali klocki Lego Spike Prime. Pierwsze zajęcia to poznanie zestawu, omówienie możliwości, jakie daje nam nowoczesna gałąź nauki – robotyka. Wszyscy ósmoklasiści z niecierpliwością czekają na kolejne zajęcia, podczas których zbudują i zaprogramują swoje roboty.