Dnia 22 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Ziemi.W tym roku obchody Dnia Ziemi odbywają się pod hasłem „ Z energią chrońmy Ziemię”.
Na początku apelu głos zabrała opiekunka LOP – u Grażyna Frankiewicz. W krótkim słowie wiążącym zwróciła uwagę na współczesne zagrożenia cywilizacyjne, takie, jak: dziura ozonowa, efekt cieplarniany, kwaśne deszcze, skażenia gleby i wody. Wszystko to dzieje się na naszej Ziemi, na której wszyscy żyjemy i od której jesteśmy uzależnieni. Nasza Ziemia to wszystko to, co nas otacza, czyli przyroda. A co to jest przyroda? Na to pytanie odpowiedzieli już uczniowie klasy IV, którzy w krótkiej inscenizacji zaprezentowali wiersz o przyrodzie, następnie zapoznali kolegów z młodszych klas z wygłądem flagi Dnia Ziemi i flagi ruchu ekologicznego.
Zwrócili uwagę, że Dzień Ziemi jest okazją do organizowania akcji mających uświadomić młodzieży oraz całemu społeczeństwu, ze należy dbać o nasze środowisko naturalne. Bardzo ważną sprawą dla Polski jest też ochrona klimatu. Ogromne znaczenie ma zachowanie każdego z nas.
Ziemia jest zagrożona, ma wiele kłopotów, ale są to przede wszystkim nasze kłopoty.
Każdego dnia jesteśmy obrońcami przyrody, wołamy o:
- czyste powietrze,
- czystą wodę,
- a jednocześnie każdego dnia używamy:
- milionów samochodów,
- wycinamy hektary lasów,
- korzystamy z milionów niepotrzebnych opakowań. Mamy więc wiele twarzy, wiele masek…
Dbanie o najbliższe środowisko powinno stać się nawykiem, choćby poprzez tak proste czynności, jak:
segregacja śmieci, oszczędzanie energii elektrycznej ( m.in.wyłączanie zbędnego oświetlenia,nie pozostawianie odbiorników radiowych i telewizyjnych w stanie czuwania ), oszczędzanie zużycia wody w gospodarstwach, oddawanie elektrośmieci do punktów zbiórki, itp.
Na zakończenie wykonawcy zaakcentowali, że musimy dbać o naszą Ziemię, bo:
„ Nasza Ziemia jest piękna
I najbliższa, bo nasza.
Dobra jak oczy matki, kiedy patrzą na nas....”
Częścią przyrody ożywionej są zwierzęta, a ponieważ nasi uczniowie je kochają, więc w Dniu Ziemi jest okazja, aby zaprezentować swoje hodowle. Wystawa zwierząt cieszy się co roku dużym powodzeniem, zarówno wśród zwiedzających, jak i wystawców. W tym roku już od rana był „ruch” w sali przyrodniczej, gdzie odbywała się wystawa zwierząt.
Obserwując ją w tym roku należy stwierdzić, że najbardziej ulubionymi zwierzątkami hodowlanymi są chomiki, bo było ich najwięcej. Jednak nie brakowało też oryginalnych zwierząt, takich, jak: żółwie i papugi, gołębie.
A oto lista pupilków wraz z ich imionami i ich właścicieli:
Chomiki: Kuba Gembski – Majdan, Beata Matla – Pusia, Kamila Jałowska – Pusia, Maja Fabiańska – Łatek, Jakub Borowiec – Łatek, Weronika Błaszczykowska – Jacek, Filip Gembski – Doda, Ola Głowacz – Miki,
Papugi: Dawid Miernik, Daria Spadło, Damian Lasecki – Zazu, Dominika Pająk - Polinezja i Poli.
Królik Józiu - Bartek Kaczmarzyk, żółw Tuptuś – Karolina Miernik, gołębie – Radek Wożniak, rybki – Patrycja Łabuda, Kotek Mruczek – Sylwia Głowacz, kotek – Ada Nowak,
Zaskroniec Willy – Patryk Bujnowski, żółwie – p. Agnieszka Kołodziej.
Opiekun LOP – u podziękował uczniom za umożliwienie zorganizowania wystawy i wręczył im dyplomy przyjaciela zwierząt. Pragniemy podziękować także pani dyrektor Barbarze Gajewskiej za ufundowanie dyplomów i pani Kasi Grzelce za ich wykonanie.
Na zakończenie opiekun LOP – u skorzystał z okazji, aby przy okazji święta, jakim jest Dzień Ziemi podziękować wyróżniajacym się członkom LOP – u. A są to:
Firkowski Hubert, Bartek Kaczmarzyk , Hubert Lipiński,Filip Milewski – kl. IV.
Patrycja Bzinkowska, Milena Filipiak, Angelika Miernik, Sandra Szczygieł – kl.V
Ada Nowak, Kamila Jałowska, Anita Lipińska – kl. VI.