• Kołobrzeg 2011

• Zielona Szkoła Kołobrzeg 2011

Rybacy wiedzą, że morze jest niebezpieczne, a sztorm straszliwy,

jednak nigdy nie traktują tych niebezpieczeństw jako wystarczającego powodu do tego, by pozostać na brzegu

Vincent van Gogh

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Parszowie ponad wszystko kochają przygodę z morzem, zwiedzili już Krynicę Morską, Jantar, Gdańsk, Sopot, Gdynię, Hel, Jastarnię, Rozewie, Władysławowo, Ustkę.  W tym roku udali się na Zieloną Szkołę do Kołobrzegu, aby zwiedzić Pomorze Zachodnie.

Wyjechali w szczególnym dniu, tj. 1 czerwca (Dzień Dziecka). Podróż przebiegała bez zakłóceń. Opiekę nad młodzieżą sprawowała Pani dyrektor Barbara Gajewska oraz nauczycielki: Katarzyna Lipińska, Grażyna Frankiewicz, Izabela Kutyła Paduch.

Według założenia, Zielona Szkoła ma być swoistym rodzajem szkoły w terenie, zabrano więc karty pracy z poszczególnych przedmiotów. Uczniowie wykorzystywali również zdobyte informacje, wiadomości i umiejętności do przygotowywania map mentalnych na temat Kołobrzegu, Świnoujścia, Międzyzdrojów, jako że szkoła bierze udział w projekcie TAKI JAK MOZART.

Już pierwszego dnia, wieczorem, nastąpiło powitanie z morzem poprzez tradycyjny pokłon temu wspaniałemu żywiołowi. Kolejne dni wypełnione były zwiedzaniem, poznawaniem okolicy, odkrywaniem uroku nadmorskich plaż.

Wychowankowie odwiedzili Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, Muzeum Minerałów, podziwiali Stare Miasto, zdobyli Latarnię Morską, obejrzeli na żywo słynny amfiteatr, Morski Szaniec.

Wielką frajdą był pobyt w obrotowej kawiarni, umieszczonej na jedenastym piętrze hotelu Arka. Widoki z okien cieszą nawet najbardziej wybrednych.

Wszyscy z radością odbyli wycieczkę do Międzyzdrojów, gdzie podziwiali Aleję Gwiazd, molo. Również tam odwiedzili Muzeum Figur Woskowych.

Kolejnym punktem programu było odwiedzenie Trzęsacza słynącego z ruin gotyckiego kościółka, stojącego na wysokim klifie, a pochłanianego przez odmęty morskie. Dzieciom bardzo podobał się również kościół mieszczący się w Kamieniu Pomorskim, a słynący np. z pięknych, bardzo starych organów.

W Świnoujściu wychowankowie udali się na przeprawę promem, zobaczyli kolejne latarnie.

Teraz z dumą mogą powiedzieć: ZDOBYLIŚMY WSZYSTKIE LATARNIE. Poznali miasto i jego atrakcje. Po czym zregenerowali siły nad Turkusowym Jeziorem.

Przez ten wspaniały tydzień dzieci i opiekunowie mieszkali w  Domu Rybaka, mieszczącym się w Kołobrzegu.

Piękna, słoneczna pogoda przez cały tydzień, pozwoliła uczestnikom Zielonej  Szkoły nie tylko na podziwianie uroków przyrody, ale także na korzystanie z kąpieli wodnych i słonecznych. Wszyscy mogą podziwiać ich piękną opaleniznę.

Wszystkie dzieci biorące udział w wyjeździe, dyrekcja szkoły, oraz opiekunowie dziękują za finansowe wsparcie: Władzom Miasta i Gminy Wąchock, Radnym z terenu Parszowa: Pani Halinie Herman, Ewie Szczepańskiej, Włodzimierzowi Sobali, Sołtysowi z Parszowa Arturowi Bzdręga, Bankowi Spółdzielczemu w Wąchocku, Nadleśniczemu Nadleśnictwa Skarżysko Mieczysławowi Dzięcioł, Zarządowi Usług Leśnych i Miejskich Panu Lucjanowi Tarzanowskiemu, Prezesowi firmy Spec Bet Pani Karolinie Włodarczyk, Firmie Instal Wod Panu Waldemarowi Franczyk, Firmie DENDRON Panu Przemysławowi Działak, Panu Sławomirowi Michalskiemu Usługi Remontowo Budowlane, Państwu Emilii i Sylwestrowi Nagłowskim Instal-Gaz Serwis, Agnieszce i Dariuszowi Krogulec, Joannie i Mirosławowi Kowalik Firma motoryzacyjna, Księdzu Kapelanowi Jackowi Kowalikowi, Państwu Marii i Włodzimierzowi Grzelka.