• Władysławowo 2013

• UCZNIOWIE Z PARSZOWA SIÓDMY RAZ NA ZIELONEJ SZKOLE

W dniach 3 – 8 czerwca uczniowie Szkoły Podstawowej w Parszowie po raz siódmy byli na Zielonej Szkole, tym razem we Władysławowie.

Grupa 38 dzieci, uczniów klas: III, IV,V,VI pod opieką pani dyrektor B.Gajewskiej oraz nauczycielek: G.Frankiewicz, I.Kutyły –Paduch, K.Piotrowskiej-Niewczas  aktywnie poznawała polskie wybrzeże. Głównym celem było: „zdobycie” latarni morskiej na Rozewiu oraz poznanie historii Westerplatte.

3 czerwca, o godzinie siódmej, uczniowie wyruszyli na spotkanie z przygodą. Po 10 godzinach, dość spokojnej i przyjemnej jazdy , nastąpiło zakwaterowanie w  pensjonacie AMBASADOR we Władysławowie.

Już pierwszego dnia nastąpiło przywitanie, ze wzburzonym w tym dniu, morzem. Była to szczególna chwila, szczególnie dla dzieci, które pierwszy raz widziały morze.

W drugim dniu pobytu, wychowankowie badali najbliższą okolicę, poznawali uroki miasteczka, portu. Po południu wyruszyli na podbój Pucka. Podziwiali zabytkowy rynek, stare kamieniczki, ratusz, pucką farę,  spacerowali po molo, wdychając, podobno najzdrowsze w tej okolicy, nasycone jodem powietrze. Zachwyt u małych turystów wzbudził port jachtowy i molo ze stylową restauracją, Perła Pucka.

Kolejny dzień poświęcony został na wyprawę do Trójmiasta. Bogaty program zachwycił wszystkich.

Po śniadaniu uczniowie wyruszyli na podbój Westerplatte. Pani przewodnik pięknie opowiadała o tym ważnym dla każdego Polaka- patrioty miejscu. Dzieci mogły się na własne oczy przekonać, jak wyglądał cypel, którego obroną dowodził major H.Sucharski. Zobaczyły pomnik poświęcony obrońcom. Podziwiały widok rozpościerający się z falochronu, co nie było łatwym zadaniem ze względu na wiejący, silny wiatr. Ale nawet on nie przeszkodził w spacerze po Gdańsku. I tutaj pani przewodnik ciekawie opowiadała o starym mieście, ulicy Długiej, średniowiecznym żurawiu. Dzieci z ciekawością słuchały legend związanych z gdańskimi budowlami.  W skupieniu zwiedzały Bazylikę Mariacką. Potężne mury, piękne rzeźby pobudzały ich wyobraźnię.

Z Gdańska uczniowie udali się do Sopotu, by podziwiać uroki tej pięknej miejscowości. Spacer po, chyba najpiękniejszym , molo, zakończył się słodką przekąską w starej części miasta. Kolorowe kamieniczki, dziwne budowle, Grand Hotel wywoływały ciągłe zachwyty u młodych turystów. Aparaty fotograficzne uwieczniły wszystkie te cudowne chwile

Ponieważ program zwiedzania w tym dniu był naprawdę napięty, kolejnym miejscem podróży było Oceanarium w Gdyni. Kto nie był w tym miejscu, powinien nadrobić zaległości. Cudowne miejsce z ciekawą ekspozycją, przybliżyło uczniom świat przyrody. Groźne ryby, egzotyczne węże, niezwykłe okazy roślin, morski świat, wszystko w pięknej aranżacji – dzieci obserwowały z zapartym tchem. Wielką atrakcją okazała się „sala mokra”, w której uczniowie mogli ręką upolować rybę. Nie było to łatwe zadanie, gdyż rybki były „kłujące”.  Uczniowie pełni wrażeń powrócili do Władysławowa, by dzień zakończyć dyskoteką.

Czwartek to dzień aktywnego wypoczynku na plaży w słynnych Chałupach oraz spacerów i zwiedzania okolicy.

Ostatni dzień Zielonej Szkoły to:  zdobycie Latarni Morskiej w Rozewiu, rejs statkiem oraz rekreacja na  basenie  w Ośrodku Olimpijskim w Cetniewie.

„Jastrząb” czyli statek stylizowany na żaglowiec, okazał się prawdziwym pogromcą fal, które tego dnia były duże. Rejs wprowadził dzieci w nastrój zadumy i wywołał jeszcze większą chęć na poznanie historii pobliskiej latarni. Po jej zwiedzeniu, zakupie pamiątek wszyscy z werwą wyruszyli na podbój olimpijskiego basenu. Dwugodzinna rekreacja w ciepłej w wodzie z licznymi atrakcjami, przywróciła siły witalne małym i dużym podróżnikom. Aż żal było się żegnać z polskim wybrzeżem.

Tegoroczną Zieloną Szkołę można uznać za bardzo udaną. Co poświadczają komentarze dzieci, które chciałyby we Władysławowie pozostać jeszcze miesiąc.

Zielona Szkoła nie odbyłaby się jednak bez pomocy kilku „dobrych serduszek”, które pomogły finansowo w zorganizowaniu przedsięwzięcia. Szczególne podziękowania składamy sponsorom: Urzędowi Miasta i Gminy Wąchock na czele z Burmistrzem Jarosławem Samelą, Bankowi Spółdzielczemu w Wąchocku, Nadleśnictwu Skarżysko, radnym z terenu Parszowa: H.Herman, E.Szczepańskiej, W.Sobali, sołtysowi Parszowa – A.Bzdręga, pani H.Mameła. Nie sposób również nie docenić działań Samorządu Uczniowskiego i Rady Rodziców, na czele z panią A.Krogulec, którzy organizowali kiermasze świąteczne. Zarobione w ten sposób pieniądze zasiliły konto Zielonej Szkoły. Wszystkim serdecznie dziękujemy.

RAMOWY PLAN ZIELONEJ SZKOŁY

WŁADYSŁAWOWO 3.VI.-8.VI

I dzień 03.06 poniedziałek

Wyjazd spod szkoły w Parszowie

Przyjazd do Władysławowa

18.00-18.30

Zakwaterowanie

Obiadokolacja

Przywitanie z morzem – spacer po plaży

20.30-21.00

Wykonanie identyfikatorów i zawieszenie na drzwiach poszczególnych pokoi

21.00-21.30

Zajęcia na temat bezpieczeństwa podczas wycieczek, zabaw nad wodą

II dzień 04.06. wtorek

9.00-9.45

Zajęcia dydaktyczne, rozdanie kart pracy do wypełnienia po pierwszym dniu zajęć, zlecenie obserwacji w terenie, omówienie ćwiczeń.

10.00-13.00

Piesza wędrówka po Władysławowie:

• Izba pamięci gen.Hallera
          • Dom Rybaka
          • Port Rybacki
          • Jarmark Morski

zakupy

13.30-14.00

14.30-17.30

Wycieczka autokarowa do Pucka :

• Stare Miasto
          • Muzeum Ziemi Puckiej